BEDDEN-reclame Kerkelijke Diensten Dry Cleaning EBBERINK Borgstelliogs-fonds voor de landbonw. 500.000 kilometer vliegen voor één pond honing. fa. v.d. Munckhof Heel de modewereld vindt U in onze collecties Om ieder in de gelegenheid te stellen nog te profiteren van onze geweldige blijven onze succes-aanbiedingen geldig tot en met 28 juni. Profiteert van deze aanbiedingen Bedstukken 2pers. in prima damast én binnenvering, 15 j. gar. v.af 87.50 Wolvlok 2p. prima damast 49.50 Vlokmatras prima damast 28.75 Pracht stalen ledikant 43.50 met voetbord, volle garantie Divanbed v „27.75 het ideaal voor kleinbehuisden Koopt nu wollen dekens tegen zomer- prijzen 2p. 13.50 GRIJPT DEZE UNIEKE KANS van 22 tot en met 28 juni RECTORAAT PATERSKERK 4e Zondag na Pinksteren: H. Mis sen om 6.30, 7.45 en 10.30, 9 uur hoogmis, le coll. voor onze Missie in Noorwegen, 2e coll. v. onze kerk, 's avonds 7 u. lof en rozenhoedje, aan de kerkdeur bus-coll. voor de stichting „De Zonnebloem". Dinsdag: H. Joannes de Doper, 'sav. 7.30 lof t.e.v. H. Antonius. Vrijdag: 'sav. 7.30 lof, 9 u. gez. H. Mis bij 'n 25-jarig huwelijk. Zaterdag: 9.30 gez. huwelijksmis, n.m. van 3—8 uur biechten. Deze week iedere dag 'n H. Mis voor onze weldoeners. MIS-INTENTIES 4e Zondag na Pinksteren: 6.30 Jo hanna Hoex en Josephina v. Stip hout, 7.45 overl. moeder Litjens— Jacobs, 10.30 Michiel Vullings. Maandag: H. Joseph Cafasso, 6.15 overl. ouders Philipsen—Goosens en zoons Martin en Peter, 7.45 jrg. Maria Millen—Laurensse. Dinsdag: St Jan de Doper, 6.15 Theodorus Slits, 7 uur Gerardus Stoks, 7 uur bijz. int., 7.45 wed. BoomVullings namens de buurt, 8.30 overl. fam. Nagelhout. Woensdag: H. Wilhelmus, 6.15 Theodorus Slits, 6.15 Peter Philip sen, 7 u. Peter Michels en familie, 7 uur wed. Boom—Vullings als lid v.d. Derde Orde. Donderdag: H.H. Joannes en Pau- lus, 6.15 Peter Philipsen, 7 u. bijz. intentie. Vrijdag: ZZ. Guido en Benvenutus, 6.15 overl. ouders Philipsen—Goo sens en zoons Martin en Peter, 9 u. 25-jarig huwelijksfeest Lichteveld Lenssen. Zaterdag: H. Ireneus, 7 u. t.e.v. O.L.Vrouw (S), 8.30 Gerardus,9.30 huwelijksmis Offermans-vd. Beuken PAROCHIE OOSTRUM 4de Zondag na Pinksteren: 7 u. H. Comm,, 7.30 de vroegmis, 9 u. H. Comm., 10 u. de hoogmis, 3 u. lof waarna Derde Orde. Maandag 7.30 best. zm. Willem Derickx. Dinsdag 7.30 best. zm. Jac. Ver meulen. Woensdag 7.30 best. zm. Mart. Peeters. Donderdag 7.30 gest. gel. jaarg. Antoon Broeren. Vrijdag 7.30 gest. gez. jaarg. Herman Verheijen. Zaterdag 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw beh. d. kranken voor een zieke, 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO 4e Zondag na Pinksteren6.30 H, Communie. Leesmis om 7 en 8.30 uur, 10 u. parochiemis, 3 u. rozen krans en lof. Eerste col. v.d. kerk, tweede v.h. Bisdom. Maandag: 7.30 gest. jgt.P. Steegs, Henrica Hagens, Johanna Bister- fels en Maria Steegs. Dinsdag: 7.30 stichting Henricus Houwen en Margaretha Boyens. Woensdag: 7.30 stichting Anna Mathea Janssen. Donderdag: 7.30 Hoogmis t.e.v. St. Machutus (G.R.). Vrijdag: 7.30 zieled. v. overledene. Zaterdag: 7.30 lm.. 9.30 Hoogmis tot int. fam. Verstappen-Verhaegh bij gel. v. 25-jarig Huwelijksfeest. 7 u. Marialof, v. 5 —7 biechten. a.s. Zondag feest v. St. Petrus en Paulus, voorgeschreven collecte v.d. St. Pieterspenning. PAROCHIE CASTENRAY 4e Zondag na Pinksteren: 10 uur hoogmis voor de parochie, daarna Congregatie afd. meisjes, 3 u. lof en rozenhoedje, daarna H. Familie, afd. vrouwen. Maandag 7.30 gez. maanddienst Hendrina Donders-Verlinden. Dinsdag, feest v. St. Jan de Doper 7.30 gez. H. Mis t.i. fam. wed.Geurts Woensdag 7.30 gest. gez. jd. Mar- tinus Verhoeven-Theodora Geurts. Donderdag 7.30 maandd. Gerard Baltussen. Vrijdag 7.30 5de vd. zesw.dienst Henricus Smits. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. A.B. t.i.v.h. die hiervoor offerden, 78 biechten, 8 u. lof. A.s. Zondag: 2e collecte voor de St. Pieterspenning. Kerkpoets: Tony Seijkensen Fien Duijkers. PAROCHIE LEUNEN 4e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Mis voor overl. fam. van Dijck Smits, 8 u. v.d. parochie, 9 u. voor overl. fam. KerstenWeijs, 10 uur hoogmis tot dank, 3 uur lof. Maandag: 7 u. voor Willem Ver vuurt echtg. en zoon Mathieu, 7.30 sol. gest. jaarg. Antoon Jacobs en echtgenote. Dinsdag: feest vd, H. Joannes de Doper, 7 uur voor Albert Loonen, 7.30 voor Henri Weijs. Woensdag: 7 u. H.Mis, 7.30 voor overl. ouders Buggems—Camps. Donderdag: 7 u. voor Elisabeth Reintjes—de Lauw, 7.30 v. Willem Wismans en echtg. Vrijdag: 7 u. voor Harry Pijpers, 7.30 voor Bernard Loonen Johanna Claessens en Antoon Loonen. Zaterdag: 7 u. H. Mis, 7.30 voor overl. fam. van KempenLochtens, biechten van 4—5 en 7.30—8 uur, 8 u. lof t.e.v. O.L.Vrouw Kerkpoets: Annie van Dijck en Toos Voermans. A.s. zondag feest vd.H. Apostelen Petrus en Paulus. Collecte voor de H. Kindsheid en feest der Kindsheid. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 4e zondag na Pinksteren, 6.30 lm Harry Goumans, 8.10 lm. tot int. vd. fam. Wismans, v. Vechel 9.15 kindermis, 10.15 Hoogmis voor de vruchten der aarde en v. Louis Custersbest. door het kerkkoor, 2 u. lof, 2.30 congr. vd. vrouwen. Maandag: 7.30wkd. Jo Swinkels. Dinsdag: 7.30 wkd. Petronella v. Vegchel-Ewais. Woensdag: 7.30 lm. Margaretha Maria Spreeuwenberg-Vervoort. Donderdag: 7.30 gest. gez. jgt. Jan Poels en Jeanette Poels-Poels. Vrijdag: 7.30 lm dankb. v.d. fam. Cox-Derks. Zaterdag: 7.30 lm. uit dankbh. fam. Arts-Willemse, 7 u. Marialof, tot 8 u. gel. om te biechten. RECTORAAT VEULEN 4e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Comm., 7.30 lm, 10 u. best. hoog mis voor overl. fam. Nelissen—van Kempen, 2.30?lof. Wij willen U nog eens herinneren aan de buitenkerkl. coll. van vandaag voor het zieken- apostolaat en deze nog eens bijzon der aanbevelen. Maandag: 7.30 lm v. vr.Cremers. Dinsdag: 7.30 lm a.i.s.d., 10 u. pl. hoogmis bij gelegenheid van 25-jar. huwelijk. Woensdag: 7.30 lm a.i.s.d. Donderdag: 7.30 lm a.i.s.d. Vrijdag: 7.30 lm a.i.s.d. Zaterdag: 7.30 lm a.i.s.d., 8.30 lof, na het lof biechten zolang goed wordt aangesloten. A.s. zondag voorgeschreven coll. voor het St Petrusliefdewerk. Dit liefdewerk heeft tot doel de oplei ding van inlandse geestelijkheid in de missie. Wij willen U deze coll. in uw milddadigheid ten zeerste aanbevelen. Kerkpoetsen: Joke Leijssen en Truusje van Rijswijk. Accolieten: Wim en Harrie Geurts. Katechismus: klas 1 en 2 oef. v. Liefde, klas 3 en 4 vr. 515—520: klas 5, 6 en 7 les 58—59. Voor de rest zie vorige week. (beter dan stomen) Dinsdags vóór 1 uur gebracht, Vrijdags terug. Marktstraat 5 Nadat de kassier bericht van goedkeuring heeft ontvangen, kan tot uitbetaling worden overgegaan. De boer ontvangt dus voorschot van de plaatselijke bank en kan alles dit voorschot betreffende met eigen bank regelen. Het Borgstellingsfonds is niet op gericht met het doel, het onmoge lijke of onverantwoorde mogelijk te maken. Maar een feit is, dat in de afgelopen jaren op veel bedrijven d.m.v. Borgstellingsfondscredieten verbeteringen zijn aangebracht, die anders wegens, gebrek aan crediet achterwege zoiiden zijn gebleven. In de praktijk blijken velen nog niet geheel op de hoogte te zijn van doel en werking van het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw. Voor belangstellenden volgt hier nog eens een opsomming van deze mogelijkheden. Dit fonds, gesticht in 1951, heeft tot doel landbouwers in de gelegen heid te stellen, credieten op te nemen bij de boerenleenbank ter verbetering van hun bedrijven. De credieten worden normaal bij de banken opgenomen, zoals elk ander voorschot, waarbij het Borg stellingsfonds garant blijft voor rente en aflossing. Het Borgstel lingsfonds neemt dus in vele ge vallen de plaats in van de twee persoonlijkeborgen, die anders door de banken worden verlangd. Het fonds is hiertoe in staat ge steld, doordat het de beschikking hééft over een bedrag van 29 mil joen gulden, indertijd uit de tegen waarderekening der Marshallhulp verkregen. Door de beperktheid van dit bedrag kan er alleen gebruik van worden gemaakt door landbouwers, die niet op de gebruikelijke wijze door de boerenleenbanken kunnen worden geholpen. Als het b.v. nog mogelijk is, een hypotheek te ves tigen of te verhogen, zal dit eerst moeten geschieden. De borgstelling is niet gebonden aan een oppervlaktegrens, zodat ook bedrijven boven 10 ha van deze credieten gebruik kunnen maken. Het bedrijf moet echter zodanig zijn, dat het een bestaansmogelijk heid biedt en zodoende de lasten van het geleende geld onder nor male omstandigheden kan op brengen. In aanmerking komen alle objecten, die verbetering van het bedrijf betekenen, zoals sanering van de veestapel, bouw of ver betering van geschikte stal- of hok- ruimte, aanleg van regeninstal laties, drainages, aankoop vanma- chins, enz. De laatste jaren wordt ook het Borgstellingsfonds veelvuldig inge schakeld bij het aankopen of over nemen van bedrijven en het aan kopen of overnemen van de levende have en inventaris. Gang van zaken Aanvragen om credieten worden ingediend bij de plaatselijke boeren leenbank. Op de aanvraagformu lieren (kosten f2 50) geeft de bank aan, of van aanvrager kan worden verwacht, dat deze onder normale omstandigheden rente en aflossing van het gevraagde crediet kan en wil voldoen. Aan dit z.g. „bankadvies" wordt veel waarde gehecht bij het be oordelen der aanvragen door de adviescommissie van het Borgstel lingsfonds. De aanvraagformulieren worden naar de rijkslandbouwconsulent ge zonden, die op het bedrijf een rap port laat samenstellen. Naast dit rapport wordt ook in zicht gevraagd in de financiële toe stand van het bedrijf, omdat het zonder gegevens over de vermo genspositie, de bedrijfsinkomsten en de lopende verplichtingen in vele gevallen moeilijk te beoordelen is, of de voorgenomen investering op dit bedrijf past. Vanzelfsprekend worden deze gegevens strikt ver trouwelijk behandeld. De aanvrage met het rapport en het financieel overzicht worden ter beoordeling naar de adviescommis sle van het Borgstellingsfonds ge zonden. Deze commissie, bestaande uit boeren van de praktijk, komt regelmatig bijeen, zodat een aan vrage binnen 1 a V/, maand zijn beslag kan krijgen. Natuur wint het van techniek Hoe zeer de precisie van de moderne luchtvaart en het binnen loodsen via de radar-apparaten ook blijk geven van een hoge stand van de door de mensen ontwikkelde techniek, altijd blijft de natuur ons nog de baas. In het algemeen denkt men er weinig over na, dat kleine insecten of andere dieren uitgerust zijn met zintuigen, die in hun vol maaktheid door geen technische toppreststie kunnen worden be naderd. Als wij bij het ontbijt gedachten- loos wat honing op het brood sme ren, zijn er maar weinigen onder ons zich bewust van de aan de honingproductie verbonden arbeids prestatie. Voor de productie van een pond honing moet echter een bijenvolkje niet minder dan 500.000 km vliegen. Dat wil zeggen, een bijenvolkje legt de afstand rondom de aarde ruim 11 maal af, vooraleer het vol doende materiaal heeft verzameld, waaruit een pond honing kan wor den geproduceerd. Verbasterende ontdekkingen Door zorgvuldige waarneming van de gedragingen van het bijenvolkje is de wetenschappelijke wereld tot deze verbijsterende ontdekkingen gekomen. Bij deze waarnemingen kon men tegelijkertijd vaststeller, dat de actie-radius van bijen dikwijls een straal van 14 km overtreft. In het algemeen echter beperken de bijen zich tot een werkgebied van onge veer 800 m. Bij grotere afstanden maakten zich uit ket bijenvolkje al „verken ners" los, die zich twee tot drie km ver van de korf verwijderden om nieuwe vindplaatsen voor de bloe- menhoning te ontdekken. Hebben deze „verkenners" de nieuwe vindplaats gelocaliseerd, dan vliegt de gehele bijenzwerm er heen. Er werd vastgesteld, dat de bijen een bijzonder vermogen hebben om de vindplaats in hun geheugen te houden, na enige tijd zijn zij in staat regelrecht van de korf naar de vindplaats te vliegen, zonder zich te laten afleiden door lokale bij zonderheden onderweg. De bijen oriënteerden zich echter niet alleen op de vorm en kleur van het onderweg waargenomene, vooral de zon bleek een vaste plaats in hun oriënteringsvermogen te hebben. Men ving bijen, die een verre vindplaats voor de honing aanvlo gen, op en hield ze enige uren ge vangen. Daarna liet men ze los en toen kon men vaststellen, dat die bijen één lijn in hun vlucht volg den, die overeenkwam met de intussen veranderde situatie van de zonnestraling. Deze bijen vlogen dan niet regel recht naar de korf terug, maar ze kozen een omweg, die in zijn ver schik' van afstand overeenstemde met de zonnestand. Nam men de korven weg en verplaatste men deze naar een verder of ander punt, dan kon men vaststellen, dat de bijen geruime tijd boven de plaats bleven cirke len, waarde korven hadden gestaan en er slechts langzaam toekwamen de nieuwe standplaats van de korven aan te vliegen. Dat bewees, dat de bijen over een soort automatische besturing beschikken, men kan wel zeggen een radar-installatie, waarop zij naar binnen vlogen. Met een dergelijke oriënterings- zin kunnen de mensen, ondanks een uiterst verfijnde techniek, nog niet wedijveren. De door de mensen ontwikkelde techniek staat ongetwijfeld op een zeer hoog peil, maarniet denatuur kunnen wij het nog niet opnemen. BEL OP BIJ BRAND No. 392 ïnTémaiionaal, dal is onze collectie! Amerika verzorgde de onweerstaanbaar^ jeugdige SEVENTEEN- modelletjes; Italië, als kampjoen, natuurlijk de dessins in gloedvolle sprankelende kleuren en uit Parijs komen de nieuwe modelijnen. Maar uit welk deel van de modewereld het nieuws ook komt, onze prijzen bleven g/\ interessant. jy. Jj Enkele 'Voorbeelden? b. Frissen jeTfgdicf isdezfè japon van bedrukte katoen.^ 'n Prachtig all-ove'r kanldessm geeft dit jurkje)zn*rcharmant """cachej in div. k|eure(L Vjaaron.de)' 'marfne/^T Amerikaans teen-age jurkje in katoen, bedrukt met een harlveroverend composé dessin, met 'n klein pelty- coatje, dat de rok zo gezellig doet uitstaan I In beeldig? kleuren Bovendien profiteert U nog van de INCONé-Geldstroom- acfie. Ledikanten, tafels, stoelen, nachtkastjes, toilettafels in elke kleur leverbaar. I

Peel en Maas | 1958 | | pagina 12