Wat kwaam en goonk ien 't aide jaor Zalig Nieuwjaar WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJ8K£>ERT KWARTAAL I 1A0 BUITEN VEWBAÏ I 1.60 voederbieten en stro Zaterdag 27 december 1958 No 52 NEGEN IEVENTIGSTE JAAPGANG PEEL EN MAAS DRUB EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GBOTESTRAAT 28 TELEFOON 612 GIRO 160852 Wer is èn jaor vurbej gegaon, vol kwaoj en goeje dinge, die'weej now op 't end, vur ow wer gaon bezinge. Trouw notierde Piël en Maas, wat laeft lent Rodse land. watter gebeurde ien dit jaor laasüe altied ien dèn krant. We griepe hier, we grlepe daor, uut 't rieke Rodse laeve, um dat an ut ènd van dit jaor, opnejd wer te belaeve. We laeve gauw, we laeve snel, den tied, die vliegt vurbeej, zoë kumt de lente ient land zoë litter al wer snej. An de hand now van dit overzicht kunde zelf wel afmaete, hoeveul ge van ut afgeloëpe jaor al stiekum wart vergète. De snejers begosse ut neje jaor mit fiëst, um dat dürren bond to-' op 8 januwari krek vieftig jaor bestond. Mer ien de Vreej was 't gen fiëst, len ze allang te miere, zien ze ut water nie den baas, dat gon ze now urst liere. Dor zien planne opgesteld, um dat water te regiere, dat kan, al kost 't ok wat geld, zoë zegge hoëge hiere. Dur infiltratie mit wat buus of régen op bevel mer den boer mit zien zilveren dak vraogt: „wat kost dit wel Hoe ut zal gaon wet niemes nie, net as d'electriciteit, went ok de neej subsidieregeling gift nog wennig klaorigheid. Went Ien de eeuw van d'atoom, ge vraogt hoe 't kan bestaon, motte hier minse aachteraaf, zonder licht nor bed toe gaon. Mit flessegas of mit petrol zitte die now nog te miere iorminl mit cnnotniks IflO. de hemel gaon versiere. Ze plare dor mit veul kwaoj weeg mit viez en smerrig water, mer asse vraoge: help os is...! dan ist bescheid: pas later Went de minister hit gezeed dat we teveul besteje mer hitter schiens gen erg ien dat die ut maeste leje. Al ging den hiër minister ok op de bestejing zitte vitte, ge kunt die minse ummers nie mit den rommel laote zitte. Net zo min as ge alt mer dur, minse weg kunt blieve jage, die vraoge komme um en huus en soms al jaore klage. 200 minse zuuke nog alt en woning ien ons gemènt, dat werd dur al de jaore hin en bedele zonder end. Daor werd te wennig nog gebouwd, dat is dur dat clefer wel beweze, vur d'oplossing van den noëd motte we nog harder peze... Ok 1958 braocht daorien nog wennig soelaas en d'oplossing van den nood is nog wietteweg, helaas! Mer weej zien aarig afgedwaald gon terug nar ut begin toe iederien ut neje jaor begos mit goeie zin Op de Hei ging ien januaar maester Driessen mit pensioen den daor mier as dartig jaor les het meuge doen. De opruuming was toe nie mis we kosse spaarbrief koëpe. Ien Vendele ginge er toe veul beej d'alde veiling loëpe. De grosliest ien fibberewaar was gaar gen groët succes en gaaf ons Rodse minse wer en goej mèr harde les: Samewerking kan allien goej resultate gaève nie alliën op politiek gebied mer vur ut hièle laeve. Dan was ut al wer Carneval dat wier ok goed gevierd en Rooy dat wier toen drie daag dur vief prinse geregierd. Net vurdat 't vaste wier koste nog wat belaeve toen vader Daniëls efkes gauw ziene zoon an wooj gaon gaeve. We han geteld al dage lang mer dizze kiër gen cente ons Berke miek op enne kiër Rooy, middelgroët gemènte. Zoë miek den Ostrumse jong ien Venrooy historie, heej miek de twintigduuzend vol genne kattedrek, verdorie. De K.A.B. haaj ok al fiëst, want ze haaj duuzend leje tevreje zien ze echter nie ze wille nog mier neeje... Ien Venrooy en ok Luene was en schon plechtigheid an twintig missionarissen wier ut missiekruus uutgereikt. Twee Rodse dameskoere worren ut ovver de naam onens me zocht toe enne neeje naam hiet Venrode" toen opèns. En sportpark is èn aide wens, waor lang nor is gesnakt, mit d'ankoëp van de grond dorvur is en begin gemakt. De planne werre klaor gemakt wellicht kumt ien 't neeje jaor en groët deel van dit park van de Rodse jeugd al klaor. Dur werkeloosheid en zo miër kos men toe ok wer beginne 't leste deel van de vredepiël mit de schup te gaon ontginne. Dan kwam Mart en Ien de kerk wierre neej stasies opgehange: Petran Vermeule schilderde ze um d'alde te vervange, Die dur den oerlog zien vergaon kapot, vernield, gescheurd, mer dur de neje van Petran is de kerk wer opgefleurd. An de verfraaiing van die kerk werd altied nog gewerkt alliën ist zund, dagge van den tore nog niks merkt. Op de Groëte Berg kwaam en kruus dur Durse opgericht, dat oos andacht ok wer is nor de historie richt. Zoë as de grafstiën ien 't portaol van Venrods Groëte Kerk, das van d'Aldheidkundige Kring en piëteitvol werk. De Heilige uut 't Limburgse land, wiere gefotografiërd, ï1" CtMoniror Hit mit Hun oortret ons wer en les gelierd. We zien nog riek, soms onbewust, an aide, schónne beelde, En groëte opgaaf is 't vur ons: behald, bewaar die weelde. En goed vurbild gaaf ons ok d'Aldheidkundige Kring, die twië jaor lang, mit veul geduld, an ut urne grave ging. Van en Venraods museum is dat ut urst begin, mer now hebbe me die kels van alles nog ient zin. Daorbeej is wel d'urste eis dat weej hieraachter staon, en niks, wat dorvur wèrde hit, verlore nog lót gaon. Mer we gaon terug nor mart toen St Jozef stoond te knikke en weej ien de karitaswaek mer oliebolle bikke.... De begroëting kwaam ien mart de gemènteraod opfrisse hós drie ton worre er tekort, wor die wer op te visse We doen alles wat mer kan um liëninge te sluute, en halde zoë vraog duk nie hoe de grotste erremoej buute. De tekorte van de gemèntekas. wurre kógger ieder jaor, en make zoë en goed beleid, onmeugeluk of te zwaor. Veul van wat gebeure mot, vur de veuruutgang der gemènte mot biieve ligge, göt nie dur dur 't gebrek an cente. De Rodse kleuters trokke zich van dit tekort niks an en vierde fiëst umdat zeej toen twië neje scholle han. De state-keus ge wet ut al miek Loonen statenlid, den now daor ien de plats van maester Peters zit. En twedde lid zaat er nie an dat hebbe we zellef gedaon, dur beej de groslieststemming buute Venraoy te gaon. De Raod was toen ok royaal, gaaf wethouders-pensioen zodat die 't op urren alden dag wat kalmer kunnen doen. Toen was april al ien 't land kwaam Piëlplan-Zuid an bod, wor de léste boerderej wier verkocht tot heil van de gemèntepot En urste Mis en Paose, die huure beej elkaar, dit jaor worren der ien Rooy, liefst drie hier beej elkaar. Ien Luene, Ostrum en de kom waster en urste Mis gelukkig, dat ons goej-gemènte nog zoë gezaegend is. Ien Cassele wier Pastoer Geurts hartelijk gefilicitierd gans'Cassele hit zien zilveren fiëst van harte mit gevierd, Ok later toen de parochie daor vief-en-twintig jaor haaj bestaon, liete ze um nie mit leeg hand nor zien neej kerk toe gaon. As ge beej zon fiëste ziet, hoe alles is versiert, dan is 't en vurbild vur ons land, hoe men zien priesters iert. Ien Rooy was ien de Petrusschol en tentoënstelling georganisiert dat was me, sinds Jonas toen, onderhand al host verlierd. En op 't scheje van April was ter wer lientjes-raegen, ok Venroy kreeg en drupke van den gewardierde zaègen. De Gouverneur kwaam op den dag den Burger Ridder slaon vur al 't werk, wat heej hier twintig jaore hit gedaon. Twië priesters verlore weej in mei, die veul hebbe gedaon urst ald-Deke Thiele uut Horst dan paoter gardiaon. Ien mei die mond vol zon vol jong en vruchtbaar laève wier an de bejaarde Ien Horst en neej tehuus gegaeve! Horst stikt ons de oëge uut mit dit centrum, zo moj. als vanzelf kumt dan de vraog: wannier now geej, mien Rooy? Ien Rooy bestond Vincentius toe ok al honderd jaor Iën eeuw lang stond de Vincentiaan vur d'erme hier klaor. D'erme, nie alliën an eens, mer ok d'erme van giëst, dat wier nog duudelik onderstript, beej gelegenheid van dit fiëst. Piet Jansse kreeg toe van de Paus en medaille toegestuurd umdat ie lang mit wies beleid Vincentius hit bestuurd. Dan haaj de Burgemaester fiëst mins, praot me er nie van ik haaj noeit gedaocht, dat Rooy zoë samewerke kan. Twintig jaor haaj Mr. Janssen ons Rooy toe geregierd, dat jubileum is bar schon en hartelijk hier gevierd. Dur wier en buukske oop gedaon van wat hier is gedaon en as ge dat dan op en reej ien onze krant zaag staon. dan moste of ge wilt of nie toch ierlik toe gaon gaève, datter veul veranderdis ient Venraodse laeve. Kriezes en vurral d*n oorlogstied, gave Rooy wel zwaore slage, mer as ge now neej Venroy ziet, dan meugde gaar nie klage. We zien gegruid tot klène stad, hebbe ontzaglik veul gebouwd en um d'ontginning van de Piël, hit nog gennen boer gerouwd. De weeg zien veulal opgeknapt, neej scholle zien verreze, d'industrialisatie is gelukt, dat is now beweze. Twintig jaor Is nie lang iën vierde van 'n minselève, mer zo'n ontwikkeling as deez, zal Rooy nie mer belève. Durrum is hulde toe gebrocht an den leider van ons al, opdat ie ons wardiering kent en alt bewerreke zal: dat Rooy. die aide goeje pléts, zó getroffe as ze ok was, nog schonner, nog miër radicaal zal herrijze uut zien as. Zoë tusse die bedrieve dur, mos Venrooy stemme gaon vur de neeje gementeraod, de vier jaor worre vergaon. En kridde vroeger gratis bier vur 't stemme van den raod, now deuj en zekske soeker hier hiël wat minder kwaod. Dur zeuve lieste wier gevochte um ow stem en um de mlen, of we krïege wat beloofd is, zuwwe we latter wellis zien Den aide raod miek ruumte, kocht dus 't pand van Min, dor kumt now Sociale Zake en 't neej meseum In. Dat was juni toe ien Oeldere. DIS dartig jaor bestond, de club, die doar de sportluuj al die jaore same bond. 't Was okdè maond, dat onverwaagt Mgr. Hanssen van ons ging, an wie ons Limburgs vollek, zo vol vertrouwe hing. Ziene léste gang, ok dur Rooy, was énne zegetocht, went dankbaar wier hier overal zien werke herdocht. Meuge Onze Lieven Hiër, de rüst Um boave gaève, de rüst, die heej hier nimmer zocht ien zien arbeidzaam léve. Beej zien afscheid van de State van Mèster Peters as deputé, kreeg ie van zien Limburg hiël wat dankbewieze mee. Jaorelang hit heej gewerkt, veul bereikt en veul gedaon. Op d'n opbouw van ons previnsie, hittie ziene stempel staon. Heej wier toe beej zien afscheid, tot Ridder gedecorierd. zó is ok zien veule werk, dur de Regering gewardierd. De boereleenbank Ien ons Luene kwaam ien juli ien de bloeme en heurde eur wérk vur vertig jaor van alle kante roeme. De schutters kwame ient gewaèr, 't Zandakker ient neej, St. Anna haaj en schuttersfiëst, al han .ze ok gen wèj. Overal was wat te doen, ien Oosterura kringsportdag, ien Ysselsteyn blies de fanfaar, de sjurie ovverstag. Reijnders mit ziene langen baard, stont ien alle krante en de vrollie wisse ien d'uutverkoëp naturlik wer van wante. De zieke mins wier ok bedocht, kos nor 't triduum gaon, wier dur Zusters van Sint Anna noggis ekstra goed gedaon. 2 Drielinge ien enne goeje maond, kwamen 't babie-koër versterreke, dor is ien Rooy nog goeie grond, dat kunde daoran merreke! Mer mugge hebbe we ok zat, ze zaate zelfs ient water en bezurrlgde de waterleidingmii enne geduchte kater. Die beesjes kwame uute kraan, gen smakelik gezicht, ien iedere krant van Nederland laas me dat bericht. Mgr. Feron, onze Vicair verloor ut bisdom ien dees mönd zodat me toe os Limburg wer zonder geestelijke leider vond. Toe kwaam d'alde gemeenteraod vur de leste kiër tesaam, waorbeej men van Pubbes Piet en Odenhoven afscheid naam Die hiere hebbe ons gemente trouw jaorelang gediend en wierre toe gedekorierd, dat han ze wel verdiend. De wethouder, den zo duk van Merselo nar Venray kwaam kreeg toe van os Koningin ut „Ridder" vur ziene naam. En Odenhoven 't aldste lid wier en medaille aangeboje den, as bewies van ozzen dank zien stoere borst zal tooje. Mit pracht en 2invol cermonieel, krege ien de Petrus Bande jong paoters hun wijdinge, uit Mgr. Cobben's hande. Paoter Hoex was ien Oostrum toe d'n twedde neomist dat is toe vur hiël Oostrum en hartelik fiëst gewist. Dan was de kermis ien 't land mit spulle en mit raege we krege volop in den mönd van bovve-af den zaège. En verrassing vur de Rodse jeugd was de neeje bibliotheek, waorien verteld wier op ten tied? en uutkomst ien dees streek. En Radio-Zuid wist op enne kier dat Rooy ok Limburg is mer die reportage was dan ok helemaol beslist nie mis. Ien Jerusalem was 't volop jEiëst waor mère Marcella vierde dat zeej al 50 jaore lang de megj es bar veul lierde. Jean Boom op 't gementehuus kwaam netjes Ien de bloeme, kreeg en medal je en enne fiets, huurde zien werk toe roeme. De Petrus Bande rakte toe Paoter Domitius kwiet den ge now as kapelaon ien het Rectoraat wer ziet. Paoter Wolfgang wier pastoer, toen Paoter Trienekens ging, den achter elkaar neej deure, an alle biechtstuul hing. De K.I. is ter baove op Mia's Paul wier preferent mit de neej Veltumse kapel Is hiël Venroy schon kontent. Ok ien de Vreej waster fiëst, de schol was afgebouwd Toe wier vur enne neeje pastoer wer biëstig hard gesjouwd. Ien oktober was 't zowiet wier enne Rector angesteld en dormit was tegeliekertied t tiende kerkdurp besteld. We krege ok en jongeskoër; op de brommers gèle plate terwiel de boere ovver de pries zon baest te knaoje zate De Derde Orde bestoond 100 jaor mer haaj wel duuzend zurrege went wie zeuj 't benuedigd geld vur al dur akties burrege En groëte lottereej mit dikke nries mot de kas now gaon versterke dan zun ze ok de volgend eeuw vur ons aller heil wir werke. Dan was Servatius an de beurt went de hoofdbouw waster klaor, de Broeders herdochte toen metiën hun komst vur vieftig jaor. En fontein vur de pergola gaf Rooy hen beej dat fiëst as dank vur al hun werke vur de zieke van de giëst. De afbraak van en schuurke kwaam wir ien de Volkskrant mer dezelfde brocht Botwinnlk ok nor 't Raodse land. De Raodse jeugd is gaar nie mis liet den helikopter komme en verdiende an dees aarige stunt behuurlijk wat somme. Dat is dan ok hard van doen went wat die neudig hit.... Iën ding is now al wir bereikt 't patronaat, dat zit. Dat zit jao, ien en schon barak as die dinge er nie ware we han ok vroeger mit de jeugd hardstikke vast gevare. De grottere jeugd uut oz Rooy, is begonne „ien te stuuve" ze loëpe now um al 't gedans de hiële dag te gnuuve. We zen ow van de kleuterschol ge mot d'ULO nie vergaete die hebbe ze al vur de derde kiër neeje klassen angemaete. De kemissie mit den lange naam brocht toe uer piëlrapport mien lieve hiër, wat komme weej nog biëstig veul te kort. En schouwburg, zwembad en zo miër dat lupt ien de miljoene mer wellicht zien 't dizze kiër gen knolle vur citroene. Went drie proffessoren liefst hebben Rooy hiël diep bekeke en schreve toen ien dur buuk ,,'t is de hoofdplats van dees streke". En ien zon plats mot iederiën uut winkele kunne gaon en zwemmen, sporten en zo miër mot ok en schouwburg staon. De Raod nam toen 't kloek besluut en kemissie ien te stelle die al die planne en wat kost vast bij elkaar zal telle, Iën ding is al groëtscheeps as ge brand wilt alarmiere dan motte vier kier iën of 1111 telefoniere. Um 't verkiër in os plats wat veiliger te maken gaaf de plesie onderricht an de Venrodse snaken. De Mezesseweg wier opgeknapt, den ziet er prima uut en wurt nog schonner as men dor, wat grunnigheid beej duut. Toe Sinterklaos ien Venrooy kwaam was plan Zuid al uutgezet en volgend jaor stöt dor de klomp ien mennig huus gezet. D'aldheidkundige kring van Rooy den haaj enne goeien dag, toe Iedereen 't resultaat van twee jaor werreke zag. En dan, as goed end van 't jaor, waster Missie ien de kom, as vurbereiding op de Kersemis, was dat helemaol nie dom. Vief Paoters worre ient gewaèr, ons baèter mins te make, zeej wiste duk mit hun gepreek, ons zwakke plek te rake. We hebbe enne greep gedaon, veul is hier nie vermeld, toch hope weej, dat desondanks dit bitje ow bevelt. We zen niks ovver 't teneel, ovver kulturele zake, ovver de jeugd O. en O, die ze now verrig make. Wat Rooy nog wil <ft neudig hit is mer kwellik angeroerd, al mène we, dat ons gement nog al arig hit geboerd. We hebbe toch kunne zien dat Rooy vol laève zit en de veruutgang ien dit jaor. viel ok wer geweldig mit. Veruutgang motter zien, wie stil stöt is verlore, dur samewerreke van ons al wurdt den 't uurst gebore. Ysselsteyn en de kom», 't Veule en de Smakt, Kassele en Merselo en Oeldere mit de Blakt, ze motte iën gemente zien, worret goed Is um te laève. dat kan, as ieder op zien beurt, wet te neme en te gaève. Zoas de kom en elk gehucht, dat streve mot versterreke, zoë motte al de stande hier, vur dat doel same werreke. Dan zal ons Rooy, letter mer op, ok ien de toekomst gruie, zun de vruchten van 't werk, vur ieder van ons bluie. 't Mot ons aller streve zien, de plats worrien we laève, op elk gebied, op elk terrein ons aller hullep te gaève. Zodat de naam van ons gemènt, de garansie steeds blieft gaève, 't Is zo goed, 't is zo schon um ien Venrooy te laève. We hope, dat 't neeje jaor, dat alles ok zal brengen en zullen dor op vurhand vast en borreltje op plenge. We hope, dat wat kome göt heel dudelik en klaor vur ons en hiël Rooy zal zien: EN ZALIG NEEJ JAOR We staan weer aan het einde van een jaar. In bovenstaand overzicht vindt U de voornaamste feiten nog eens even in herinnering gebracht. En zoals de „dichter" zegt, er is weer veel gebeurdVeel gebeurd in onze gemeente, maar ook veel gebeurd in onze gezinnen, in ons persoonlijk leven. Dit alles zal on willekeurig de komende dagen nog eens de revue passeren en dan zullen we voor ons zelf uitmaken of 1958 een „goed" of een „slecht" jaar was. Of het geluk bracht, of veel verdriet.... Zo is het ook met de krant zelf. En bij die overpeinzing komt onwillekeurig een gevoel van dank baarheid op jegens hen, die het mogelijk maakten dat ook in de afgelopen jaren Peel en Maas de historie onzer plaats mocht vast leggen, voorlichting mocht geven en opinies kon vormen. Voor de vele medewerking die wij daarbij mochten ontvangen, hartelijk dank. Hartelijk dank ook aan onze abonnees, die het ook dit jaar weer mogelijk maakten, dat in ieder huisgezin van Venray Peel en Maas een graag geziene gast is. Het ver trouwen dat daaruit blijkt geeft niet alleen grote voldoening, maar is een voortdurende stimulans. We danken onze abonnees buiten Ven ray en we denken vooral aan onze emigranten over de hele wereld, de paters missionarissen in hun missie gebieden, voor wie Peel en Maas dikwijls de enigste band is die hen nog bindt met de plaats waar ze geboren en getogen zijn. Mogen zij ook in het komend jaar weer veel genoegen in hun lijfblad vinden. We danken onze adverteerders. Zij zijn onmisbaar voor ieder blad, zo ook voor het onze. Voor de prettige samenwerking en de goede verstandhouding oprecht hartelijk dank. Ook aan onze medewerkers, die wij her dikwijls zo moeilijk hebben gemaakt, waarvan wij soms zoveel geelst hebben, een woord van op rechte !dank. Zij allen leveren het bewijs, dat een plaatselijk blad nog altijd In een grote behoefte voorziet en een eigen plaats inneemt in de ge meenschap, waarvoor het speciaal geschreven wordt. Mogen de goede samenwerking van genoemde groepen blijven voortduren, zodat ook Peel en Maas moge blijven groeien. Met die gedachte wensen wij U allen een oprecht Zalig en Voor spoedig 1959 toe. Voor directe levering gevraagd Hoogste prijzen. P.PEETERS, YSSELSTEYN Timmermannsweg 36

Peel en Maas | 1958 | | pagina 255