Janssen-Clevers 4jd lAfyaimhuió PETER IIEMIX Verrassende keuze van Paus Joannes XXI11 s^estbatt°3asv,c ™ovoan'6ï2en sms weekblad voor venray en omstreken advektent,epb,js: 8 ot-pormm abonnem-ents: Er mankeert nog wel iets aan Nederlands properheid Het nieuwste Het Warenhuis Ingezonden Mededeling. Kerkelijke Diensten Pluimveehouders Th. Classens, Oirlo naaisfersartikelen sortering Speelgoederen in Voor een mooi en nuttig St. Nicolaasgeschenk ruim gesorteerd en het beste in GEBR. MICHIELS Patersstraat 22 Tel. 961 Dames- heren- en kinderpantoffels Dames- en kinder-bontlaarzer Vele soorten Solex laarzen Abe Lenstra voetbalschoenen Hoge en lage gymnastiekschoenen schoenhandel Henseniusstraat 8 Schoenreparatie GRATIS bij elke f 10.- Speelgoed Luxe-artikelen Serviezen Lederwaren Byouterieën Parfumerieën Bazar Zaterdag 22 november 1958 No 47 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG X. •EEN RIJK BEZIT PEEL EN MAAS El PRIJS PER KWARTAAL 1 1.40 BUITEN VENRAY t l.fl BIJ DE KARDINAALSBENOEMINGEN Maandag' 17 november heeft Paus Joannes XXIII, nog volkomen on verwacht, de namen bekend laten maken van 23 prelaten, die 15 dec. tot het kardinaalspurper zullen worden verheven. Er bevinden zich 6 prelaten onder die werkzaam zijn in het opper bestuur van de Kerk, 5 diplomaten van de H. Stoel en tenslotte 12 resi derende bisschoppen. De Pauselijke diplomaten zijn allen Italianen, van de in Rome werkzame prelaten is er slechts één niet-Italiaan, van de residerende bisschoppen, respectievelijk aarts bisschoppen, zijn er drie Italianén en 10 niet-Italianen. De gemiddelde leeftijd is door de nieuwe benoe mingen gedaald van ruim 72 jaar, naar ruim 70. Aangezien de diplomaten na hun kardinaalsbenoeming naar Rome worden teruggeroepen voor functies in het opperbestuur der Kerk en reeds daar werkzame prelaten, die het purper zullen dragen, allen op één na Italiaan zijn, betekent dit, dat de internationalisering van het opperbestuur der Kerk, die door Pius XII z.g. was ingezet, niet is voortgezet. Integendeel, wij zien in de kardinaalsbenoemingen een aan zienlijke versterking van het Ita liaanse aandeel in het bestuur der Kerk. In Nederland kan men werkelijk van gemengde gevoelens bij de nieuwe kardinaals-benoemingen spreken. Enerzijds is er vreugde om de eer voor Mgr. Paolo Giobbe, die als Pauselijk nuntius-internun tius ruim 20 jaar de H Stoel in Nederland heeft vertegenwoordigd, anderzijds is er teleurstelling om het feit, dat er geen Nederlandse bisschop tot het kardinalaat is ver heven. INGEZONDEN Geachte Redactie, Met veel belangstelling hebben wij net ingezonden stuk van Exit gelezen. Dat hij de Venrayse jeugd op wil wekken om zich 's avonds nuttig bezig te houden, kunnen wij alleen maar apriceren en onder steunen. Dat de kleine Schaakclub uit Venray van de zijde van de Ven rayse bevolking geen medewerking heeft ondervonden is echter onjuist. Verzorgde de fa. Nagelhout niet gratis de door Botwinnik zo ge prezen verlichting en sierde de bloemen van de „Eeuwige Lente" niet de tournooizaal. Ook mochten wij ons verheugen op t rote linanciele steun van de Volkskrant. En vergeet niet 't Bondstournooi dat jaarlijks door de S.C. Venray wordt georganiseerd en dat alleen maar mogelijk is door de subsidie van de gemeente Venray en door de grote financiële steun van de gezameiijke Venrayse Industie. Ook de medewerking van de Venrayse zakenlieden door het plaatsen van advertenties in ons maandblad wordt zeer gewaardeerd. Nee, geachte schrijver, wij geloven dat U hier maar weinig vanaf weet en daarom willen wij U tot slot nog mededelen, dat de seance van de wereldkampioen bezocht werd door plm. 300 personen, w.o. de Edelachtbare Heer Burgemeester, Pater Rector, de voorzitter van de Industriële club en vele genodigden, de plaats onibieekt om ze allen te noemen. Hopend dat dit voorU en de Ven rayse bevolking, die wij vanaf deze plaats nog eens onze hartelijke dank brengen, duidelijk is, verblijven wij met dank voor de verleende plaats ruimte. Het Bestuur van de Schaakclub Venray. Wij, Nederlandse huisvrouwen, koesteren ons zo graag in de vleien de illusie, dat wij de schoonste en zindeiijkste huisvrouwen ter wereld zijn. Ik vindt het niet leuk, zulke mooie illusies te verstoren, maar toch zal het moeten. Want het Nederlandse volk is eigenlijk lang niet zo helder als we altijd zo graag willen ge loven. Nederland komt in de ranglijst van landen, wat betreft het gebruik toiletzeep een goede waardeme ter voor lichaamshygiëne pas op de 5e plaats. 65 pet. van de Nederlandse huizen heeft geen badkamer of douchecel. En in maar al te veel woningen waar wel een dergelijke nuttige ruimte aanwezig is, wordt die gebruikt om brand stoffen of aardappelen op te slaan of als rommelhoek. Om dit probleem eens van alle kanten te belichten, heeft de direc tie van de zeepfabriek Dobbelman Eerlijk gezegd, hadden velen erop gerekend, dat wij na kardinaal de Jong wederom een kardinaal in ons midden zouden krijgen. De Kerk in Nederland is her haalde malen voorwerp van Pause lijke lofiuitingen geweest wegens zijn missieliefde en offerbereidheid. Het aantal missionarissen, dat Nederland uitzendt, wordt door weing landen overtroffen. Nergens wordt wellicht zo spon taan en gretig geantwoordt op de Afrikaanse missie-encycliek Fidei Donum als in ons land. Onder de Nederlandse zielzorgers en 1- ken bevinden zich voortreffelijke en be kwame katholieken, die ook in breder verband de Kerk van nut kunnen zijn. Een paar dagen voordat de kar dinalen werden benoemd, hadden de Zuid-Amerikaanse bisschoppen nog een beroep gedaan onder an deren op het Nederlandse Episco paat om mee te werken aan de bestrijding van de priesternood in Zuid-Amerika. Wanneer wij de geruchten willen geloven in Rome, staan ons binnen kort wederom kardinaalsbenoemin gen te wachten. De Paus zou nl. van plan zijn het kardinaalscollege nog verder uit te breiden. Ofschoon vooral by een Paus als Johannes XXIII, die reeds her haalde malen blijk heeft gegeven, totaal onverwachte besluiten te nemen, geruchten bijzonder gevaar' lijk zijn, is verdere uitbreiding niet uitgesloten, daar de taak van de Kerk in de steeds kleiner wordende wereld steeds groter wordt. Maar we zullen daartoe de toe spraak van de Paus op 15 decem ber moeten afwachten. N.V. ter gelegenheid van haar 225 jarig bestaan een zogenaamde Ge- zinsbygiënedag belegd, en enkele deskundigen uitgenodigd hun licht eens te laten schijnen over de Nederlandse properheid. Eén tandenborstel Prof. dr. H.M.J. Scheffer, direc teur van het Tandheelkundig Insti- tnut van de Universiteit in Utrecht sprak over mond- en tandhygiëne. En hij onthulde niet al te fraaie dingen. In maar al te veel gezinnen blijkt maar één tandenborstel aanwezig te zijn, waar mede het hele gezin de tanden poetst. Of niet. Want 75 pet van deNederlandsche school jeugd poetst zelden of nooit haar tanden.... En hoeveel moeders geven hun spruiten 's avonds in bed nog een snoepje, waarvan de suiker dan de gehele nacht ongestoord gelegen heid heeft het jonge gebit aan te tasten? Prof. Scheffer opperde het idee de verjaardagstrakteerpartijen op school (meestal kleverige toffees of ander gebit-verwoestend snoep) om te zetten in het trakteren op fruit. Apart uit. Dr. Banning, geneeskundig hoofd inspecteur der volksgezondheid, bekommerd zich vooral om onze geestelijke hygiëne. De woningnood wees ook hij aan als grote bedreiger van het har monische gezinsleven en dus ook van de geestelijke hygiëne. Het losgeslagen zijn van de jeugd zag hij niet als fout van de jeugd maar als fout van de ouders, en als gevolg van üe treurige woning toestanden. Het ouderwetse „samen uit en samen thuis" bestaat bijn niet meer. Kinderen en ouders gaan apart uit, op zondagse uitstapjes, maar ook met grote vakanties. En dan pleitte dr. Banning voor 'n betere opleiding van de huis vrouw. Elk meisje moet smakelijk en verantwoord kunnen koken. En vanzelfsprekend moet zij zor gen voor hygiëne in huis: geregeld schone handdoeken, wasgelegenheid bij het toilet, geen vuile schoenen poetsen op het aanrecht, waarop brood wordt gesneden, theedoeken werkelijk alleen maar gebruiken voor de afwas, en deze ook gere geld verwisselen voor schone er bleek nog een lange verlanglijst te zijn op het punt van huishoudelijke hygiëne. foto-albums fotostandaards en lijstjes poëzie-albums Hofstraat 10 Telefoon 566 VERVROEGDE STEMBUS STRIJD IN VENRAY Neen, beste lezers, 't gaat hier niet om een vervroegde verkiezing- van een gemeenteraad, 2de kamer of provinciale staten, maar om een nieuw prijzenswaardig initiatief van de fa. P. M joren alhie Genoemde fa. gaat nl. een prach tige Grunoig bandrecorder gratis beschikbaar stellen voor een van de scholen in de gemeente Venray. Aangezien het voor de fa. Mooren zeer moeilijk te beoordelen valt aan welke school deze het besie kan geschonken worden, roept deze fa. de hulp in van alle inwoners der gemeente. Vanaf maandag 24 november zijn bij bovengenoemde fa. stembiljetten verkrijgbaar, waarop alle namen van de deelnemende' scholen staan vermeld. Alle volwassen inwoners van de gemeente kunnen zo'n stembiljet gratis krijgen en daarna hun stem op een van de scholen uitbrengen. De school, die de meeste stem men verwerft, krijgt na afloop van de stemming de prachtige Grundig bandrecorder. Ouders, stelt uw kinderen niet teleur en haalt ook zo'n stembiljet en brengt uw stem uit op de school, welke door uw kinderen wordt be zocht. Hierdoor helpt u de school uwer kinderen een bezit te ver werven. En welk een bezit? Een echte Grundig bandrecorder, gemaakt in een der grootste band recorder-fabriek ter wereld, welke in kwaliteit en uitvoering een klasse op zichzelf vormt. Beschikbaar gesteld door de Grundig-dealer voor Venray, de fa. P. Mooren, Grotestraat 10. van 23 tot en met 29 nov. IE 26e en laatste zondag na Pink steren: 6.30 lm. Gerrit van Wel en Wilhelmina Mulders, 8.10 Jo Swim kels, 9 15 kindermis, 10 15 hoogmis best.jg. Theodora Winnen-Holter- mans, waarna Te Deum bij 't einde van het kerkelijk jaar, 2 u. lof, 2.30 congregatie van de vrouwen. Maandag 7.30 lm. overl. fam. Lernmens-Poels. Dinsdag 7.30 lm. overl.fam.Claes- sens-Poels. Woensdag 7.30 lm. t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. en H. Gerardus, fam. van Vegchel-Verheijen, 9 u. gez. h. Mis vd. levende en overl. leden van het kerkkoor. Donderdag 7.30 lm. Harry Arts. Vrijdag, feest van St. Oda, patro nes der kerk: 7 u. lm. uit dankb. fam. Hubers-Loonen, 8.30 lm. vd. levende en overl. leden Boerinnen- bond, 10 u hoogmis overl. ouders Verheijen-Litjen?. Zaterdag 7.3o lm. uit dankb. fam. Stiphout-Poels, tot 5.30 biechten, 6 u. Marialof. RECTORAAT SMART 26e Zondag na Pinksteren, laatste zondag van 't kerkelijk jaar: 6 15 lm. overl. moeder, 7.30 t.z.i., 10 u. hoogmis, waarna Te Deum uit dank voor de verkregen gunsten van 't afgelopen jaar, 3 u. lof. Maandag 6 30 lm. v. priesterroe pingen, 7.30 v i. noden van de kerk. Dinsdag 6 50 lm. t.z.i., 7.50 overl fam. de Haart-Cremers. Woensdag 6 30 lm. Mart. Bonants en echtg., 7 30 lm. t.e.v. St. Jozef. Donderdag 6.30 lm. uit dank v. verkr. gunst, 7.30 genezing zieke. Vrijdag 6 30lm. overl. ouders,7 30 vd. meest verlaten zielen. Zaterdag 6 30 lm. vd. missies, 7 30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. vd. berg Carmel, 57.30 biechten, 7.30 lof. Altijd welkom voor uw man is een hoed, das of hemd ven EBBERIKK het CPI is gestart. De uitmuntende W x R gebruikshybriden hiervan, nog zonder certificaat en speciale prijzen, alle van eigen bedr. Biedt beleefd aan Tel. 04783 210 E 74b Alle o.a. knopen, gespen, ceintuurs de grootste sortering 't KNOPENHUIS A. Scheepers, Tel. 375 Schoolstr. 22 fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Julianasingel 2 overhemden, dassen, sjaals, zakdoeken, manchetknopen, hoeden, petten, wollen vesten, pullovers, truien, pyama's, handschoenen, caps, alpino's en verder alles op herenmodegebied. Voor St. Nicolaas zijn wij ruim gesorteerd in 'n porcelein kop o.schotel inkopen. Gloednieuwe sortering tegen lage prijzen A.s. week tot 9 uur open Grotestraat 13

Peel en Maas | 1958 | | pagina 217