Brieven aan Oom Piet SPORT Overpeinzingen tfienwe zakeopanden De nieuwe woningregeling. INGEZONDEN Huidgenezing PUROL beter zal besteden. Bovendien zal 't wel lang duren voor we weer zo' droge zomer krijgen als deze. Omdat hij alle biertjes van zijn spaarbank boekje heeft betaald, zal hij het wel niet meer doen. HELPERS Ze hadden plezier, die Nederlan- landse soldaten, vrijdagavond in Ys- selsteyn. Jonge kerels, die de koffietafel alle eer aan deden en die er niet veel van geleden hadden, dat ze diezelfde morgen al om half 4 uit hun bed hadden gemoeten om bietenkoppen te gaan laden, ergens in Zeeland. Ze hadden de hele dag wel in co lonne-verband gereden en 't liep al tegen de kleine uurtjes toen de laats ten Ysselsteyn verlieten in de we tenschap, dat het waarschijnlijk eerst vier uur zou worden voordat ze hun bed weer konden opzoeken. Maar men vond dat wel lollig, al was men 24 uur in touw. Want men hielp immers getroffen boeren Zoals 70 jonge militairen dit werk belangloos deden, zo hebben dat ook die onbekende Zeeuwse boeren ge daan, die 34 wagens vol bietenkop pen naar Ysselsteyn lieten brengen. Boerenhulp, waar men stil de pet voor af zet. En zeker voor die Zeeuwse boer, die vond, dat men toch feitelijk aan dat bietenloof te weinig had en daarom gratis, cadeau, voor niets uit eigen houtje er 4 wa gens stro bij deed en 1 wagen voer- aardappelen. Zonder veel bombarie, zonder show, zo maar stil weg. Een eresaluut aan deze onbekende boer, die de christelijke naastenlief de in de droge praktijk van iedere dag beoefent PROFITEURS Je krijgt dan bepaald een rot- smaak in je mond, als je dan hoort hoe men hier iets anders in prak tijk brengt. Hoe men hier gauw zijn mangelen gaat verkopen a 70 tot 75 en dan hard loopt om een aanvraag in te dienen voor suikerbieten, die men dan voor 30 kopen kanDus 40 verdiend, mijn liefje wat wil je nog meer „Profiteurs" noemde men derge lijke mensen onder de oorlog. Hoe men ze nu moet noemen, mag niet in de krant, want dat is geen net- woord. Maar op een dergelijk mo ment spijt het je feitelijk, dat die ouderwetse strafmaatregel van een schandblok, zo'n bord midden op de markt, waarin de boosdoener met kop en handen ingesloten werd, niet meer modern is. Dit zou de enigste methode zijn. Met een boete komen deze profiteurs er te licht af. VASTENAVOND Volgende week is het de lie van de 11e, en dat is dan volgens goed gebruik feitelijk zo'n beetje het voorportaal van vastenavond. Dan presenteert zich de raad van 11, als of men de wereld kond wil doen, dat de mallemolen weer gaat draaien en dat er maar 'ns vast begonnen moet worden met de voorbereidingen. Dit jaar blijft het wat de kom betreft wel stil. Het blijkt, dat men in „carnavals kringen" er wel voor past een her haling tekrijgen van de maatregelen, die men afgelopen jaar moest tref fen en dat men ook al via een commissie van buitenstaanders over maatregelen gepeinsd heeft, die dit kunnen voorkomen. Zijn we goed ingelicht dan zal de verantwoordelijkheid voor de orga nisatie niet meer zoals in het verle den gedragen worden door een kleine groep willekeurig gekozen particulieren, maar door b.v. stands organisaties, kasteleins, buurtver enigingen, jeugdraad e.a. organisa ties, die door een vertegenwoordiger lid zijn van de vastelaovendvereni- ging. Dit alles maakt op dit moment nog kwestie van overleg uit en een en ander heeft tot gevolg, dat o.m. de voorbereidende bals als dat van de lie van de 11e zeker niet doorgaan We willen ons vanzelfsprekend niet bemoeien met een overleg, dat nog gaande is, maar willen terwille van de goede gang van zaken toch wel de hoop uitdrukken, dat men el kander vinden zal. Waarbij we te vens de overheid willen inschake- kelen aan wier medewerking in deze veel zo niet alles, gelegen is. MEER VERGOEDING Wanneer een Nederlandse jongen na zijn 18e jaar eenmaal voor de militaire keuring verschenen is, weet hij, dat na goed bevonden te zijn, hij binnen, niet al te lange tijd onder de wapenen geroepen worden zal. Degenen die deze oproep met ge noegen en blijde verwachting tege moet zien, zijn wel op de vingers van een hand te tellen. Maar veel groter is het aantal van hen, die het nodige besef opbrengen, dat het zo moet zijn en velen zullen ook de no dige verantwoordelijkheid opbren gen om zich ernstig in de wapen kunst te trainen. Natuurlijk niet zonder zich van tijd tot tijd te drukken, niet zonder de nodige critiek op de op van alles en nog wat en niet zonder de nodige humor over al die dingen die be lachelijk zijn of schijnen. Goddank, dat er nog heel wat humor is; dat maakt de laSten van de eerste oplei ding, die toch nog altijd 18 maan den duurt, een beetje lichter. De ouders van die jonge soldaten kunnen over de tijd in militaire dienst doorgebracht, niet ontevreden zijn. Ik weet wel, dat ze lachen om die 1 zakgeld, die hen per dag wordt uitbetaald en waarvoor de jongens net een pakje sigaretten kunnen kopen. Ze weten ook wel, dat er heel wat -bij moet om die jongen zijn avonden op een beetje redelijke manier te la ten doorbrengen. Want het mag in de militaire tehuizen nou nog zo ge zellig en goedkoop zijn, van die gul den zakgeld verrichten ze geen won deren. Er bestaan voor de jonge soldaten tal van regelingen, waardoor de las ten, die zij in de militaire dienst te dragen hebben, een beetje verlicht worden. De kostwinnersvergoeding een van, het gratis vervoer vormt een ander voordeel, de inkomsten derving-regeling is een ander, al geldt die dan maar alleen voor de herhalingsoefening. En dan is er tenslotte nog de uitkering-ineens, na afloop van de militaire dienst, een uitkering, die maximaal 125 kan bedragen. Kijk deze laatste punten zijn nu een paar van die regelingen die ons niet geheel bevallen. Wij hebben nl. al vaak bij onszelf gedacht, dat een jonge man van 18 of 19 jaar die on der dienst gaat, beslist wel eens al een aardige baan heeft gekregen, vooral sinds de tijd dat de jeugd salarissen opgetrokken zijn. En als ze er geen op dat ogenblik hadden, dan zouden ze er toch spoedig een krij gen. En dan hadden ze misschien thuis wel het een en ander te beta len en ze moesten misschien ook al voor hun eigen kleding zorgen, maar ze zouden in ieder geval meer zak geld hebben dan die zeven gulden per week van defensie. Ik zou 't derhalve niet onredelijk vinden wanneer de regeling der in komstenderving, welke geldt voor de herhalingsoefening, ook op een gepaste manier werd uitgebreid tot de jongens van de eerste oefening. Men kan bezwaar maken en zeg gen, dat een deel zijn geld er toch maar doorjaagt in café's en zo. Maar er is een andere oplossing, waarvoor dat bezwaar niet geldt. Waarom b.v. geen grotere uitke ringen eens na afloop van de dienst tijd en dan op 'n soepeler en ruimere manier toegepast dan nu? Voor de rest mogen wij in Neder land tevreden zijn over de grote zorgen, die worden besteed aan hen, die de lasten van de dienstplicht te dragen hebben. EIGEN BOUW De Limburgse afdeling van het Nederlands architectengenootschap, heeft deze week in een vergadering nog al wat commentaar geleverd op alle mogelijke instanties, die een eigen-bouwer op dit moment het le ven zuur maken. Men knippert even met de ogen als men een spreker op dergelijk vergadering hoort zeggen, dat liefst 120 (zegge: eenhonderd twintig) ambtelijke hindernissen in de weg worden gelegd. En toch schrijven KVP en andere politieke partijen in hun vaandel, dat de eigenbouw gestimuleerd moet wor den. Op deze vergadering was men ook bijzonder fel gekant tegen de wel standscommissies, die zich in hun bemoeienissen verder uitstrekken dan tot 't geven van algemene richt lijnen wat betreft karakter van bouw aanpassing aan de omgeving, rooi lijn, goothoogte etc. Maar iedere inmenging in het idee van de bouw wijzen ze af als een verkrachting hiervan. Hetgeen stoute taal is, maar gezien de ervaring die deze heren hebben, toch ook een waarschuwing in houdt, dat men ook op dit terrein zich moet houden aan de talrijke regels van het spel In Uw blad van 24 oktober las ik, ,,dat de vrij willekeurig gekozen particulieren in haar vereniging" (de Vasteloavend vereniging wordt hier bedoeld) „wellicht zullen worden vervangen door afgevaardigden van groeperingen, die practisch de ge hele Venrayse bevolking vertegen woordigen. Aan de standsorganisa ties is door haar gevraagd afgevaar digden te willen benoemen". Het is mij best. En velen zullen het ook wel goed vinden. En toch, wat maken wij het leven toch saai en formalistisch! Spontaan een vereniging, dat kan niet meer. Via de „Zuilen" word je burge meester, via „de standsorganisaties" krijgt men een feestneus op met car naval. Het zal allemaal zo wel moeten, doch saaier wordt het. Overigens geloof ik, dat wij er beter af komen. Gecollecteerd zal er nu voor vas tenavond toch niet meer behoeven te worden? De standsorganisaties zullen er toch wel borg voor zijn? Of zie ik dat verkeerd? Met belangstelling zie ik Uw ant woord tegemoet. ANTWOORD: In Overpeinzingen wordt reeds het een en ander gezegd over de Vastel- aovesvereniging. Met U betreuren ook wij, dat de vereniging in zijn oude vorm schijnbaar niet goed ge noeg meer was om vastenavond te organiseren. Dit ondanks het feit, dat ze het 10 jaren lang heeft ge daanDat zij van de andere kant er voor past om verantwoordelijk gesteld te worden wanneer door ge brek aan financiën of andere oor zaken, als het niet nakomen van be loften e.d., de vastelaovend-viering moet uitgesteld worden, is ook be grijpelijk. Want in die 10 jaren is de vastelavond in Venray door haar toedoen tot een volksfeest uitge groeid, waarmee iedereen ook zij, die zich in de aanvang hiertegen verzetten of geloofden, dat dit in Venray nooit opgang zou vinden te maken krijgt. Om dan als boos doeners het bos ingestuurd te wor den, als door gebrek aan medewer king reeds de voorbereidingen mis lukken, is natuurlijk minder prettig. Zo is het verklaarbaar, dat de ver eniging aan enkele buitenstaanders om advies heeft gevraagd. Nu dat advies luidt: laat vertegenwoordi gers van stands- en andere organi- Nu in de november-maand, Oom Piet, gaan nog meer dan anders, Uw gedachten terug naar dat stukje wereld, dat Venray heet. En u ziet in Uw geest de kerkhoven in de mist, waar de witte chrysanten even veel wegwijzers zijn naar de graven van dierbaren. En met de overledenen komen de levenden en Uw vraag zal weer zijn, hoe zal men het in Venray toch stellen Er is een drukke maand achter de rug. Een maand, waarin men o.m. de rekening eens heeft opgemaakt van de fantastische zomer, die we dit jaar hebben gehad. Van een soort, dat leek op een suptropisch klimaat, waarin de vacantieganger ook in eigen land zich aan alle kanten bruin kon bakken. Maar de zon heeft meer bruin gebakken. Nu men in deze contreien de be drijfsresultaten op onze boerderijen, eens nader bekijkt, blijken de wei den verbrand en de opbrengsten van aardappelen, mangelen, gerst en ha ver ver beneden peil te liggen. En men zit zonder veevoer. Maar er zijn hulpacties ingescha keld, waarbij de Zeeuwse boeren hun bietenkoppen afstaan, die het Nederlandse leger gratis thuisbe zorgd. De boeren kunnen extra- goedkoop bieten krijgen en referen darissen en Kamerleden, alsmede radio en pers verdringen elkaar om de getroffen boeren te bezoeken. Er zullen extra bijdragen komen voor de getroffen en zo probeert men de gevolgen van deze zomer voor velen wat dragelijker te maken. Maar menig jonge boer krabt zich wel eens waar het niet jeukt. Op de tweede plaats is er het feit van de Midden-Peelweg. Daar is de Commissaris van de Koningin met de Burgemeester aan het zagen ge weest en met vereende krachten heeft men vast een van de honder den bomen die daar staan waar 't tra- cee van de nieuwe weg komt, doen sneuvelen. Het was een gezellig feestje, waar bij de Merselose fanfare zorgde voor de muzikale omlijsting. We zien vort ieders kier de sigaar"zei een van de muzikanten en dat klopt ook, want daar in die Vredepeel is het te doen. Maar goed, wij krijgen nu een heerbaan van de kom der Vredepeel" naar Ysselsteyn. Een knots van een weg, die meer als een miljoen kost. Die gaat men dan verder zuid waarts uitbouwen en als U over en kele jaren met verlof komt, kunt U van Oss naar Roermond, over een autobaan, waaraan de duitsers een puntje kunnen zuigen. Nu is men druk aan het becijfe ren, wat een aansluiting van de Beek weg gaat kosten. Daardoor wordt dus ook Venray-kom nog sneller met de wijde wereld verbon den. Intussen heeft men de weg Ven- ray-Horst ook keurig vernieuwd en zijn de bochten achter op het Hoog- riebroeek een heel stuk verbeterd. En rond de Deumesweg lopen als maar heren met die rood-witte paaltjes heel geleerde gezichten te trekken en maar te meten. Dat is dan het prille begin van de nieuwe weg van Veltum binnendoor naar de Zuivelfabriek. Daarmede zou men al in 1959 beginnen, maar als men zo doorgaat, dan beleven we dat niet meer. Een ding is zeker: benzinepompen krijgen we genoeg, want iedere week krijgen we van die nette bekendma kingen onder ons neus, dat die of die benzine maatschappij verlof vraagt voor tanks en zo, maar aan gezien men dan altijd met duistere sectie-nummers zit te haspelen, weet geen mens, waar ze komen liggen. Hetgeen ook wel de bedoeling zal wezen. Dan hebben we in deze maand fei telijk voor het eerst een behoorlijke dodenherdenking gehad. Daarvan gaven wij U reeds een verslag, maar ook deze herdenking heeft zo zijn bijkomstige dingen. Zo ziet men al langer hoe meer Engelsen van het vliegveld Laarbruch bij Well, de weg naar Venray vinden en het kan ge-; beuren, dat men een winkelier Ne derlands, Venraods, Duits en Engels hoort praten, hetgeen het cosmopo- litische karakter van onze stad wel duidelijk illustreert. En op de tweede plaats is niet alleen het onkruid ver dwenen uit de bloemenbakken achter het oorlogmonument, maar men fluistert alweer hardnekkig dat daar nu eindelijk de lampen gaan komen, die men al jarenlang heeft gepland langs de bronzen platen Ondanks, dat allerlei hoge heren naar Venray komen om de finan ciële opzet van Venrays schouwburg onder de loupe te nemen een te ken, dat het toch niet zo heel een voudig is gaat men rustig verder de Hölteren hoek kaal te maken. De noodwoningen vallen onder slopershand en de mèster-schol, to neel van menig traan en zucht, van de aard-bodem weggevaagd. Het wordt er bar kaal en kil en men krijgt doorkijkjes tot achter op de Merseloseweg. Maar ja, dat zal wel zo moeten, wil er weer wat goeds kunnen komen. En als men inderdaad gaat ver wezenlijken wat men daarvoor aan plannen heeft ontworpen, wij ga randeren U Oom Piet, dat U deze buurt niet meer terugkent Dan zijn de laatste restanten in dustrieterrein ook verkocht. Een Venlose onderneming gaat er ma chinehallen bouwen en een ander fabriek gaat grondstoffen maken voor shampoos, lipstift en wat dies meer zijHet kan verkeren zei Bredero. Dat tussen de Venrayse fabrieken en die uit naburige plaatsen 'n felle strijd ontbrand is over het Venrays personeel, dat naar elders gaat, toont al aan, hoe hard hier gewerkt wordt en hoe overvol de orderpor tefeuilles zijn van onze Venrayse be drijven. Al kan men van de ene kant be grip hebben voor de mensen, die naar elders gaan werken, omdat daar door de nog steeds geldende en nog steeds waanzinnige loonklassen enkele guldens meer verdient, van de andere kant is het toch ook waar, dat het weinig zin heeft reclame te maken voor industrievestiging in Venray, als de Venrayse mensen bui ten Venray gaan werken. En terecht wijst een folder dan ook op het feit, dat men toch moet bedenken, dat deze pendelaars de eersten zullen zijn, die ontslagen worden als het minder druk gaat worden We wachten intussen op de nieu we plannen voor uitbreiding van het industrie-terrein, want men zal daar voor nieuwe ruimten moeten reser veren. Het blijft echter uit die hoek een beetje te stil naar onze zin, maar wat in het vat zit, verzuurt niet Zo zijn we dan stilaan de novem ber-maand ingegaan. Het voorpor taal van de winter. Maar in de laats te raadsvergadering hoorden we de voorzitter vertellen, dat men volop bezig is met de plannen voor het sportpark, het recreatieoord en het zwembad, waarvan, als alles goed gaat in 1960 een groot deel verwe zenlijkt gaat worden. We gaan dus allerminst een winterslaap in. Maar U moet met uw verlof niet te lang meer wachten, want anders kent U Uw geboortplaats niet meer terug, want er is overal een grote bedrijvigheid. Op de kerkdorpen wordt gebouwd, in de kom wordt gebouwd. Nieuwe en grotere winkelpanden, uitbreidin gen, die van de kern een kleine stad gaan maken. Het gemeentehuis wordt uitge breid en in plan-Zuid schieten de eerste etage-woningen de lucht in en nadert de jongensschool haar vol- -tooiing. Men wordt er soms een tik keltje bang van. Van de vaart, die achter een en ander zit Maar men wil vooruit en dat is goed teken, ook en vooral in de stille november-maand. Tot wederschrij- vens saties EN de gemeente mee de ver antwoordelijkheid dragen, nu is de vereniging daarmede accoord ge gaan. Of men daarmede tevens van de collectes af is, is een punt, wat die vertegenwoordigers uit zullen moe ten maken. We stellen alleen vast, dat er in het verleden geen collectes gehouden zijn. De middenstanders werd om advertenties gevraagd, in dustrieën, buurtverenigingen e.a. om wagens. Wat nu uit de bus zal ko men, is nog onbekend Wij voor ons geloven dat de bui tenwereld de hele organisatie van dit vastelaovendfeest een beetje te simplistisch ziet. Men wenst aller- wege drie dagen een prettig feest, maar men realiseert zich niet, dat de organisatie van een en ander handenvol geld kost, dat er op de een of andere manier moet komen. Geen geld, geen zwitsers, geen me dewerking, geen vastelaovend. Zonder dat kan ook de vereniging in zijn gewijzigde vorm waarschijn lijk niets doen, maar misschien dat door deelname van alle mogelijke afgevaardigden via hun vereniging ook meer enthousiasme en mede werking vooraf aangekweekt kan worden. Daar zullen we het voorlo-: pig op moeten houden. Na de in gebruikneming van de nieuwe showrooms bij de Fa. Vaske en Coenen-Houtackers, waar men resp. een uitgelezen sortering sani tair en haarden en kachels vindt, is het maar even stil geweest in de middenstands-sector, die steeds voor vernieuwing en uitbreiding zorgt. Een pracht voorbeeld daarvan is heropening van de totaal verbouw de winkel van rijwielhandel Poels, die door architect Rademaker en het aannemingsbedrijf Vollebergh onder handen is genomen. De resultaten daarvan zijn opmerkelijk te noemen. In een drastisch vergrote winkel krijgt de bezoeker thans de moge lijkheid niet alleen de verschillende artikelen, als rijwielen, kinderwa gens bi'omfietsen en accescoires te bekijken, maar hij kan tevens een keus maken uit de veelheid, die men menig gróte-stads-winkel niet vinden zal. Het wordt de bezoeker wel zeer gemakkelijk gemaakt, mede door de prettige sfeer welke men heeft we ten te scheppen, door een verant woorde kleurkeuze en de stijlvolle verlichting. De firma Poels heeft haar 40- jarige vestiging in de Grotestraat wel op uitzonderlijke wijze geaccen tueerd door deze verbouwing, waar op zowel opdrachtgevers als uitvoer ders terecht trots mogen zijn. Natuurlijk zorgden een overvloed van bloemen en bloemstukken voor een fleurige omlijsting van dit ge beuren, dat vele bezoekers tot zich trok. Een andere opening trok eveneens de aandacht en wel de nieuwe auto matiek van Hotel de Keizer. In onze moderne tijd schijnen deze dingen onmisbaar te zijn en gezien de grote belangstelling, die voor deze nieuwe automatiek bestond, is ook deze al op weg in te burgeren. Een proeve, die we konden nemen, heeft ons er van overtuigd, dat aan kwaliteit en afwerking al het nodige is gedaan. S.V.V.-NIEUWS Na een voetballoze zondag zullen dan morgen weer alle elftallen van S.V.V. in slagorde gereed staan op de diverse voetbalvelden. De rust heeft een heilzame uitwer king gehad voor wat betreft de ge nezing van de vrij talrijke blessures waarmede vooral onze hogere elf tallen de laatste weken te kampen hebben gehad. Indien geen nieuwe tegenvallers op de proppen komen zullen voor 't eerst sedert lange tijd de diverse elftallen in hun sterkste formatie kunnen uitkomen. Bezien we de wedstrijden die op 't programma staan dan kan men niet anders zeggen, dan dat dit ook wel gewenst is. Dit programma is n.l. als volgt: Minor IVenray I Venray2Wilhelmina 2 Venray 3Melderslo Sevenum 2Venray 4 Venray 5Kronenberg 2 Het le elftal gaat kennis maken met de nieuweling in hun afdeling, het gepromoveerde Minor in Nuth. Blijkens de diverse verslagen van de tot nu toe door deze club ge speelde wedstrijden wacht onze jon gens een warme ontvangst. Een jon ge ploeg met als grootste wapens snelheid en enthousiasme en die hiermee in deze competitie reeds enige fraaie en opvallende resul taten hebben kunnen behalen. Even als onze ploeg boekten zij uit 6 wed strijden 7 winstpunten en vooral op eigen terrein spelen zij zeer sterk. Toch mogen wij verwachten, dat ons elftal moreel gesterkt door 't feit, dat allen weer fit en wel zich ten volle kunnen inzetten deze moeilijke hindernis zonder verlies zal nemen om dan meteen weer vol op in de running te blijven.. Wij hopen, dat een flink aantal supporters onze spelers zullen verge zellen om hen met hun aanmoedi gingen tot steun te zijn in deze kri tieke wedstrijd. Plaatsbewijzen voor de autobus ad 2,50 zijn bij club lokaal Schellen verkrijgbaar. Ook het 2e elftal staat voor een zware opgave. Wilhelmina 2 komt in Venray op bezoek en deze Weer- ter reserves schijnen ditmaal hoge ogen te willen gooien. Ook voor ons 2e elftal zal het echter een geduchte versterking blijken, dat na het ge sukkel met gewonde spelers nu ook weer eens vrij compleet kan worden uitgekomen, waardoor vooral de voorhoede aan kracht zal winnen. Wanneer de zaken dan resoluut worden aangepakt wordt zeker een gelijkspel bereikt en durven we zelfs op een overwinning hopen. Venray 3 krijgt de gelegenheid om te bewijzen, dat hun jongste over winning op één van de leiders geen uitschieter was, doch eenvoudig een gevolg van het feit, dat het einde lijk is „gaan draaien". Ditmaal krij gen zij bezoek van een van de an dere kopploegen in hun klas t.w. Melderslo. Indien met dezelfde over tuiging en wilskracht wordt j speeld als in de laatste wedstrijd waarom zou men niet dan menen we toch wel op enige winst te mogen rekenen. Venray 4 staat-een van de mis schien wel de belangrijkste wed strijd te wachten. Zij moeten op be zoek bij de lijstaanvoerder Seve num 2. Bij een nederlaag is voorlo pig de kans op de bovenste plaats verkeken, dus moet er gewonnen worden. We zijn nu benieuwd of dit er uit zal komen en wensen hun bij voorbaat sukses toe. Het 5e elftal moet thuis kunnen winnen van Kronenberg 2 en kan daarmede hun goede positie moge lijk nog wat verbeteren. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt Je winter uitbanden en ïoeieiL Het is een hele poos angstig stil geweest op de bouwmarkt. Niet dat er niet meer gebouwd is, maar de plannen voor nieuwbouw, speciaal van eigen-bouwers, die op hun sub sidie-regeling zaten te wachten zijn torenhoog opgestapeld in Maastricht. Men wachtte immers op de nieuwe subsidie-regeling, die men in Den Haag aan het uitbroeden was. Welnu die subsidie-regeling voor de komende jaren is thans bekend geworden De Minister is uitgegaan van een aflopende subsidie-regeling en ba seert zijn plannen op drie catego rieën van woningen. WONINGWETWONINGEN In de eerste plaats zijn er de wo ningwetwoningen, die in de toe komst een lagere subsidie zullen krijgen. Bovendien zullen zij dan al leen mogen worden bewoond door personen met een jaarinkomen tot een bepaald bedrag. Men denkt hier bij aan beperking tot de loongrens van 6.900. De economische gevolgen van deze maatregel zullen zijn dat er meer woningen voor de minder draag- krachtigen beschikbaar komen, maar dat zij daar een hogere huur voor moeten betalen door de mindere subsidie die het Rijk geeft. Voor be paald financieel zwakken zou de minister nog een aanvullende rege ling willen treffen. Dit komt erop neer dat er voor de noodgevallen 'n helpende hand zal zijn te vinden. De bouw in deze sector wordt er dus niet aantrekkelijker op, omdat de bouwers op voorhand al weten dat slechts minder-draagkrachtigen woon verlof krijgen. Standarisatie van materiaal en verlaging van de bouwkosten zullen hier de basis moeten zijn voor aan vaardbare huren. Vervolgens steunt deze maatregel op huurverhoging, die de prijzen voor „oude", maar dikwijls zeer goede woningen moet doen stijgen. Eerst met een aanbod van goede, comfor tabele nieuwe woningen, die een aanvaardbare huur vergen in ver houding tot de oude percelen, zullen kleine gezinnen, die nu in te grote maar goedkope woningen huizen, be reid zijn naar nieuwbouw met meer gerief over te stappen. WONINGEN VOOR BEJAARDEN De tweede groep huizen bestaat uit de nieuwe eigen woningen, die dus door de eigenaar zelf worden bewoond. Daarvoor zijn nu reeds premie en toeslagen te krijgen, die worden gehandhaafd en bovendien verkrijgbaar zullen zijn voor men sen van 65 jaar en ouder. De uitbreiding van de toeslagrege ling voor ouderen moet worden toe gejuicht. Juist onder hen die hun levensavond voor zich hebben, be vinden zich er velen, die van hun besparingen een eigen huis willen bouwen. Deze wens moet worden aange moedigd. Dikwijls maken deze oude ren grote huizen vrij, die dan voor gezinnen met jonge kinderen kun nen worden aangewend. Het rijk zal voor de „eigen bouw" premies geven van ten hoogste 3.000 voor huizen die maximaal 26.000 in grote en 22.000 in kleinere gemeenten mo gen kosten. De discriminatie tussen grote en kleine gemeenten in de te besteden prijs achten wij niet gelukkig. Zij is niet altijd te rechtvaardigen en zo er een voordeel zou ontstaan in kleine gemeenten bij volkomen ge lijkstelling zou er de spreiding van de bevolking door worden bevor derd. In ons land is die spreiding zeer wenselijk om de grote bevolkings centra te ontlasten. De gemeenten zullen voor de financiering voortaan een garantie mogen geven voor de volle 90% van de stichtingskosten. Zeer belangrijk is de bepaling, dat de premie wordt uitgekeerd aan de eerste eigenaar-bewoner, zodat deze ziet dat hij werkelijk een premie ontvangt. De koopprijs tussen bou wer en eigenaar wordt dus van de premie gescheiden. Het ricsico, dat de bouwer de premie als een .extraatje" incasseert, wordt daar mee weggenomen. LOKVOGEL OP DE HUIZENMARKT Het belangrijkste achten wij de ontworpen regeling voor subsidiëring van particuliere huurwoningen. Het is nu zo dat een particulier er niet meer aan denkt om huizen te gaan bouwen voor geldbelegging, terwijl dit voor heen schering en inslag was. De oorzaak is vooral te zoeken het ontbreken van enige basis voor rendement. De minister wil de particulieren weer meer naar de huizenmarkt lok ken. Bij de bouw voor verhuur zal zowel een primie als een jaarlijkse toeslag op de huur worden gegeven. Er is een indeling ontworpen .in drie subsidiegroepen, waarbij een premie ineens wordt gegeven van 1.200 tot 2.000 en een jaarlijkse bijdrage op de huur, variërende van 240 tot 440. Er zal een huur mogen wor- gevraagd van 85 tot 125 voor de grote steden. Andere gemeenten kennen lagere huurklassen in het ontwerp van minister Van Aartsen. Er kan thans nog geen gefundeerd oordeel over de regeling worden gegeven, temeer omdat de in uitzicht gestelde huurtoeslagen zullen ver minderen bij een toegestane alge hele huurverhoging. Toch is het voorstel van de minis ter belangrijk omdat het van 't grootste belang is dat de huizen markt met zijn meer doorzichtig ri sico niet geheel voor de particulier verloren gaat. KLEINE MAN NOG NIET AAN BOD De minister wil de verhuur van huizen weer grotendeels aan de par ticulieren brengen, omdat een wer kelijk economische bouw de opzet van grote projecten zal vragen en dit alleen door een maatschappij voor onroerend goed kan gebeuren is de kleine huizenbezitter nog lang niet in ere hersteld voor zover daar ooit sprake van zal kunnen zijn. Toch is dit in 't kader van de bezitsvor ming zeer gewenst. Tenslotte moeten wij ons afvragen welke rol de woningbouwvereni gingen in de plannen van de rege ring zullen spelen. De gemeenten zullen voor hen niet het financie ringsrisico mogen overnemen of ga ranties mogen verstrekken bij het exploiteren van» woningen in de ver huursector van particulieren. Hun rol is daarmee niet uitgespeeld. La ten zij zich meer ontwikkelen in de richting van spaarkassen en admini stratie- en/of adviesorganen voor huurders en verhuurders. Wij behoeven een woning-ontwerp Van Aartsen niet met pessimisme af te wachten. Voor hen die het bezit van een eigen huis op het verlang lijstje hebben staan, kan er alleen maar iets goeds van worden ver wacht. De regeling, die nu geldt is in ieder geval niet houdbaar. BONDSSCHAAKWEDSTRIJDEN De bondsschaakwedstrijden zul len, aldus een beslissing van de bondsraadsvergadering te Utrecht, in 1960 wederom in Venray gehou den worden. Het zoveelste succes van de nog altijd betrekkelijk kleine Venrayse club, die in de afgelopen jaren reeds eerder blijk heeft gege ven van opmerkelijke initiatieven. EXCURSIE De Venrayse afdeling van de Christelijke Moeders zal volgende week dinsdag om 2 uur een excursie houden, naar Huize St Anna, waar hen o.m. iets van de verpleging van de daar opgenomen dames zal ge toond worden. Na de excursie zal de H.E. Heer Deken in de prachtige de komende j kapel een lof opdragen.

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2