Hoe zal de streek rond Vlodrop er morgen uitzien! BWlIZiPIIROL Mater Amabilhschool Venray Ook Spierpijn Maatregelen op geestelijk en maatschappelijk gebied nodig. Toen minister Van der Brink in maart 1952 in zijn indus trialisatie-nota de ontginning van het „Mijnveld Vlodrop" aankondigde, stond het voor die streek, waar deze jongste staatsmijn gevestigd zou worden, vast, dat het aanschijn der aarde hier binnen enkele jaren grondig zou veran deren. Wat en hoe, dat kon men toen nog niet^ overzien. Maar dat men deze mijnvestiging niet op zijn beloop moest laten, daarover was men het in alle kringen op voorhand eens. De ervaringen met industrieële revoluties, zoals in de oude Mijnstreek, in Eindhoven en elders had den plaats gevonden, waren een teken aan de wand, zodat hier in deze landelijke streek gezorgd diende te worden voor tijdige aan de nieuw te verwachten toestanden. (vervolg van voorpagina) Zo worden wij in Nederland door kwekers en buitenlandse vrienden uitgenodigd om zelf maar door onze zure appels heen te bijten, hetgeen wij overigens graag doen. want de weekomzet aan appels bedraagt thans een slordige vijf miljoen kg. De kwekers hebben zich zonder schuld gedeeltelijk zelf in deze overvloed gemanoeuvreerd, want toen vorig jaar de oogst zo schraal was heeft men een groot aantal bomen met appels 1 van slechte kwaliteit maar laten staan. Ze brachten nog wat opDit jaar komen ook deze bomen weer met hun bescheiden oogst, die men nu soms voor niets nog niet kwijt kan raken. Meestal ontfermt zich er dan maar een conservenfabrikant over, die pakhuizen en schuren vult met blikken appelmoes, flessen appelsap en appelpulp voor de jamfabricage. Al met al hebben de kwekers geen reden tot juichen met deze overvloed, vooral niet de pachters van boomgaarden, die een goede pachtprijs betaald hebben in de verwachting dat er dit jaar bij een grote appeldorst gemakkelijk winst zou zijn te maken. Zure winst De handelaren in ooft lopen ook niet te springen van vreugde. Integendeel, zij gaan zwaar gebukt onder de zware appellasten, die door hun handen gaan, maar waar aan zij per kg gerekend, maar weinig verdienen. Zij draven de hele dag, lopen het publiek bij wijze van spreken met de appels achterna, maar de huisvrouwen zoeken alleen de beste soorten eruit tegen spotprijzen en laten de rest in de kisten staan. De appel winst wordt dit jaar zuur verdiend. Het gaat voor de groente- en fruit- winkeliers tenslotte niet om de verkoch'e hoeveelheden, maar om de daarmee verkregen winst. Wie juichen kunnen dit jaar, dat zijn de huisvrouwen. Ze kunnen dit jaar de gezondheid voor zich en hun gezin niet per kg kopen, maar per mud. Een handige moe der weet dit voordeel uit te buiten zij het tot schade van de verkoop in produkten, die met het fruit moeten concurreren. Zij kan im mers aan het ontbijt appelstroop eten in plaats van een andere belegging Gedroogde appeltjes of appelmoes nemen de plaats in van groente of een ander onderdeel van het middagmaal. Zij kan ook de appels als dessert geven, waar mee de pudding of iets anders naar de achtergrond wordt ver plaatst. Kinderen krijgen dit jaar een appel in plaats van ander snoepgoed. Het zou ons niet verwonderen indien in veel gezinnen in de avond uren de fruitschaal op tafel werd gezet in .plaats van het kopje koffie of thee. In een sportieve prijzenstrijd moeten sinaasappels, druiven, bananen en andere fruit- soorten dit jaar het veld ruimen voor appels en nog eens appels. Overvloed en voedseltekort Het is interessant de invloed van de appelvloed na te gaan op de kosten van levensonderhoud van het gezin. Indien de huisvrouwen appelkoekjes of appeltaart bakken in plaats van de bakker te begun stigen met een order op gebak, moet men in verschillende bran ches van de voedingsmiddelen sector een zeer nadelige invloed ondervinden van de hoorn des overvloeds aan ooft. Die invloed geldt voor de omzet in met de appel concurrerende fruitsoorten, voor koek, chocolade, brood, koffie en thee, gebakwaren. Al met al moet de thermometer voor het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud enkele graden dalen. Helaas herinnert deze vloed ons ook op sprekende wijze aan de onvoldoende samenwerking tussen de volkeren der aarde en van het westen. De fleur van bellefleuren en cox orange kan geen compen satie bieden voor de bittere weten schap dat de volken het niet eens kunnen worden over een gelijk matige verdeling van de overvloed, die zich plaatselijk voordoet. Tot heil van allen. Moge de aanblik van zoveel goede gaven van moeder natuur in de groentewinkels en op de markt kramen ons hart vervullen met dankbaarheid over de rijke over vloed die ons op dit kleine stukje grond, dat Nederland heet, in de schoot wordt geworpen. Het nieuwe clubhuis van de Mater Amabilisschool is deze week, en ook verleden week door onze leerlingen in gebruik genomen met een gezellig avondje. Ook de oud leerlingen zullen binnenkort ge legenheid krijgen om het contact met de Mater Amabilisschool te verstevigen. Zoals op de diverse avonden reeds is gezegd, zal 't clubhuis elke werkdag tussen de middag van 12 302 uur en dinsdags »van 12.30—5 uur voor onze leerlingen en oud-lei rlingen openstaan. Bovendien zijn dinsdag, woens dag en donderdagavond onze leer lingen en oud-leerlingen van 710 uur van harte welkom. De ouders willen wij, via dit berichtje, om hun medewerking vragen, zodat ons nieuwe clubhuis volledig aan 't doel dat 't beoogt zal kunnen beantwoorden. Talrijke voorzieningen nodig. Op voorhand stond het daarbij o.a. vast, dat de vestiging van dui zenden nieuwkomers niet zou die nen te geschieden in één of meer nieuwe woonkernen, afgezonderd van de oude dorpen, maar dat er, zoals dat heet, intregatie zou moe ten plaats hebben in de bestaande woonkernen, de kerkdorpen Melick Herkenbosch, Vlodrop, Posterholt en St. Odiliënberg. En met het bekend worden van de plaats van vestiging van de nieuwe mijn, die de naam .Beatrix' zou krijgen, kwam vast te staan, dat Herkenbosch de grootste stoot zou hebben op te vangen van deze toevloed. Schachten bijnagereed We staan thans nog maar enkele jaren vóór de exploitatie van de Staatsmijn Beatrix. Binnen enkele maanden zijn de beide schachten gereed, die reiken tot op het kolengebergte, vijfhon derd meter onder het bos- en hei delandschap van Meinweg, dat ver buiten de dorpskern van Herken- bosch gelegen, als een smalle strook Nederlands grondgebied uitschiet in het Duitse grensland. Een onvolprezen stukje natuur schoon, dat voor het grootste ge deelte, vanaf de voet van de hoog gelegen boortorens, natuurreservaat is en voorzover mogelijk ook zal blijven. Hier zal ook het nieuwe mijndorp Berkenrode ontstaan, dat als een onvermijdelijke inbreuk op het principe van de integratie aan een 20 tot 30.000 inwoners plaats zal bieden, wier aanwezigheid in de onmiddellijke omgeving van de Beatrix noodzakelijk is, alsmede aan degenen, die voor deze mensen een verzorgende functie hebben. Hoe staat het nu met de voorbe reiding van de Roerstreek op de komende veranderingen? Voorzover het betreft de meer technische voorbereidingen van deze streek van ongeveer 10.000 zielen op de vestiging van de mijn en de toevloed van ongeveer 11.000 nieuwe inwoners, in een tijdsverloop van vijftien jaren te verwachten, is het einde van de grootste financiële moeilijkheden in zicht. De vier Roerstreekgemeenten: Melick-Herkenbosch en Vlodrop (onder leiding van burgemeester mr. E. Rutten) en Posterholt en St Odiliënberg (onder leiding van burgemeester E. Prick), hebben aanvankelijk voor de hopeloze taak gestaan, om op het gebied van wo ningbouw, wegenaanleg en derge lijke met hun normale financiële middelen iets tot stand te brengen, dat berekend zou zijn op een vol komen nieuwe situatie. Jarenlange aandrang op de over heid om een belofte in te lossen, die minister vd. Brink destijds in zijn industriealisatienota had gedaan, hebben er eindelijk toe geleid, dat voor de sterk verhoogde ontwikke- lingseisen van de Roerstreek als geheel posten zijn toegezegd op de begrotingen der verschillende de partementen. Al veel gepresteerd Het mag echter nog wel eens worden gezegd: met de gewone geldmiddelen en met krachtige steun van de provincie hebben de beide Roerstreek-burgemeesters, in het volle bewustzijn van hun ver antwoordelijkheid, behalve het ma ken van plannen, in afwachting van ruimere middelen, enorm veel tot stand weten te brengen. Op de eerste plaats om voor de autochtone bevolking zoveel als maar enigszins mogelijk, de woning nood op te heffen, opdat deze be volking straks niet in de verdruk king zou komen bij een toevloed van arbeidskrachten van elders, en voorts voor de ontsluiting en de nutsvoorzieningen van de Roer streek. Maar er is nog iets anders dat moet gebeuren en dat zich voor het grootste gedeelde buiten de ambtelijke sfeer moet voltrekken: de voorzieningen op geestelijk en maatschappelijk terrein en op het gebied van de menselijke verhou dingen in een streek, die van zuiver agrarisch in ijltempo moet evolueren naar industriegebied van de eerste orde. Het is de Kerk en het zijn de maatschappelijke organen, die hier voor 'n taak staan en voor ver antwoordelijkheden, die tal van tijdige voorzieningen vereisen. Moeilyk te dragen last Het spreekt wel vanzelf, dat ook hier de financiële factor belangrijk meespreekt, ook al zijn de pro blemen waarvoor de leiders staan, niet met geld alleen op te lossen. Om een enkel voorbeeld te noemen hoe ook hier het vraagstuk van de financiën een rol speelt, moge erop gewezen worden, dat in de verschil lende Roerdorpen, die door de oor log zwaar getroffen waren, bij de bouw van nieuwe kerken rekening moest worden gehouden met een toekomstige uitbreiding van het zielenaantal der parochies. Men moest grotere kerken bou wen voor inwoners, die er nog niet waren en waarvan de hogere lasten voor een belangrijk deel drukten op de eigen bevolking. Hetzelfde moest worden gezegd van de bouw van jeugdtehuizen en parochiecentra, waarbij men reeds rekening hield met de toekomstige samenstelling van de bevolking. In Vlodrop werd een levensschool opgericht voor de jonge arbeiders en de kosten van deze instelling moeten voor twintig procent uit eigen middelen worden bestreden. Het is trouwens bij alles wat men onderneemt deze 20 procent, die een enorm zware last op het par ticulier initiatief legt, omdat de meeste projecten, die van overheids wege worden gesubsidieerd, ten hoogste voor 80 procent worden be kostigd uit overheidsgelden en voor het restant voor rekening van de bevolking komen. En om tot dergelijke voorzieningen te komen, die op de toekomst be rekend zijn, dient men bij de be volking te kunnen rekenen op de overtuiging, dat 'took noodzakelijk is, deze voorzieningen voor de toe komst te treffen. ürffiifiCI verdwijnt door Te koop gevraagd afgekeurde koeien en zieke varkens Cor Kremers, Carmelietenstraat, Boxmeer, Tel. 08855—459. en rheumatische pijnen wrijft U weg met

Peel en Maas | 1958 | | pagina 188