Kringvergadering L.L.T.B. Ven ray Voor Christus Koning! God wil het! van de Rips Dry Cleaning CUSTERS Oirlo eetaardappelen Th. Claessens Zaterdag 25 oktober 1958 No 43 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS SVoANN5?r ^."SSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het feest van Christus Koning is een 33 jaar geleden ingesteld door Paus Pius XI. Het heeft tot doel het christen volk, dat in zijn vroomheid wat al te sterk naar het gevoelige over helt, soms naar het sentimentele toe tengevolge ook van de vele zoetsappige afbeeldingen van onze Heer, weer terug te brengen tot het koningsbeeld van de Kerk der eerste eeuwen. Daar werd Christus aan de ge lovigen getoond als de goddelijke Koning, die aan de rechterhand van de hemelse Vader troont en die op het einde der tijden zal wederkomen met grote macht en majesteit. Dat koningsbeeld is nog altijd in de liturgie van de Kerk bewaard bebleven. Vanaf de absis, de rondgewelfde achterwand van het priesterkoor, straalde in de oud-christelijke basi lieken het beeld van Christus als de verheerlijkte God-Koning in de helle kleuren van het mozaïek de gelovigen tegen. Het was de aanschouwelijke uit drukking van hun geloof, dat „de Heerser over de koningen der aarde" in het mysterie van de Mis op de troon van het altaar verschijnt, en dat dit een vooruitlopen is op de werkelijkheid van Zijn wederkomst. Op de kruisbeelden troonde in vroegere tijden Christus de Triom fator met kroon en statie-gewaad als op een koningstroon. Deze ernstige koningsgedachten, die het feest bij ons moet oproepen, zal aan onze vroomheid iets kern achtigs en krachtigs geven. Al is het goed dikwijls te denken aan Jezus als kind en jongeling te Nazareth, als wenend over de stad Jerusalem en voor ons Zijn kruis dragend naar Kalvarië, toch moe ten we nooit uit het oog verliezen, dat Christus nu niet meer weent en lijdt, maar voor altijd de ver heerlijkte Koning is en de Over winnaar, die ook ons allen tot de overwinning op duivel, zonde en dood wil voeren. Het feest van Christus-Koning is ook bedoeld om de gelovigen meer militant te maken, tot strijd bare katholieken, die in hun om geving het rijk van Christus tegen het ongeloof en de binnensluipende heidense wereldsgezindheid verde digen, en tevens ook het koning schap van Christus in heel de sa menleving, op alle terreinen des levens tot volle werkelijkheid willen maken. Waar de massa, zo niet met woorden dan toch door haar onver schilligehouding tegenover Christus en Zijn Kerk, schijnt te roepen: „Wij willen niet, dat deze Chris tus over ons, heerst!", en Zijn rijk wil terugdringen tot kerk en sacris tie. .daar moeten wij militante ka tholieken gelijk weleer de kruis vaarders de heilige strijdkreet aanheffen: „Voor Christus onze Koning! God wil het!" Nog pas geleden, op de landdag van Sint Adelbert, is er gewezen op de grote laksheid onder ons ka tholieken. De meeste katholieken verschillen nauwelijks van de overige mensen, omdat zij evenals de rest slechts er op uit zijn om meer geld te verdienen, en zich daardoor meer comfort en luxe te kunnen aan schaffen en zoveel mogelijk van het leven 1e kunnen genieten. Dat in ons aardse bestaan alleen datgene waardevol is wat gericht is op de eeuwigheid, ons voor altijd met Christus zijn, dat motief leeft slechts bij een kleine groep, zoals Mgr. Bekkers op die landdag moest verklaren. De grote massa onttrekt zich aan de diepere beleving van het christendom. Christus' rijk zou veel sterker in heel onze samenleving doorge drongen en gevestigd zijn, als wij katholieken als regel maar niet zo laks waren. We zien niet, dat onze eigen bijdrage als overtuigde en militante katholieken het stempel van het christendom op heel onze samenleving zou kunnen drukken. Als wij katholieken maar ons christendom meer beleefden in ons beroep, op ons werk, in de ont spanning evengoed als in alle uitingen van kuituur en bescha ving. Van de andere kant moeten wij katholieken het ook niet zoeken in steeds maar bekvechten en gelijk- hebberij tegenover hen die buiten onze gelederen staan. We zouden het rijk van Christus meer ingang doen vinden wanneer wij de vreugde over onze verlos sing wat meer lieten uitstralen in heel ons leven. Als wij goed en hartelijk z*jn voor onze medemensen en onze blijd schap over onze verlossing door Christus aan iedereen opvalt, zullen wij de buitenstaander of onkerke lijke eerder voor Christus Zijn rijk kunnen winnen dan door te rede twisten en altijd gelijk willen heb- ten. v.d. B. Niemand minder dan de voorzit ter der L.L.T.B. en de K.N.B.T.B. de heer Mertens, kwam op de laatste kringvergadering in een uitvoerig betoog de leaen van de kring Venray nader inlichten over de thans gevoerd wordende land bouwpolitiek. En dat hierbij vooral de nieuwe garantieprijzen voor akkerbouw en melk diepgaande besproken zouden worden, was te verwachten. De heer Mertens wees in de aan vang van zijn betoog op de nood zaak, dat de regering zeggings macht heeft in de vaststelling van prijzen van landbouwproducten. Het landbouwbeleid is een toets steen van het gehele regerings beleid en nauw betrokken bij o.a. de prijzen-, deviezen-, de loon- en de werkgelegenheidspolitiek. Daar naast mag het een regering niet onverschillig laten welke gevolgen de conjunctuur voor de landbouw heeft, waar immers de gevolgen van con j unctut rschommelingen daar juist het hardste aankomen. Zo zijn dus ook in Nederland, even als in andere landen, garanties gegeven aan landbouwproducten, als granen en melk, o.a. door garantiebepalingen en monopolie heffingen. Dat het vooral in de aanvang tussen de regering en de landbou wers i.e. het landbouwschap wel eens niet botert bij de vaststelling van de garanties, is begrijpelijk, want de een houdt deze normen aan, de ander die. Gelukkig ismen reeds geruime tijd het eens over de te nemen normen voor de vast stelling ven de prijsbepaling, zodat op dit terrein weinig voetangels meer lagen. Reeds in 1956 is wel aangetoond dat nieuwe richtlijnen voor kost prijsberekeningen noodzakelijk wa ren en in principe is de regering daar zelfs mee accoord gegaan. De bestedingsbeperking dwong echter tot uitstel en volgens de heer Mer tens schijnt er zelfs afstel van te komen, want tot heden heeft men deze richtlijnen niet gebruikt, on danks herhaalde beloften. AKKERBOUW Wat de garantieprijzen voor de akkerbouw betreft, was volgens spreker de minister weliswaar afgeweken van de voorstellen van het landbouwschap, maar niet zo danig, dat men verontrust behoeft te zijn. Het landbouwschap zou graag gezien hebben, dat als garantieprijs werd vastgesteld de kostprijs plus een zeker winstper centage. Dit omdat de garantie prijzen de laatste jaren inderdaad de prijzen zijn waartegen verkocht wordt. Maar volgens spreker waren de nieuwe prijzen zodanig, dat er voor de boer met een rationele bedrijfsvoering toch wel wat „In zit". Bovendien zijn er nog eens extra 25 millioen gereserveerd als aanvullende regeling, speciaal voor de zandbedrijven. Maar met betrekking hiertoe is de minister wel zeer vaag-geweest en zal' men nadere inlichtingen vragen. MELK Volgens spreker ligt de situatie bij de melk heel wat ongunstiger. Bij het publiek heeft de mening post gevat als zouden de boeren maar koelen gefokt hebben maar melk op de markt hebben gebracht, wat dan de oorzaak is geworden van de2e ontzaggelijke overvloed. Niets is minder waar. Sinds een zestal jaren is niet alleen het aantal koeien in ons land rond de 1.439.000 blijven han gen, maar ook de geleverde liters melk zijn al die jaren niet veel groter geweest dan 5.8 milliard liter. Het is echter zo, dat vooral in het buitenland de koeienstapel aanzienlijk is gegroeid en de melk- voorziening totaal is veranderd. Heeft het nu wel nut, dat Neder land zijn koeienstapel aanhoudt Volgens spreker is dit zelfs een absolute noodzaak. Het is immers Nederland en Denemaken geweest die de zuivel voor Europa lever den en wie zich nog kan herinne ren hoe enkele jaren geleden de varkensmarkt totaal bedorven was, maar op het ogenblik redelijk wel gaat, zal begrijpen, dat men niet maar even de koeien aan de kant zet. Wat de garantieprijs betreft, deze is hetzelfde gebleven als vorig jaar nl. 28.9 cent per liter. Maar werd het vorig jaar de grens getrokken bij 5.8 miljard liter, boven welke de garantieprijs niet meer gold, thans is die grens verlaagd tot 5 miljard. Daaren boven komt nog een ongunstige regeling nl. die van hét zg. markt risico. Hiertegen is o.m. door het landbouwschap ernstig geprotes teerd. Het voornaamste bezwaar ging juist tegen dit marktrisico voor de melk. De vorige jaren werd het totale verschil tussen de garantie prijs en de opbrengst van de melk volledig door de overheid bijgepast. Volgens het nieuwe systeem zal de overheid van dit verschil de eerste 5 cent per kg. volledig bijpassen. Het bedrag dat dan nog nodig is om de garantieprijs van de melk te halen, zal voor de helft door de overheid worden bijgepast en voor de andere helft door de melkvee houder moeten worden gedragen. Dit houdt dus bij een ongunstige toestand van de zuivelmarkt een werkelijke verlaging van de garan tieprijs in. Naar de mening van het landbouwschap wordt door dit systeem een zo grote onzekerheid voor de melkveehouderij geschapen, dat het niet aanvaardbaar is. Te meer niet omdat de hoeveelheid melk die gegarandeerd wordt toch al beperkt is tot 5 miljard kg. Ook had landbouwschap bezwaar tegen de vergroting van de kost- prijsbedrijven van het Landbouw- Economisch Instituut. Deze kost- prijsbedrijven liggen met hun bedrijfsvoering toch al boven het gemiddelde, en als nu ook nog de, oppervlakte vergroot wordt, kunnen zij helemaal niet meer gezien worden als vertegenwoordigers van het gemiddelde bedrijf. Over de totale beloning van de boer meent het landbouwschap, dat deze moet worden aangepast aan de algemene loonindex. Bij de be slissing van de minister is dit niet geschied en ook hiertegen heeft het landbouwschap bezwaar. Uit dit alles blijkt wel, dat de heer Mertens allerminst tevreden is over de nieuwe melkprijs. Wat hem betreft ergerde hij zich nog het meest over dé uitlatingen van de minister, die in alle mogelijke toespraken feitelijk laat door schemeren, dat het peil van de Nederlandse landbouw feitelijk te laag staat en zo de publieke opinie ten ongunste beïnvloed. Ten on gunste, maar ook ten onrechte, want met Denemarken staat de Nederlandse landbouw aan de spits van Europa. De heer Mertens ging uitvoerig in op verschillende vragen, die hem via de vergadering over deze materie werden gesteld, waarbij ook de heer J. Loonen van zijn standpunt blijk gaf. Het gaf alles bij elkaar een interessante indruk van de stemming in en de verhoudingen in het landbouwschap en men kon zich een klein beeld vormen welke moeilijkheden de officiële land bouw vertegenwoordigers hebben in en met hun overleg met de rege ring. L.L.T.B.-BEGROTING Voor deze spreekbeurt had drs. Hutsemakers de begoting der L.L. T.B. behandeld. Deze sluit dit jaar, maar de afrekening van vorig jaar toont een tekort van f 23.000. Dat vindt zijn oorzaak in de op richting van de zo noodzakelijke afdeling grondzaken, die t.o.v. ont eigeningen en provinciale grond- politiek zijn waarde reeds bewezen heeft. Dan zijn de bijdragen aan de proefbedrijven veel groter ge worden dan geraamd. Men peinst er hard over het proefbedrijf in Beesel op te heffen en de Camps- plaats in Horst te vergroten. Verschillende feestelijkheden, o.a, het zilveren jubileum van de heer Dinghs heeft ook nog, al wat geld gekost en zodoende kwam men aan dit tekort, dat via een verlate schade-uitkerïng en extra steun van de instellingen aangevuld zal worden. Voor het nieuwe jaar is de contributie hetzelfde gebleven. WINTERPROGRAMMA Het winterprogramma werd door dezelfde spreker behandeld, die o.m. opmerkte, dat de vorming en ontwikkeling zijner leden èen der voornaamste doelstellingen moet zijn van de sociale organisatie. Hij deed dan ook een dringend beroep op alle afdelingsbesturen, in de komende wintermaanden aan die vorming het hunne te doen in een goed winterprogramma. Hij gaf daartoe enige suggesties en vroeg o.m. ook de aandacht voor de leden werving, vooral voor de boerin- nenbond. Hij kondigde een sociaal- economische cursus aan en zou gaarne enkele discussiegroepen in het leven roepen. Tijdens deze vergadering werd o.m. nog door de voorzitter gezegd dat van 1719 december een week end op ons Eigen Erf zou worden gehouden voor deze kring, terwijl in begin februari een retraite voor de kring in Venlo zal zijn. JUllANA5INGEL41-tw4 7O5(K<780) NA KANTOORT'JP 462 Zondag j.l. werd op de Rips, de heer J. Bellemakers, onderscheiden met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, voor zijn vele verdienstelijke werk voor de Rips en omliggende parochies. Hij is o.m. met de geschiedenis van dit peeldorp ten nauwste be trokken. De in 1878 te Liessel geborene, werd in 1909 aangesteld als bedrijfs- boer van de Ned. Heide Mtf in de Rips. Voor die tijd werden alle gronden gebruikt voor bosbeplan- ting. Men is toen begonnen, de voor bouw- en weilanden geschikte gronden te ontginnen. In 1915 was er bij de boerderij 122 ha bouw- en weiland. Daar de eigenaren van de landerijen Rips en Beestenveld, inmiddels uit de tijd waren zijn de goederen publiek verkocht. De nieuwe eigenaren, Belgische vluchtelingen, voelden echter niet voor 'n veebedrijf en dientengevolge werd de heer Bellemakers in 1916 belast met het beheer en toezicht over alles, wat toen onder beheer stond van de Ned. Heide Mij. Tegelijk met deze opdracht werd hij aangesteld als opzichter en tevens hoofd van het ambtsgebied. Daar het vervoer van hout en landbouwbenodigdheden steeds om vangrijker werd, werd dit 'n groot probleem, daar men niet over wegen beschikte. Hetzelfde gold voor de arbeiders die dagelijks uit de omliggende dorpen moesten komen. Men zocht naar middelen om 'n oplossing hiervoor te vinden en wel 'n verharde weg. Dit vond nog niet direct bijval bij de gemeentebe sturen van Bakel en Gemert. Doch* in 1919 ging men door en riep „Het waterschap, Weg schap De Peel" in het leven, waar door het jaarlijks onderhoud van de weg werd bekostigd. Voor de de aanleg was subsidie verkregen van Rijk en Provincie. Voor het bouwen van arbeiders woningen werd een Woningbouw vereniging opgericht. Ondertussen was er onderhandeld over het stichten van een kerk en een school. Met de Priesters van het H. Hart In Bergen op Zoom, was reeds con tact opgenomen, en deze waren be reid, mits er bestaansmogelijkheden konden worden geboden. Ook de bisschop van Den Bosch gaf hier over zijn goedkeuring. Vanwege de landeigenaren werd aan de Paters een bijdrage van f 30.000 toegezegd, waarmee zij akkoord gingen. De grootste moeilijkheid ontstond toen de gemeente Bakel, op een perceel grond van 277 ha te koop aanbood bij inschrijving. Alles moest gedaan worden, om te voorkomen, dat deze gronden, welke in het pa- parochiegebied van de Rips lagen, in handen zouden komen van de grootgrondbezitters. Bij de gemeente werd getracht, gedaan te krijgen, dat de gronden in handen zouden worden gebracht van kleine boeren, doch tevergeefs. Daar de gemeente de inschrijving liet doorgaan, werd 'n stichting in het leven geroepen, die dan ook zou inschrijven. Doch een groot grondbezitter uit A'dam schreef aanmerkelijk hoger in. Door Burgemeester en Wethouders is toen getracht, de gronden toch te gunnen aan de Stichting, wat ook voor de gemeente voordelig was, daar de Stichting de gronden met Rijkssubsidie zou ontginnen, om er daarna kleine boeren op te plaatsen. De Ned. Heide Mij steunde deze plannen, maar B. en W. te Bakel wilde ondanks alles, de gronden gunnen aan de grootgrondbezitter uit Amsterdam. De geestelijkheid, o.a. de Deken van Helmond, kwam hiertegen in het geweer en wisten de raadsleden te bewegen.de eigen Stichting de grond te gunnen. Dat gebeurde in derdaad. Enige tijd later was het doel be reikt. De gemeente gaf de Ned. Heide Mij opdracht een ontginnings plan op te maken en dan de ont ginning ter hand te nemen. Thans staan op dit perceel 23 boerderijen en 4 arbeiderswoningen. Bij dit alles had de heer Belle- makers een werkzaam aandeel. In 1920 werd de Rips eigen parochie. Op 24-4-1921 werden de pastorie, noodkerk en een 2-klassige school aanbesteed. In juni d.a.v. werden 26 arbeiderswoningen aanbesteed. De noodkerk werd op 8-12-1921, en de school 2-2-1922 in gebruik ge nomen. Inmiddels werd gewerkt voor een „echte" kerk. Deze nieuwe kerk werd op 25 dec. 1922 in ge bruik genomen. Nog was de heer Bellemakers niet tevreden. Kort na het oprichten van de parochie Rips begon hij met onder handelingen over het stichten van een kerk en school in Twist (Wes terbeek), en ook dit werd bereikt. Hierop volgde de stichting van kerk en pastorie in Elsendorp en later de kerk van Brouwhuis. Bij dit alles stond de heer Belle makers mede vooraan met Pater Jubïie^mA; aanbledSn5\ Daat de dames in Venray en omstreken gedurende 10 jaren op NOLANDA Nylons lopen, krijgt iedere 10e koopster van Nolanda Nylons in de maand October eenzelfde paar Nolanda Nylons GRATIS Alleen PULS heelt NOLANDA Nylons Alleen PULS biedt U zo'n keuze Prijzen 2.95 3.50 3.75 3.95 4.25 4.90 I, mjwK heeft weer voorradig: Bintje en Eigenheimer van de Holl. kiel Ook zandaardappelen v. consumptie Wij bezorgen wekelijks franco aan huis, desgewenst met 25 kg. Tel. 04787-282 Trines, en zo ook bij de oprichting van het Missiehuls „Christus Ko ning". Zondag j.L is de 80-jarige, deze pauselijke onderscheiding onderzeer grote belangstelling op de Rips, uitgereikt. Voor feesten groot of klein verhuurt glas. bestek en porcelein Bezorgen en ophalen gratis. Grotestraat 29 Tel. 385 (beter dan stomen) Dinsdags vóór 1 uur gebracht Vrijdags terug. EBÖERINK Marktstraat 5

Peel en Maas | 1958 | | pagina 171