Hnonti IK HOU VAN t DE GRUYTER voordeel voordeel Een rivier TOILETZEEP drie stukken voor halve prijs TOMATENSAP VOOR 35 CENT Douwe Egberts 10% KORTING DOOR in reparatiel 10 CENT GOEDKOPER Zet nu thee op de nieuwe maniermei Pickwick Theezakjes groot formaat, die in het gebruik zo voordelig zijn. De zakjes zijn dubbel en geven daardoor snel een maximum aan smaak en geur af. Het staat bovendien zo keurig en verzorgd. -,v Neem de proef! Dit zs|n de voordelen O Geen theeblade ren in de theepot of in de kopjes. Geen thee zeefje meer nodig. Q Het theezakje blijft bovenin de thee pot drijven, waar het water het heetst is. Daardoorirektde thee veel beter at. Altijd thee van precies dezelfde sterkte door de nauwkeurig afgepaste hoe veelheid. O Na 5a 6minuten,als de thee voldoende getrokken is, kan het theezakje ge makkelijk worden verwij derd. De thee blijft dan haar fijne geur en volle smaak geheel behouden. 98 Ct. per doosje van 20 stuks - *..r v eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels g i Waterstaat liet water weglopen De Maas tussen Grave en Lith is niet meer dan een moddersloot....' Lith (P P) „Met moeite kunnen we het redden", vertelt de veerbaas bij Lith aan de Maas, wanneer we door hem worden over gezet. De Maas ligt drie meter lager dan normaal en dit heeft tot ge volg, dat waar eens een ongeveer zestig meter brede rivier zich door het landschap slingerde, zich nu een hoogstens maar dertig meter breed ondiep water tussen modde rige walkanten een weg zoekt naar zee. Die modderige walkanten zijn voor de veerlieden de moeilijkheid. Het verkeer, dat zij overzetten, kan dikwijls niet meer van de veer- stoepen op het veer komen en men heeft de lange stroken modder tussen veerstoep en veer bedekt met rivierzand en metalen platen om zodoende het verkeer in de gelegenheid te stellen het veer te bereiken. De eerste dag was het ergst, maar nu gaat het wel weer. De meeste veren over de Maas zijn in bedrijf, slechts een enkele moet het opgeven bij laag water, want op de Maas is nu ook duidelijk de invloed van het tij te bemerken, De rivier is in de reparatie. Leeggelopen Rijkswaterstaat vond het nodig de Maas eens onderhanden te ne men. Er moesten dringende werk zaamheden verricht worden aan de sluizen en stuwen en tevens werd de gelegenheid te baat genomen ook de beschoeiingen eens te con troleren, want in de loop der jaren heeft de stroom er zijn invloed op doen gelden. Alle belanghebbenden werden door Waterstaat gewaarschuwd, dat het peil zou zakken en alle scheepvaart verdween van dit deel van de Maas. Toen werden de schuiven van de stuw bij Lith opengezet en het water kon wegstromen. Tenslotte werden de stuwdeuren er geheel uitgelicht en het water had vrij spel. Het zakte tot het laagste peil. Hierdoor kwamen de wallen bloot te liggen, want op de meeste plaatsen is de Maas aan de kant ondiep. Het lijkt wel of er grote uiterwaarden zijn vol modder en bazaltkeien. Gevaarlijke situaties Overal waar men nu langs de Maas kijkt ziet men dat er aan de rivier gewerkt wordt. De kanten worden gecontroleerd en waar nodig gerepareerd. Het blijkt dat de rivier dikwijls zelfs beet heeft gehad in bazait en beton. Zo heeft zij de veerstoep bij Ravenstein in de loop der jaren ernstig bescha digd. De rivier heeft de grond onder de betonnen afrit geheel weggespoeld, zodat hier een ge vaarlijke situatie was ontstaan. Gebruik makend van de huidige lage waterstand kunnen al derge lijke dingen gecontroleerd en ge repareerd worden. Er is geen scheepvaart meer op de Maas en de rivier ligt er onna tuurlijk bij, maar langs haar boor den heerst momenteel grote bedrij vigheid en met man en macht wordt er aan gewerkt. Overal staan betonmolens die de materialen mengen, die de solide dekking zul len vormen voor de wal. Mannen dragen gevlochten ijzeren ramen aan, die op de glooiing worden gelegd en dan stort: de betonmolen zijn inhoud er over uit. Dat is een beeld dat men op tientallen plaat sen langs de Maas kan zien. Komt men op de stille plekjes, dan Is het alsof men een voor historisch landschap voor zich ziet. Een smalle donkere stroom werkt zich door een modderig moerassig landschap, waar het riet uit op schiet en waar watervogels rond scharrelen, als het ware op ont dekkingstocht in dit nieuwe gebied, want op verschillende plaatsen zijn de modderstroken langs de rivier tien tot twintig meter breed, als het niet meer is. Bivierjutters op pad Het is een merkwaardig beeld en het is niet te verwonderen, dat juist de Maaskanters de mensen die hun trouwe rivier nooit anders zagen dan glinsterend en in zijn volle breedte een beetje raar staan te kijken. Er zijn lieden geweest, die dit buitenkansje van de lage water stand van de Maas meenden te moeten benutten om te zoeken naar wat zich op de slijkbodem bevindt. Oude metalen en wat men verder dacht te vinden zijn er vrijwel niet te voorschijn gekomen. De Maas bevatte geen verborgen schatten. Niets dan modder en slik. Waterstaat heeft het voornemen zo snel mogelijk met het werk op te schieten, want iedereen heeft in meer of mindere mate last van de lage waterstand van de Maas. De boeren, de schippers, de vissers, de weggebruikers en wie al niet meer. Aan de Maaskant ziet men er nu al met spanning naar uit, dat de grote stuwdeuren bij Lith weer gesloten zullen worden en het peil van de Maas gaat stijgen. Dan wordt de rivier weer de oude vertrouwde. Dan neemt hij weer bezit van de modderige stroken aan de oevers. Dan gaat hy weer driftig stromen en glinsteren, dob beren de schepen weer op zijn oppervlak. Dan is de Maas de Maas weer. Een jaar voor oneerlijke slagersknecht. De Horster slagersknecht H.S. stond terecht, omdat hij ten nadele van zijn werkgever W. te Venray diverse geldbedragen had gestolen, die in totaal circa f 3500 bellepen. Verdachte genoot volledig ver trouwen van zijn patroon en had zelfs toegang tot diens slaapkamer waar deze zijn geld in een kast bewaarde. S. moest zich bovendien verant woorden wegens diefstal van een portemonnaie met circa 200 gulden inhoud, die hij te Venlo zich in een gebouw, waar een slagerscursus werd gegeven, had toegeëigend. Van dit laatste feit werd tijdelijk een in dit gebouw werkende schoon maakster verdacht, die hiervoor enige tijd in voorarrest heeft moe ten doorbrengen. Ten aanzien van verdachte, die deze feiten volledig bekende, merkte mr. Uiterwaal op, dat deze vrij veel geld voor zijn privé-genoegens nodig had en zodoende tot deze diefstallen was gekomen. De eis luidde een jaar gevange nisstraf met aftrek. Namens verdachte pleitte mr. D. Blom vooreen gecombineerde straf met een voorwaardelijk gedeelte en toezicht. Werkloosheid iets gedaald In de maand juni is het aantal werkloze mannen met 5730 gedaald tot 58.907; dat is overigens nog ruim de helft meer dan het totaal op eind juni 1957. die rekening houdt met mijn huishoudgeld. Je profiteert er van 10% korting, van voordelige weekaanbiedingen en van het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent. En bovendien <T~'. welke huisvrouw is niet gesteld op een prima J constante kwaliteit Betere waar komt altijd op de eerste plaats tot en met 15 juli '58 tot en met 15 juli '58 Bij aankoop van f 5.— De Gruyter-artikelen x bloemenzeep, goudstreep of Romeo een flesje van 42 cent p een flesje shampoo of twee pakjes shampoo

Peel en Maas | 1958 | | pagina 38