Bisschoppelijk bezoek te Venray Venrays Vroede Vaderen vergaderden De wethouderskeuze. Ingezonden. Uit Peel en Maas Zaterdag 6 september 1958 No 36 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG LUNrcv. lib Wf* M PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNOKHOF WPPÏTRT AFl VOHP VPIMQAV P1VT OIV/IQTPPK'PTM ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. perm.m. ABONNEMENTS- OBOTESTBAAT 28 TELEFOON 512 GIBO 150852 If WÜOI4AU »\JUA V I UIVIO 1 PB1JS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60 Na opening van de vergadering legden alle raadsleden de z.g. zui veringseed af, waarin zij verklaar den geen enkele gift of anderszins aangenomen te hebben of te zullen aannemen om iets te kunnen be reiken in de raad. Dan volgde de ambtseed, waarin zij verklaren de wetten des lands te zullen eerbiedigen. De VOORZITTER wenste de heren raadsleden geluk met hun uitver kiezing tot raadslid. Hij wees er op, dat zij nu geroepen zijn te beslis sen over het wel en wee van Ven- ray. In de achter ons liggende periode, aldus de Voorzitter, is on danks de financiële moeilijkheden nog veel goeds tot stand gebracht. Daarvoor verdienen de afgetreden wethouders en raadsleden hartelijk dank. Maar er zijn ook veel wensen onvervuld gebleven, waarvoor de nieuwe raad oplossingen zal moeten zoeken en geven. Daartoe ontbreken nog de financiën en veel zal af hangen van de financiële politiek, die gevoerd gaat worden door de regering. Wat Venray betreft, het gemeente budget is totaal uit zijn evenwicht en het herstel van dit evenwicht zal een der voornaamste opgaven zijn van deze nieuwe raad. Er is gelukkig een lichtpunt, nl. dat onze gemeente tot ontwikkelingskern is benoemd, wat faciliteiten mee brengt op het gebied van indus trialisatie en urbanisatie, zodat b.v. aanleg van sportvelden, zwembad, gemeenschapshuizen e.d. beter en gemakkelijker tot stand kunnen komen. Daarnaast wees spreker op de grote woningnood, de bouw van scholen, de electrificatie, de aanleg van wegen en paden, het aantrek ken van de industrie en de verdere ontwikkeling van de landbouw. Dit alles brengt en schept pro blemen, waarvoor de nieuwe raad zich gesteld ziet. Met de wens, dat het de nieuwe raad gegeven zou mogen zijn onder de zegen van de Allerhoogste, ook in de komende periode veel ten goede tot stand te mogen brengen, besloot de Voor zitter zijn rede. Wethoadersverkieziug Als punt 2 op de agenda stond de wethoudersverkiezing. Op verzoek van de Raad vertel de de VOORZITTER, dat in de vorige 'raad de heer Pubben de landbouwaangelegenheden behan delde, Wintels de openbare werken en van Boven sociale zaken en onderwijs, terwijl hijzelf de finan ciën beheerde. Het nieuwe college is echter vrij een andere werkverdeling te ma ken. In de vacature Pubben werden op van Dijck 9, op van der Sterren 7 en op S teeghs 1 stem uitgebracht, zodat VAN DIJCK gekozen was. In de vacature Wintels verkreeg deze 11 stemmen, Colsen 6, waar mede WINTELS wederom wethou der werd. In de vacature van Boven kreeg deze 11 stemmen, terwijl er 6 blanco waren, waarmede VAN BOVEN wederom wethouder werd. Desgevraagd verklaarden de drie heren met deze benoeming accoord te gaan, waarbij zij dank brachten voor de op hen uitgebrachte stem men. Uitsluiting Lijst 5. Fr. JANSSEN vroeg een ver klaring af te mogen leggen naar aanleiding van deze wethouders- verkiezing. Hij stelde vast, dat, gezien de vroegere samenstelling van het college der wethouders, vooroverleg tussen de verschillende lijsten wel dringend gewenst en nodig was, o.a. ook om te weten te komen, wie zich voor dit wethouderschap beschikbaar kon en wilde stellen en wie daarvoor de beste capaci teiten had. Dit vooroverleg is er wel geweest, doch men heeft lijst 5 hiervan buitengesloten. Dit houdt in, dat degenen, die niet tot de KAB behoren of tot de boerenstand en die hun stem heb ben uitgebracht op lijst 5 geen kans gekregen hebben. Spreker kon de huidige combine dan ook allerminst waarderen en moest vaststellen, dat een en ander met dorpspolitieke enghartigheid tot stand was gekomen, waarbij te weinig het Venrayse belang in het oog is gehouden. Deze handelwijze is voor de leden van lijst 5 aanleiding zich te dis- tanciëren van het huidige college en heeft tot gevolg, dat geen der leden zich beschikbaar zal stellen voor de te formeren raads commissies. Dit houdt verder in, dat de leden van lijst 5 de te ne men raadsbesluiten oplettend, cri- tisch, doch loyaal zullen bekijken en dan hun beslissing zullen ne men. v.d. STERREN verklaarde, geen deel uit te willen maken van de landbouwcommissie, aangezien er sommige heren zijn, die menen, dat hij geen agrariër is. COMMISSIES. De VOORZITTER stelde dan de commissie-verkiezing aan de orde. In de landbouwcommissie werden na 4 stemmingen gekozen de heren S teeghs, Jenniskens en Emonts. De Commissie Openbare werken had ook 4 stemmingen nodig voor dat de heren de Bruijn, Vermeulen en Ponjee hierin zitting kregen. De Commissie van Georganiseerd overleg had 5 stemmingen nodig voordat de heren van Haaren, de Bruijn en Ponjee zitting kregen. Aankoop en verkoop Toen dat allemaal geregeld was kon de raad aan de gewone arbeid gaan beginnen. De aankoop van enkele stukjes grond voor verbete ring van de Maasheseweg werd een hamerstuk. Hetzelfde gebeurde met de 12.30 are grond aan de Kempweg van Fr.W. Hendriks aan de Langstraat, die de gemeente verkocht voor plan West. J.H.M. Janssen Henseniusplein 13, kreeg de gevraagde grond aan de hoek Julianasingel—Poststraat voor de bouw van een woning. Het zijn 507 m2 voor de prijs van f 6,25. Van HAAREN meende, dat dit stuk reeds eerder verkocht was, maar die koper bleek zich terug getrokken te hebben. Gokautomaten Om het euvel der gokautomaten in café's e.d. tegen te gaan stelden B, en W. voor, een nieuwe ver ordening te maken, waarbij toe stemming aan B. en W. gevraagd moet worden voor de plaatsing van een dergelijk instrument in de café's. Zodoende houdt men dus een goed oog in het zeil. VAN HAAREN stelde allereerst, dat niet het college van B. en W. toestemming kon verlenen, maar dat dit een recht is, dat alleen de Burgemeester toevalt. Dan zou hij wel eens willen weten waarom deze verordening nietin een door de wet geëiste raadscommissie kwam. De gemeentewet vraagt deze ten ene male, maar hier wordt nooit acht op geslagen. De VOORZITTER had tegen een wijziging als door van HAAREN bedoeld geen bezwaar. De commis sie is geen wets-voorschrif t volgens spreker. Er staat in de wet: „zal kunnen worden voorgelegd", en dus is z.i. geen commissie nodig. Maar indien de raad zulks wil.... Fr. JANSSEN wilde een raads commissie en steunde het voorstel van Haaren. Na enig geharrewar over de te volgen procedure, kwam het voor stel van Haaren ter stemming. Voor waren de heren S teeghs, van Haaren, Colsen, Berkhout, Bartels, Janssen en v.d. Sterren. Te weinig om de raadscommissie er door te, krijgen. Toen eiste men stemming over het voorstel van B. en W., over de verordening dus. Hier stemde tegen de heren Janssen, S teeghs, van Haaren, Colsen, Berkhout en Bar tels tegen, maar ook weer te wei nig om deze verordening te doen kelderen. De Ulo-school kreeg zonder meel de gymnastiekleraar betaald en de lening van f 70.000 van de Bank van Nederl. Gemeenten werd in dank aanvaard. Vliegveld verlichtiDg Er moet voor het vliegveld de Peel een aanvliegverlichting komen, die in de gemeentbossen moet wor den opgesteld. Hier wil men dan een erfdienst baarheid op vestigen en het is nodig, dat er 1,2 ha aanplant gekapt zal worden. De schadevergoeding zal bedragen f 2.410,— en men kan er in de toekomst kerstboompjes op zetten. VAN HAAREN had 'geen be zwaar maar vroeg zich af of B. en W. onderzocht hadden of deze aan vliegverlichting geen groter brand gevaar. opleverde in onze bossen, waardoor b.v. de premie der brand verzekering aanmerkelijk kan stij gen. Indien dit het geval is, zal het rijk die kosten moeten dragen. De VOORZITTER vertelde, dat dit niet onderzocht was, maar als nog zou dit worden nagegaan, waarna het rijk de rekening zou worden gepresenteerd. Voor de aankoop en inrichting van het pand naast het gemeente huis is nodig f 38.000.—. Hiervoor wil de bank van Ned. Gemeenten een lening geven, mits de raad dit goedkeurde. Hiertegen bestond geen bezwaar, alleen vroeg DE BRUIJN wanneer men er in kon. Dat hing af van de aankoop van een ander huis door de huidige bewoner. VERMEULEN vroeg om inscha keling van de middenstand bij de leveranties voor dit kantoor, wat werd toegezegd. BARTELS vroeg om spoed, daar het niet prettig is dat thans de mensen, die bij Sociale Zaken moeten komen, daar in het open baar hun klachten moeten uiten. De VOORZITTER stelde dat juist met het oog hierop bedoeld pand was aangekocht en dat men spoed zou betrachten. Garantie In de vorige vergadering is nogal het een en ander te doen geweest over het verlenen van een garantie. Een zakenman uit Venray, die een zaak wilde bouwen kon daarvoor van een levensverzekering geld krijgen, mits de gemeente garant bleef. De raad heeft die garantie indertijd goedgekeurd, maar van Ged. Staten kwam een briefje met de mededeling, dat men dit raads besluit niet goed kon keuren, ge zien de grote bedragen die hier mede waren gemoeid. Daar is toen lang en breed over gepraat en er werd op gewezen, dat hierdoor de betrokkene toch wel in moeilijk heden kwam. Het eind van het lied was, dat men met de betrok' kene zou praten om alsnog een oplossing te vinden en dat de intrekking van het raadsbesluit zou worden uitgesteld tot deze verga dering. Nu kwam de zaak dus weer aan de orde, waarbij in de toelich ting stond, dat betrokkene intussen met een bank aan het onderhande len is, zodat het genomen raads besluit kan worden ingetrokken. Fr. JANSSEN was het met die redenatie niet eens. Er is duidelijk afgesproken dat met de man ge praat zou worden. Dit is niet ge beurd. Inderdaad is hij met eer, bank aan het onderhandelen, maar krijgt daar niet dat bedrag los, wat hij zich in eerste instantie ge dacht had. De man zit dus in moeilijkheden. VAN HAAREN vroeg waarom men dit besluit in moet trekken. Als Ged. Staten er tegen zijn, laten zij dan het besluit vernietigen. VERMEULEN vroeg of hier de gemeente schuld had, en STEEGHS vond, ondanks zijn tegenzin tegen alle mogelijke gemeentelijke garan ties, in dit geval toch wel wat erg cru werd ingegrepen. De VOORZITTER vertelde, dat men van geen schuld kon praten. Men heeft deze man willen helpen door het verlenen van een garantie. Ged. Staten zijn hierop tegen. De man wordt dus niet geholpen, maar dit ligt buiten de schuld van de raad, die door de weigering van Ged. S taten tot intrekking gedwon gen wordt. Nadat nogmaals de zaak doorge praat was en bleek, dat de partijen niet tot elkaar kwamen, bracht de VOORZITTER de intrekking van het raadsbesluit in stemming, waarbij de heren van Haren, Col sen, Berkhout, Bartels en Janssen tegen stemden. Dat de gemeente helpen wil, be wees het volgende agendapunt, waarbij een gezin van 10 personen geholpen wordt aan een gemeen telijke garantie, zodat zij een krot woning kunnen opruimen en een nieuwe woning bouwen, middels financiering door een verzekering. Wethouder VANBOVEN beklem toonde het sociale belang en zelfs STEEGHS stapte over zijn bezwa ren ten opzichte van gemeentelijke garanties, voor dit geval heen, Na enkele begrotingswijzigingen goedgekeurd te hebben, die waren ontstaan als gevolg van de thans genomen raadsbesluiten, begon men aan de rondvraag. VAN HAAREN wilde weten of de raadsleden nu eens een andere plaats konden krijgen, maar werd op het reglement van orde gewe zen, waarin staat, dat de raads leden volgens ouderdom een plaats in de raadszaal hebben. WAARSCHUWING F. JANSSEN waarschuwde erns tig in de komende periode de af spraken na te komen, die in de raad gemaakt worden. Bij het garantie-geval blijkt al weer, dat B. en W. hun afspraak om eens met betrokkene te praten, niet zijn nagekomen. Verschillende malen is beloofd de kwestie van het niet-parkeren bij de benzinepomp op de Markt op te lossen. Tot heden is er letterlijk niets aan gebeurd. Een ander geval, dat intussen nog verder wordt onderzocht, is de kwestie met de vuilniswagen. Indertijd heeft de raad aange drongen dat een Venrayse garage de wagen zou leveren. Inderdaad Wie met het pontificale lof en de hoogmis in de Petrus Banden de slanke gemijterde figuur gezien heeft van de neger Bisschop Mgr. Otunga, voortschrijdende met de grote gulden kromstaf en de wijde koormantel, heeft onwillekeurig de betekenis gevoeld van het bisschop pelijk bezoek, dat deze bisschop afgelopen week aan Venray bracht. Mgr. bracht dit zelf onder woor den in de predicatie in de Grote kerk, maar vooral bij de officiële ontvangst op het Gemeentehuis. „Ik ben gekomen", aldus de bis schop, „om U dank te zeggen voor alle offers, die gij gebracht hebt voor Afrika. Voor uw gebeden, uw materiële hulp en vooral voor de vele mannen en vrouwen, die gij naar ons gezonden hebt om ons te helpen de weg naar Christus te vinden in de ene en universele Kerk, waarvan ik de grote eer heb bisschop te mogen zijn. Ik kom U danken namens de duizenden, die Christus gevonden hebben, maar ik kon ook namens de millioenen om meer hulp vragen. Afrika is in beweging, de velden zijn geel van de oogst, maar er zijn arbeiders te weinig. Het moderne Afrika ontwikkelt zich in ongekende vormen, met alle voordelen, maar ook met alle ge varen van dien. Nederland is een rijk land, met zijn kathedralen en kerken, kapellen ep kruisbeelden langs de wegen. Help ons in Afrika iets van die rijkdom te winnen, Christup te brengen te midden van materialisme en nihilisme." Dit was ook het thema van zijn predicaties in het Engels, welke hij hield in de Grote kerk en later op de Smakt. Op het gemeentehuis werd Mgr. Otunga officieel ontvangen door 't Venrays gemeentebestuur, nadat hij op de Stationsweg door Deken Loonen, parochiegeestelijkheid en Harmonie was afgehaald. Nadat Mgr. een serenade aan hoord had van de Harmonie en de vele belangstellenden zijn bisschop pelijke zegen had gegeven, sprak in de raadszaal, de secretaris, de heer Vorst, in het Engels een woord van welkom tot de hoge gast, waarin hij o.a. tot uitdrukking bracht, dat Venray, dat zelf zovele zonen en dochters in de Missie heeft, trots was, dat zij thans een kerkvorst uit die Missiën in haar midden mag hebben, Hij vertrouw de, dat de komst van Mgr. Otunga zo mogelijk de missieijver nog zou doen oplaaien en dat het Mgr. zou mogen gegeven zijn voor zijn Mis sie veel in Holland te kunnen be reiken. Mgr. Otunga tekende hetgasten- is aan bedoelde garage de opdracht verstrekt, maar toen de wagen kwam, heeft de gemeente recht streeks de importeur betaald en de garagehouder heeft tot heden niets anders gekregen dan een jodenfooi. Dit is niet de eerste keer. Zo is het ook gegaan met de vrachtauto, die enkele jaren daar voor is aangeschaft. De zaak is nog in onderzoek, maar spreker meen de reeds nu een waarschuwing voor de toekomst te moeten geven. VERMEULEN verzocht de Voor zitter om ook van gemeentewege een onderzoek naar de gang van zaken bij de levering van de vuil nisauto te laten instellen, hetgeen werd toegezegd. COLSEN wees er op, dat de panden Langstraat 56—58 in zeer slechte toestand verkeren en voor bewoning ongeschikt zijn. Hij vroeg deze voor de toekomst niet meer voor bèwoning beschikbaar te stellen. Wethouder VAN BOVEN ver klaarde, dat reeds lang plannen klaar liggen voor de afbraak van deze krotwoningen, maar eerst moe ten de huidige bewoners een ander huis hebben en dan is het wachten geblazen. DE BRUIJN deed een dringend beroep om toch iets te doen aan Beekweg en Bergweg, die er allebei abominabel slecht bij liggen. Weth. WINTELS zou zien of er kans voor restauratie is. DERICKX wilde weten wanneer men nu gaat beginnen met de aan leg van de wegen in het uitbrei dingsplan Oostrum en vroeg ook verharding van Trapstraat en Paralelweg, die ook zeer slecht zijn. Uit het antwoord van de VOOR ZITTER bleek, dat de grondkwes- ties met Linders en Hendriks eerst moeten worden opgelost voordat met de aanleg van wegen kan worden begonnen. Dan komt ook meteen de Trapstraat aan de beurt. Voor de Paralelweg hoopt men een oplossing te vinden. Dat was het dan voor ditmaal in een zomerse broeihitte en met een overvolle tribune, waarop vooral de verschillende stemmingen druk becritiseerd werden. boek der gemeente, waarna hij in de St. Petrus Banden een pontifi caal Lof opdroeg, ïn de ochtend uren van zondag assisteerde hij in een plechtige Hoogmis, opgedragen door Deken Loonen. In de namiddag bracht Mgr. een bezoek aan de Smakt, waar een grote menigte het welkomswoord van Pater Provinciaal aanhoorde en het pontificaal Lof bijwoonde. In de loop van dinsdag bracht Mgr. Otunga een bezoek aan ver schillende inrichtingen in Venray. In een onderhoud, dat wij met de bisschop mochten hebben ten huize van de heer E. Bartels, ver telde de kerkvorst, dat zijn land tweemaal zo groot is als Nederland. Het telt 2.5 miljoen zielen van wie er 360.000 katholiek zijn. Ieder jaar worden gemiddeld 30.000 zielen in de Kerk opgenomen. Mgr Otunga is bisschop-coadjutor van Mgr. Hall, bisschop vanKisoe- moe in Kenya. Hij studeerde in Rome en promoveerde daar tot doctor in de theologie. In 1957 werd Mgr. Otunga bisschop gewjjd. Hij is thans 36 jaar oud en de jongste van de 23 Afrikaanse bisschoppen. Thans maakt hij een soort ver kenningsreis door Nederland om na te gaan of er industrieën zijn welke ook in Kenya gevestigd zouden kunnen worden om aan de bevol king aldaar, die zeer leergierig is, arbeid te verschaffen. De bisschop heeft daarvoor een bijzondere be langstelling. Verder vernamen wij, dat het bis dom Kisoemoe binnenkort waar schijnlijk gesplitst gaat worden zodat Mgr. Otunga dan zijn eigen bisdom te besturen krijgt. Hij wordt bijgestaan door de Fathers van Mill Hill van wie heel wat Neder landers zijn. Gevraagd naar de activiteit van de Anglikanen (de Engelse Staats kerk) stelde de bisschop, dat de katholieke kerk meer indruk maakt op de heidenen omdat zij eisen, zware eisen durft stellen, vooral inzake de huwelijken. De Anglikaanse Kerk is te soepel en tezeer geneigd tot compromis sen. De mohamedaanse activiteit is groeiende, ook daarop dient gelet te worden. De Mau-Maubeweging is ogen schijnlijk verdwenen. Zij houdt zich rustig, aldus de bisschop, maar wroet ondergronds verder. Men moet zeer voorzichtig zijn met be keerlingen uit de Mau-Mau omdat deze beweging probeert de gods dienst te gebruiken als dekmantel voor haar activiteiten. Mgr. Otunga was verrast over het groot aantal priesters in de parochies. Bij ons, aldus Mgr. heb ben we éénpriester voor 10.000 zielen. Deze gelovigen wonen wijd en zijd verspreid en komen 's zaterdag en zondags naar het parochiecentrum om hun godsdienstige plichten te vervullen. Zij moeten daartoe vaak 5 tot 10 km lopen. Mgr. Otunga zal midden sep tember naar Afrika terugkeren. NATUURSCHOON EN RECREATIE Bekend is het mopje, hoe op een gegeven ogenblik in de bossen een wild varken met haar kroost aan het wandelen is en dan op een der mooiste plekjes in dat bos schillen en dozen, lege zakken en alle mogelijke afval tegenkomt, waar aan de biggetjes met alle aandacht snuffelen. Dan zegt het moeder varken: kom kinderen, laat ons hier verdwijnen, want hier zijn zwijnen geweest. Nu zijn wilde varkens in de Geijsterse bossen zeldzaam, maar .zwijnen" uit het bovenstaande mopje schijnen er, afgaande op de vuiligheid, die de bezoekers in de bossen achterlaten, in grote massa voor te komen. Het Is vaak duidelijk waar deze vandaan komen. Men hoeft maar de reclames te bekijken op snoep en andere zakjes, terwijl ook kran ten en pakpapier adressen genoeg geven. Uit een en ander blijkt dat bij elke vooruitgang op materieel ge bied toch bij de bevolking nog een grote achterstand bestaat op cul tureel en moreel gebied. Het getuigt niet van beschaving wanneer men iets moois schendt en het is moreel niet te verantwoorden anderen het genot van het natuurschoon op deze wijze te bederven, afgezien nog van de ergernis, de lasten en de kosten, die men de eigenaars en degenen bezorgd, die moeite doen om het natuurschoon in stand te houden en te beschermen. Aangezien het een geringe moeite is om de afval, die thans verspreid op alle mooie en merkwaardige plekjes te vinden is, bij het verblijf aldaar bijeen te rapen en in de grond te stoppen, mee te nemen of in de prullebakken te werpen, ciu iui icucauc veciai mei verantwoorde wijze gebruik i maken, hetgeen de plaatsen, it dit publiek komt zeker blijkt uit de toestand zoals die nu wordt aangetroffen, toch zeer dui delijk, dat het overgrote gedeelte van het publiek wel behoefte heeft aan recreatie, maar nog een groot gebrek aan innerlijke beschaving vertoont en van de geboden ge legenheid tot recreatie veelal niet op een verantwoorde 1 weet te i waaruit dit publi niet tot eer strekt. Als er geen verandering en ver betering komt, zal te verwachten zijn, dat de opengestelde wandel wegen en rustplaatsen worden be perkt en andere drastische maat regelen worden genomen, om de verontreiniging der natuur tegen te gaan. Jeugd en ouderen zullen moeten leren het natuurschoon te bescher men, waarbij ook gedacht moet worden aan voorkoming van brand gevaar. Uit de vele in deze bossen gevonden lege sigarettendoosjes blijkt, dat men het met het rook verbod in brandgevaarlijke tijd ook zo nauw niet neemt. Voorbereidende klasse. De heer Vollebergh heeft in Uw blad van vorige een prachtige uit eenzetting gegeven over lager en middelbaar onderwijs en de voor bereidende klas. Alléén maar jammer, dat 't alle maal theorie is. Wat een vader moet doen, die een behoorlijk be gaafd kind heeft, dat middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs wil gaan volgen, staat er echter niet in. De praktijk is en de stichting van de voorbereidende klas aan het gymnasium bewees dit wel zonne klaar dat lager onderwijs niet aansluit op gym of hbs. Waarom dan de voorbereidende klas laten vervallen, omdat de een meent, dat ze bij het lager, de ander bij gym of hbs behoort. Het is allemaal mooi, dat nu de lagere scholen die voorbereidende klas zullen verzorgen, maar dit jaar komt er alvast niets van te recht en de ouders met de kinderen moeten maar zien wat er van komt. Was het niet nodig, dat hierin ook de door de bisschoppen zo gewenste ouder-comité's eens een woord in meegesproken hadden en dat men de ene klas niet af ging schaffen, zonder te zorgen, dat er een ander voor in de plaats was. Nu gebeurt er weer niets en de kinderen zijn de dupe. HUISVADER. van 6 september 1913 Ten gerieve van de leden van de Boerenbond en andere bezoekers zal op 9 sept. een extra-trein lopen naar de Haagse tentoonstelling. In de houtzagerij van de heer Joh. Claessens aan de Leunseweg werd een nieuwe horizontale zaag machine geplaatst, welke aan de hoogste eisen voldoet. Toen een personentrein aan het station achteruit zettte naar de losplaats, reed deze met grote vaart op een wagon varkens, deze liep daarop tegen de Van Gend& Loos- kar. Kar en paard werden omver worpen. De stukgoederen hadden veel geleden. Een der varkens werd gedood. van 5 september 1908 De gemeenteraad van Deurne besloot f 500 subsidie te verlenen voor het aan te leggen fietspad door de Peel naar Deurne. Te Horst speelde Sparta tegen Hensenio uit Venray. De stand was 2—2. Door een storm werden ver schillende bomen ontworteld. Vele hooi- en roggemijten waaiden ge heel of gedeeltelijk om. Aan de fruitbomen werd grote schade ge leden. De heer Piet van Dijck uit Merselo, onderwijzer te Bakel, be haalde te Arnhem de hoofdakte. Er werden stukadoors ge vraagd tegen 22 cent per uur. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Tel. 335 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de kerk dorpen.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 95