Excursie „Limburgs Landschap" SoleX L.J. van Haren RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Vestigingseisen voor het landbouwbedrijf Sint Petrus en Paulus Speciale vacantie-aanbieding 150.- fa. Mooren Grotestraat 10 Telef.683 Zaterdag 28 juni 1958 No 26 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS t&.iTT-«Tr* xr r«AT ni/rr*mr* r*T/n\T ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. perm.m. ABONNEMENTS- nBTTH EN UITGAVE FIRMA VAN PEN MPNOSHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PBIJS PEK KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENBAY t 1.60 GBOTESTBAAT 28 TELEFOON 512 GIBO 150652 IflftftQooooo ooo ooooo a o o o o o oooo oooooQoaflQOQQOflOflttaOflailfl ILLOJXLIIJUUUUUUJUUUUULMJUJUJJULILt OU 8 iUUUUUUUULOJtLJUlg Vraag 29 JUNI Niet alleen feest voor hen, die Piet, Peter of Paul heten. Wij vieren morgen het feest van de Prinsen der Apostelen, zoals Sint Petrus en Paulus dikwijls wor den genoemd, omdat zij de voor naamste zijn onder de Apostelen. *~Het is niet alleen een heiligen feest, waarop zij, die Piet, Peter of Paul heten, hun heilige Patroon vieren. Het is ook en nog veel meer een feest van de Kerk, die door Christus werd gesticht en gebouwd op het fundament van de Apostelen, waarvan Petrus en Pau lus de voornaamsten zijn. De eerste omdat hij van Christus het opper ste gezag in de Kerk ontving, ,,de sleutels van het Rijk der hemelen" en hij de rots is, waarop de Kerk stand zal houden tot aan het einde der tijden. De laatste, omdat Hij de Apostel der heidenen is, die het meeste gezwoegd en geleden heeft voor de uitbreiding der Kerk. Het is bovendien het feest van de Pausen en het pauselijk primaat. De woorden van Christus: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots wil Ik mijn Kerk bouwen" de naam Petrus, die Jezus aan de eerste der Apostelen gaf, betekende nl. steen rots, zoals in het frans „pierre", zowel Plet betekent, alsook steen deze woorden gelden ook voor elke opvolger van de H. Petrus. Iedere Paus is immers een andere Petrus, een andere steenrots en de poorten van de hel zijn er vanaf de eerste Paus tot aan Plus XII nooit in geslaagd de Kerk ten onder te brengen. Bij „poorten van de hel" moeten wij in onze dagen denken aan alle duistere machten die de Kerk be lagen, vooral de communisten of materialisten die alle godsdienst als schadelijk voor de materiële voor uitgang willen uitroeien. In de laatste 50 jaren vooral is de invloed van de Pausen over heel de wereld geweldig gestegen. Wat onze dichter Vondel zei van Sint Petrus: „O grontsteen van de Kerck, O Wachter in Gods stede", dat geldt in onze tijd evenzeer van de Paus van Rome. Zelfs de communisten zijn beducht voor die macht van Christus' plaatsbekleder op aarde: dat zou men tenminste op kunnen maken uit hun verwoede aanvallen op het Pausschap en uit hun on vermoeide pogingen om in de lan den achter het „ijzeren gordijn" de katholieken op te zetten tegen de Paus en ze in een Schismatieke Kerk af te scheuren van de Kerk van Rome. Hoe groot de invloed van de tegenwoordige opvolger van de heilige Petrus in heel de wereld is, dat is heel duidelijk uitgebeeld op de wereldtentoonstelling te Brussel. Daar staat op het plein van het paviljoen van de „Civitas Dei" een geweldig groot beeld van onze hei lige Vader opgesteld, die zijn armen wijd uitbreidt als om heel de wereld te omvatten. Dat is geen persoonsverheer lijking zoals de Communisten dat doen met Lenin en hun andere lei ders, neen, dat is de gelovige er kenning van de wereldomvattende betekenis, die de Paus volgens de plannen van de Goddelijke Voor zienigheid. in onze tegenwoordige wereld heeft. Zijn vaderlijke zorgen gaan uit naar alle noden der ge hele mensheid. De Paus is tegenwoordig wer kelijk als een vuurturen die alle mensen temidden van zovele dwa lingen de weg wijst naar de haven van de waarheid. Hij is de opperste Leraar die de mensheid de weg wijst naar wat haar werkelijk tot welzijn strekt. Van zijn leiding hangt ontzaglijk veel af voor heel de wereld. Maar die leiding en die zorg voor heel de Kerk moeten de heilige Vader wel zeer zwaar vallen. En nij heeft dan ook meer dan anderen behoefte aan het licht en de kracht van de Heilage Geest. Zeker, die zullen hem nooit ont breken volgens Christus' belofte, maar zy zullen hem rijker en over vloediger gegeven worden, naar mate er meer en vuriger door de leden der Kerk voor hem gebeden wordt. Wij willen dan morgen de heilige Petrus en Paulus bidden, dat God onze Opperherder zegene en hem helpe met Zijn wijsheid en kracht om zijn verheven zending in de wereld zo vruchtbaar mogelijk te vervullen. Döze streek een der mooiste en belangrijkste recreatiegebieden van ons gewest. Op zaterdag 21 juni heeft de Stichting „Limburgs Landschap" een excursie gemaakt naar Noord- Limburg. Eerst werd gewandeld door de bossen van het voormalige, in 1850 afgebroken Kasteel van Horst, die thans in het bezit zijn van het Staatsbosbeheer. Deze bossen zijn grotendeels 100 jaar en langer geleden zeer des kundig aangelegd en vormen ver schillende brede singels rond de boerderijen, die tot het kasteel hebben behoord. Daar tussen in liggen zeer schil derachtig de weilanden. Oude eiken lanen rond en door het bezit lei dende, vormen met de bossen en weilanden een prachtig gebied van natuurschoon. Vervolgens ging de tocht naar 't Spraeland bij Oostrum, waar eens een burcht heeft gestaan, die tot 1400 nog bewoond was, maar ge leidelijk aan vervallen en verdwe nen Is, nadat de eigenaren in het bezit van het kasteel Geysteren waren gekomen en zich aldaar hadden gevestigd. Onder de oude eikebomen is de terp van de burcht en het verloop der omgevende grachten nog goed te zien. Vervolgens werd over het eikel- veld naar de Rosmolen gewandeld en langs de oevers der beek naar de St. Wilbertskapel, te midden der dennenbossen, waar de grenzen van Limburg en Noord-Brabant en van de gemeenten Venray, Wans- sum en Vierlingsbeek bijeenkomen. Enkele jaren geleden is hier een uitgebreid bodemonderzoek gedaan door Prof. Glazema van de Oud heidkundige Rijksdienst, waaruit gebleken Is, dat deze plaats reeds 1200 jaren geleden een bijzondere betekenis had, gelegen aan een verkeersweg en gebruikt als ver gader- en offerplaats en later ook als plaats om te dopen. Nadat de toenmaals daar aan wezige waterplas door het zand was dicht gestoven, is de nog aan wezige put en later de kapel ge bouwd, die blijkens de steen boven de deur, in 1645 door de heer van Geysteren grondig is gerestaureerd. Het uit die tijd daterende houten beeld van St. Wilbert die 1300 jaar geleden werd geboren is momenteel op de Sint Willibrordus- tentoonstelling te Echternach. Van de kapel ging de wandeling verder door de bossen naar het natuur-reservaat van de gemeente Venray, de Boshuizer bergen, bij- lezijds van de spoorwegen. In het gehucht Boshuizen werd omstreeks 1500 nog glasgebrand. Vanuit verschillende toppen der heuvels werd het prachtig uitge strekte boslandschap bewonderd, terwijl de weelderige vegetatie der jeneverbes-struiken bijzondere aan dacht trok. Ook veel soorten mos, heide en duingras alsmede de vogels, die we er aantroffen, hadden grote belang stelling. Over zeer schilderachtige, geheim zinnige paadjes, bereikte het gezel schap tenslotte de uitspanning „het Barrier" aan de weg Venray— Maashees, waar de excursie met een gezellig samenzijn bij koffie en vla besloten werd. Voor de meeste van de uit het Zuiden der provincie komende deel nemers aan de wandeltocht was deze streek nog terra incognita. Allen bleken, ondanks de nogal uitgestrekte en vermoeiende wan deling, waarbij men gelukkig var de regen gespaard was gebleven, uitermate voldaan. Allen waren het er over eens, dat deze streek een der mooiste en belangrijkste recreatiegebieden van ons gewest vormt, die alle aandacht en zorg verdient. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Aan de Sociaal Economische Raad is door de Minister advies gevraagd over een voorontwerp van een Land- bouwvestigingswet. Deze opent de mogelijkheid ves tigingseisen te stellen voor onder nemers die in de toekomst het landbouwbedrijf willen gaan uit oefenen. Het voorontwerp gaat er nl. van uit, dat allen, die het land bouwbedrijf thans regelmatig uit oefenen, zonder nader onderzoek de vereiste vergunning verkrijgen, indien deze tijdig wordt aange vraagd. Vergunning vereist De kern van de voorgestelde rege ling houdt nl. in, dat voor het uit oefenen van een bepaald soort land bouwbedrijf vergunning van het Landbouwschap kan worden vereist. Een dergelijke vergunning wordt alleen verleend, indien wordt vol daan aan bepaalde eisen, die be trekking kunnen hebben op vak bekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid. De eisen kunnen niet hoger wor den gesteld dan strikt noodzakelijk is. Ten aanzien van de eisen be treffende vakbekwaamheid iaat de wet de mogelijkheid open, dat deze ook kunnen inhouden, dat geduren de zekere tijd, niet langer dan drie jaren, praktische ervaring in de betrokken bedrijfstak is opgedaan. Werkingsfeer van de wet Het voorontwerp heeft betrekking op de landbouw in ruime zin. Daar onder vallen met name de akker bouw, de weidebouw, de veehouderij, de pluimveehouderij, de fruitteelt. En als morgen de kinderen hun Doopbeloften plechtig hernieuwen, willen wij met oprechtheid des harten de belofte herhalen, die wij zelf ook eenmaal plechtig hebben afgelegd: „Aan de Paus van Rome, de op volger van de H. Petrus en de plaatsbekleder van Christus op aarde, beloof en zweer ik ware ge hoorzaamheid". Motieven De snelle ontwikkeling van tech niek en wetenschap stellen aan de zelfstandige ondernemer steeds zwaardere eisen, zodat het gevaar voor mislukking toeneemt naarmate de ondernemer minder geschoold is. Verder is de beschikbare opper vlakte cultuurgrond nu eenmaal beperkt. De vraag rijst dan ook of het ten opzichte van hen, die zich voor de landbouw hebben bekwaamd, wel billijk is, dat anderen, die zich niet die moeite hebben getroost, over een deel van de schaarse grond kunnen beschikken. Ook het gemeenschapsbelang eist, dat de beschikbare cultuurgrond zo goed mogelijk gebruikt wordt. Zeker geldt dit, wanneer de om standigheden de Overheid nood zaken de ondernemers in de land bouw een bestaansminimum te garanderen en deze garantie ook werkelijke offers vraagt. Scholing Bij het vraagstuk van de vesti gingseisen in de landbouw heeft de minister met name het oog op de scholing. Aan het stellen van eisen van credietwaardigheid bestaat in de landbouwsector in engere zin zijns inziens vooralsnog minder be hoefte. Wat de scholing betreft meent hij, dat zowel het programma als het aantal der lagere landbouw scholen in den lande het gewenst en verantwoord maken de eis te stellen, dat de toekomstige onder nemer in het bezit is van het diplo ma van een zodanige school. Hij wil echter niet de mogelijkheid uit sluitend, de nodige vakbekwaam heid ook in de praktijk wordt ver worven, indien de nodige algemene ontwikkeling op andere wijze is verkregen. Uitvoering bedrijfsleven De minister is van oordeel, dat de uitvoering van de wet in han den van het bedrijfsleven zelf dient te worden gelegd. Het ligt voor de hand het Landbouwschap, dat im mers is ingesteld voor alle onder nemingen in de zin van de wet, met de uitvoering te belasten. Bijgevolg draagt de wet aan het Landbouwschap op de vereiste ver gunningen te verlenen. Volgens het voorontwerp stelt het Landbouwschap ook de voor een goede uitvoering van de wet nodige regelen vast, zoals b.v. de procedure voor het aanvragen en verlenen van vergunningen. In bijzondere gevallen, waarin gewichtige belangen daartoe aan leiding geven, kan de minister ont heffing verlenen van een verbod tot uitoefening van een landbouw bedrijf zonder vergunning. GEMEENTE VENRAY BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat op 9 juni 1958 is ingekomen een schrij ven van Leonardus Mathijs Wilhel mus Janssen, van beroep boekhou der, wonende te Venray Oostrum D 36 a waaruit blijkt, dat hij vol hardt bij zijn op 19 juli 1956 inge diend verzoek om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, op welk verzoek des tijds afwijzend moest worden be schikt uitsluitend op grond van het feit, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Verzoeker wenst thans in aan merking te komen voor een tap- vergunning voor de zaal met toneel en voor het vergaderlokaal, respec tievelijk groot 196 en 25 m2 van het perceel Oostrum D 9 te Venray Binnen twee weken na dagteke ning van deze bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen der vergunning schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 18 juni 1958. Burgemeester en wethouders vnd. A.H.M. JANS SEN, burgemeester H. VORST, secretaris. Zwakke stee in gezondheidszorg Dit artikel werd overgenomen uit „Ons Groene Kruis", propaganda blad van de Provinciale Groningse Vereniging. Wat vroeger tijden betreft zijn we op het punt van baden nog niet helemaal „bij". Hoe kan het ook anders na een periode van zo lange verwaarlozing. Er is een historicus, die beweert, dat na de val van het Romeinse Rijk, de Europeaan in 1000 jaar geen bad heeft genomen. Hij kan best gelijk hebben. De Romeinen hadden een keur van diverse soorten baden; afge zien van de Scandinavische bad- gewoonten, is er van variatie niet veel meer overgebleven. Verder zien we hoe aarzelend de behoefte aan baden begint terug te komen zo halfweg 1800—1900. Gedurende tien tallen jaren Is het nog een previlege van de rijken, doch vooral met de komst van de waterleiding valt daarna een popularisering op te merken. Dat de bevolking van Nederland nu met zijn waterbeschaving weer op het hoge peil der oude Romeinen is aangekomen, zal ik echter niet graag beweren. Een aardige indruk over de lichamelijke reinheid geeft het zeepverbruik van een volk. Volgens de statistieken staat het Amerikaanse volk ver boven aan de lijst met bijna 4 x zoveel zeep verbruik als de gemiddelde Frans man. Hiertussen is de volgorde van properheid: Britten, Duitsers, Bel gen, Nederlanders, waarmee wij dus blijkbaar toch nog wel erg met de Fransen in het vuile hoekje zit ten. Waar blijft onze veel geroemde properheid? Vergist u zich niet, het zijn de blinkende deurknoppen, heldere rui ten, schone gordijntjes, zindelijke stoepjes, die deze Hollandse glorie dragen, niet de schone voeten noch de blanke ruggen! Helaas bepaalt nog te veel het zichtbare vuil het moment van de reiniging. Dit is beslist een foute gedachte. De huid is ook een uit- scheldingsorgaan, d.w.z. er wordt water uitgescheiden door de zweet- klieren en hierin opgelost zijn ver schillende stoffen, die na het ver dampen van het zweet ln een dun laagje op de huid achterblijven. Deze uitscheiding van zouten kan flinke afmetingen aannemen. En als ik het nu eens zo stel, dat ons zweet te vergelijken is met ver dunde urine, zie ik in mijn gedach ten alle lezers aan een stukje zeep Vóór de vacantie bent U nog de gelukkige bezitter vari een Solex Vóór de vacantie betaalt U 150.contant, daarna gedurende drie maanden 67.50 pér maand contant Deze unieke Solex Service kost U géén rente U kunt direct van Uw Solex gaan genieten Komt U vandaag nog even langs Grotestraat 2 Tel. 221 Venray SoleX het laagst geprijsd, het hoogst gepreian Zowel voor de zwaarste als voor de fijnste gezinswas! - v—Vertrouw Uw gehele gezinswas met een A-. X gerust hart toe aan elk RON'DO-product I De RO.N'DO Ilse is een voorbeeld van* een technisch volmaakte, handige was- vlcugelmachine met een automatische waterstraal pomp. rano.^ GROOTMOEDER OEED J anc iiiro Jl urri iiadtctlcrdthandil-Imp.vwS'tdnlani. L Ut nftjfllBttl GEBR. TIMMERMANS KESSEL (bij VENIO) I RONDO-dealer voor Venray en omstreken en een handdoek denken. Het is niet alleen vies, doch ook ongezond de huid niet te reinigen. De huid kan zijn normale taak niet meer verrichten met een laagje vuil, ook al is dit onzichtbaar. Tot die normale taak hoort o.m. de temperatuurregeling, Regelma tig reinigen van de huid behoedt de mensen voor veel kouvattingen, vooral als men tot slot van een warme reinigingsdouche even de warme kraan dicht draait en een enkele minuut aan „huidgym- nastiek" doet. U kent het kouvatten na zweten. De huid-isolatie is gestoord, de ver damping ontregeld, bovendien zijn ook nog de kleren met vocht door drenkt. Een flinke afwassing en droge kleren en alle gevoel van kille rillerigheid is meteen verdwenen. Dit ter illustratie. De huid heeft veel meer taken, die alle gestoord worden bij een slechte hygiëne. Meerdere illustra ties zou ik hiervoor kunnen noe men, doch we weten het nu wel, onder de douche en regelmatig! Dat in dit artikel alleen de douche- baden zijn genoemd wil niet zeg gen, dat ik de vele andere soorten baden van geringere betekenis zijn. Integendeel. De zwembaden hebben weer een geheel eigen plaats en betekenis. Verder is er over zonne- en luchtbaden, alsmede kuurbaden ook wel het één en ander te zeg gen, maar met dit artikeltje willen we ons tot de doche en het bad beperken. Modelboerderij te Horst Maandag is te Horst het proef bedrijf Campsplaats officieel ge opend, speciaal bedoeld als voor beeldbedrijf j voor akker- en welde bouw op Limburgse zandgronden. Het bedrijf beslaat 22.30 ha. In bedrijfsgebouwen en Inrichting is rond f 140.000 geinvesteerd. Het Rijk verleende medewerking aan de financiering van de inrich- ting.~van\Teenvj'z.g. open loopstal, waarin het vee 's zomers en 's win ters van het veld uit vrij toegang heeft, en volgens een systeem, dat in Amerika veelvuldig wordt toe gepast. Het beheer van dit bedrijf berust bij een stichting, waarin de LLTB, de onderlinge verzekeringsmij v.d. LLTB, defK.A.B.-Limburg, het ge meentebestuur en 5 landbouworga nisaties uit; Horst zitting hebben.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 19