Vollebergh Zet alles op één kaart Vaa der Rijst Zelfbediening Honger in Angola Ingezonden. 't Landbouwvraagstuk in Europa. Theodoras Maossen Veaverzekering tweetal personen 1 of 2 kostgangers Nog één week kunt U profiteren opruimingspnjzen Profiteert nog van onze speciale Bedden-reclame Pracht matras 78.75 THOMASSEN Bargerlqke Stand Tenray HUIS HUIS legerdekkleden degelijk speelgoed Fancy-Fair Merselo BEKENDMA Boerenleenbank 1 maandag 26 jan. dinsdag 27 jan. woensdag 28 jan. vrijdag 30 jan. 's avond Profiteert van onzt Slagerij G. Leendei Personeel ge voor de kippen: 0©k in de Opi door COOPMj beier gekleed... mi EXTRA KOOPJES BOVANS K DUIJKERS Beleg boterh S| DE lELTUMSEN 6EKI Luxe artikelen Laatste week I KOOPJES HALEN Hf C.J.V. houdt op Nu, in afwijking van de aanvankelijke opzet, de R.K. Instuif Venray, naastjde dans avonden ook ontwikkelings avonden gaat verzorgen voor de jeugd, heeft het Cultureel Jongeren Verbond besloten, zijn werkzaamheden testaken. Jeugd en industrialisatie Op woensdag 28 januari a.s. om 8 uur zal een belangrijke en in teressante vormingsavond worden gehouden in Lunchroom Verheugen over het onderwerp: „jeugd en in dustrialisatie". Voor debehandeling van dit thema komen twee deskundigen naar Venray. Drs. Kuyer, als psycholoog ver bonden aan het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste Psycho logie te Nijmegen, zal de psycho logische aspecten belichten, terwijl Drs. van Hoof, als socioloog ver bonden aan het Sociologisch Re search Centrum van de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, het onder werp sociologisch zal benaderen. Ambts-jubileum Op 2 februari a.s. hoopt de heer J. Kousemaker de dag te herdenken dat hij voor 25 jaar terug in dienst trad bij de Inspectie der Belastin gen, waaraan hij nu als controleur A nog steeds verbonden is. Geslaagd Te Arnhem slaagde voor Ass. Praktijkdipl. dubbel Boekhouden, Fr. Voermans uit Leunen, tevens werd hem het diploma Zaakvoeder K.N.B.T.B. uitgereikt. ST. CHRISTOFFEL Blijkens achterstaande adverten tie geeft de R.K. Gymnastiekver. St. Christoffel morgenavond een ouders- en propaganda-avond. Op deze avond zullen alle leden van groot tot klein voor het voet licht treden. Het doel van deze avond is op de eerste plaats de ouders van onze jongens en meisjes eens te laten zien wat hun kinderen kun nen presteren. Toestel- zowel als rythmise oefeningen zullen elkaar afwisselen. Op de tweede plaats is deze avond ook een stuk propaganda voor onze mooie gymnastieksport. Hoe dikwijls immers wordt door de schoolartsen tegen de kinderen gezegd, dat zü aan gymnastiek moeten doen. Welnu jongens en meisjes, en hier denken wij vooral ook aan de oudere jongens en meisjes, kom morgenavond eens kijken, wij hopen U hiermede voor onze mooie sport te winnen. Wegens daverend succes ook deze week herhaling van onze 49 ct reclame met voordelige aanbiedingen. Landkaarten voor deze radio-puzzle volop aan onze cassa verkrijgbaar. Henseniusstraat 12 Tel. 478 Onderscheidingen Roode Kruis-colonne Op een feestavond van de Roode Kruis-colonne afd. Venray is aan de heren L. M. Campsteijn, J. M. Haegens en Chr. J. Schmeitz een onderscheidingsteken toegekend voor 10-jarige dienst bij de colonne. Melkmachinedag in Venray Vanwege de Melkmachinecom missie van de Gewestelijke Raad voor Limburg zal op woensdag 28 januari a.s. in hotel De Zwaan alhier, een Melkmachinedag worden gehouden, des namiddags 13.30 uur. Benoeming te Roermond Bij het Landbouwschap te Roer mond, vonden verscheidene benoe mingen plaats, o.a.: In de hoofdafdeling veehouderij werd benoemd als plv. voorzitter J. Loonen te Oostrum. Dodelyk ongeval Te Bergen, is op de rijksweg in Heukelom, een auto-ongeval met dodelijke afloop gebeurd. De 48-jarige heer Schneemann, directeur van een steenfabriek in Nijmegen, met zijn echtgenote, reed in volle vaart met zijn auto tegen een landbouwtractor, die de rijks weg overstak. De heer Scheeman werd vrijwel op slag gedood. Zijn echtgenote werd licht gewond. De bestuurder van de tractor, een knecht van de landbouwer B., liep een zware hersenschudding op, Op 18 januari was bij Pastoor Goossens, Ambyerstr. 35, Heer (L) voor bovengenoemd doel binnen gekomen een totaal bedrag van f 20,432,20 (zegge: twintig duizend vierhonderd twee en dertig gulden en twintig cent) en in De Nieuwe Limburger verantwoord. Sinds 11 jan. j.l. zijn uit Venray e.o. nog binnengekomen de volgende giften: Venray: J.W. f 10.Gebrs. C. f 20.—; We.W. f 6.—; M.J. f 25.—; fam. V. f 1.—; P.N. f 5.—; Veltum: We.M.S. f 5.—; Oostrum: N.N. 125. Dus dit zijn de giften uit Venray en omstreken binnengekomen tus sen 11 t.e.m. 18 januari. Postrekening: 868 0 3. Koffie weer goedkoper Met ingang van woensdag zijn de winkelprijzen voor koffie opnieuw verlaagd. De verlaging bedraagt voor de voornaamste middelsoort veertien cent per pakje van een half pond. Olie duurder Petroleum en een aantal andere olieprodukten zullen vanaf zater dag, 24 januari, duurder worden. De volgende prijsverhogingen zullen worden doorgevoerd (per 100liter): lichtpetroleum met 75 cent, dunne stookolie met 60 cent, auto-gasolie met 70 cent en tractorpetroleum met 30 cent. De prijzen van benzine en super-benzine zullen voorlopig niet verhoogd worden. De verho gingen, die nu worden doorgevoerd, zijn een gevolg van de ontwikkeling van de olie-prijzen op de wereld markt. Nog eens modder! Centrum van Leunen in de mod der en Klein Oirlo in opleiding voor acrobaten, doch onze gemeen te heeft geen geld, aldus de raads vergadering. Is dit argument verantwoord? Neemt de Gemeente het risico als in Klein-Oirlo een der doktoren met zijn auto in de modder blijft steken, welke geroepen is voor een spoedgeval Wie neemt de verantwoording van een ongelukkige val op de ka- pellerpad te Leunen, die absoluut onbegaanbaar is, in het bijzonder voor oudere mensen, en het dage lijks thuiskomen met natte voeten van de kinderen uit de school. Ik geloof da> het wel noodzaak is. dat de vroede vaderen eens een kijkje gaan nemen. K.G. CARNAVALSVIERING Met enige verwondering heb ik kennis genomen van de inhoud der circulaire, gezonden aan deinwoners van Venray, inzake de Carnavals viering. Het heet daarin, dat „de Piëlhaas" tot haar besluit is gekomen omdat „verschillende, meest belanghebben den" hun financiële verplichtingen niet nakwamen. Het ligt hier vrij duidelijk, dat de kasteleins bedoeld worden, en het „Dagblad v. N. Limburg", geeft hierover trouwens in haar editie van 21 jan. 1.1., duidelijk uitsluitsel. Hoe valt het dan echter te rijmen, dat een lid van de deputatie van de carnavalsklup, die een kasteleins- vergadering bijwoonde, zich heeft laten ontvallen, dat de bijdrage van de kasteleins best gemist kon wor den en, dat deze niet van invloed zou kunnen zijn op het al dan niet doorgaan van een officiële carna valsviering. Dit werd door diverse kasteleins aangevoeld alsof hun bij drage niet gewaardeerd werd en terecht. Dat derhalve thans diverse kasteleins een bijdrage weigerden, is logisch. Het hierdoor minder ontvangen bedrag zal naar schatting ca f 250 tot f 300 bedragen. Op een totale carnavalskosten welke de raad van elf wel eens heeft kenbaar gemaakt van ca f 8.000 is dit dan toch van dusdanig geringe omvang, dat dit alleen niet zoveel gewicht in de schaal kan leggen om tot het be sluit te komen van de officiële car navalsviering af te zien. Zou het niet meer juist zijn, als deze vereniging de hand in eigen boezem stak, en eventuele fouten in eigen beleid onder ogen wilde zien, die het naar voren gebrachte finan ciële tekort, daadwerkelijk moeten hebben veroorzaakt. Uit de circu laire valt tenminste op te maken, dat de moeilijkheden op het financiële vlak liggen. Wil de carnavalsklup „de Piël haas" zich inderdaad voor de toe komst blijven handhaven, zoals zij uit genoemde circulaire laat blijken, dan zal het toch noodzakelijk zijn, eerder een foutief beleid te durven erkennen; dan te trachten de schuld op diegenen af te schuiven, die men zelf heeft uitgelokt hun bij drage te weigeren. Daarnaast voorkomt men dan ook nog als prettige bijkomstigheid, dat ongemotiveerde kletspraatjes de ronde doen, waarbij gedienstige lieden vaak van een mug een olifant maken, en personen aantasten die niets met de hele kwestie uitstaande hebben. J. RUTTEN. Noot van de Redaktie: Wij verzochten de Piëlhaas voor commentaar op dit stuk, maar ont vingen de mededeling, dat de klup zich van elk commentaar onthouden zal, om lopende en toekomstige onderhandelingen niet te bemoei lijken. Voor zover wij het zelf hebben kunnen nagaan, blijkt schrijver al of niet met opzet een kardi nale fout te maken. Hij vergeet namelijk 't principiële van deze zaak. De Piëlhaas en dit is verschillende malen duidelijk gesteld ook in het verieden wenst vooralsnog geen beroep te doen op Venrays bevolking, om bijdra gen, die een carnavalsviering mo gelijk maken, voordat de meest belanghebbenden hun steentjes hebben bijgedragen. Dat een vastelaovend zonder die bijdragen ook wel gehouden zou kunnen worden, is gezien de groot te van die bijdragen heel wel mo gelijk, maar dan moet de vastel- aovendvierder zelf bijdragen, en degenen, die er aan verdient, blijft buiten schot en houdt zijn porte- monaie toe. In die zin is het ook weer op de door schrijver genoemde vergade ring gezegd, en dat men het als zodanig ook heeft opgevat, bewijst wel het feit dat 3 van de 7 kaste leins daar aanwezig, hun bijdragen hebben betaald. Dit heeft dus niets te maken met financiële tekorten, maar levert wel financiële moei lijkheden op. Het is zeer wel mogelijk, dat de Piëlhaas fouten gemaakt heeft, maar daar is haar eigen algem. vergade ring voor, waarin o.a. buurtvereni gingen en kasteleins vertegenwoor digd zijn, die hierop controle houdt, terwijl er bovendien jaarlijks ineen grote openbare vergadering ieder een het zijne kan zeggen, en we mogen die toch mans genoeg ach ten deze fouten aan te wijzen en zo nodig te verbeteren. Een derge lijke service biedt bij ons weten geen enkele vereniging. Het feit, dat door het niet betalen van een bepaalde groep kasteleins, kletspraatjes de wereld ingaan, is hoewel verklaarbaar, te betreuren. Voor het overige verwijzen wij naar ons commentaar op blad 1 over deze geschiedenis en wij ge loven, dat het in het huidige sta dium en voor de nabije toekomst beter zal zijn, dat men de discus sies over deze gebeurtenis sluit, om tenminste verdere noodzakelijke onderhandelingen niet te vertroebe len. Als men de verdragen van Bene lux en Euromarkt aandachtig na leest, dan ontdekt men, dat het landbouwvraagstuk daarin verre weg de lastigste puzzle is. In het Beneluxverband is van enige gelijk making van prijzen en derhalve van vrije uitwisselbaarheid van pro ducten geen sprake. Voor de landbouw betekent Bene lux niets! In het Euromarktverdrag is de landbouwparagraaf zonder meer een vage. Die vaagheid verstevigt onze vrees, dat ook in het verband van de zes, de landbouw de moei lijkste zaak is. Waaraan zou dit liggen? Naar onze mening aan de ongelijk heid van productiemiddelen en -me thoden, een ongelijkheid die zó groot is, dat van een vrije uitwisseling van goederen zoals in het ver drag principieel wordt verlangd geen sprake kan zijn, op straffe, dat anders de nationale regeringen zouden worden geconfronteerd met halve of hele revoluties ten plat te- lande. En toch zal het Euromarkt verdrag worden geëffecteerd, on danks de moeilijkheden in de land bouw. Hoe zou dat kunnen? Bij beantwoording van die vraag, moeten we eerst iets dieper ingaan op de oorzaken der ongelijkheid waarover hierboven sprake is. Men weet, dat b.v. de vaststelling van een garantieprijs voor melk al in ons eigen land veel moeilijkheden oplevert als gevolg van het ver schil in grondsoort, afzetmogelijk heden en dergelijke. Iets soortgelijks, maar dan in veel enormer verhoudingen, ziet men optreden bij het zoeken naar een mogelijkheid om te komen tot één volkomen geliberaliseerde land bouwmarkt in Frankrijk, Italië, West-Duitsland en Benelux. Er is bij dat alles voor ons maar één goed ding: dat onze Nederland se boeren over het algemeen ge sproken tegen de laagste prijs het beste product aan de markt brengen, omdat onze landbouw methodisch bezien die van de andere aange sloten landen vér vooruit is. Maar de andere naties zitten mei het vraagstuk van de schrikbarende ontvolking van het platteland, met de politieke betekenis die de boe renstand in elk van de landen nog altijd heeft, zodat geen verstandige politieke leider er aan denkt de boeren voor zich in te nemen. Van een doeltreffende hervorming op een enigszins voortvarende wijze kan daar dus geen sprake zijn. Blijven derhalve de ezeltjes in Frankrijk die, met twee oppertjes hooi beladen, van de bergweiden komen, blijven in de Duitse Eifel de ossen voor de ploeg en in de Ita liaanse Povlakte de vrouw van de boer? Dan is dat wel een slecht voor uitzicht voor wordend Europa, dat het noch strategisch, noch sociaal, noch biologisch zonder het funda ment van een sterke landbouwstand zal kunnen steilen! De laatste 14 jaren heeft men in Nederland verkondigd, dat er bij ons feitelijk te veel boeren waren. Men heeft hen bewogen te emi greren naar Canada, naar Nieuw- Zeeland en Australië, waar ze op merkelijke successen hebben be haald. Dit alles terwijl Europa volgens de meest betrouwbare gegevens on voldoende mankracht in de land bouw bezit. Onze vraag is nu, waarom er niet met man en macht aan wordt ge werkt, om de Nederlandse jonge boer voor de Europese landbouw te bewaren. De Euromarkt-bepa- lingen zeggen het duidelijk: er moet ook een vrij verkeer van personen binnen het Eurogebied kunnen plaats vinden. En nu koesteren wij nog altijd de hoop, dat knappe Nederlandse boerenjongens met financiële hulp van de overheden in staat zullen worden gesteld, om met trekkers en behoorlijke ploegen zich te ves tigen in Frankrijk of de Povlakte, om die boer, die zoals wij zelf eens konden vaststellen, zijn schrale vrouw voor de ploeg had, te laten zien, wat er bij goede bewerking van die prachtige grond gewonnen kan worden. Nu men over Euromarkt e.d. spreekt, moet dit probleem door de betrokken instanties ook eens ter dege onder de loupe genomen wor den. RECTORAAT VEULEN Zondag: Septuagesima, 7 uur H. Comm., 7.30 lm voor Johanna van Kempen, 10 u. hoogmis tot int., 2.30 lof, 2e coll. is voor de K.A. welke wij ten zeerste aanbevelen. Maandag: 7.30 lm voor vrouw Hendriks—van Dijk. Dinsdag: 7.30 lm t.e.v. St Antonius Abt tot bijz. int. ADVERTENTIEN Tot onze diepe droeffafeid overleed heden, na een lang durige ziekte, voorzien van de H. Sacramenten der sterven den, mijn inniggeliefde vader, onze broer en oom weduwnaar van Anna Cath. Swaghoven in de leeftijd van bijna 69 j. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. TONNY MAASSEN Fam. MAASSEN Fam. SWAGHOVEN Venray, 20 januari 1959. De plechtige lijkdienst, ge volgd door de begrafenis, heeft plaats gehad vrijdag 23 januari om half 10 in de pa rochiekerk St. Petrus Banden te Venray. „Eensgezindheid" Premiebetaling zondag 25 januari na de Hoog mis, bij E. Nellen, Heide. Premie bedraagt 0.75 pet. Voor pinken de helft. Het Bestuur GEVRAAGD in klein gezin per 1 maart net meisje als hulp in de huishoudigg, voor ld. en n.,-beneden 16 jaar. Brieven onder nr. 231 bureau van dit blad. TE KOOP toom biggen M. Jenniskens, Steeg K 70 TE KOOP pasgekalfde S koeien tb- en ab-vrij. G. Willems, Veulen H 27 Dameshorloge gevonden. Terug te bekomen bij A. van Vegchel, Overloon C 54 Te koop gevraagd zwaar varken voor huisslachting en 2wieiige kar op luchtbanden Haag 10 Merselo. Coöp. Zuivelfabriek „Venray" vraagt een voor werkzaamheden in fabriek. Aanmelden ten kantore. gevraagd. Adres bureau dezer. TE KOOP 4 clubs, tafel, dressoir, vloerkleed Adres bureau dezer. VERLOREN van Silo Wans- sum naar Oostrum bruin dekkleed T.b.t.t.b. Boerenbond Oostrum van onze radicale Meubelhandel Tel. 471 Eindstraat 13 Bontekoestraat 2-4 tol en mei 5 februari met 15 jaar garantie en linDen tijk 120 x 190 Dit is een matras waar U jarenlang plezier van hebt Prima gesiikie dekens met zijde overtrokken 180 x 240 Wij kochten ca. 600 wollen dekens grote maten reeds v.af 14,50 In ledikanten, nachtkastjes, stoelen en tafeltjes ruim gesorteerd Komt U eens kijken en U slaagt als altijd het beste bij 16.50 Woensdag: 7.30 lm voor de ver laten zielen in het vagevuur. Donderdag: 7.30 lm voor overl. fam. GeurtsAmbrosius. Vrijdag: 7.30 lm voor Willem v. Ooi echtgenote en zoon Willy, om 8 uur 's avonds godsdienstcursus in school. Zaterdag: 7.30 lm t.e.v. Maria ter verkrijging van 'n bijz. gunst, van 5.30—6.30 biechten, 7.30 lof t.e.v. Maria. A.s. zondag uitsluitend maandcol- lecte voor onze kerk welke wij ten zeerste aanbevelen. Deze collecte is voor de maand januari. De laatste maandcoll. van dec. heeft opge bracht: f 130,64. De kerkdeur coll. van afgelopen zondag voor de Memisa heeft op gebracht de mooie som van f 185,46. Kerkpoetsen- Toos Willems en Fientje Slangen. Katechismus: klas 1 en 2 les 10; klas 3 en 4 les 26; klas 5 en 6 les 31—32. van 16 t/ra 22 janari 1959 GEBOREN: Manders, Petronella, Brukske C 78 Jenneskens. Wilhelmus, Oude'Oostrumseweg 18 van Meijel, Johanna, Kleindorp 10 Mulders, Johanna, Paardekopweg 18 Janssen, Elisabeth, Grotestraat 24a v. IJzendoorn, Gertruda Kulutweg 1 OVERLEDEN: Geerarts Anna, wed. v. Willemse J„ 89 jr, Leunen. Maassen Theodorus, wed. van Swaghoven A. C., 68 jr, Marktstraat. ONDERTROUWD: Koch Wilhelm, 23 jr, chauffeur, en Linders Anna, 19 jr, beiden Langeweg 2. Peeters Antonius, 28 jr, smid- bankwerker, Overloonseweg 77 en Michiels Wilhelmina, 22 jr, Prins Bernhardstreat 28. alle soorten Fa. v.d. Munckhof heeft ze met aanhorigheden en bouwland te VENRAY Mr. M.A.A.M. Eeceveur Notaris te Venray, zal op dins dag 3 februari a.s., nam. om 5 uur, in café Buitenlust, Maas hese weg 76 te Venray. ten ver zoeke van de Erven H. Janssen- Jacobs, publiek verkopen Gemeente Venray woonhuis, met varkensstal, erf en bouwland aan de Spurktweg no. 5 te Venray, kad. Sectie C nos. 5549 en 5664, groot 22.50 a. Aanvaarding .in het genot der huur bij de betaling der koop penningen, vóór of uiterlijk 10 maart a.s. Inlichtingen bij de voornoemde notaris. met aanhorigheden en bouwland te VENRAY Mr. M.A.A.M. Keceveur Notaris te Venray, zal op woensdag 4 februari a.s., des nam. om 5 uur, in het café H. Odenhoven, Overloonseweg 4 te Venray, ten verzoeke van de Erven De Wit-Weijmans, publiek verkopen Gemeente Venray woonhuis met erf, tuin en bouw land aan de Broekweg no. 10 te Venray, kad. Sectie C nos. 5107 en 5109, groot 70.80 aren. Aanvaarding in genot bij de betaling der kooppenningen vóór of uiterlijk op 10 maart a.s. in eigen gebruik in overleg met de bewoner J. Glaessens. Inlichtingen bij de voornoemde notaris. TE KOOP 11 biggen Th. Jacobs, Steegsbroek I 18 TE KOOP partij biggen G. Hendrickx, Schoor H 1 TE KOOP toom biggen J. Duijkers, Hoogriebroek. partij biggen M. Burgers, Veulen H 21 Te koop toom biggen Th. Hendrix, Brienshoek K 38 TE KOOP 3 tomen biggen H. Arts-Berents, Zwartwater 1 Merselo. TE KOOP toom biggen P. Teunissen, Overbroek K 113 TE KOOP toom beste biggen J. van Wylick, Veulen H 40b TE KOOP toom zware biggen A. Steeghs, G 13, Castenray TE KOOP electr. wasmachine met of zonder wringer. P. Smits, Stationsweg 145 TE KOOP Peugeot 202 1949 4 electr. kunstmoeders E. Peters, Oirlo E 39 Telef. 04787—262. TE KOOP 2 electr. kunstmoeders met elementen en lampenverw. 2 kachslkunstmoeders alles in prima staat. M. Jeuken, Castenray G 15a A.s. maandag verkoop van op de biggenmarkt Gebr. Janssen, Sevenum C 15, Zeilmakerij. J.Coenen-Houiackers Zn Hofstraat GEVRAAGD 2 aspergesfeeksters voor het komend seizoen. E. Peters, Oirlo E 39 Tel. 04787—262 Bezoekt 1 en 2 febr. ten bate van de Voetbalclub Merselo Het Bestuur var maakt bekend, dat het op c tijden de houders van spi deposito-boekjes en voor: de gelegenheid stelt hun Boerenleenbank ter rente-b te bieden Boterham worst 10ü g Leverpastei 100 gr Magere speklappen Vrijdag en Zaterd Coteletten Stationsweg 45 Jongens en meisjes, voor vast werk. Maasheseweg 1 WL, WL x RIR en ar en jonge hennetjes. Mes Geregeld leverbaar var Voordelig Prachtsortering J.Coenen-Houiackers Zn Hofstraat in onze Opruiming 5delige gaspannen alum. 19.98 emaïlle 29.75 6 tafelmessen in doos 5.68 3 diepe borden voor 1.— Warmwaterzak rubber 2.75 Glazen suikerpot 32 Huishoudscharen 1.68 3 stukken toiletzeep 58 Nest schalen porcelein 3.48 Koffieservies 12persoons 39.50 Eetserviezen 12pers. 62.50 72.50 Peter Hendrix Bazar Grotestraat 13 Te koop wegens overcompleet 4 haardfauteuils met tafeltje, kroonlamp en haardbankje. Julianasingel 23. Hof Te k consi aan ze Woi Roo

Peel en Maas | 1959 | | pagina 2