SLECHTHORENDEN Aansprakelqkheid van onders voor hun kinderen. OokSpierpijn ozactaEï Oktober, wijnmaand oordeelt Uit Peel en Maas In blij verwachting STENCILWERK Zaterdag 11 oktober 1958 No 41 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN M= WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PEIJS^P^^^ISWABTAA^0*"III^'BUITEN^ENILAX'^U&I) GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 Degene, die zich aan een onrechtmatige daad heeft schul dig gemaakt, is verplicht de daardoor ontstane schade te vergoeden, zo schrijft ons Burgerlijk Wetboek voor. Ook de schade, welke voortgevloeid is uit onvoorzichtigheid of nalatigheid, moet worden vergoed. Wij zijn niet alleen verantwoordelijk voor onze eigen daden, maar ook voor die van onze minderjarige kinderen, die bij ons inwonen en over wie wij de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen. Deze verantwoordelijkheid is niet zo gering. Wij kunnen onze kin deren niet altijd aan een leiband houden. Een volledige aansprakelijkheid voor hun kinderen zou tot gevolg kunnen hebben, dat de ouders ver- woordelijk worden gesteld, zonder zelf enige schuld te hebben. Dit zou in sommige gevallen on bevredigend kunnen worden. Met het oog hierop heeft de wetgever de aansprakelijkheid der ouders in dier voege beperkt, dat de verantwoordelijkheid ophoudt, indien de ouders kunnen bewijzen, dat zij de daad, voor welke zij aan sprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen beletten. Hoe mooi deze regeling in theo rie ook moge zijn, haar toepassing is in de praktijk niet altijd even eenvoudig. Wanneer kan men zeggen, dat de ouders een verkeersfout of een baldadige handeling van hun kind hebben kunnen beletten? Welke maatstaven moeten hier worden gehanteerd? De oplossing van deze problemen is aan de rechter overgelaten. Wij laten hier enkele uitspraken van de rechter volgen: Twee kinderen op één fiets. Op de drukke Zuiderzeestraatweg tussen Nijkerk en Putten reed een personenauto. Toen de auto een linkerzijweg naderde, kwam daaruit plotseling een 13-jarige jongen op de fiets te voorschijn. Deze jongen had zijn 10-jarig broertje achter op de fiets. De jongen zag de auto pas toen hij midden op de rijweg was en de auto zich onge veer 10 16 meter rechts van hem bevond. Was de jongen nu maar vlot doorgereden, dan zou er geen on geluk gebeurd zijn. Maar hij schrok zo hevig, dat hij gelijk een teruglopende kip direct rechts omkeert maakte naar de wegzijde vanwaar hij gekomen was. Op deze onverwachte manoeuvre had de automobilist niet gerekend. Toen hij de jongens plotseling voor zijn auto zag verschijnen, trachtte hij door naar links te wijken achter de fiets te komen. Daar de jongen echter ook naar links uitweek, volgde er een aanrijding. De automobilist was „all risk" verzekerd. De verzekeringsmij. betaalde hem een bedrag van 925 uit. Hiermee trad de verzekerings mij in de rechten van de automo bilist en zij vorderde nu genoemd bedrag terug van de moeder van de jongens. Zij gaf de jongen de schuld van het ongeval en betoog de, dat de moeder aansprakelijk was voor de schade, omdat zij on voorzichtig had gehandeld door de jongens samen op één fiets over een gevaarlijke verkeersweg als de Zuiderzeestraatweg, naar school te laten gaan. De rechtbank te Zutphen, die deze zaak te beoordelen kreeg, stelde vast, dat de schuld van de aanrijding bij de jongen lag, omdat hij de straatweg over was gesto ken zonder zich voldoende reken schap te geven van het verkeer. De rechtbank overwoog voorts, dat de wettelijke aansprakelijk heid van de moeder op een ver moeden van nalatigheid in de opvoeding berustte. Zij zou daar om slechts vrij uitgaan, indien zij de daad slechts had kunnen beletten door onredelijke maat regelen. Naar het oordeel van de rechtbank, moest een verbod aan haar kinderen van 13 en 10 jaar om samen op een fiets naar school te gaan onder de huidige tijdsomstandigheden inderdaad als een onredelijke maatregel beschouwd worden. De gevaren van een drukke verkeersweg als de Zuiderzeestraatweg deden hieraan niet af, omdat deze kin deren met die gevaren dagelijks in aanraking kwamen en daarmee dus bekend waren. Op deze gron den wees de rechtbank de vor dering van de maatschappij af. Voor de vader van een 10-jarlg meisje liep het minder fortuinlijk af. Dit kind fietste te Helmond over de Molenstraat, de grote ver keersweg tussen Helmond-Venray- Venlo. Plotseling sloeg het kind zonder richting aan te geven en zonder op het verkeer te letten, links af met de bedoeling een doodlopend zijstraatje in te rijden. Op dat ogenblik echter naderde over de Molenstraat uit de tegen over gestelde richting een scooter. Het resultaat was een botsing tus sen fietser en scooter. De verzekeringsmaatschappij ver goedde de schade aan de bestuur der van de scooter en vorderde op haar beurt schadevergoeding van het meisje. De kantonrechter te Helmond overwoog, dat de bestuurder van de scooter niet kon verwachten, dat het meisje, dat als tegenligger naderde, onverwachts en zonder richting aan te geven, links af zou slaan. De schuld van het meisje stond dus vast. Maar de vader achtte zich niet aansprankelijk voor de schade, daar hij de botsing niet zou hebben kunnen beletten. De kantonrechter was evenwel van oordeel, dat het meisje blijk had gegeven de meest elementaire verkeersregels niet te kennen. Bovendien reed het meisje op een fiets, waarop door de vader zelf zogenaamde pedaalblokjes aan gebracht waren. Hieruit trok de kantonrechter de conclusie, dat 't meisje niet reed op een kinderfiets welke geschikt was voor haar leef tijd, maar op een geïmproviseerd normale fiets, met het gevolg, dat het meisje werd of althans kon worden afgeleid door haar gebrek kige fiets en niet voldoende aan dacht schonk aan het verkeer. Nu de vader zijn dochtertje blijkbaar niet voldoende begrip en kennis van de verkeersvoor- schriften had bijgebracht en haar daarenboven liet rijden op een fiets, welke voor haar in verband met haar leeftijd niet deugde, kon niet worden gezegd, dat hij alles had gedaan om de aanrij ding te beletten. De vader moest dus betalen. en rheumatische pijnen wrijft U weg met Schieten met pijl en boog. Een geheel ander geval kreeg de rechtbank te* Rotterdam te behan delen. Op een vacantiedag schoot een jongen van 10 jaar met een buitenshuis zelf vervaardigde boog een takje af, dat in het oog van een voorbij rijdende automobilist terecht kwam, waardoor deze de macht over het stuur verloor. De automobilist eiste vergoeding van de geleden schade van de vader van de jongen. Het schieten met pijl en boog aldus overwoog de rechtbank is voor een tienjarige jongen een normale levensuiting. Jongens van die leeftijd maken veelal bogen, die geen grote spankracht plegen te hebben. Pijlen van takjes en twijgjes zijn meestal licht en niet zuiver recht. Het schieten met dergelijke pijlen is over het alge meen niet gevaarlijk, doch kan slechts onder bijzondere omstandig heden gevaar opleveren. Maat schappelijk bezien kan van de vader en de moeder in redelijkheid niet worden gevergd, dat zij een tien jarige zoon, wiens karakter geen moeilijkheden vertoont, beletten op een vacantiedag alleen op straat te spelen. De vader en moeder hebben evenmin kunnen beletten, dat hun zoon, die de ouderlijke woning zonder boog verlaten had, zich pijl en boog verschafte en daarmede schoot, aldus de recht bank. Geen kinderspeelgoed In dezelfde geest besliste het gerechtshof te 's-Gravenhage. In de gemeente Schoonhoven stond op een kwade dag een machine, welke zonder enige belemmering van de openbare weg af bereik baar was. De machine stond er zonder enig toezicht en zonder waarschuwingsteken. De machine was aangesloten op een stoomlei- ding. Door op een pedaal te trap pen kon men uit een buis stoom laten ontsnappen. Een jongen van twaalf jaar verzocht een bijna tienjarig meisje haar oog voor de buis te brengen. Toen zij dat deed, trapte de jongen op het pedaal, waardoor het meisje stoom tegen het oog kreeg, dat dientengevolge ernstig werd beschadigd. De vader van het meisje eiste schadevergoeding van de vader van de jongen. In hoger beroep besliste het gerechtshof, dat de vader van de jongen niet in gebreke was gebleven. Het zonder toezicht op de openbare weg laten verblijven van een twaalfjarige jongen, die vanzelfsprekend alsdan in aan raking komt met andere kinderen, levert gelet op de eisen van het dagelijks leven geen nalatigheid van de vader op, nu niet is ge bleken, dat de aard van de jongen een bijzondere zorg nodig maakte, aldus het gerechtshof. De Romeinen hadden de maand oktober als de achtste op hun ka lender staan. Niet zo gek overigens als we weten, dat „octo" acht be tekent. Nog vaak schenkt ons de herfst enkele fraaie najaarsdagen. Volgens het volksgeloof kunnen we er in oktober twaalf verwachten. Daar in deze tijd veel kraanvogels over trekken noemt men deze zomerse dagen wel de „kroene kranen- zomer". Soms valt de winter vroeg in en geeft hij sneeuw en ijs, zelfs al in oktober. In de dierenwereld is het stil ge worden; al vernemen we op fraaie herfstdagen nog wel eens de zang van sommige vogels, als spreeuw, merel, winterkoninkje of rood borstje, al kunnen we het gekweel van eerstgenoemde vogel moeilijk „zingen" noemen. Op hun lange trektocht doen in de herfst niet zelden bonte kraaien, kepen, houtsnippen en ganzen ons land aan als tussenstation. De insekten sterven goeddeels uit of kruipen diep in de aarde weg. De bijen komen nog even te voor schijn bij zoel weer. Ze halen nog wat honing of stuifmeel uit late asters of klimplanten. Fruitoogst De fruitoogst is in volle gangen voor het vee verzamelt men soms ook de vruchten van beuken, kastan jes enz. Ze worden tot veekoeken verwerkt. De bloemen in onze tuinen bloeien vaak nog wel, doch een enkele nachtvorst is voldoende, om ze te doen sterven. De boer zorgde er voor, dat half oktober de vroege rogge gezaaid was. In elk geval moest deze er voor St Gallendag, 16 oktober, in zitten. De week daarop stond be kend als „Springweek", d.w.z. de rogge zou dan niet in de grond blijven. Waarschijnlijk was dit het gevolg van de najaarsregens. Zaaien Alvorens men ging zaaien werd de akker omgeploegd. Het „ploeg- brood" ging mee. Het werd tussen de raderen van de kar gelegd. De boer reed er overheen. Het werd later aan de armen geschonken. De ploeg, alsook het paard, wer den voor de arbeid begoten met water. Deze handeling zou de vrucht baarheid van de cultuurgrond ver hogen en dus ook de oogst groter maken. Zaaien is, volgens het volksgeloof, een heilige handeling. Vandjfer de ceremoniën, waarmede het is om kranst. In de weide Naarmate de dagen kouder wor den, verdwijnt het vee uit de weiden en komt er aan het „beesten turen" (het koeien weiden) een einde. Zo noemt men dat in de Achterhoek. Dit gebruik is zo goed als ver dwenen. Nog laat kon het vee de spurrie afgrazen. Ook dit gewas verbouwt men weinig meer. Najaarspret Na de oogst volgde gewoonlijk de „grote visite", het grote familie feest, dat meestal samenviel met de dorpskermis. Op deze bijeen komsten werd gul getrakteerd. Te gelijk was nu, volgens het volks geloof, het einde van de zomer daar. Dorpsgeestelijke en schoolmeester gaven een maaltijd, terwijl de boeren deze dan mest gaven voor hun land. Aan weersvoorspellingen ontbrak het nu ook niet. Men rijmde: „Warmte en onweer in deze tijd, 's winters men geen schaatsen rijdt". „Oktober met groene blaan, duidt een strenge winter aan". VAN BOXTEL heeft de nieuwste Philips all-cransistor boorapparaten. Van nu af kan uiv slechthorendheid voor iedereen ONZICHTBAAR en ONMERKBAAR blijven. VAN BOXTEL biedt echter nog meer Deskundige adviezen. Demonstratie door specialisien, ook aan huis. Batterijen steeds vers uit voorraad leverbaar. Raadpleeg uw dokter over de mogelijkheden welke Philips transistor-boorapparaten bieden. Onze deskundigen houden zitting op maandag 13 oktober a.s. van t 11.00to14.00 uur in café „Inden Engel", Grotestraat 33 Venray ©©2S¥liL TtBURG OEN BOSCH BREDA EINDHOVEN HELMOND ROOSENDAAL van 10 oktober 1908 Alhier vertrok de Weleerw. Pater Henri Peeters naar de Phi- lippijnen, om aldaar als missionaris werkzaam te zijn. Door de Prov. Comm. ter be vordering van de Varkensfokkerij werden te Sittard een partij fok- beren en zeugen verkocht, waar van één zeug naar Venray verkocht werd. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. yWAT"MijNHAROT Maakt ITGOÈD~J Als men zo de politiek bekijkt, dan vraagt men zich wel eens af, hoe het toch komt, dat er altijd ruzie en herrie is, op onze ronde wereldbol. Maar woont men de zit ting bij van een politierechter, dan begint men daar iets van te be grijpen. Neem nu Grubbenvorst. Een vredig, rustig en kalm plaatsje, maar daar wonen twee stel mensen, die het als hoogste levensdoel ge steld hebben, elkaar het leven zo zuur mogelijk te maken. De een beschuldigt de ander gestolen asperges te verkopen, en de ander maakt de een uit voor vieze vuile beest, zoals het kort en krachtig in de dag vaardiging staat. De Staat der Nederlanden wordt van ieder f 15.rijker, maar komende zit ting zijn ze er weer prompt en niemand die hen schijnbaar aan hun verstand kan brengen, dat dit alles toch de grootst mogelijke dwaasheid is. Trouwens daar behoeft men niet eens voor naar Grubbenvorst te gaan. In Venray kan men daar ook wat van, getuige de dames die ook deze zitting voor de groene tafel kwamen. Daar vecht men dag-in, daguit in plaats van als verstandige mensen eventuele ruzies te beslechten. Men schimpt de een omdat ze moeder gaat worden en de getuige stuurt de officier een briefje, waarover hij heeft zitten prakizeren om ook tegen deze getuige maar een vervolging in te stellen wegens smaad en zo rolt de sneeuwbal verder. De hele straat wordt er in betrokken en zo is het geen wonder dat er zo weinig vrede in de wereld te vinden is. Waar mensen uit een en dezelfde straat elkaar het licht in de ogen al niet gunnen, waar wil men dan andere vechtersbazen wat verwijten. De gewone rij van dronken man nen op fiets ontbrak ook vrijdag niet. Met f 30.werden ze er aan herinnerd, dat men bier en genever moeten laten staan, als men fiet sen of brommen wil. En de dron ken chauffeur uit Horst kan 14 dagen gaan brommen en boven dien mag hij zijn rijbewijs voor een jaar opbergen. Dat men bij gemaakte brokken er niet stiekum tussen uit moet knijpen, maar wel degelijk naam en adres moet achter laten, is een kwestie van gewoon fatsoen dat echter sommige men sen via een boete van f30.en meer nog moet worden bijgebracht. En dan kwam tenslotte het show stuk van deze zitting, de jongeman uit Wanssum, die na op een brui loft van het vette der aarde genoten te hebben, op weg naar huis aan de noodrem moest trekken omdat hij een bar grote „kemissie" moest doen. In de stille en verlaten donkere Venrayse straten scheen het licht van de telefooncel als een vuurtoren en veilig baken. Hfj koerste er op aan en trad met een daverende zucht van verlichting binnen om te doen, wat menselijk is. En de resultaten waren nave nant, mag men tenminste het politierapport geloven, dat netjes opmerkte, dat verdachte in ge noemde telefooncel achterliet: een grote hoop, gelijkende op een ronde koek, die verschrikkelijk stonk. Voor deze operatie had genoemde jongeman zijn jasje uitgetrokken en na het welslagen daarvan ver geten weer aan te trekken. Men vond dus de milde schenker van die koek en deze jongeman moest nu terecht staan, omdat hij bij die operatie zich op de een of andere manier aan de hoorn van het telefoontoestel heeft vastgehouden. In de spanning heeft hij te hard aan dat snoer getrokken, zodat van allerlei technische dingen voortaan scheef gingen en de P.T.T. een nieuwe hoorn en snoer moest aanbrengen. Op de belangstellende vraag of hij misschien had willen WALA-ELASTIC Een beha voor goede uplift. Slank- aansluitend leno-elastiek. Cups van satijn en gebor duurde nylon marquisette. Met haak-in schouderband; cups A, B en C 15.75 WALA gaine met dubbel voor- en achterpand. Steun gevend! Nylon tule-elastiek is tweezijdig rekbaar, dus zeer soepel in het dragen 29-50 ^Wala passen is pasvorm^ kiezen Lichtdruk-Stencilinrichting G. M. H. PETERS Prins Bernhardstraat 11 Tel. 916 GELMOK lederen kleding lange jassen reeds vanaf 129.50 en hoger, alle mt. voorr., in zwart en bruin, met Gelmok-embleem, dus echtheid, volle gar. Leder jekkers en vesten, steeds 't nieuwste. W. TH. LICHTEVELD, Kleer makerij, Merseloseweg 4. doorspoelen, ging de beklaagde, die zich tamelijk opgelaten voelde, maar niet in. En over de boete van f 50.maakte hij maar geen praat. JULIANASINGEL 41 705(K4780) NA MNT00RTUD 462 Last van Kcunwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 149