Economische verwijdering EXTRA fBrrinl H. Hendrix worst iié Gé SLECHTHORENDEN tussen Nederland en West-Duitsland Kindcr-vacantiewerk Kerkelijke Diensten aardbeienplanten NERGENS ZOVEEL KEUS ALS BIJ 168 738 Rijwielhandel Patersstraat miM! ©©XTllL AANBIEDINGEN 100 gram 26 cent Wanneer in de moderne wereld twee landen het niet eens kunnen worden over een tussen die staten gerezen geschil, dan kunnen blijk baar de gevolgen daarvan alleen maar onaangenaam zijn. In het gunstigste geval wordt de zaak dood gezwegen. Daarmee verplaatst men een ac tueel vraagstuk naar een soort broedplaats, waar hangende kwes ties door broei dan tot wasdom moeten komen. Op een bepaald moment worden ze weer in de actualiteit getrokken, maar steeds met het gevolg, dat de spanningen tussen debetrokken landen toenemen. De tweede weg waarlangs een oplossing van een dergelijk vraag' stuk wordt geforceerd, is die van publikatles en ophitsing van de be volking, waarbij men niet schroomt de zaak in het sentimentele vlak te trekken, met als einddoel intimi datie van de volgens berekeningen zwakste partij. Langs deze weg worden goede betrekkingen tussen twee bevriende landen omgezet in een vijandige verhouding. Ongerechtvaardigde klachten In West-Duitsland schijnt men het ogenblik gekomen te achten, om de terugkeer in de rij van grote mogendheden voor te be reiden met een intimidatie-actie op kleine buurlanden, waarbij Neder land een vooraanstaande plaats in neemt. De berichten over „dumping" van Nederlandse kooplieden op de Duitse markt worden veelvuldiger. Wij zouden een aantal goederen op de Duitse markt beneden kost prijs aanbieden. Men noemt de boter als voorbeeld; men spreekt over de koffie; de broodpiijs wordt er ook in betrokken. Het eertijds te Bonn binnendrup pelende aantal klachten over om zetverlies als gevolg van Neder landse concurrentie, is allengs tot een regen aangezwollen en de dag is niet ver meer, dat er een stroom van protesten naar Bonn gaat. Men ziet de stijgende kruimel export uit onze grensstreken als een bewuste gedragsregel van onze regering. Men weet, dat hier slechts sprake is van een verschil in eco nomische politiek ten aanzien van de kosten van levensonderhoud. Bonn volgt een zuiverder markt- politiek dan Den Haag en hieruit volgen prijsverschillen, die overigens groter zouden zijn, wanneer die marktpolitiek een betere uitwer king zou hebben op de valuta- waarde. De regeling der geschillen De duitse krachtpolitiek heeft altijd meer gebruik gemaakt van het lanceren van een grote mond en dreigementen dan van redelijk heid. Dat manifesteert zich bijzon der goed bij de pogingen de grote geschillen tussen beide landen te regelen. Die geschillen gaan over de na de oorlog tot stand gebrachte grens correcties Elten en Tuddern, over de Nederlandse eis tot vergoeding van schade door nazi-slachtoffers in de oorlog geleden en over de bekende Dollart-Eems-kwestie. De bijeenkomsten die Duitse en Nederlandse vertegenwoordigers daarover gehad hebben, schijnen nog praktisch geen resultaat te hebben opgeleverd. Belde regerin gen begaan daarbij de fout, om hun volken niet precies in te lich ten hoe de stand van zaken nu eigenlijk is. Men komt dan bij stukjes en beetjes achter de waar heid en de kwestie zelf blijft sle pende en aan beide zijden weet men, hoezeer een oplossing nood zakelijk is. Beschuldiging uit jaloersheid Terwijl aan Nederlandse zijde de zaak praktisch is doodgezwegen, hebben de Duitsers de aanval in bekende stijl geopend bij monde van het weekblad „Der Spiegel". Hierin is een artikel geplaatst, dat bewijst hoezeer de herstelde pers vrijheid in west-Duitsland wordt gewaardeerd, maar ook hoezeer men de aanvalstactiek uit het Hitler-tijdperk nog meester is. Het blad schrijft afgunstig, dat wij van Delfzijl een grote zeehaven willen maken, om onze onderont wikkelde oostelijke provincies te ontwikkelen. Om precies te zijn, gaat het niet om onze oostelijke provincies, maar om gedeelten uit onze noordelijke gewesten en wij zouden de Duitsers willen vragen, of dit soms een minderwaardig streven is. De inpoldering van de Dollart, die wij voorstaan, samen met de verheffing van Delfzijl, is ons goed recht, zolang wij niet op Duits gebied komen. Het is juist, dat de Dollart een waterbergplaats is ten behoeve van het voortbestaan van een goede vaargeul naar Embden en Delfzijl. Wanneer Nederland aanbiedt, de gevolgen van een inpoldering en van de havenver verbetering voor Delfzeil voor Embden te onderzoeken, dan is dit royaal en houden de aanspraken van Duitsland op. Wanneer men de historie nagaat is de Eems beslist niet Duits en dan is het alleen maar zo, dat wij de duitsers daar nooit 'n strobreed in de weg hebben gelegd. Dat wil Nederland nu ook niet. Omgekeerd echter zoeken de duitsers blijkbaar moeilijkheden om onze economie te dwarsbomen. Voor zover ons bekend, bestaat er tussen Delfzeil en Embden over deze kwestie zelfs geen geschil. Fictie en feit. Hat geciteerde duitse blad pres teert het echter Antwerpen en Rot terdam hierbij te betrekken. Met Antwerpen is 't zo gesteld, dat de vaargeul tussen deze stad en de zee geheel door nederlands territorium loopt en dat desondanks deze belgische haven zich heeft kunnen ontwikkelen tot een der grootste van Europa. Dit mogen de west-duitsers zich als voorbeeld voor Delfzijl voor ogen houden. Als „Der Spiegel" voorts van mening is, dat wij Rotterdam tot een specifiek europese haven willen maken, dan is dat juist. Dat mag west-duitsland met Hamburg even eens proberen. De ontwikkeling van Rotterdam is een gevolg van haar natuurlijke ligging. De ontplooiing van Ham burg als havenstad berust op een rèeks van autarkische maatregelen door de duitse regering, die met koopmanschap niets en met naijver alles te doen hebben. Als voorbeeld kunnen we noemen de verlaagde dumpingtarieven der duitse spoorwegen, die Hamburg langs kunstmatige weg moesten groot maken. Als het Hamburgse blad sugge reert, dat onze haven Delfzijl bij de gratie van duitse baggerwerken in het oostfriese gat moet openblij ven, dan zouden wij dus kunnen zeggen, dat Embden leeft bij de gratie van nederlandse welwillend heid. Beide naties zouden trots moeten zijn op deze wederzijdse kuip. Groot-rovers klagen aan. Tenslotte wordt ons land nu al van roof van duitse gebieden be schuldigd. Wij houden 'n hypotheek op Elten, door eerst oplossing van de Eems Dollart-kwestie en een schadevergoeding voor de nazi slachtoffers te eisen. Wij zouden aan de aanhangers van deze mening in west-duitsland willen antwoorden, dat er in de eerste plaats nog niets bekend is over afstand van Elten, zelfs wan neer de duitsers onze wensen ver vullen. Vervolgens dat wij, als gevolg van de uitplundering van Nederland veel meer duits gebied met hypo theek zouden moeten belasten. En tenslotte, dat gezien de eco nomische toestand van west-duits land de schadevergoeding door Bonn stellig betaald kan worden. De achtergrond: het vierde Bijk Uit de opmerkingen van het ge noemde sensatieblad zouden wij de publieke opinie van west-duitsland kunnen peilen. Wij zouden er de economische gevolgtrekking uit kunnen maken, dat het west-duitsland met de be vordering van de Euromarkt slechts ernst is, voor zover het duitse af zetgebied er verbetering door on dergaat. Dus alleen voor zover er duitse belangen mee gebaat zijn, Veel van deze gedachte sluimert er in menig duits hart. Men is er in vele zakenkringen van mening, dat Engeland en de Euromarkt-gedachte steunen om een nationale opstanding van west- duitsland, alsmede de hereniging van alle duitsers te voorkomen. Deze nationalisten verzetten zich tegen het prijsgeven van elk duits voordeel, zelfs wanneer er grotere voor terug gewonnen worden, met in hun achterhoofd de glorie van een vierde duitse rijk. Bij het afpalen van de Neder landse economische politiek zal men deze gedachte niet kunnen negeren. De aanval van Nederland van ,Der Spiegel" bewijst dit. Wil onze regering de Eems-Dol- lart-kwestie regelen, dan zo spoe dig mogelijk, Hoe sterker west duitsland weer wordt, hoe minder concessies het zal doen en hoe groter de monden van de ooster buren weer worden. Laten we gewaarschuwd zijn en ons niet laten wegschelden tot een economisch vazal van Adenauers republiek! heden zaterdag 23 augustus 8.15 Bijeenkomst der kinderen aan de Paterskerk. De kinderen lopen van hieruit via Paters- straat, Hofstraat, Stationsweg naar het hoofdgebouw van St. Servatius. 9.00 H. Mis in de openlucht, tot intentie van de Broeders van Liefde, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van Huize St. Servatius. 10.15 Zanghulde van alle deelne- nemende kinderen. Deze heeft plaats vóór het hoofdgebouw. 14.00 Sluitingsmiddag op het voet balveld bij Huize St. Serva tius. Hier voeren de kinderen diverse spelen uit. Belangstellenden zijn van harte welkom! Comité K.V.W. van 25 tot en met 31 aug. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kapelaan Geerits Zondag: 6.30 Ant. Franssen, echtg. en overl. fam.; 7.30 Maria de Voys Oostveen; 8.30 t.z.i.; 9.15 hoogmis vd. parochie; 10.30 overl.fam. Thijs- sen-Tonen; 7 u. lof. Maandag 6.45 vr. Verstralen-van Meijel; 7.30 best.jd. Piet Pouwels en echtg.; 8.15 lm. Leonard Ouden hoven en beide echtgen. Dinsdag 6.45 Godefrida Oudenho ven-v.Tilburg; 7.30 vr. Spee-Rull (buurt); 8.15 Bernard Loenen en Wilhelmina Tacken 1 h. Woensdag 6.45 Regina Verstegen- Lamers en Antonia Verstegen-Bon- gaerts; 7.30 dr. Bloemen; 8.15 Peter Gerrits lh. Donderdag 6.45 Jan Huisman; 7.30 G. Geurts (KVP) 8.15 Mart. Litjens en Petr. v.Vosselen lh. Vrijdag 6.45 z.i. R.; 7.30 Maria Oudenhoven; 8.15 J.H.vd. Biggelaer en zoon Laurentius lh. Zaterdag 6.45 O. L. Vr. hoogmis: 7.30 Leonard Oudenhoven en beide echtg.; 8.15 best. jd. J. Stoot en echtg.; 8.15 Jan Muis, Albert en Johan; 7 u. lof. Biechtgelegenheid van 5 30 tot 7,30. RECTORAAT PATERSKERK Dertiende zondag na Pinksteren. De H. Missen zijn om 6.30, 7.45 en 10.30. Om 9 uur de hoogmis. Eerste collecte v.d. kerk, tweede voor de bissch. noden, 's Avonds 7 uur lof. Dinsdag, 7 uur lof. Vrijdag, 7 uur lof. Zaterdag, van 3—8 uur gel. om te biechten. Deze week iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. MIS-INTENTIES Zondag, H. Bartholomeus. 6.30 Theod. Slits, 7.45 Martinus Lenssen en zoon Mathieu, 9 uur Conraad Esser en Elisabeth Timmer v. Gef- fen, 10.30 Piet Bom en zoon Piet. Maandag, H. Lodewijk. 6.15 overl. ouders Philipsen-Goosens en zoons Martin en Peter, 7 uur Maria Am- brosius en ouders, 7.45 Petr. Assel- berghs als lid v.d. Derde Orde. Dinsdag, Z.Z. Timotheus en Ber- nardus. 6.15 Theodorus Slits, 7 uur J. Donders-Strijbos namens Stich ting Werkplaats, 7 uur bijz. int., 7.45 Maria Claessens-Wijnhoven. Woensdag, Zeven Vreugden van Maria. 6.15 Peter Philipsen, 7 uur Gerardus Stoks, 7 uur overl. fam. Vennekens-Verschuuren. Donderdag, H. Augustinus. 6.15 Peter Philipsen, 7 uur bijz. int. Vrijdag, Onthoofding v. St. Jan de Doper. 6.15 overl. ouders Philip sen-Goosens en zoons Martin en Peter, 8.30 Lambertus Nijmeijer. Zaterdag, H. Rosa v. Lima. 7 uur overl. ouders Philipsen-Goosens en zoons Martin en Peter. PAROCHIE OOSTRUM 13e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Comm., 7.30 vroegmis, 9 uur H. Comm., 10 u. hoogmis, 3 u. pl. Sa cramentsprocessie naar Trans Ce- dron, alwaar lof en predicatie. Maandag: 7.30 best. zm voor Mina Jeuken. Dinsdag: H. Mis uit dankbaarheid. Woensdag: 7.30 best. zm voor Ger. van den Heuvel. Donderdag: 7.30 H. Mis tot z. int. Vrijdag: 7.30 best. zm voor Mich. Vennekens. Zaterdag: 7.30 best.zm voor Wil lem Derickx, 8.30 pl. H. Mis van dankbaarheid bij gelegenheid ener 25-jarige echtvereniging, 7.30 Maria- lof. PAROCHIE OIRLO 13e Zondag na Pinksteren, 4de zondag van de maand, feest vd. H. Bartholomeus: 6.30 H. Communie, leesmissen 7 u. en 8.30, parochie- mis om 10 uur, 3 uur rozenkrans en lof. In alle H. Missen afscheids preek met collecte van Pater Jans sen bij zijn vertrek naar de Missie, 2e collecte voor het Bisdom. Maandag 7.30 stichting Martinus Dinghs en Gertrudis Cox. Dinsdag 7.30 zieled. Hubertina Lenssen en Anna Stevens. Woensdag 7.30 hoogmis t.e.v. O.L.Vr. v. altijdd. bijstand (SS) Donderdag 7.30 stichting Maria Minten. Vrijdag 7.30 stichting Petronella van de Ven. Zaterdag 7.30 maandst. Anna L. Bos, 5—7 biechten, 7 u. Marialof. PAROCHIE LEUNEN 13e Zondag na Pinksteren: feest vd. H. Apostel Matheus, 7 u. H.Mis vd. parochie, 8 u. v. Anna Keijsers- Ewals, 9 u. v. wed. Smits-Meijers, 10 u. hoogmis als jrg. voor Willem de Haen beide echtgen. en kinderen, 3 uur lof. Maandag: 7 u. tot int., 7.30 voor echtgenote Peter Lucassen. Dinsdag: 7 u. voor echtg. Peter Joh. Litjens, 7.30 gest. jgt. Albert Loonen. Woensdag: 7 u. tot bijz. int., 7.30 voor Petronella Asselberghs van wege de buurt. Donderdag: 7 u. voor Willem Ver- heijen en Catharina Vullings, 7.30 voor Antonetta De Kroon—Lievens. Vrijdag: 7 uur H. Mis, 7.30 voor Henri Weijs. Zaterdag: 7 uur voor overl. fam. CroijmansMichels, 7.30 gez. jgt. Christiaan Gooren, biechten van 4—5 en 7—7.30,7.30 lof t.e.v. O.L.Vr. Kerkpoets: Maria Bouten enTruus Weijs. Lichtdruk-Stencilinrichting G. M. H. PETERS Prins Bernhardstraat 11 Tel. 916 PABOCHIE T8SEL8TEYN 13e Zondag na Pinksteren: feest vd. H. Bartolomeus, 6.30 lm v. Jo S winkels, 8.10 lm voor Maria Claes- sens, 9.15 kindermis, 10.15 hoogmis best. jgt. voor Maria vd. Weyer Martens, 2 uur lof. Maandag: 7.30 lm v. overl. fam. HendriksBus. Dinsdag: 7.30 lm voor Antoon van Bakel. Woensdag: 7.30 lm voor Jacoba FleurkensRongen. Donderdag: 7.30 lm voor Mar- garetha Spreeuwenberg—Vervoort. Vrijdag: 7.30 lm uit dankb. fam. ClassenBaten. Zaterdag: 7.30 lm voor Martin Gijsberts, 7 u. Marialof, tot 8 uur gel. om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY 13e zondag na Pinksteren: feest vd. H. Bartolomeus, 10 u. .hoogmis vd. parochie, daarna Congreg. afd. meisjes, 3 uur lof en rozenhoedje, daarna H. Fam. afd. vrouwen. Maandag: 7.30 gez. jaard. voor Leonard Peeters. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jaard. v. Mart. Dinghs en Anna Gertr. Cox. Woensdag: 7.30 'gez. H. Mis tot int. fam. wed. Geurts bij gelegen heid van eeuwige professie van Eerw. Zr. Marie Antony geb. Anna Geurts. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaard. voor Petronella Friezen. Vrijdag: 7.30 gez. maandd. voor Antoon Dinghs. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden, van 7—8 uur biechten, 8 u. lof en rozenhoedje. A.s. zondag: vroegmis voor de parochie, 10 uur hoogmis t.e.v. H. Brigida voor de leden vd. broeder schap vd. H. Brigida. Kerkpoets: Lena Emonts en Coba S winkels. Gebruikte meubelen grote verscheidenheiden niet duur. Alleen bij daglicht te. zien, nimmer op maandag.Op maandag wél nieuwe meubelen en woningtextiel tegen zeer lage prijzen. Fa. HOOGLAND, BOXMEER. RECTORAAT VEULEN 13e Zondag na Pinksteren, 7 u. H. Communie, 7.30 lm. t. dankz., 10 u. hoogmis, uitsluitend maand- collecte, 2.30 lof. Maandag 7 u. lm. Petronella As selberghs. Dinsdag 7.30 lm. t.dankz. Woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag 7.30 leesmis a.i.s.d. Zaterdag 6 30—7.30 biechten, 8.30 Marialof. Accolieten: Piet Clephas en Jozef Reintjes. Kerkpoelsen: Dora Hagens en Tilla Erben. RECTORAAT HEIDE 13e Zondag na Pinksteren: feest vd. H. Bartolomeus Apostel, 7.30 overl. fam. Janssen—Gielen, 10 u. hoogmis gez. jgt. voor Lambertus van Vegchel. Maandag: 7.30 voor een zieke. Dinsdag: 7.30 Prof. Feron van wege de retraite-penning. Woensdag: Martinus Ewals en overl. dochter Catharina. Donderdag: H. Augustinus, 7.30 uit dankbaarheid. Vrijdag: 7.30 Peter Joh. Willems, Hendrica Janssen en overl. kinderen. Zaterdag: 7.30 Wilh. Voesten, 7 u. biechten door een Eerw. Pater, 7.30 lof. TE KOOP Talisman, Duitsch Evern en Ju- cunda, N.A.K. B klasse A. Prijs f 30.— per 1000 ex. certi ficaat af bedrijf. P. WILLEMS, SEVENUM L. Erkend vermeerderingsbedrijf. RECTORAAT SMAKT 13e Zondag na Pinksteren: feest vd. H. Bartolomeus, 6.15 lm tot zek. int., 7.30 lm uit dankb., 10 u. hoog mis, 3 uur lof. Maandag: 6.30 voor 'n overledene, 7.30 lm. Dinsdag: 6.30 voor een bekering, 7.30 lm tot zek. int. Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St Jozef, 7.30 lm voor Willem Hofmans. Donderdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Sacrament, 7.30 lm voor Willem Hofmans. Vrijdag: 6.30 en 7.30 lm t.e.v. 't H. Hart. Zaterdag: 6.30 lm t.e.v. O.L.Vr., 7.30 hoogmis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carmel, van 5—7.30 biechten, 7.30 lof. Keuze uit 8 modellen van tot VAN BOXTEL heeft de nieuwste Philips all-transistor boorapparaten. Van nu af kan uw slechthorendheid voor iedereen ONZICHTBAAR en ONMERKBAAR blijven. VAN BOXTEL biedt echter nog meer Deskundige adviezen. Demonstratie door specialisien, ook aarr huis. Batterijen steeds vers uit voorraad leverbaar. Raadpleeg uw dokter over de mogelijkheden welke Philips transistor-boorapparaten bieden. Onze deskundigen houden zitting op maandag 25 augustus a.s. van 11.00 tot 14.00 uur in café „In den Engel", Grotestraat 33 Venray j TILBURG OEN BOSCH BREDA EINDHOVEN HELMOND ROOSENDAAL met geldzegels 250 gram 62 cent met 12 geldzegels Een stuk bij iedere tube VéGé-Tandpasfa Deze aanbiedingen zijn geldig tot en met 23 augustus en alleen afgehaald in de winkel. Extra voordeel dank zij de 2/Jl djHSf,» Europese VéGé Unie: n/ Winkels in België. Frankrijk. rm XiLfir .Duitsland, Saargebled, Lyxem- -jJP" 1 burg, Zwitserland.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 86