droom Turvend telden zij totalen FORD Handels- en Verenigings-drukwerken Drukkerij fa. van den Munckhof wan I-klas Yi/muf Automobielbedrijf LJ. VAN HAREN - VENRAY en De Gruyter betaalt! Na het openen der stembussen Overpeinzing?» Spit.Spierpijn Dit is de nieuwe j gg VOORDEEL" BROEDERIJ Met die 10% korting heb je, vóór je 't weet, een aardig sommetje bij elkaar. In drie maanden tijds f. 15,- aan kassabons. Fijn, zo'n spaarpotje F li pakken TMFEUN1SE I„..„TOMMEHSOEP samen 2 potten Cq ï/e S'me"]SGOEDKOPER 2doosiesZAKIESTHEE 1 1 giool pak CUSTM® an IfowJ^km GOEDKOPER <*V\ 1 pa u MOKKAW WEIS an i.<;m^r1je goedkoper en samen HET SNOEPJE VAN DE WEEK Rorame.... Romme.... Romme.,.. Monetoon klinkt de stem van Burgemeester Janssen, door het zaaltje van Hotel de Zwaan. Hij kijkt de stembiljetten zorgvuldig door, voordat hij ze omslaat en weg legt. Zo ging het donderdagavond in alle dertien stemlokalen der gemeente. Alle stemmen worden nauwkeurig geteld, alle stembiljetten zorgvuldig bekeken. Wij zijn op de avond van de ver kiezingen in stembureau nr 1, Hotel de Zwaan, een kijkje gaan nemen. Volgens de wet is de burgemeester automatisch voorzitter Yan dit stem bureau. Hij heeft er de gehele dag de stembiljetten uitgereikt aan de gaande en komende man. De oproepingskaarten zijn ver geleken met de lijsten en dan ston den de stemhokjes open. Er is weinig tijd geweest voor een praatje, want ieder lid van het stembureau heeft zijn eigen taak en de mensen blijven komen en gaan. Een korte groet als het stem biljet in de grote bus verdwijnt en dan staat alweer iemand klaar met zijn oproepingskaart. Maar tegen 7 uur is het rustig. De stemmers zijn allen geweest en het is wachten op het tijdsein van 7 uur. Dan worden de staten af gesloten. De grote, vergezelde bus wordt geopend en de ingevulde stembiljetten worden uitgestort over de lange tafel. Het tellen gaat beginnen. Stemmen tellen De voorzitter en de andere leden van het stembureau graaien in de lawine van papier De stembiljetten worden open gevouwen en vluchtig doorgekeken. Men legt ze op stapels volgens de lijstnummers. Aldra blijkt, dat lijst 2 het aller grootste deel der stemmen heeft weten te krijgen. Die stapel steekt hoog boven de andere uit. Dan be gint grote controle... Telkens opnieuw klinkt de stem van de voorzitter: Romme, Romme. Romme... Nu en dan wordt een stembiljet opzij gelegd. Het komt niet bij de genummerde naamlijsten. „Ongeldig?" vragen wij burge meester Janssen. „Neen, dit zijn voorkeurstemmen. Kijk, hier is niet nummer 1 van een bepaalde lijst aangekruist, maar een ander hokje rood gemaakt. Die worden dus apart gehouden en af zonderlijk geteld". Dat tellen gaat op de oude be proefde wijze met turfjes. Streep jes, streepjes.... De voorzitter neemt telkens nieuwe biljetten van de hoop. Terwijl hij de naam van de lijst aanvoerder noemt, op wie een stem is uitgebracht, glijdt zijn oog over het biljet of er niet een tweede vakje is ingekleurd. „Wacht even" klinkt het tussen de negen en dertigste en veertigste Romme in. Een vel wordt weggelegd, er staat geen stip, maar een groot kruis door de naam. Veertien biljetten verder zien we plots een cirkel om de lijst van de K.V.P. Ook deze verhuist naar de andere zijde van de tafel. „Die zullen we straks nog wel even bekijken", zegt Mr. Janssen en daar turven de leden van het stembureau al verder met de vol gende geldige stemmen: Romme, Romme, Romme Geldig of niet geldig Alvorens nu de totalen van al die streepjes worden geteld, be spreekt de voorzitter met zijn andere leden van het bureau of de terzijde gelegde biljetten geldig of ongeldig moeten worden verklaard. Het blijkt nu en dan een moei lijke opgave. De grote vraag is natuurlijk wat de kiezer bezielde, toen hij zijn biljet aldus invulde. Een kruis door de naam van de lijstaanvoerder is kennelijk bedoeld om een stem op die naam uit te brengen en deze stem kan dus worden meegeteld. Een cirkel om de gehele lijst kan er ook nog mee door, maar wat te doen met mensen, die tussen twee lijsten in een rode stip plaatsten of die een streep midden in een kolom zetten. Dergelijke biljetten worden als on geldig terzijde gelegd, r-adat ook de andere leden van het bureau hun mening gezegd hebben. Ze spreken uit ervaring als ze vertel len dat nog te veel stemmen tel kens verloren gaan, omdat er mensen komen, die niet weten hoe te stemmen. Geteld en verzegeld Als dan alles geteld en geregeld is, vult de voorzitter de staten in met de definitieve cijfers. Natuur lijk worden deze doorgebeld naar de kranten en het ANP, dat de uitslagen al vast berekend en door geeft naar het Nederlandse publiek, dat via radio en televisie kennis er van nemen kan, hoe Venray heeft gestemd. En terwijl deze mensen luisteren en kijken, worden op het gemeente huis de duizenden stembiljetten verzegeld en ingepakt. Geldig of ongeldig, Romme of Oud, ze garm in een bruin pakket met grote zegels. Mocht later blijken dat er iets mis is gegaan, mocht er ooit twijfel bestaan aan de juiste uit slag in een gemeente, dan wordt de inhoud van het pak, nog eens nageteld. Maar maakt U zich niet ongerust, grote vergissingen zijn in Nederland nog niet begaan en dat er in dit stemlokaal nauw keurig geteld is, hebben wij met eigen ogen kunnen aanschouwer. ENGELS KERKHOF. Komen er bezoekers in Venray, die we de bezienswaardigheden van onze plaats moeten laten zien, dan wordt het Engelse kerkhof niet vergeten. Vooral in de zomer niet als de honderden bloemen bloeien en met het kortgeknipte gras dit kerkhof een bloementuin maken, die een wasrdige rustplaats is voor de velen, die hier de dag van hun verrijzenis wachtende zijn. Het Engelse Leger heeft de rust plaatsen van haar gesneuvelden met alle zorg omringd en inderdaad heeft ze eer van haar werk, zoals honderden nabestaanden dankbaar getuigen. Ook de Venrayse bezoeker toeft er graag, dankbaar als hij Is voor de soldaat, die in deze streken het hoogste offer gaf voor onze be vrijding. Er zijn er echter, die er anders over denken...! Jongelui, die er een sport van maken, om als ze van school komen, met hun fiets het kerkhof rond te rennen. Ouderen, die er planten en bloemen komen gappen, meisjes, die in het bezoekers-boek op- en aanmerkingen schrijven, die men van een fatsoenlijk Venrays meisje niet verwachten zou. Anderen, die nog niet voldoende hebben aan de puinhopen op Ven rays mooiste plekjes, maar uitge rekend midden op het kerkhof hun puin storten. Kinderen, die er hun speelplaats van maken en overal over en door rennen. Zijn sommige dingen verklaar baar een spelend kind kan men iets vergeven andere dingen geven blijk van een grote nalatig heid, moedwil, onfatsoen van ouderen, die niet begrijpen, dat dit een kerkhof is, waar men allereerst zijn fatsoen dient te houden, om van iets anders niet te spreken. en reumatische pijnen wrijft U éveneens weg met Is het zo verwonderlijk als de hoogste Engelse autoriteiten ver baasd zijn over wat zich hier af speelt. Is het verwonderlijk, dat men Venray niet bepaald hoog acht? En zullen we niet met alle macht moeten zien te bevorderen, dat aan deze ergerlijke dingen een defini tief einde komt... Zwemmen aan de Maas We gaan de lente in en de tijd van het zomerse weer breektjhopen- lijk weer aan. Daarmede houdt nauw verband het zwemmen aan de Maas. We willen weliswaar een eigen zwembad, maar vermoedelijk zal dat dit jaar nog wel niet ver wezenlijkt worden. Dus trekt de lieve jeugd en de ouderen op zonnige dagen naar de Maas. Nu kan men de zon rustig in het water zien schijnen, maar wat daar dikwijls gebeurt, ergert ieder weldenkend mens. Dat is mede te wijten aan gebrek aan toezicht, gebrek aan de minste accomodatie en het is dan ook niet verwonderlijk dat de rijkspolitie vette buit behaalt aan de talrijke processen, die hier weer gaan vallen. Nu tobt men in Tegelen ook reeds lang met diezelfde problemen maar daar heeft men tenminste een ver standige oplossing gevonden. Deze gemeente heeft daar nl. een paar Maaswaarden gepacht, die behoorlijk afgemaakt en van enige accomodatie zijn voorzien, nl, wat hokjes voor kleedgelegenheid. Verder zorgt de politie wel, dat een en ander fatsoenlijk verloopt. We geloven dat dit, hoewel vrij primitief, toch wel een voorlopige oplossing is voor het zwemmen in de Maas. We kunnen de ogen dichtknijpen en zeggen, dat we er niets mee te maken hebben, omdat diezelfde Maas door een andere gemeente stroomt, maar verantwoordt is men daar niet mee Misschien dat 't Tegelense voor beeld ook voor Venrays jeugd en ouderen een oplossing is, zolang we nog niet over een eigen zwem bad kunnen beschikken. Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij. hoofdje rein met gezonde haargroei Neem extra door Uw Bovans te bestellen bij Kanaaldijk 22a - Someren Tel. 04937-480 Bovans,gekocht bij Casa Nostra, BLIJVEN onder regelmatige con trole van onze gediplomeerde selecteurs. Voor U dus GÉÉN zorg meer! Levering daor geheel Nederland. Binnenkort Leverbaar in 2- en 4-deurs uitvoering of als Combi. Él ég an ce - Comfort - Prestatie De Taunus 17 M heeft eèn bijzonder^ fraaie carrosserie, geheel gesynchroniseerde 3-versnellingsbak, zuinige motor en ïnstrumentenbord met toetsenbedierfing. Onafhankelijke voorwielvering, vaste wegligging.. '|-rS kwart goedkopi net 17 maa'1 Geldig tol a" 19&9 Tien procent korting op alle artikelen slechts met uitzondering van roomboter, suiker, zout en soda. Voor de kinderen steeds een andere lekkernij met elke week een nieuwe verrassing erbij.

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4