- VëGê theezakjes®^ manier van thee-zetten! Leerovereenkomst I IVienwe mogelijkheid voor tuinders Haan folklore Ook terug van weg geweest Bloemvazen Set Warenhuis speelgoed toiletartikelen nieuwe wcfcme'^ ü,tf mst Douwe Egberts VéGé-TOMATENSOEP*—'32 VéGé-VERMICELLISOEP—20S« VéGé-CHOCOLADEKORRELS—<32 VéGé-MACARONI —<12 VéGé-LEVERPASTEI VéGé-PINDAKAAS -->383. bloemhangers rotan hangers rotan standaards kunstbloemen overbloempotten aarden bloempotten enz. Hofstraat 10 Tel. 1566 Julianasingel 2 Het mooiste Het Warenhuis Hofstraat 10 Telef. 1566 Julianasingel 2 Het Warenhuis fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Tel. 566 Julianasingel 2 Zet nu thee op de nieuwe manier... met Pickwick Theezakjes groot formaat, de dubbele zakjes, die snel een maximum aan smaak en geur geven. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. Vraagt uw winkelier! Ceen tf>eeb/aderen eM! °f in de fa!!- theeP°t i fiin» p,ckwt. 0 'y-iy. 7>e' se ct f>er doosje van 20 stufcs voor jonge meisjes in 't confectie-bedrijf N.V. v.h. Fr. Beeren Zn een der eerste Als een der eerste confectiebedrij ven in Limburg gaat de N.V. v.h. Fr. Beeren Zn. beginnen met 'n leer overeenkomst voor jonge meisjes die in hun atelier willen komen wer ken. Deze leerovereenkomst, welke door de mejsjes geheel vrijwillig aangegaan wordt, duurt een jaar en behelst een practische en theoreti sche opleiding, voor confectie naai ster. Men wil pogen een groep van ongeveer 17 meisjes te vormen, wel ke dan in het bedrijf een afzonder lijke plaats gaan innemen en o.m. niet aan de „band" geplaatst wordt. De opleiding De opleiding wordt deels in het atelier gegeven, deels in de huis houdschool, t.w. 40 uren in het be drijf en 8 uren vormend onderwijs. De theorielessen, als materialen- kennis, enige machinekennis enz. worden in het atelier gegeven. In de huishoudschool wordt onderwijs ge geven in de voor meisjes speciaal aantrekkelijke vakken o.m. koken, babyverzorging, hygiëne, gymnastiek en natuurlijk wat taal en rekenen. De practische opleiding in het be drijf wijkt af van de methode die gevolgd wordt bij de normale gang van zaken. In het laatste geval im mers wordt het meisje dikwijls déar geplaatst waar zij de grootste pro ductie kan halen. Zo kan het voor komen dat een meisje na jaren op 'n atelier gewerkt te hebben, nooit iets anders gedaan heeft dan boorden of mouwen stikken. Bij de meisjes met een leerlingenovereenkomst gaat dit anders; zij komen in het cursusjaar niet aan de band doch worden, af zonderlijk geplaatst en' leren alle onderdelen van de confectie beheer sen. Hierbij wordt terdege rekening gehouden met de genoten vooroplei ding en de handvaardigheid van elk meisje afzonderlijk. Controle en examen In het cursusjaar staan de meisjes onder toezicht van een instructrice en ze worden regelmatig gecontro leerd door de Stichting Vakoplei ding Confectie-Industrie. De meisjes zelf moeten 'n werkboekje bijhouden waarin zij dagelijks aantekent wat zij heeft geleerd of gedaan. Dit is van belang omdat ook de ouders weten hoe de opleiding vordert. Wanneer het leerjaar om is, volgt een tweedelig examen. Een gedeelte over datgene wat in het bedrijf ge leerd is, het andere gedeelte behelst het vormend onderwijs. De meisjes die voor beide delen zijn geslaagd, ontvangen het officiële diploma „confectie-naaister" (modinette) van de V.O.C. Beloning De meisjes welke een leerlingen overeenkomst aangaan ontvangen 't normale C.AO.-loon, ook over de uren waarin vormend onderwijs ge geven wordt. Voor eventuele pre mies welke in het atelier gegeven worden om de productie op peil te houden of te vergroten, komen zij niet in aanmerking. Dit is begrijpe lijk want de leerlingen werken ook niet aan de productie mee. Welke meisjes? Hoewel de officiële eisen van toe lating zijn, dat het meisje haar leer plicht heeft vervuld en minstens 6 klassen lagei* onderwijs heeft geno ten, is toch niet elk meisje dat aan deze eisen voldoet geschikt om de opleiding te volgen. Zij moet naast een zekere handvaardighetid ook be schikken over de nodige leergierig heid en bereid zijn (in groepsver band) tot samenwerking. Over het algemeen geldt de oplei ding voor meisjes van 1517 jaar, doch het is mogelijk, dat ook meis jes van 14 jaar toegelaten worden. Zij worden daartoe echter uitvoerig getest, zij behoeven echter slechts 32 uren practisch te werken met 8 uren vormend onderwijs. Na de opleiding Het is begrijpelijk dat het voor 'n meisje aantrekkelijker is de gehele bewerking in het confeotie-atelier te kennen, dan dag in dag uit hetzelfde onderdeel te moeten vervaardigen. Na het cursusjaar, wanneer zij in de productie geplaatst worden, heb ben deze meisjes dan ook veel voor op de andere. Zij kunnen in elk on derdeel van de productie geplaatst worden, kunnen elk ander meisje vervangen en krijgen dus afwisse lend werk. Uit de beste krachten zullen dan ook wel de z.g. band leidsters gerecruteerd worden. Ook in hun later leven als huis moeder heeft de volledige confectie- kennis zijn voordelen. Samenvatting Wij kunnen gerust zeggen dat deze leerovereenkomst een moderne, aan gepaste opleiding biedt, die het de meisjes mogelijk maakt, geleidelijk hun plaats in de confectie-bedrijven te vinden en die er bovendien naar streeft, hen zoveel mogelijk plezier in hun op zichzelf niet ongezellig werk te laten vinden. Het vormt de basis voor een nut tig en vrouwelijk vak, waar het meisje altijd wat aan heeft. Het is bovendien een beroep, waarin zij ook op latere leeftijd eventueel kan terugkeren, als omstandigheden haar zouden noodzaken in het onderhoud van haarzelf of van haar gezin te voorzien. Belangstellenden zullen door de N.V. v.h. Fr. Beeren Zn. zeker gaarne worden ingelicht. Op initiatief van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond werd door de Gedeputeerde Staten van Lim burg op 8 november 1957 een z.g. Voorbereidingscommissie in het le ven geroepen, wier taak het was de vraag onder ogen te zien of en zo ja in hoeverre in onze provincie be hoefte bestaat aan een waarborgin- stituut voor de tuinbouw. Het door deze commissie uitge brachte rapport, alsmede de ontwor pen statuten voor een dergelijk in stituut, waren van een zodanige in houd, dat de Provinciale Staten van Limburg, op voorstel van Gedepu teerde Staten, in de vergadering van 27 januari 1959 besloten deel te ne men in een onder de naam „Stich ting Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Limburg" in het leven te roepen stichting. De stichting, is gevestigd in het Landbouwhuis te Roermond. Het doel van de stichting is mede werking te verlenen aan de verbe tering van de tuinbouw in Limburg, hegeen zij tracht te bereiken door zich borg te stellen voor geldlenin gen, die zij meent te moeten ver strekken aan in Limburg gevestigde tuinders. Het borgstellingsfonds voor de Landbouw verleent slechts een kre dietgarantie gelijk aan 50 procent van de bedragen welke met de ver betering van de tuinbouwbedrijven zijn gemoeid. De overige 50 procent moeten de tuinders zelf uit eigen middelen vol doen, ofwel lenen van derden. Zijn zij daartoe niet in staat, dan kan door dit fonds geen hulp worden verstrekt. Aanvullende hulp Omdat de groei der bevolking enerzijds en de vermindering van de cultuurgrond anderzijds noodzaken tot intensivering van de tuinbouw, heeft men naar een mogelijkheid gezocht om nog verder strekkende hulp te kunnen bieden. In de oprichting van het Waar borginstituut voor de tuinbouw werd dit realiseerbaar, want dit instituut blijft borg voor 80 procent van dat gedeelte van het nog door de tuin ders op te nemen krediet, waardoor het Borgstellingsfonds voor de land bouw zich niet garant stelt. De provincie, de gemeenten, en de veilingen delen in het risico van de ze waarborg in de verhouding 3:3:2. Het ongedekte gedeelte ad 20 pro cent blijft voor risico van de bank die het geld verstrekt. Voor deze vorm van krediet-ver lening komen alleen de z.g. tuinders in aanmerking, doch eveneens fruit en champignontelers, terwijl het niet uitgesloten moet worden geacht, dat ook bloemisten hieronder vallen, of schoon door het bestuur nog geen definitief besluit genomen is aan gaande deze 2 laatste categorieën. Aanvragen Aanvragen worden in eerste in stantie beoordeeld door een commis sie van advies, terwijl het bestuur uiteindelijk de borgstelling verleent. Er worden 5 commissies van ad vies in het leven geroepen, waarvan de leden worden aangewezen door de gemeenten, de veilingen, de Boe renleenbanken en de stands- en vakorganisaties. Het voor kredietaanvrage bestem de formulier is vanaf heden ver krijgbaar bij het Waarborginstitu'ut voor de Tuinbouw, Landbouwhuis, Roermond, bij de kassiers van de plaatselijke Boerenleenbanken en "bij de Rijkstuinbouwconsulent in Roer mond. Dierensagen waren in de middel eeuwen heel populair. Hieruit volgt, dat de mens toen veel dichter bij de dierenwereld stond. Dat kwam ook al, omdat hij zijn woning vaak met het dier deelde. Vooral de haan maakte „een be langrijk deel" uit van 's mensen huishouding. Hij gaf zelfs een naam aan een gedeelte van het huis: de hanebalken. Bij de Germanen traden dieren nevens de meester op in het rechts geding. En in een oorkonde van 1251 vinden we vermeld, dat een Bour gondisch edelman zich verbindt een burcht te bewaken met de knecht, haan en hond. De haan wordt al in de Skandi- naafse mythologie gekenschetst als een waakzame vogel. Hij maakte deel uit van de omgeving der goden. Wanneer de wereld ten ondergaat, zal hij de goden en helden wekken en zijn gekraai zal melden, dat de wereld in vlammen staat! In de Griekse mythologie treft men de haan o.a. bij Pluto aan en wordt hij vermeldt als bewaker van verzonken klokken! Waakzaamheid was dus een goede eigenschap van de kippenvorst. Van daar, dat hij in de 10e eeuw al op Duitse kerktorens voorkomt. Lippert beschouwt deze gewoonte als een uitvloesel van het „bouw- offer". Als middel toch om streng heid aan een mens of dier geofferd en dit „offer" werd dan in de fun damenten ingemetseld. Later worden de bouwstoffen „ge reduceerd". Niet meer een mens, maar alleen zijn schaduw was vol doende. Niet meer een haan, doch alleen de kop. Later metselde men alleen gedenkpenningen in. De haan vervulde niet zelden een rol in de volksspelen, waarbij het dier gemarteld werd. Heel niet wreed was het feest van „de haan inhalen", waarmee men bedoelde het laatste voer van de oogst in de schuur rijden. Het liep uit' op een drinkpartij. In het volksgeloof is de haan een weervoorspeller. Kraait hij bij heet weer, dan zegt men: hij kraait om regen. Of: hanengekraai voorspelt weersverandering. Ook zo'n zin om weer te beginnen Ooïk zulke goede voornemens? Bent U ook terug van vakantie? Dan is het zaak nu in goede con ditie te blijven en uw frisheid ge durende het komende arbeidsjaar zo lang mogelijk te behouden. Het is een goede gedachte, die uitstekende konditie,- waarin we na onze vakantie zijn gekomen, louter en alleen te behouden ter- wille van de gezondheid en niet vanwege de arbeidsproductiviteit, de coucurrentie of de deviezenpo- sitie. Toekomstige patiënten. Een jonge gehuwde vrouw, die voor haar huwelijk een goede be trekking had, wil naast haat druk huishouden door blijven werken, omdat alles zo vreselijk duur is geworden. Zij maakt zich zorgen over haar zwakke gezondheid, zij hoopt vurig dat zij niet ziek zal worden en lange tijd het bed zal moeten hou den, omdat zij nog vele jaren voor haar opgroeiende kinderen moet zorgen! Elke dag veel glaasjes Een zakenman meent alleen dan redelijke posten te kunnen afslui ten, wanneer hij de overeenkomsten en de contracten rijkelijk met al coholische dranken overgiet. Hij verdient veel geld, maar bij navraag blijkt, dat hij zijn lichaam dag-in-dag-uit vergiftigt met veel te veel jenever! Eten te omslachtig. Het onderwijzeresje kookt 'sa- vonds maar niet meer voor zich zelf. Het is zo'n vreselijk omslach tige bezigheid warm eten te gaan bereiden, maar voor één persoon. Met deze handelwijze spaart zij een hoop geld uit, maar het komt er nu op neer, dat zij nog éénmaal per week warm eet en verder op broodmaaltijden leeft. Drie uur slaap. De student, die na zijn lange vakantie weer eens flink zal gaan aanpakken, zit elke nacht tot drie uur te blokken, omdat hij met Kerstmis examen wil doen. 's Morgens is hij tegen wil en dank al weer vroeg wakker door het vele lawaai in huis, zodat deze jongeman, die nog een heel leven voor zich heeft, week in week uit, niet langer dan drie uur per nacht werkelijk slaapt. - Ten halve gekeerd. Al deze mensen en met hen vele anderen, zouden na de vakantie hun levenswijze wel eens een beet je mogen herzien, anders loopt het vroeg of laat helemaal mis. Na korte of lange tijd zitten zij dan in de wachtkamer van hun huisarts, worden zij verwezen naar specialisten, komen zij in zieken huizen, sanatoria en gestichten. Wanneer U gezond wil blijven, zult U de dingen minder naar geld en geldswaarde moeten afmeten, zult U zich moeten hoeden voor overmatig alcoholgebruik en bui tensporige lichamelijke inspanning. Ieder dient te waken tegen een onvoldoende of een te eenzijdige voeding, terwijl ook een gebrek aan nachtrust de weerstand van 't lichaam langzaam maar heel zeker ondermijnt. TERUGKOMST DER BATAVIEREN Het hele jaar heeft het bij de Ba tavieren niet willen pakken, hoewel de kwaliteit der schutters bijzonder goed was. Eindelijk lukte het in Boekei (N.-Br.) op zondag 16 aug. en zondag 23 aug. heeft men te Oos trum (Halfweg) het derde en laatste kringconcours gehouden van district 11 der handboogsport. Het concours wat gegeven werd door St Antonius was zeer goed georganiseerd. Het onaangename was, dat het personele terrein vrij stoffig was, doch zij waren niet bij machte dat te veranderen. Dit laatste concours is eigenlijk een algehele overwinning geworden voor de Batavieren uit Castenray. Hun le zestal behaalde in de Ere- afdeling de eerste prijs. Het 2e zes-A tal de eerste prijs in afd. A. Het 3e zestal de eerste prijs in afd. B. Het 4e zestal de vierde in afd. C. Het 5e zestal de 7e prijs in afd. C. Naast deze successen waren er ook nog di verse personele prijzen A. Kuijpers eindigde als hoogste jeugdschutter. Men kan dus wel begrijpen dat 't „Hii zit er binnen" niet van de lucht was. Het zestal van de Gebroeders Weys (die tesamen met 6 man bij deze vereniging zijn) schoten 448 punten, dus enkele punten meer dan St Oda I. Een prestatie van de Ge broeders. Dinsdagavond is de vereniging bij elkaar geweest om hun successen behaald op hun rivalen te vieren. Deze vereniging telt 36 strijdbare en strijdlustige schutters. Een uni cum in district 11. Al komen zij niet meer opzetten in berevellen zoals 2000 jaar geleden, dat zij geducht zijn en gevreesd wor den is een feit. zegels 65 cent per pak|e 40 cent per pakje dat is op beide soorten n>Gun 80 cent per 250 gram geld- zegels 31 cent per pakje geld- zegels geld- 45 cent per blik 95 cent per pot dat zijn 4 artikelen elk met KTn-J VéGé guller met geldzegels! guller met guldens!

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2