FOTO-BIDPRENTJES iiêGé 10% Mag ik eens even in uw bakkerij kijken? staat het hiermede in Venray Zonder een cent op zak in Amsterdam Drukkerij Firma van den Munckhof 1 Victoria Chocolade- 1 repen van 60 voor 45 cent Piastic zeepdoosje GRATIS (handig voor uitstapjes en vakantie) 1 12 Bouillonblokjes j Man en kinderen zouden op hun neus kijken als moeder de vrouw niet steeds zorgde voor voldoende eet- en drinkwaren in huis. Heel zelden ontdekt zij bij het uitpakken van haar boodschappentas, dat men haar iets oneetbaars in de handen heeft geduwd en maakt ze een busje groenten, vlees of vis open, dat be dorven lijkt. Dit is te danken aan het toezicht op levensmiddelen, waarmee honderd jaar geleden een begin werd gemaakt. In 1919 nam de Tweede Kamer de Warenwet aan. Het hele land werd in keurdistrlcten verdeeld en van leder gebied kreeg een gemeente opdracht een keuringsdienst in het leven te roepen. Elke keuringsdienst beschikt over een aantal keurmeesters, die er dagelijks op uit trekken om be drijven te inspecteren. Deze inspec teurs controleren de groenten op de markt, doorsnuffelen de zelf bedieningswinkels en. wagen zich op de dekschuiten. Aan de juffrouw in de banketzaak vragen ze beleefd een kijkje te mogen nemen in de bakkerij. Met de steeds voortschrijdende ontwikkeling van de eet- en drink waren wordt ook de verantwoor delijkheid van de keurmeesters groter. Daarbij komt nog, dat de chemische industrie de levensmid delenverkoop zoveel mogelijk sti muleert. Betreffende de teelt van groenten en fruit noemen we hier de vele chemische bestrijdingsmiddelen. Na tuurlijk is besproeiing noodzakelijk, maar de keuringsdienst moet toe zien, dat de tuinders niet te kwis tig met de sproeislangen omspringen en dat er in de groente zo weinig mogelijk ongerechtigheid achter blijft. Ook de controle van grond stoffen en verpakkingsmiddelen is aan de mannen van de Keurings dienst toevertrouwd, vooral nu zelfs de vleeswaren gesneden en wel in plastikzakjes op de klanten liggen te wachten. Kinderspeelgoed, kapok- en bedde- goed, was- en reinigingsmiddelen, en cosmetische preparaten ontgaan evenmin aan het kritische oog van de inspecteurs. Nu de levensmiddelen in hoeveel heid en variatie toenemen hebben de laboranten handen vol werk om de vele monsters te bewerken. Vol doen inrichting, hygiëne en samen stelling van de waren niet voldoen de aan de eisen der diverse ko ninklijke besluiten, dan veronder stelt men een vergissing en ver wacht men, dat een waarschuwing afdoende zal zijn. Stoort men zich niet aan deze waarschuwing, dan volgt een strafvervolging. Bij de Keuringsdienst van Waren aan de Keizersgracht te Amster dam heeft men 'n lijst opgemaakt van de hoeveelheid afgekeurde waren, die het vorig jaar in de hoofdstad aan de consumptie zijn onttrokken. Voor de aardappelen heeft men 'n brede marge opgengelaten: 106.005 kilo piepers zouden heel wat ge zinnen last bezorgd hebben. Ook voor de douane zijn de keur meesters geen onbekende lieden. Bij controle op de verschillende in voerproducten werden vele artikelen afgekeurd en voor veevoer en tech nische doeleinden bestemd. Tarwebloem en walnoten zijn hier wel het sterkst vertegenwoordigd. Een 11074 kg thee, die in Amster dam werd ingevoerd, verkeerde in zo'n toestand, dat vernietiging de enige oplossing was. In een Duits wetenschappelijk tijdschrift zijn cijfers verschenen over de voorraad woningen op het platteland in de zes landen, aange sloten bij de Euromarkt. Nu doet zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat Nederland, dat wij gaarne nog als landbouw- land beschouwen, percentsgewijs en absoluut het minst aantal platte landswoningen bezit, nl. 11 pet van de totale woningvoorraad. In Duitsland staat nog 58 pet van de woningen op het platteland, in Frankrijk 41 pet. Dit betekent, dat Nederland in een angstwekkend snel tempo verstedelijkt. Het platteland van Nederland trekt naar de steden en met name naar het Westen. Een bewijs daar voor is, dat in de grote steden van het Westen bloeiende verenigingen kunnen bestaan van Friezen, Gro ningers, Twentenaren, Geldersen, Limburgers en Brabanders. Deze trek naar de steden ont volkt vele dorpen. In Friesland is dit al een enorm probleem geworden, Maar evenzeer is dit een probleem geworden voor het ernstig overbevolkte Westen, waar de mensen opgepropt worden in hoge flats, waar nauwelijks nog ongerepte natuur te vinden is, waar geen recreatie mogelijkheden meer zijn. Een oplossing is natuurlijk, dat het platteland zelf gaat industriali seren en dat de industrialisatie zich van het Westen nog veel meer ver plaatst naar het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land. In de eerste plaats naar die ge bieden, waar men kampt met struc turele werkloosheid, d.w.z. werkloos heid veroorzaakt door de eenzijdige opbouw van de gemeenschap. Onder deze streken kan men met name Venray rekenen. Doch de spreiding der industriali satie is noodzakelijk èn voor de economie van ons land wegens de snelle bevolkingsaanwas, èn voor het behoud der dorpen. Dat betekent dus, dat de dorpen zich moeten voorbereiden op de ontvangst van de industrie, niet al leen door industrie-terreinen be schikbaar te stellen, maar ook en vooral door de geestelijke voorbe reiding der bevolking. Het mag niet zo zijn, dat de komst van de fabriek ook de komst van een proletariaat betekent. HOE STAAT HET HIER MEE IN VENRAY. Venray heeft in de na-oorlogse jaren kennis gemaakt met „indus trialisatie". Dat betekent, dat we industrie-terreinen hebben gekregen met moderne fabriekshallen, dat er confectie-ateliers zijn verrezen, nieuwe wijken met arbeiderswo ningen, vestiging van „vreemden", oprichting van de industriële-club, kortom, dat er meer dan 1000 men sen na de bevrijding in Venrayse ateliers en fabrieken een plaats hebben gekregen. Van het daar verdiende geld profiteren weer anderen als zakenlui e d. Wil dat nu zeggen, dat we ge slaagd zijn, zoals dat heet. Op de eerste plaats zijn we nog lang niet waar we zijn moeten. In de achter ons liggende maanden is wel zon neklaar bewezen, dat de strucurele werkloosheid hier nog zeer groot is, dat er nog veel pendelaars zijn, die in Helmond, Eindhoven en elders de kost moeten verdienen. Dus dat er meer industrie moet komen. Reden waarom van vershillende kanten hierop Is aangedrongen en de mogelijkheid daartoe door de jongste industrialisatie-nota weer geschapen wordt. Maar dan is ook aan andere voorwaarden te voldoen. We denken aan het nijverheids onderwijs, dat de grondslag moet opleveren voor de vakmensen, die iedere industrie noodzakelijk moet hebben. Het is bekend, dat het nijver heidsonderwijs hier ter plaatse met ruimtegebrek heeft te kampen, dat nodig om een oplossing vraagt Geld Is daarvoor echter niet be schikbaar. Het lagere scholen-probleem vindt nog steeds een oplossing in een oude barak, maar ziet door nieuwe plannen toch het einde der barak periode naderen. Met de kleuterscholen zijn we uit de misère. Voor middelbaar en hoger onder wijs biedt Venray gelukkige kansen zowel voor meisjes als jongens. Alléén gymnastiek Is een hope loze zaak, waaraan men al jaren lang doktert, zonder evenwel resul taten te bereiken. En daarmede komen we noodza kelijk bij het recreatieprobleem. Mensen op fabrieken gooien na hun dagtaak hun overall in de hoek en moeten de lege tijd, die dan komt, zien aan te vullen. Liefst natuurlijk met nuttige dingen. Er moet geschikte ontspanning zijn, gelegenheid voor amusement. Er moet ook om andere redenen als elders In dit blad beschreven Is, gelegenheid zijn voor baden en zwemmen en zo kunnen we verder doorgaan. Juist op dit punt is wenig te doen geweest. Zeker, er zijn plannen voor een recreatie-oord, waarin zwem- en sportgelegenheid, er zijn plannen voor een behoorlijk sportpark, waar ook andere sporten dan voetballen een redelijke kans krijgen, maar.... het zijn en blijven plannen! Tegenstellingen. Dat is allemaal heel goed ver klaarbaar. Dit alles speelt zich voornamelijk af In de kom onzer gemeente. Een kom, die mede door de in dustrialisatie een ander aanzien, maar ook een andere mentaliteit gekregen heeft. Acht kerkdorpen met een in de hoofdzaak agrarische bevolking, stellen andere eisen, waarmee ons gemeentebestuur ook rekening te houden heeft. En het is bepaaldelijk zeer moei lijk om in de kom der gemeente wandelpaden aan te leggen in een recreatieoord, als buitenaf de be- drljfswegen niet in orde zijn. Het jeugdprobleem speelt ook zij het dan niet in die mate als in de kom op verschillende kerk dorpen en maatregelen voor de jeugd uit dekom doen automatisch ook de kerkdorpen om nieuwe en betere voorzieningen in dit opzicht te vragen. Dit levert allemaal grote moei lijkheden op en een misverstand tussen kom en kerkdorpen is over bepaalde punten zeer gauw gerezen waarbij onbegrip voor eikaars standpunt de situatie slechts maar moeilijker maakt. Dit" alles mag^ echter niet ver hinderen, dat in de komende tijd juist op dit terrein de nodige acti viteit zal moeten worden ontwik keld om juist op genoemde terreinen veel tot stand te brengen. Met name de overheid zal er op gewezen die nen te worden, dat ook goede ont spanning, ontwikkeling en recreatie de belangen der industrie dienen.^ Ofschoon we Duitsland niet wil len verheerlijken, geloven wij toch, dat b.v. in het land Hessen, hier aan veel meer aandacht besteed wordt. Met overheidssubsidie ont staan daar goed ingerichte dorps huizen, kindertuinen, wandel- en recreatieoorden enz. Tenslotte zullen ook uit de plaat selijke gemeenschap zelf, in samen werking met en wisselwerking tussen particulier initiatief en overheids-maatregelen voort moe ten komen, die deze gemeente helpen zich aan te passen aan de eisen, die deze tijd stelt. Waarbij ook de samenwerking tussen de gemeenten uit deze streek vanzelf sprekend gevraagd zal worden. Toevallig viel ons oog op dit be richt in The Way of St Francis, het maandelijks tijdschrift van de cali- fomische Franciscanen. Het leek ons treffend genoeg om het hier voor U weer te geven, aldus lezen wij op onze beurt in het tijdschrift „Sint Antonius", het altijd weer boeiende maandblad van onze Ne derlandse Franciscanen, aflevering mei-juni. In 1905 verbleef hier in Holland de Amerikaanse priester Father George Caruana, pastoor van de S t. Lucia-parochie in Brooklyn. Hij was op vacantie in Europa en of hij nu zijn kasboekje niet vol doende in het oog gehouden had, of dat hij zijn geld verloor of dat het hem werd ontstolen, in ieder geval kwam Father Caruana voor het onplezierige feit te staan, dat hij zonder een cent op zak in Am sterdam stond. Hij had kennis gemaakt met een jonge Jood, Salomon Ueberall, die daar een winkel had en die pas ge trouwd was. Father Caruana ver telde het jonge echtpaar zijn moei lijkheden en zonder zich te beden ken gingen deze er op uit om bij kennissen het benodigde geld te lenen. Zelf waren zij onbemiddeld. Omdat zij op die manier nog niet genoeg bijeen kregen verkochten zij hun huwelijksgeschenken en waren blij, dat zij op die manier de Amerikaanse priester voldoende geld konden bezorgen voor zijn terugreis. Terug in Amerika loste de pas toor zijn schuld af door wekelijkse terugbetaling en toen hij zijn schuld had afbetaald bieef de correspon dentie tussen hem en het joodse echtpaar voortduren. Dat duurde tot 1918. In dat jaar verloren zij elkander uit het oog. Gedurende de laatste wereld oorlog was Mevr. Esther-Ueberall, wier man intussen was gestorven, er in geslaagd om Europa te ont vluchten, maar bevond zich arm en berooid in 'n vluchtelingenkamp. In haar wanhoop herinnerde zij zich Father Caruana en schreef een brief aan hem die zij zond naar de St Lucia-parochie. Zij vroeg hem haar te helpen om toegelaten te worden in de Verenigde Staten. Zij ontving na enige tijd ant woord van een andere priester, die haar schreef, dat zij per vliegtuig naar Havana moest gaan, daar zou Fat her Caruana iemand naar het vliegveld sturen om haar af te halen. Hij schreef er nog bij dat zij een bouquet rode rozen moest dragen om de herkenning te vergemak kelijken. Wie schetst de verbazing van Mevrouw toen zij, compleet met rode rozen, uit het vliegtuig stapte te Havana en daar werd verwel komd door een grote groep pries ters. Aan het hoofd van die eer waarde heren bevond zich de Aarts bisschop van Havana, die niemand anders was dan George Caruana, die toen Apostolisch Nuntius was voor Cuba! Met revolver op bezoek Maandag heeft voor het gerechts hof »te 's-Hertogenbosch in hoger beroep terecht gestaan H. C. uit Oploo, aan wie poging tot doodslag ten laste was gelegd. Hij had op zóndag 2 juni van ver leden jaar met een pistoolschot de broer van zijn verloofde, een zekere B. R. ernstig verwond. Ook had hij nog enkele schoten afgevuurd in de richting van zijn zwager V. De familie van het meisje trachtte steeds zijn omgang met haar te verhindaren en toen hij haar op die zondagochtend thuis wilde opzoeken wilde R. hem van het erf verwij deren, waarop C. de schoten heeft gelost. Zelf verklaarde hij, dat hij niet heeft willen schieten, doch al leen indruk heeft willen maken. De procureur-generaal mr. Vries nam het verdachte zeer kwalijk, dat hij ter zitting nog weinig of geen berouw toonde. Hij vreesde daarom, dat de straf, die door de rechtbank is opgelegd, niet toereikend zal zijn om recidive te voorkomen. Hij eiste 4 jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke beschikbaar stelling. De rechtbank had verdachte ver oordeeld tot 3 jaar en voorwaar delijke terbeschikkingstelling. Mr. van Berge uit Vught voerde juridische motieven aan om de poging tot doodslag te weerleggen. Hij sprak niet van een misdaad, maar van een ongeluk. Arrest op 7 juli. Bij iedere 3 pakjes VéGé-Margarine (met geldzegels) s Bij 2 stukken VéGé-Toiletzeep a 32 cent met 6 geldzegels g van 36 voor 25 cent met 5 geldzegels Bij ieder pak VéGé-Vermicelli a 30 cent met 6 geldzegels g (De aanbiedingen zijn geldig tlm 28 juni en alleen afgehaald in de winkel) ■III miiiiiiiiii STOPPELKNOL k Het beste stoppelknollenzaad in de nieuwe beschermende blikverpakking

Peel en Maas | 1958 | | pagina 22