(ampS De Politierechter oordeelt.... Zaairogge Woning-toewijzing en woning-verdeling Zellw. wasmiddel of Trexop GRATIS AFWASMIDDEL GRATIS SHAMPOO GRATIS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Moeder-Geschenk Elk derde pak (a 43 cl) Maak een voorraadje nu het 20 voordelig kan. U kent de kwaliteit. Elk derde pak Dat Is 3 pakken van 90 voor 60 ct. Profiteer zoveel U wilt Elk derde flesje of pakje Keuze uit poedershampoo, vloeibare shampoo en ei-shampoo. Uitstekenden voordelig. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 25 nov. t/m 1 dec. 1959 consumptie, voor de winter. Steeds verkrijgbaar Bin+je, Yselster en Eigenheimers G. CUSTERS, Oirlo Tel. 04787-282 ROZEN- fruit- hof- en laanbomen, sier- bos- en haagplantsoen. Aanleg en onderhoud v. tuin en bos Jan Janssen, Maashees Boomkwekerijen Tel. 04782-275 Begrafenisondern. J.GOUMANS Schoolstraat 5Te1.1592 uit voorraad originele en Ie nabouw Petkuser G. CUSTERS, Oirlo Tel. 04787-282 plechtig vierde, met de bijzondere intentie, de bescherming van de hei lige te verkrijgen voor zijn zoon. Tij dens het feestmaal werd eens aan ae deur geklopt door de duivel, die zich als pelgrim had vermomd en een aalmoes vroeg. De vader beval zijn zoon, de pel grim een rijke aalmoes te geven; maar toen de jongen bij de deur kwam, was de pelgrim reeds wegge gaan. De knaap liep de pelgrim ach terna tot bij een viersprong, daar wierp de duivel zich op hem en wurgde hem. De vader, ongerust geworden om het uitblijven van zijn zoon, liep naar buiten en vond het lijk; hij droeg het zijn woning binnen, legde het op een bed en riep wanhopig: „Sint Nicolaas, is dit nu mijn loon, omdat ik sinds zovele jaren trouw uw feestdag vier?" En op hetzelfde ogenblik opende de knaap de ogen, stond op en was weer gezond. Deze legende betreft, naar aange nomen mag worden, een posthuum wonder van de heilige; er wordt im mers uitgegaan van een viering van zijn feestdag, en dit moet dus zijn sterfdag zijn, 6 december. Zo is er ook nog het posthume wonder van zijn verschijning aan enige dieven, die een rijke jood be stolen hadden; hij zou daarbij de dieven op het goede pad hebben te ruggebracht en hen tot teruggave van het gestolene bewogen hebben. Uit dankbaarheid werd de jooa toen christen. Wel, kerker en doodsgevaar gal aanleiding tot een afbeelding, waar in elke gevangene zat ingesloten in een ronde toren waar hij te halver- lijve bovenuit stak. Deze voorstelling werd later verkeerd begrepen; men meende in de torens tonnen te moe ten zien, waarin kinderen stonden. Zo ontstond het verhaal van drie scholieren, die door een slager oi door een ongastvrije waard waren geslacht en ingezouten; de drie ton netjes veranderden later in één en kele kuip of tobbe met drie naakte kinderfiguurtjes erin. De Sint zou de kinderen uit de pekelkuip het leven teruggegeven hebben. Ook bij het graf van de heilige gebeurde iets wonderlijks: zijn lich aam bleef, tot eeuwen na zijn dood, een welriekende olie afscheiden, die heel de kerk met haar geur vervul de en bovendien 'n wonderbare ge neeskracht bezat. Toen de Turken in het jaar 1086 Myra veroverden, was het graf van de heilige niet veilig meer; reeds het volgende jaar zou den christenen uit Myra het stoffe lijk overschot hebben overgedragen aan Italiaanse zeevaarders, die de kostbare relikwieën naar de haven stad Bari brachten, waar ze nu nog bewaard worden in de crypte van de aan St. Nicolaas toegewijde ba siliek. De bouw van deze basiliek is in 1087 begonnen. Al het vooraf gaande geeft ons de verklaring van de vele bescherm heerschappen, aan St. Nicolaas toe gekend: hij is de vriend en schuts patroon van kinderen, scholieren, huwbare dochters, zeelieden, bin nenschippers, onschuldig veroordeel den, gevangenen, advocaten, zaak waarnemers, pleitbezorgers, kuipers, wijnhandelaars, graanhandelaars, graanverschepers, slagers, herber giers, kruideniers, bakkers, reuk werkfabrikanten en apothekers. Van de achtste eeuw af komt de beeltenis van St.Nicolaas in de kunst voor, van de twaalfde eeuw af zijn levensgeschiedenis in verschillende episoden. Als witbaardige bisschop die te paard met mijter en staf over de daken rijdt, kent men hem eigen lijk alleen in Nederland. In de an gelsaksische landen heeft men hem min of meer versmolten met het Kerstmannetje. De bijzondere relatie van Sinter klaas met Amsterdam ligt zonder twijfel in zijn beschermheerschap van de zeevaarders; 't middeleeuwse Amsterdam betekende een nieuwe havenstad in de reeks Patara, Myra, Bari, waaraan de naam van St. Ni colaas verbonden was. Koopvaarders op de Levant zul len de legenden omtrent Sint Nico laas naar het Noorden hebben over gebracht, op de eerste plaats naai de Hanzesteden en de belangrijkste handelscentra. Van Amsterdam uit verbreidde de verering van de heilige zich over de Nederlanden; de namen Myra en Bari klonken spaans genoeg om de Sint uit Spanje te laten komen en natuurlijk over zee, per schip. Wat doe je als eerzaam limonade fabrikant, wanneer er 's avonds na middernachtelijk uur enkele mannen voor je deur aan het vechten zijn? Voor die vraag stond een Gennep- naar, die echter kordaat naar deze kijvende mannen heenstapte en ze aanmaande het wat rustiger aan te doen. Maar een van die vechters bazen haalde toen uit en voor onze limonade-man zat er toen niets an ders meer op, dan te zorgen het eerst te zijn, wat hij dan ook prompt deed. De dreun deed de vechtersbaas daveren, maar toen er uiteindelijk politie bijkwam, had de bedreunde zijn hoofd dermate vol bloed zitten, dat er zelfs een dokter bij te pas kwam. En als veroorzaker van al dat bloed werd beschuldigend naar de vredestichter gewezen. Er kwamen bovendien nog al wat rekeningen bij te pas, want het pak van de bebloede had gestoomd moe ten worden en aangezien hij net die week vacantie had, maar met een verbonden kop moeilijk vacantie kon gaan houden, wenste hij ook nog smartegeld. Mr. Neder veen, die als pleiter steeds alle registers open trekt en zo heerlijk op het sentiment speelt, schilderde onze eerzame limonade fabrikant af als een tweede Sinter klaas, die iets dergelijks nooit over zijn hart had kunnen krijgen en uit zuiver noodweer zijn dreunende dreun had uitgereikt toen zijn vredesplannen zo snood werden ver ijdeld. Het einde van het liedje was, dat onze fabrikant 25 zal hebben te betalen. Hij heeft per slot van reke ning alles aan zich zelf te danken. Als hij er zich niet mee gemoeid had, was er niets gebeurd. Blijf dus bij vechtenden uit de buurt, het kan u alleen maar geld kosten. De kijvende buurvrouwen uit Ven- ray kregen het gewone recept: 15 wegens lichte belediging. De zenuwachtige Helmonder liet wel duidelijk uitkomen, hoe erg hij met zijn zenuwen aan was. Maar of dat nu reden is, om dan maar met andermans Volkswagen weg te toe ren, is natuurlijk een andere vraag. Hij was hier in Venray zenuwachtig uit een café komen lopen en met zijn wagen weggereden. Enkele mi nuten daarna kwam hij tot de ont dekking, dat hij met een andere wa gen op stap was. Maar toen had de eigenaar de politie er al bij gehaald en nu was het betalen geblazen: 30. De zenuwachtige mijnheer was er volgens zijn verklaring „best en dik mee tevreden", hetgeen de politie rechter kennelijk goed deed, want de meeste van zijn klanten denken er anders over. De landbouwer die van krachtige middelen hield en daarom de rom mel op zijn land maar aanstak, liep dat brandje uit handen, met het ge volg, dat er op buurmans grond ook nog wat verbrandde. Het werden 50 boete. En de Siebengewalder die onze ambtenaren bij de neus wilde ne men, kreeg dat prompt retour. Hij bleef zich namelijk melden voor de werkloosheidwet, terwijl hij al lang en breed weer aan het werk was. Buiten de premies die hij moet te rugbetalen, kreeg hij nu een cadeau van 25. De Nijmegenaren, die bij de boe ren kool en aardappelen van het land hadden gegapt, kregen ook de rekening gepresenteerd. Ieder 20 en eentje dan nog 14 dg. v.w., omdat het een oude kennis van de rechter was. Ja, de vriendschap wordt nu eenmaal duur betaald Hoeveel burenruzies al uit kinder ruzies zijn ontstaan is niet te zeg gen. Maar de Staat der Nederlanden heeft er een goede aan. Zo ook onze Venrayse landbouwer, die zijn buur man terwille van de kinderen met rotte peren had nagegooid. Het werd een tientje. De Horster slager, die aangeklaagd werd omdat hij een ander zou heb ben geslagen en geschopt, werd vrij gesproken, maar de geslagene zal nu de rekening krijgen, omdat hij zich niet als getuige heeft laten zien. De zielige juffrouw die terecht moest staan omdat ze in Merselo 100 heeft gegapt, kwam er af met 25 en 75 v.w. Maar toen waren er al tranen aan te pas gekomen. De Heyense electricien, die zich op het fietspad danig zat op te draaien omdat een groepje scholie ren niet al te vlot aan de kant ging, toen hij met zijn brommertje langs wou tuffen, haalde een stomme streek uit, door de voorste een duw te geven, waardoor hij kwam te val len. Dat grapje kostte hem nu 30 en 3,45 schade aan de fiets. De Bergense boer, die met zijn tractor en dorskast zo maar even dwars de Rijksweg overstak, was er oorzaak van dat een motorrijder en -zitter een kwartier later in het ziekenhuis lagen. Behalve die zie kenhuisrekening en wat dies meer zij, werd nu een boete van 60 ge vraagd. De Meerlose koopman, die na een paar glazen bier genuttigd te heb ben achter het stuur van zijn wagen kroop, was weer nuchter toen die zelfde wagen rond een boom ge strengeld zat. Maar toen was het te iaat.Terwille van zijn zaak-in- opbouw werden het 50, maar ook 4 weken voorwaardelijk en 3 maan den is hij zijn rijbewijs kwijt. De Venrayse automonteur, die met een dronken kop de autopapie ren van een ander weghaalde, kreeg 30 boete. Een Grubenvorstenaar was door zijn broer aangeklaagd, dat hij in diens auto, zonder diens toestem ming, was gaan toeren. Hetgeen niet bepaald blijk geeft van een echt ge zellige familieverhouding. Maar goed ter zitting bleek, dat beide broers compagnons geweest waren en dat door het compagnonschap indertijd die auto was aangekocht. Aangezien broer-lief bij de opheffing van dat compagnonschap nog altijd niet die wagen verrekend had, zei de be klaagde heel laconiek, dat hij er rus tig mee zou blijven toerenWaar hij dan ook volkomen gelijk in heeft. Maar de rechter wil nu toch wel eens horen hoe broèrlief dan tot die aan klacht kan komen en dat horen we dan de volgende keer De Horster kleermaker, die de hele middag had zitten toepen in de café, verkeerde nadien in een dergelijke toestand, dat zelfs de kasteleinesse probeerde zijn auto-sleutel te pak ken te krijgen. Maar dat lukte niet en mijnheer „besteeg" zijn wagen, Die.ramde eerst een boom en kwam als eind van het lied in een sloot te recht. 2 weken vacantie, nog eens 2 weken v.w. en een hele poos zijn rij bewijs kwijt, is het loon van al dit getoep. Afgezien van de rekeping voor de boom, voor het opkalefate ren van de sloot en tenslotte van de autoMaar hij had wel een rijks daalder gewonnen met dat getoep, en dat is ook wat waard. Als men van een ander iets te vorderen heeft en die knaap be taalt niet, dan is dat bar vervelend. Maar dan kun je nooit in 't openbaar zeggen, dat betrokkennen een dief is. Doe je dat wel, dan mag je ook nog 15 boete betalen, zoals de Venray se drogist ondervond En dan tenslotte nog twee drank- gevallen. Een oudere man, die in Ottersum kermis gehouden had en toen met zijn auto wegreed, nam de kortste weg, namelijk door een tuin. Aan deze kant door de heg er in, aan de andere kant door de heg er uit, maar toen stond de politie voor zijn neus en die rook kermis.75 boete, 1 mnd. v.w. en 2 mnd. het rijbewijs kwijt was het resultaat. De dronken brommer laveerde zo lang, totdat hij op de Wanssumsé- weg tegen een boom kletste. „Ik lag bewusteloos", aldus verdachte. „Hij snurkte als een os", aldus de wacht meester, die na het ongeluk de ver dachte vredig snurkend langs zijn verongelukte brommer had terugge vonden. Het werden 50 en 14 dg. v.w. Naar aanleiding van het zoveelste ingezonden stuk over woningnood en woningtoewijzing, dat wij heden weer ontvingen, moge hieronder een enkel woord volgen. Het is ondoenlijk voor een krant en dus ook voor Peel en Maas al degenen, die op- en aanmerkin gen hebben over het toewijzen van woningen aan het woord te laten, omdat gewoonlijk deze stukken dan handelen over particuliere bijzon derheden en bijzondere gevallen, waarvoor regels noch wetten te stel len zijn. Het enige, waarvan wij tot heden overtuigd zijn, is, dat de afdeling op het gemeentehuis, die moet zorgen voor de woningtoewijzing en de huisvesting, wel een der moeilijkste baantjes heeft, die er zijn. Want al leven we dan 15 jaren na een duur bevochte overwinning, feit is en blijft, dat het beschikbare kwantum woningen te klein is en het aantal aanvragers te groot. Als de gemeente Venray op dit moment ruim 300 mensen nog een woning moet verschaffen, dan is het logisch dat er scheve gezichten ko men als er slechts 10 of 20 wonin gen te vergeven zijn. Men moet auto matisch dan de ergste gevallen er uit zien te halen en aangezien ieder zijn eigen geval het ergste noemt, is er al gauw gedonder in de glazen en men is er dan o, zo snel bij om be schuldigend met de vinger te wijzen en zelfs over vriendjes-politiek te praten. Maar men vergeet, dat op het ge meentehuis in zgn. enquete-formu- lieren en door middel van eigen on derzoekingen een zeer goed beeld van de nood in bepaalde gezinnen is gemaakt en dat die gegevens door slaggevend zijn bij een eventuele toewijzing. Dat heeft noch met vriendjes-po litiek, noch met iets anders te doen, maar is gewone menselijkheid. Of men moet zich houden aan de voor schriften van hogerhand. Want ook de huurvestingsdienst kan dikwijls niet doen wat zij wil. Omadt zij bij particuliere huur-hui- zen bepaalde regels heeft te volgen. Maar hierover direct meer. Natuurlijk is 't voor iemand die nu al jaren verloofd is, die nu al jaren zit in een te kleine woning, die nu al jaren bij anderen inwoont, geen prettige gebeurtenis, als m ende zo lang verbeide woning voor zijn neus voorbij ziet gaan en aan een ander toegewezen te zien, waarvan men feitelijk automatisch maar ver onderstelt, dat die het lang niet zo hard nodig heeft, dan 't slachtoffer. En al is de dienst huisvesting er van overtuigd, dat zij ondanks strenge controle, ondanks onderzoe kingen e.d. ook riog wel eens voor de gek gehouden is en dat het mis schien inderdaad wel eens één keer in die jaren is voorgekomen, dat men feitelijk een gemeentelijke woning beter aan een ander had kunnen geven, in 99% van de toewijzingen is de gemeentelijke woning gegaan daarheen, waar ze om wat voor re den dan ook, het dringendst nodig was. Waarbij factoren in het spel kunnen zijn, waaraan een huisves- tingsdienst totaal niets aan kan doen. Als er een bepaald aantal wonin gen volgens rijksvoorschrift, b.v. voor de politie gereserveerd moeten worden, dan kan men daar geen an dere mensen in laten wonen. Zo geldt, dat voor de industrie en zo zijn er verschillende andere wette lijke voorschriften. Als de inzender van deze week in zijn brief stelt, dat teveel woninwet- woningen, (dus woningen, die met opzet door het rijk goedkoop ge houden zijn om hen, die in loon dienst staan en geen hoge huren be talen kunnen, tegemoet te komen) worden toegewezen aan mensen, die wel hogere huren kunnen betalen dan heeft hij in theorie gelijk. Inderdaad zijn verschillende z.g. woningwet-woningen toegewezen aan mensen, die gerust in een duur der woning konden wonen, wat hun maatschappelijke positie betreft en het salaris wat zij krijgen. Maar als dergelijke woningen niet ter beschikking zijn en men alleen kan beschikken over woningwet woningen, die door de gemeente zelf worden gebouwd, dan kan men deze mensen, omdat ze toevallig nu een wat hogere huur zouden kunnen be talen, niet in de kou laten staan Natuurlijk is de bouw van een groter aantal woningwet-woningen een oplossing.Maar men moet niet menen, dat een gemeentebe stuur t.a.v. deze bouw maar kan doen wat ze wil. Men weet toch, dat het kwantum van de te bouwen goedkopere woningen vanwege de landsoverheid ook aan beperkingen gebonden is en dat het dikwijls bloed en tranen kost iets extra's los te krijgen i.v.m. de vrij eenzijdige sa menstelling van onze bevolking, die inderdaad vraagt om een groter kwantum woningwetwoningen. Zoals men heeft kunnen lezen, is de toekomstige woningpolitiek der regering er op gericht om deze goed kope woningen ook te kunnen geven aan de minder draagkrachtigen. IViaar dan zal zij door andere faci liteiten e.d. ook meer mogelijkheden moeten geven aan andere groepen om woningen te krijgen, die wel aar, dat salaris e.d. zijn aangepast. Ten aanzien hiervan kan men waar schijnlijk binnenkort in de Kamers nog wel eens noten horen kraken. Heeft het bovenstaande feitelijk alleen maar betrekking op gemeen telijke woningen of die van de wo ningbouwvereniging, ook over de toewijzing van particuliere huizen is nog wel eens iets te doen. Velen vergeten dat de woonruim- tewet 1947 in deze regels stelt, waar aan ook een dienst huisvesting zich te houden. Zelfs al zou ze het in vele gevallen misschien graag anders zien. Deze wet beperkt namelijk de be voegdheid van deze gemeentelijke dienst in zoverre, dat zij als rege; pas tot toewijzing van de een of an dere particuliere woning aan een woningzoekende kan overgaan> in dien de eigenaar daarvoor toestem ming heeft gegeven. Die toestem ming moet officieel met zijn hand tekening bekrachtigd zijn en op het gemeentehuis liggen. Nu zijn er wel eigenaars, die tegen zo'n vragende gegadigde vertellen, dat ze er helemaal niets op tegen hebben als hij in zijn huurwoning komt wonen, maar ja de gemeente De gemeente kan echter moeilijk aantonen dat deze vriendelijke eige naar al lang een briefje op het ge meentehuis heeft liggen, waarin hij een ander toestemming heeft ge geven, waardoor dus die andere de woning ook krijgt. Maar de teleur gestelde geeft natuurlijk de mensen van de huisvestingsdienst dé schuld. Om een bepaalde particuliere wo ning, zonder of tegen de wil van zijn eigenaar aan iemand ter bewoning te geven, is geen gemakkelijke taak. Dat is alleen mogelijk door vorde ring en dat kan 'n langdurige proce dure worden. De wet zegt immers, dat zo gauw als een lid van de bij de wet inge stelde commissie (zie raadsverslag van deze week) die dan mede moet oordelen over de wenselijkheid van een vordering, zich tegen deze voor gestelde vordering verzet, de be slissing moet worden overgelaten aan Ged. Staten. Daarmede is dan de zaak op de lange baan geschoven, met alle ge volgen vandien, want ondertussen blijft het huis waar het omgaat leeg staan, tot schade van de eigenaar, tot ergernis van het publiek en tot schade van de gemeenschap, die im mers ten zeerste lijdt onder huizen gebrek. Al met al is de verdeling van het huizenbezit geen sinecure en al zul len ongetwijfeld ook hier fouten zijn gemaakt - want iedere mens die werkt, maakt fouten - in het alge meen kan men zeggen, dat hier in Venray ondanks de grote woning nood de beschikbare woonruimten zo objectief mogelijk worden ver deeld. Waarbij men steeds open oog en oor blijft houden voor redelijke klachten daaromtrentMaar waar niets is - zo zegt een oud spreekwoord - verliest zelfs de kei zer zijn recht, hoe onprettig en be roerd dat dan ook voor de vele wo ningzoekenden nog altijd is. Babyderm-wiegje gevuld met artikelen voor Bob/s huidje f 3.95 DODEN BEGRAVEN ZIEKEN BEZOEKEN De eerste bestorming van de Greb- beberg is door ons volk nooit ver geten. Het was de inzet van een rampzalige tijd voor ons land. De Grebbeberg werd het symbool van moedig verzet tegen de overmacht. Maar uiteindelijk bleken eer en recht sterker dan materieel geweld. Op 4 oktober 1959 consecreerde Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. B. Alfrink de Gedachteniskerk op de Grebbe. De Grebbeberg werd andermaal heroverd door middel van een steentjesactie tengevolge waar van de bouw van de Gedachtenis- kerk mogelijk werd gemaakt. In de nabijheid van de Gedachte niskerk is, zoals bekend moge zijn, verrezen het Bungalowdorp voor Nederlandse militaire oorlogsslacht offers. De acties „APPEL" 1, 2 en 3, met succes gevoerd, hebben zorg gedragen dat het volk zijn invaliden ten gevolge van oorlogshandelingen, niet vergat. Voor de instandhouding van het Bungalo^vdorp en voor dé rival!-' datie van de militaire oorlogsslacht offers dient de vierde „APPEL"- actie, die op zondagmorgen 29 no vember een aanvang neemt. Wanneer ons volk zich op die zon dagmorgen ten gunste van hen, die omwille van onze vrijheid en die van onze kinderen hun levensgeluk hebben ingezet, opmaakt voor een glorieuze stormaanval om de Greb be opnieuw te heroveren, dan zal dit hebben te betekenen dat wij le venslange invaliden, voor zover dit mogelijk is, levensgeluk terugschen ken. Vraag uw winkelier Onder leiding van de heer A.M. Bergers te Rotterdam zullen loten a 1.- per stuk in 5 kleuren van de 4e „APPEL"-actie zondagmorgen 29 november door duizenden vrijwilli gers worden aangeboden, welke actie slechts loopt tot en met 27 december 1959. Op 27 december zullen de re sultaten van deze moderne contro leerbare collecte, waaraan wéér 5 woonhuizen (incl. Keiler-keuken), 5 Austin-7 auto's en duizenden andere prijzen verbonden zijn, in een speci ale uitzending van Radio Luxem burg (208 en 29.26 m) vanuit de Ahoy hallen te Rotterdam worden bekend gemaakt. toont U iets beters in uurwerken

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2