W> Kringfeest Gilde St. Anna Mgr. Hr. F. J. Feron Ven rays waterleiding Gebruikt U ook steeds meer stroom? S£STEItkaItTg&ve Fxï£WoA»NB?r WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Oudersavond Mater Amabilisschool Venray. Zaterdag 19 juli 1958 No 29 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG EN MAAS CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT Wederom is ons bisdom door een zware slag getroffen. Maandag morgen vroeg vond Prof. Drs H. Sanders, professor in de dogmatiek, de president van het groot-semina rie, Mgr. Magister Dr. F. J. Feron, dood achter zijn bureau. Mgr. Feron was na de dood van de bisschop, Mgr.Dr. Hanssen,met ingang van 28 juni door het kapit tel van de kathedrale kerk uitge kozen om als kapittel-vicaris het bisdom te besturen, totdat er een nieuwe bisschop zou zijn benoemd. De studenten van het groot se minarie wachtten maandagochtend in de kapel op hun president, die zoals elke morgen om half acht de H. Mis voor hen zou opdragen. Anders was de president altijd punctueel op tijd. Met het verstrij ken van de tijd, groeide de onge rustheid onder de studenten, totdat zij tenslotte een van de professoren verzochten op de kamer van de president te gaan kijken. De deur was gesloten, doch er brandde licht. Toen Prof. Sanders erin slaagde de kamer binnen te komen, vond hij Mgr. Feron dood achter zijn bureau. Hij diende nog het H. Oliesel toe, doch waar schijnlijk was Mgr. Feron reeds urenlang dood. De president van het groot-se minarie was zondagavond erg ver moeid thuis gekomen na een druk bezette dag. Des morgens had hij gesproken op de dag der jeugd van de heiligdomsvaart in Aken. Des middags had hij nog een grote groep mannen toegesproken in de basiliek van Maastricht. Toch is hij 'savonds na zijn thuiskomst nog aan het werk gegaan, want Prof. Sanders vond een betikt vel papier in de schrijfmachine. De dood van Mgr. Feron betekent een zware slag, niet alleen voor het bisdom Roermond, maar voor geheel Nederland, want deze pries ter stelde zijn grote gaven in dienst van geheel het katholieke leven van Nederland. Als redenaar heeft hij grote be kendheid verworven. Hij bezat de zeldzame gave om spontaan, boeiend begrijpelijk en toch diepgaand de problemen te bespreken. Hij was een volbloed Limburger, maar dat betekende geen begren zing. Hij was een man van weten schap, van practlsche kennis èn van beminnelijke eenvoud, een mensenkenner en psycholoog. Door iedereen werd hij gaarne geraadpleegd, door de eenvoudige mens, maar ook door de deskun digen. Hij was bijv. een van de grote stimulators van de geestelijke volks gezondheid. Voor alles bleef hij echter steeds de priester, de zielzorger bij uitstek ondanks het feit, dat hij niet in de practische zielzorg werkzaam is geweest. Want na zijn priesterwij ding in 1921 ging hij in Rome stu deren en in 1927 werd hij benoemd tot professor aan het Roermondse groot-seminarie. In 1934 volgde zijn benoeming tot president. Het diocees Roermond heeft een hardwerkende priester, een grote geleerde en een beminnelijk mens verloren. Zijn stoffelijk overschot werd donderdagmorgen onder overgrote belangstelling te Roermond ter aarde besteld. De ziel van Mgr. Feron ruste in vrede. In Elseviers Weekblad van afge lopen week schreef M. Meulenberg een artikel over schutterijen waar aan wij het volgende ontlenen: Schutterijen zijn verenigingen van jonge mannen die, in schitte rend soldatentenue gestoken, het geweer aan de schouder, bij feeste lijke gelegenheden optrekken, op een vaste datum elk jaar zich om de schietstang verzamelen om de vogel te schieten, meermalen 'sjaars op bondsconcoursenmet hun zuster verenigingen in edele kamp wed ijveren in wel 25 onderdelen o.a. exerceren, beste houding optocht, schoonste geheel en wat het voornaamste is prijsschieten. De schutterijen ontstonden in de Middeleeuwen. In die tijd had elk dorp van betekenis en vooral elke heerlijkheid waar een schepenbank gevestigd was, zijn schutterij. Zij had daar een voorname taak te vervullen. Op kerkelijk gebied begeleidde zij het H. Sacrament bij de pro cessie. Doch veelomvattender was haar taak op niet-kerkelijk terrein. Daar moest zij zorgen voor de openbare veiligheid bij dag en bij nacht, zij moest patrouilles laten gaan in gevaarlijke en onrustige tijden; zij diende te zorgen voor het opsporen van misdadigers en het weren van lieden die de streek onveilig maakten; voor het bewa ken van gevangenen, die om een of andere reden werden vastgehou den, en hun vervoer naar andere plaatsen; haar taak was de behulp zame hand te bieden aan de scherp rechter, bij executie van terdood- veroordeelden, het handhaven der orde bij feestelijke gelegenheden, het schieten van de vogel op de stang, het oefenen in de schiet- en krijgskunst door optrekken en marcheren, het organiseren van schuttersfeesten enz. Hoewel men de schutterijen vaak onder de gilden thuisbrengt men spreekt zo graag van schuttersgilden dient men toch deze restrictie in acht te nemen, dat het geen vakgilden waren. De schutterij was geen vakgilde, maar een broederschap, een uitne mende instelling van verbroedering. Bij bijeenkomsten dronken rijk en arm op eikaars gezondheid, ston den graaf en pastoor naast de dag loner onder de schietbaan en in de kerk waren allen verenigd om te bidden voor hun overleden broe ders, die zij ook nog tot de hunnen rekenden. En nu dient zich de vraag aan, van welke betekenis het schutters- wezen thans nog is. Een schutterij dit dient erkend is en blijft nog steeds een voor treffelijk middel tot verbroedering. Ook is er nog wel iets over van de kerkelijke broederschap. Doch overigens dient erkend dat een ?rSu-tter^ tegenwoordig voorname lijk iets van folkloristische aard is. De doorsnee nederlander „prutst" een aansluitkast met meterbord. graag aan zijn electrische leidingen. Net als een watermeter het water- Hij legt een stopcontact extra aan, verbruik, telt de electriciteitsmeter er moet een schemerlampje bij, het J uw stroomverbruik en wel in kilo- is prettiger een trekschakelaar bij watturen. het bed te hebben en zo gaat het voort. Hij denkt er veelal niet om, dat dit alles niet ongestraft kan voort gaan. Er zijn grenzen aan het ver mogen van elke installatie. Plotse ling slaan de „stoppen" door en wat dan? Menigeen weet van de electrici- teit niet meer dan dat het gevaar lijk is de vingers in het stopcontact te steken en dat een doorgebrande lamp eenvoudig vervangen kan worden door nieuwe, die echter ook 220 Volt moet vermelden. Wat nu eigenlijk die „watten" en „ampères" zijn, weten ze niet en nog minder beseffen ze, hoeveel toestellen ze kunnen inschakelen op één contactdoos. Laten we daarom de electriciteit eens vergelijken met water. Ook daar een gesloten leiding héén en een (afvoer)leiding terug. Ook in de waterleiding schakelaars, die we moeten omdraaien voorde (water) stroom er uitkomt. Ook daar een meter, die het verbruik meet. Op de waterleiding moet „druk" staan om het water naar de huizen te persen en omhoog te duwen naar de hoogste étage. Welnu, dit is bij de electriciteit eveneens het geval maar dan noemen we de druk „spanning" en de perspomp is een dynamo in de centrale inplaats van in de watertoren. Hoe groter de druk, hoe verder we de stroom kunnen persen. Voor grote afstanden gebruiken we dus wel 50.000 Volt; een volt is de een heid van spanning. Maar wel een schone, een edele folklore In het begin dezer eeuw had het woord schutterij een niet al te beste klank. Schutter en drinkebroer betekenden vrijwel hetzelfde. Bekend is de grap van die boer, die een kalf had, dat niet drinken wou. „Doe hem bij de schutterij", ried hem een andere aan. Doch dergelijke opvattingen zijn thans verdwenen; dat is, gelukkig, ten goede veranderd. Dit artikel zou als het ware een inleiding kunnen zijn voor het feest van heden, morgen en overmorgen, wat schutterij St Anna gaat vieren. Deze Venrayse vereniging is de organisatie opgedragen van het kringfeest, dat de schutterijen uit het land van Cuyck, ieder jaar tus sen de 22 aangesloten gilden of schutterijen organiseert. En zo zullen dan morgen de hon derden schutters uit het Cuyckse land hier met slaande trommels en wapperende vanen door Venray trekken om op het terrein achter het postkantoor en op het Hen- seniusplein om de prijzen te kampen. Dat zal dan sinds 1951 toen St Anna op grootscheepse wijze haar 425-jarig bestaan vierde, weer het eerste schuttersfeest in Venray zijn. Ongetwijfeld zullen oude herinne ringen worden opgehaald, van de schutterijen het Hof, het Zandakker en St Anna, die bij de kronings feesten in 1898 nog in volle glorie, met majoors te paard en zelfs staf- muziek in de optocht meetrokken. Van de verschillende festiviteiten ook buiten Venray, die St. Anna heeft opgeluisterd, men heeft im mers zelfs meegedaan aan optoch ten in Arasterdam voor Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, die vol belangstelling informeerden naar de taak der bielemennekes, die met hun aangeplakte baarden in Amsterdam furore maakten. Ook bij het regeringsjubileum was St Anna een der weinige uit verkorenen die Limburg vertegen woordigden. Er zal wederom gepraat worden over de geschiedenis der schut terijen, waarvan jammer genoeg zoveel verloren is gegaan. Maar trots zal men toch wijzen op het zilver waarvan en de vogel en de koningsplaat van 1645 trotse getui genis zijn van een roemrijk ver leden en de vlag van 1626 zal zeker de belangstellende bezoeker ge toond worden. Zo zal er op dit schuttersfeest weer veel te beleven zijn en zullen alle schutters uit het land van Cuyck acte de presence geven in hun oude, schone, uniformen, met hun trommels en geweren, hun zilver en hun vlaggen. En de edele folklore zal weer bloeien, tussen al het nieuwe. Zorgt, dat U van dit feest niets mist. 200 Volt is het meest economisch Die 50 kilovolt is evenwel zo ge vaarlijk, dat we die niet thuis kun nen gebruiken, daarom wordt de stroom getransformeerd op 'n lagere „druk", nl. van 220 volt. Deze is slechts in ongunstige omstandig heden (vocht!) dodelijk. Alle electrische apparaten, gloei lampen enz. moeten geschikt zijn voor de spanning van 220 volt, die in Nederland algemeen gebruikelijk is, uitgezonderd enkele plaatsen waar 127 Volt is toegepast. 220 Volt is het meest economisch. Als wij water gebruiken kunnen we de kraan geheel open zetten of minder ver openen. Er stroomt dan meer of minder water uit, afhan kelijk van ons gebruik. De toestel len, die in huis electriciteit ver bruiken, zetten ook de „kraan" meer of minder wijd open, ze ge bruiken veel of weinig stroom. Een gloeilamp bv. laat heel wei nig stroom door, maar een elec- trisch kacheltje drinkt de stroom gulzig in. Dat meten we in am pères. Wat gebruikt de radio? Een gloeilamp van 100 Watt con sumeert maar 0,5 ampère, dat is dus niet veel. Een radio niet veel meer. De televisie pl.m. 1 ampère. De stofzuiger en 't scheerapparaat kunnen er ook nog.mee door en we gebruiken ze maar kort. De grote boosdoener zijn de was machine en het strijkijzer, het elec- trisch fornuis en het kacheltje met meer dan één staaf. Een element van zo'n electrisch kacheltje staat genoteerd op 500 Watt, dat geeft bij 220 Volt 500 gedeeld door 220 is 2,3 ampère. En als het een drie- staaf s kachel is: pl.m. 7 ampère. Eén zo'n driestaafs kacheltje kan dus al onze zekeringen van 6 am père doen doorslaan. En nu zijn we ook waar we moe ten wezen: op de sterkte van de zekeringen. U begrijpt, dat we met „stoppen" van 6 ampère wel alle lampen in huis kunnen inschakelen, want daar zijn de nodige kleintjes bij, maar niet alle electrische toestellen als strijkijzers, wasmachines, kookpla ten en kacheltje(s). Alvorens nieuwe leidingen er stopcontacten aan te leggen er steeds meer nieuwe toestellen in te schakelen, dienen we toch eens even te rekenen. Laat de leidingen niet smelten Aangezien de electriciteits-maat schappij ons de stroom niet voor niets wil leveren, passeert de stroom Een watt is een volt maal een ampère. Een kilowatt is duizend watt. Duizend watt per uur ver bruikt is een kilowattuur. Als u dus alléén gloeilampen in huis had en die verbruikten bij 220 volt tezamen 2 ampère, dat is 440 Watt, dan kostte u dat per uur de plaatselijke prijs van nog geen half kilowattuur, nl. 0.44 kWh. Maar zoudt u ongelimiteerd stroom gaan verbruiken, dan zouden de leidingen, die daar niet op bere kend zijn, in korte tijd veel te heet worden, zodat er een brandgevaar lijke toestand ontstaat. Dit mag nooit gebeuren en daar om zijn op elk meterbord smeltpa- tronen ingeschakeld, die doorsmel- ten en de stroom onderbreken als „de kraan te ver wordt open ge draaid" en als er kortsluiting ont staat. Want kortsluiting is het aller grootste gebruik: dan wil alle stroom van de centrale plotseling door die éne draad, die deze stroom onmiddellijk 'n terugweg verschaft zonder enige „weerstand" ertussen. Let op de kleur van de zekeringen. Er zijn verschillende soorten van smeltpatronen. De meest voorko mende in huis-installaties laten 6 of 10 ampère door, voor zij door slaan. De waarde staat op de zekering aangegeven en aan de kleur kan men deze herkennen: groen 6, rood 10 ampère. Wie al eens in een donkere gang op zoek geweest is naar zekeringen, zal nu wel zo ver standig zijn, steeds een zaklan taarn bij het meterbord gereed te hebben en daar ook reserve smeltpatronen van de juiste waarde bij de hand te houden! Met die zaklantaarn is dan wel gauw te zien, waar het gekleur de schijfje los achter 't glaasje van de houder ligt. Die zekering moet dan vervangen worden. Wanneer u patronen hebt van 6 ampère, dan kan bij een netspan ning van 220 volt totaal 6 x 220 is 1320 watt worden afgenomen. Dit wetende, kunt u zelf wel narekenen of u niet teveel belas ting per groep hebt ingeschakeld. Zo gaat het niet Een huisvrouw is bijvoorbeeld aan het streken in de avonduren met een strijkijzer van 400 watt. Ze heeft het koud en steekt een elec trisch kachellje aan met 2 staven, dat is dus nog eens 1000 watt. Tegelijk wordt nu verbruikt 1550 watt, maar er kan slechts 1320 watt worden afgenomen. Onherroepelijk smelt de veilig heid door en zit onze huisvrouw in het donker. Natuurlijk loopt ze naar het me terbord en wil een nieuwe zekering indraaien. Maar dat is juist volko men fout. Éérst moet zij de appa raten uitschakelen, waarmee ze bezig was, anders heeft vernieuw ing van de smeltpatronen geen zin ze slaan toch weer door. Opletten is dus de boodschap en niet doorgaan met bijscha kelen van nieuwe apparaten, aftakken van leidingen en aan leggen van stopcontacten. Reken ook uw verbruik per stopcontact na, alvorens drie wegstekkers toe te passen! De hoogst toegelaten stroomsterk staat op de meeste contactdo zen vermeld En ga uw zekeringen van 6 am père niet door patronen van 10 ampère vervangen als de hoofd zekeringen daar niet op berekend zijn, want dan krijgt u de grootste last met de maatschappij als haar beveiliging doorslaat Kom kijken naar het groeps- vendelen, het marsslaan en roffelen, het korpsschieten en klosschieten. Heden zaterdag om 6 uur, worden de kermisvermakelijkheden al ge opend. Zondag is er om kwart over 9 de schuttersmis in de Petrus Ban den. Om half 2 begint de optocht en om 2 uur is het défilé voor het gemeentehuis. Om half 3 opent de burgemees ter de wedstrijden. Om 6 uur is er dansen. Tenslotte gaat maandag om 7 uur de kermis weer open. De waterleiding heeft de laatste dagen wel in het teken van de be langstelling gestaan. De oorzaak waren de muggen- larven, die in het water zijn ge raakt en waarover nog al het een en ander te doen is geweest. Die muggen zijn deze winter op de grote reinwaterkelders afge komen om te overwinteren en mede door de betrekkelijk zachte winter en andere omstandigheden instaat geweest duizenden larven af te zetten, waarvan een gedeelte in het drinkwater terecht is gekomen. Op het moment, dat we dit schrij ven, is men volop bezig de lei dingen te reinigen en zo kan het gebeuren, dat U 's nachts wakker wordende het water uit de zgn. brandputten hoort gutsen een der onderdelen van het reinigings proces. Men hoopt intussen dit euvel bij het verschijnen van dit blad opge lost te hebben en men zal natuur lijk in de toekomst waken, dat deze muggen-invasie onmogelijk wordt. Doch ook in een ander opzicht is de waterleiding weer eens in het teken der belangstelling gekomen, nl. doordat deze week de leiding door de Meerselse Peel is gereed gekomen, al zal het nog wel even duren, voordat de bewoners van deze peelvlakte, van het leiding water kunnen profiteren. Maar binnen afzienbare tijd komt er water voor hen beschikbaar en de waterleidingsmij sluit daarmede feitelijk haar werkzaamheden rond en in Venray voorlopig af. Pompstation Breeheide De mens van heden vindt het een doodgewoon iets, dat hij een kraan open kan draaien en dan water heeft. Hij denkt er niet verder bij na, dat dit water kilometers ver moet worden opgepompt, gefiltreerd en gezuiverd, moet worden opge stuwd, tot het op het door de klant gewenste ogenblik voor hem be schikbaar is. Hij is de pomp-periode al weer lang vergeten en realiseert zich ternauwernood, dat een en ander slechts sinds betrekkelijk korte tijd eerst mogelijk is. Zeker, in 1916 ondernam het Groene Kruis al een poging om te komen tot waterleiding in deze streken en een daartoe strekkend plan was zelfs in 1919 al gereed, m«ar er is niets van gekomen. Even min als van de plannen uit 1924, die en door gebrek aan geld en door gebrek aan belangstelling in de kast werden gelegd. De ontwikkeling van Noord- en Maandagavond sloot deze school haar cursusjaar af met een leer zame, maar tevens ook gezellige avond in zaal Wilhelmina. Ouders en leerlingen, alsook do centen en bestuur waren hiervoor uitgenodigd en er was een zeer goede opkomst, vooral van de zijde der ouders. Na een welkoms woord door de voorzitster, mevrouw de Kroon, die hierbij tevens, evenals de moderator kapelaan van Leipzig, het plotseling overlijden van Mgr. Feron herdacht, hield de heer Niessen, diocesaan leider van Limburg, een inleiding over: de groei naar volwassenheid en de taak van de ouders in deze en de hulp, welke de school hierbij biedt. Burgemeester Mr. Janssen moe digde alle ouders aan hun dochters in de gelegenheid te stellen, dit vormingsinstituut te bezoeken en reikte daarna aan 127 leerlingen een getuigschrift uit, als bewijs van overgang naar het volgende cursusjaar. Veel lof sprak de burgemeester over het uithoudingsvermogen der meisjes, vooral van degenen, die van verre, uit de kerkdorpen, twee maal per week de school bezochten. Tijdens de pauze vermaakte twee conferenciers met hun grappen alle aanwezigen. Hierna werd aan ouders en leer lingen gelegenheid gegeven vragen te stellen aan het forum, bestaande uit de leerkrachten der school en de diocesane leider. Verschillende practische vragen kwamen naar voren en daarbij wa ren 't vooral de leerlingen, die hun wensen omtrent 't programma ken baar maakten. Bestuur en docenten beloofden voor zover mogelijk hier mee rekening te zullen houden in de toekomst. Ook door de ouders werden enige vragen gesteld. Te hopen is, dat bij een volgende keer hier meer ge bruik van gemaakt wordt. Mej. Snep, de leidster, die per 1 aug. de school gaat veriaten we gens het aanvaarden van 'n andere mooie levenstaak, werd door de voorzitster, namens de school veel dank gebracht voor haar werk, dat zij met zoveel toewijding, enthou siasme en plichtsbetrachting heeft verricht. Deze woorden werden nog onderstreept door een stoffelijke attentie, waarmee alle aanwezigen door applaus van harte instemden. Ook de leerlingen bleven in deze niet achter en mej. N. Baltussen bood namens allen een cadeau aan. Heer Deken Loonen dankte alle aanwezigen voor hun medewerking, speciaal bestuur, docenten en in 't bijzonder aan de vertrekkende leidster, spoorde de leerlingen aan trouw de lessen te blijven volgen en vroeg de ouders mee te werken aan het streven dezer school. Mej. Driessen, directrice van de huishoudschool, werd onder het aanbieden van een bloemruiker door een leerling bedankt. Als laatste sprak mej. Snep, waarbij zij dankte voor de haar toegezwaaide lof en vertelde alleen zo goed te hebben kunnen werken, doordat zij zich gesteund wist van een actief bestuur, docenten en leerlingen, alle drie nodig om een school te laten groeien en bloeien. Tot slot gaven de conferenciers nog enkele nummers. Al met al een geslaagde avond. Midden-Limburg was voor Gedepu teerde Staten in 1939 andermaal aanleiding om een nieuw plan op te laten stellen, dat door de oprich ting van de Waterleidingmij voor Noord- en Midden-Limburg inl940 kans van slagen scheen te krijgen. De aandeelhouders van deze nieuwe maatschappij waren, pro vincie en de gemeenten Venray, Horst en Gennep. Maar de oorlog kwam en men kon moeilijk wat anders doen, dan afwachten. Direct na de bevrijding was er wel wat anders te doen, maar bleek aldra de behoefte aan waterleiding een stuk groter ge worden te zijn. In 1946 werden de eerste bespre kingen over deze waterleiding weer begonnen en men wist toen geluk kig het Rijk bij deze plannen te betrekken, wat zijn bekroning vond in 1948 toen door de regering voor de aanleg van een waterleiding in de gemeenten Venray, Horst en Sevenum, een regeling werd ge troffen, waarbij door haar de even tuele tekorten zouden worden bij betaald. (In 1950 kwam eenzelfde regeling tot stand voor de gemeen ten Mook, Gennep en Ottersum). Dat had tot gevolg, dat op 10 maart 1950 het pompstation op de Breehei feestelijk kon worden ge opend, waarmede dus de waterlei ding een feit is geworden. Het vol-automatische pompstation is ontworpen voor een capaciteit van 240 m3 per uur, met 12 putten om water op te pompen. B« de in gebruikname in 1950 werd gestart met 4 putten, terwijl 1952 reeds 7 putten gebruikt werden. In 1956 werden 3 andere putten geboord, terwijl in '56 nogmaals 2 putten moesten worden aangeboord. De waterwinning wasnavenant. Om slechts enkele cijfers te noemen. In 1953 werd opgepompt 360.000 m3 water, in 1954 465.000 m3, in 1956 667.000 m3 water, terwijl men dit jaar over de 750.000 m3 denkt te komen. Het opgepompte ruwe water moet voordat het verder naar de ver bruiker geperst wordt een hele bewerking ondergaan, o.m. moet het ijzer voor een groot deel er uit gehaald worden. Dat gebeurt via een sproei-systeem, waardoor het water in aanraking komt met de lucht en via een chemische reactie wordt ..ontmantelt". Dit van zijn ongerechtigheden ontdane water komt in de zg. rein-waterkelders, die in de loop der jaren steeds maar groter en groter zijn gewor den en waarvoor men ook nu op de Breehei weer aan het bouwen is. De watertoren mist men nog immer, vier hydrofoor ketels staan nu in de machinekamer opgesteld om het werk van de toren over te nemen. Buizen, buizen.... Het is interessant op de betref fende kaarten het werk der Water- leiding-My. eens te bestuderen. Ziet men in 1950 de leidingen een weg zoeken naar de kom van Venray, in 1951 wordt het spinneweb al weer groter. Een uitschieter toont aan dat in Oostrum ook waterlei ding komt. Waren eind 1950 625 percelen aangesloten, eind 1951 was dat aantal gegroeid tot 1144. Eind 1952 zijn het er 1203 gewor den. Op dat moment zitten er al meer dan 25 km. hoofdleiding in Venrays straten en wegen. Eind 1953 is het aantal aangesloten per celen gegroeid tot 1243, maar dan wordt het Veulen, Overbroek, Schoor en Steeg aangesloten en einde 1955 zit er 6 km. hoofdleiding meer in de grond. Het aantal aan gesloten percelen stijgt dein tot 1344. Het web der leidingen wordt steeds groter. Eind 1955 zijn 1558 percelen aangesloten. De leidingen zijn of worden uitgebreid. Heide, Oirlo, Ysselsteyn, Merselo en Deur- neseweg krijgen het bekende zwarte streepje op de netkaart, wat wil zeggen, dat ook hier de waterlei ding de pomp is komen te vervan gen. Alleen voor Ysselsteyn moet bijna 25 km. buis de grond in. Maar begin 1957 zijn dan ook 1750 pan den op de waterleiding aangesloten. Alleen al in 1956 gaan bijna 13 km. hoofdleiding de Venrayse grond in. Van het aantal aan te sluiten woningen is op het einde van 1957 bijna 90 pet. aangesloten. Nu is dan het eerste gedeelte van de Meerselse peel gereed. Ook het stuk naar de Crayenhut wordt klaar gemaakt. Hiervoor Is de eerste schop al de grond ingegaan. Dit stuk zal achter het defensiekanaal om de ringleiding gaan vormen met Meerselsepeel en Vredepeel. Tekorten Het Waterleidingsbedrijf werkt voor wat Noord-Limburg betreft, dus Mook, Gennep, Ottersum, Ven ray, Horst en Sevenum, met flinke verliezen. Gemiddeld moet het rijk per jaar ongeveer f 170.000.bij dragen in het exploitatie-tekort. Zo groeit voortdurend de stroom water, die gekeurd door het Rijk- instituut v. Dinkwatervoorziening, Venray's inwoners de dorst lest en de waterbehoefte voorziet. Op het stille plekje achter het Veulen wordt voortdurend gebouwd

Peel en Maas | 1958 | | pagina 43