SPORT Wie bouwt, betaalt, maar niet alléén I... Meisjes," Ingezonden Vastelaovond.... INENTING tegen difterie Patronaat Gevonden: Zaterdag 23 januari 1960 No 4 EEN EN 'TACHTIGSTE JAARGANG r-^ qONFfcCHb yp - J - Vé PEEL EN MAAS 19 DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRI AH VHOR VFNRAY RW OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm ABONNEMENTS- GROTESRAAT 28 VENRAY TELEF. 1512 GIRO 150652 XVJJ V WWI\ V 1 VJiMJ A 1VU1VU11 PRIJS PER KWARTAAL 1.40 BUITEN VENRAY 1.60 Een „eigen" woning is ontegen zeglijk een kostbaar bezit. Het woord „kostbaar" is daarbij in meer dan één betekenis op zijn plaats. Men kan denken aan de ver gelijking met vroegere hoge bouw kosten, maar ook aan de vreugdeen voldoening die een eigen huis ver schaft en aan de veiligheid die ver bonden is aan het vormen van een duurzaam bezit, als men door aflos sing op de hypotheekschuld geleide lijk een behoorlijk kapitaaltje doet ontstaan. Bij de een zal het zwaartepunt vallen op de voordelen die aan een eigen woning verbonden zijn door dat men haar anders kan inrichten dan een huurwoning: ingebouwde kasten, permanente voorzieningen, het inrichten van speciale „werk"- hoekjes etc. gaan nu tot de moge lijkheden behoren. Voor de ander zal het accent niet zozeer liggen op de betere mogelijk heden van aanpassing van de wo ning aan de behoeften van het gezin, maar op de geleidelijke bezitsvor ming; weer anderen denken ver vooruit en overwegen de aantrek kelijkheid van het hebben van een onbelaste eigen woning tegen het naderen van de pensioendatum, waarop als regel het inkomen terug loopt en dus het vrijwel „vrij wo nen" bijzonder belangrijk is het is dan tevens een vorm van oude dagsvoorziening. Zo zijn er tal van voordelen op te sommen, ook al wil dit geenszins zeggen, dat een eigen woning nu voor iedereen een begerenswaardig iets is daarvoor zijn de indivi duele omstandigheden nu eenmaal te verschillen. In het algemeen zijn er aan een eigen woning zoveel voordelen ver bonden, dat de regering deze wijze van bezitsvorming metterdaad aan moedigt. Niet slechts met woorden, doch met bijzondere faciliteiten voor degene die deze vorm van „sparen" kiest. Deze faciliteiten zijn vastgelegd in het Besluit bevordering eigenwo- ningbezit, en bestaan uit: een uitke ring ineens, en de mogelijkheid om een hoger krediet te verkrijgen dan normaal het geval zou zijn geweest, zodat een beginkapitaaltje van 10 pet. voldoende is. BOUW-PREMIE Nu is wel bekend, dat de overheid aan ieder die zelf gaat bouwen, een z.g. gewone bouwpremie verstrekt. De hoogte daarvan is afhankelijk van de grondstoffen, de fundering en de z.g. huisvestingscapaciteit Deze tegemoetkoming is niet on aanzienlijk, en bedroeg tot dusverre gemiddeld circa 4.500 per woning. De eigen-bouwer krijgt bij het be trekken van de woning echter nog een extra premie, variërend van 25 tot 35% van de hierboven ge noemde „gewone premie", afhan kelijk van de grootte van zijn ge zin, hetgeen dus neerkomt op ge middeld nog ruim 1100. Aan deze extra premie, de toeslag dus, zijn wel enkele voorwaarden verbonden: de toekomstige eigen- woningbezitter mag de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, de woning moet aan bepaalde opper vlakte-vereisten voldoen, en de stichtingskosten mogen een bepaal de grens niet overschrijden (hier voor zijn de gemeenten in drie klas sen verdeeld, waarbij de maximale stichtingskosten resp. 27.000, 30.000 en 33.000 bedragen) en ten slotte dienen de aanvragen te wor den gedaan via een z.g. bemidde lend orgaan. Deze institnten zijn opgericht om zoveel mogelijk de gegadigden voor een eigen woning met raad en daad bij te staan. De verwervng van een eigen wo ning is nu eenmaal een gecompli ceerde transactie, met dikwijls inge wikkelde contracten, waarbij het de leek als regel ontbreekt aan vol doende deskundigheid om zowel over de technische omschrijving, de contractuele voorwaarden, waarbor gen voor een goede afwerking en af bouw en over de gunstige financie ringsmogelijkheid te oordelen. Velen maken daarvan dan ook dankbaar gebruik. Zoals gezegd, de toeslag, die dus eigenlijk ook een spaarpremie is, wordt tevoren uitgekeerd: dit houdt in, dat de ontvanger van de toeslag als hij niet tien jaar lang zelf de woning bewoont (maar b.v. na zeven jaar door omstandigheden moet ver huizen) een evenredig deel (en dat is dus hier 3/10 deel van de toe slag aan het rijk moet terugbetalen. Ten slotte: dit is de regeling zoals deze thans in hoofdtrekken geldt maar een wijzigng is in voorberei ding, waarover hieronder nog een enkel woord. GEMEENTELIJKE GARANTIE Niet iedereen, die een eigen wo ning wil kopen, heeft voldoende „eigen geld", want ook de Inrichtng stelt zijn eisen. Gezien nu het belang van deze wijze van bezitsvorming maakt de regering het mogelijk, dat tot 90% van de verwervingskosten (inclusief archteetenhonorarium, renteverlies, overdrachtskosten enz.) als krediet kan worden opgenomen bij een zelf gekozen financier. Dit is mogelijk, doordat in gevallen waarin van ver antwoord eigen-woningbezit sprake is en de lasten binnen de draagkacht van de betrokkene vallen, de ge meente voor personen tot 55 jaar het z.g. topkrediet voor wat rente en af lossing betreft garandeert. De ge meente stelt zich dus borg voor de nakoming van verplchtingen. Bij de beoordeling van de draag kracht, waaromtrent een bemidde lend orgaan advies dient uit te bren gen, wordt ook rekening gehouden met o.a. de bijkomende lasten (men vergeet nog al eens, dat jaarlijks óók een zeker bedrag moet worden uitgelegd voor grondbelasting, plaat selijke lasten, onderhoud, brandver zekering etc.), met het inkomen van de gegadigde, de continuïteit van zijn werkkring en zijn vooruitzich ten op lange termijn. OPLETTEN! Helaas blijkt nog al eens, dat de gegadigden zichzelf overschatten: de lasten voor de eigen woning moeten normaal uit het regelmatig eigen in komen kunnen worden voldaan, zo dat er voldoende overblijft voor ge woon levensonderhoud. Daarom is het in het bijzonder van belang, dat zij zich tevoren met een bemidde lend orgaan in verbinding stellen, want blijkt achteraf, dat zij voor de garantie niet in aanmerking komen en hebben zij zich eenmaal tot koop of aanbeteding verbonden, dan is de transactie meestal slechts met ver lies ongedaan te maken! Voor alle gevallen waarin de las ten normaal te achten zijn ten op zichte van het inkomen van het ge zinshoofd, is deze faciliteit, die het mogelijk maakt met een bescheiden eigen investering een eigen woning te kopen, echter van bijzonder groot belang. Dat er een huurverhoging op sta pel staat, zal een ieder wel bekend zijn. En waarschijnlijk ook, dat in verband daarmede de z.g. gewone bouwpremies een verlaging zullen ondergaan. Dit ligt echter t.a.v. de toeslag niet in de bedoeling van de minister van Volkshuisvesting zodat ook voor de toekomst wel rekening mag worden gehouden met een toeslag van ge middeld 1.100 per woning. Ook uitbreiding van de garantie- facilteit ligt in het voornemen, zo danig, dat het gehele op te nemen krediet onder borgstelling komt te vallen. Buitendien zal worden gestreefd naar een zekere stroomlijning van de thans nogal omslachtige formali teiten, hetgeen alles bij elkaar op nieuw bewijst hoe groot gewicht wordt gehecht aan het bevorderen van het eigen-woningbezit. Mits slechts voor voldoende hulp en uit gebreide voorlichting aan de gega digden wordt gezorgd op dit terrein, dat de meesten hunner volslagen on bekend is zodat zij dikwijls de meest belangrijgke stukken tekenen zonder er de draagwijdte van te be seffen valt dit in het bijzonder toe te juichen. BOUW EN VERBOUW Al het bovenstaande geldt alleen en uitsluitend voor nieuw te bouwen woningen. Premie, toeslag en garantie gelden niet wanneer iemand een bestaande, reeds eerder bewoonde woning koopt, al of niet met het doel deze te laten opknappen of verbeteren. Doch bezit men een woning (in eigen gebruik of verhuurd), waaraan min of meer ingrijpende voorzienin gen moeten worden aangebracht om aan de eisen van normaal woonge- rief te kunnen voldoen, dan kan ook daarvoor een financiële bijdrage worden verkregen. Deze geldt echter alleen voor wer kelijke verbeteringen aan de woning (zoals b.v. het maken van normale kamers op een niet voor bewoning geschikte zolder, het bijbouwen van een behoorlijke keuken, een douche cel of badkamer en het aanbrengen van een W.C.), maar niet voor ach terstallig onderhoud, d.w.z. opknap- werk. Wel vallen onder subsidieregeling (Premieregeling Woningverbetering en -splitsing 1953) de werkzaamhe den verbonden aan het maken van' twee volwaardige kleine woningen van één grote woning. In het algemeen draagt de over heid dan 50 pet. van de "kosten bij, voorzover deze niet meer dan 2800 bedragen. Wenst men voor een der gelijke subsidie in aanmerking te komen, dan wende m enzich tot de gemeente om eerst de plannen te bespreken. Er bestaan dus inderdaad tal van faciliteiten waarvan gebruik ge maakt kan worden maar laat u in elk afzonderlijk geval degelijk over alle aspecten voorlichten! SLECHTE BROEKWEG Nu we in de laatste tijd regen en sneeuw in ruime mate hebben ge had, is het feitelijk jammer, dat Venrays Vroede Vaderen geen werk bezoek gemaakt hebben zo links en rechts door onze gemeente. Waar ze beslist gekomen zouden zijn was de Broekweg, want daar was door de modder en de viezig heid er beslist geen doorkomen aan. We zullen geen klaagzangen aan heffen, dat ze ons wel weten te wo nen voor belastingen e.d., maar wil len alleen nog eens de aandacht ves tigen op de miserabele toestand van deze weg, die toch ook door vele ge meentenaren gebruikt wordt. BEWONER VAN DE BROEKWEG De Venraodse Vastelaovesver- eniging zal morgen zondag 'n statie- bezoek brengen aan Arnhem. Ze zijn daar de gast van de Arnhemse Vas- telaovesklup de On-Ganze, die al sinds jaar en dag ook in Arnhem pogingen in het werk stelt om tot 'n goed georganiseerde Vastelaoves- viering te komen. Ze nemen o.a. deel aan een zitting, waarop men meer dan duizend genodigden ver wacht. De commissie voor de kinder optocht die zoals alle jaren ook dit jaar gehouden wordt is zover klaar met haar voorbereidingen, dat maandagavond gehouden zal wor den met afgevaardigden van ver schillende jeugdorganisatie, buurt verenigingen, onderwijzend perso neel en andere belangstellenden. Zij is om 8 uur in Hotel de Keizer. Radio Zuid zal o.m. opnamen maken van de zitting Circus Mök welke op 7 februari a.s. in zaal Wil- helmina wordt gehouden. Op deze zitting zullen verschillen de buutreedners optreden, waardoor de Piëlhaas als een der eersten, po gingen in 't werk gaat stellen eigen Venrayse krachten een kans te ge ven en te ontwikkelen. Het heeft er alle schijn van, dat op deze zitting niet alleen het nieuwe vastelaoves- liedje uit de bus gaat komen, maar ook de nieuwe prins. Zoals we dat gewend zijn heerst hierover de meest mogelijke geheimzinnigheid. Bedriegen de voortekenen niet dan zal 't op het Vorstenhal, dat op maandag 15 febr. gehouden wordt in zaal Wilhelmina, druk worden. Dit bal, dat alleen toegankelijk is voor gehuwden, mag zich in een goede belangstelling verheugen en van verschillende zijden zijn groepen reeds bezig om te komen tot een be hoorlijke costumering, om ook in deze de jeugd een voorbeeld te geven. De Hofkapel heeft de oude polka's, mazurka's en wat dies meer zij» opgedolven en opgepoetst. NIEUWE SPORTCLUB We zijn er de laatste tijd al zo zoetjesaan aan gewend geraakt, dat de bladen de mond vol hebben over het nozem-probleem en alles wat onze jeugd te pas en te onpas in de schoenen geschoven wordt. Geenszins willen wij van deze plaats de baldadigheid en alles wat hiermede gelijk te stellen is, verde digen, maar dat onze jongeren toch ook wel goede en gezonde ideeën hebben bleek deze week toch weer eens toen 'n flink stel jongelui de koppen bij elkaar stak en onder lei ding van de populaire sportleraar de heer G.P. Rooyakkers een Jiu- Jutsi en Judo-club oprichten. Als voorzitter werd gekozen de heer v.d. Broek, als secr. de heer de Haart, penningmeester werd de heer Linders. Terwijl het bestuur verder werd uitgebreid met de heren Inge pas en van Goch. Iedere dinsdagavond wordt ge oefend in zaal „Wilhelmina", alwaar de nieuwe vereniging is gehuisvest. Op deze avonden is iedereen wel kom. De club bestaat thans al uit 30 le den en 35 jongeren van 6-14 jaar. Dat de oprichters niet vreemd staan tegenover de Judo-sport moge blijken uit het feit, dat zij reeds ruim een half jaar de sport beoefe nen en op de wedstrijden te Echt, belangrijke suksessen boekten, dit vooral tet danken is aan de grote deskundigheid van hun leraar, de heer Rooyakkers. Zoals het steeds met nieuwe clubs, zal ook deze vereniging in de aan vang wel met financiële moeilijk heden te kampen hebben. De aanschaf van de onontbeer lijke Judo-mat kost alleen al 800. Moge wij dan deze nieuwe ster aan de sporthemel 'n gunstig ont haal bij de bevolking toewensen en veel sukses met al haar aktiviteiten. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat de twee de inenting tegen difterie voor de kinderen in de leeftijd van drie maanden tot zes jaren zal plaats hebben te: Merselo, in de lagere school, op dinsdag 26 januari a.s., 2 uur n.m.; Heide, in de lagere school, op dins dag 26 januari a.s., 2.30 uur n.m.; Ysselsteyn, in het gemeenschaps huis op dinsdag 26 januari, 3 u. nm.; Veulen, in de lagere school, op dinsdag 26 jan. a.s. 3.30 uur n.m.; Leunen, in de meisjesschool, op dinsdag 2 februari a.s., 2 u. n.m.; Castenray, in de lagere school, op dinsdag 2 febr. a.s., 2.30 n.m.; Oirlo, in de lagere school, op dins dag 2 febr. a.s., 3 uur n.m.; Oostrum, in het gemeenschaps huis, op dinsdag 2 febr. a.s., 3.30 u. n.m.; Kinderen die de lagere school be zoeken worden op deze middagen niet geënt. Men wordt verzocht inentings- kaarten of -boekjes mee te brengen en stipt op tijd aanwezig te zijn. De plaatsen waar de data, waarop de derde inenting zal plaats hebben, zullen nog nader worden bekend gemaakt. Venray, 13 januari 1960. Burgemeester en wethouders van Venray, A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris OPENBARE BEKENDMAKING gemeente Venray, brengen ter open- Burgemeester en wethouders der bare kennis, dat zij bij hun besluit van heden, no. 29, aan het bestuur van het St. Jozefklooster te Venray vergunning ingevolge de Hinderwet hebben verleend tot het oprichten van een timmerwerkplaats op het perceel, gelegen te Venray Over- loonseweg 2, kadastraal bekend ge meente sectie C no. 5697. 1 Venray, 20 januari 1960. Burgemeester en wethouders vnd, A.H.M., JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris Ontspanningsavond Zondagavond is voor het patro naat en alle andere jeugd om 7.30 weer een ontspanningsavond. Deze wordt gegeven in de nieuwe am bachtschool op de Overloonseweg. Er staat deze keer een zeer mooie avond op het programma. Contributie-bijdrage is 25 cent. Wie zich als nieuw lid heeft opge geven en nog niet is verschenen, wordt zondag op de gewone tijden in het patronaat verwacht, anders wordt hij definitief afgeschreven. Blauwe ballpoint, Volleberg Mgr. Nolentraat 1; hondenriem, Schaef- fers Wilhelminastr. 22; bankbiljet, R. Janssen Overl.weg 18; groene sjaal met grijze strepen, Politie bureau; bruin-groen gekleurd kin derwantje, huize San Damiano; aan gelopen zwarte herdershond, F.H. Owens Beukenlaan 12; wollen da messjaal en wollen want, H. Baltus- sen Oostrumseweg 5 Geij steren; handschoen en regenpijp, vd. Leeuw Heidsepeelweg 16 Ysselsteyn; zwarte herdershond, boerderij Jeruzalem; hondje, de Bruin Bosweg 26; munt biljet, v. Stiphout Merseloseweg 89; oud klein damesrijwiel, vd. Munck- hof Langstraat 60c; klein geldsbe drag, onderwijzer Dientjes Hense- niusschool; militair kerkboekje, mevr. Swüste Kempweg. voor moeilijk heden, ofwel voor raad en Inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes; Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 1581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 1393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; En wie het nu wel zijn: het doet er niet toe. Bij duizenden immers vindt u die hartelijke Nederlandse gezinnen, waar het „welkom" geen ij del woord is. In die gezinnen viert de bchagelijk- heid hoogtij. Daar geurt ook veelal de Pickwick Thee.... zo verkwikkend van smaakzo rijk aan geur en gou den afschenkde unieke Engelse thee van Douwe Egberts 1 Deze speciale PICKWICK theepot is verkrijgbaar tegen 750 Douw Egberts waardepunten (of 650 voor de kleinere pot)* 1. Tuit kan niet lekken 2. Ruime opening, dus gemakke lijk schoonmaken 3. Hoog kraagdeksel blijft stevig op zijn plaats. de fijne Engelse Melange! 10 punten op een pak koffie of potje Moccona en 4 punten op een kje thee of doosje theezakjes. TM

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1