In België staan boerderijen leeg Klom Derde Orde-nïenws. roggebfts Ootspanoingsavond Patronaat. De Sint wijzigt plannen! Gevonden: Mogelijkheden voor Nederlanders Gebruik wat minder vet.... Inge: Burgerlgke Stand Venray fam Bij mijn Strokoordfabrii pri.ssc Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wo»dt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VAN DER MEER, Kempweg 32 Telefoon 887 Uitsluitend voor spoedgevallen. GBOENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigellngenbureau voor de Kom. K.A.B. In verband met het 10jarig be staan van de Landarbeidersbond avnnH St. Deusdedit afd. Venray 1 Zondag 7 dec. 915 H. Mis in de Grote Kerk, donderdag 11 dec. 7.30 feestvergadering in de Burggraaf. De hele avond was de stemming opperbest, en we kunnen terugzien op een geslaagde Sint Nicolaas- BEKENDMAKING De burgemeester van Venray brengt ter algemene kennis, dat van 8 december 1958 af, gedurende een termijn van veertien dagen ter ge meente-secretarie voor eenieder ter inzage is neergelegd het door de raad dier gemeente in zijn verga dering van 25 november 1908 vast gestelde uitbreidingsplan in onder delen voor het kerkdorp Smakt met bebouwingsvoorschriften. Venray, 25 november 1958. Openbare bekendmaking De burgemeester der gemeente Venray brengt ter algemene kennis der ingezetenen, dat op het politie bureau alhier (onder het gemeen tehuis) aangifte kan worden ge daan van de schade, ontstaan door de oefening van troepen van de Koninklijke Landmacht (genaamd Carillon) die o.qri- ook in deze ge meente werd gehouden. De opgaven moeten terstond schriftelijk geschieden op het hier- voorgenoemde politiebureau. De schadeaangiften zullen door de schadecommissaris worden op gehaald en behandeld. Venray, 2 december 1958. De burgemeester voornoemd, Mr. A.H.M. Janssen. Morgen, zondag 7dec. is er weer een ontspanningsavond voor alle leden van de jeugdbeweging. Deze keer zal het wel een echte kolderavond worden. Denkt aan Uw contributie. En niet meer zo dringen bij het naar binnen stormen. Het patronaat gaat voor alle groepen gewoon door, want de ontspanningsavond is eerst om half acht. BALLON-ACTIE De volgende week zullen de win naars bekend gemaakt worden van de balonnen-actie, die op 19 okt. is gehouden. De prijswinnaars zijn met hun balonnen gekomen tot in Italië en Zwitserland en Frankrijk. Nog even geduld. ONTEIGENINGEN ten behoeve van de uitbreiding in VKJNRA."*. Bij in kracht van gewijsde gegaan Vonnis van do Arrondissements- Rechtbank te Roermond van 20 november 1958 is, ten name en ten behoeve van de gemeente Venray de onteigening uitgesproken, vrij van alle alle lasten en rechten van de navolgende percelen en eige naars: een gedeelte groot 8,90 toe behoord hebbende aan Peter L. H. Spee, overleden, in leven aannemer gewoond hebbende te Venray; een perceel bouwland groot 10 30 are en een idem groot 9.95 are, toebehoord hebbende aan Peter Volleberg, overleden, in leven café houder en aannemer, gewoond heb bende te Venray; een gedeelte groot 11.95 are van boomgaard, huls en bouwland, toe behoord hebbende aan Anna M. Reynders, weduwe van de op 10 januari 1955 te Venray overleden G. van Leuken en haar minderja rige kinderen Josephina J. G. van Leuken en G. J. H. van Leuken cum suis. St. Nicolaas in Venray Zondag deed St. Nicolaas zijn officiële intrede in onze gemeente. Met de muziek voorop en als van ouds begeleid door de twee schut terijen, trok hij op zijn witte schim mel, omringd door zijn Zwarte Pieten, de kom onzer gemeente binnen, waar hij op het bordes van het Gemeentehus welkom geheten werd door de heer Burgemeester, die vertelde, dat het met de stoute kinderen in zijn gemeente gelukkig nogal mee viel. Ook Sinterklaas was over het algemeen best te spreken over Venrays jeugd, die hij dan ook gul tracteerde op de traditionele peper noten. Na afloop van zijn plechtstatige rondgang door de kom, waarbij vooral enkele Duitsers zich de ogen uitkeken en de kleintjes min zaam door de goed Heilig Man werden toegezwaaid, plaatste hij zijn handtekening in het boek van het St. Nicolaas-gilde, de officiële bevestiging van zijn komst hier ter plaatse. Hij heeft ons verzocht enkele moeders, die klaagden dat hun kinderen niets kregen van de strooiende Pietermannen, er op te willen wijzen, dat ook Pieterman nen niet alles zien en ook wel eens klein-menseüjke fouten maken, al doen ze overigens hun best de honderden kinderen allemaal tevre den te stellen. Ongeluk In Wanssum werd secretaris Vissers, maandagavond om 6 uur aangereden door een vrachtwagen uit Tegelen, toen hij op weg naar huis was. Hij werd tegen de grond^ geslingerd, waarbij hij met zijn' hoofd terecht kwam op een beton nen paal. Met een zeer ernstige hersenschudding, beenbreuk en ver schillende hoofdwonden, werd het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Venray. Zijn toestand is nog zeer ernstig. IIobby-(huisviyt)club A s. vrijdagavond om 7 uur is het weer hobbyclub. De jongens die een paar keer achtereen niet komen, worden geacht geen zin meer te hebben. Hun plaatsen kunnen dan worden ingenomen door anderen die reeds gevraagd hebben bij de Op speciaal verzoek der leden van de R.K Instuif Jong Venray, heeft Sint Nicolaas besloten, niet op 6 december naar Spanje te ver trekken, maar een dat:je later. Ofschoon deze verandering het hele reisschema van Sinterklaas in de war stuurt, wil hij de Instulvers toch niet teleurstellen, vooral ook, omdat deze vereniging nog in op komst is. St. Nicolaas is zeer tevreden over alle leden en zal allen met een kleinigheid verrassen. Heden zaterdag 6 dec. om 7 uur, begint de Instuifavond in zaal Wil- helmina en de Sint wordt dan in de loop van de avond verwacht. Hij zal verwelkomd worden met. een Sinterklaaslied door het dans en showorkest, de Wilona's, dat deze avond muzikaal verzorgt. Alle leden worden verzocht tijdig aanwezig te zijn en 50 cent mee te brengen, die bij de ingang der zaal worden geïnd. De Jeugd in actie De samensmelting van de Jeugd O. en O. en het Jeugd-forum levert reeds de eerste mooie avond op. Een interessante avond zoals de moderne Jeugd dit wil, kost nu eenmaal geld. Door genoëmde samenwerking is er dit geld gekomen en zo komt dan op 10 dec. 1958 des avonds 8 uur in zaal Wilhelmina: „Pierre Duro" met zijn Program ma „Dat zit wel Snor", met Willem uut den Achterhoek en de accor deonist Cor van Veen, plus de Bra bantse cabaretière Jeanne van Amersfoort. Deze artisten van naam, zullen Venrays-jeugd enkele uren goede ontspanning komen brengen. Vaak hoorden wij ze voor de radio, doch nu krijgt de Jeugd ze te zien. Door de samenwerking in één Katholiek Cultureel Jongeren Ver bond, zal het mogelijk zijn, dat de Entrée slecht- 75 cent behoeft te bedragen. Een goed begin nog net voor het einde van 1958. Propaganda-avond te Venray In Prinsenhof. Op 12 december zal in Prinsenhof om 8 uur een propaganda-avond verzorgd worden door het Natuur historisch Genootschap in Limburg en de Stichting Het Limburgs Landschap. Van 't eerste zullen aanwezig zij n| de voorzitter dr. Kruytzer en de secretaris dr. van Nieuwenhoven. Van het L.L. zal aanwezig zijn Ir. van Schaik. Op deze avond zal de betekenis van beide verenigingen uitgelegd worden. Bovendien zijn er lezingen met lichtbeelden over het Limb, landschap en de vleermuizen. Iedereen heeft vrije toegang op deze propaganda-avond. Natuurvrienden mogen zeker deze avond niet,missen. Amateurisme Maandagavond zal op Radio-Zuid van 18 45 tot 19 00 uur, een vraag gesprek te beluisteren zijn, tussen Wil Poulsen en besturen der sport verenigingen Venray, Irene, Hoens- broek en Groene Sier, over: het amateurisme in Limburg. Laatste Duitsers worden herbegraven Binnenkort worden de laatste Duitsers, die tijdens de oorlog van 1940'45 in ons land sneuvelden, herbegraven op het Duitse kerkhof te Ysselsteyn onder Venray. Hierbij bevinden zich ook 103 Duitsers, die begraven liggen te Mook. Als deze herbegrafenis heeft plaats gehad, zullen te Ysselsteyn ruim 32 000 Duitsers hun laatste rustplaats hebben. Roermondse "Rechtbank Conform de els van de Officier van Justitie heeft de rechtbank te Roermond de 19-jarige kok J. S. uit Venray, veroprdeeld tot straffen van 3 maanden, met ter beschik kingstelling der regering en van twee maanden met aftrek van voor lopige hechtenis. St. Nicolaas by de Mater Ambilisschool Dinsdag 2 december kwam de heilige Man, gezeten op een kermis- paard zaal Pinsenhof binnen hob belen. De heilige Man was deze avond in een bijzonder opgewekt humeur. In zijn openingswoord vielen de meisjes van de ene lachsalvo in de andere. Sommige meisjes moesten voor de Sint verschijnen. De een kreeg een pluim, de andere een vermanend woord. De meisjes zelf hadden een show uit het jaar 1900 georganiseerd. Als volleerde mannequins schreden Rood gevoerde dameshandschoen, G. Pijpers, Leunen K 60; dames handschoen, rozenkrans, beursje met inhoud, linker zwarte dames glacé-handschoen, een paar wanten, gebreide dameswanten, gebr. kin derwantje, wite hand-fietspomp en linker br. heren-handschoen, Politie bureau; gouden trouwring met ini tialen, L. Verheijen, Oirlo F 10a rood lederen boodschappentas, Jans- Beken, Merseloseweg 7Duitse her dershond, Cremers, Broekweg 16; vulpen, A. Achten, Leunseweg 10; bankbiljet f 10.v d. Water, Leun seweg 12a; Duitse herdershond, Pijl Grotestraat 14; gouden armband Wlllemsen. Stationsweg C 68; br. glacéhandschoen, Vervuurt, Post kantoor, Oostrum; rode dames glacé handschoen en wollen dames hand schoen (geel met bruin), Jansen Hagelweg 8; wollen rood gebreide kindersjaal, Gezinsz. San Damiano jonge hazewindhond, J. Loonen, Gasstraat 2; bruine jongens winte* pet, v.d. Munckhof, Grotestraat 28, DAGELIJKSE LEVERING VAN MELK NIET MEER VERPLICHT. In een vergadering van het Pro- duktschap voor Zuivel, die te Ede werd gehouden, besloot men de levering van melk, van de veehou ders aan de zuivelfabriek en van de fabriek of slijier aan de consu ment niet meer dagelijks verplich tend te stellen. Voortaan is de veehouder dus niet meer verplicht dagelijks melk aan de zuivelfabriek te leveren en de fabriek- op haar beurt is niet meer verplicht de ontvangen melk per dag te verwerken en de fabrie ken zo zij zelf tevens als detaillist optreden, of anders de slijiers, kunnen niet meer gedwongen wor den dagelijks de melk aan de con sumenten af te leveren. Dodeiyk ongeluk te Helmond Woensdagavond heeft zich in de Molenstraat te Helmond een ver keersongeval voorgedaan, dat het leven heeft geëist van de bejaarde wielrijdster, de weduwe Peiers-van Veghel wonende te Brouwhuis. De vrouw is komen te vallen en daarbij geraakt door de rechtse zware achterwielen van de 12 ton hout geladen wagen. De vrouw was vrijwel onmiddellijk dood. Geen Duitse invasie in Ottersum Een Haagse grondspeculant, die niet minder dan 16 ha heideland schap op het Franse Kamp, aan beide zijden van de nieuwe Sieben gewaldseweg onder de gemeente Ottersum gekocht heeft, wilde deze doen bebouwen met zomerhuisjes, zoals dat acïiter üe tleyense Tvioiexi tussen Afferden en Heijeri ge- Ischiedde, waar een complete in vasie van Duitsers plaats had. Een en ander was reeds in een vergevorderd stadium, doch thans heeft de gemeente Ottersum, die in geen geval ter plaatse een situatie wil scheppen, zoals dat enige kilo meters meer zuidelijk het geval is, daar een stokje voor gestoken. Dit wil evenwel niét zeggen, dat op genoemd terrein vroeg of laat geen bebouwing plaats vindt, doch men waakt ervoor, dat de kansen daarvoor niet te eenzijdig zullen zijn. over een podium, onder luide club te komen, maar wegens de bijval der aanwezigen. grote toeloop nog niet op de club- Ook de „Hoelahoep"-wedstrijdBayreüth uitsluitemi'vanVplichtinz avonden konden worden toegelaten, ontbrak niet aan het program. I e geleefd Broeder gedood door giftig gas Woensdag vond in het klooster der Heren Lazaristen te Mariaveld- Susteren, een dodelijk ongeval plaats. Bij het inspecteren van de ver warmingsketel, welke met goed functioneerde, geraakte klooster broeder Louis Broeren, door giftige gassen bedwelmd. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard. Bij aan komst aldaar was hij overleden. Werkloosheid nam in nov. toe met ruim 9000 mannen Het aantal werkloze mannen is in de maand november tot met ruim 9.000 toegenomen. Eind oktober bedroeg het 59 270, eind november 63 480 (vorig jaar 37.503, resp. 51.722). Op aanvullende werken zijn mo menteel 12 673 mannen tewerk ge steld (in oktober 9.528), zodat de totale arbeidsreserve van 68.798 (eind oktober) tot 81.103 (eind no vember) is toegenomen (vorig jaar 40.863, resp. 61.387). Er werden eind november 6 898 werkloze vrouwen geregistreerd tegen 7.152 eind oktober (vorig jaar 5.814, resp. 4.747). Openstaande aanvragen mannen eind november 16.437, eind oktober 19.327 (vorig jaar 31.883, resp. 42 900); vrouwen eind november 21.200. einc^oktober 22.077 (vorig jaar 22108, resp. 30.371). Moordenaar wilde naar Kongo vluchten De Duitser H. N. uit Bayreüth, die ongeveer twee weken geleden in de bossen bij Swalmen een taxi chauffeur heeft doodgeschoten, is van plan geweest naar Belgisch Kongo te vluchten, zo heeft zijn echtgenote in Bayreüth verklaard, waar de vrouw geheel berooid uit Antwerpen is teruggekeerd. De man heeft een gevangenisstraf van een half jaar, die hij moest uitzitten wegens een ernstig ver keersongeval in Zuid-Duitsland, willen ontduiken door samen met zijn echtgenote over Brussel naar de Kongo te vluchten. In de laatste maanden heeft N., die thans is aangehouden, in Jeugdkoor Op 29 december zal het Jeugd koor in zijn geheel optreden bij een avond van Veilig Verkeer. Er gaan geruchten, dat slechts een groep van het koor haar medewerking zou verlenen. Dit ls onjuist. Alle jongens zingen mee. Dinsdag a.s. is het weer normaal repetitie. Honderd gulden boete voor dodelijk ongeluk De 21-jarige winke'juffrouw A. W uit Beek, die op 27 juni op de Rijksweg te Geleen, aan de motor rijder H. P. uit Geleen, geen voor rang had verleend toen zij naar links afsloeg mei het gevolg, dat P. bij de daarop gevolgde botsing werd gedood, is door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot f100 boete of 25 dagen hechtenis. De eis was f 150 of 30 dagen hechtenis. Echtpaar door kolendamp bedwelmd In hun woning te Velden is h t echtpaar L. Peeters bewusteloos in bed aangetroffen. Omwonenden werden gealarmeerd door het on rustige' gedrag van het vee in de stal van de familie Peeters en gingen toen poolshoogte nemen. Het echtpaar bleek door kolen damp te zijn bedwelmd. In zorg wekkende toestand werd het echt paar in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. We zijn gewoon geraakt om ver te gaan zoeken, wat we dicht bij huis kunnen vinden. Dit is vooral het geval op emigratiegebied. We sturen met steun van de belasting betalers onze boerenzoons zonder land met veel tam-tam naar de Trans-Atlantische landen. Hoe verder weg hoe beter en als men binnenkort ontdekt, dat er ook aan de Zuid-pool doperwten kunnen gropien, worden onze emigratie autoriteiten ongetwijfeld ook weer heet voor deze ijskoude mogelijk heden. Zodra een willekeurig dagblad het aan durft om er de aandacht op te vestigen, dat er ook in Frank rijk mogelijkheden bestaan voor onze boerenzoons, klimmen de heren autoriteiten" in hun penhouder, hetzij om zonder vrees het tegen deel te beweren, hetzij om op de moeilijkheden te wijzen, die ginds toch zeker niet groter zijn als in Canada. Australië, Nieuw-Zeeland en Brazilië. Dat, overigens heel verstandige, ten toon spreiden van de moeilijk heden, geschiedt vaak met opzet telijke weglating van het positieve. Nu nemen we aan, dat deskun digen liever een. dienstreis maken naar Canada dan naar Frankrijk, want ook in deze sector geldt weer: hoe verder hoe beter. Daarom dur ven we er voorlopig zeker nog niet op hopen, dat ze het nog dichter bij huis zoeken: in België. 1 Nederlanders kunnen zich in België vestigen Bij onze zuiderburen staan boer derijtjes te huur én te koop. Merendeels betreft het kleinere hofsteden, maar groot genoeg om een bestaan te bieden, vooral in de pluimveeieelt en de tuinbouw. Noch tans zijn er ook boerderijen van vijf tot tien hectaren te huur. En ook dit zijn geen uitzonderingen. Het zal de emigratie-autoriteiten moeilijk vallen zulks te ontkennen, want ze kunnen ook zelf de aan biedingen lezen in de advertentie rubrieken van de Belgische dag bladen. Het betreft hier inderdaad geen duizenden aanbiedingen, maar er zijn zeker vele tientallen land genoten gelukkig mee te maken. Zowel de huur- als koopprijzen van deze boerderijtjes zijn zeer redelijk. Bovendien, iets wat nog te wei nig bekend is, Nederlanders kun nen zich in België vestigen al moe ten ze daarvoor ook een ultra-korte parade langs de Belgische autori teiten af leggen. Dank zij de Beneluxbepalingen kan een Nederlander zich zonder formaliteiten in België vestigen wanneer hij er een winstgevend bedrijf uit wil oefenen. Hij huurt er een huis en gaat naar de Vreem delingenpolitie, die hem automa tisch een „verblijfsvergunning" geeft. Zijn meubelen, radio, televisie ijskast, lijfgoed en auto kan hij dan vrij; invoeren, Hij heeft het volste recht in Bel gië in loondienst te gaan en be hoeft daarvoor geen arbeidskaart aan te vragen. Slechts indien hij een „winst gevende bedrijvigheid" wil uit oefenen, waaronder onze zuider buren een eigen hedrijf verstaan, heeft hij een speciale vergunning nodig. Om deze te krijgen moet een landgenoot, die er een landbouw bedrijf je wil beginnen, zich wenden tot de Belgische consuls. Aangezien onze officiële onder handelaars het totnogtoe niet nodig hebben gevonden aan deze kwestie aandacht te besteden, hebben wij contact gezocht met de regerings personen in Brussel. In eerste instantie waren ze ver baasd te horen, dat de Nederlan ders in deze mogelijkheden belang zouden stellen. Ook zij hadden de indruk, dat het spreekwoord: „Wat men ver haalt is lekker" typerend Nederlands is. Men achtte het voor de hand liggend, gezien de Benelux-mentali- telt, dat de betreffende ministeries aan de prijs en de kwaliteit ook ln Brussel deze vestiging van Ne- gedeeltelijk aan politieke omstan- derlanders op Belgische hofsteden zou willen vergemakkelijken indien Den Haag daartoe de wens te ken nen geeft. Hoe langer hoe meer komt men in medische kringen tot de over tuiging, dat een vetrijke voeding voor de mens verkeerd is. Het is vrijwel zeker, dat een hoog vet- gebruik het ontstaan van bepaalde ziekten, zoals galblaas-afwijkingen en aderverkalking, in de hand werkt. In landen, waar betrekkelijk wei nig vetten worden gebruikt, komen deze ziekien in veel mindere mate voor dan b.v. in West Europa en Noord Amerika. Het kan heel lang duren voor men ie's van deze ongunstige wer king van vetten merkt. Gewoonlijk worden de genoemde afwijkingen pas in de ouderdomsjaren lastig. Toch is het goed, zelfs nodig, om de gevaren ervan al eerder onder dlgheden en de vraag of men op kortere of langere termijn tot samenwerking kan komen, tussen de Europese staten, die nu vrijwel allemaal een soort beschermende politiek voor de eigen landbouw volgen. Spreker voelde, vooral wat be treft de varkenshouderij, veel voor wat de Denen doen, die namelijk grote bedragen beschikbaar stellen voor marktonderzoek, waardoor een zo goed mogelijke voorspelling van het aanbod mogelijk wordt, aan de hand waarvan ook beïn vloeding van de prijs mogelijk is. Hij was niet ontevreden over de prijzen in het afgelopen, jaar, die globaal bekeken toch zijn meege vallen. Hoewel hij voorstander is van een ordende regeling, die een te groot aantal dekkingen bij gun stige prijzen iets afremt, moet het toch ook soepel werken en tot heden is een dergelijke regeling nog niet gevonden. De voerprijzen en de voerver- werking zijn van groot belangvoor de veehouderij en dus zal een mogelijke verhoging van de voer prijzen met alle omzichtigheid be- ogen te zien. Zo is het van groot belang telJekSen"^^™ ,e JESSES zorgen, dat het lichaamsgewicht om „ee. hij op het Deense het niet boven het normale uitkomt Vooral bij een hoog lichaamsgewicht zal een vette voeding namelijk scha delijk kunnen zijn. Wanneer men bij het ouder wor den b.v. minder lichaamsbeweging neemt, minder zwaar werk verricht of een meer zittend leven gaat leiden, is het nodig de voeding aan deze veranderde omstandigheden aan te passen en minder vetten, zet- meelkost en zoetigheid te nemen. In ons land wordt veel vet ge bruikt, uit gezondheidsoogpunt kun nen wij zeggen: ontstellend veel. En het gebruik werd tot 1957 ieder jaar hoger! Het bedroeg de laatste jaren on geveer 28 kg per persoon per jaar, dat is dus iets meer dan een pond per hoofd per week. Hieronder val len margarine, boter, slachtvetten en oliesoorten, inbegrepen de hoe veelheden ervan, verwerkt in gebak, slasauzen enz. Het is zeer gewenst, dat wij in de huishouding die „ongeveer 2 pakjes" per persoon in de week verminderen tot „ruim 1 pakje" per persoon. Dit betekent niet, dat u van nu af aan margarine of boter op het brood moet schrapen en „vetarm" moet eten. Zomin als het nodig is alle jus weg te laten en de groente zó uit het water op te dissen. Per slot zijn wij niet allemaal dieetpatiënten en een zekere hoe veelheid vetten hebben wij nodig om de maaltijden smakelijk te ma ken en om bepaalde vitamines, die in boter en margarine voorkomen, te kunnen opnemen. Iets over vetsoorten Er zijn diverse theorieën over de werking van bepaalde vetten. Som mige deskundigen achten plant aardige vetten en vooral oliën gunstiger dan dierlijke. Anderen menen, dat de scheiding plantaardig- dierlijk van minder belang is en dat het om andere verschillen gaat. Wij kunnen u hierover dus nog geen uitsluitsel geven. Een beper king van het totaal vetgebruik kan ieder geval geen kwaad en is alleen maar aan te bevelen. Besmeer uw brood niet te dik. Zorg er dus voor, dat de marga rine of boter op kamertempera tuur is. Laat uit pap en pudding gerust de margarine weg. U kunt best een stukje door regen vlees nemen, maar houd er dan rekening mee dat u voor het bakken of braden met weinig vet kunt volstaan. Gebruik in de groente minder margarine; roer deze er op het laatst door. U proeft er dan trouwen^ het meest van. Bij gebakken aardappelen en aardappelpuree kan jus best worden gemist. Maak de jus minder vet of gebruik minder jus over de aard appelen. (Het hindert niet als u beide doet). beeld, die door betere huisvesting, grotere bedrijf.-eenheden en verdere specialisatie op het kostprijs- en kwaliteitsgebied veel hebben weten te bereiken. van 28 nov. t/m 4 dec. 1958 GEBOREN: Zwanenberg Josepha Schoolstr. nw. Smits Jozef, Leunen K 17 Flinsenberg, Maria, Hoenderstr. 86 Kessels, Johanna, Broekweg 19 Francken, Renier, Mersel.weg nw 37 Jeuken, Martinus, Castenray G 15a Sonants, Johannes, Spurkt B 18 ONDERTROUWD: Wientjens, Gerardus, 25 jr, ver zekeringsinspecteur, Stationsweg 70 en van der Sterren, Elisabeth, 22 jaar, Heide L 66 Michels, Jacobus, 22 jr, pluimvee houder, Ringweg 8 en Philipsen, Jozefina, 27 jr, Maasheseweg 13 Versleijen, Johannes, 27 jr, smid, Oirlo E 29a en Kuypers, Maria, 21 jr, Castenray G 32b GETROUWD: van Meijel Jan, 33 jr, landb. en Cleven Maria, 25 jr, beiden Venray, Koch Joseph, 36 jr, chemicus te Maastricht en v. d. Boom Huberta, 25 jr, Venray. Minister Vondeling en de varkenshouder^ Minister Vondeling heeft zich onlangs in een rede bezig gehouden met de varkenshouderij. Het is de vraag, aldus de bewindsman of het gemengde bedrijf in de toekomst houdbaar blijft. De moderne be drijfsvoering stelt zoveel eigen hoge eisen, dat alleen de gespecia liseerde boer nog mee kan, nu de marges tussen kosten en prijzen zo klein worden. De overheid wil niet het aantal zelfstandige boeren zo klein moge lijk maken, maar wel meer arm slag scheppen voor een zelfstandig be-taan op een gezinsbedrijf. Dit laatste is volgens hem alleen mogelijk met behulp van moderne bedrijfsvoering. In de moderne ontwikkeling moet de landbouw onherroepelijk de weg op van specialisatie, wil de welvaart behouden blijven. De varkenshou derij is daar een van de onderdelen van. Op de Nederlandse vleesbalans komt 96 pet. beschikbaar uit eigen productie en 4 pet. uit invoer. Daarnaast voert men 25 pet. van het totaal nog uit met een waarde van bijna 600 miljoen gulden. Het totaal wordt voor bijna 60 pet. ge vormd uit varkensvlees, en 40 pet. uit rundvlees. Voor rundvlees Is de afzet globaal genomen in even wicht met de produktie, maar bij het varkensvlees treden vrij grote schommelingen op. Hoe de toekomstige ontwikkeling zal zijn, wist ook Minister Vonde ling niet te zeggen. Volgens hem zal de stijgende welvaart een gro tere vraag naar vooral beter vlees te zien geven, maar hoe de export zich ontwikkelen zal, ligt behalve 5 en 6 les 26 en 27. Maandvergadering A s. zondag 7 december is maandvergadering voor de leden van de Derde Orde in San Damiano Er zijn op deze dag dus 2 vergade ringen: 's morgens om 10.30 uur en 's middags om 3 uur. We zullen enkele artikelen uit de nieuwe constituties bespreken en tot slot een kleurenfilmpje (mei geluidsband) projecteren over de pauskeuze. Het bezoek aan de maandverga dering begint de laatste tijd geluk kig weer toe te nemen dank zij het initiatief van enkele leden om auto's in te schakelen voor de mensen, die van ver moeten komen. We zullen dit nog beter organiseren. Probeert vooral in deze Advents tijd uw eensgesteld ideaal weer beter te beleven. Contact-avond A.s. dinsdagavond 9 december is er om 8 uur een contactavond voor de jongeren in de spreekkamer van het klooster. Door meditatie, zang en gebed zullen we ons verdiepen in de his torische komst van Christus op aarde om zo de onuitsprekelijke genade van onze eigen verlossing beter te beseffen. We zullen verder van gedachten wisselen hoe we deze Adventstijd het beste kunnen vieren in de huiselijke kring. Tot dinsdagavond. RECTORAAT 8MAKT 2e Zondag vd. Advent: 615 lm. Gerardus Hermans, 7 30 Wilhelmus Janssen, 10 u. hoogmis, 6 u. advents- oefening. Maandag, feest v. Maria's Onbe vlekte Ontvangenis, 6 30 lm. t.e.v. O.L. Vrouw en St. Jozef, 7.30 t.z.i., 's avonds 7 u. hoogmis t.e.v. Onb. Hart van Maria. Dinsdag 6.30 lm. Johanna Stoop- v. Raan, 7.30 vd. wereldvrede. Woensdag 6.30 lm. t.e.v. St Jozef 7.30 Henricus vd. Pasch. Donderdag 6.30 lm. t.e.v. Allerh. Sacrament, 7.30 welsl. examen, 7 u. s'avonds congregatie meisjes. Vrijdag 6 30 lm. uit dankb., 7.30 t.e.v. H. Hart. Zaterdag 6.30 lm. v. priesterroe pingen, 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw vd. berg Carmel, 5 tot 7.30 biechten, 7 30 lof. RECTORAAT VEULEN 2e Zondag vd. Advent, 7 u. H. Comm., 7.30 lm. t.i., 10 u. hoogmis jaarg. Jan Nabuurs, 230 tweede adventsoefening. Maandag, feest v. Maria's Onbe vlekte Ontvangenis, 7 u. Comm., £.30 lm. t.i., 10 u. hoogmis als 6-w. dienst G. van Rens, 2.30 lof. Dinsdag 7.30 lm. Jan van Meijel. Woensdag 7.30 lm. vr. Hendriks van Dijck. Donderdag 7 30 lm. vr. Cremers. Vrijdag 7.30 lm. vr. Kusters. Zaterdag 7.30 lm. Jan Bovee en Johanna van Wylik. Biechten 5.30 tot 6.30, 7.30 Maralof. Kerkpoetsen: Zus van Meijel en Annie Groetelaars. Accolieten Jan en Hub. v. Gassel. Katechismus: kias 1 en 2 les 8; klas 3 en 4 les 16. 17 en 18; klas Het Raadslii schrijft ons: In het raads ln Uw blad var de verslaggever de gezegd zou 1 nodig, dat we ti gaan gebruiken Dit nu is niet Zulks zou ook het dagelijks be Immers ligt hit zouden B en rommel willen eens wist, wat i zou worden. V weerd, dat bec was, maar we inderdaad wel was en men 1 advies hadingev vertrouwen kon ADVERT Jo Pouwels Jacq Beijnshi geven hierme voorgenomen hu plechtige inzeget ben in de kerk Connsel,de Whifc dene op -13 decet Melbourne, Aust 1016 Burke Rc 278 Cotham R< Toekomstig adr< 1016 Burke Ro Melbourne, Au Oankb Voor betoonde ming bij het noo de begrafenis v Ansje h betuigen wij on: Speciaal dank ren, z.e. heer pas terschool, buurt, kenden. Ysselsteyn, Jan 3 Onde Paardenvi VEH Premie Zondag 7 decei —12 uur te Leui M. Litjens. Premie bedraai naar New-Zealan vrienden en bel vaarwel en tot w Star a.b. ms Sibajak 2 dec. 1958 Huisraad, h te VE: Mr. M.A.A.M notaris tt zal op dinsdag 9 verzoeke van de 3 hoven in het ope: 1. des nam. Heuvelstraat 2 te Inboedelgoedere len, kasten, fort ledikant. herenrttN sportmodel zo5 porcelein glas- ed wat verder te 3 aangeboden. Te vóór de verkoop. Betaling contani 2. daarna, om J Odenhoven, Overl het huis met tu velstraat no. 2 te nos. 601 en 2269j: are. In eigen gebruil bij de betaling dei welke moet plaats 15 jan. 1959. Inlichtingen ten notaris voornoemd Te koop prima kt Helm.weg4S DEUR Schutterij Zondag 7, c v)or koi 7 uur afkimpen huis Sanders, Eind HET WAR fa. Ti. Pouw Hofstraat 10

Peel en Maas | 1958 | | pagina 234