Van Koningszoon tot Kerkvorst. SPORT De voorbereidende klas. Overpeinzingen P.B.II.-kaotoor Venray Nieuwe leeszaal en bibliotheek voor de jeugd Handelsavondschool te Venray Gevonden: Zaterdag 23 augustus 1958 No 34 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF wrpyni AT\ ynnD 1JVMDAV P1VI HAAQTRPTTPW ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. perm.m. ABONNEMBKTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV V UUI\ V Jul\i\A 1 I2#IN UiVlO 1 PRIJS PER KWARTAAL t 1.40 BUITENVENRAY f 1.60 Mgr. Maurice Otunga, de neger- bisschop, die volgende week een officieel bezoek aan Venray komt brengen heeft een bewogen levens verhaal, zoals het door Father de Reeper werd verhaald. Ik had hem nooit gezien, toen een vriend mij vertelde, dat Maurice wel priester zou willen worden. „Stuur hem eens", zei ik tegen mijn vriend. Maurice had juist zijn staats examen afgelegd en zou naar de universiteit gaan. Tijdens de vacan tie kwam hij bij me. Ik praatte wat met hem, liet hem het seminarie zien en vroeg hem: Zou het ook niets voor jou zijn, Maurice, pries ter te worden? Met grote ogen keek hij mij aan. Het werd even stil. „Nu U dat zo vraagt, ja, ik zou het wel willen worden, maar mijn vader zal dit nooit toestaan. Hij wil mij naar de universiteit sturen om mij daarna aan te stellen als zijn opvolger". Zijn vader Sudi is een der rijkste en machtigste stamhoofden van Kenya. Maurice was op een katho lieke school geweest omdat ze de beste was. Hier was hij katholiek geworden, waartegen zijn vader geen bezwaar had. Maar priester worden, alles vaar wel zeggen; tegen de zin van zijn vader het opvolgingsrecht als ko ning opgeven, dat zou zijn vader nooit goedkeuren. In ons gesprek had Maurice mij gezegd: „Tot nog toe heeft mijn vader alles betaald, mijn boeken, schoolgeld, kleding en reiskosten. Als ik echter zijn wens niet doe zal hij mij alle verdere hulp ontzeggen. En daarom Father..:; „Maurice", zei ik, „maak je daar niet bezorgd om. Als je naar het seminarie komt, neem ik alle ver antwoordelijkheid op me. Ik zal zorgen, dat je niets te kor.t komt". Nog vele moeilijkheden somde hij op, maar ik zei hem ook, dat hij op Gods hulp mocht rekenen, als hij maar zijn goede wil toonde. Opgemonterd en met tranen in zijn ogen van dankbaarheid is hij toen naar huis gegaan. Naar het seminarie Na veertien dagen kwam hij terug. „Wel Maurice", zei ik, „wat is je besluit?" Hij lachte zijn blijde, volle lach. „Ik zal het proberen, Father". Zo ging hij dus naar het seminarie ondanks de heftige bezwaren van zijn vader, die dreigde hem zelfs te onterven en uit de stam te stoten. Eenmaal besloten zou hij doorzetten, zo is zijn karakter. Zijn studie maakte hij met veel succes, maar de vacantiesü Wat had die jongen een strijd te voeren gedurende de weken, dat hij thuis was. Hij was niet welkom thuis. De meest verlokkelijke aan biedingen moest hij afslaan. Dikwijls is hij bij me gekomen met een vol gemoed en verward in zijn geest door alle aanvallen. Het verwijt van zijn vader, dat hij ongehoorzaam was en ondank baar, wondde hem diep. Vanwege de vele gevaren tijdens de vacantie thiris, besloot men Maurice iets verder van huis naar Oeganda te sturen. Dan kwam hij niet meer zo vaak thuis. Het eerste jaar in Oeganda ging het goed. Hevige aanval van zijn vader Toen hij echter na een jaar op vacantie kwam, had zijn vader de ouderlingen van zijn stam bijeen geroepen.. Zelf trok hij de vorste lijke gewaden aan en ging in volle luister in zijn raadskamer zitten omringd door zijn ouderlingen. Zijn zoon Maurice werd binnen geroepen en zijn vader Sudi sprak hem als volgt toe: „Maurice, mijn jongen, je weet, hoe ik al mijn hoop op jou gesteld had. Ik heb je naar de beste scholen gestuurd en je van alles het beste gegeven. Ik heb je altijd als mijn meest geliefde zoon behandeld. Ik was besloten jou tot mijn opvolger te benoemen. Nu ben ik oud en je tijd is gekomen om mij op te volgen. Ik ben gelijk een bananenboom vol rijpheid, belast met zware tros sen bananen. Om niet te breken heb ik een stut nodig. Die stut ben jij. Nu laat je me echter in de steek. Voor de laatste keer doe ik als vader een beroep op je in het bijzijn van al mijn raadsleden. Jongen, keer terug. Geef je stu dies en plannen om priester te wor den op. Ik zal je herstellen in alle rechten en voordelen als opvolger". Er viel een spannende stilte. Diep ontroerd zei Maurice: „Vader alvorens te antwoorden, zou ik eerst de Father willen spreken. Meer kan ik niet zeggen". Op voorstel van de raadslieden gaf zijn vader hem drie dagen bedenk tijd. „Ga" zei zijn vader Sudi, „en breng mij je antwoord in drie dagen tijd". 65 km. liep Maurice te voet naar zijn raadsman en over handigde hem een papier, waarop alles stond, wat zijn vader gezegd had. Samen hebben we toen nog eens alies besproken en een antwoord opgesteld, nl. hoe Maurice zijn va der ten volle waardeerde, hoe hij dolgraag zijn wens zou willen vol brengen, maar dat hij overtuigd was, dat God hem riep en meende dat hij Gods roepstem moest volgen hoe pijnlijk dit ook zou zijn. Uitgestoten. Toen hij met het voorlezen van het antwoord klaar was, zei zijn vader Sudi: „Daar je weigert mij te gehoorzamen, of mij terwille te zijn, ga weg van hier. Ik stoot je uit als een slechte ontrouwe zoon. Kom niet meer terug in mijn stam. Als je mij niet wilt gehoorzamen als je vader, wil ik je niet meer behandelen als mijn zoon." Bedroefd en onder tranen is toen Maurice bij me gekomen en heeft zijn hart uitgestort. „Father, het is toch zo moeilijk. U weet niet, wat het wil zeggen, door je vader uit gestoten te worden". Nog een paar dagen is hij bij me gebleven en toen is hij naar het seminarie in Oeganda ver trokken. Nieuwe aanvallen. Maurice was er nog geen maand of hij zag drie afgezanten van zijn vader voor het seminarie staan. Een laatste poging om Maurice om te praten. Vier dagen lang zijn ze rond het seminarie blijven hangen. Keer op keer vroegen ze aan an dere studenten om Maurice te spreken. Maar Maurice bleef hard nekkig weigeren. Teleurgesteld en woedend zijn ze hun reis terug, een reis van 300 Km., begonnen. Toen vader Sudi vernam hoe zijn afgezanten waren behandeld, was hij buiten zichzelf van woede en beraamde een nieuw plan. „Laat hem maar op vakantie komen, dan zal ik zorgen, dat er een hut voor "hem klaar Is met een der schoonsten van onze stam erin. Ik zal hem opsluiten tot hij valt. En dan is het met hem gedaan." Duivelsplan. Een broer van Maurice, die de uitval van zijn vader had meege maakt, kwam mij echter waarschu wen. .Father, er dreigt gevaar voor Maurice. Dat en dat is gebeurd. Ik ken mijn vader goed genoeg om te weten dat hij het ook uitvoeren zal." Kalm dacht ik na. Ja waarlijk, dat was een duivelsplan! Gods ge nade moest wel wonderen doen als ik die jongen wilde beveiligen. De gevaren zouden hem besluipen zo lang hij in dit land bleef. Toen rijpte bij mij een plan. Maurice moest ver weg.... naar Rome. Na heel wat moeilijkheden over wonnen te hebben, was alles klaar. Maurice ried ik aan om zijn vader ons plan mede te delen. Geef hem terug Dat heeft Maurice gedaan en de reactie van de oude man was ont roerend: „Ik heb gehoord, dat U mijn zoon ver weg wilt zenden, naar Europa. Dat vind ik niet goed. Hij is mijn kind en hoewel hij nu katholiek is geworden, blijft hij toch mijn kind. Ik zal hem rijk en machtig maken en gelukkiger dan U hem kunt maken. Geef mij mijn zoon terug en ik zal tevreden zijn." In mijn brief antwoordde ik hem dat het priesterschap een verheven roeping is. Dat Maurice de eerste en de enigste negerpriester was, die naar Rome gezonden werd. Dat alle Europeanen, ook regerings ambtenaren, katholiek of niet ka tholiek, met eerbied en ontzag naar hem zouden opzien. Dat ik voor die eer, zijn zoon uitverkoren had. Vader Sudi geeft zich gewonnen. Als antwoord ontving ik het vol gende bericht van vader Sudi: „Father de Reeper, uw brief heb ik ontvangen. Ik geef me gewon nen. Hiermee geef ik mijn zoon, Maurice over aan U en aan het werk van God." Gods wegen zijn vaak de onze niet. Toch zijn de wensen van zijn vader, dat Maurice een machtig opperhoofd zou worden, op wonder bare wijze in vervulling gegaan. Maurice werd priester en bis schop, terwijl zijn ouders nog hei den waren. Vlak na zijn bisschops wijding mocht hij het geluk beleven zijn eigen moeder te dopen. God laat zich in de edelmoedig heid nooit overtreffen. Ontroerend moment voor dit koningskind. Zijn vader wordt thans onder wezen in het katholiek geloof en weldra zal de dag aanbreken, dat hij door zijn bisschopszoon in de katholieke kerk wordt opgenomen. Zo zien we dat God alles ten goede leidt. Missie-bisschop. Wij mogen het als een bijzonder voorrecht beschouwen, Mgr. Otunga Goed nieuws voor de jeugd. Op 30 augustus wordt de nieuwe leeszaal en bibliotheek officieel geopend. Hiermee komt een eind aan een onbevredigde toestand. De nieuwe bibliotheek is zo ruim, dat niemand meer buiten zijn beurt behoeft af te wachten. In een nieuw en modern inge richt vertrekt kunnen de kinderen zelf hun boeken uitzoeken. Een gezellige bezigheid: zelf snuffelen tussen al die nieuwe boeken, totdat je het boek gevonden hebt dat je aanstaat. Maar er is nog meer goed nieuws. Een eigen leeszaal Er is ook een eigen leeszaal ge komen voor de jeugd. Hier kunnen de kinderen dus lezen en studeren. Ze kunnen er gebruik maken van de boeken en tijdschriften, die er te vinden zijn. Want behalve de gewone leesboeken, staat er een groot aantal andere boeken: ver schillende woordenboeken, levens beschrijvingen van bekende perso nen, speciaal voor de jeugd; boeken waar men alles kan vinden over sport, techniek, fotografie en aller lei andere hobby's; werken over kunst en bekende kunstenaars. Er liggen ook verschillende tijd schriften voor de jeugd, zoals: Kris-Kras, Ahoi, Kijk uit, De witte Magriet. Deze leeszaal is voor iedereen toegankelijk. Ook de kinderen dus, die geen abonnement op de lees zaal en uitleenbibliotheek hebben, kunnen in de leeszaal van al deze boeken gebruik maken. Wekelijks verteluurtje Ook aan de kinderen, die nog niet kunnen lezen, of die in deze kunst nog niet zo ver gevorderd zijn, is gedacht. Voor hen wordt elke woensdagmiddig van 3.30 tot 4 30 een verteluurtje gehouden. Alle kinderen vanaf 6 jaar zijn hierbij van harte welkom. Abonnement De prijs voor een jeugdabonne- ment is ongewijzigd gebleven. Kir- deren, die van de uitleenbibliotheek gebruik willen maken, betalen per jaar 50 cent. Voor elk boek dat men dan wil lenen betaalt men 5 cent. Om deze betaling voor de kinderen niet al te ingewikkeld te maken, worden er knipkaarten ver strekt. die 50 cent kosten. Zo'n knipkaart geeft recht op het lenen van 10 boeken. Het bestuur hoopt, dat heel veel kinderen van de nieuwe leeszaal en bibliotheek gebruik zullen maken. Het verwacht hierbij de steun van de ouders en van de scholen. Het is duidelijk dat een eigen leeszaal en bibliotheek een niet onbelang rijke rol kan spelen bij de vorming en ontwikkeling van de jeugd. Op zondagmiddag 31 augustus bestaat er voor ouders en kinderen en verder voor alle belangstellen den gelegenheid om de nieuwe leeszaal en bibliotheek te bezichti gen. Kom eens kijken. U zult zien, dat hier iets voor de jeugd gedaan is, dat werkelijk van grote waarde is. En als U dan langs de rekken loopt, zal het U opvallen, dat alle boeken bijna gloednieuw zijn en er zonder uitzondering fris en netjes uitzien. Het is ook voor uw kinde ren prettig dat ze boeken mee naar huis krijgen, die in goede staat verkeren en niet ontsierd worden door vieze vlekken, scheu ren enz. Het is dus nodig, dat de kinderen hun boeken netjes behan delen en gebruik maken van de plastic-omslag. Mogen wij op dit punt de medewerking van de ouders vragen Uitslag tekenwedstrijd Op zondagmiddag 31 augustus om drie uur wordt de uitslag van de tekenwedstrijd bekend gemaakt. Natuurlijk zijn dan alle kinderen, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, aanwezig. In dit nummer van „Peel en Maas" vindt U een advertentie* waarin de uren vermeld staan, waarop de bibliotheek en leeszaal voor de jeugd geopend is. Tegelijk worden ook nog eens de uren opgegeven, waarop de leeszaal en uitleenbibliotheek voor volwassenen geopend is. Het was mij om een dringende reden niet mogelijk de laatste ver gadering van de gemeenteraad tot het einde bij te wonen. Dat speet mij op de eerste plaats omdat ik daardoor niet aanwezig kon zijn bij de huldiging van twee sympathieke en toegewijde mede leden, aan wie H.M. de Koningin een onderscheiding had verleend. Vervolgens had ik voor de laats te maal als raadslid nog enkele opmerkingen willen maken. Nu dat niet heeft gekund, hoop ik althans voor één van de voorgenomen pun ten gastvrijheid te vinden in „Peel en Maas". Terzake: Venray is terecht befaamd om de veelvuldige en veelzijdige gelegen heid tot onderwijs, welke er wordt gevonden. En toch verneem ik het een en ander, dat de bezorgdheid mag opwekken van alle Venrayse ouders, die hun kind (eren) Voorbe reidend Hoger of Middelbaar On derwijs willen doen volgen. De aansluiting bij aat onderwijs kan het best worden verkregen middels een zg. voorbereidende klas. Deze in tegenstelling met een klas van leerlingen, voor wie de lagere school eindonderwijs moet bisschop van Kenya, in ons midden te mogen begroeten. Mgr. Otunga "komt vanuit het verre Afrika om 't katholieke volk van Nederland te danken voor de offers en ge beden, die gebracht zijn om de blijde boodschap ingang te doen vinden in Afrika. Maar daarnaast is het verschijnen van zijn persoon in ons midden een oproep voor ons om belangstelling voor de kerk in Afrika; het is tevens een onder de aandacht brengen van de druk kende zorgen van de Paus over Afrika, zoals deze onlangs door Z.H. zijn neergeschreven in de Encycliek „Fidei Donum". Hij zal zaterdag a.s. in Venray arriveren, waar hij officieel zal worden ontvangen op het Ge meentehuis alhier. Daarna wordt in de Grote Kerk een pontificaal Lof opgedragen, terwijl Mgr. Otunga in de avonduren een con cert zal worden aangeboden. Op zondag zal in alle H. Mis sen gepreekt worden over de Missie in Afrika, terwijl Mgr. Otunga in de hoogmis pontificale assistentie zal verlenen. In de middag celebreert hij een ponti ficaal Lof op de Smakt. We hopen volgende week een uitgebreid programma te kunnen brengen. betekenen of aansluiting bij ver volgonderwijs, dat geen bijzondere voorbereiding behoeft. De ervaring leert, dat sommige leerlingen reeds tot de voorberei dende klas kunnen worden toege laten na de 5e klas lagere school, terwijl het beter is dat anderen eerst ook nog de 6e klas maken. Tenslotte lijken mij de tijd en de omstandigheden voorbij, dat volgen van een voorbereidende klas voor de ouders extra kosten met zich brengt. Wanneer wij nu nagaan hoe de situatie in Venray is, dan blijkt het volgende: Jongens Als vroeger een scholier van de Lagere School te Venray naar het Gymnasium of de H.B.S. zou gaan, moest hij practisch steeds betaald extra onderwijs genieten. Niet zon der grondige reden zal enige jaren geleden bij het Gymnasium I.C. een voorbereidende Klas zijn opge richt. De voornaamste stap was gezet. Echter.... Krachtens gentlemen's agreement werd daar een leerling van een der Venrayse Lagere Scholen slechts aangenomen als hij de 6e klas met goed gevolg had afge maakt. Waarom, vraagt men zich af Verder kon deze voorbereidende klas niet worden in stand gehouden, als de ouders zich daartoe niet vrij hoge extra offers getroostten. Kort geleden is besloten, dat de voorbereidende klas bij het Gym nasium I.C. niet verder zal bestaan. Node werd dit besluit genomen. Wat nu mogen de Venrayse ouders zich afvragen. Meisjes Er bestaat een aparte klas ter voorbereiding tot het Gymnasium of de M.M.S. van de Zusters Ur- sulinen. Deze is echter recente mede deling uitsluitend toegankelijk voor internen en voor externen, die van buiten Venray komen. Wat nu? mogen wederom de Ven rayse ouders zich afvragen. Worden in Venray de belangen van de betreffende kinderen vol doende behartigd en wordt aan de zorgen der betreffende ouders vol doende aandacht geschonken? Wat wordt er gedaan voor: Aparte en werkelijk aansluitende en voorbereidende klas(sen); toe gankelijk, wanneer het kind er ge schikt voor is; en zonder extra kosten? Mij dunkt, dat het ook op de weg van het Gemeentebestuur ligt de situatie ter plaatse nader uit te zoeken en stappen te ondernemen opdat de boven gewenste toestand dichterbij wordt gebracht. De gewenste toestand Ik moge te dien aanzien nog op merken, dat de voorbereidende klas principieel behoort tot het Lager Onderwijs. Het zijn dus de besturen der Lagere S cholen, die daarvoor moeten zorgen. Oplossingen door andere instanties zijn alleen als nood sprongen aanvaardbaar. Een be langrijke consequentie is ook, dat de kosten van zo'n voorbereidende klas op dezelfde wijze dienen te worden opgevangen, als bij het overige Lager Onderwijs. Tenslotte: Waarschijnlijk zal het niet gewenst zijn om bij iedere Venrayse school een V.K. te for meren. Ik vertrouw, dat er dan een weg zal worden gevonden om tot een gemeenschappelijke oplossing te geraken. Intussen is het nog niet zover. Maar het nieuwe schooljaar staat voor de deur. J.B.M. VERAART. De R.K. Middelbare. vraagt blijkens achterstaande ad vertentie wederom Uw aandacht. Deze school, die reeds langer dan 40 jaar bestaat, is toegankelijk zo wel voor meisjes als jongens, die de lagere school verlaten hebben. De cursus duurt 3 jaren en wordt vier maal per week gegeven nl. op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag, telkens van kwart over zes tot kwart voor negen. De leerlingen ontvangen onder wijs in Boekhouden, Handslsreke- nen, Nederlandse taal, Duitse taal en Godsdienst. Aan het einde der 3e klas leggen de leerlingen een schoolexamen af. Aan de geslaagden wordt uitgereikt het diploma 3-jarige handelsavond school. Dit diploma geeft: 1. vrijstelling van het examen voor het z.g. Middenstandsdiploma; 2. toegang tot vele handelskan toren. 'n Groot voordeel is, dat de lessen tijdens de avonduren gegeven wor den, zodat de leerlingen overdag in huis, in de zaak of op kantoor kun nen werkzaam zijn. Over kosten e.d. zullen de leraren gaarne in lichtingen verstrekken. Zie verder advertentie in dit blad. gele dames-portemonnaie, inhoud f 4.62, Voesten, Reekgraafstraat 12; medaille, Stiphout-Jacobs, Mersel. weg M ld; kerkboekje, Politiebu reau; herendasspeld, Wijen, Maas- heseweg 29a; kinderportemonnaie, St. Antoniusstraat 8; 2 autopeds, v.Elswijk, Pr.Marijkestr. 20; dames rijwiel, Stek*, Langstraat; bank biljet f 10., Oudenhoven, Pr. Bern- hardstraat 35; boodschappentas, St. Servatiusweg 9; blauwe duif, ringno. 696515, Arts, Akkerweg 5; bruine jongenspet, Oudenhoven, Hoenderstraat 31; bij Jan Droesen op de Heide loopt al geruime tijd een vreemde vaars in de weide, waarvan de eigenaar onbekend is. Witte dames nylon-handschoen, Janssen. Castenray H 32; broek, de Bruijn, Hoenderstraat 14a; een herenrijwiel merk „Union", Schüeler eierhandel, Leeuwstraat 2; ruiten wissers, Volleberg, Oostrum D 16; auto-contactsleutel (Opel) klein rij wiel- of tassleuteltje, Peters, Ak kerweg 13; kinderrijwiel, Pijpers, Grotestraat 9a; radio-antenne, Bas ten, Oranjestraat 4; damesrijwiel, Smits, Oostsingel N.W. 16; rood damesbeursje inh. 2 ct., huissleutel, alpinopet, 1 paar damespantoffels en 1 paar raffia idem met licht groene bekleding, Politiebureau. Radio-Zuid Velen hebben met ons met ge noegen geluisterd naar het klank beeld, dat Radio-Zuid j.l. zaterdag over Venray, de parel der peel, heeft uitgezonden. Misschien dat de meesten van ons het zinvol gedicht nog nooit gelezen hebben, dat die van Deurne hebben aangebracht op het kruis van de Grote Berg, welnu men heeft het nu kunnen horen. En men heeft tevens pastoor Janssen weer eens horen vertellen de droeve geschie denis, die aanleiding was tot op richting van dit kruis. Zoals hij ook vertelde van de stichting van Yssel- steyn, een geschiedenis die later door Piet Claessens nog werd aan gevuld met eigen belevenissen. We hebben koster Volleberg met trots horen vertellen over zijn ge restaureerde St Rochuskapel en Vermeulen en van Dongen horen spreken over de schoonheid en de kunstschatten van de Petrus Banden. We hebben het grote belang van de industrie voor Venray horen uit leggen door de heer Laurensse en de heren van Custers' Machine fabriek en de N.V. Inalfa. We hebben Rector Heynen horen spreken over kerkdorpen en kom en Marie van de Buus heeft wat jeugdherinneringen opgehaald uit lang vervlogen dagen. Een uitzending die in vogelvlucht letterlijk en figuurlijk door onze gemeente voerde, wat geschiedenis gaf, en even de microfoon richtte op de vele problemen, waarmede Venray zit te tobben. We hebben Radio-Zuid wel eens verweten, dat ze o.i. te weinig aan dacht besteedde aan het Noorden van Limburg en met name aan onze gemeente. De uitzending van j.l. zaterdag heeft echter bewezen, dat het ook anders kan. En reacties uit de vreemde hebben reeds aan getoond, dat men deze uitzending wel gevolgd heeft en dat veel wat daarin werd verteld, ook daar aan dacht heeft getrokken. Voor deze uitzending, die Venrays doen en laten over heel Limburg bracht, mag men Radio-Zuid recht dankbaar zijn en we hopen van harte, dat het genoegen wederzijds geweest is, zodat een spoedig weer zien op het programma staat. Henseniusplein 8. Telf. 416 TUINBOUW. De belangstelling voor de A- erkenningen in de tuinbouw wordt in meerdere afdelingen van district Venray steeds groter. In verband hiermede lijkt 't ons juist op het navolgende de aan dacht te vestigen: Bij overname van bedrijven is het bijna onmogelijk teeltvergun ningen beneden 10 are overgeschre ven te krijgen, ook niet op naam van een der kinderen, terwijl bij een grotere oppervlakte 't meestal heel gemakkelijk kan. Het beste zou zijn, dat de véle tientallen telers met een vergun ning beneden 10 are, zo spoedig mogelijk er een bepaalde opper vlakte teelrecht bijkochten. Enkele jaren geleden was dit moeilijk, momenteel lukt dit voor niet al te grote bedrijven, bijv. be neden 15 tot 20 ha. vrij zeker. Vanaf 1 sept. 1958 tot 15 maart 1959 kunnen teeltvergunningen worden overgeschreven. Aanvragen hiervoor aan het hoofdkantoor van de P.V.C. voor Limburg, afd. Tuin bouw Landbouwhuis Roermond. Hopenlijk zullen velen deze ge legenheid benutten. Er kan dan een aanmerkelijke uitbreiding van het tuinbouwareaal volgen, terwijl er anders, zeker binnen afzienbare tijd, vele kleinere oppervlakten teeltrecht verloren gaan en dit zou toch jammer zijn, zeker in deze streek, waar ook in de toekomst nog wel mogelijkheden voor de tuinbouw aanwezig zijn. De P.B.H. H. EMONTS. Last van Zenuwen! Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Handboogsport Op het gehouden handboog schuttersconcours te Wanroy, dat gehouden werd op 15 en 17 aug. jl„ werden door St. Oda de volgende prijzen behaald: Ere-afdeling Ereprijs met 348 pnt., Ie kam pioen met 98 pnt., koningskruis, P. van Ooi met 67 pnt., ereteken, A. Loonen met 63 pnt., rozenprijs met 10 rozen. Klasse A 2e pr. met 277 pnt., Ie kampioen met 97 pnt. Klasse C Ereprijs met 347 pnt., Ie kam pioen met 88 pnt., rozenprijs met 4 rozen. Personeel: 2e prijs drietallen met 135 pnt. Diana, Venray behaalde in klasse A de le prijs met 285 pnt. Personeel: J. Siebers 5e pr. met 47 pnt., Th. Lucassen 7e pr. 4x9. Tevens behaalde op dit concours De Batavieren, Castenray en Willem Teil, Oirlo ook nog enkele prijzen. Nieuws uit Venray en Omgeving Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VAN THIEL Stationsweg 9 Telefoon 465 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de Kerk dorpen.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 81