Kerkelijke Diensten Als Nederlanders geld ruiken... Waar honden met scherpe neuzen schoolgaan Overpeinzingen Nieuws van de buren van 6 tot en met 12 dec. van 4 december 1909 Welk een grote vlucht het ver voer van geslachte varkens naar Duitsland heeft genomen, blijkt uit het feit, dat er in november bijna wekelijks 12 tot 15 wagens geslachte varkens de grens te Gennep passe ren, elk met een inhoud van 30 tot 40 stuks. Deze zendingen gaan naar Crefeld, Düsseldorf en Keulen. Als ferme jongens, stoere knapen slaan wij Nederlanders geen enkele gelegenheid over om de Duitser van onze minachting blijk te geven. We zullen de laatsten zijn om te ontkennen, dat daarvoor wel enkele redenen aanwezig zijn. In het ver leden, dat nog niet zo ver achter ons ligt, is het een en ander ge schied, waarvoor een groter spons dan die van een generatie nodig is om de herinnering uit te wissen. Dat is menselijk, dus begrijpelijk. Een beetje pijnlijk voor ons va derlands eergevoel is het toch wel, dat zodra het element geld in het spel komt, de doorsnee Nederlan der plotseling handelaar wordt en geen enkele last meer heeft van scrupules. Wij Nederlanders kunnen nog zo hard moord en brand schreeuwen als de Duitsers in onze contreien weer een stuk grond, een villa of zelfs een kasteel hebben gekocht, het feit, dat wij zelf alle mogelijke moeten doen om deze onroerende goederen kwijt te raken, laat zich niet overschreeuwen. Enige weken geleden werd in di verse Duitse dagbladen met veel tam-tam de verkoop van waarde volle kunstschatten aangekondigd. Uiteraard niet in de redactionele kolommen, maar in de advertentie rubriek. Een juiste beschrijving hoe men de veilingplaats in Nederland kon bereiken was hieraan toege voegd. Toen wij even later louter toeval lig door het betreffende gebied re den, zagen we dat automobilisten vanaf de grens door in het Duits gestelde wegwijzers naar de be stemde plaats werden gevoerd. Dit geval was geen uitzondering. Nog dezer dagen stond in een peperdure en in keurig Duits gestelde adver tentie onder andere het volgende te lezen: In Holland te koop: ongeveer an derhalf miljoen vierkante meter bosgebied in de buurt van Arnhem ongeveer 1.400.000 vierkante me ter bosgebied aan de Westerschelde (Noordzee) ongeveer 800.000 vier kante meter bosgebied, gedeeltelijk heide, in de buurt van Apeldoorn. Prijs 5.000 gulden per hectare. Landhuis, alle comfort, met onge veer 100.000 vierkante meter ge deeltelijk bebost grondgebied met tuinmanswoning,. Behalve de ligging wordt ook neg vermeld, waar men nadere infor maties kan krijgen, en dat dit won dermooi gelegen landhuis voor de som van 600.000 gulden te koop is. Dat klinkt allemaal erg mooi, maar als de koop gesloten zal zijn door de mensen die de advertentie op het oog heeft, dan zullen wij wel weer op onze achterste benen staan wegens die arrogante Duitsers. Toch begint het er intussen steeds meer de schijn van te krijgen, dat de Nederlander thans bereid is datgene, wat hij in 1940 met opoffe ring van mensenlevens heeft trach ten te voorkomen, voor goed geld af te staan. Het is de inkonsekwentie, die hin dert, want in dit geval gaan morele scrupules en handel helemaal niet samen. GENESIUSDAG IN CASTENRAY Voor de leden van de verschillen de amateur-toneel-gezelschappen, verenigd in de WKA kring Horst- Venray, hield zondagmorgen te Cas- tenray de provinciale toneeladviseur T. v. Bergen een lezing over „To neel en gemeenschap". Deze verga dering was niet druk bezocht. ZILVEREN KOORLEIDER Op het Ceciliafeest van het kerk koor in Castenray, werd de dirigent H. Kuypers hartelijk gehuldigd voor zijn zilveren directeurschap. Pastoor Geurts bracht hem dank voor het vele wat hij voor het koor heeft gedaan en bood hem namens het kerkbestuur een cadeau aan. De heer J. Rambaghs bood geluk wensen aan namens het koor, de heer P. Steeghs namens het kerk bestuur. TILBURG EERSTE STAD MET GESLOTEN DUBBELE RIJBANEN Medio december zal Tilburg als eerste stad in het land kun nen beschikken over een gesloten dubbele ringbaan rond haar be bouwde kom. Alle invalswegen ko men op deze 12 km lange rondweg, die ca. 1000 ha van de bebouwde kom omsluit, uit. De laatste schakel, de verbinding tussen de Ringbaan West en de Ringbaan Zuid, zal binnenkort ge reed komen. De- Ringbaan Zuid maakt deel uit van de Rijksweg BredaTilburgEindhoven, doch zal binnen afzienbare tijd de functie als snelweg verliezen, indien deze Rijksweg bij Tilburg in zuidelijker richting wordt verlegd. Het ringbanen stelsel speelt een rol bij de afwikkeling van het ver keer dat op Tilburg is gericht of de stad verlaat. Ook het verkeer tus sen de onderscheidene stadswijken ondervindt er gemak van. „Lucht!" klinkt het commando. De hond snuift en snuift nogmaals aan een flinke kei die hem wordt voorgehouden en begint dan plotse ling ijverig met de neus over de grond te zoeken. Van links naar rechts, van rechts naar links, van voor naar achteren. „Zoek dan, Donkie, zoek dan,! Ja, heeft hij daar gelopen? Zoek hem maar kerel!' Met enthousiasme in zijn stem moedigt H. Dechnar zijn oud-kam pioen voor Limburg Donkie aan, die als oefening en demonstratie voor ons de dader van een gefin geerde inbraak moet opsporen. Dat gebeurt op het oefenterrein van de Venrayse hondenvereniging „de Verdediger", achter op de Beek- weg, waar het ideaal oefenen is met de dieren. Snel heeft Donkie het spoor te pakken. Daar gaat hij weg door het ruige gras. Zijn baas, die de hond aan een lange lijn houdt, achter zich meetrekkend. Ook uw verslaggever draaft mee. Dechnar weet hoe hij met zijn speurder moet omspringen Donkie is een volleerde hond, die al menig prijsje heeft gewonnen. Volkomen beheerst en rustig, steeds precies wetende wat te doen, volgt het dier enthousiast het spoor. Het is een keurige prestatie, zeker wanneer we weten, dat het spoor op dat moment vier uur oud is, dat er een behoorlijke wind staat die voor verwaaiing zorgt en dat het in de tussentijd nog geregend heeft. Toch weet Donkie zeker zijn weg. GEVONDEN Na enige tijd blijft het dier staan. „Wat is er dan?" informeert zijn baas belangstellend. De hond begint verwoed te graven en weldra ap porteert hij een briletui, dat de in breker verloren moet hebben. Dechnar commandeert „af". Het blijkt beter te zijn het dier enige rust te gunnen, dat komt zo-meteen het speuren ten goede, want de con centratie, die zo'n dier daarbij moet opbrengen, is niet gering. De hond zelf voelt weinig voor die rust. Ent housiast wil hij verder en tenslotte geeft zijn baas lachend toe. „Voor uit dan maar, zoek die man!" En weer gaat het vertier, door kuilen en gras, een speurtocht van niet minder dan drie kilometer, waarbij de bouvier feilloos vijf voorwerpen vindt en apporteert die de „inbreker" heeft verlox-en. Vlak voor het einde gaat de kop van onze gids van het spoor, hij gaat omhoog en hij verhoogt het tempo, de lucht is hier vers. Achter een heuveltje staan drie mannen. Zonder zich te bedenken loopt Don kie de eerste twee voorbij en springt luid blaffend tegen de derde man op. Hij is het, dit is de man, van wie de lucht van het spoor was. De hond weet het heel zeker. EEN EENHEID Dechnar heeft een natte rug (wij ook trouwens) en dat is begrijpelijk, want niet alleen blijkt zo'n tocht door de ruigte in het tempo van de hond een zware lichamelijke oefe ning maar daarnaast komt de gees telijke inspanning. Steeds op alles bedacht zijn, meeleven met het dier, hem geestelijk op de juiste momen ten opvangen. Mocht hij een moment onzeker zijn, dan moet de speurhondgelei der dat dadelijk zien en 't dier door aanmoediging en gesprek stimule ren. Zit de hond goed op het spoor, dan moet hij geprezen worden, kortom de goede speurhondgeleider en zijn kameraad vormen een een heid, een team, waarbij de man de hond op de juiste wijze moet be spelen om samen tot goede resulta ten te komen. Kort voor onze tocht hadden we een kortere soortgelijke speurtocht gemaakt met een andere hond, die opgeleid wordt door A. Fila. Deze is nog maar enkele maanden in op leiding en dus, om in menselijke termen te spreken, zo ongeveer in de tweede klas zit, deed het ook heel goed en uit alles bleek wel, dat deze hond uitstekende mogelijk heden heeft. Toch was er verschil waar het aankwam op discipline enzelf verzekerdheid. De hond was niet altijd helemaal zeker van zijn zaak en dat mag ook, want hij volgt de opleiding nog en men kan van hem nog geen werk verwachten, dat tot in de perfectie af is. WILLEKEURIGE MENSENLUCHTJES Donkie is ook een meester in „re vieren". Op het commando: „Rrr!" snelt hij het terrein in zonder lucht gekregen te hebben van een persoon en het is hem geleerd daar alles wat een menselijke lucht heeft, zo wel personen als dingen, op te spo ren en aan te blaffen terwijl hij er bij blijft. De instructeur komt zo snel mogelijk achter hem aan om die betreffende personen of zaken in ogenschouw te nemen. Het mooie van dit „spel" is, dat op die manier zo'n hond in staat is om een terrein af te zoeken naar bijvoorbeeld een zoekgeraakt kind, of een willekeurige ontvluchte ge vangene om maar enkele voorbeel den te noemen. Zo zal hij ook kun nen zoeken naar een verloren ge gaan voorwerp. STELLEN Dan duikt ineens een man op met een soort leren pak aan, waar de bouvier al dansend omheenspringt. De man kan nog rustig wandelen, maar zijn baas heeft ternauwer nood: Stellen geroepen of met een sprong heeft de bouvier hem vast. En of hij al vecht om los te komen, de bouvier heeft vast en houdt vast. Geen bandiet die de kans krijgt er tussen uit te komen. Nog een keer wordt een demon stratie gegeven. De lederen man springt op een fiets en jaagt er van tussen uit, trappend wat hij halen kan. De bouvier zit rustig naast zijn baas en krabt in zijn ruige pels. Als de man uit zicht is, weerklinkt het bevel: Stellen. Als een kanons kogel die afgeschoten wordt flitst de zware hond de weg langs en met een korte snauw wordt de man van zijn fiets gehaald en hij heeft geen enkele kans meer. De hond houdt vast enlaat los op hetzelfde moment als zijn nabij gekomen baas het weer beveelt 20 HONDEN Later praten we wat over de hon den en over de vereniging, die het komend jaar 20 jaren al bestaat. We horen hoe het veelal een pro bleem is om aan geschikte honden te komen. Voor de echte speurhon den taak komen feitelijk alleen kruisingen van herders in aanmer king. De herder heeft namelijk een bijzonder lange neus, met dien overeenkomstige grote reukslijm vliezen en heeft daardoor een extra goede reuk. De bouvier is meer voor het ruige werk. Wat die vast heeft laat hij niet meer los en b.v. aan de grens wordt hij graag gebruikt voor smokkelaars en in het jachtgebied voor stropersGaat een herders hond misschien nog wel eens lopen als zo'n man in verweer komt, de bouvier sterft liever dan dat hij het opgeeft We praten over het trainingswerk. ONNOEMELIJK VEEL GEDULD Het fundament van de opleiding is de opvoeding. De hond moet ge hoorzaamheid leren, gehoorzaam heid onder alle omstandigheden. Een tweede peiler is het leren ap porteren, dat wil zeggen het naar de baas brengen en fatsoenlijk aan bieden van een gevonden voorwerp. Een belangrijk punt is het leren volgen en zoeken van de mensen- lucht, waarbij later komt het leren uiteen houden van de verschillende menselijke geurtjes. Het is volkomen begrijpelijk, dat zo'n opleiding onnoemelijk veel ge duld en tact vereist, alsmede kijk op de psyche van het dier. Daarvoor is natuurlijk niet iedereen geschikt. De baas moet leren net als de hond, met wie hij onafscheidelijk moet worden. Zo is een getrainde hond weinig waard onder zijn vaste begeleider en de baas moet weer van voren af aan beginnen als hij een vreemde of jonge hond krijgt. De hondendressuur is een hobby, waarvan men bezeten moet zijn, want ze vraagt enorm geduld. Snauwen, grauwen en slaan is bij zo'n opleiding uit den boze. Oh, zeker, de hond zal doen wat de boze baas verlangt, maar dat kan tot volkomen mislukking leiden. Als bijvoorbeeld het dier het spoor kwijt is en na veel gezoek de draad niet weer kan oppakken, wat heeft iemand er dan aan, als zijn gids bang wordt, zijn neus weer langs de grond legt en, met die neus langs de grond, zónder spoor blijft door lopen tot het andere einde van de wereld. Natuurlijk kan het nodig zijn het dier op zijn tijd te beknorren, maar de instructeur zowel als later de geleider moet precies het juiste mo ment weten, omdat hij anders van de wal in de sloot komt. CERTIFICAAT Is men na maanden en maanden training nu zover dat men meent, dat de hond voldoet aan de eisen, welke de Kon. Ned. Politiehonden vereniging stelt,, dan gaat men dus op examen. Examen voor hond en geleider. Hij moet aan alle mogelij ke eisen ook gezondheidseisen voldoen en krijgt voor de ver schillende onderdelen punten. Heeft hond en begeleider vol doende punten verzameld, dan wordt 't zgn. certificaat uitgereikt, waar mede dus de hond feitelijk officieel tot speurder" en „verdediger" be noemd is en waardoor de eventuele hulp, welke de politie van hem "maakt ook door de justitionele ambtenaren wordt erkend. Al bladerend in het orgaan van deze vereniging zou men kolommen kunnen overnemen van soms bijna ongelooflijke staaltjes, welke door deze getrainde viervoeters worden getoond. Maar het loopt tegen de avond en we moeten naar huis. Naast ons loopt de zwarte, zware bouvier. Hij loopt wat te dansen en te springen als een jong kalf, maar hem ontgaat niets en zijn baas hoeft hem maar een keer te zeggen, dat hij netjes achter moet gaan lopen. Hij is een van de 20 Venrayse po litiehonden, die de ruim 30 leden van de Verdediger zondag op zon dag met enorm veel geduld de moei lijke kunst bijbrengen van het speur-' en stelwerk. Een hobby, waar we eerbiedig onze hoed voor af zetten, evenals voor de honden. Want we hebben het er eerlijk niet op ACTIES: In Vierlingsbeek geven de win keliers met deze St. Nicolaasdagen gratis loten t.b.v. Harmonie en zangkoor. In Overloon kunnen de klanten dikke prijzen winnen door het ge wicht van de gezamelijke winke liers te raden, in Boxmeer lopen gratis bussen naar de overkant der Maas, in Deurne geeft een winke liers-actie extra spanning aan de St. Nicolaasinkopen, in Horst koopt men met muziek in de straten en met gratis bussen naar Sevenum, Grubbenvorst en ander plaatsen en in Venlo kan men zondagsmiddags terecht. En in Tegelen is met de al jaren lopende ster-actie weer geld te verdienen. Een kleine bloemle zing uit kranten en extra folders, die we hier voor ons hebben liggen. Daartegenover slaat Venray een pover figuur. Tegenover die acties dan. Men kan er over twisten of dergelijke acties nuttig en/of nood zakelijk zijn, maar afgezien daarvan geeft het naar buiten 'n bewijs van activiteit, dat bepaald fris aandoet. Doordat er in Venray zelf niets ge organiseerd is, slaat men een ietwat pover figuur bij deze gezamelijke acties van andere plaatsen En wij vinden dit des te jammer omdat wij hier in Venray toch pretenderen het koopcentrum van heel Noord-Lim burg te zijn. Er is indertijd een Pik-in-actie geweest, die naar onze bescheiden mening zeer nuttig was en toch ook zijn revenuen heeft opgebracht. Zelfs meer dan de nieuwe mantel van St. Nicolaas. Er is daarmede heel wat goodwill gekweekt in die randplaatsen rond Venray, die net dat kleine stootje nodig hadden in Venray hun St. Ni- colaas-aankopen tedoen. Belangrijk was o.i. ook, dat juist door zo'n actie ook eens te bepalen was of de gezamelijke omzet van de deelnemende winkeliers groter of kleiner was geworden. Het aantal loten gaf immers die omzet aan. Men is daarmede moeten stoppen i.v.m. de loterij-wet en sindsdien is er geen teken 'van leven meer ge weest. Dat men in andere plaatsen en vooral in het Brabantse rustig door blijft gaan met het organise- r envan loterijen, doet wel vreemd aan, maar is waarschijnlijk aan ho ger machten te wijten De vraag of zulk een. actie nodig of noodzakelijk is, komt o.i. ook verder niet meer ter sprake, als men van alle kanten acties opzet. Ter- wille van eigen lijfsbehoud zal men dan ook mee moeten doen of men wil of niet. En nu het niet gebeurd is, geloven we bepaald, dat'er kan sen gemist zijn, die de Venrayse winkeliers niet hadden mogen mis sen. HET GEVAAR OP DE WEG Het gunstig resultaat met de maximum snelheid in de bebouwde kom, heeft het verlangen opgeroe pen naar een beperking van de race-wedstrijden op de grote weg. En de minister van verkeer en wa terstaat staat daar niet afwijzend tegenover. Inderdaad zal een snel- heidsbeteugeling het aantal onge vallen ook buiten de bebouwde kommen kunnen verminderen. Er zijn echter vele verschillende soorten wegen in ons land. Smalle en brede, onoverzichtelijke, slecht bestrate en ideale met gescheiden rijstroken. Gelijkschakeling is on mogelijk, dus zullen er beslist uit eenlopende maxima moeten worden gesteld. Precies als in de steden, waar de grens van 50 km in de buitenwijken op speciale ring- of toevoerwegen te laag en daarentegen in flessen halzen, winkelstraten en kruispun ten veel te hoog ligt, is er een on derscheid nodig tussen de ongevaar lijke en de gevaarlijke, zo u wilt zéér gevaarlijke heirbanen. En als er dan toch een studie ge maakt wordt van dit 'onderwerp, dan zou het verstandig zijn niet al leen de snelheid aan banden te leg gen, maar ook ernstiger toe te zien op het onverantwoordelijk inhalen (snijden), het onbehouwen door drukken en voorrang nemen en het heersend egoïsme op de weg. Dan mag er niet alleen een boete ge steld 'worden op te snel voortmaken, maar vergt de-veiligheid een gevan genisstraf voor de „Ik eerst"-ma- niakken, die anderen moedwillig in gevaar brengen. Voor 'n lekkere Bami-bal naar Automatiek MATH. GOUMANS loot 'n lekker half haantje naar Keurslagerij en Automatiek MATH. GOUMANS Te Gennep herdacht de ge meenteraad het koperen ambtsju bileum van burgemeester Dr. Gilis- sen, o.a. met het aanbieden van en kele cadeaux. Bij Kon. Besluit is aan burge meester L. Roeffs uit Deurne, op diens verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester, met ingang van 1 jan. 1960. Burgemeester Roefs is onlangs 65 jaar geworden. Het blijkt uit een rapport over de jeugdproblematiek in Horst, dat het gemeentebestuur o.a. de sport velden-misère in deze gemeente zo spoedig mogelijk wenst op te lossen PAROCHIEKERK VENRAY PAROCHIE LEUNEN Priester v.d. week: Past. Geerits Zondag: 2e zondag v.d. Advent; 6.30 Jacomina Theeuws; 7.30 Maria vd. Kerkhof; 8.30 Willy Rongen; 9.30 tot int. van het St. Nicolaasgil- de; 11 u. Paulina Janssen-de Bruin; 7 u. Adventsoefening. Maandag: 6.45 overl. ouders; 7.30 Maria Hergruter; 7.30 leden v.d. K.A.V.; 8.15 Martin Poels en echtg. lh; 8.15 Jacob Deriks. Dinsdag: Maria Onb. Ontv.; 6.45 overl. van Dijk-Duykers; 7.30 vr. Schols-Leers(buurt)8.15 Hendrikus Drabbels, echtgen. en kinderen lh; 9 u. hoogmis uit dankbaarheid; 6 u. Avondmis v. leden en overl. leden van de bakkersbond. Woensdag: 6.45 Th. Lichteveld; 7.30 G. Ligthart; 8.15 Peter J. en Ja cob Ger. Holhuizen lh; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 Th. Lichteveld; 7.30 vr. Schols-Leers(buurt); 8.15 Maria Drosten, echtgen. van Fr. Verkley lh; 8.15 Ariaens-Driesen. Vrijdag: 6.45 J de Bruin en echtg.; 7.30 zek. int. R; 8.15 Anna M. Kus- ters en ouders lh; 8.15 'Petronella Franssen-Beklet. Zaterdag: 6.45 t.e.v. O.L.Vr. en Pater Karei; 7.30 Antoon Weiten; 8.15 Albert Esser en Joh. vd. Bo- gaart lh; 8.15 overl. fam. v. Moor- sel-van Goch; biechtgelegenheid v 5.307.30; om 7 u. lof. De schoolkinderen leren deze week de 24e en 25e les van de katechis- mus. Morgen na de H. Missen speld jes ten bate van het Priesterstudie fonds. RECTORAAT PATERSKERK Priester vd. week: Pater Primaldus 2e Zondag v.d. Advent: H. Mis sen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; om 10.15 hoogmis; de le collecte voor de kerk; 2e voor het nieuwe altaar; 's avonds 7 u. Adventswake. Maandag: geboden vasten en ont houdingsdag; H. Ambrosius, bis schop en kerkleraar; 8.15 cursus v. 18-jarigen. Dinsdag: feest van Maria's Onb. Ontvangenis; 7.30 pl. gez. H. Mis; 's avonds 7.30 lof. Woensdag, donderdag en vrijdag Mis van de 2e Advents-zondag. Zaterdag: vinding v. het lichaam van St. Franciscus; van 38 gele genheid om te biechten. Mis-intenties Zondag: 6.30 H. Mis v. Anna Cat. Vink-Willems; 7.45 v. overl. ouders Janssen-Maurus; 9 u. v. overl. fam. van Meijel-Loenen; 10.15 t.e.v. het H. Hart v. verkregen gunst; 11.45 v. Gerard van Leuken. Van maandag tot en met vrijdag iedere dag een H. Mis voor overl. ouders Philipsen-Goosens en zoons Martin en Peter. Maandag: 7 H. Mis v. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 v. Henri Slits; 8.30 v. overl. moeders. Dinsdag: 7 u. H. Mis v. Jan Jen- niskens; 7 u. (op een ander altaar) uit dankbaarheid voor een klooster roeping; half 8 pl. hoogmis v. Anna Vink-Willems, als jgt.; 7.45 v. overl. fam. Kusters-Jacobs; 8.30 v. Gerar- dus Martens, echtgen. en kinderen. Woensdag: 7 u. H. Mis v. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 v. overl. fam. Kusters-Jacobs; 8.30 v. overl. fam. Broers. Donderdag: 7 u. H. Mis v. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 v. overl. fam. Michiels; 8.30 v. Piet Bom en zoon Pierre. Vrijdag: 7 u. H. Mis v. overl. fam. Frans Heinen; 7.45 v. Henri Slits; 8.30 v. Mathijs Litjens en Joanna Willems. Zaterdag: 6.15 H. Mis v. bijz. int.; 7 u. v. Aloys Gommans; 7.45 voor overl. fam. de Ponti; 8.30 v. overl. fam. Frans Roelofs, echtgen. en kin deren. PAROCHIE OIRLO Zondag: 2e zondag van de Advent, le zondag der maand; 6.30 H. Com.; 6.45 lm; 8 uur kindermis alleen voor de schoolkinderen; 8.45 2e lm; 10 u. parochiehoogmis; 3 uur aanbidding; le collecte is buitengewone coll., 2e coll. voor 't bisdom. Maandag: 7.30 stichting Martinus Nelissen en Joanna Geurts; vasten en onthoudingsdag. Dinsdag: feestdag van Maria Onb. Ontvangenis; dag van devotie; de H. Diensten als op zondag echter geen kindermis; 6.30 H. Communie; lm om 7 uur en 8.30; hoogmis om 10 uur tot intentie van de tuinbouw- vereniging; 's avonds om 7 uur rozenkrans en lof. Woensdag: 7.30 stichting Joanna Geurts. Donderdag: 7.30 zieled. Wilhelmi- na Spreeuwenberg. Vrijdag: 7.30 stichting Antonius Rongen en Elisabeth Brüncken. Zaterdag: 7.30 maandstond Pe tronella Ophey; biechtgelegenheid van 57 uur. door aankoop van grond in de ver schillende kerkdorpen en in 't cen trum. Het terrein van Wittenhorst krijgt een nieuwe teeltlaag, terwijl een uitbreiding wordt voorgesteld aan de andere kant van de Venray se weg in een terrein van 13 ha. Tegelen heeft zijn begroting voor 1960 klaar, zij het met een te kort van 2,5 ton. Daarnaast is een 4-jarig investeringsplan bekend ge maakt, dat in totaal 5 miljoen zal vragen. Zondag 2e zondag v.d. Advent; 7 u. H. Mis voor de parochie; 8 u. v. Maria Goumans-Janssen; 9 uur v. Hendrikus Bom en Gertrudis Be- clet; 10 u. hoogmis als jaarg. voor Willem Verheijen en Catharina Vul- lings; maandcollecte voor onze kerk; 3 u. maandelijks Aanbiddingsuur. Maandag: vigilie v.h. feest vd. Onb. Ontvangenis v. Maria, geboden vasten en onthoudingsdag; 7 uur v. Wed. WillemseGerarts; 7.30 gez. jgt. Engelbert Janssen-Wismans en familie. Dindag: feest v. Maria's Onbevl. Ontvangenis, feestdag v. devotie; 7 u. tot genezing van een zieke; 8.30 tot int. vd. Ruiterclub; 10 u. hoog mis voor Wed. Vorstermans-v.d. Munckhof; 's avonds 7 uur lof. Woensdag: 7 u. H. Mis v. Chris- tiaan Gooren; 7.30 v. Martens-Croij- mans; 's avonds 7 uur cursus voor 18-jarigen. Donderdag: 7 u. v. Mina Keijzers; 7.30 gez. jrgt. v. vr. van Peter Lu- cassen. Vrijdag: 7 u. v. overl. fam. Smits- Derks; 7.30 v. Martinus Claessens, echtg. en zoon Gerard. Zaterdag: 7 u. H. Mis; 7.30 gest. jgt. v. Martinus v.d. Berg en Johan na v.d Pasch; biechten van 45 en 7—7.30; 7.30 Marialof. Kerkpoets: Truus Claessens en Dora Heidens. A.s. zondag collecte voor het So ciaal Caritatief Centrum van het dekenaat Venray. PAROCHIE MERSELO 2e Zondag vd. Advent: 6.30 H. Comm.; 7u. vroegmis vd. parochie; ".15 lm t.e.v. St. Jan(v. Cuyk); 10 _i. hoogmis t.e.v. O.L.Vrouw v. Alt. Bijstand; 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: vasten en onthoudings dag; 7 u. lm v. overl. fam. v. Dijck- v. Rijswijck; 8 u. lm v. Car. Ewals- Rambags. Dinsdag: feestdag v.d. Onb. Ont- vangerxis v. Maria, patrones van ons bisdom, dag van devotie, waarop de H. Diensten als op zondag; 6.30 H. Comm.; 7 u. lm v. overl.; fam. Kes- sels-Claes; 8.15 lm v. Willem van Rijswijck en Helena Litjens; Na deze H. Missen gen. absolutie voor de leden vd. 3e Orde; 9.30 hoogmis als gest. jgt. voor overl. ouders v.d. Heuvel-Niessen en kinderen; 2.30 lof met rozenhoedje Woensdag: 7 u. gez. H. Mis t.e.v. H. Oda; 8 u. lm v. Hendrikus van Hoof en echtgenote. Donderdag: 7 u. gez. H. Mis t.e.v. St. Jan; 8 u. lm v. overl. fam. van Helden-Timmers Vrijdag: 7 u. gez. H. Mis t.e.v. H. Gerardus; 8 u. lm v. Jan en Martha Gielen. Zaterdag: 7 u. gest. jgt. v. Jan Litjens en Henrica Relouw; 8 u. lm v. Joseph Janssen en Petronella Jacobs; 56 u. biechtgelegenheid; 7 u. pl. opening van de missie, met intocht van de missionarissen en het missiekruis. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e zondag van de Advent; 130 lm uit dankb. vd. fam. v. Dijk- Derikx; 8.10 lm v. Harry Goumans en Wilhelmina Geurts-Spreeuwen- berg;. .15 kindermis; 10.15 hoogmis v. Maria M. Spreeuwenberg-Ver voort; 2 u. lof; 2.30 congregatie vd. meisjes. Maandag: geboden vasten en ont houdingsdag; 7.30 maandd. v. Ge rardus Vergeldt; z.a. lm v. Lam- bertus Arts en Theodora Poels. Dinsdag: feest v. O.L. Vrouw Onb. Ontvangenis; 7 u. lm t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijstand voor een zieke; 9 u. hoogmis v. zek. int.; 's avonds 6.30 gez. H. Mis voor de levende en overl. leden v.d. bijenbond bij gele genheid v.h. 25-jarig bestaan. Woensdag: 7.30 weekd. v. Maria Geurts Schreven; z.a. lm v. Albert Fleurkens en Elisabeth Claessens. Donderdag: 7.30 lm weekd. v. An- tonetta Smeets-Vergeldt; z.a. lm v. Martinus Jacobs-Roelofs. Vrijdag: 7.30 weekd. v. Joanna v. Schijndel-Buets; z.a. lm v. overl. fam. Vergeldt-Burgei-s. Zaterdag: 7.30 lm v. overl. fam. Muyzers-Smits; z.a. lm v. overl. fam Arts- Willemse; 6 u. Marialof; tot 7.30 gelegenheid om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e zondag v.d. Advent; maandel. buitengewone collecte voor de kerk; 10 u. hoogmis v. parochie; 3 u. maandel. Aanbiddingsuur. Maandag: geboden vasten en onthoudingsdag; 7.30 gest. gez. jrd. v. Antoon Dinghs en Wilhelmina Kemmelings. Dinsdag: feest vd. Onb. Ontvan genis v. Maria; dag v. devotie; 7 u. H. Comm.; 7.30 vroegmis; 9.30 hoog mis v. overl. fam. Smits-Philipsen; 130 lof en rozenhoedje. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot dankzegging, int. fam. GeurtsWeys. Donderdag: 7.30 5e vd. zesw.dst. v. Antoon Steeghs. Vrijdag: 7.30 4e vd. zesw.dst. voor Peter J. Strijbosch. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 67 u. ge legenheid tot biechten; 7 u lof, ro zenhoedje en gebeden vd. Broeder schap v. O.L.Vr. v. A.B. Kerkpoets: Grada Gellings en Leo- nie Strijbos. Voor 'n lekkere gehaktbal zorgt Automatiek MATH. G0UNAMS

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2