KOOS ABEN Serviezen Plan-Zuid komt te voorschijn Instuif Paus Johannes XXIII J. Coenen-Houtackcrs Zn. lederen kleding Balatum WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN prijs" f e b*kwaktaal°f i ao buitenvenbay t ï.eo Uw gezondheid heeft te lijden als U zonder leren jas blijft rijden Koffie- Thee- Tafelserviezen HET WARENHUIS Voor de winter „Het Witte Huis" Hoela-Hoepla Rozenkransen Het Warenhuis Vrijdag 31 oktober 1958 No 44 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f CONFECTIE VAf li PEEL EN MAAS druk en uitgave firma van den munckhof grotestbaat 28 telefoon 512 giro 150652 Het was een mistige middag toen we een kijkje gingen nemen in het nieuwe plan-Zuid.Het nieuwe stukje Venray, dat er gaat komen, daar achter de Paterskerk, zo wat even wijdig aan de Oude Oostrumseweg. Had men vroeger bij de eerste plannen deze Oude Oostrumse weg beschouwd als de grens van de kom, als een soort afsluiting van plan-Oost met zijn Prinsessen- straten, toen een nieuwe parochie werd gesticht in de Paterskerk, toen moest men zorgen ook rond deze kerk wat huizen te krijgen. Want de kerk moet immers het centrale middelpunt der parochie wezen. Welnu, toen is dan plan-Zuid ge boren. Het plan-Zuid, dat Venrays enigste sportterrein opslokte, dat van het Kwezelspad een heerbaan maakt en de Paters hun moestuin ontnam. Er wordt nu hard gewerkt In plan-Zuid. Hard gewerkt, door de Venrayse kleuters, die spelen -achter de prachtige kleuterschool, die daar al verrezen is. Hard gewerkt in de nieuwe meisjesschool, waar men achter de beslagen ruiten de vage schimmen der kinderen ziet en een liedje hoort zingen. Deze scholen liggen aan de eerste nieuwe weg, die vanaf de Leunse- weg dwars door het sportveld snijdt. De kleuterschool ligt bijna aan de weg, de meisjesschool heeft een speelplaats als ruimte tussen wegen school. Deze gebouwen liggen op het zgn. scholenblok, zoals op de tekening ook te zien is. Het is de bedoeling, dat op dit blok alleen maar openbare gebou wen komen. Genoemde scholen, de nieuwe jongensschool en het ge meenschapshuis. In die eerste straat is men de trottoirbanden al aan het leggen. Men kan nog wel niet droogvoets de straat op komen, vanwege het modderballet aan het begin op de Leunseweg, maar de schoolkinderen zijn lenig en weten van steen op steen te springen. Ook zij beseffen, dat er eerstrommel moet zijn, voor dat het keurig netjes wordt. Dan we zeiden het reeds wordt ook het oude Kwezelspad een nieuwe grote straat. Het paadje, wat vroeger achter het sportterrein liep naar de Oude Oostrumseweg, wordt nu een flinke brede straat. Hier zijn al tonnen en tonnen puin in gestort en een stoomwals vaart driftig heen en weer om de nieuwe weg in orde te krijgen. Eén lange straat vanaf de Leunseweg tot de Oude Oostrumseweg. Maar nog was men niet tevreden. Want 60 meter verder snijdt weer een nieuwe weg de Leunsewg. Dat is dan de derde straat door plan- Zuid, die tevens de begrenzing vormt van dit plan. Hoe tenslotte deze 3 straten weer door dwarsstraten onderling ver bonden zijn, is wel duidelijk te zien op de hierboven geplaatste schets- tekenlng, waar ook direct de groen- beplanting in het oog springt, die hierop is aangegeven door zwarte stippen. Ook hier zal dus in de toekomst groen „openbaar" fleur en kleur aan het geheel geven. Er wordt hard gewerkt aan de voltooiing der straten en zij, die het geluk gehad hebben, een tochtje met de helikopter te kunnen maken, zullen zich ongetwijfeld juist het beeld van dit stukje Venray-in- wording het beste kunnen her inneren. Want beter nog als van de tekening kon men vanuit de lucht zich een beeld vormen van wat komen gaat Vrachtwagens rijden aan met puin en leem, met trottoirbanden en en kiezel. De stoomwals puit door de mis tige middag en scherp tekent zich de nieuwe bouwgrond in de bouw blokken zich af. Wat stronken Bij het bekijken van de nieuwe plannen voor woning bouw valt op, dat er veel met platte daken gewerkt wordt. Toen echter in 1946 her bouw gepleegd moest worden, beslisten de toenmalige super- visoren, dat geen herbouw ge pleegd mocht worden, indien zelfs onbeschadigde platte daken niet zouden verdwijnen. Deze hoorden n.l. in ons kli maat niet thuis, alleen in Spanje e.d. Het klimaat schijnt intussen wel veranderd te zijn, maar zij, die op hun platte dak een spits dak moesten bouwen a raison van zoveel duizenden guldens, zullen een en ander nog wel eens spijtig bekijken. van het volgend jaar moet alles kant en klaar zijn. Dan ligt het nieuwe plan Zuid geheel klaar om zijn de nieuwe bewoners te ontvan gen en heeft Venray zijn zoveelste uitbreiding achter de rug. Van wat we er nu van kunnen zien, geloven we niet, dat het de slechtste uitbreiding gaat worden. Maar om 9 nieuwe namen te vinden voor de straten, die hier komen liggen, zal een moeilijke opgave zijn. We wachten maar rustig af. Voorlopig is het woord aan de stoomwals en de kraan, aan de wegenbouwer, de metselaar en de timmerman De nieuwe Paus op 23 nov. 1881 te Sotto il Monte in Italië geboren. Als 11-jarige ging hij naar 't klein seminarie, 19 jaar oud begon hij zijn theologische studies in Rome. Hij werd priester gewijd 10 aug. 1994. Van 1905 tot 1914 was hij par ticulier secretaris van de bisschop van Bergano. Tevens doceerde hij kerkgeschiedenis en apologie en later bovendien de Kerkvaders. Gedurende de eerste wereldoor log was hij sergeant bij de Rode Kruistroepen, later aalmoezenier aan het militaire hospitaal. Boven dien had hij de geestelijke verzor ging van de bescherming burger bevolking. Na de oorlog organiseerde hij 't eerste studentenhuis in Itaiië te Bergano. Deze instelling verleende gratis hulp aan kinderen uit de middenstand op openbare scholen. Hij had ook een belangrijk aandeel In de oprichting van de eerste in stelling voor catechetisch onder richt aan de kweekschool van Ber gano, alsmede van de culturele conferenties in de universiteit van de stad. In 1921 werd hij naar Rome ge roepen door Benedictus XV om de samenwerking in de missie te re organiseren en andere reorganisa ties door te voeren in de H. Con gregatie de Propaganda Fide. Gedurende deze periode reisde hij veel en bezocht onder meer Italië, Frankrijk, België en Nederland. boerenkool zijn de laatste resten van de „oude grond", die hier zijn nieuwe bestemming krijgt. HUIZENBOUW. Maar terwijl men nog bezig is met de wegenaanleg, hangt Ben van Daal al ergens in een provi sorische lichtmast om stroom te kunnen leveren voor een directie keet. Want achter de vrachtwagens met materiaal voor de wegen, zijn de vrachtwagens gekomen van een Oost-Nederlands bouwbedrijf, dat hier woningen gaat bouwen. De directiekeet staat er al en achter dit gebouwtje heeft vrachtwagen na vrachtwagen al bouwmateriaal gelost. Verder op hapt een kraan, gevaarlijk dicht langs enkele grond werkers al enkele kelderruimten uit de grond. Er zit vaart achter, immers een eind verderop is men al uit de grond met bouwen. De architecten Colsen, Lerou en Gebr. de Vries hebben tezamen van de gemeente opdracht gekregen hier 60 woningen te bouwen. Daarvan zijn 17 zgn. ouden van dagen woningen, een étage wonin gen met plat dak. Ze bevatten een flinke grote woonkamer. 2 slaap kamers, keuken, flinke berging, keldertje, W C. en douche. Gemakkelijke, lage woningen, waarin de minimum-ruimte vlot is verdeeld en vooral voor oudere mensen juist dat geeft, wat ze aan kunnen met werken. Vooral de bejaarden zullen aan dacht hebben voor deze woningen, waarvan zoals gezegd een 17-tal worden gebouwd. De vraag mag alleen gesteld worden, of men ze niet wat dichter bij de kerk had kunnen projecteren. Dan wordt een woonblok volge- zet met 2-verdiepings-woningen, waarvan de grootste helft ook weer achter een flinke groenstrook komt te liggen. Deze woningen bevatten boven 4 slaapkamers, resp. 11, 12.5, 11 en 7 m2 groot. Daarnaast is er ruimte gevonden voor een douche-cel en overloop. Onder komt men het huis binnen via een hal met W.C. en men vindt een keuken van 10 m2 en een woonkamer van 16 m2. Een flinke berging geeft de nodige uitwijk- ruimte. Zoals op de tekening staat aan gegeven, blijft de bouwruimten rond het geprojecteerde plantsoen vrij en men fluistert in vakkringen dat hier flats zullen komen. Deze bouwtrant kennen we nog niet in onze gemeente, maar hier schijnt men dan een proef te willen nemen en zullen we dus hoogbouw krijgen. Men is er uiterst gehelmzlg mee en de plannen schijnen nog in statu nascendi te verkeren. Wat de woningen betreft, men hoopt de 17 bejaarden-woningen, voor de winter goed invalt, onder de kap te hebben. Maar voor 1 juni voor de jongelui van Venray en omstreken. Beste jongelui. Zaterdag 8 nov. start de Instuif van Venray en omstreken met een bal-avond in zaal Wilhelmina. Deze avond is toegankelijk voor alle meisjes en jongens, die lid van de Instuif willen worden. Lid kunnen worden alle katho lieke jongeren van 17 jaar af. De Instuif wil deze jongeren één avond in de veertien dagen (2 keer in de maand) bijeen brengen in een ge zellig millieu voor gezamelijke ont spanning, voor amusement, voor een betere levensoriëntering. Een van de vormen van ontspan ning is de dans. Verder staan op net programma, avonden, waarop artisten met zang, voordracht en cabaret-optreden, korte, godsdiens tige en culturele inleidingen, altijd omgeven door gezellige ontspan ning, excursies, kortom allerlei activiteiten, die het leven van de jongeren prettiger en mooier ma ken. De Instuif is een landelijke be weging met reeds meer dan 30 duizend leden. Alom in 't land worden deze avonden voor jongeren gegeven. Wie in 't bezit is van een lid maatschapskaart, heeft toegang op alle avonden overal elders in het land, bv. Venlo en Deurne, welke georganiseerd worden door de In stuif. Het lidmaatschap kost f 2.50 per jaar. De eerste avond, dat jullie de Instuif bezoeken, moet dit bedrag voldaan worden. Hierbij is geen cent voor de Instuif van Venray zelf. Dit bedrag moet in zijn geheel afgedragen worden aan de landelijke vereniging Instuif. Daarom doen wij hiervoor een beroep op de ouders, om hun kin deren hierin terwille te zijn en deze contributie zoals voor alle vereni gingen, in overleg met hun kin- deren te regelen, j Voor elke avond wordt er dan i nog een kleine entreeprijs gevraagd i van 25 tot 50 ct., naar gelang het I aantal leden en de onkosten van i het programma. I Alleen de eerste avond bieden we de jeugd van Venray gratis aan (behoudens de contributie). Op die i avond wordt ook 't voorlopig be- j stuur gekozen, meisjes en jongens. I Ieder lid ontvangt maandelijks het interessante blad „Instuif" met veel artikelen over jeugdproblemen, dans, film e.d. en een lijst van ad vertentiën der afd. uit verre om trek. Men kan dus telkens zelf uit- zoeken, welke avond men wil bij- I wonen. I Wij menen er goed aan gedaan te hebben £ook voor Venray een Instuif op touw te zetten, immers I ook hier zijn veel jongeren, die 't op prijs stellen, dat hun 'n gelegen heid wordt geboden tot goede ont- 1 spanning in eigen millieu, waar zij met hun verloofden, vriendinnen en vrienden heen kunnen gaan. „HABEMUS PAPAM.... Wij hebben een Paus". Met deze sobere worden, honderdvoudig weerkaatst op het mach tige en overvolle Sint Pietersplein, heeft de 84-jarige kardinaal Nico Canali dinsdagavond de Stad en de Wereld medegedeeld, dat de Stoel van Petrus niet langer ledig was en dat het Heilig College van Kardinalen ons een nieuwe Paus had gekozen. Angelo Joseph Roncalll is deze nieuwe Paus, die als Jo hannes XXIII van nu af aan de Heilige Roomse Kerk leidt. De nieuwe Paus heeft ook enige publikaties op zijn naam staan, al zijn deze niet zeer talrijk. De nieuwe Paus werd door zijn voorganger Pius Xll nog dit jaar naar Lourdes gezonden, waar de katholieke wereld reeds met hem kennis maakte. Hij consacreerde de nieuwe Pius X-basiliek te Lourdes op 25 maart 1958. In 1925 werd hij bisschop gewijd en als apostolisch visitator naar Bulgarije gezonden. In 1930 werd hij apostolisch dele gaat van Bulgarije. In -1935 werd hij titulair aarts bisschop van Mesembrla in verband met zijn overplaatsing als delegaat naar Turkije en Griekenland. Hij werd tevens benoemd tot apostolisch administrator van het Latij ns vicariaat van Constantinopel. Daar bleef hij tot 1944. In dat jaar benoemde Pius XII hem tot apos tolisch in Frankrijk. In de jaren na de oorlog wonnen de diplomatieke gaven van Roncalli het respect van de meest uiteen lopende partijen in Frankrijk. In het Constitorie van 12 jan. 1953 heeft de Paus Mgr. Roncalli tot kardinaal verheven. Reeds 3 jaar later volgde zijn be noeming tot patriach van Venetië. Het kardinalaat en het patriachaat betekenden een climax voor de 76-jarige kardinaal Roncalli na een leeftijd van dienst in het Vatikaanse missionaire en diplomatieke Corps. U vindt bij ons een enorme collectie alleen de beste merken GELH0K en HERCULES lange jassen reeds vanaf f 100.- Groie voorraad REGENKLEDING regenpakken van kleinste tot grootste maat Verder valhelmen, rengordels, wanten in alle maten en voor elke beurs Het Rijwielhuis LEDEACKER Telefoon 409 I Geweldig is onze sortering Veel nieuwe decors Zie etalage wetend, dat 't er beschaaf en ge zellig kan zijn. Wilt u van de partij zijn op dit ontspannings- en ontmoetings-cen- trum, waar de jongelui regelmatig zullen treffen, dan verwachten wij u zaterdag 8 november vanaf 7 uur in zaal Wilhelmina. Liefst reeds de eerste avond een pasfoto meebrengen, want deze moet komen te staan op uw lid maatschapskaart. Voor de eerste avond speelt 't dansorkest. Hopende U zondagavond te kun nen begroeten, W. GEERITS, Aalmoezenier van de Instuif St. Petrus Banden. Pater DOMITIUS, Aalmoezenier van de Xastaif Rectoraat. Prachtsortering karpetten cocoslopers trap- en ganglopers plastic tafelzeil boorband, enz. Hofstraat 10 Julianasingel 2 Telef. 566 Dames- en herensjaals Handschoenen Lange heren onderbroeken Heren onderhemden vanaf 2.95 Pracht heren overhemden Sokken, Ankiets vanaf 1.25 Kinderpantalons Leuke truitjes voor jongens en meisjes, Leuke sokjes en kousjes, Jongensblousjes geruit Prima borstrokjes. Kortom alles voor het gezin vindt U in Langstraat 13 Tel. 230 J. DE BRUYN-DELSING voor jong en oud slechts 2.95 J.Coenen-Houtackers Zonen Hofstraat Al 115 jaar is Buren Grand Pnx een fabrieksmerk uit Zwitserland, waar- /ïi. In het kader van -me subsidie-regeling kan en ander verwezenlijkt worden, °t men de financiële mogeljjk- het oog houden. Het zal 'gen activiteit afhangen... Missaals Kerkboeken Hang- en staande kruisen Wijwaterbakjes Ecce Homo's Plaatjes Beelden Schilderijtjes Medailles enz. Hofstraat 10 Telefoon 566 -an dc Landbouwer 'boom^taft dl U-i' rotten. Duitsland, dat een perenland is, eet deze -«ppige vruchten liever eerst zelf op, alvorens aan onze appels te beginnen. Engeland, dat te pas en te onpas maar over vrijhandel spreekt, heft op appels een flink invoerrecht en in Scandinavië dreigt de houtexport bij wijze van spreken te dalen omdat men zoveel stutten nodig heeft om de zwaar beladen appelbomen te steunen, (zie vervolg achterpagina)

Peel en Maas | 1958 | | pagina 185