250 gram ChOCOlade- hagelslag 65 SPORT Brieven aan Oom Piet llQfaQ NU SAMEN 99 5 flesjes limonade- gazeuse 69 Instuif Torenfonds /wn O? Mond en klanwzeerbestrijding WIE IS DE BÉSTE KRUIDENIER? ufiy ..DAT IS DEjftOOU KRUIDENIER! Kerkelijke diensien extra aanbiedingen Een pakje VéGé-Cacao 60 3 grote chocoladerepen 60 120 Zo zitten we dan weer in septem ber. De jeugd is gepakt en gezakt naar school getrokken en thuis wor den de laatste herinneringen aan een lange en warme zomervacantie op geruimd. De avonden worden langer en de jasjes worden weer te voorschijn ge haald, want 's morgens en 's avonds' doet de zon het wat kalmer aan. We gaan langzaam maar zeker de zomer uitluiden. Een zomer, die uitzonder lijk zonnig en warm was, al kijken veel boeren misschien wat geniepig naar de zon, die alle regen voortdu rend opslokte. En als je zo dan de balans op maakt, van de afgelopen weken, dan blijkt, dat al langer hoe meer men sen er eens op uittrekken en dat men vacantie houden ook al weer gewoon gaat vinden We hebben de kinderen bezig ge houden in onze kinderspeeltuin, die wel op een uitzonderlijk gunstig ogenblik geopend is en die inderdaad in een, zoals men dat zegt, dringen de behoefte heeft voorzien. We hebben verder het kinderva- cantiewerk gehad, waarin 14 dagen lang leiders en leidsters de kinde ren de gehele dag bezig houden en ieder jaar groeit dat aantal En dan hebben we de avondvier daagse gehad, die ondanks bepaalde kinderziekten, toch ook weer veel beloofd voor de toekomst Daar uit blijkt dus wel, dat zeker in de kom de zorg voor de jeugd groot en veelzijdig is. Maar of het genoeg is U zult uit andere bronnen reeds vernomen hebben hoe we in Neder land en in ander landen van Europa zitten met het nozem-probleem. Opgeschoten jongelui, die stad en land onveilig maken met hun groot doenerij, hun brommers en hun „jen- nerij". Over het algemeen is men er het wel over eens, dat dit jongelui zijn, die feitelijk niet weten hoe hun vrije tijd aan te pakken en productief te maken. Ze komen dan tot straat schenderij, tot het lastig vallen van het publiek en vechterijen met poli tie. We zijn in Venray gelukkig nog niet zover, dat zoals in Amsterdam de onderwereld onder leiding van Rooie Hein en hoe ze verder heten mogen, de opruiming tussen deze lastige kereltjes gaan houden, maar wat niet is kan komen en ook onze gemeente zal binnen afzienbare tijd geconfronteerd worden met meer vrije tijd, en daarmee verbonden de vraag naar meer ontspannings- en ontwikkelingsmogelijkheden. De vraag is of daaraan in vol doende mate tegemoet kan worden gekomen. Zeker, oom Piet, we hebben plan nen voor een schouwburg, voor een sportpark, voor een zwembad, voor een recreatieoord, maar het zijn en blijven allemaal plannen. Je hoort of ziet van de verwezenlijking nog zo weinig. Trouwens óok voor de kleinere jeugd merkt je nog zo weinig. Er wordt sinds jaar en dag gepraat over kinderspeelplaatsen in bepaalde wijken. In Oost liggen nog maar enkele plekjes, die hiervoor besteed kun nen worden, doch het onkruid schiet er welig op en men schijnt dat stuk grond voorlopig liever te reserveren voor een protestantse kerk, die er over een aantal jaren zal komen staan. In West heeft men achter de Hen- seniusschool een plaatsje gereser veerd, doch ook hier blijft 't angst vallig kaal in Zuid blijft het ook stil. We maken grote verkeersregelin gen, die gouden bergen voor Ven- rays politie opleveren, allemaal om het verkeer veiliger te maken, maai de kinderen geven we geen speel ruimten Die sturen we achter naar 't Vlak water. Maar dichter bij huis, daar heb ben we geen ruimte over. En wat de plannen betreftWe heben een aparte plancommissie in de Raad gekregen om al de plannen eens uit elkaar te houden, maar tot heden hebben we van deze commis sie, naar buiten uit, wel bar weinig gehoord, ondanks het feit, dat ze trouw en gestadig vergaderen Misscrfien dat ook dit probleem 'ns bekeken kon worden. En dat men hier eens spijkers met koppen slaat. En verder moeten we allereerst beginnen met te proberen, de no- zemjeugd van de straat te krijgen. Hoe kan dat? Eén van de middelen is, te bevor deren, dat zij naar hartelust aan sport kan doen. Eenieder die iets met de publiciteit te maken heeft, weet hoe groot de belangstelling van de jeugd voor de sport is. We zouden die nog moeten active ren, vooral ook in die zin, dat wij de jongelui niet langs de lijn, maar op het veld brengen. Hebben wij ze daar in enig georganiseerd verband, dan is de weg vrij om de tempera mentvolle jongelingschap het begrip bij te brengen, dat er onder alle om standigheden orde moet bestaan in een samenleving, dat die orde dus gehandhaafd moet worden en dat tegen verstoorders van die orde zal moeten worden opgetreden met straffende hand. Het sportieve is in dit verband dus zeer belangrijk. Maar velen van ons ouderen zien het belang ervan he laas niet in. Natuurlijk moet de nozem-men taliteit niet uitsluitend op het sport veld bestreden worden. Het beste begin daarmee maken we eigenlijk nog wel op de lagere scholen, waar het onderwijs meer dan tot nu toe gericht zal moeten worden op het ontwikkelen van die vermogens bij de kinderen die hen in staat stellen tot een of andere vorm van posi tieve persoonlijkheids-ontplooiing te komen. De ervaring welke men elders b.v. op doet met kinderen die handenar beid' aangeleerd krijgen, of die zich mogen geven aan het vrije tekenen, verschaffen ons de zekerheid, dat die leerlingen later zo'n rijke geest hebben, zoveel vermogen en ambitie dat zij voor het nozemisme geen tijd hebben, al zijn er dan tien keer zoveel bromfietsen als op dit ogen blik. Misschien kunnen we ook iets be reiken met het vervormen van ons jeugdverenigingswezen. Zeker is, dat de traditionele jeugdbeweging niet meer voldoende aanslaat om de massajeugd te bereiken. Maar het was al veel, indien we in alle maat schappelijke groeperingen elite jeugdgroepen konden kweken met voldoende kwaliteit en strijdbaar heid (geestelijk natuurlijk). Voor de nozems moeten we minstens even veel kompassie hebben als afschuw. Wij, de maatschappij, hebben de nozem gekweekt: met oorlogen, kernwapens, beeldromans, cowboy films, het afbetalingssysteem en ga zo maar door. We hebben dus ook positieve plichten om te trachten de gewraakte mentaliteit om te buigen. Het nozemisme is een verschijnsel dat wortelt in 'smensens geest. Daar krijgt men met slaan niet veel aan veranderd. Dan Oom Piet, vieren we dit jaar het 3e lustrum van Venrays bevrij ding. „Het begon in september" was de titel van het verhaal óver een episode, die zoveel leed en droefnis in onze gemeente bracht. Vóór 15 jaren meenden we dat we van alles af waren. We zagen toch met eigen ogen het machtige Duitse leger te rug trekken op boerenkarren en ge stolen hitten. We moesten de vluch tende Organisation Todt onderdak verschaffen en de Engelse radio die bracht succes op succes der inva sie-troepen. We stonden te kijken naar dat alles in de heilige veron derstelling, dat we binnen een paar dagen van alles af zouden zijn. Van de Duitse soldaten, van de Blitzma- del op het Veulen en in het Paters- klooster, van de N.S.Bers wier groot spel nu eindelijk uit zou zijn, maar we kwamen wel bedrogen uit Als men in de klare zomerzon de gemeente Venray thans ziet liggen, dan is het feitelijk onbegrijpelijk, dat sindsdien nog maar 15 jaren voorbij zijn gegaan. 15 jaren, waarin alles wat kapot geslagen en vernield was, wat uitgebombardeerd en be schoten was, beter en mooier is op gebouwd, waarin Venray uitgebrei der en schoner te zonnen ligt mid den in de ontgonnen Peel vlakten. We zullen het hier nog wel eens meer over hebben, want intussen zijn er honderden vreemdelingen in Venray komen wonen, die van wat er gebeurd is practisch niets weten dan van horen zeggen; is er ook een generatie opgegroeid die oorlog en verwoesting slechts kent uit de Va- dei-landse Geschiedenis-boc-kjes. en voor wien de bronzen platen op het kerkhof niets of weinig te vertellen hebben. En toch is 't nog maar 15 jaar ge leden. Wie denkt nog aan de heili ge beloften die zijn gedaan toen we tussen het puin uit kwamen, wie denkt nog aan de tijd van Venrays „catacomben". Och de mens moet ook niet eeuwig aan die dingen blij ven denken. De genadige tijd heelt alle wonden, maar juist met 'n der gelijk lustrum is het toch wel eens goed te bedenken het grote leed dat er in onze gemeente kwam en hoe herstel en vernieuwing nieuwe mo gelijkheden gaven aan een dorp dat 15 jaar geleden zijn ondergang de finitief tegemoet scheen te gaan Maar nogmaals, oom Piet, we zul len het hier nog wel eens over heb ben. Over die tijd, die we door een oude missionaris eens hebben horen betitelen als 'Venrays As-woensdag'. Nou, tabé dan! R.K. JONG VENRAY Zaterdag 5 september start de In stuif van Venray en omstreken weer met een bal-avond in zaal ~JVilhel- mina om 7 uur. Het zeer goede en bekende orkest „the musical Jokels" uit Nijmegen zal zorgen voor de vro lijke noot. Op de eerste avond van het twee de Instuif-seizoen heten we alle oud-Instuivers en natuurlijk alle nieuwe leden van harte welkom. Voor alle „nieuwelingen" willen we nog nadere uitleg geven. Lid kunnen worden alle katholeke jongeren van 17 jaar af. De Instuif wil deze jongeren één avond in de veertien dagen bijeen brengen in 'n gezellig milieu voor gezamelijke ontspanning, voor amusement, voor een betere levensoriëntering. Een van de vormen van ontspan ning is de dans. Verder staan op het programma, avonden, waarop artis- ten met zang, voordracht-optreden, korte godsdienstige en culturele in leidingen, altijd omgeven door ge zellige ontspanning. De Instuif is een landelijke bewe ging met reeds meer dan 30 duizend leden. Het lidmaatschap voor de Instuif bedraagt 2,50 per jaar met een kleine vergoeding per avond. Wie in het bezit is van een lid maatschapskaart, heeft toegang op alle avonden overal elders in het land, welke georganiseerd worden door de Instuif. Liefst reeds de eerste avond een pasfoto meebrengen, want deze moet komen te staan op jullie lidmaat schapskaart. Willen jullie van de partij zijn op dit ontspannings- en ontmoetings centrum, dan verwachten wij jullie hedenavond in zaal Wilhelmina. HET BESTUUR VAN DE INSTUIF S.V.V.-NIEUWS Van ons eerste elftal kunnen we ditmaal weliswaar geen overwin ning vermelden, doch de kleinst mogelijke nederlaag 1—2 tegen een der sterkste le klassers als De Spechten had de glans van een overwinning. De gasten, verbeten strijdend en spelend voor wat zij waard waren, wilde de eer van hun afdeling hoog houden en het klasseverschU tot uitdrukking ge bracht zien. In dit laatste slaagden zij echter beslist niet want onze jongens toonden dat zij in hun huidige vorm en mentale instelling met elke amateursvereniging kun nen wedijveren. De wedstrijd stond op een zeer behoorlijk peil en was van begin tot het einde vol spanning. De spelers van beide partijen gaven zich volledig en menig duel werd op felle wijze betwist. Tot de rust ging het spel gelijk op. Venray slaagde er het eerst in te doel punten doch middels een strafschop werd de stand op 11 gebracht waarmee de rust inging. Ook na rust was er geen sprake van een duidelijk krachtsverschil doch o.i. waren de Venray aanval len veelvuldiger en gevaarlijker van opzet. Enkele zeker schijnende doelpunten gingen echter verloren doordat de uitstekende schoten ofwel juist aan de verkeerde zijde van de paal terecht kwamen ofwel in laatste instantie door de doel man der gasten op vaak fantas tische wijze teniet werden gedaan. Het was dan ook tegen de spel- verhouding in dat De Spechten van een dekkingsfout in onze achterhoede wist te profiteren en daarmede de wedstrijd met 2—1 in hun voordeel besliste. Een wed strijd waarop onze spelers en de toeschouwers met genoegen op kunnen terugzien. Het 2e elftal had ditmaal weer èens een minder goede dag en werd door De Spechten-reserves bij tijden volledig overspeeld. Di verse raaien werd onze verdediging finaal uit elkaar gecombineerd waarna er ook voor onze doelman meesttijds geen verweer meer mogelijk was. De doelpunten bleven dan ook niet uit en met 7—1 moest men het onderspit delven. Wij zijn er echter van overtuigd, dat men deze depressie spoedig te boven zal zijn en met het begin van de competitie ook de vorm en de strijdlust zal toenemen. Ook het 3e elftal kon het in haar nieuwe samenstelling nog niet tot een overwinning brengen. Met 3—2 werd verloren van Over- loon. Voor ons staat het echter onomstotelijk vast, dat er dit sei zoen geen genoegen wordt geno men met een plaats in de laagste regionen; er zit meer in jongens, zorg er voor dat het in de resul taten ook tot uitdrukking komt. Het 4e elftal heeft de competitie reeds goed ingezet. In Tienray werd met 53 gewonnen van Tien- rav 2. Ook dit jaar blijkt dit elftal onmiddellijk de goede mentaliteit te pakken te hebben waardoor het mogelijk werd een spoedig verkre gen 2—0 achterstand tijdig om te bouwen tot een duidelijke over winning. Doorgaan zo. Tenslotte het 5e elftal. Ondanks het klasseverschil in de competitie wisten zij in Oirlo tegen D.I.S. 2 met 15 te zegevieren. Een prima prestatie, ook zij zullen 't wel rooien. PROGRAMMA voor a.s. zondag Als laatste voorbereiding voor de start van de competitie op zondag 13 september speelt het eerste elftal thuis tegen niemand minder dan de kampioen van de le klasse t.w. sportclub Irene. Ook deze tegenstanders zullen alles in het werk stellen om hun reeks oefenwedstrijden met sukses af te sluiten, waarbij voor hen nog bij komt, dat zij aan hun prestige verplicht zijn om te laten zien dat zij het afgelopen seizoen het sterk ste amateurs-elftal in het Zuiden vormden. Dat zij op een behoor lijke tegenstand van onze elf kun nen rekenen staat bij voorbaat vast. Ook de oude rivaliteit zal zeker een rol spelen en een spannende en snelle wedstrijd staat ons zeer zeker te wachten. Venray 3 speelt om 12 uur thuis tegen R.K. D.E.V. 3 welke wedstrijd is vastgesteld voor de eerste ronde van de afdelingsbeker. Denk er om jongens, dit jaar willen we nog wat langer doorbekeren, er moet gewonnen worden. De overige elftallen zullen waar schijnlijk nog een vrije zondag toe bedeeld krijgen alvorens de week daarop de competitie van start gaat. VOLLEY-NIEUWS Na het teleurstellende resultaat van het tournooi in Vierlingsbeek, heeft V.C. Rooy op het zondag j.l. gehouden tournooi in Vorturn op voortreffelijke wijze revanche ge nomen. Met 3 gewonnen wedstrij den en een gelijk spel wisten de heren tot de derde ronde door te dringen. Na een prachtige enthousiast ge speelde wedstrijd werd tegen een veel sterker geacht combinatie team van Ambon en Moluku een eervol gelijk spel behaald. Ondanks, een 2—0 zege op Ad- vendo werd V.C. Rooy door een iets ongunstiger score-gemiddelde van een finale-plaats weerhouden. In de strijd om de 3e plaats won V.C. Rooy tenslotte met ruim ver schil van Jong Hert Gennep. De dames behaalden hun eerste winstpunten en slechts door ten beslissende set tegen Flamingo's uit Gennep te verliezen voor de volgende ronde uitgeschakeld. Hiermee sluit V.C. Rooy haar tournooien-reeks af en gezien de Saldo per 8 aug. 1959 70.739,01 Giften, binnengekomen in de periode vanaf 9 aug. t/m 31 augustus: S. te W. 10,— S. te V. 50,— F. te V. 100,— Collecte 27,18 N.N. 1.000,— N.N. 25,— Kinderen 7,70 N.N. te V. 10, A. te L. 25,— N.N. 25,— resultaten kan met vertrouwen begonnen worden aan de voorbe reidingen voor de bondsccompetitie die in October start. Venrayse tennissuccessen Op het in het afgelopen week einde te Venlo gehouden jeugd- tennis-tournooi hebben de Venrayse deelnemers enkele fraaie successen behaald. Mej. A. Kortman behaal de een mooie tweede plaats in het dames enkel spel. In de finale moest zij echter het onderspit delven tegen mej. M. Smits van Waesberghe. Voordien had mej. O. Kortmann in de halve finale in mej. M. Smits v. Waes berghe reeds haar meerdere moeten erkennen. In het heren enkel spel wist de heer F. Receveur door te dringen tot de derde ronde, waarin hij na een strijd van ruim twee uur ver slagen werd door de heer J. Hor- bach met 4—6, 6—4, 6—8. In het gemengd dubbel wisten mej. O. Kortmann en de heer R. Wolters door te dringen tot de derde ronde en mej. A. Kortmann en de heer F. Receveur tot de tweede ronde. Al met al een fraai succes voor deze nog jeugdige speelsters en spelers. Het Landbouwschap herinnert er aan, dat met ingang van 1 septem ber geen verklaringen voor mond en klauwzeer meer worden afge geven voor runderen géborén na 1 januari 1958, tenzij zij ten minste 14 dagen en ten hoogste 4 maan den geleden tegen mond- en klauw zeer zijn geënt. Zoals bekend mogen runderen boven 4 maanden zonder verklaring niet worden vervoerd. Van dit verbod wordt ontheffing verleend voor het vervoer naar een keuring voor jongvee als de keuringsplaats niec meer dan 5 km van het bedrijf is verwijderd. Het jongvee moet dan deel uitmaken van een geënt rundveebeslag en zelf ook na 1 januari 1959 geënt zijn. Saldo per 31 aug. 1959 72.018,89 Gironummer 136144, Nederlandse Credietbank, Boerenleenbank, t.n.v. R.K. Kerkbestuur St. Petrus- Banden Venray op rekening „toren actie". DERDE ORDE-NIEUWS Niet op 6 september a.s. maar op 13 september is er om 3 uur voor de leden van de D.O. en belangstellen- ZIET U ZELF MAAR NOTITIE den maandvergadering in „San Da- miano". Pater Dr. Donulus van Munster O.F.M., zal met ons bespreken: „kun je de genade zien in fundering van lekenapostolaat. We verwachten dat deze vergade ring na een lange vakantieperiode weer goed bezet zal zijn. van 6 tot en met 12 sept. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week: kap. Heymans. Zondag: 16e zondag na Pinksteren, >.30 overl. ouders G. Spee-Rüll, 7.30 M. Verstegen echtgen. en overl. fam., :.30 Gertr. en Johanna van Heyster, |.15 voor de parochie, 10.30 Helena Goumans-Peeters, 7 uur lof met re- liquiverering van de H. Gerardus. Maandag: 6.45 voor meest verla ten zielen, 7.30 uit dankbaarheid J. Suilen, 8.15 Bernard Loenen en Wil helmina Takken lh, 8.15 fam Jacobs. Dinsdag: Maria-geboort, 6.45 Joes Stevens, 7.30 Fr. Vermaaten, 8.15 Godefr. Oudenhoven van Tilburg, 9 uur jaard. Dr. Poels 3h. Woensdag: 6.45 Hendrina Baltus- sen-Loonen, 7.30 vr. van Willem Gooren-Joosten, 7.30 G. Ligthart, 8.15 Dr. Bloemen, 9 uur t.e.v. de H. Geest (opening Huishoudschool). Donderdag: 6.45 overl. ouders, 7.30 Deken Hanraets, 8.15 vr. van Haren, Vrijdag: 6.45 Jac Kersten en echtg., 7.30 int. R, 8.15 vr. v. Fr. Gooren- Bouten. Zaterdag: 6.45 Zeereerw. Heer Pastoor Wolters, 7.30 uit dankbaar heid jegens Pater Karei, 8.15 Gerar dus Direks en Augustina Jennes- kens lh, 8.15 overl. fam. Th. van Opbergen- Gielen, biechtgelegenheid van 5.307.30, 7 uur 'lof. De schoolkinderen leren deze week de eerste twee lessen van de kate- chismus. Zondag 13 sept. trekken wij weer in bedevaart naar Oostrum. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: Pater Primaldus. Zestiende zondag na Pinksteren. De H. Missen om 6 30, 7.45, 9 uur en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De eerste kollekte v.d. kerk, de tweede voor byz. noden. 7 uur lof met overweging. Maandag, Mis als gister. Dinsdag, feest v. Maria Geboorte. Kwart voor 7gez. H. Mis, 's avonds half 8 lof met overweging. Woensdag, Z. Serafina, wed. Donderdag, Z. Apellinaris en ge zellen, martelaren van Japan. Vrijdag, Z. Bonaventura. belijder, half 8 lof. Zaterdag, feest van de H. Naam Maria, 11 uur gez. Huwelijksplech tigheid v.h. bruidsp. Kreft-Schaap. Pater J. PEETERS, Missionaris voor Nieuw-Guinea heeft afgelopen zondag in de kollekte opgehaald de mooie som van f 760.77. Hij dankt langs deze weg al zijn milde gevers. ONZE NIEUWE KAPELAAN Pater Primaldus Willard is ge arriveerd en gaat zijn functie aan vaarden. Wij wensen hem een suc cesvolle en prettige arbeid toe. DE ZUSTERS CLARISSEN VAN MEGEN verkeren in zorgelijke omstandigheden en vroegen ons deze week een extra rondgang te mogen maken in onze parochie. Gaarne in Uw milddadigheid aan bevolen. Mis-intenties Zondag, 6.30 H. Mis v.Petronella Aarts-Martens en overl. ouders, 7 45 overl. fam. Jenniskens-Jar.ssen, 9 uur v. Dini v. Teeffelen, vanwege een kennis, 10 15 Hoogmis v. overl. moeder, 11.45 overl. fam. Bogaars- Baken. Van maandag t.e.m. vrijdag om 6.15 H. Mis v. overl. ouders Philip- sen-Goosens en zoons Martin en Peter. Maandag, voor Pater Casimir en overl. ouders, 7.45 v. Henri Slits, half 9 v. Wilhelmus Thielen en zoon Piet. van 80 ct. met 13 geldzegels blj 2 pakjes VéGé-Margarine met 20 geldzegels ci Deze aanbiedingen zijn geldig in district Oost-Brabant en Noord-Limburg tot 6 sopt. en alleen afgehaald In de winkel. Ct Koffle-fijnproeversnu vlaggen verzamelen bij V<?G0

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2