Albert Heijn De Rozenkrans Geen garantieprijzen meer? 89 s© Dekt uw brandverzekering de volle schade Snuif en wrijf Natuurlijk is 't voordeliger bij: 22B 198 Amandelspeculaas Fondant borstplaat de familiekruidenier Zaterdag 4 oktober 1958 No 40 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG BI PEEL EN MAAS f ONDERVINDT ^OIESTNBIIT°&VE TELEFOO1N5Ï2en SSFSK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^SS^SfmSSiA'fS De maand october en het bidden van de rozenkrans zijn sinds men senheugenis in des:gedachten van vrome christenen altijd onafschei delijk verbonden geweest. Rozen krans-zondag, de eerste zondag van october was voor hen steeds een echte feestdag. De mensen van tegenwoordig zijn meestal niet meer zo gehecht aan de rozenkrans. Steeds minder wordt het aantal gelovigen die de rozen krans altijd bij zich dragen. In heel veel huisgezinnen denkt men er niet meer aan om de rozenkrans 's avonds gezamenlijk te bidden, on danks alle reclame voor de Rozen kranskruistocht voor vrede, vrij heid en wereldverbetering. De meesten nemen het louter als een kennisgeving aan, dat Onze Lieve Vrouw in Fatima zo op het bidden van de rozenkrans heeft aangedrongen. Men moest eens weten welke ontroerende smeek brieven er van achter het IJzeren Gordijn geregeld toegezonden wor den aan gelovigen in deze nog vrije landen, dat wij hier de rozenkrans toch meer zullen gaan bidden om van God en de Allerheiligste Maagd vrijheid en rust af te smeken voor al die miljoenen katholieken die zuchten onder de communistische terreur! Natuurlijk, het is begrijpelijk, dat iedereen niet zo geestdriftig kan zijn voor dat rozenkransgebed. Het is ook geen gemakkelijk gebed, of schoon dat dikwijls vanaf de preek stoel wordt beweerd. Het is integen deel allesbehalve gemakkelijk om de rozenkrans goed te bidden. En dan denk ik vooral aan het gelijk tijdig overdenken van de geheimen van de rozenkrans, wat toch heel zeker erbij hoort. Als men niet oppast, ontaardt de .rozenkrans zo gauw tot een ver velend gedreun waarin geen greintje godsvrucht meer te bespeuren valt. Het is goed te begrijpen, dat jongere mensen er niets voor voelen om elke avond thuis de rozenkrans mee te bidden als die zo afgejak kerd wordt, en na die afgejakkerde rozenkrans misschien nog eens zo veel gebeden voor dit en voor dat in sneltreinvaart afgewerkt moeten worden. De opgeschoten jeugd heeft toch al een hevige afkeer van herhaling, en de slordige manier waarop anderen dikwijls de rozenkrans voor bidden, zal er zeker niet toe bij dragen om jongere mensen van de schoonheid en de grote waarde van het rozenkransgebed te overtuigen. We moeten dus beginnen met de rozenkrans werkelijk eerbiedig voor te bidden, in de veronderstelling, dat dan ook de anderen zonder haast antwoorden. Als men de rozenkrans op z'n knieën bidt voor het versierde Mariabeeld, zal dit er ook veel toe kunnen bijdragen om de aandacht onder het bidden erbij te houden. Al blijft het waar dat de rozen krans meer tot verstrooiing leidt dan vele andere gebedsvormen, daar staat toch tegenover, dat zij ook belangrijke voordelen biedt. En het belangrijkste voordeel is wel, dat men de rozenkrans zelfs dan nog kan bidden, wanneer men niets anders meer bidden kan, om dat ons hoofd niet naar bidden staat of omdat men te moe is voor een gebed. En zoveel mensen lijden in onze tijd aan geestelijke afmat ting door de duizenden een zorgen en beslommeringen. Zelfs de meest ontwikkelde mens kan dikwijls de grootste moeite hebben om aan zijn gebed inwen dige en uitwendige vorm te geven. En toch wil men bidden! Dan blijft er niets anders over dan te proberen die overbekende gebeden telkens maar weer te her halen. Zoals er voor wiezich vrolijk gestemd voelt, doch slechts één lied van buiten kent, niets overschiet dan de éne lied telkens maar weer opnieuw te zingen. Maar gemakkelijk of niet gemak kelijk, de rozenkrans is altijd een machtig middel geweest tot afweer van rampen en een allerkrachtigst wapen tegen de vijanden van de Kerk. En dan moet men niet vra gen of het makkelijk of moeilijk is. We mogen onze geloofsgenoten achter het IJzeren Gordijn toch niet zonder hulp laten! Zij hebben het toch al zwaar genoeg! En overal op de wereld lijdt men de grootste geestelijke en lichame lijke noden. De Rozenkrans is een maal geboren uit de nood der tijden'. Zouden we dan dit gebed nu vooral niet bidden? Landbouw- en zuivelcrisis zal jaren duren Van alie takken van bedrijvigheid neemt de landbouw, waaronder mede verstaan wordt de zuivel, in de harten der Nederlanders een biezondere plaats in. De boer wordt in vele kringen nog gezien als het fundament, waarop de gehele organisatie van de voortbrenging steunt. Als de boer niet meer zaait en maait, dan kunnen we op geen enkel terrein meer vooruit. We moeten eerst eten en we kunnen dan over iets anders filosoferen. De landbouw behoort tot de oerproduktie en daarom raakt men voor velen een teer punt aan, wanneer men tracht een nuchter gesprek te beginnen over het landbouwvraagstuk. De landbouw is een der vormen der oerproduktie. Een land zonder import en boeren moeten sterven. Indien ooit, dan hebben we dit in de oorlog ervaren. Maar ook de Engelsen, Duitsers en Zwitsers zijn zich bewust van de grote betekenis van de land- bouwproduktie voor het onafhan kelijk voortbestaan van de natie. Misschien moet juist in dit zeker weten van de noodzaak der land bouw wel de oorzaak worden ge zocht van de internationale agra- giek, zoals die zich nu openbaart. Nederland zal in het komende begrotingsjaar ruim een half mil jard moeten offeren voor 't voort bestaan van de boerenstand, dat is per hoofd der bevolking meer dan f 45.— Of nu de bijstand rechtstreeks wordt verleend in de vorm van garantieprijzen dan wel in de vorm van subsidie aan de consument, in beide gevallen profiteert de boer ervan, Als de melk duurder moet wor den omdat de subsidie moet ver vallen, wordt er veel minder van gekocht en daarmee worden de producenten eveneens getroffen. Intussen had men deze ontwik keling met paniekcijfers deels kun- neh zien aankomen, want in de vijf voorafgaande jaren zien" we steeds stijgende steun aan melk producenten. Het begon met f 7 miljoen en steeg tot een raming van f 589 miljoen. ELK LAND ZICHZELF. VOEDT Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Alle landen met enig zelfrespect streven naar zelfvoorziening in de agrarische sector. In de Ver. Staten koopt de re gering alle landbouwoverschotten op ten koste van miljarden om de boeren prijssteun te bieden. België wil letterlijk zijn eigen boontjes doppen en komt telkens met een invoerverbod of een hef fing, als een buurland de eigen boeren te na komt. Zwitserland legt elk jaar meer geld bij de eigen produktie van boter en kaas, terwijl dit land daarnaast ook vele miljoenen aan de verbetering van de bedrijven besteedt. De Europese economie zou eisen dat Zwitserland veel meer agra rische produkten importeerde, maar men wil zichzelf redden en zo gaat het roet elk land op het gebied van de landbouw, Engeland bijv. een der grootste zuivelklanten van de Nederlandse boeren, is hard op weg naar de zelfvoorziening. Wanneer we met de regering toegeven, dat de landbouw- en zui velcrisis in ons land niet aan de boeren mag worden verweten maar een internationaal verschijnsel is, dan moeten we voorts de argu menten zoeken waarom we de boerenstand daarbij niet aan zijn lot mogen overlaten. WAAROM NIET In de eerste plaats heeft de landbouw in de laatste jaren van de jongste oorlog er grotendeels voor gezorgd, dat ons land niet geheel in honger is ondergegaan, (Dat een aantal boeren zich daar bij misdragen heeft, mag niet oor deelvormend zijn voor de agra rische bevolking in zijn geheel.) Vervolgens vormt de boerenstand een onmisbaar onderdeel van de structuur der bevolking. Het is ongewenst een land eenzijdig tot industriële natie te laten vergroeien Daar zijn tal van sociologische bezwaren tegen aan te voeren; Men zou voorts op de militaire noodzaak kunnen wijzen om temid den van het eigen volk een aantal leveranciers van primaire levens middelen te handhaven. Vervolgens beroepen de boeren zichzelf op de na-oorlogse jaren, toen de landbouw de produktie bij voorkeur aan eigen land leverde, terwijl men voor veel betere prijzen had kunnen exposeren. Men heeft dus een offer gebracht in 's lands belang en wenst daar voor nu een tegenprestatie. EN AL DIE ANDERE OFFERS DAN In beginsel is dit argument ook juist. Maar, zeggen anderen, zo velen hebben na de oorlog een offer gebracht in 's iands belang, die er nimmer voor zullen worden beloond. Zij denken aan de winkelstand, die jarenlang met minimale marges genoegen moest nemen. Elke loontrekker heeft zijn offer moeten brengen ingevolge de loon stop. Duizenden huiseigenaren worden van jaar tot jaar gedupeerd door ta lage huren. Hoge heffingen op benzine, banden en auto's teisteren het garagebedrijf. Het laatste argument wat wij onlangs hoorden was, dat de land bouw, inclusief de zuivel, in de eerste jaren na de oorlog een pe riode heeft gekend van ongekende welvaart, terwijl duizenden nog zuchtten onder de vérs:rekkende gevolgen der oorlogsverarming. Een nogal betrekkelijk zwak ar gument, daar hier geen cijfers voor liggen. Er zijn tientallen argumenten te vinden voor steun aan land bouw en zuivel, maar er zijn ook talrijke argumenten tegen d.e bijstand. Eén van de belang rijkste argumenten tegen hulp is wel dit, dat ondanks de ga rantieprijs voor de melk, waar bij elk jaar een toenemend bedrag wordt gevraagd, de melkproductie ieder jaar blijft stijgen. Als een fabrikant een produkt maakt, waar geld op moet worden toegelegd, dan staakt hij de produktie. Nu ligt het bij het afremmen van de industriële produktie wel iets anders dan bij agrarische voortbrenging, maar in beide sectoren kan men uiteindelijk remmen gaan aanleggen. Men merkt nog steeds niets van een sterk geremde produktie in landbouw en zuivel. Dit doet bij velen de mening post vatten, dat de boeren Gods water maar over Gods land laten lopen en de gemeenschap er voor laten opdraaien. En die gedachte wekt wrevel op. INTERNATIONAAL VERSCHIJNSEL Minister Vondeling staat voor een uitermate moeilijke opgave, Hij zit in feite met een niet te benijden erfenis van zijn voorgan ger, want de heer Mansholt had reeds gedeeltelijk beperkende en remmende maatregelen moeten treffen, die nu toch moeten komen. Ook is het duidelijk, dat de land bouw- en zuivelcrisis geen Neder lands, maar een internationaal verschijnsel is en dat wij, evenals andere landen, daarvoor als volk een offer moeten brengen. Blijft nog over de vraag of dit offer ruim een half miljard per jaar moet bedragen. Leest men het oordeel van des kundigen over de landbouw- en de zuivelcrisis, dan zijn ze het er allen over eens, dat dit kwaad in uiter ste of minder kwaadaardige vorm nog jaren zal voortduren. Met andere woorden: in vele landen zal het gehele landbouw- èn zuivelbeleid moeten worden herzien waarbij Nederland geen uitzon dering op de regel kan vormen. Het gehele volk zal een veer moeten laten voor de agrarische sector, maar anderzijds zal ook de boerenstand er niet aan ontkomen dat haar inkomen vermindert door dalende bijstand. Deze gang van zaken is onver mijdelijk. Een textiel- of machinefabrikant die geen afzet meer heeft, gaat ten onder. Onder de wet van vraag en aan bod zou het in deze lijn vele boeren evenzo vergaan. Wanneer de over heid dan tracht de boerenstand, zoals zij thans leeft en werkt, in overgrote meerderheid een mini mum inkomen te verschaffen, dan is daarmee de grens bereikt. Dan moet men afstappen van garantieprijzen, die een onverkoop bare produktie blijven doen voort- stromen, maar overstappen op rechtstreekse steun, ook zonder produktie, waarbij een reorgani satieplan en grotere rationalisatie de basis moeten zijn van een toe komstig herstel. De regering moet daarbij vast beraden maatregelen nemen, maar heeft het, gezien de reacties der stands-organisaties, niet zo heel gemakkelijk. 3 In de tas Eén in de tas is goedkoop bij Albert Heijn (dat weet u). Drie in de tas is nog goedkoper (dat spreekt vanzelf). AH geeft u elke week een hele rééks van „3 in de tas" voordelen t Tel eens op wat dat scheelt, als je vaste AH-klant bent... Deze 3-ln-de-ias-aanbiedingcn zijn geldig van 2 t/m 8 oktober Drie grote Butterscotch choc, repen 40 3 x 500 gr. Speculaas Voordelig op de boterham Drie stukken Carly Toiletzeep Drie blikjes Aardbeien op sap Drie pakjes Taai-Taai Echte Zaanse 1 busje kaneel 1 busje peper 1 busje nootmuskaat samen voor 158 Drie potten Appelmoes 98 Drie pakken AH-i ucifers 57 Kapucijners 500 gram 39 Bruine bonen soo gram 58 Spliterwten500 gram 45 Groene erwten 500 gram 39 en 36 RookWOrstGelderse p. stuk 250 gram 99 Dik vet Spek gerookt 250 gram 49 Augurken zoetzuur. .liter pot 69 Siamrijst droogkokend 500 gram 44 Met véél amandelen 250 gram ©9 200 gram 59 Tien verschillende smaken ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE geldt voor alle artikelen, ook voor3-in-de-tas-aanbiedingen. Wanneer u enig AH-artikel piet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft AH u het volle bedrag terug. Maar al te dikwijls blijkt na een uitgebroken brand, dat de bewoner niet verzekerd was tegen brand schade. Deels laat men dit achter wege wegens gemoedsbezwaren, deels uit gemakzucht, met de idee „wat kan mij gebeuren". Brand kan echter altijd en overal ontstaan en al heeft men dan zelf het geluk gevrijwaard te blijven, dan kan er door een brandje bij de buren toch schade ontstaan, die in de papieren loopt. Het risico van brandschade is blijkens de statistie ken altijd groot. Blikseminslag kan eveneens iedereen treffen. Tegen al deze gevallen kunt u zich verzekeren. Om geheel gedekt te zijn is het nodig de waarde van de te verzekeren inboedel zo nauw keurig mogelijk op te geven. De premie, die betaald moet wor den, is. afhankelijk van het ver zekerde bedrag en is doorgaans niet bijzonder hoog. Alleen indien het risico voor de maatschappij in ver band met ongunstige ligging van de te verzekeren goederen groter is dan normaal, kan de premie iets hoger uitvallen. Te laag verzekerd Het komt nog geregeld voor, dat de waarde van de inboedel zo laag mogelijk, ja zelfs beneden de waarde wordt opgegeven, dit in verband met verkeerde zuinigheid. De pre mie is dan weliswaar laag, maar dit zou dan toch kunnen waar maken, dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Immers, indien iemand zich b.v. voor f 5000,verzekert, terwijl de waarde van de inboedel f 8000,— bedraagt, dan heeft hij feitelijk slechts 5/8 van de inboedel ver zekerd. Hij betaalt dan naar even redigheid een lagere premie en heeft tijdelijk voordeel, maar... hij dient er wel bij te bedenken, dat hij bij een schade van f 400,— geen f 400,vergoed krijgt, maar slechts 5/8 van de werkelijke waarde van de schade is f 250,—. Zelfs bij een kleine schade zal het nadeel van te laag verzekeren (men noemt dit onder verzekeren) groter zijn dan het voordeel van de lagere premiebetaling. Te hoog verzekeren is evenmin verstandig. Men betaalt daardoor een te hoge premie zonder enig voordeel. Bij brandschade vergoedt een maatschappij nimmer meer dan de aanwijsbare geleden schad e De inboedel wordt groter In vele gezinnen loopt een brand verzekering jaar in jaar uit op het oorspronkelijke bedrag. Hierdoor bestaat grote kans, dat bij brand de verzekering een lager bedrag uitbetaalt dan de geleden schade bedraagt. Immers bij de aanvang van de verzekering is de inboedel dikwijls minder uitgebreid dan na verloop van jaren. Het gezin is groter geworden, verschillende meubelen, boeken, instrumenten en wat dies meer zij zijn bijgekocht, zodat er alleen daar door al een onderverzekering is ontstaan. Wie niet de kans wil lopen op een gegeven tijdstip onderverzekerd te zijn, zal goed doen de verzeke ringsoverkomst na enige jaren te (vervolg zie achter-pagina)

Peel en Maas | 1958 | | pagina 141