Cm f i l Noord-Limburgse Jeugd toont groeiende belangstelling voor 't theoretische onderwijs Poppen- KOOS ABEN RIJSTEPAP „Het Rijwielhuis" De tien intelligentste dieren Profiteer HET WMMMIIS K.A.B.-hoekje Voor St. Nicolaas 't Knopenhuis Voor uw tuin P. Sliis-Brouns Voor Si. Nicolaas W. SWINKELS leis moois Het Warenhuis voederbieten en stro St. Nicolaascadeaus uit Kinderrijwielen Sport- en Tourrijwielen Win de Philips Televisie „Het Rijwielhuis' Ledeacker Een nieuw product van ons bedrijf Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY' De me Het War v i Laat vader niet op 'n droogje zitten Voor pakjesavond: Slijterij „De Druiventros" Sedert de economische structuur van Noord-Limburg is gaan veranderen, hebben zich ook ver schuivingen voorgedaan in de aard van het voortgezet onderwijs. De scholing voor een vak of beroep vroeg gespecialiseerde 'onderwijsinstellingen, die in de behoefte aan geschoold personeel konden voor zien. En nog steeds gaat de noodzakelijkheid van een voortgezette studie na de lagere school dringender worden, daar de Industrialisatie voor onze streek uitkomst zal moeten brengen bij het scheppen van werkgelegenheid voor de steeds meer toenemende bevolking en het „overschot", dat uit de land bouwsector komt en door de industrie en nijverheid moet worden opgevangen. Dit probleem vindt ook een royale behandeling in het werk van de Kamer van Koophandel over de sociaal-economische structuur van Noord-Limburg. De aandacht voor het onderwijs vraagstuk is even belangrijk als die voor de andere problemen, die nu of in de toekomst om een be hoorlijke oplossing vragen, wil de welvaart van de Noord-Limburger op hetzelfde peil als thans gehand haafd blijven. In zijn studie maakt prof. Thur- lings een indeling van drie onder- wijs-typen, nl. het nijverheidsonder wijs, het landbouwonderwijs en het theoretische onderwijs, welk laatste type speciaal betrekking heeft op het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en het uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs, belangstelling voor voortgezet on derwijs te constateren, Meer dan de helft van degenen, die het nijverheidsonderwijs als richting gekozen hadden, zo bleek uit het onderzoek, kwam uit de arbeidersstand, ruim een kwart was afkomstig uit de middenstand ongeveer een vijfde deel kwam uit de agrarische sector. Het landbouw-onderwijs is in hoofdzaak natuurlijk een kwestie voor de agrariërs. Bij het theoretische onderwijs kwam meer dan de helft der leer lingen uit de middenstand, een kwart uit de arbeiderstand en een vijfde uit de boerenstand. Alleen de „landbouwschool" kan een standsschool worden genoemd, want leerlingen buiten de agrarische sector volgen geen landbouwonder- dus in ruwe trekken Gymnasium, i wijs. De beide andere schooltypen HBS, MMS, ULO en MULO, ter-(hebben uit alle drie de standen wijl hij ook rekening houdt met de J hun vertegenwoordigers, al ligt het opleiding van priesters op de klein-1 accent op een van de standen, seminaria. I „Hieruit mag worden geconclu- Van al de jongens, die tussen deerd, dat de standen alle drie in 1950 en 1955 in Noord-Limburg de J grote mate open zijn, d.w.z. dat tal lagere school verlieten, is ruim 61 van kinderen uit deze standen blij- pct. voortgezet onderwijs gaan vol gen. Van deze jongeren koos 49 pet een theoretische talc van onderwijs, ongeveer 33 pet ging naar het nij verheidsonderwijs en 18 pet volgde land- en tuinbouwonderwijs. Hieruit blijkt, dat er een neiging bestaat om liever theoretisch on derwijs te volgen dan nijverheids onderwijs. Het land- en tuinbouw onderwijs bleef nagenoeg statio nair. De oude Industrie-kern weinig animo. Het Noord-Limburgse gemiddelde betreffende het volgen van voort gezet onderwijs lag tussen 1950 en 1955 op 61.2 pet. Het Peelgebied vertoont vrij lage percentages voor het nijverheids- en voor het theoretisch onderwijs. Voor de jongens, die in de ge noemde jaren de lagere school heb ben verlaten, is 20 pet in het nij verheidsonderwijs terecht gekomen. Venray ligt hier onder het ge middelde met 17,9 pet en de per centages voor de afzonderlijke ge meenten wijken vaak sterk af van het streekgemiddelde. De belangstelling voor het theo retisch onderwijs is in Vënray hoger dan voor het nijverheidson derwijs nl. 29.8 pet. Het landbouwonderwijs heeft 11,2 pet. en het theoretisch onderwijs 30 pet jongens opgenomen, die de lagere school verlieten. De percentages bedroegen voor Venray resp. 17.9 en 29.6. Het percentage voor de afzonder lijke gemeenten wijkt voor het landbouwonderwijs nog meer van het streekgemiddelde af dan bij het nijverheidsonderwijs, wat ook wel mocht worden verwacht. Plaatsen met een stedelijk en Industrieel karakter zoals Venlo, Tegelen, Belfeld en Gennep zijn hiervan voorbeelden. De belangstelling voor het theo retisch onderwijs blijkt groter te zijn dan die voor een van de an dere soorten van onderwijs. kens de keuze van het voortgezet onderwijs een beroep nastreven, dat buiten de stand van de vader ligt". Van de verderstuderende arbeids- zonen heeft 56,3 pet h£t nijverheids onderwijs gekozen. Behalve degenen die na deze studie nog hoger tech nisch onderwijs zullen gaan volgen, zal men van het merendeel mogen aannemen, dat ze geschoolde ar beider zullen blijven. 40,5 pet van de verder studerende arbeiderszo nen heeft 't theoretisch onderwijs gekozen, dat de meesten in een middenstandsberoep zal brengen. Bij al deze cijfers moet men wel in het oog houden, dat 56 pet van de arbeiderszonen geen voortgezet on derwijs volgt, terwijl 24,5 pet naar het nijverheidsonderwijs gaat, zodat mag worden aangenomen, dat 80 pet een weg hebben ingeslagen, waarop zij arbeider zullen blijven en 20 pet van de arbeiderszonen de arbeiderswereld mettertijd zullen verlaten. Uit de boerenstand koos ruim de helft van de verder-studerenden het landbouw onderwijs. Dit percentage ligt tamelijk vast, terwijl van 1950 1954 28 pet de richting van het theoretisch onderwijs insloeg. Van de boerenjongeren kan men aannemen, dat bijna de helft van de jongeren uit deze stand, die de school verlieten buiten de agrariche sector terecht zal komen, nl. 20 pet koos het nijverheidsonderwijs 30 pet. het theoretisch onderwijs. Van de verder-sluderende mid denstandszonen koos drie-kwart het theoretisch onderwijs en een kwart^het nijverheidsonderwijs. Hier ziet men ook een toenemende be langstelling voor het theoretisch en een afnemende belangstelling voor het nijverheidsonderwijs. Van de 37 pet van de midden standszonen, die in de genoemde jaren geen voortgezet onderwijs volgen, mag men aannemen, dat ze direct in het bedrijf van hun vader zijn gegaan of dat zij arbeider zijn geworden. .Gezien de betekenis van de in dustrie in Noord-Limburg, is de verhoudingsgewijs geringe belang stelling voor het nijverheidsonder wijs op het eerste gezicht niet erg bemoedigend, aldus Prof, Thurlings De laatste jaren valt er echter een verhoogde belangstelling voor deze tak van onderwijs te constateren, terwijl ook van de oprichting van een lagere technische school te Te- gelen en Helden, in de toekomst wellicht ook te Horst goede resul taten mogen worden verwacht. Het snuggere varken Standen en onderwijs. Bijzonder veel aandacht besteedt prof. Thurlings aan de keuze van het schooltype door de verder stu derende jongeren, in verband ge bracht met hun afkomst. Het gaat hierbij om de indeling van arbeiders, boeren en midden stand, deze laatste groep in zeer ruime zin genomen. Het blijkt dan, dat het percentage der verder studerende kidderen af komstig uit de arbeidersstand nl. 30.7 pet aanzienlijk lager is dan het aandeel van deze groep in de be roepsbevolking, nl. 43.1 pet. Bij de boerenstand is het percen tage verder studerende kinderen belangrijk hoger dan het aandeel van deze groep in de beroepsbevol king, nl. resp. 32 2 en 212 pet, ter wijl bij de middenstand de verhou dingen ongeveer gelijk liggen, nl. 37 en 35.7 pet. In bijna alle gemeenten liggen de verhoudingen tussen de arbeiders en de boeren zoals hierboven werd aangegeven. Voor Venray komt men tot het volgende resultaat: arbeidersstand 37.5 pet van de beroepsbevolking, 26.8 pet verder studerende kinderen, boerenstand 31,3 en 75,5 pet. en de middenstand maakt 31,2 pet van de beroepsbevolking uit, terwijl van de verder studerende jongeren 27,7 pet uit een middenstandsgezin af komstig is. Door de hetrogene samenstelling van de groep „middenstand" wordt de interpretatie van de cijfers voor deze groep natuurlijk zeer moeilijk, want zowel winkelier als hoger leidinggevend personeel vallen on der deze groep. In de agrarische sector is de be langstelling voor voortgezet onder wijs tamelijk groot, terwijl in de arbeidersstand, volgens Prof. Thur lings, vaak kennelijk de financiële voorwaarden ontbreken om de kin deren in de gelegenheid te stellen tot voortgezet onderwijs en dikwijls ook het inzicht in het belang van een voortgezette studie. Wat de absolute cijfers betreft, is er bij de drie standen een stijging van de Wanneer wij de dierenwereld om ons heen bezien, dan zien wij, dat alle dieren zich, wat verstandelijke „.P®.!01®0"?6 v.an de laats'c. v'?ï vermogens betreft, niet met de mens Siaa'aa" aal vele" ™aarscht,nl«k kunnen meten. Op dat gebied is er °mJdadlere?-^ er een diepe kioof tussen de mens en Toch is bét zo 'ulst gSueken. d D'Lrrmtk on^hun'jri^nier^ntel1 dePvo(^i^m^r?kaan£e^wast)e£M", ?en de dieren ook op hun manier Intel- zeer a beestje, In ons land ligent zijn, de één meer en de ander minder bekend, aangezien hetslechts minder. Hoe denkt u b.v. over uw j dierenparken voorkomt: op de hond en uw kat en het paard? - - Wij weten allen hoe de honden- liefhebber u staaltjes van de intel ligentie van deze dieren kan ver tellen. Zo doen er ook de nodige verhalen de ronde over de slimme poezen, om de paarden niet te ver geten. Een en ander is aanleiding ge weest voor de mannen van de weten schap om eens een onderzoek in te stellen naar het verstand van de dieren in het algemeen, om op die manier een zekere volgorde vast te stellen van intelligentie. De moeilijke ranglijst De dierpsychologen gingen hier bij uit van drie soorten tests en wel aansluitend op de verschillend dier lijke handelingen, namelijk de in stinctieve, de aangeleerde en als derde, handelingen die van eigen inzicht getuigen. De resultaten van de heren waren hier en daar nogal afwijkend, maar door uitwisseling van gegevens en vergelijken van materiaal, kwam men tenslotte tot een ranglijst die1 de instemming van het merendeel der collega's kreeg en werd opge steld door de Amerikaanse dier psycholoog professor Warden. Hij maakte een lijst van de tien intel ligentste dieren in de juiste volg orde. De eerste vier plaatsen van deze lijst worden ingenomen door apen soorten, waarbij de chimpansé bovenaan staat en de eerste plaats bezet. Als een kind van 3 jaar Dit dier blijkt van alle dieren het meest intelligent te zijn, hetgeen trouwens geen verwondering be hoeft te wekken, want velen weten niet, dat de verstandelijke vermo gens van een volwassen chimpansé gelijk staan met die van een men senkind van ongeveer drie jaar! Natuurlijk is er een verschil, om dat het kind kan spreken en de aap niet, maar zuiver verstandelijk staan ze gelijk. Dat is een prestatie, die verder geen enkel dier haalt. Nummer twee en drie op de rang lijst volgen de chimpansé op korte afstand, want dit zijn de orang oetang en de gorilla. Het begin van deze lijst is eigenlijk geheel in over eenstemming met de logische ver wachtingen want de eersie drie plaatsen worden ingenomen door de zogenaamde mensapen. Op de vierde plaats van de lijst volgt dan de gewone, breedneuzige aap, maar zijn achterstand is aanmerkelijk groter. Als vijfde volgt de hond, die dus na de apen inderdaad het meest in telligente dier is, als zesde de kat, waarbij tijdens de proeven zich het merkwaardige verschijnsel voordeed, dat de wilde katten intelligenter bleken dan onze tamme huiskat! achtste plaats de olifant, die on danks zijn dikke huid blijk geeft van schranderheid. Wij behoeven maar te denken aan de olifanten- scholen in de Congo om te weten, dat de olifant inderdaad gemak kelijk een en ander leert. Maar op de negende plaats komt... het varken, dat dus slimmer blijkt te zijn dan men vermoedt, want velen zouden ongetwijfeld 't varken niet hebben durven verwachten bij de eerste tien en dat nog wel vóór het paard, dat op de tiende plaats komt in deze lijst. Het is verwonderlijk, maar het varken blijkt verborgen talenten te hebben, die in het normale leven niet aan de dag treden. Belde familiefeesten, waarvan onze KAB veel werk maakt. Feesten, die zo gezellig en intiem kunnen zijn en ons steeds weer het gevoel geven te behoren tot één grote familie. Beste vrienden, is het wel eens tot U doorgedrongen, dat juist die decembermaand zovele mogelijk heden biedt om, ook in KAB-ver- bana deze saamhorigheid te tonen? U hebt allen wel eens de vreug de van het „geven" ondervonden? Er zijn nog zovelen, die het slechter hebben dan ieder van ons en dan bedoelen wij dit „slechter hebben" niet alleen in financiële zin. Maar dan zouden wij dit „slechter hebben" liever willen zien in het feit, dat er nog zovelen zijn, die hunkeren naar een bewijs van liefde, van medeleven van zijl: mede-arbeider, zijn medemens. Het behoeft zo weinig te kosten om een medemens een gelukkige dag te bezorgen. Welk een kleine moeite is het, een zieke te tonen, dat U met hem medeleeft, dat U hem of haar niet vergeten bent, dat U aan hen denkt in hun leed. Hoe weinig is er voor nodig een kind gelukkig te maken. Hoe weinig is er voor nodig, een medemens, die grote zorgen heeft, op te beuren en bij te staan. Zeg niet, beste vrienden, dat ge dit alles reeds doet, maar gooi er juist in deze decembermaand nog een schepje op. Wees eens goed voor uw broeder of zuster in Christus. Nee, zegt nu niet, dit is „gefemel' Dit is realiteit, die wij jammer genoeg niet altijd willen zien. U weet niet wie uw hulp of steun nodig heeft? Och, kijkt eens goed om U heen en mocht U het dan nog niet zien, ons Sociaal Charitatief Centrum zal U dan zeker de weg tor de naastenliefde willen wijzen! Mocht U slagen, zoudt U zich dan een betere voorbereiding op het Kerstfeest kunnen wensen? Veel succes in uw streven en een Zalig Kerstfeest wenst U Uw K A.B. er. van onze reclame Ook alle soorten kleedjes Hofstraat 10 Julianasingel 2 Telef. 566 Do K.A.B. leeft mee Met uw wel en wee. Leeft U mee met Uw K.A.B. Onze laatst gehouden werkver gadering dreigde aanvankelijk een mislukking te worden, door ziekte van de heer van Rens, die was aangezocht om voor onze leden te spreken over het Sociaal Charita tief Centrum. Dank zij de vindingrijkheid van het bestuur had deze bijeenkomst echter weer een zeer geanimeerd verloop. Onze geestelijk adviseur sprak, in een vlot en boeiend betoog over „gezinsverhoudingen", de verhou ding tussen man en vrouw, van de ouders tegenover de kinderen, ter wijl, na een korte pauze, over dit onderwerp van gedachten gewisseld werd. Ook de verhouding ARKA - KAB werd in een vlot debat besproken. Devoorzitter mocht op deze vergadering hartelijke woorden van welkom spreken tot de jongste telg uit onze KAB-familie, nl.de nieuwe afdeling Merselo, die met een flinke vertegenwoordiging aanwezig was. Ook de zo juist opgerichte mijnwerkersbond was eveneens aanwezig. Het zou ons in ditKAB-hoek- je te ver voeren om al datgene op deze vergadering behandeld, in alle details aan u voor te leggen. Komt U de volgende vergadering liever zelf eens luisteren. U zult er zeker niet van verveling dood gaan Maar... nu wij toch uw aandacht hebben, beste vrienden, zouden wij het graag eens nog eens met U allen hebben over iets geheel an ders. Wanneer U dit leest, scheiden ons nog slechts enkele dagen van de december-maand, de maand van de familiefeesten: St Nicolaas en Kerstmis. alle textiel o.a. damesshawls 1.95 A. Scheepers Tel. 375 Schoolstr. 22 elke gewenste aanleg of verandering. Tevens alle voorkomende boomkwekerij-artikelen Kwekerij-Tuinarchitectuur Kempweg 5 Tel. 771 nieuwe eleetr. naai machine f 250.- moderne eleetr. naai machine f 298.- Naaimachinehandel Kempweg 34 Foto-aibums Foto-standaards Lijstjes Poëzie-albums Hofstraat 10 Julianasingel 2 Tel. 566 Voor directe levering gevraagd Hoogste prijzen. P.PEETERS, YSSELSTEYN Timmermannsweg 36 Te koop gevraagd afgekeurde koeien en zieke varkens Cor Kremers, Carmelietenstraat, Boxmeer, TeL 08855459. zijn practisch, duurzaam en bij eenieder welkom. Wij etaleren een niet tevenaren collectie voor kinderen vanaf 3 jaar, diverse modellen en kleuren, in alleen le klas merken o a.: Empo, Ervo.cc IOC Stokvis, Cove, Locomotief, Astra enz. 33.- - 133.- een sortering zoals U nereens ziet, o.a.: Locomotief, Empo, Batavus, Stokvis, Ervo, enz. en het allerbeste Engelse rijwiel Raleigh. Als speciale Si Nicolaas-aanbieding leveren wij U een eerste klas ERVO tour- ol sportfiets geheel compleet voor de ongeluoflijk lage prijs Grote voorraad autopeds en driewielers in alle prijzen tijdens de Winkelweek tot 6 december en koop een HERCULES ol GELM0K lederen jas 10 jaar garantie, diverse kleuren, alle maten, prima pas vorm en zeer lage prijzen. Reeds een lange jas voor flOO Jekkers, Joppers en leren Vesten v.af 57.50 Verder imitatie Hercules leder kleding, motoroveralls, valhelmen, leren wanten met en zonder vacht, regenpak ken en broeken ook jongensmaten, leren en imitatie mut sen, handbeschermers, wir.dbeschermers voor bromfietsen en fietsen, kinderzitjes (voor en achter), eleetr. lampen, zaklampen, schijnwerpers, en een zeer mooie sortering tassen in de modernste kleuren. SOLEX SPARTA PUCH BROMFIETSEN RAP Sedert 1913 Tel. 409 St. Anthonis Moeders hartt salonklok t m de allerbeste. Junghans, met* vorm en die g< gongslag, f fai van alle kruit iets héél moois verzuimt dan ni collectie Ju-igl klokken te kon HORLOG Prijs 53 ct. per liter-fles parapl wandelsl stokken v. Hofstraat 10 I M. S. M. Schim i Horloger Kempweg 6 d< df Wijnen Voor St. Nicolaas grote sorterin; Oude Genever Likeuren voorradig. grote hoeveelheid kleine flesjes originele St. Nicolaas-surprises in alle prijzen NIEUW raketflessen met Oude Genever en Bessengenever. Henseniusstraat 1 W. LEENEN Telefoon 801 l

Peel en Maas | 1958 | | pagina 224