REPEN reclame FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Dry Cleaning 4 grote Goudrepen voor 50 cent 2 pakjes pudding samen 25 cent Kolen of oiiestook Ingezonden. De voorbereidende klas Ambachtsschool- overalls Bonenmolens Inmaakpotten Composita nylons Week-reclame EBBERINK Voor Schoolvulpen 4.95 Kantoor- en Schoolboekhandel PAROCHIE OIRLO 14e ?ondag na Pinksteren: 6.30 H. Comm.,, lm om 7 u. en 8.30, 10 uur parochlemls, 3 u. geen lof, 5 u. wijding van nieuwe kerkklokken door de H.E. Heer Deken Loonen van Venray daarna lof, le collecte voor de kerk, 2e voor het bisdom. Maandag: 7.30 stichting Gerardus Geurts en ouders. Dinsdag: 7.30 zieled. Hubertina Lenssen en Anna Stevens. Woensdag: 7.30 zieledienst Anna Louisa Bos. Donderdag: 7.30 best. jaarg. Ge rardus Baeten, 's avonds biechten van 5—7 en van 8—9 uur wegens eerste vrijdag. Vrjjdag: le vrijdag der maand, toegewijd a.h. H. Hart van Jezus, 6.30 H. Comm., 6.45 lm, 7.30 hoog mis t.e.v. het H. Hart van Jezus stichting Baeten—Jeurissen, na de hoogmis uitstelling, Tantum ergo en zegen, 's avonds 8 u. vergadering vd. H. Familie. Zaterdag: le zaterdag der maand, 7.30 stichting Piet Steegs Henrlca en Maria Hagens Maria Steegs en Maria Bisterfels, 's avonds biechten van 5—7 en van 8—9 uur, 7 uur Marialof. A.s. zondag, le zondag der maand, buitengewone collecte vd. kerk. Deze week wordt de H. Commu nie gebracht aan de zieken. PAROCHIE YSSELSTEYN 14e Zondag na Pinksteren: 6.30 lm. Harry Goumans, 8.10 maandd. Jo S winkels, 9.15 kindermis, 10.15 hoogmis gez. jgt. Gerardus Jansen, 2 u lof. Maandag 7.30 lm. voor genezing van een zieke. Dinsdag 7.30 maandd. Petronella v.Vegchel-Ewals, 9.30 huwelijksmis bruidspaar Smits-Geurts. Woensdag 7.30 gez. jgt. Anna Jansen-Smeets. Donderdag 7.30 lm. t.e.v. O.L.Vr. Altijdd. Bijst. en H. Gerardus, fam. Muijsers-Smeets. Vrijdag, eerste vrijdag, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart, best. jg. Tho mas Michels, waarna uitstelling en toewijding aan het H. Hart. Zaterdag, eerste zaterdag, toegew. а.d. verering vh. Onbevl. Hart van Maria, 7.30 lm. overl.fam. Winnen- van Well. 7 u. Marialof, tot 8 uur gelegenheid om te biechten. PAROCHIE LEUNEN 14e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Mis voor Elisabeth pleintjes— de Lauw, 8 u. voor de parochie, 9 u, voor wed. Smits—Meyers, 10 uur hoogmis als gest. jgt voor Lambert Willems en echtg., 3 uur lof. Maandag: begin van het nieuwe schooljaar, 7 uur t.e.v. O.L.Vr. van Lourdes, 7.30 t.e.v. God de H. Geest. Dinsdag: 7 uur voor Petronella Asselberglis, 7.30 gest. jgt. Agnes Hoeck, biechten vd. meisjesschool. Woensdag: 7 u. voor Willem Ver vuurt echtg. en zoon Mathieu, 7.30 gest. jgt. Pleter Croijmansen Mech- tilda van de Munckhof. Donderdag: 7 u. voor overl. fam. ThuijlsSwinkels, 7.30 voor Willem Verheijen en Catharina VullJngs, biechtdag voor de jongensschool, 's avonds biechten van 7—8 uur. Vrijdag: le vrijdag der maand, 7 u. H. Mis, 7.45 t.e.v. Allerheiligste Hart tot int. vd. offeraars, 3.30 lof voor de schoolkinderen. Zaterdag: de zaterdag v.h. Onb. Hart van Maria, 7 u. H. Mis, 7.30 sol. gest. jgt. Elisabeth Goemans— Pubben, biechten van 4—5 en van 7-7.30, 7.30 lof t.e.v. O.L.Vr. A.s. zondag maandcollecte voor onze kerk; plechtige missiezending van franciscaaanse missionarissen. Kerkpoets: Truus Weijs en Maria Wismans. PAROCHIE CASTENRAY Veertiende zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis v.d. parochie; 10 uur Hoogmis t.e.v. H. Brigida vd. leden v.d. Broederschap v.d. H. Brigida. Na de H. Missen verering van de Relikwie v.d. H. Brigida. Maandag: 7.30 wordt H. Comm. uitgereikt, 9 uur gez. jrd. v. Mart. Keijsers. Dinsdag: 7.30 H. Comm., 9 uur gez. H. Mis v. overl. fam. Strobos- Cleven. Woensdag: 7.30 H. Comm., 9 uur gest. gez. jrd. v. Mart. Verhoeven en Theodora Geurts. Donderdag: 7.30 eerste vd. zesw. dienst v. Gertruda Kuijpers, van 7—8 uur gel. tot biechten. Vrijdag: eerste vrijdag vd. maand, б.30 lm v. Mechelina Vissers-Arts; 7.30 gest. gez. H. Mis t.e.v. H. Hart. oef. v. eerh. en zegen met 't Allerh, Zaterdag: eerste zaterdag van de maand, toegew. a.d. ver. v.h. Onb. Hart v. Maria. Priester-zaterdag. 7 uur H. Comm., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O. L. Vrouw v. Alt. Bijst. tot int. v. hen die hiervoor offerden, van 7—8 uur gel. tot biechten, 8 uur lof en rozenhoedje. A.s. zondag eerste zondag v.d. maand, maandelijkse buitengewone collecte v.d. kerk. Kerkpoets: Elly Tacken en Lies Drabbels. RECTORAAT HEIDE 14e Zondag na Pinksteren, 7.30 Gertruda WinnenArts, 10 u. hoog mis tot bijz. int., 3 uur lof. Maandag: 7.30 voor de verlaten zielen. Dinsdag: 7.30 Lamb, en Gerardus M anders. Woensdag: 7.30 Jan Janssen, Maria Claessens en overl. kinderen. Donderdag: 7.30 v. Leon. Potten en reter Lltjens, 7 uur biechten, 8 uur H. Uur. Vrijdag: le vrijdag, 7.30 hoogmis tot bijz. int., 8 uur biechten, 9 uur avondmis voor de bekering v.d. zon daars; geen vaste spijs vanaf 6.30. Zaterdag: le zaterdag, priester- zaterdag, 7.30 t.e.v. het Onb. Hart van Maria voor onze priesters en toekomstige priesters, 6 u. biechten, 7.30 lof voor de vrede. RECTORAAT SMAKT 14e Zondag na Pinksteren, 6.15 lm. vr. Linssen-Derks, 7.30 Mart. Zoekt U een stookapparaat, kom dan eerst naar onze geweldige col lectie kijken. Wij geven U vakkun dige voorlichting en U heeft de grootste keuze uit de beste merken: BRANDARIS JAARSMA ETNA PERMANENT INVENTA FROLING Alle bij ons gekochte haarden, kachels en oliestookhaar- den worden door ons vakkundig geplaatst. De betaling kan ook op zeer prettige wijze met U geregeld worden. Cuppen, echtg. en zoon Frans, 10 u. hoogmis, 4.30 plechtig lof, ge celebreerd door Mgr. M. Otunga (zie programma in dit blad.) Maandag 6.30 hoogmis t.z.i. Dinsdag 6.30 lm. Herm. Hofmans 7.30 voor een zieke. Woensdag 6.30 en 7.30 t.e.v. St Jozef. Donderdag 6.30 lm. vooreen overl. 7.30 Herman Hofmans, 78.30 ge legenheid om te biechten, 8.30 H. Uur. Vrijdag, le vrijdag vd. maand. 6.30 lm. t.e.v.h. H. Hart, 7.30 gez. H. Mis t.e.v.h. H. Hart. Na de H. Missen uitstelling, litanie en zegen, Tussen de H. Missen gelegenheid tot biechten. Zaterdag, priester-zaterdag, 6.30 lm. v. priesterroepingen, 7.30 gez. H. Mis, t.e.v. O.L. Vr. vd. berg Car- mel, 5—7.30 biechten, 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN 14e Zondag na Pinksteren: 7. uur H. Comm., 7.30 lm voor P.M. Kuhnen, 10 u. hoogmis, n.m. 2.30 lof. Maandag: 7.30 lm voor Antoon Timmermans. Dinsdag: 7.30 best. gez. jgt. voor Drini van Rijswijk. Woensdag: 7.30 lm tot dankzeg ging t.e.v. Maria. Donderdag: 7.30 lm voor Peter Smedts, echtg. overl. kinderen en kleinkind. Vrijdag: 7.30 lm voor Petronella Asselberghs. Zaterdag: 7.30 lm vd. vruchten der aarde, biechten van 6.30—7.30, I.30 lof t.e.v. Maria. Accolieten: Wim Clephas en Cleven Martin. Kerkpoetsen: Toos Spreeuwen- berg en Mia v.d. Goor. ,WÜ danken U voor alles wat U voor onze kinderen deed." Deze oprechte woorden stonden op een van de briefjes, welke een leider van 't kindervacantiewerk aan 't Secretariaat inleverde voor 't archief. Persoonlijk zit ik niet in die groep van harde werkers, welke dit jaar wederom zoveel voor de Venrayse jeugd hebben gedaan. Twee weken lang werden Uw kinderen bezig gehouden, hetwelk veel voorbereidend werk heeft ge kost. Gehuwden, ongehuwden, vereni gingen, gestichten, zakenlieden, gemeente, onderwijzend personeel en geestelijkheid droegen wederom 't zijne bij. Leidsters en leiders trokken elke dag gewapend met regenjas en boterhammen met de Venrayse jeugd op pad. Dit waren allemaal mensen, waarvoor de augustusmaand óók de vacantie-maand is, doch er wat voor over hebben. Allemaal mensen, welke niet jagen naar roem of dank. Toch doet zo'n oprecht briefje van begrijpelijke ouders dan sym pathiek aan. Hierdoor moeten al die harde werkers dan toch even voelen, dat hun werk gewaardeerd wordt. Mogelijk zijn 't dergelijke kleine attenties, welke er toe bijdragen, dat zij 't volgende jaar wederom opnieuw, dit zware werk durven aan te pakken. J.K. In Peel en Maas d.d. 23 augustus stelt J.B.M. Veraart, dat le aansluiting bij v.h.m.o. het best kan worden verkregen middels een z.g. voorbereiden de klas na de 5e of 6e klas der l.s. 2e deze z.g. voorbereidende klas principieel behoort tot het lager onderwijs. Het „Eindrapport aansluiting L.O. —V.H.M.O." van het Katholiek Pedagogisch Centrum, waarin zete len een Kommissie van het Bureau V.H.M.O. en een Kommissie van het Bureau L.O. wijst selektie na de vijfde klas af, omdat op die leeftijd over kapasiteiten en begaafdheden der leerlingen nog niet geoordeeld kan worden. Deze deskundigen ver oordelen dus de voorbereidende klas als aansluiting op de vijfde klas, bijgevolg heeft de selektie pas plaats na het doorlopen van de zes-klassige lagere school. Bij de selektie worden de leer lingen o.a. aan een toelatings examen onderworpen. Dit toela tingsexamen nu is juist de oorzaak van het ontstaan van speciale op leidingen (b.v. opleidingsschool, voorbereidende klas, cursus na school). Middels deze speciale op leiding trachten ouders ook hun minder begaafde kinderen klaar te laten stomen voor het toelatings examen. De daar verworven parate kennis biedt de betrokken kinderen echter geen enkele waarborg dat de aldus begonnen studie ook met succes bekroond zal worden. Im mers hun geschiktheid voor het v.h.m.o. wordt er niet in gunstige zin gewijzigd. Voor een goede aansluiting l.o. v.h.m.o. is het van veel groter belang, dat de lagere school de formele vorming, dus de ontwik keling van denkvermogen, geheu gen en fantasie, stelt boven de materiële vorming. Maar al te vaak ligt in de lagere school nog het accent op de mate riële vorming als gevolg van de eisen van het v.h.m.o., de verlan gens der ouders en de onderlinge concurrentie. Wil de lagere school als onder wijsinstituut aan haar doel beant woorden, dan behoort zij de leer lingen in staat te stellen de geboden stof te verwerken, het tempo niet te hoog op te schroeven en te zor gen voor een prettige sfeer, die de studielust bevordert. Een zekere differentiatie ontstaat dan vanzelf daar de vlugge leerlingen na ver werving der elementaire stof nog tijd vinden door zelfstudie dieper in te dringen in de behandelde stof. Meer mag er van de lagere school krachtens haar doelstelling niet verwacht worden. Het v.h.m.o. van zijn kant ziet de mogelijkheid de aansluiting te ver gemakkelijken door vereenvoudi ging van de taal der leerboeken, door het plaatsen van ervaren dosenten in de lagere klassen, door het aanstellen van een klasse leraar, etc. Het v.h.m.o. acht aansluiten op de leerstof der l.s. onmogelijk omdat leerplan en leerstof anders zijn. Zullen de meeste leerlingen, die v.h.m.o. gaan volgen na een juiste vorming op de lagere school maar weinig moeite hebben met de aan sluiting, de overige zullen door het v.h.m.o. opgevangen moeten wor den, eventueel in een aan de school voor v.h.m.o. verbonden voorberei dingsklas. Krachtens het algemeen vormend karakter der l.s. hoort deze klas niet bij het lager onder wijs ondergebracht te worden. In het bovengenoemde Rapport wordt geadviseerd aan elke school voor v.h.m.o. een permanente kom missie te vormen, bestaande uit vertegenwoordigers van beide tak ken van onderwijs om juist de vraagstukken, die samenhangen met de aansluiting in de concrete situatie van jaar tot jaar nader tot een oplossing te brengen. A.J.W. VOLLEBERGH Schoolschriften vanaf 11 ct Ons prima cahier 15 ct 10 st. 1.30 Extra dik 80 blz. 35 ct 10 st. 3.25 Ook voorradig in ruit, paarlijnen commerc. Boekhoudschriften vanaf 30 ct Grootboek en Journaal Balans- Staffel- Rekening-Courant en tabellarisch kasboek ook extra dik. Etiketten. Dictaais 80 blz. wit papier 40 ct 10 st. 3.50 Gespiraleerd 80 blz. 50 ct 160 blz. 90 ct Schriften met harde kaft 80 blz. 95 ct 120 blz. 1.30 Losbladige dictaats reeds v.a. 3.50 Grote cahiers voor tekeningen etc. met slappe kaft, ook in ruit 75 gebonden 100 blz. 1.85 Een enorme sortering in alle schrif ten en schrijfmateriaal. Bloes Kladblocs extra dik 200 blz. 35 Schrijfblocs 100 blz. kwarto v.a.1.15 Idem octavo v.a. 60 Kleinere bloes prima papier 35, 45 Schoolmateriaal ADVERTENTIËN in blauw, khaki, wit EBBERINK J.Coenen-Houtackers Zonen Hofstraat zijn toch nog iets mooier EBBERINK Marktstraat 5 3 prima schriften 25 ct houtvrij papier J.Coenen-Houtackers Zonen Hofstraat (beter dan stomen) Dinsdags vóór 1 uur gebracht, Vrijdags terug. Marktstraat 5 Kaftpapier aan vellen vanaf 15 Gummi voor potlood, inkt. ballpoint vanaf 12 Kroonpennen 10 st. indoosje 35 Inktlappen grote keuze vanaf 30 Puntenslijpers vanaf 20 Idem met verstelb. mesje 60 De bekende granaatappel 75 Penhouders vanaf 25 In tekenmateriaal een ongekend grote collectie. Tekenschriften met vloei doorsch. in versch. maten vanaf 30 Schetsboeken zwaarste kwaliteit tekenpapier, alle maten vanaf 75 Losse vellen zw. tekenpapier 15 Oliekrijtjes p. doos 55 Pastels p. doos 42 Kleurpotloden Staedler 24 in blik Faber 12 in blik Bruynzeel 12 in blik Swano 12 in blik Urania 12 in blik 3,90 4.75 3.85 2.80 2.80 Ecoline losse flacon 40 étui van 6 flacons 2 80 Penselen vanaf 23 Houtskool tekenpenhouders Redis- en rondschriftpennen Tekenbordpunaises, tekenvleugels Tekenhaken alle lengten Tekenborden in alle maten Passerdozen onze reclame van dit seizoen Wij brengen een pracht passerdoos voor beginners en Ambachts- q schoolleerlingen Een der beste merken, roestvrij, met tandrad rechtgeleiding. Met extra meet- en veerpasserl2.75 Onze prachtige Lotter dozen de vervulling van al de wensen van de meest-preciese technicus P 57 31.50 P 80 45.— Schoolétuis onze specialiteit De meest uitgebreide keuze in alle soorten en prijzen, prachtmateriaal Handige SCHOOLTAS JE S. Stifthouders Het moderne vulpotlood voor de scholier Velo 1.25 Tamara 1.35 Criterium 1. enk. 2.75 Koh-i-noor 2.85 Alle srt. stiften 45 POTLODEN enorme collectie Bruynzeel enGoldfaber vanaf 15 Tekenmateriaal Schoolpassers met gradenboog 55 Losse schoolpasser m.schuifétui2.- m. tandrad 2.90 Rechtgeleiding passer iets fantastisch voor deze lage prijs 4.95 Gradenbogen koper 75 Gradenbogen plastic 20 75 Trekpennen vanaf 75 Plexiglas driehoeken alle maten vanaf 40 Kent U al de handige étuis met liniaal, gradenboog en driehoeken zwaar plastic 1.75 2.75 3.10 De verrassing voor dit schooljaar: een vol-automatisch vier kleuren-potlood voor 7.50 Balpennen reeds vanaf 60 de bekende merken: Dot, Reynolds, Parker SCHOOLAGENDA'S Jade 1.10 alle bekende merken 195 Huiswerkboekjes vanaf 20 Prisma woordenboekjes 1.25 Linialen vanaf 15 ct. in alle soorten en maten Ook in de duurdere soorlen de grootste sorlering en de meest volledige service CROWN BOSTON CIBA en.... PARKER hmmh Bestel nu UW Schoolboeken Dan tijdige aflevering voor alle richtingen van onderwijs. Profiteert van nevenst. reduciiebonnen REDUCTIEBON 1 6 schoolschriften en 1 kladbloc voor slechts 1.- REDUCTIEB0N 2 2 kladblocs en 3 Bruynzeel potloden voor slechts 1.- REDUCTIEBON 3 10 potloden voor slechts 1.- Voor Huishoud- en Nijverheidsscholen alle benodigdheden ■■■■■i Vnlnt II Aon Kninrnrciic Fa. v.d. Munckhof heeft fuigi U een ixmpcursus naaistershaken, schaalmaatjes, patronenboeken, patronenpapier Bij aankoop van f 5.— De Gruyter-artikelen 16 cent geldig tot en met 2 sept. 1958 1 ,£80827

Peel en Maas | 1958 | | pagina 94