Memisa- collecte Kerkelijke Diensten KAB-agenda SPORT Derde Orde Nieuwjaarsrede voorzitter Kamer van Koophandel van 10 tot en met 16 jan. Ingezonden Openbare Leeszaal en Bibliotheek Venray Zaterdag 9 januari 1960 No 2 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG "EEN RIJK BÉZIT PEEL EN MAAS IS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFRKRI AD VOOR VPNR&V RW OlW^TRPIfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per m.m ABONNEMENTS- GROTESRAAT 28 VENRAY TELEF. 1512 GIRO 150652 1_.IJ.TY JJ V UWIV VLillimi PRIJS PER KWARTAAL 1.10 BUITEN VENRAY 1.60 Woensdag j.l. heeft Drs. W. Peters als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Nrd- Limburg te Venlo, de traditionele nieuwjaarsrede gehouden voor de leden der Kamer. Een rede, die dit jaar feitelijk een groot pleidooi was om toch te komen tot betere verbin dingen en met name vooral om te komen tot realisering van de weg Venlo-Eindhoven als onderdeel van de grote Europa-weg, die Antwer pen tenslotte met Hamburg gaat verbinden. Drs. W. Peters wees aan de hand van cijfers in zijn betoog, dat het gereed komen van deze weg geen specifiek Venloos belang is, al is deze stad de derde overlaad-plaats van Nederland, na Rotterdam en Amsterdam. Het is geen specifiek belang voor geheel Noord-Limburg, waar de teeds toenemende bevolking alleen maar gebaat is met meer in dustrie. Industrie, die echter vraagt om goede verbindingen met het hart van Holland en ook met Duitsland. Geen specifiek belang van de Duitse Rijn-steden, al is men volop bezig aan de Duitse zijde juist de verbindingen met Venlo zo goed mo gelijk te maken. Hij noemde de tot standkoming van deze weg een na tionaal belang, omdat ons volk ge dwongen is en blijft, juist de export zo hoog mogelijk óp te voeren. Een export, die mede bevorderd wordt door een goede doorvoerha ven, zoals Venlo al sinds eeuwen is geweest. En dan sprekende over Noord- Limburg constateerde de heer Pe ters, dat ondanks de gunstige con junctuur en de voortgaande indus trialisatie ook in het Noorden van Limburg, het hem toch nog wel eens bang om 't hart wordt, als hij aan de toekomst denkt. De dag van vandaag met zijn krappen arbeidsmarkt, met zijn hoogconjunctuur op vele plaatsenen in vele fabrieken, met zijn steeds maar dalende werkloosheid (in Ven- ray van bijna 3% op 2,45%) mag ons de ogen niet doen sluiten voor de geweldige druk die de bevolkings- aanwasop deze streek drukt. Daar moet meer industrie komen, want thans nog moeten teveel uit eigen streek naar elders om werk. In Ven- ray heeft men alleen al'een uit gaande pendel van 370 personen De prognose, die de ETIL heeft gemaakt t.a.v. dit probleem onder schrijft het pessimisme, dat Drs. Peters reeds in zijn rede naar voren bracht bij zijn ambtsaanvaarding. Dat daarbij vraagstukken als ver betering van de infrastructuur en woningbouw eveneens naar voren komen is vanzelf sprekend, al wordt daardoor een en ander niet gemak kelijk. Als een belangrijk winstpunt wees de voorzitter op 't tot stand komen van het Ontwikkelingsorgaan Lim burg, waarin naast de burgemeesters van N. Limburgse gemeenten ook het bedrijfsleven samenwerkt om te komen tot de oplossing van verschil- lennde problemen waarvoor het N. Limburgse land zich gesteld ziet en die o.m. in de studie van prof. Thurlings e.a. naar voren zijn ge bracht. In het verslag omtrent de toe stand van handel en nijverheid in het gebied van da Kamer was het feitelijk een en al optimisme. Van alle kanten wordt over het afgelopen jaar een goed resultaat gemeld. Al leen de bouwnijverheid, vooral de kleinere aannemers klagen over ge brek aan werk wegens het uitblijven van bouwvergunningen. En de brandstofhandelaren heb ben schijnbaar last gehad van de te warme zomer en nazomer, zij klagen in ieder geval om minder gunstige omzetten. Kleermakers vinden 1959 ook niet denderend en de schoenmakers ook niet, maar voor het overige staat 1959 met gouden letters in de kas boeken. Met 23 is het aantal ingeschreve nen in het Handelsregiser te Venlo gestegen tot 6367. 441 Vestigingsver gunningen werden verleend en liefst maar 424 aanvragen kwamen bin nen om een ministeriële verklaring. RECTORAAT PATERSKERK Priester v.d. week: Pater Urbanus Zondag: feest v.d. H. Familie; H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de le coll. voor de kerk, de 2e v. de Afrikaanse Mis sie; 7 u. lof met overweging. Maandag: Mis v. Driekoningen; 8.15 cursus voor 18-jarigen. Dinsdag: Mis van Driekoningen; 7.30 lof t.e.v. St. Antonius; 8.30 gez. jgt Jan Jenneskens. Woensdag: Herdenking v.d. Doop van Jezus. Donderdag: Z. Odericus en gezel len, Belijders. Vrijdag: H. Paulus, eerste klui zenaar; 7.30 lof. Zaterdag: H. Berardus en gezellen martelaren; van 38 u. gelegenheid om te biechten. Plaatsen-pacht Zondag a.s. zal het kerkbestuur zitting houden, voor het innen van de plaatsengelden, na de H. Missen van 9, 10.15 en 11.45. Er zal nog een zondag volgen. Wie daarna z'n pacht niet voldaan heeft, zal geacht wor den geen prijs meer te stellen op een vaste plaats en dan wordt het naam bordje verwijderd. Mis-intenties Zondag: 6.30 Jacq. Mommen; 7.45 Anna Rutten-Peters; 9 u. Gerard v. Leuken als jgt;- 10.15 Dr. H. Schim v.d. Loeff; 11.45 Johanna Swinkels- Michiels en overl fam. Maandag: 7 u. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 Hennie Fleurkens; 8.30 voor Petronella Bouten-van Megen, als lid der Dex-de Orde. Dinsdag: 6.15 v. overl. moeder; 7 u. tot dankzegging t.e.v. St. Anto nius; 7.45 C. v. Haaren-Horsten en t.e.v. St. Gerardus; 8.30 gez. jgt Jan Jenneskens. Woensdag: 7 u. Jan Jenneskens; 7.45 Henri Slits. Donderdag: 7 u. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 J.J. Maassen, oud-Dir. kerk.-leningen; 8.30 voor slagen in examen. Vrijdag: 7 u. Theodora Goumans- Clabbers, lid der D.O.; 7.45 Henri Slits; 8.30 voor overledene. Zaterdag: 7 u. Gerard Wismans; 7.45 overl. fam. Spee-Poels-Gielen. PAROCHIE St. GERTRUDIS OIRLO Zondag: le zondag na Driekonin gen, feest v.d. H. Familie; 6.30 H. Communie; lm 6.45; kindermis 8 u.; 2e lm 8.45 int. bond zonder naam; 10 uur parochie-hoogmis; 3 u. pl. lof met gelijktijdige vergadering vd. H. Familie met feestpreek en hernieu wing v.d. opdracht, ook niet-leden zijn zeer welkom; le collecte voor de kerk, 2e v. Afrikaanse missie. Maandag: 7.30 maandstond Lam- berdina Maassen. Dinsdag: 7.30 zieled. Wilhelmina Spreeuwenberg. Woensdag: 7.30 maandstond Pe tronella v.d. Ven. Donderdag: 7.30 maandstond En- gelbertus Martens Vrijdag: 7.30 best. jgt. Arnold de Ponti, Petronella Duyf en kinderen. Zater-dag: 7.30 maandstond Anna Maria van Arsen; biechtgelegenheid van 57 uur. PAROCHIE LEUNEN Zondag: feest der H. Familie J.M. J. en sol. van Driekoningen; 7 uur H Mis voor de parochie; 8 u. voor Max'ia Janssen-Dx-oesen; 9 u. voor overl. fam. Weijs-Louvet; 10 u hoog mis als jgt. v. Hendrik Vex'lindenen echtg.; collecte v. afrikaanse Mis siën; 3 uur lof. Maandag.: 7 u. voor wed. Wil- lemse-Geerets; 7.30 gest. jgt. Antoon Marcellis en Aldegonda Gielen. Dinsdag: 7 u. v. Martinus Ver- heijen; 7.30 sol gest. jgt Henrica Wilms-Heesen. Woensdag: 7 u. voor Gerard Voes- ten; 7.30 v. Henricus van Helden en Arnoldina Wijnhoven. Donderdag: 7 u. voor Maria Lit- jens-Arts; 7.30 voor Maria Keijzers. Vrijdag: 7 u. H. Mis; 7.30 voor Al- bert Loonen. Zaterdag 7 u. H. Mis; ^.30 v. Ja cob Thijssen en Maria Verlinden; biechten van 45 en 6.307 u.; 7 u. lof t.e.v. O.L.Vrouw. Kerkpoets: Riek Vullings en Leen Jenniskens. PAROCHIE MERSELO Zondag: le zondag na Driekonin gen, feest v.d. H. Familie, Jezus Max*ia en Jozef; 6.30 Communiemt- reiken; 7 u. vroegmis v.d. parochie; :.15 lm t.e.v. H. Theresia; 10 uur hoogmis uit dankbaarheid; onder de H. Missen collecte v.d. Afrikaanse Missies; 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur jgt. v. Mia Mi- chels; 8 u. lm v. overl. fam. Beer- kens-Linders. Dinsdag: 7 u. sol. gest. jgt. voor Ant. v. Dijck, Mar. Cath. Vergeld en kinderen; 8 u. lm v. Johannes Janssen. Woensdag: 7 u. jgt. v. J.M. MicheJs en Gertrudis Verheijen; 8 u. lm voor Jan en Martha Gielen. Donderdag: 7 u. gest. jgt. v. M. v. Cuyck en Hendrina Ewals; 8 u. lm; v. overl. fam. v. Dijck-v. Rijswijck. Vrijdag: 7 u. jgt v. Peter Muyzers en echtgenote; 8 u. lm tot dankzeg ging (Gerrits). Zaterdag: 7 u. jgt. v. Pet. Joh. Bistervels; 8 u lm v. Jan Janssen; 5 uur biechten v.d. kinderen v.h. 4e schooljaar, daarna voor anderen tot half 7; 7.30 Marialof. Maandagavond om 7.30 gods dienstcursus voor 18-jarigen. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: le zondag na Driekonin gen, feest vd. H. Familie; sol. van Driekoningen; 2e collecte v.d. Afri kaanse Missies; 10 u. hoogmis voor de parochie; daarna congregatie afd. jongens; 3 u. lof en rozenhoedje; daarna H. Familie afd. mannen. Maandag: 7.30 gez. jaard. overl. fam. Claessens-Verstegen. Dinsdag: 7.30 gez. maandd. voor Henricus'Vissers; 10 u. pl. H. Mis bij gelegenheid van inzegening v.h. hu welijk v.h. bruidspaar Leo Corsten en Mien Smits. Woensdag: 7.30 gez. maandd. voor Peter J. Strijbos; 9 u. gez. H. Mis v. overl. fam. Corsten-Smits. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Tielen-Tielen. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis v. Ger- truda Mennen-Lamme. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vx'OUw v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 67 uur gelegenheid tot biechten; 7 u. lof en rozenhoedje. PAROCHIE YSSELSTEYN le Zondag na Driekoningen: feest van de H. Familie; 6.30 lm v. Harry Goumans en Wilhelmina Spreeu wenberg; 8.10 lm v. Antoon Swin- kels; 9.15 kindennis; 10.15 hoogmis v. overl. fam. Janssen-Koonings; 2 u. lof, na het lof H. Fam. v.d. man nen. Maandag: 7.30 gest. jrg. v. Alber- tus Fleurkens en Elisabeth Claes sens; z.a. lm v. Lambertus Arts en Theodora Poels. Dinsdag: lm v. Helena Althuizen- de Vries. Woensdag: 7.30 maanddienst Maria Geurts-Schreven. z.a. lm v. overl. fam. Jeurissen-Janssen. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis v zek. int.; z.a. lm v. overl. fam. Custers- Robins. Vrijdag: 7.30 lm t.e.v. de H. Maria en de H. Gerardus; z.a. lm v. Mar tinus en Henricus Arts. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis v. zek. int.; z.a. lm v. overl fam. Verheyen- Versteegen; 6 u. lof, tot 7.30 gelegen heid om te biechten. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: le zondag na Driekonin gen., feest v.d. H. Familie; onder de H. Missen collecte voor de afrikaan- se Missies; 7 u. parochiemis; 8. overl. fam. Sedee-Pasteuning; 10 uur hoogmis v. overl. leden der hand boogschutterij St. Antonius; 3 u. lof. Maandag 7.30 Will. Loonen en Eli sabeth van Heijster. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Camps- Wolters. Woensdag: 7.30 Martinus Hendriks Gertr. Janssen en zoon Jan. - Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Camps-Verhoeven. Vrijdag: Misie-vrijdag voor de jeugd; 7.30 Gerardus Verschuren, echtg. en kinderen. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Lemmens-Poels; biechten van 34 u. kinderen; 6.30-7.30 voor de groten; 7.30 Marialof. RECTORAAT SMAKT Zondag: feest v.d. H. Familie; pl. viering v.h.- Driekoningenfeest; 6.15 lm v.d. fam. Koopmans-Hendriks 7.30 lm v.d. overl. fam. Bonants- Wijnen; 10 u. hoogmis, jrd. v. Fr. Asselbergs en echtgenote; 6 u. lof en rozenhoedje; vandaag collecte voor de missies in Afrika. Maandag: 6.30 lm v.d. zielen in het vagevuur; 7.30 lm uit dankbaarheid t.e.v. Sint Jozef. Dinsdag: 6.30 lm tot.zek. int.; 7.30 gez. jaard. v. Joh. J. Asselberghe «n Maria Agnes Bos Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St Jozef; 7.30 lm v.d. overl. fam. Verstegen- Kuypers Donderdag: feest v.h. doopsel van Onze Heer Jezus Christus; 6.30 lm tot zek. int.; 7.30 lm v. overl. ouders. Vrijdag: 6.30 lm t.ev. H Hart; 7.30 lm voor de missies. Zaterdag: 6.30 lm voor het wel slagen van een examen; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Car- mel; van 5—5.30 u. en van 7 uur tot na het lof biechtgelegenheid; 7.30 lof en rozenhoedje. A.s. zondag is aan de kerkdeur collecte voor de medische missie actie. RECTORAAT HEIDE Zondag: feest v.d. H. Familie; 7.30 van Lierop; 10 u. hoogmis gez. jgt. v. Petrus Broers; 3 uur lof. Maandag: 7.30 t.e.v. de H. Brigida. Dinsdag: 7.30 G. en J. v. Heyster. Woensdag: gedachtenis v.d. Doop in de Jordaan; 7.30 Hubertus Jans sen. Donderdag: 7.30 Leon. Spee, Lam- berdina Arts en overl. dochter. Vrijdag: 7.30 Sibertus Muysers en Mechelina Martens. Zaterdag: 7.30 t.e.v. de H. Oda; 7 uur biechten; 7.30 lof. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week: kap. Heymans Zondag: in oct. van Driekoningen; 6.30 Antoon Creemers en overl. fam. 7.30 overl. fam. Egelmeers, Vullings en Clephas; 8.30 Gertr. en Joh. van Heyster; 9.30 hoogmis v.d. parochie; 11 u. levende en overl leden v.d. handboog St. Oda; 11.30 congregatie v.d. jongens op Jerusalem; 5 u. H. Familie; 7 uur lof; vandaag alge mene communie voor de christelijke moeders en de H. Familie. Maandag: 6.45 Hendrika Thuyls; 7.30 voor de meest verlaten zielen; 8.15 best. jrd. Jean Muis en beide zoons Johan en Albert; 8.15 Hendri ka Custers, echtgen. v. Mart.- Heeze; 9 u. tot int. kath. Aannemers Venray en omstr. 3h. Dinsdag: 6.45 Wilhelmina Emonts- Swinkels; 7.30 overl. fam. v. Opber gen, Relou Hoekstra; 8.15 Hendrina Manders en overl. kinderen; 8.15 Fr. Vermaaten; 9.30 pl. huw. Beerkens- Linders. Woensdag: 6.45 M. Ebberink-Kol- kers;7.30 G. Ligthart; 8.15 Joh. Smits, Ant. Smits en Petra Bekkers lh.; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 Jan Henckens; 7.30 Em. Beerkens; 7.30 Ger. Verste gen, Johanna Katelaan en dochter; 8.15 overl. fam. Kengen-vd. Heuvel; 8.15 best. jrd. A. Weiten. Vrijdag: 6.45 Jan Henckens; 7.30 zek. int. R; 7.30 Hendrina Manders Hermans, Anna Klaessens en Her en overl. kindex-en; 8.15 Hendrik man Gerrits 3h.; 8.15 overl. fam. Kersten-Keltjens. Zaterdag: 6.45 H. v. Meyel(buurt) 7.30 Hendrina Manders en overl. kin deren; 7.30 Maria Jonkers-Verrey- ken; 8.15 Stichting; 8.15 Henrica van Moox'sel-van Goch; biechtgelegen heid van 5.30 tot 7.30; 7 uur lof. De schoolkindei'en leren deze week de 26e les van de katechismus. Maandag 11 januari 7.45 in de Burggraaf C.A.O. cursus Metaal industrie. Woensdag 13 januari 8 uur in de Burggraaf jaarvergadering K.A.V. Donderdag 14 januari 8 uur ver gadering Dr. Poels-stichting. Bij de Voorzitter. HOCKE Y-NIEUWS dames: HODVenray In Valkenswaard maten de dames van MHCV zondag hun krachten met HOD. De eerste helft toonde aan geen van beide kanten een merkbaar ovei*wicht, ofschoon Ven ray met een vrij sterke opstelling voor de dag was gekomen. De ruststand was nog 00. Toen er 10 minuten voor het einde nog geen doelpunt was gemaakt, werd de wedstrijd pas spannend. Ondanks een uitvalster slaagde MHCV er in nog net op tijd een goal te maken, waarmee Venray deze wedstrijd won met 10. heren: VenrayDeurne II Hier werd in de eerste helft vrij goed 'hockey vertoond. Jammer dat het goed spelende, jonge Deurnese elftal tegen MHCV practisch geen grond aan de voeten kreeg. Ondanks hun verdedigend spel slaagde de Venrayse voorhoede er in 4 maal te scoren. Na rust werden hier nog 3 goals aan toe gevoegd. Het spel was ech ter lang niet meer wat het in de le helft was en droeg een individueel karakter. De eindstand was dus 70 voor Venray. BILJARTEN Wedstrijden-programma: Klase A. VOP I—ON A I 11 jan. RDNEWilhelmina 14 jan. Alles of niksde Pommerans 14 jan KOT I— RDN 20 jan. Klasse B. ONA II—VOP II 11 jan. Wilhelmina IIde Pommer. 11 jan. KOT IIAlles of niks II 13 jan. Klasse A. Wilhelmina I—KOT I 25 jan. ONA Ide Pommerans 26 jan. Alles of niksVOP I 29 jan. Klasse B. KOT IIWilhelmina 25 jan. de Pommerans IIONA II 26 jan. VOP IIAlles of niks 29 jan. NIEUWE AKTIE De heer W. vraagt in Uw vorig nummer van mij om ook een pro test-actie te beginnen voor verbete ring van het station. Ik zou geen goede chef van een station zijn, indien ik aan dit ge noemde euvel niet reeds veel had gedaan. Het is terecht voor velen „uitkienen" hoe kom ik er goed uit en het gebeurt menigmaal, dat iemand moet worden opgevangen. De verhoging van de perrons is nu eindeelijk door Utrecht goedgekeurd, eindelijk door Utrecht goedgekeurd, ginnen. Daarnaast heeft 't mij heel wat moeite gekost om van de oude „rijwielstalling" weer wachtkamer te maken. Indien nu straks het gemeentebe stuur wil beslissen, dat de kinder hoofdjes voor het station verdwij nen, zal het aanzien van 1880 ver leden tijd zijn, zodat het station Venray weer meer uw belanstelling moge krijgen. Met de zomerdienst krijgen wij een uurdienst wat een belangrijke verbetering zal geven. Ook de los weg krijgt een betere bestrating en verlichting. De los- en laadgelegen- heid werd reeds verbeterd. Pogingen om en raccordement te krijgen naar het indutrieterrein in Venray zijn nog niet ingewilligd. Er zijn wel besprekingen op het ge meentehuis geweest maar deze zijn alleen bekend bij de plannenmakers, Mogelijk, dat het gemeentebestuur nog de nodige drang kan uitoefenen, daar een spooraansluiting voor een industrieterrein zeer belangrijk is. Voor Venray, dat zich langzaam terecht stedelijke allures eigen maakt, zou een spooraansluiting met losplaats voor velen een uitkomst zijn. Jammer,, dat de omlegging van de spoorlijn via Venray naar Horst niet is doorgegaan. Mogelijk had de Industriële Club in overleg met an dere instanties er nog iets aan kun- nen doen, mijnerzijds is dit wel steeds naar voren gebracht, maar zonder resultaat. In ieder geval moet er van die zijde meer aandacht aan de plannen worden besteed, wij merken er weinig van en propagan da is een goed middel voor industrie vestiging. Tot slot nog enkele opmerkingen over de hand- span- en trekdiensten. Dat ik „het gemeentebestuur wil dwingen" is wel wat bout geschre ven. Ik wil niets en niemand dwin gen, maar meen te moeten wijzen, op een bestaande toestand die voor Venray funeste gevolgen heeft, in dien deze toestand bestendigd blijft. Als burger is dit niet alleen mijn goed recht, maar zelfs een plicht. Of ik verbazend het land heb aan de hand-, span- en trekdiensten? Och, pex-soonlijk vind ik dit uit fol kloristisch oogpunt wel aardig. Maar velen vinden met mij, dat ook Ven- ray hier maar eens een punt achter moet zetten. Ik wil alleen, dat die punt sneller gezet wordt en dan vrijelijk, niet op aandrang van de minister. Want heus er staat voor de stad Venray meer op het spel dan de in komsten van de hand- en span diensten. Daar is al dikwijls genoeg over geschreve'n en gesproken, ik meen dit nu te kunnen laten rusten! v. VUGT. (van Redactiewege ingekort) SCHENDARTIKEL? In Peel en Maas van 2-l-'60 .komt mijnheer H.F. terug op een artikel, dat ik in een R.K. dagblad plaatste en waarin ik „een 70-jarige Ven rayse wethouder onder schot" geno men zou hebben. Het is moeilijk uit te maken, wat strookt met fatsoensnormen. Het moge hem bekend zijn, dat deze nor men gebaseerd zijn op de grondwet van 1814 waar o.m. in staat: „men mag dus niemand door middel van geschriften benadelen in zaken". Mocht hij zich benadeeld gevoelen, hij klage mij aan. Wat is het geval? In Peel en Maas van 24-5-'58 heeft lijst 6 reclame gemaakt met: „Ons doel is: de groei en bloei van onze gemeente, het belang van ALLE groepen der bevolking te beharti gen". De heer Th. Wintels meende ech ter door nog eens een extra oproep, aan alle inwoners, te plaatsen zich bij voorbaat van een plaats in het nieuwe bestuur der gemeente te verzekeren. Hiertegen kan men zo oppervlakkig gezien, niet veel in brengen. Wel lijkt het er op, of de wethouder van Openbare Werken, die dit alles mede tot stand heeft ge bracht, blijkens de oproep, voor de verdere opbouw onmisbaar zou zijn. Ik weet niet of iedereen tevreden is over de plannenmakerij van Open bare Werken, maar er is nog heel wat te doen en het kan wel eens te veel zijn voor een 70-jarige wethou der. Ik neem de mens niet „onder schot" maar de weth. van Open bare Werken, waaraan ik openbaar heid vroeg, een openbaarheid, die elke staatsburger mag verlangen, die betaalt. Is dat onfatsoenlijk heer HF? Het raadslidmaatschap is veelom vattend en stelt hoge eisen. Als ik deze maatstaven neem, ontbreekt er nog wel het een en ander en is de leeftijd bedenkelijk voor deze taak- verwerking. Z.H. de Paus zei onlangs nog tot journalisten: „De stijl van een ka tholieke krant moet men kunnen onderscheiden door zijn fatsoenlijk heid, zelfs wanneer het nodig is een polemische toon aan te slaan. De ka tholieke krant moet uitblinken door waarheid, liefde, eerbied voor an deren en door een waardige en eer lijke woordkeus". Of ik en U ons hieraan houden, is voor mij een vraag en voor U schijnbaar een weet. Ik ben over tuigd geen schendartikel géschreven te hebben. Jacob Cats zei al: „Het puntje van een gouwe pen is 't felste wapen dat ik ken". U mijnheer de redacteur hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. v. VUGT. (van Redactiewege ingekort) Wat men onder de MEMISA, de medische missie-actie verstaat, is onderhand iedere katholiek bekend. Een actie, die onze missionarissen in staat moet stellen aan het dik wijls oneindig grote leed in de ver schillende missiegebieden een einde te maken. De ziekten en de vuilig heid, waarin zovele zieken nog lig gen, is een groots probleem, dat al leen opgelost kan worden indien het welvarende westen iets van zijn wel vaart af wil staan ten behoeve van zijn noodlijdende evenmens. Nu staat er ergens in die missie gebieden een kraamzaal met 8 bed den. Waar eerst jonge moeders het leven schonken aan kinderen ergens in een hut op de naakte grond, daar staat nu een kraamzaaltje, dat de trots mag zijn van Venray. Want dit zaaltje, dat voor Nederlandse be grippen vrij primitief is, maar voor de daar wei-kende missionarissen een der schoonste gebouwen is, is het resultaat van de vorig jaar ge houden collecte, die in de gehele ge meente Venray 2.791,65 opbracht. Een fraaie opbrengst voor.een fraai doel. Is het niet logisch, dat diezelfde MEMISA rekent op hetzelfde bedrag en of liever nog meer, als a.s. zon dag 17 jan. wedex-om collecte gehou den wordt? Want ondanks het vele wat gedaan is, is de nood nog im mer ontstellend groot. Daarom zijn bij deze kerkdeur collecte en de huis-aan-huiscollecte, welke van 17 jan. tot 1 febr. bij alle huizen van Venray gehouden wordt, nog eens van harte aanbevolen. En waar men onverhoopt misschien niet kan komen of die misschien ver geten wordt, men kan zijn offertje voor de MEMISA altijd brengen bij Mevr. Jansen Bongertstraat 3. Laat ook dit jaar een nieuwe kraamzaal in een of ander missie gebied getuigenis afleggen, dat wij de hulp aan de onderontwikkelde gebieden niet alleen met de mond propageren maar ook metterdaad verwezenlij ken. CURSUS VOOR GEHUWDEN Maandagavond a.s. 11 januari is om 7.30 uur de tweede gespreks- avond voor gehuwden in San Da- miano, o.l.v. pater Drs. Osmund Schreuder O.F.M. Het onder-werp van deze avond is: LIEFDE EN GENEGENHEID. Wat zoeken man en vrouw in el kaar? De vrouw is een mysterie, zegt men. De man niet? Is de werkelijkheid van het hu welijk niet grauwer dan we in onze verkering dachten? De eerste avond was 'n groot suc ces. Er wax-en ±16 gehuwden. Er zal gezorgd worden voor een vragenbus, zodat de deelnemers hun vragen (liefst anoniem) hierin kun nen deponeren. Het is gewenst, dat belangstellen den, die zich nog niet opgegeven hebben, dit alsnog doen bij de be kende adresen. ROME-ASSISIREIS Voor de Rome-Assisireis hebben zich ruim 70 personen opgegeven. Uit Amsterdam ontvingen we be richt, dat we dit aantal tot 77 perso nen precies mogen uitbreiden. Deze enkele plaatsen worden dus nog even gereserveerd voor Venray. Mochten er dus nog belangstellen den jjijn, dan moeten zij zich zo spoedig mogelijk definitief opgeven, andex-s worden deze plaatsen bezet door deelnemers uit andere steden. De aangekondigde lezingen met lichtbeelden over Rome en Assisi worden gehouden in de vastentijd in San Damiano. De deelnemers wor den persoonlijk hiervan verwittigd. Paterslaan 1 NIEUWE AANWINSTEN: ROMANS: Berkhof A., De Chinese jonk. Camus A., Koninkrijk en ballingschap. Castle J., Vlucht 714 antwoordt niet meer Catto M., De duivel op klaarlichte dag Christie A., Met onbekende bestemming Fabricius J., De heilige paarden Kortooms T., Mijn kinderen eten turf. Mershall B., Als scharlaken zo rood. Myrivillis S„ De Madonna met de vissestaart

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1