I I I I Albert Heijn begrafenissen AUTORIJSCHOOL »SUCCES« fa. m.j. mmm z\. 1VQROL maakt Sneeuwwifies win CONCLAAF kiest nienwe Paus Heel Nederland profiteert van B0TERSTAVEN maakt u het leven goedkoper Land- en Tninbonw Wat leeft er in de grond? jubileum Vanbieding nylons] Daar de dames in Venray en omstreken gedurende 10 jaren op HOLAHDA Nylons lopen, krijgt iedere 10e koopster van Nolanda Nylons in de maand October eenzelfde paar Nolanda Nylons GRATIS Alleen PULS heelt NOLANDA Nylons Vov\. fneVi. Alieen PULS biedt U zo'n keuze Prijzen 2.95 3.50 3.75 3.95 4.25 4.90 ^VOÜ\. fl£JUb COMPLETE MEUBILERING voor heel uw woning VASTE VLOERBEDEKKING COLOVINYL LINOLEUM Eindstraat 13 Bontekoestraat 2—4 Telefoon 471 (evens verhuur zonder chauHeur 3 Ford Taunus met radio en air-codilioning All-risk verzekerd in binnen- en buitenland. Tevens verhuur van kampeeruitrustingen Voor speciale doeleinden speciale tarieven. Tarief volgens georganiseerde rijscholen. EINDSTRAAT 25 VENRAY TELEFOON 772 Een verre van volledig Conclaaf zal in de komende dagen, maar in ieder geval voor 27 October een nieuwe Paus moeten kiezen. Het H. College van Kardinalen moet eigenlijk 70 leden tellen, maar de dood van Pius XII heeft de geruch ten over nieuwe benoemingen in het voorjaar van 1959 bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Het telt op het ogenblik 55 leden doch verschillende ervan zullen niet aan de verkiezingén kunnen deel nemen. Kardinaal Mindszenty, aartsbis schop van Esytergom, die sedert de Hongaarse opstand in de Arae rlkaanse legatie in Boedapest on derdak heeft gevonden, zal volgens een verklaring van de Hongaarse regering in geen geval in de ge legenheid worden gesteld aan het Conclaaf deel te nemen. De Chinese kardinaal Tien ligt nogtziek in een ziekenhuis in Bonn, kardinaal Stepinac, aartsbisschop vaiiiZagreb,iligt ziek en verbannen in zijn geboortedorp Krasic. De Zuid-Amerikaanse kardinaal Rodriguéz is te oud 92 jaar om de verre reis van Cnili naar Rome te maken. Het is ook niet zeker, of kardi naal Constantini, die kort geleden door Prof Mingazini, een aer ge neesheren van de Paus, is geope reerd, aan het Conclaaf zal kunnen deelnemen. Dat betekent dus dat 50 kardinalen de nieuwe Paus uit hun midden zullen kiezen. Toch is dit niet helemaal zeker, want theoretisch kan zelfs een leek tot Paus gekozen worden. Ook is het niet uitgesloten, dat bv. de veel besproken aartsbisschop van Milaan en tot voor kort de nauwste mede werker van Pius XII Mgr. J. B. Montini gekozen wordt. Eeuwenlang is een Italiaan op de Stoel van Petru^ gekozen. De laatste buitenlander was de Nederlandse kardinaal Dedel, die van 1522—1523 Paus Adrianus VI was. Nu wordt zeer veel de kleine sym- patieke en zeer geleerde kardinaal Agagianian, pro-prefect van de H. Congregatie of Propaganda Fide, als papabne, dat wil zeggen ais kansneboer voor het Pausscnap ge noemd. Hoi een Paus gekozen moet wor den is zeer nauwKeung omschreven. Pius XII heeft de vroegere bepa lingen veranderd in de Apostoliscne Constitutie van 8 december 1945 Vacantis Apostolicae Sedis". Alleen kardinalen hebben het recht van stemming. De stemming kan gescluecLen op drie manieren, namelijk bij kwasi-ingeving (.een stemmige aanwijzing), door op- dracnt van alien aan een groep kardinalen om de keuze te doen en tenslotte de gewoonlijk aangehou den wijze der stemming. Pius XII heeft bepaald, dat voor de Pauskeuze een twee derde meer derheid plus 1 noodzakelijk is. Het is namelijk verboden, dat een kardinaal op zichzelf zou stemmen en bij een precieze meerderheid van twee derde eigenlijk niet de vereiste meerderheid zou hebben. Het Conclaaf moet 15 tot uiter lijk 18 dagen na de dood van de Paus beginnen. De voorbereidingen daartoe zijn reeds in volle gang. Ook de Italiaanse regering heeft een reeks verordeningen gepubli ceerd, welke het ongestoord ver loop van het Conclaaf waarborgen. Nauwkeurig stelt een commissie van drie kardinalen vast, wie in de Conclaafruimte zullen mogen ver toeven. Want behalve de kardinalen, die de stemmingen verrichten, moeten er nog andere personen toegelaten worden, die de verzor ging der kardinalen op zich nemen, zoals een biechtvader, twee genees heren, een chirurg en een apothe ker met twee assistenten. Elke kardinaal heeft bovendien het recht twee personen mee te nemen voor zijn persoonlijke verzorging. Wanneer het Conclaaf begint is de Conclaaf ruimte verzegeld en is het niet meer mogelijk contact met de buitenwereld te krijgen. Ook de stemming zelfs is aan strenge reglementen onderworpen- De stembriefjes moeten b.v. voor zien zijn van de naam en het zegel van de stemmer. Wanneer de ver eiste meerderheid behaald is kan dus zonder meer worden vastge steld of een kardinaal op zichzelf gestemd heeft of niet. Al deze maatregelen zijn in de loop der tijden voorgeschreven om elke beïnvloeding te weren. De duur van het Conclaaf is nooit van te voren te voorspellen. De spanning in Rome en in de wereld is dan ook zeer groot. Wie zal als Paus het Conclaaf verlaten? Stijgt na een stemming zwarte rook uit de schoorsteen van de Con claafruimte, dan weet de bevolking van Rome, dat nog geen vereiste meerderheid is bereikt. Stijgt echter witte rook op dan duurt het niet lang of de voorzitter van het Conclaaf verklaart plechtig: Nuntio vobis gaudian magnum. HabemusPapan. Ik verkondig u een grote vreugde. Wij hebben eeri Paus. Maar eerst moest de gekozene aan de kardinaal-deken mededelen, dat hij zijn verkiezing aanvaardt en welke de naam zal zijn, welke hij aanneemt. Wie echter het Conclaaf als Paus moge verlaten, hem wacht een on menselijk zware taak, Het gebed van de gehele Christenheid moge de gekozene dan vergezellen. 3Mde tas In Noord en Zuid, in Oost en West heeft men ontdekt: de goedkoopste manier van boodschappen doen is 3 in de tas". Word ook vaste klant bij Albert Heijn Sperziebonen liter blik 67 Siam rijst droogkokend 500 gram 44 Appelmoes liter blik 65 Pindakaas ie kwaliteit grote pot 79 Kapucijners 500 gram 37 Boterhamworst 200 gram 45 Dik vet Spek gerookt 250 gram 49 Borstulevelien grote rol 18 Augurken zoetzuur. liter pot 69 500 gram 78 Albert Heijn bereid met zuivere roomboter.cn echte amandelen in keurige doos per stuk ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE geldt voor alle artikelen, oolc voor3-in-de-tas-aanbie(lingen; Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acbt die u ervoor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug. Grond is geen dode stof. Als het goed is krioelt het van leven. Bacteriën, protozoën, aaltjes, spring- staarten, mijten, raderdiertjes, regenwormen en andere diertjes komen in de grond in zo grote getale voor, dat velen, die de ge tallen voor de eerste maal horen, dit nauwelijks kunnen geloven. De Franse onderzoeker Gisin heeft het aantal diertjes dat in één liter grond werd gevonden nauw keurig bepaald. Natuurlijk is dit zeer verschillend. Humusrijke grond vertoont meer leven. Daar vinden vele diertjes hun voedsel en ver menigvuldigen zich sterk. Gisin vond in een liter grond 1.000.000 ééncellige diertjes, en bovendien 30.000 aaltjes, 2.000 mij ten, 1.000 springstaarten, 500 radar en beerdiertjes, 100 andere geleed- potigen, 50 enchytraeïden en twee regenwormen. Het aantal bacteriën telde hij niet, doch het is wel be kend dat dit zeer groot is. Al de getelde diertjes wegen met elkaar 3 gram. Rekenen wij deze getallen om op een bouwvoor van 20 cm dikte, dan kunnen wij rustig vast stellen dat 1 ha van de grond die door Gisin werd onderzocht 6000 kg diertjes voorkwamen. En nogmaals, hierbij waren de bacteriën niet inbegrepen. Het grootste deel van deze 6000 kg levende dieren bestaat uit regenwormen. Al zijn er dan maar weinig, ze zijn zwaar. Aaltjes zijn er veel meer, maar hun gewicht is volgens dr. Oostenbrink, de aaltjes- deskundige van de Plantenziekten- kundige Dienst, ongeveer 50 kg per ha. Al deze diertjes zitten niet stil. Zij doorwoelen de grond. Zo werd door een onderzoeker berekend dat in één ha vochtig, humusrijk gras land, waarin 7000 kg regenwormen voorkwamen, per dag 1000 2000 kg grond door deze pierenmassa werd omgezet. Dit zijn hoeveel heden die ons voorstellingsvermo gen vrijwel te boven gaan. Men kan echter rustig zeggen, dat er op ons grasland gemiddeld per jaar evenveel materiaal onder de grond zit als er op graast. Ook dit ondergrondse vee levert baat op. Het zorgt voor een goede structuur; het zet de stalmest en andere organische stoffen om in minerale stoffen die voor de plant opneembaar zijn; het houdt de voe dingsstoffen in zijn levend lichaam vast. Men dient er echter wel voor te zorgen dat deze ondergrondse vee stapel niet te éénzijdig wordt samen gesteld. Sommige wezens met name de aaltjes kunnen zeer schadelijk zijn voor de plantengroei. Houdt dus ook deze veestapel In de gaten. Eenzijdige teeltplannen doen bepaalde aaltjes bv. sterk toenemen. Verbouwt men veel haver, dan kan het havercystenaalje zich sterk uitbreiden. Door veelvuldige bieten, erwten of klaververbouw breiden de bleten- erwten- of klavercysten- aaltjes zich sterk uit. Er zijn ook aaltjes die de wortels van meer ge wassen aantasten. Zo vermeerdert het vrij levend aaltje, de Pratylenchis penetrans, zich sterk op granen en grassen maar ook op de wortels van rozen, vruchtbomen, klavers, peen, aard beien en aardappelen. Hier dient men dus bij vruchtenwisseling sterk op te letten. Aardappelen na klaver is dus niet gewenst als dit aaltje in grote getale voorkomt. De schade kan groot zijn en treedt vaak pleksgewijze op. Heeft men plekken in het gewas waar de groei belang rijk achterblijft denk dan ook eens aan de aaltjes. Veelal zijn dit de boosdoeners. Grondonderzoek op het voorkomen van aaltjes is mo gelijk op beperkte schaal. Men wen de zich hiervoor tot het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en ge- wassenonderzoek te Oisterbeek. Algehele regeling, verzorging, bemoeiingen en uitvoeren van Vervoer van overledenen per speciale lijkauto. Ie, 2e en 3e klas rouwkamer. Begrafenisonderneming J. GOUMANS Schoolstraat 5 Telefoon 592

Peel en Maas | 1958 | | pagina 162