Stevige kost voor zachte prijsjes AlbertHeijn FORD Adverteert in PEEL EN MAAS Handels- en Verenigings-drukwerken Drukkerij fa. van den Munckhof 'au/ui/ Voor de politierechter Heeft de rentekaart on nog wel zin! Krijg ik kinderbijslag? Dinsdag KlP.-Fornm Zwitsaletten Dit is de nieuwe Automobielbedrijf LJ. VAN HAREN - VENRAY MACARONI 22 Tomatenpuree 35 Gelderse Ham 45 Kapucijners 35 Vet spek gerookt 20 Augurken gesneden 39 RIJST droogkokend 39 PRUIMEN49 Abrikozen 69 ZUURKOOL .19 ROOKWORST 79 Zuurkoolspek79 Issss; 391 maakt u het leven goedkoper „Kom, Fikkie" riep buurman en hy liieid zijn buurvrouw aan 't iyntje De surveillerende agent sloeg de hoek om. Daar bleef hij plotseling verstijfd staan, alsof hij een test beeld was. Het schouwspel dat zich voor zijn verbaasde ogen ontrolde bleek ook wel de moeite waard. Een manspersoon bewoog zich op gewekt voort over de stoep. In zijn hand hield hij een flink touw. „Kom Fikkie zei hij vrolijk en met zijn tong aanmoedigend klakkend. Aan de andere kant van het touw zat de buurvrouw. Agenten zijn wel iets gewend, maar men zal moeten toegeven, dat mensen die hun buurvrouw aan een touw uitlaten niet tot de gewone verschijnselen in het ver keer behoren. De agent begaf zich, van de eerste schrik bekomen, naar het tweetal, en vroeg wat dit te beduiden had. „Ik laat haar even uitzei de opgewekte buurman. „KomFikkie!" De buurvrouw volgde hem welis waar slechts zeer tegenstribbelend. Zowel vanwege de benauwdheid - want zij had het touw om de nek als om het feit dat de aardap pelen aanbrandden. De politieman bevrijdde haar van het touw, draaide het gas onder de aardappelen uit, en nam beiden mee naar het bureau. Nu verschenen ze voor de balie, de buurman als verdachte, de buur vrouw als getuige. Mishandeling heet dat, als men buurvrouwen aan touwen over trottoirs sleurt. Het bleek, dat er enig menings verschil was ontstaan als gevolg van een hond, die tot de have van de buurman behoort. Deze hond, die niet uitmuntte door een goede opvoeding, placht de tuin van de buurvrouw te verontreinigen. Hij vertrad daar herhaaldelijk de park- aanleg en besproeide de vuilnisbak; hij liep zonder zijn voeten te vegen over het wasgoed, zodat dit niet voldeed aan hetgeen ons in de advertenties van wasmiddelen als het witste wit wordt voorgetoverd, en bovendien ontzag het dier zich niet de buurvrouw in haar eigen tuin aan te blaffen. „Ik heb al zo vaak gezegd, laat dat beest aan een touw uit. Laat hem niet loslopen. Maar dacht u dat het iets hielp Niets edelacht bare. Je kunt net zo goed tegen die stoel praten Zo was het deze gedenkwaardige ochtend ook gegaan. „Ik zeg: doe die hond aan een touw. Maar hij begon te schelden!" „Nietes", riep de buurman. „Ik heb niet gescholden. Ik kon niet eens aan het woord komen!" In elk geval was het zo verlopen, dat buurman schreeuwde dat het voorbeen hond ook zo lollig niet is om aan een touw te lopen. En toen had buurvrouw gezegd dat het niet zo erg was. Waarop buurman riep dat hij haar dat dan wel eens even zou laten merken, hoe erg het is. Waarna buurman het touw had gepakt en aan buurvrouw had ge demonstreerd hoe honden zich voelen, als zij worden uitgelaten. „Ik weet niet of zoiets een paar duizend jaar geleden kon," zei de rechter. „Neen", wist de officier, „want toen hadden ze nog geen touw". „In elk geval kan dergelijk op treden nu niet worden getolereerd", vond de politierechter. Drie weken voorwaarlijk werd het, en vijfen twintig gulden boete. „Nou ja zei buurman royaal, „Die vijfentwintig gulden kan ik er voor over hebben". DE RENTEKAART IS NUTTIGER DAN DENKT. Het is onbegrijpelijk, hoe men dikwijls omspringt met de rente- kaart. Ja, zelfs komt het nog voor, dat werknemers niet eens in het bezit zijn van zo'n kaart. Dit is dan veelal het geval bij huishoude lijk personeel, knechts werkzaam op boerderijen e.d. Het is daarom van belang te weten, dat, als men begint te werken op jeugdige leeftijd, men direct een rentekaart moet aanvragen bij de Raad van Arbeid. Deze kaart wordt afgegeven voor een zeker tijdvak, veelal voor een jaar. Wie die rentekaart openslaat, ziet dat er een 52tal vakjes zijn, waarop rentezegels moeten worden geplakt. Die rentezegels moeten worden geplakt door de werkgever voor of gelijktijdig met de betaling van het loon in geld, aldus bepaalt artikel 199 le lid der invaliditeitswet. Heeft een werknemer alleen loon in natura, dan moet in de loop van een kalenderweek een rentezegel worden geplakt. De werkgever moet op elke zegel de datum vermelden, da?, maand en uur, alles duidelijk leesbaar met inkt, gedrukt of gestempeld. De werkgever is bevoegd om de zegels te paraferen. Wat zegt de wet Ingeval van ziekte of werkloos heid komt de premie voor rekening van de bedrijfsvereniging, die de uitkering doet. Dit geldt alleen over volle kalen- derweken. In het betreffende vakje op de rentekaart kan alsdan het woordje „ziek" worden vermeld. Een werknemer dient zijn rente kaart zelf te bewaren, het is hem echter toegestaan de kaart aan zijn werkgever af te geven, maar dan tegen bewijs van ontvangst. Die werknemer kan de kaart te allen tijde weer terugvragen, aldus is bepaald in artikel 265 der invali diteitswet. Artikel 271 1ste lid der invalidi teitswet bepaalt, dat de werknemer wiens loon geheel bestaat in ver strekkingen in natura, en voor wie de werkgever rentezegels moet plakken, zijn kaart aan zijn werk gever moet ter hand stellen, doch tegen bewijs van ontvangst. Een werknemer, die de kaart niet aan zijn werkgever aan biedt voor het plakken van rentezegels, kan geen loonbe- taling vorderen. De rentekaart moet aan de Raad van Arbeid of aan een door deze raad aangewezen ambtenaar wor den getoond en indien deze het nodig vindt kan de kaart door die instantie behouden worden, doch alleen tegen bewijs van ontvangst. En wat fs het voordeel Het bezit van een rentekaart heeft vele voordelen, o.a. kan dit bezit leiden tot een ouderdoms- uitkering, na het bereiken van de leeftijd van 60 jaar; voorts kan betrokkene in aanmerking komen voor een invaliditeitsrente, verder voor weduwerente (krachtens de rentekaart van de man van 60 jaar af, of bij vroeger intredende blij vende invaliditeit, eerder). Kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar kunnen in aanmerking komen voor een wezenrente, als de verzekerde vader overlijdt, of als de niet verzekerde vader overlijdt, als de moeder een rentekaart be zit. Voorts als de verzekerde moeder overlijdt en de kinderen ouderloos zijn of de moeder hun kostwinner was. Tenslotte kan betrokkene in aan merking komen voor kosteloze geneeskundige behandeling of ver pleging, indien gevaar bestaat voor blijvende invaliditeit en dit gevaar is af te wenden. Hoe meer geplakt hoe beter Artikel 72 der Invaliditeitswet bepaalt, dat hij invalide is, die ten gevolge van ziekte of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend en die met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep hem in billijkheid kan worden opgedragen, ter plaatse waar hij arbeid verricht of het laatst ver richt heeft of op een naburige soortgelijke plaats, een derde te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde personen, van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding, op zodanige plaats met arbeid verdienen. (Huishoudelijk) personeel, dat om de een of andere reden gedu rende enige tijd niet werkt in loon dienst, doet er goed aan zelf door te blijven plakken. Hoe meer er geplakt is, hoe hoger de uitkering is. Aanvragen om rente en even tuele geneeskundige behandeling of verpleging schriftelijk indienen bij de Raad van Arbeid. Houdt aan tekening van het rentenummer het bespoedigt de afdoening van corres pondentie enzAdresveranderingen opgeven aan de Raad van Arbeid. Wij ontvangen nogal eens brie ven over kinderbijslag. De een wil weten op hoeveel hij recht heeft en de ander vraagt over welke dagen er nu feitelijk wordt uitbetaald. Wij menen er goed aan te doen, allereerst op te merken, dat wij deze vragen niet kunnen beantwoorden als niet wordt opgegeven of de man in loondienst werkt, kleine zelfstandige is of rentetrekker. Zoals bekend bedraagt het bedrag van de kinderbijslag voor de in loondienst zijnde werknemer na de laatste wijziging voor het eerste kind f 0.58 per dag, voor het tweede en derde kind f 0,65 per dag, voor het vierde en vijfde kind f 0.91 per dag en voor het zesde en volgende kinderen f 1,02 per dag. Nog in behandeling is de wet op het verlenen van een duurtetoeslag aan die werknemers wier gemid deld loon f 16,bedraagt. Deze toeslag zal vermoedelijk f 0,10 per dag bedragen zoals dit in 1958 ook het geval was. Kinderbijslag wordt uitgekeerd over de dagen waarop de werkne mer heeft gewerkt of waarover hij zonder gewerkt te hebben loon heeft ontvangen. Indien in de onderneming zaterdags normaal niet gewerkt wordt of de arbeider in ploegendienst werkzaam is en daardoor op minder dan het nor male aantal dagen werkt, wordt toch over 6 dagen kinderbijslag uitgekeerd. Voorts over vakantie- en feest dagen, waarover vakantiebonnen zijn verzilverd en over dagen, waarover ziekengeld is uitgekeerd, ingevolge de ziektewet, een biezon- dere ziekengeldregeling of na wet telijke maximum-termijn ingevolge de t.b.c.-regeling, voorzover geen kinderbijslag voor rentetrekkers wordt ontvangen (anders kan een aanvullende kinderbijslag daarop worden gegeven). Dan over de dagen, waarover een uitkering is verleend op grond van artikel 415 van het Wetboek van Koophandel (uitkering bij ziekte aan zeevaren den). Natuurlijk over de dagen, waar op ingevolge de ongevallenwetten een tijdelijke uitkering is verleend, een rente naar een invaliditeit van 50 pet. of meer, een toelage bij een beroepsziekte of een vergoe ding voor tijdverlies over de dagen waarover uitkering krachtens de Werkloosheidswet is ontvangen in verband met de aftrekregeling van het wachtgeld- respectievelijk werk loosheidsreglement. Dan nog over de dagen, waarvoor vakantiebons of vakantiegeld is verstrekt aan de onvrijwillig werk loze en tenslotte over de wacht- dagen ingevolge de ziektewet, de ongevallenwetten of werkloosheid- wet. De kleine zelfstandige ontvangt slechts kinderbijslag als hij ten minste drie kinderen heeft, met dien verstande, dat het recht op deze kinderbijslag slechts bestaat bij een jaarlijks inkomen van niet meer dan f 3500 en tenminste drie kinderen, van het derde kind af. Van niet meer dan f 3700 en ten minste 4 kinderen van het vierde kind af. Van niet meer dan f 3900 en ten minste 5 kinderen van het vijfde kind af en van niet meer dan f 4100 en tenminste 6 kinderen van het zesde kind af, enzovoort, dus telkens opklimmend met f 200 en een kind. Voor het recht op deze kinder bijslag over een kalenderjaar is voor wat het inkomen betreft, be slissend het inkomen over 't vooraf gaande kalenderjaar. Men mag dan wel eens gekan kerd hebben op de plaatselijke af deling der K.V.P., dat men er zo weinig van merkt, voor de a.s. verkiezingen is er toch wel een ongekende activiteit ontwikkeld. Zo hebben we een jongeren-appèl gehad j.l. zaterdag, dat klonk als een klok. We hadden maandag j.l. een uitgelezen gezelschap voorman nen der K.V.P. die zich persoonlijk zijn komen overtuigen van de noden en problemen in dezel t eken en tenslotte krijgen we a.s. dinsdag een forum in Venray dat er zijn mag. De heren Jos. Maenen, Ir. Droe- sen, Paul de Waart en mr. Jan Derks hebben zich namelijk bereid verklaard om a.s. dinsdagavond naar Venray te komen, om hierin zaal Wilhelmina te proberen een antwoord te vinden op vragen, die het publiek, dus U en ik hen voor zal leggen. Deze vragen zullen betrekking hebben op de grote landspolitiek, maar natuurlijk ook betrekking hebben op eigen streek en plaats. En we geloven niet te veel te zeg gen als dat we daar een uitzon derlijk forum voor hier krijgen. Mr. Jan Derks, oud-hoofdredac teur van De Tijd, bekend publicist, weet op het gebied der „grote" politiek ongetwijfeld zijn weetje en zal ook uit eigen ervaring vele interessante dingen over het poli tieke spel in Nederland kunnen vertellen en ons een inzicht geven van wat achter de schermen nu feitelijk gebeurd. Jos. Maenen, onze grote arbei dersleider, kan men rustig zij het misschien oneerbiedig een oude rot noemen in het politieke leven. In het politieke leven van ons land, dat hij als Tweede Kamer lid op velerlei terrein heeft ge diend, maar ook in 't politieke leven van de provincie. Als lid van Ged. Staten kent hij immers de Limburgse problemen als geen ander. Dr. ir. W. Droesen is het andere forumlid, dat deze avond zal ant woorden. De landbouwman bij uit stek, die in de Tweede Kamer zijn sporen heeft verdiend in de neder- landse landbouwpolitiek, maar die daarnaast een groot kenner is van de noden en problemen, waarmede de Noord-Limburgse boer en de gemeenschap, waarin hij werkt. En tenslotte is er dan de leider van dit forum Paul de Waard, die wel voor niemand onzer een onbe kende is, zowel als radio-spreker of als journalist. Ook iemand die bet politieke leven al jaren lang op de voet volgt, hier zijn gedegen overzichten van geeft en hiermede en hierdoor een erkende autoriteit is geworden. Deze heren komen dus naar Venray om te pogen de vragen, die hen gesteld worden te beantwoor den. Een unieke kans om bepaalde dingen, die we niet goed begrepen hebben of die we slechts gedeelte lijk hebben kunnen volgen, nu eens door vakmensen uitgelegd te krij gen. Om eens bepaalde problemen te bepraten en ons eens te laten uitleggen het waarom en waartoe van vele overheidsmaatregelen, die we als een soort rem voelen en tenslotte om over eigen streek en gemeente eens wat wijzer te worden, dan we zijn. Het is daarom dat we druk bezoek verwachten en dat velen zich de kans niet zullen laten ontglippen hier wijzer te worden. Men mag dan eens zeggen, dat men zich niet met politiek bemoeit, maar,laten we er aan denken, dat de politiek zich toch met ons be moeit en dat daarom alleen al een op de hoogte zijn dringend geboden is. Welnu die kans wordt U gege ven dinsdagavond om 8 uur in zaal Wilhelmina. Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. m Bimenkort leverbaar in 2- en 4-deurs uitvoering of als Combi. Élégance - Comfort Prestatie De Taunus 17 M heeft eên bijzonder fraaie carrosserie, geheel gesynchroniseerde 3-versnellingsbak, zuinige motor en ïnstrumentenbord met toetsenbediening. Onafhankelijke voorwielvering, vaste wegligging.. menu 1 PAK 250 GRAM TWEE BLIKJES 100 GRAM menu 2 menu 3 500 GRAM PRIMA 100 GRAM POT ZOETZURE PAK 500 GRAM GROVE 250 GRAM GEDROOGDE 200 GRAM GEDROOGDE menu 4 500 GRAM MAINZNER PER STUK 200 GRAM 250 GRAM MAGER Alleen deze week! wfw&k kwaliteitsgarantie Gema|en Zwitserse Kaas Ffl f Wanneer u enig Albert ,F^[t j-, I SI .\Ti.fl t tnnnyfl nrlll - 1. Z.f 1 r\f\ avrtnt Wanneer u enig Albert Heijn artikel niet élke cent die u er voor betaalde, dan geelt AH u het volle bedrag temg. Strooibeker 100 gram van 55 voor

Peel en Maas | 1959 | | pagina 4