Voor al Uwe Firma VAN DEN IWUNCKHOF Albert Heijn De verhouding tussen Kom en Kerkdorpen. Nieuwe oogst! Opgeluchte moordenaar fteqiafeatiieH J. GOUMANS Grotestraat 28 VENRAY Telefoon no. 512 U kunt de teugels 'ns laten vieren en op Sperziebonen liter blik Augurken, zoetzuur liter pot AarcSbeienjjam per pot Aardbeien op sap per blik Bessesap, echte rode i;per fles 69 69 69 AH-Slasaus, de heerlijkste grote fles 78 Haring in tomatensaus 3 blikjes 1GO Choc.repen butterscotch grote repen ioo AH-Badzeep 3 zware stukken lOO Extra voordelig maakt u het leven goedkoper! In het radio-vraaggesprek, dat jl. zaterdag over Radio-Zuid gehouden werd, werd o.a. ook de.verhouding kom-kerkdorpen besproken. Men kwam niet bepaald tot con clusies, maar wel werd vastgesteld, dat mede door de grote afstand tussen het grootste deel der kerk dorpen en de kom, ieder kerkdorp op zich feitelijk een hechter ge sloten gemeenschap is, dan men in andere plaatsen aantreft bij buurt schappen en gehuchten. Het feit, dat juist in deze kerk dorpen de landbouw het hoofd bestaansmiddel vormt en uit de kom juist de boer „verdreven is", is daar mede debet aan, omdat juist deze boerenstand een heel andere mentaliteit heeft, dan bv. de arbei ders, ambtenaren en middenstan ders. Zo zou men dus de gemeente Venray kunnen zien als een ver zameling van een 10-tal plaatsen, waarvan dan in de kom ongeveer 10.000 mensen wonen en op de 9 kerkdorpen ook 10.000 mensen. Dat dit het gemeentebestuur voor vele en grote problemen stelt, is zonder meer duidelijk. Als we al leen aan het wegennet denken, dan kan een klein kind begrijpen, dat dit vele zorgen en moeilijkheden geeft de tientallen kilometers wegen en fietspaden, die het grote geheel onderling verbinden, in goede staat te houden. We denken aan electriciteitsvoor- ziening, waarbij de uitgestrektheid der gemeente oorzaak is, dat in deze plaats de meeste niet-aange- slotenen wonen van alle plaatsen in Limburg. We denken aan waterleiding, aan gas, waarvan velen verstoken moe ten blijven, omdat zelfs de meest billijke regeling voor onrendabele aansluitingen nog altijd tekort schiet voor deze gemeente. Zijn dat de openbare nutsvoorzieningen, het onderwijs eist b.v. voor alle plaat sen lagere en kleuterscholen, eist grote investeringen, waarvan andere plaatsen geen kennis hebben. We denken aan sport en spel. Met één groot voetbalveld is niemand geholpen. Voor de gemeente komt de vraag naar S of 9 voetbalvelden en dat is slechts één onderdeel van ontspannig., Kan men in een andere gemeente volstaan met een of twee.jeugd- gebouwen, hier moet iedere parochie iets hebben, om de jeugd op te vangen en worden dikwijls te kleine gemeenschappen voor grote en zware lasten geplaatst. Bij de grote voordelen, die een hechte binding van buurtschappen en gehuchten zeker heeft, zijn dit toch wel grote nadelen, die op ver schillend terrein, zoals we boven reeds aanstipten, moeilijkheden op leveren en een goede verhouding onderling wel eens in de weg staan. We hebben dit nooit anders ge kend en men heeft deze problemen als vanzelfsprekend aanvaard, ter wijl we er niet bij stil gestaan heb ben, dat andere plaatsen dit hele maal niet kennen, geen weet hebben van de moeilijkheden, die dit alles met zich brengt. Een vreemdeling, als een radio reporter, die kennis neemt van de stand van zaken, valt dit direct op en wijst hen aan als een der groot ste problemen der gemeente. Dat de verhouding tussen kom en kerkdorpen mede door men- talitelts-verschil wel eens te wensen overlaat, is begrijpelijk. Als men in de kom nieuwe we gen ziet, nieuwe verlichting en wat dies meer zij, dan is het voor een bewoner van een kerkdorp maar moeilijk begrip op te brengen, als hij zelf aan een „rot-weg" woont, als hij na lang zeuren en zaniken en nog veel geld ook eindelijk eens stroom krijgt. Kan men moeilijk begrip op brengen voor andere jeugdproble men, als men zelf met een zware schuldenlast zit voor een pas ge bouwd jeugdhuis en zo kunnen wij de rij klachten nog kolommenlang voortzetten. We hebben in dit blad reeds meermalen de moeilijkheden belicht, die deze spreiding van gemeen schappen over onze gemeente met zich brengt, die deze structuur on zer gemeente oplevert. En we geloven met een der ge achte sprekers van zaterdagavond 3.1., dat men dit alles niet oplost in een gemeenteraadsvergadering, waar dan alle kerkdorpen en kom zich vinden. Er moet een sterkere binding komen tussen de verschillende partijen op alle mogelijke terrein. Dan groeit vanzelf begrip voor elkanders moeilijkheden, dan groeit inzicht in de probemen, waar men nu dikwijls geen weet van heeft. De onderlinge afstand, die vroe ger zo menigmaal als argument gebruikt werd, speelt op de dag van vandaag geen rol meer. Op kermissen, familiebezoek en kaart avonden weet men elkaar toch ook te vinden. Waarom dan niet elders Als we horen hoe prettig en goed gewerkt wordt bij het Sociaal Charitatief Centrum, waarin kom en kerkdorpen, zelfs buurtgemeen- ten samenwerken om de geestelijke en materiële nood, op te lossen, dan moet dit een voorbeeld zijn voor andere terreinen. Zou het zo gek zijn als Hioob toneelvoor stellingen ging geven in Ysselsteyn en de toneelclub van Leunen eens naar de kom kwam. Zou het dwaas zijn als op een boerenbondsvergadering op een van de kerkdorpen een deskundig spreker eens wat vertelde over de industrialisatie en alles wat daar mede verband houdt, terwijl in de kom een deskundig spreker eens iets meer vertelde over het Lolle- beekplan. Het zijn enkele voorbeelden, die ook weer met Honderd anderen zijn te vermeerderen. Het is alleen, wie zal de kat de bel aanbinden. Als de verantwoordelijke mensen in de kom en kerkdorpen echter de noodzaak van een nauwer con tact op velerlei terrein nuttig en noodzakelijk achten en o.i kan zich geen redelijk mens aan deze problematiek ontrekken dan moet ook een weg te vinden zijn tot elkaar. Voor het komende winterseizoen móge dit een punt van bespreking worden bij vele verenigingen. Voor de politierechter In het holst van de nacht bonkte de deur van het politiebureau open. Een bleke jongeman met vertrok ken gezicht kwam binnensnellen. In de wacht viel hij op zijnkniëen. „Genade!" gilde hij, „Ik ben de moordenaar!" Nu is de politie heel wat gewend, maar dergelijke vertoningen maakt zij toch niet elke dag mee. De dienstdoende agenten kwamen met glaasjes water aandragen, kalmeer den de man, die helemaal over zijn toeren was, en kregen met enige moeite het verhaal los. Terwijl de verdachte onder stevige bewa king achterbleef gingen twee agenten op zoek naar het lijk van het slachtoffer. Op de plaats van het misdrijf aangekomen, moesten zij echter ontdekken, dat het lijk was ver dwenen. Zij dachten al aan een lugubere vergissing. Maar ter plaatse wees alles op een hevige worsteling. In het schijnsel van hun zaklampen zagen de politie mannen afgescheurde knopen, zelfs wat bloed, en sporen op de grond. Nog zeer verdiept in hun onder zoek voelden zij zich onaangenaam getroffen, toen uit een nabijgelegen portiek enig gezang klonk, ver mengd met gekreun en gezucht, dat langzaam wegstierf in de nachtwind. Een van de agenten ging kijken. En daar lag het lijk. Het opende de ogen toen men hem met het licht in zijn gezicht scheen. „Dorst", zei hij, „nog een borrel...." De man bleek overigens danig toegetakeld te zijn. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar de dokters een paar weken werk hebben gehad om hem weer op te knappen. Ondertussen zat op het politie bureau nog steeds de dader. Het is moeilijk 's mans opluchting te be schrijven, toen hij hoorde dat de ander alleen maar gewond was. „Ik dacht dat ik hem had ver moord", zei hij. „Ik was al aan het vluchten. Maar ik dacht: ze krijgen me toch. Laat ik me maar melden." Vandaag moest hij voor de politie rechter komen. „Het was mijn broer", zei hij. „Hij had weer te veel gedronken. En hij wilde niet mee naar huis. Hij was zo ver schrikkelijk vervelend. Toen werd ik driftig, en toen hij ruzie ging maken heb ik hem zo geslagen dat ik meende dat hij dood was blijven liggen." „Wees blij dat het zo is afge lopen", zei de officier. Overigens ten overvloede, want de blijdschap lag de knaap op het gezicht te lezen, ,,'t Is nog ergens goed voor geweest ook", zei hij, „mijn broer drinkt nu niet meer." „Zo'n pak slaag kan wel eens heilzaam werken", gaf de rechter toe, „maar het is toch een gevaar lijke bezigheid. Ik zou het maar niet meer doen". Vijfentwintig gulden boete werd het, conform de eis. „Ik zou die broer de boete maar laten betalen," vond de officier. „Die spaart ge noeg uit nu hij niet meer drinkt." Algehele regeling en verzorging van le 2e en 3e klas Speciale rouwkamer Vertegenwoordiging van grafmonumenten Begrafenisonderneming Telefoon 592 DRUKUIERKEII Laad maar vol, die wagen! Een onsje extra van dit, een fles extra van dat, een blikje zus en een pakje zo.u kunt bij AH royaal doen en toch zuinig blijven - vooral dank zij de 83 blijvend in prijs verlaagde artikelen. 66 Zware dweilen per stuk 59 Huishoudzeep dubbel stuk 17 Zachte zeep pondsbus 40 AH-Lucifers 2 pakken 39 Mager ontbijtspek 100 gram 29 PR IJS- WINNER extra aanbieding t/m zaterdag 23 augustus Spinazie utcr blik 57 Erwten m. wortelen iiter blik 49 Doperwten liter blik 105-89-67 Siamrijst, droogkokend 500 gram 44 Macaroni, ellcboogjcs 250 gram 22 Vermicelli, grof 250 gram 19 Jonge Edammer, 1 kaas 79 Grote ontbijtkoek per stuk 42 Biscuits, Zaanse Molen per rol 35 Tafelbeschuit grote rol 26 Margarine, Zilvervloot 3 pakjes 100 AH-Pudding, 7 smaken 2 pakjes 29 Maizena per pak 19 AH-Custard per Pak 25 Kersen op sap, zonder pit p.blik 92 Sinaasappelsap per blikje 39 Limonadesiroop, Per fles 89 sinaasappel CARLY fijne toiletzeep per stuk 32 3 stukken 86 Fijne snijworst 100 gram 39 Boterhamworst 200 gram 45 Mals rookvlees 100 gram 49 Theeworstjes P. stuk 100 gram 49 Leverpastei dubbel blik 49 Gehakt, ie kwaliteit groot blik 99 Albert Heijn heeft de 4 lekkerste koffies Kies uw eigen kleur, kies uw eigen smaak', u krijgt 4 zakjes van 62*4 gram in het 4-SMAKENPAK goudmerk, groenmerk, -t fjo roodmerk en paarsmerk JL O Onvoorwaardelijke KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug

Peel en Maas | 1958 | | pagina 88