TERS treekre 2 5 cent School boeken Kon. DEMKA PERSONEEL S°LEX bet laagst geprllsd. bet boogst geprezen l STAALFABRIEKEN CITROEN J. YAH G0RP, HELMOND familie-drukwerk firma y.d. Munckhof goedkoper Over geldgebrek en werkloosheid foor de politierechter 2 cv Fa. vd. Munckhof Dry Cleaning Elk 2e pak thee soeparoma 10 ci goedkoper 2 pakken Wolwasmiddel 3 grote Goudrepen Altijd een kassabon voor 10°/o korting. J. RONGEN SMAKT zorgt er voor (beter dan stomen) Voor dinsdag 1 uur gebracht, vrijdags terug EBBERINK Te koop gevraagd afgekeurde koeien en zieke varkens Cor Kreipers, Carmelieten- straat, Boxmeer, Tel. 08855- 459. (ook doosjes theezakjes) 590902 U betaalt dus nu maar 26 cent. Maar bovendien een kassabon voor 10% korting I samen 60 cent Woiwasmiddel speciaal voor Uw wollen en zijden spulletjes. Samen 20 cent goedkoper I voor 25 cent bij elk busje 50 gram Oploskoffie Oploskoffie is zo lekker en zo gemakkelijk. Neem nu eens een busj'e extra. altijd het Snoepje van de Week met elke week een nieuwe kinder verrassing. Deze aanbiedingen zijn geldig tot en met 8 september 1959. (vervolg van eerste pagina) Toch kan men heel gemakkelijk aantonen, dat deze dingen voor het christendom wezenlijk zijn. Men kan aantonen, dat Christus mens gewor den is om door zijn voorbeeld ons te laten zien, dat je langs de weg van armoede, bespotting en verachting veiliger je uiteindelijke doel bereikt dan door een keurig bestaan, door,n eervol baantje enz. Ik noem hier maar een enkel as pect. De hele geschiedenis der Kerk, zowel van de individuele gelovigen als van de gemeenschap als geheel, loopt over van voorbeelden, welke aantonen dat juist die dingen, waar voor wij als mens onze neus optrek ken, in het christenleven de grootst mogelijke waarde bezitten. Neem het epistel van de zestiende zondag na Pinksteren. Daarin schrijft de H. Paulus aan de Ephesiërs van uit de gevangenis in Rome. „Broe ders zegt hij ik bezweer u niet de moed te verliezen, omwille van de wederwaardigheden, die ik voor u verduur". Dat was inderdaad niet gering. Paulus zat in de gevangenis, omdat hij het evangelie verkondigde. Nu zou men zeggen, dat God, die toch wilde, dat het evangelie aan alle mensen verkondigd zou worden, wel in de laatste plaats zijn apostelen in de gevangenis zou laten zetten. Dat lijkt mij oneconomisch van God, onpractisch. Hij kon ze beter op vrije voeten laten, ze laten preken. Maar neen, zo is de kerk in de eer ste eeuwen juist niet tot bloei geko men. Door moord op de christenen, door vervolging van de apostelen en hun volgelingen, door verachting en bespotting, door gebrek aan geld, aan huizen, kleren en welvaart is de Kerk groot geworden. Ik ben bereid de konsekwentie uit deze leer en uit de geschiedenis te trekken en te zeggen, dat de neer gang der Kerk na de middeleeuwen te wijten is aan het feit, dat deze practijk van het christendom verlo ren gegaan was. Ik ben bereid de toekomst van de Kerk in onze dagen te zien in het perspectief van deze leer. Wanneer wij, allen, niet bereid zijn de lessen van Christus uit Zijn Evangelie en uit de geschiedenis ter harte te ne men, zal geen uitbreiding van de Kerk volgen. Is misschien de afval in onze da gen niet ten dele aan onze foutieve beleving van ons geloof te wijten. Dragen niet wij allen verantwoorde lijkheid in dit opzicht? Dat het er ook al in 1914 in onze gemeentekas niet erg rooskleurig uitzag, blijkt uit het verslag van een spoedeisende raadsvergadering op 24 augustus van dat jaar. Wij laten dat hier volgen: Afwezig de heren J. Aerts en P.J. Derks en Th. Camps. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed en deelt mede, dat, hoewel er bepaald was, dat aan staande dinsdag 1 sept. de raad ver gaderen zou, het toch nodig is ge weest deze vergadering samen te roepen, omrede de gemeente begin september grote betalingen te doen heeft en men met een lege kas zit. Met de lening van 40.000 mocht de gemeente niet slagen, er kwam geen enkele offerte in. Het D. B. meende toch dat men op de een of andere manier geld moest zien te krijgen en is ten slotte gelukt bij de Nederl. Bank geholpen te kunnen worden. De secretaris zegt, dat er geen en kele bankier genegen was aan de ge meente Venray geld te lenen, totdat tenslotte de Nederl. Bank besloot 15.000 te lenen tegen 6 procent per jaar. De gemeente moet tot onder pand geven hare inschrijving op het Grootboek. Wanneer 2 derde der le ning van 40.000 zal zijn geplaatst, zal deze lening worden afgelost. Wijl de rente der Ned. Bank aan veran dering onderhevig is, zal er in het door Ged. Staten goed te keuren raadsbesluit worden bepaald, dat de door de gemeente Venray te betalen rente ten .hoogste 7 procent mag be dragen, dan behoeeft men Ged. Sta ten niet telkens lastig te vallen. Wat betreft de lening van 40.000, men had de Voorzitter reeds van te voren opmerkzaam gemaakt, dat 4 procent te weinig was. Nu zal men het beproeven door uitgifte van obli gaties a 90 procent nominale waar de, zodat stukken vanaf 1.000 te krijgen zijn voor 900. De secretaris toont aan dat dit voor de gemeente voordeliger is dan uitgifte a pari tegen 4,5 pst. De heer Geurts vraagt hoeveel er betaald moet worden op de weg naar Overloon en de boerderij. De Voorzitter antwoordt 10 dui zend gld. op de weg en 8 duizend op de boerderij, want we mogen de aannemers der boerderij niet langer laten wachten. De secretaris merkt op dat er wel dra geld in kas zal komen door uit gifte van obligaties a 90 pet., dit is een buitenkansje en door de uitbe taling der rijkssubsidie. De heer Geurts zegt dat er veel geld nodig is en vraagt of een lening van 15.000 genoeg is, ook voor de toekomst. Overal wordt niet anders dan contant verkocht, het is dus ook niet meer dan billijk, dat de gemeen te hare salarissen op tijd uitbetaalt, evenals de vergoedingen aan land weer en militie. De Voorzitter zegt dat het uitbe taalde bedrag voor vergoeding door de Staat is voorgeschoten. De ge meente wil bons uitgeven, doch daar was het Rijk op tegen, toen heeft de betaalmeester te Roermond last gekregen 1.000 voor te schie ten. De stukken voor de 2de uitbe taling zijn tertekening naar de mi nister, zodra deze terug zijn zal de betaling wederom plaats hébben. De heer Geurts zou ook denken aan tijden van werkloosheid. De heer Slits zegt dat er zich op een door hem geplaatste adverten tie slechts 2 personen hebben aange meld, er schijnt werk genoeg te zijn. De Voorzitter zegt dat hij ook ver schillende circulaires over voor zorgsmaatregelen gekregen heeft. Er is hier in Venray echter geen wer keloosheid te vrezen. Misschien dat een enkele sigarenfabriek moet stop zetten doch dat is ook alles. De vorige week heeft er een ver gadering plaats gehad van verschil lende besturen met de arbeidsbeurs. Ook op die vergadering werd geen vrees voor werkeloosheid gekoes terd. De heer Martens gaf te kennen werk genoeg te hebben, terwijl de heer Jan Poels, die in zijn hoedanig heid van Voorzitter der Kamer van Koophandel ter vergadering aanwe zig was, eveneens te kennen gaf, dat wij hier in Venray geen werkeloos heid te vrezen hebben. Er zal iets heel bijzonders moeten gebeuren. De heer Fonck is het daarmede niet geheel eens en zegt dat zijn per soneel thans reeds een beperkt aan tal uren werkt. De Voorzitter denkt dat de heer Fonck ook geen personeel zal kun nen krijgen om volop door te wer ken, er is overal werkvolk te kort. Men heeft hem verteld, dat boeren dochters zelf mest moest kruien, bij gebrek aan werkvolk. Daar is niets op tegen, want het is bar zo hoog als ze tegenwoordig vliegen. De glacé handschoenen zijn er al, alleen de parasol ontbreekt nog, maar is het met dit alles beter geworden? De heer Geurts gaat hiermede ac- coord doch vraagt of er geld genoeg is om de salarissen op tijd uit te be talen. Niet dat de mensen vier of vijf maanden moeten wachten, zoals wel eens is gebeurd. De Voorzitter zegt: als we met 15.000 denken toe te komen, zullen we geen 25.000 vragen en als men er alle ditjes en datjes met de haren bijsleept, komt er geen eind aan. Keuren de heren de lening van 15.000 en de uitgifte der obligaties 90 pet. goed? Het feest begon met een Tien- ray naar, die roet de kermis niet alleen een goed glas bier gedron ken had, maar toen ook nog met het bierglas begon te slaan. Want als de drank is in de man- Hoe wel het slachtoffer 10 dagen „buiten werking" was en boven zijn linkeroog een formidabel sou venir gekregen heeft in de vorm van een dik lidteken, kon toch niet bewezen worden dat het bierglas schuld aan deze ingrijpende schoon heidsbehandeling was geweest en nam de rechtbank aan, dat de blote vuist aanstichter van al dit kwaads was geweest. Het werden f 25.en 2 weken v.w., terwijl de dokters- en verletrekening ook nog betaald zal moeten worden. Hetgeen een dure nakermis zal worden. Als het klokje van 12 uur slaat, dan is het vertrekken geblazen in Venrays café's. De kastelein, die U de hele avond netjes heeft ver troeteld zet dan de deur wagewijd open en wordt onvriendelijker naarmate het klokje verder over twaalf wijst. Als dan een klant weigert te vertrekken dan moet hij zelfs de sterke arm gebruiken... Het kan ook zijn, dat een klant dat alles niet prettig vindt en be gint te schelden. Nu is hottentot niet bepaald een soort-naam, die men in geciviliseerde kringen t.a.v. kasteleins gebruikt, maar er be staan ook nog ergere woordjes. En de Venraynaar die in een der gelijk geval deze woorden ruim schoots gebruikte t.a.v. een Ven- ra yse kastelein zal f 40.boete moeten betalen. Temeer omdat hij als slot van de voorstelling ook nog stenen ging gebruiken. Met raadsleden moet men een tikkeltje voorzichtig omgaan. Vroede Vaderen blijven per slot van rekening edelachtbare heren. En als men dan wat heeft tegen een of ander raadsbesluit, is het niet te doen gebruikelijk dat men dan in,de een of andere café zo'n edelachtbare eens even zegt, wat men nu wel precies van hem denkt. Zeker niet als die gedachten nu niet bepaald op hoog peil staan. Dat ondervond de Grubbenvorste- naar, die zijn raadslid in een café ter plaatse had uitgemaakt voor vuile vis. Het werden f 25.—. De jongeman uit Ottersum, die een klein kind had aangereden, wat hem op zijn fietsje voor de wielen reed, kreeg f 30.boete. Want hij was zonder naar het kind dat gevallen was, om te kijken, verder gereden. De kleine had een beentje gebroken en naast de boete van de politierechter zal ook de kantonrechter er nog aan te pas komen, want de kleine is er drie maanden zoet mee geweest. De Siebengewalder. die in drie jaren tijds ook driemaal 8 dagen heeft gezeten, omdat hij dronken op zijn fiets Siebengewald en om geving onveilig maakte, kan ook nu weer drie dagen gaan logeren in Roermond. En de mijnheer, die in Griendts- veen met zijn wagen mooi langs de Zuid-Ooster-bus gereden was en schijnbaar zonder erg meteen een deel van de lak van deze bus had meegenomen, kreeg de rekening gepresenteerd. Het werden f 40.plus wat de kantonrechter dan nog zal eisen. Een veekopers-familie, die haar ondermaans bestaan meent op te kunnen fleuren met onderlinge vechtpartijen, waarbij de ene neef de andere afrost en de andere neef de ene de nek dicht knijpt, werden met flinke geldboeten en voorwaar delijke straffen huiswaarts gezon den. Maar veel fiducie had de rechter er niet in, gezien de straf lijstjes. Neen, dan had hij liever de schone jongeling voor zich, die een prille liefde had zien ontluiken in zijn schuchter jongenshart, maar helaasie, die liefde werd niet be antwoordt. Het voorwerp zijner aandoenin gen, een aardig grietje, ging met een ander wandelen, hetgeen voor onze jongeling een smartelijk ge beuren was, dat hij niet beter meende te kunnen genezen, dan door de werkelijk uitverkorene een klap op zijn ogen te geven. Alhoewel de rechter tegen zulke klappen wat heeft, kon hij in dit geval toch meevoelen met de on gelukkige jongeling, die voor deze keer f 7.50 boete kreeg, maar ook de ernstige waarschuwing om in het vervolg met andere middelen zijn concurrenten op het liefdespad voorbij zien te streven. Wat de jongeling diep geroerd ook plechtig beloofde. De Bergense visser, die in een kwade bui een oude man 'n draai om zijn oren gegeven had, kreeg f 15.om te leren, dat men deze argumenten zeker niet bij oude mensen moet gebruiken. Onze visser voerde tot zijn ver ontschuldiging aan, dat hij nader hand toch netjes zijn excuses had aangeboden, maar de oude man verklaarde vinnig hier niets aan gehad te hebben. Het berouw komt na de zonde, aldus zijn bescheid en ik had de klap op mijn kop te pakken... Hetgeen wel heel logisch, maar niet zo heel erg vergevingsgezind is... zó veilig ZÓ goedkoop in gebruik zó be trouwbaar zó laag in prijs dat, als U denkt aan de aanschaf van een fiets, U zeker SOLEX zult kiezen En alleen Solex biedt li zoveel voordelen: veilige snelheid van 30 km per uur zeer laag benzineverbruik (ongeveer l op 70) bijzonder betrouwbaar en onverslijtbaar unieke service (alleen al In Nederland 300 service-stations) nu slechts f 375.- L. J. van Haren Venray Official Forddealer Afd. Draad en Draadproducien BLERICK kan onmiddellijk plaatsen (tol 45 jaar) voor bediening van div. prod, machines Goede lonen Ploegentoeslag. Prima sociale voorzieningen. Ruime reiskosten-vergoedingen. Aanmelden ol informatie dagelijks aan de fabriek (ook 's avonds) AUTORIJSCHOOL AUTOVERHUUR TEL. 04782 -225 de goedkoopste kilometers a ter wereld AUTOMOBILES CITROEN N.V. AMSTERDAM TEL. 790222 Prijzen vanaf f 3987.- AUT0M0BIELBEDRIJF Kanaaldijk 57 Telefoon 2823-2000 Ook aan Uw besteden wij de meeste zorg... én vlugge én voordelige aflevering

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4