CHOCOLADE1 reclame Wat doet men tegen kanker? VOOR HALVE PRIJS Slechts één vd. tien kwam bedanken Huidgenezing PUROL Wettelijke een tablet chocolade een tube mayonaise voor 40 cent Weer Britse nabestaanden Daar Nederland De vermakelij kbeidsbelasting en de Bioscoop Uit Peel en Maas Zaterdag 23 augustus 1958 No 34 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS „BCK EN- UITGAVE FIRMA VAN DEN munckhof WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN OBOTESTRAAT 28 TELEFOON 512 13e Zondag na Pinksteren De melaatsheid is een weerzin wekkende ziekte, die nog in onze dagen heel veel voorkomt in tro pische landen. Melaatsen werden bij de Joden als onreinen geschuwd. Melaatsen zijn ook werkelijk on rein, niet om aan te zien en om er afschuw van te krijgen, want door die ziekte begint het lichaam lid maat na lidmaat geleidelijk al af te sterven en weg te rotten. Men zou hen levende lijken kunnen noemen. Onze Heer genas er eens tien tegelijk op een wonderbare wijze, zo verhaalt ons het Evangelie. Ze werden allen rein toen Hij hen naar de priesters stuurde. Aan heel hun lichaam was ineens niets meer te merken van die afzichtelijke ziekte. Van deze tien waren er negen Joden en één Samaritaan. Maaral leen de Samaritaan, een vreem deling en een halve heiden, keert naar Jezus terug. Hij voelt zich gedrongen om onze Heer dank te betuigen voor die wonderbare ge nezing. De negen anderen, de Joden, denken er niet aan onze Heer te gaan bedanken. Deze gebeurtenis is een symbool van de ondankbaarheid van het Joodse volk. Het illustreert ook de waarheid, dat echte dankbaarheid bij de mensen niet dikwijls voor komt. De geschiedenis van het Joodse volk is een aaneenschakeling van weldaden van de kant van God en van ondank bij de Joden. Zij hebben de Blijde Boodschap van de Ver lossing niet willen aannemen. Maar de heidenen hebben haar dankbaar aanvaard. En wij? Ondank is 's werelds loon. Wij, die geroepen zijn tot Christus' Kerk om eenmaal voor eeuwig gelukkig te zijn in de hemel, wat hebben wij niet talloze wel daden ontvangen! Het geloof, de aanneming tot kind van God, en bovendien nog zoveel aardse en stoffelijke weldaden. Maar wij denken er niet aan onze Heer daarvoor te komen bedanken. Heeft Hij ook ons niet gereinigd van de melaatsheid van de erfzonde en een nieuw leven geschonken door het Doopsel? En zette Hij die genezing niet voort telkens als wij onze zonden rouwmoedig kwamen biechten? Is de H. Mis, de viering van de H. Eucharistie, niet de schoonste dankzegging daarvoor? Eucharistie betekent ook dankzegging. Slechts één van de tien kwam bedanken. Wij denken hier aan al de christenen die de zondagsmis niet meer bijwonen. Zij vinden het niet de moeite waard God en Chris tus te gaan.bedanken voor hun ver- lossing die bij het Doopsel is be- j gonnen en door de zielzorg van de Kerk wordt voortgezet. In vele gro'e steden gaan werkelijk nauwe lijks tien op de honderd gedoopten Zondags nog naar de kerk. Maar van deze ondankbare men sen keren wij liever terug naar de dankbare Samaritaan. Zijn dank zegging is een heerlijk beeld van wat de zondagsmis moet zijn. Wij kunnen van hem leren de zondags mis goed mee te vieren. „Met luider stem verheerlijkte hij God, en hij wierp zich vol eerbied voor Jezus' voeten neer en dankte Hem". „Hij verheerlijkte God". De zon dag moet voor ons een dag van Godsverheerlijking zijn. Vooral in de H. Mis moet de lof van God op stijgen uit ons dankbaar hart. „Met luider stem". Dit is bescha mend voor die mannen die het aan de vrouwen en meisjes overlaten om in de Mis of in het lof mee te bidden en mee te zingen met de gemeenschap. „Hij wierp zich vol eerbied voor Jezus' voeten neer". Moeten ook wij in de H. Mis niet vol eerbied zijn? Want daar komt onze Heer wer kelijk tegenwoordig temidden van ons. Bij veel gelovigen is van die eerbied onder de H. Mis weinig te merken. „Hij dankte Hem". De zondag is een dag om God te bedanken voor alle weldaden naar ziel en lichaam. En in de zondagsmis moet deze dankbaarheid haar hoogtepunt vin den. Het is een kenteken van een edel mens zich dankbaar te tonen. Laten wij op de eerste plaats tegenover God onze dankbaarheid tonen, niet alleen door zondags naar de Mis te komen, maar van die Mis ook wer kelijk een dankzegging te maken! Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voelen en oksels fris door Purol-poeder Kanker neemt een heel aparte plaats in onder de ziekten, die we kennen, niet het minst door het ge voel van machteloosheid, dat deze ziekte velen bezorgt. De gezondheid is evenals bij andere ziekten gestoord, ook hier zijn de klachten de waarschuwing, dat er iets mis is in het lichaam. Over de oorzaak van het ontstaan zijn heel wat theorieën verkondigd, steeds nieuwe factoren vragen de aandacht, denkt U maar aan het omstreden gebied van het sigaretten roken. Hét groIe probleem van de kanker is het probleem van de groei. Ons lichaam is opgebouwd uit kleine eenheden, cellen, die zorgen voor de verrichtingen van het lichaam als geheel en voor die der verschil lende organen in het bijzonder. Ter vervanging van versleten en be schadigde cellen, ontstaan nieuwe cellen doordat de bestaande cellen zich in tweeën delen. Deze celdeling is dus een der grondslagen van het levend weefsel. Een kankercel is in eerste aanleg een normale cel, die de abnormale eigenschap krijgt om zich doelloos te gaan delen. In het gunstige ge val vormt dit „wilde weefsel" een kapselt je om zich heen, en worden de omgevende organen weggeduwd. In andere, ernstige gevallen groeien de kankercellen helemaal in de organen door en verwoesten deze. De niet te stoppen groei is dus het kenmerkende van deze ziekte. Iedereen vraagt zich wel eens af, hoe groot de kans is, dat men het slachtoffer wordt van deze ziekte. Op de totale bevolking van ongeveer tien miljoen mensen in Nederland, zijn er jaarlijks circa negentig duizend doden, waarvan er een der tienduizend sterven aan verschil lende soorten kanker. Vergelijken we deze cijfers met die van vijftig jaar geleden, dan blijkt, dat de ziekte toeneemt. Laten we echter de volgende punten niet vergeten: a) door betere hygiëne en voeding, door vooruitgang van de me dische wetenschap, bereiken meer mensen een hogere leef tijd de gemiddelde levensduur wordt dus hoger. En omdat kanker het meest voorkomt op middelbare en oudere leeftijd is het niet te verwonderen, dat het aantal slachtoffers stijgt. b) kanker wordt de laatste jaren veel nauwkeuriger vastgesteld dan vroeger, zodat ook daar door het aantal geregistreerde gevallen is toegenomen. De aanleg tot kanker is echter niet groter dan een halve eeuw geleden; misschien moet hierbij wel een uitzondering gemaakt worden voor de longkanker. Daar het lichaam geen of nauwe lijks afweerkracht bezit ten op zichte van de kankercel, is de be handeling van kanker pas dan geslaagd te noemen, als alle kanker cellen verwijdert zijn. Dit gebeurt door a) een operatie of b) bestraling met radium of rönt genstralen, waarvoor de kanker cellen gevoeliger zijn dan nor male cellen, en die diep in de weefsels kunnen doordringen. Als de kanker tot een plaatselijke aandoening beperkt is. kan op deze manier een absolute genezing ver wacht worden, zo leven er vele mensen, in Amerika ongeveer een miljoen, en ook in uw omgeving, die volkomen genezen zijn, anderen wier leven aanmerkelijk verlengd is met jaren waarin zij zich goed voelen. Kanker is dus niet ongeneeslijk! Door talloze doktoren en geleer den wordt er al jarenlang gezocht naar hét middel, dat iedere vorm van kanker zal kunnen genezen. Hiervoor is een diepgaand onder zoek nodig, dat hier in Nederland verricht wordt in het Nederlands Kankerinstituut te Amsterdam, het Radiotherapeutische Instituut te Rotterdam, de Dr. De Bruine Groeneveldt-stichting te Amster dam en in de kankercentra te Gro ningen, Utrecht, Leiden, Nijmegen en Amsterdam. De onderzoekingen en deze instel' lingen worden gefinancierd door het Koningin Wilhelminafonds, ge vormd uit het geschenk, dat het Nederlandse volk Hare Majesteit aanbood in september 1948. Jaarlijks zijn hier hoge bedragen nodig. Het is met groot optimisme, dat we dit jaar weer een beroep doen op Uw hulpvaardigheid. Wéér zult U op het einde van deze maand een kleine enveloppe in Uw bus vinden en wéér zal in de daaropvolgende week Uw gift worden opehaald. Vorig jaar konden we de Stich ting verblijden met f 1.273,56, een prachtig resultaat. De strijd tegen de kanker is on voorstelbaar zwaar, doch zeker niet hopeloos, Gij allen, die het grote geschenk van een goede gezondheid bezit, denkt deze weken extra aan hen, die lijden, en helpt hen met vreugde. Th.M.C.J. v.d. Eerenbeemt arts, voorzitster Ned. Ver. tot steun a.h. Koningin Wilhelmina-fonds afdeling Venray. Alhoewel in ons land de verze kering tegen wettelijke aansprake lijkheid nog niet verplicht gesteld is, hebben toch de meeste bestuur ders van motorvoertuigen of de eigenaren daarvan een w.a.-ver- zekering afgesloten. Zij zijn dan gedekt tegen de enorme kosten wegens schadever goedingen aan derden, indien na een ongeval de rechter het schul dig mocht uitspreken en civiele vorderingen worden ingesteld tegen de schuldige. Geregeld doet zich echter de vraag voor in hoeverre mederijden- de passagiers verhaal hebben op een schuldige bestuurder en in hoeverre deze bestuurder het risico kan afwentelen op vrijwillige mee rijdenden, die afstand zouden heb ben gedaan op evt. verhaal. Zelfs heeft de A.N.W.B. wel eens in eigen orgaan (Autokampioen) geadviseerd bij het opnemen van lifters een verklaring te laten tekenen, dat het risico voor de passagiers en niet voor de bestuur der of eigenaar van de wagen zou zijn. Het is en blijft evenwel de vraag of de rechter een dergelijke ver klaring zou accepteren, want als hij het als „immoreel voorstel" kwalificeert, is het nietig en blijft de gehele verantwoordelijkheid be rusten bij de bestuurder of eige naar. Eventuele nabestaanden van het mederijaende slachtoffer behoeven zich van een dergelijk contract niets aan te trekken, de rechtsgel digheid kan te allen tijde betwist worden. Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat de officier van justitie bij overleg ging van zulk een papier opzet gaat veronderstellen, of althans een reden veronderstelt voor het opmaken van een dergelijk niet algemeen gebruikelijk contract, bv. wegens dronkenschap van de rijder het zich niet safe of in staat voelen een motorvoertuig naar behoren te besturen, dan wel de wetenschap, dat het voertuig niet geheel in orde was. In de jurisprudentie is één uit spraak aanwijsbaar, waarbij de mede-inzittende bekend was met het feit, dat de bestuurder alcohol gebruikt had en waarbij de eigen schuld door de laatste contractueel was uitgesloten (Ned. jur. 1949, no. 405) De mede-inzittende werd gedood en de berijder werd veroordeeld wegens onrechtmatige daad, omdat door eigen grove schuld een auto- ongeval was veroorzaakt, welke de dood van een inzittende tengevolge had. De chauffeur bleef aanspra kelijk. Opmerkelijk is de terminologie „grove schuld", welke hier duidt op het alcoholmisbruik (thans wet telijk gerekend tot misdaad) in tegenstelling tot de „normale" wet telijke schuld bij een verklaarbaar ongeval als bijv. het niet tijdig op merken van een tegenligger bij het inhalen, het slippen, of het per ongeluk niet verlenen van voor rang. Grove schuld zal ook kunnen bestaan uit onverantwoordelijk hard rijden, het snijden, het nodeloos in gevaar brengen van andere weg gebruikers enz, In de praktijk wordt grove schuld weinig tenlaste gelegd, maar in de jurisprudentie vinden we (1953 no. 164) bijv. de schadevergoedings plicht van de chauffeur van een auto, waarin deze een ander op diens verzoek kosteloos liet mee rijden, wegens zware schuld van de bestuurder. Hier heeft dus ook de lifter ver haal op de bestuurder van het mo torvoertuig, die hem nodeloos en welhaast opzettelijk in groot ge vaar bracht. Het spreekt evenwel vanzelf, dat de mederijdende passagiers af gezien van het feit, of zij door de bestuurder zijn uitgenodigd, dan wel zichzelf presenteerden in de vele gevallen, dat niet van grove of zware schuld gesproken kan worden en de rechter alleen een „schuldig" zonder meer uitspreekt, niet automatisch verhaal hebben op de schuldig verklaarde. Inaien zij immers persoonlijk het risico wensten te aanvaarden van de rit, door deze enkele daad van mede te willen rijden, zal de rech ter c.q. de verzekeringsmaatschap pij op deze goede gronden hun eisen kunnen afwijzen. Bij aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie bij aankoop van een blikje zalm yan 59 cent geldig tot en met 26 aug. 1958 <180820 De bestuurder (verzekerde) is derhalve bij een voor hem noodlot tig ongeval niet volledig aanspra kelijk voor het eventueel letsel of veroorzaakte schade aan en van zijn passagiers. Voor de vierde keer komt in de komende weken een groep van 43 Britse nabestaanden naar ons land om een bezoek te brengen aan de graven van hun zoon, vader, man of broer, die hier gedurende de bezettingsjaren werd neergeschoten of sneuvelde in de bevrijdingsstrijd tussen september 1944 en mei 1945. Zoals gebruikelijk is bij dergelijke „pelgrimages", zijn de nabestaan den de gast van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, dat hiertoe in staat wordt gesteld uit de op brengst van de Klaprooscollecte. Maandag 1 september wordt o.m. een bezoek gebracht aan het Engels kerkhof te Venray. Uit het jaarverslag van de Neder landse Bioscoopbond blijkt, dat het bioscoopbezoek in Nederland in 1957 slechts 6 pet. ten achter is gebleven bij 1956 en stond daar door in 1957 gelijk aan het bezoe kersaantal in 1955. Dit wijst op een zekere mate van stabiliteit, temeer daar het epide misch voorkomen van de a-griep en het niet minder epidemische karakter van de bestedingsbeper king ongetwijfeld van Invloed zijn geweest. In de jaren 1953 tot 1955 steeg het bezoek in Nederland van 63 tot 65 miljoen. In 1957 was er echter een kleine teruggang te be speuren die wordt toegeschreven aan toenemende bestedingsmoge lijkheden voor het publiek, zoals motorisering, toerisme, televisie, afbetalingssystemen, prononstieken en sport-wedstrijden. De aanzienlijke toeneming van het bioscoopbezoek na de oorlog getuigd van voldoende levenskracht van het filmbedrijf en zijn vele mogelijkheden. Doordat echter rekening gehouden wordt met een lichte teruggang in het bioscoop bezoek in de naaste toekomst, (door versobering van levenswijze be stedingsbeperking enz. vraagt men zich ernstig af, of het film bedrijf de evenredig sterker ge stegen lasten zal kunnen blijven opbrengen. Gevreesd wordt, dat de vermakelijkhedenbelasting, welke de gemiddelde onderneming niet kent, zwaarder dan voorheen zal gaan drukken. Zij zal juist dat deel der bedrijfsuitkomsten gaan absorberen, dat nodig is voor expansie en modernisering der bedrijven. De zich steeds meer wijzigende omstandigheden verdra gen niet meer, dat de ene vorm van amusement in stand wordt gehouden met subsidie, deels of geheel gefinancierd door de film en dat b.v. de televisie kan opere ren met een lastenvrije investering van groter omvang. Dit maakt volgens het verslag een nieuwe benadering van het vraagstuk der vermakelijkheden belasting nood zakelijk, temeer, daar men in het buitenland reeds volop bezig is, deze verouderde heffing radicaal af te schaffen. Een ander alarmerend verschijn sel is de leeftijdsbepaling. In Nederland, waar de keuring het strengste is van heel Europa, heeft men hiermede alweer door de televisie sterk te kampen. Films welke door Rijks en Katholieke keuring 18 jaar werden gekeurd, kunnen thans door de televisie door jeugdige gezien worden. Hoewel de Nederlandse Bioscoop bond geen bezwaar maakt tegen het vertonen van fims door de televisie omdat bewezen is dat een film alleen tot zijn recht komt in een bioscoop meent zij hierin wel een soort miskenning te moeten zien. Minderjarigen gaan 18 jaar films welke per televisie vertoond worden uitzoeken en negeren de keuring van bioscoopbond en katho lieke keuring. De bioscoopbond welke voornemens is de keuring ten koste van alles te handhaven, zal echter een ingrijpend standpunt moeten gaan innemen tegen deze ongeoorloofde opwekking van sen satiezucht. Zij meent, dat 18 en zelfs 14 jaar films verboden moeten worden om voor de televisie ver toond te worden. Deze kwestie welke thans ook de geestelijkheid bezig houdt is een der gevaarlijkste problemen van het ogenblik. De bioscopen die streng, moeten op treden tegen personen die de aan gegeven leeftijd niet hebben bereikt, worden door de televisie waar zowat alles geoorloofd is in verlegenheid gebracht. Het aantal permanente Bioscopen in Nederland bedroeg op 1 januari 1958 541 stuks. In 1957 werden 508 hoofdfilms ingevoerd, hetgeen een naoorlogs record betekent. van 22 augustus 1908 Op het terrein van het in aanbouw zijnde St. Annagesticht werd door de nachtwacht A. Ver meulen, een persoon aangehouden, die zich met een rijwiel en een bak gereedschap wilde verwijderen. Het bleek te zijn een zekere H. van Dinther uit Oeffeit, zwervende, die naar Roermond werd overgebracht. De kansen op een tram wor den groter omdat le de gemeente zelf zal exploiteren; 2e de Ged. Staten van Limburg concessie zul len verlenen en ten 3e de kosten van aanleg enz. laag genoemd mogen worden. Op 27 aug. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer Jac. Jans sen, chef van de filialen der Ven- lose Handelsbank alhier, bij deze bank in dienst kwam. In december a.s. zal het St Annagesticht alhier geopend wor den. In Merselo is men begonnen te onderzoeken of de bodem steen kolen bevat. De melkritten der zuivelfabriek werden voor 3 jaar aanbesteed. van 23 augustus 1913 De heer J. H. Jaspers, hoofd der school te Merselo, slaagde in Den Haag voor de akte Frans L.O. De loting voor de Nationale militie lichting 1914 werd bepaald voor Venray op dinsdag 9 sept, in de muziekzaal. Te Tlenray zal binnenkort een ringoven gebouwd worden voor rekening van enkele heren uit Horst.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 85