Vreemd en eigen.. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Leunen nam afscheid van Pastoor Yorstermans Zaterdag 23 januari 1960 No 4 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG CONFECTIE VAl m PEEL EN MAAS 19 SÏÏEÏÏÏÏÏSÏÏÏÏJtf 1M BUITEN VENRAY 1.60 In de loop der bevolking over 1959 was een overschot aan vestigingen af te lezen in onze gemeente. De immigratie is nog steeds groter dan de emigratie, het vertrek naar andere plaatsen. Dit in zich geluk kige verschijnsel kent in Noord-Lim burg practisch alleen de gemeente Venray. Het ontwikkelingsplan heeft ook zijn aandacht aan dit onderwerp ge wijd en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat Venray dit voorrecht te danken heeft aan zijn krankzin nigen-gestichten, aan zijn scholen en internaten en aan de industrivesti- ging. Voor wat dit laatste betreft wordt er op gewezen, dat 27% van de man nelijke arbeiders niet in deze ge meente geboren zijn, een hoog per centage, t.a.v. andere plaatsen Het KASKI dat hierover enige peilingen heeft verricht, komt tot de conclusie, dat juist in deze cate gorie hoger gekwalificeerden en „kader" naar Venray komt. VREEMD EN EIGEN Hetzelfde ontwikkelingsplan is ook eens nagegaan, hoe nu ae immigrant en zijn gezin, dus de zgn. vreemde, in Venray terecht is gekomen. Deze immigrant heeft zijn oude vertrouw de omgeving (moeten) verlaten en heeft hier nieuwe sociale betrekkin gen moeten aanknopen in 'n vreema levensmilieu. Lukt dat of brengt dat complicaties met zich voor de be trokkenen en zijn nieuwe omgeving: Het betreffende onderzoek heen aangetoond, dat sociale contacten tussen „vreemdelingen" eninheemst bevolking in het algemeen van op pervlakkig karakter zijn en niei groot. Veelvuldig contact wordt meestal opzettelijk vermeden. Dik wijls van beide kanten. De klacht is van veel vreemde lingen, dat men er in Venray zo moeilijk „inkomt", maar van de an dere kant is het weer zo, dat als zij inderdaad moeite doen om zich aan te passen in het levensmilieu van de plaats, zelfs graag als leider wordt geaccepteerd en een algemeen aan vaard gezag krijgen, omdat zij niet met de door iedereen gekende fou ten en feilen besmet zijn, die men van eigen leiders van geslacht tot geslacht kent De onderlinge verhouding is goed en ook de vreemdeling wordt auto matisch betrokken in bv. burenhulp, al wordt de vroegere buurtbinding door hen niet geaccepteerd. Er zijn wel eens en er kunnen wellicht ook in de toekomst nog wel eens conflicten tussen vreemden en inheemse bevolking ontstaan, maar beiden moeten een assimilatie-pro ces doormaken. Want het gaat er niet meer om om opgenomen te wor den in de bestaande gemeenschap, maar om een nieuwe gemeenschap tot stand te brengen! Het blijkt, dat juist het werkmilieu de beste sociale contacten voort brengt. Men leert elkaar door het werk kennen, sluit vriendschappen en wordt daardoor sneller een ver trouwd iemand in de plaatselijke gemeenschap. Het verenigings- en organisatie leven blijkt te dien opzichte een minder grote rol te spelen, dan men misschien zou verwachten. Dikwijls blijken de bestaande organisates de vreemde niet ten volle te bevredi gen, reden waarom, hij wegblijft en ergens anders zijn heil zoekt, zoals b.v. in personeelsverenigingen (con tact op de werkplaats!) Met name waarschuwt het rap port, dat hiervoor in Venray ge varen dreigen. Men krijgt dan een concentratie van „vreemden" met 'n soort afscheiding van de inheem se bevolking, welke scheiding voor beide partijen funest zal blijken. De zeer geringe accomodatie voor verenigingen en jeugdorganisaties (lokalen), voor sport (zwembad, sportvelden, recreatieruimten) en ontspanning (zalen) leidt echter naar deze ongewenste toestand. Juist door sport en ontspanning krijgt men betere contacten, waar toe nu dikwijls de mogelijkheid ontbreekt, of slechts moeilijk ge zocht kunnen worden. KOM-KERKDORPEN Hetzelfde rapport houdt zich ook bezig met de nieuwe verhouding kom-kerkdorpen. De kom van Venray krijgt een in dustrieel en zelfs stedelijk karak ter. De meeste kerkdorpen zijn agrarisch ingesteld. Over deze agrarische instelling maakt het rapport enkele noemens waardige opmerkingen. In de dorpen Merselo en Oirlo, waar men een onderzoek heeft ingesteld, blijken de bedrijven resp. 30% en 50% kleiner te zijn dan 5 ha. Des ondanks wordt b.v. in Merselo tuin bouw maar op 25% van de bedrij ven uitgeoefend en beslaat zij maar 2% van het grondoppervlak. Voor Orlo liggen die cijfers op 65% en 14%. Een wel schrille tegenstelling tot Horst waar gemiddeld 20% van de kultuurgrond voor tuinbouw wordt bestemd (Venray gemiddeld 4%) en waar de opbrengsten ook die van de kleinere bedrijven juist door de tuinbouw belangrijk beter en groter zijn dan in onze gemeente. Hiermede houdt weer nauw ver band het ontwikkelings- en wel vaartspeil en het is dus niet opval lend, dat die in Horst groter blijken te zijn dan in Venray, waar men 'n achterstand had en op sommige ter reinen nog heeft in te halen. Zo heeft men niet allen tekorten ge- contateerd aan geestelijke en intel- lektuele belangstelling maar ook in woonkultuur en woonsituaties. In Merselo en Oirlo is de hygiëni sche toestand van de sanitaire voor zieningen in resp. 55 en 20% van de woningen slecht te noemen. 12% der woningen in Oirlo voldoet niet aan de noodzakelijk te stellen eisen. In Merselo meer dan 35% niet. 47% van de woningen heeft in Merselo ernstiger gebreken, 25% van die in Oirlo. In deze dorpen wonen dan men sen, die door hard en langdurig te werken een betrekkelijke welvaart de hunne hebben weten te maken. Meestal betrekkelijk kleine boe ren, want bedrijven boven de 30 ha zijn er niet veel en van de macht van deze „groot-grondbezitters" die vroeger in organisatie- en maat schappelijk leven aanzienlijk was, is niet veel meer over. In deze dorpen woonden ook de agrarische arbeiders (in 1947 was 20% van de arbeiders in onze ge meente landbouw- tuinbouw- of bosarbeider). Tengevolge van de mechanisatie in de landbouw en vooral tengevol ge van de industrialisatie neemt dat aantal telkenjare meer af en zijn uit hun midden veel fabrieksarbeiders voortgekomen. Voor zover zij niet naar de kom zijn verhuisd en vooral de oude ren onder hen zijn in hun geboorte dorp blijven wonen, maar de jon geren trekken meer weg zijn ze n nieuw element in de oude dorps gemeenschap geworden: de fabrieks arbeider, die echter door zijn stukje grond, zijn varkentje en zijn kippen toch sociaal contact met die dorps gemeenschap blijft houden. Toch brengt dit langzaam maar zeker een andere sfeer in die ge meenschap, een andere mentaliteit, waardoor b.v. het patriachaat en de invloed van de ouders op de jongere zal afnemen. Wat ontegenzeggelijk zijn goede kanten heeft, ook op an der terrein, mits deze ontwikkeling in goede banen wordt geleid. Een geheel ander beeld biedt de kom van onze gemeente, waar de ontwikkeling naar een moderner sa menlevingsstructuur veel verder is voortgeschreden. Hier is veel groter verscheidenheid dan op de kerkdor pen en de standen b.v. zijn op meer stedelijke wijze vrij scherp van el kander gescheiden, zonder dat be paald van tegentellingen gespro ken kan worden. Het betrekkelijk groot aan tal intellectuelen houdt zich bijna volledig afzijdig van de andere be volkingsgroepen en leeft geïsoleerd in een kleine gelijkgerichte groep, die haar kontakten en ontspanning in het algemeen onder elkaar zoekt of in centra, die meer te bieden hebben. Van deze groep gaat weinig in vloed uit en de gemeenschap trekt er veel te weinig profijt van. Het rapport wijst er op, dat dit niet het gevolg is zoals wordt be weerd dat zij door de gemeen schap niet geaccepteerd zouden wor den, maar omdat zij er weinig voor voelen zich met die gemeenschap te bemoeien De arbeidersgroep wordt van steeds grotere betekenis naarmate de industrie toeneemt en het is eigenaardig om te zien hoe de Ven- rayse arbeider in enkele jaren een typisch stedelijke arbeider is ge worden, met eisen op het terrein van vrijetijdsbesteding en organisatie leven, waaraan men niet ongestraft voorbij kan lopen. En de middenstand blijkt de evo lutie bij te kunnen benen en de reeds eerder op zich genomen taak als verzorgingscentrum voor de vele nabuurgemeenten ook thans in alle opzichten te kunnen vervullen. Al zegt het rapport dit niet met evenveel woorden, uit alles blijkt, dat de evolutie van onze gemeen te niet alleen zijn weerslag zal vinden in de gemeenschappen op zich, in de dorpen dus, maar ook in hun onderling verkeer. In meer of mindere mate zullen de kerk dorpen worden „opgebroken" door hun contacten met de meer in dustriële kom. In de landelijke samenleving zal de persoon als individu een gro tere rol gaan spelen, zelfstandiger en onafhankelijker worden, krijgt gezin, familie, het godsdienstig en kerkelijk leven, het buurtschap en het organisatie- en vereni gingsleven een andere betekenis met alle consequenties vandien. En zij zullen hun weerslag vinden in het onderlinge verkeer tussen de verschillende gemeenschappen, die tesamen de gemeente" Venray vor men. Venray-kom dat de grote stoot van de industrialisatie zal hebben op te vangen en daarnaast ook als vezorgingscentrum op velerlei, ander terrein een grootse taak heeft, zal in deze evolutie voorop gaan en zelfs verder gaan dan verschillende kerk dorpen, die uiteraard haar agrarisch karkater blijven behouden. Deze ontwikkeling zal nauwgezet geleid dienen te worden, opdat te grote botsingen niet voorkomen en de evolutie der opvattingen geen re volutie gaat worden. „Gij waart een goed priester, een groot geestelijk leider en een wijs raadsman voor allen, die aan U waren toevertrouwd Zo sprak Burgemeester Janssen zondag in dat ietwat bouwvallige bondsgebouw van Leunen, bij zijn afscheidswoord tot Pastoor Vors- termans. Het was een eenvoudig maar hartelijk gebeuren, dat on danks het bepaald niet aantrek kelijke weer, veel belangstelling trok. Een bewijs hoe men de schei dende parochieherder genegen is. Op het wat wankele toneel zaten behalve Pastoor Vorstermans, Deken Loonen en oud-Deken Berden Rector Verbugt, de aalmoezenier Haffmans en Buyssen, kapelaan Lit- jens en de Paters dr. v. Kempen, Claessens, Reintjes en Weys, de as sistent van Pastoor Vorstermans in zo lange jaren: Pater Canisius, de Burgemeester, de wethouders Win- cels en van Dijck, het kerkbestuur en het hoofd der school de heer Vis sers, die als voorzitter van het hul- digings-comité leiding gaf aan het afscheid. Een afscheid, dat zoals hij zei, bij velen iets heeft teweeg gebracht. Want in Pastoor Vorstermans ver liest Leunen een priester die 19 ja ren lang het wel en het wee van alle parochianen heeft meegemaakt en die zich in die 19 jaren heeft le ren kennen als een goed mens. Dit benadrukte ook het oudste lid van het kerkbestuur de heer Claes sens, die hem dankte voor zijn werk en zijn leiding. Hij memoreerde het herstel en de wederopbouw van de kerk, zijn zorg voor het onderwijs en vooral zijn zorg voor de zieken, waarvoor hij altijd en immer klaar stond. Hij hoopte dat Pastoor Vors termans nog lang van zijn welver diende rust zou mogen genieten. CADEAU NAMENS DE PAROCHIE Wethouder van Dijck mocht na men de parochie het afscheids cadeau overhandigen en wel een groot televisie-toestel. Hij bracht hem namens de Leunense gemeen schap dank voor zijn werken in de afgelopen 19 jaren, waarin hij zich een moedig en doortastend priester had getoond die ook in de verstrooïng zijn schapen niet in de steek liet. Hij dankte hem voor zijn werken voor de Leunense jeugd, die hij na de schooltijd heeft opgevangen in tal van organisaties. Voor zijn adviseurschap van de grotere organisaties en ook en voor al voor zijn voortdurend ziekenbe zoek. Hij bood het televisie-toestel aan als een teken van waardering en hoogachting en ook hij wenste de scheidende Pastoor nog vele geluk kige jaren. Dan traden twee schoolkinderen naar voren, die in een aardig ge dichtje op hun manier Pastoor Vors termans zijn afscheid belichtten. Graag lieten ze hem niet gaan, maar omdat het dan toch moest, gaven ze hem maar een schemerlamp mee, als speciaal cadeau van de Leunense jeugd. En de allerkleinsten boden hem nog bloemen aan. Nadat Meester Vissers hem na mens het onderwijzend personeel had bedankt voor de prettige sa menwerking, was dan het woord aan Deken Loonen. 25 JAREN IN VENRAY Deze wilde gaarne getuigen van zijn waardering voor de scheidende herder, die het grootste gedeelte van zijn priesterleven in Venray (Yssel- steyn en Leunen) werkzaam is ge weest. En priester is geweest op de hem eigen wijze. In de kerk en daar buiten, speciaal t.o.v. zijn zieken, waarin vooral de kracht van zijn priesterlijk werk heeft gesproken. De Deken stelde, dat hoewel 't werk van een priester moeilijk te meten is, van Pastoor Vorstermans toch ge zegd kan worden, dat hij als een alter Christus weldoende is rondge gaan en vele mensen heeft welge daan. Hij dankte hem verder voor zijn vriendschap, voor hetgoede voorbeeld, dat hij gegeven heeft aan de andere priesters en hij wenste hem nog vele jaren toe. Ook de Burgemeestr sloot zich bij deze woorden aan, nadat hij had vastgesteld, dat de 25 jaren in Ven ray rijke jaren zijn geweest voor Pastoor Vorstermans, dat bewijzen de vele jonge priesters die uit de Leunense bevolking zijn voortgeko men, dat bewijst ook het feit, dat men de Leunense mensen, goede mensen noemt. Als de bevolking goed is, is dat voor een groot deel te danken aan de geestelijke leiding. Hij bracht hem dank voor zijn vele werk, dank ook voor zijn be moeienissen met het onderwijs, waarvan de in 1960 te bouwen kleu terschool het laatste maar daarom niet minder duidelijke voorbeeld zal zijn, tenslotte voor wat hij deed op materieel en geestelijk terrein voor de wederopbouw van kerk, scholen organisatieleven en zovele andere door de oorlog vernielde dingen PASTOOR VORSTERMANS nam de lof, die hem was toegezwaaid met een korreltje zout. Waar het op aankwam was, hoe O.L.Heer over hem zou oordelen. Maar de blijken van waardering en aanhankelijkheid stelde hij toch zeer op prijs, omdat men daarmede feitelijk in de plaats vervanger, Chrstüs zelf eert. Er was hem zoveel dank gebracht, maar hij op zijn beurt moest die dank weer terugzwaaien naar zijn kapelaans, naar zijn trouwe as sistent. Toen hij het lof was begon nen en zich daarbij geassisteerd wist door de beide aalmoezeniers Haff- mans en Buyssen, had hij zich wel heel klein gevoeld en nog eens dui delijk gevoeld, dat brede jongere schouders het werk beter aan zou den kunnen als hij. En daarom dan dit afscheid, dat natuurlijk pijn doet, maar dat daarnaast de herinnering geeft aan vele en goede dingen, die hij als Pastoor van Leunen, had mo gen ondervinden. En hiervoor was hij dankbaar. Dankbaar t.o.v. de schooljeugd, de oudere mensen, het onderwijzend personeel, het kerkbestuur en allen, die hem zijn werk als pastoor had den helpen verlichten. „Leunens ras is goed ras", aldus besloot Pastoor Vorstermans. „Laat het goed ras blij ven.. Laat het open blijven staan voor alle goede dingen en dan zal een gelukkige toekomst open lig gen Dan begon een druk bezochte re ceptie, waarop practisch heel Leu nen afscheid nam van deze grijze pastoor. En buiten trok de fanfare weg, die met enkele fikse marsen dit gebeuren muzikaal omlijnd en onderstreept had Ook dit jaar voorschot uitkering op de melkprijs De minister van landbouw en vis serij heeft besloten ook in het lo pende melkprijsjaar doorlopende voorschotten aan de veehouders te verlenen op de gelden die zij uit hoofde van de melkprijsgarantie 1959-1960 zullen ontvangen. De uit kering is voorlopig bepaald op 1 per 100 kg melk plus 25 cent per procent vet per 100 kg melk, zodat het voorschot ongeveer 2 cent per kg melk bedraagt. De eerste uitkering heeft betrek king op de afgeleverde melk sedert 8 november 1959, het begin van het melkprijsjaar; de volgende zullen regelmatig tegelijk met de uitkerin gen door het Produktschap voor Zuivel uit het Zuivelfonds, die van gelijke hoogte zijn, plaats hebben. Al met al krijgt men een voor schot van 4 cent per liter melk met terugwerkende kracht tot 7 nov. 1959. Een hoveniers-school in Limburg Bij de grote bouwaktiviteit in de naoorlogse jaren valt een groeiend begrip waar te nemen voor de tuin of de groenstrook als direkte omgeving van het huis of de huizenrij. De gemeentelijke plantsoenen diensten breiden zich sterk uit en een toenemend aantal partikulieren houdt zich bezig met aanleg en on derhoud van tuinen. Er is dan ook steeds meer behoefte aan scholing in het hoveniersvak. Hierin werd tot nu toe in Limburg slechts voor zien door avondcursussen. Wegens gebrek aan leerkrachten kan echter niet overal aan de vraag naar deze cursussen worden voldaan. Bovendien moet een lange weg van cursussen afgelegd worden, voor men vakbekwaam hovenier is. De hovenierscursussen duren nl. 4 k 5 jaar terwijl men eerst het di ploma van een algemene tuinbouw- cursus of lagere tuinbouwschool moet behalen. Gehoor gevend aan het verlangen naar verruiming van de opleidings mogelijkheden is daarom besloten een hoveniersvakschool te organise ren. Deze vakschool zal bij voldoende deelname in het komende voorjaar beginnen. De school duurt ongeveer tweeëneenhalf jaar; er wordt één dag per week les gegeven. Evenals bij alle tuinbouwscholen zal het onderwijs in hoge mate prak tisch zijn. De voormiddag wordt be steed aan theorie en tekenen, de na middag aan praktisch werk. De op leiding is gesplitst in 2 delen. Het eerste deel leidt op voor het diploma „hoveniersknecht", het tweede voor het diploma vakbekwaam hovenier. Dit laatste diploma geeft het recht tot zelfstandige vestiging in het ho veniersbedrijf. De vakschool is zo wel bedoeld voor partikulieren als voor hen die werkzaam zijn bij plantsoenendiensten, b.v. van ge meenten of van de mijnen. De school gaat uit van de vereni ging voor landbouwonderwijs van de L.L.T.B. De boomkwekersvakbond en de Koninklijke Nederlandse maat schappij voor tuinbouw en plant kunde hebben hun medewerking toegezegd. De lessen zullen gedeelte lijk verzorgd worden door personeel van de tunbouwvoorlichtingsdienst; voor het overige door een praktijk leerkracht. De toelatingseisen zijn: minimum leeftijd 18 jaar, het diploma van een algemene tuinbouwcursus of tuin bouwschool, werkzaam zijn in het Hoveniersbedrijf of bij een plantsoe nendienst. Candidaten kunnen zich tot medio februari opgeven bij het Rijkstuin- bouwconsulentschap, 'Wilhelmina- singel 25 Roermond, alwaar men ook nadere inlichtingen verstrekt. Buurtvereniging „Het Molenplein" Op 14 januari jl. hield de buurt vereniging „het Molenplein", haai jaarvergaderng welke behoorlijk be zocht werd. De heer Jans gaf in het openings woord zijn vreugde te kennen ovei hetgeen in het afgelopen jaar tot stand was gebracht in samenwer king met de leden, momenteel ruim 600. De verschillende verslagen gaven een duidelijk beeld van de aktivi- teiten zowel door het bestuur als leiders van voetbal en wandelsport. In een kort woord dankte pastoor Geerits de parochianen voor hun bij dragen voor de nieuw te bouwen kerk en sprak de hoop uit in de toe komst op de steun van alle leden te mogen rekenen. De aftredende bestuursleden, de heren Jans, Schoenmakers en San ders, werden allen herkozen en in de vacature ontstaan door het af treden van de heer Collin, werd voorzien door het nieuw gekozen bestuurslid de heer M. Janssen, Hoebertweg. De door het bestuur geplande ak- tiepunten voor 1960 te weten le deelname aan de carnaval-kinderop tocht, 2e 'n dropping, 3e de organi- atie van een wandelsportdag, 4e de jaarlijkse algemene sportdag, 5e het St. Nicolaasfeest, vielen bij de leden bijzonder in de smaak. De verschillende reglementswijzi gingen ontlokte nog al commentaar. Na het sluitingswoord van de voorzitter, waarin hij de samenwer king nog eens benadrukte keerden allen huiswaarts terugziende op 'n gezellige en nuttige vergadering. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt dc practijk der huisartsen voor Venraj e.o. waargenomen door Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. M. JANS Overloon Tel. K 4788261: PROMOTIE AAN DE SORBONNE Pater Basilius Peperzak, die sinds september etiek en wijsgerige antro pologie doceert aan het Philosophi- cum van de paters franciscanen te Venray, promoveerde zaterdag 16 januari te Parijs aan de Sorbonne tot doctor in de filosofie op een proefschrift getiteld: Le jeune He- gel et sa vision morale du monde. De jury, die bestond uit de profes soren P. Ricoeur, J. Wahl en J. Hyp- polite, onderscheidde het proef- chrift met het predikaat: trés hono rable. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van heden aan de directie van de N.V. Neder landse Spoorwegen te Utrecht ver gunning ingevolge de Hinderwet hebben verleend tot het aanbrengen van een dieselnoodaggregaat in het hoogspanningshuisje staande op het perceel kadastraal bekend gemeente Venray sectie E no. 3297, gelegen na bij het station te Oostrum. Venray, 13 januari 1960. Burgemeester en wethouders vnd, A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris BRAND Zaterdagmiddag werd de vrijwil lige brandwcci van Venray opge roepen voor een binnenbrand, die was uitgebroken bij de fam. K. te Oostrum. Een kleerkast had hier vuur ge vat. Door kordaat optreden van de BB afdeling Oostrum, kon hier er ger worden voorkomen. MEISJES CONGREGATIE Alle meisjes van 16 jaar en ouder worden morgen om kwart voor 10 verwacht in de Kapel van de Eerw. Zusters op Jerusalem. Nog altijd zijn er heel wat meisjes die best lid konden worden van de Congregatie. Makkelijker als nu kan het echt niet meer: een aparte H. Mis met daarbij de maandelijkse oefeningen en een preekje. Daarbij mag geen enkel meisje meer ontbreken, 't Is echt niet zo dat Je congregatie alleen bedoeld is voor enkele „brave" maar voor alle jonge meisjes die iets meer verdie ping van hun geloofsleven willen. Daarom ook vragen wij de ouders om hun kinderen op de maandelijkse oijeenkomsten opmerkzaam te ma rten en hun tijd en gelegenheid te geven deze bij te wonen. Zo alleen kan de congregatie iets betekenen. 7e SUS-AKTIE Op zaterdag 23 januari vangt door geheel Nederland op meer dan 15.000 verkoopadressen de verkoop van 3US-7 loten aan. Met SUS-loten, die 1 per stuk kosten en 5 coupons nebben, trekt men 5 maal mee. De eertse uitzending van hoofd prijzen is reeds op 21 februari ge steld terwijl de laatste uitzen ding op Vastenavond gehouden zal wbrden. Bij vorige SUS-akties bleken alle loten binnen enkele dagen te zijn uitverkocht, zodat het aanbeveling verdient zich zo snel mogelijk te be voorraden. In het bezit van SUS-loten ver zekert men zich van 5 gezellige en spannende trekkingsavonden die in jamavalssfeer zullen worden gehou den, terwijl men wellicht voor de gulden, die men voor het lot betaal de bovendien 25.000 terugontvangt. Ditmaal zijn 5005 prijzen met een totale waarde van 300.000 ter be schikking gesteld. Van deze moder ne controleerbare collecte komt de opbrengst ten goede aan de navol gende instellingen: Het Katholiek Hoger Onderwijs; Het Landelijk Sekretaraat van de Katholieke Aktie; De Stichting Sterke Helpende Handen; Het Thorax Centrum Utrecht; Het Convict in 't Bisdom Gronin gen. Verkoopadressen zijn kenbaar aan het SUS-raambiljet, dat in alle plaat sen van ons land bij verscheidene winkeliers e.d. waarneembaar is. Fieis elke dag een uur als 'I kan Tezamen mei Uw vrouw of man. POELS Rijwielhandel VERDIEPINGSMORGEN MIDDENSTAND Winter, sneeuw, ijs en gladde we gen beletten de Venrayse midden standers zondagmorgen niet om in groten getale op te trekken naar Huize Servatius, waar voor hen een verdiepingsmorgen werd gehouden, die gegeven werd door aalmoezenier Sampers uit Venlo. De verdiepingsmorgen werd inge zet met een H. Mis in de kapel van dit huis en werd opgedragen door de aalmoezenier. De H. Mis werd ge- dialogeerd door de geestelijk advi seur pastoor Geerits. Hierna verzamelden de deelne mers zich in een der zalen van huize Servatius, waar gezamenlijk van 'n ontbijt werd genoten. In de recreatiezaal sprak aalmoe zenier Sampers over de Kerk in het algemeen en gaf hierbij uitleg en tekst. Dat deze hoogstaande lezing bij de vele aanwezigen in de smaak viel, bewees het applaus, dat de gewijde spreker hier te incasseren kreeg. Voorzitter Fr. Janssen,die met z'n actief bestuur tevreden kan zijn over de geweldige opkomst, dankte aal moezenier Sampers voor zijn komst naar Venray en meende, dat het be stuur niets beter had kunnen doen dan 1960 in te zetten met een ver diepingsmorgen. Deze morgen werd ook bijgewoond door de jonge middenstanders en vele bestuurders van de verschillen de vakorganisaties uit Venray en omgeving.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1