IO 14 29 Tandenborstel Kachelglans Lucifers 10 4jd(st NeBi-pmk Voor de politierechter Voetbalpool en maagklachten SPOT NOOIT! papier voor nienwe priesters. Rond de ambonezenkampen Najaarsbemestiog in de frnitteelt. STENCILWERK MEISJES Uit Peel en Maas Zilveren rijksdaalders „Kijk toch eens, rechter, hoe slecht ik er nog uit zie riep de verdachte, terwijl hij vergeefs pro beerde er mager en ondervoed uit te zien. „Ik ben nog zo zwak dat ik haast niet op mijn benen kan staan De rechter evenwel liet zich niet vermurwen. „Tachtig gulden boete" zei hij, „conform de eis van meneer de officier. En als u het er niet mee eens bent, kunt u binnen veertien dagen hoger beroep aantekenen bij het Hof" De deurwaarder leidde de jam merende man het zaaltje uit om de volgende verdachte op te halen. Maar onderweg bleef de veroor deelde die er overigens uitzag als het eeuwige leven klagen, dat hij die tachtig gulden ntet kon missen, omdat hij zoveel verster kende middelen nodig had. „Versterkende middelen" dat had ie ook tegen de waard geroepen toen hij zich zo'n stuk in de kraag dronk dat de politie hem van het fiets pad moest oprapen. Voor eigen en anderer veiligheid werd hij ter ontnuchtering ingeslo ten, zoals de processen-verbalen dat noemen. Hij was nog maar amper op tijd ontnuchterd om naar het zieken huis te gaan en zich te laten ope reren. Dit misdrijf had namelijk twee oorzaken. Ten eerste was daar de voetbalpool, die de man in staat stelde het verkeerde pad op te gaan; ten tweede dreigde er een maagoperatie, die hem deed be sluiten zich moed in te drinken. Daags voor hij zich moest laten opnemen in het ziekenhuis om zich te laten opereren, keerde de voet balpool deze man tien gulden uit. Als goed democraat deelde hij de winst samen met zijn vrouw: elk kreeg vijf gulden. Maar de vreugde over de winst werd grondig be dorven door het onprettige voor uitzicht van de volgende dag. „We moesten vanavond nog maar eens voor het laatst gezellig bij elkaar gaan zitten", had zijn vrouw monter gezegd. Maar wie heeft er behoefte aan gezellig zitten als hij weet dat hij de volgende dag op de operatietafel moet. Deze verdachte in ieder geval niet. Hij stak de vijf gulden in zijn zak, en misschien nog wel iets meer, pakte de fiets en ging zich moed indrinken. Dit deed hij met een zodanige volhar ding, dat de narcotiseur in het ziekenhuis er moeite mee zal heb ben gehad de man zo buiten westen te doen geraken als hij dat de avond te voren was. De politie vond hem terwijl hij dwars op het rijwielpad lag te snurken. Van het gezellig bijeen zitten is dus niets meer gekomen, en de volgende dag had de ver dachte nauwelijks tijd om, komend van het politiebureau, thuis een schone piama te gaan halen voor hij het ziekenhuis binnen stapte. Daar heeft men, zoals wij hebben kunnen constateren, alle middelen der wetenschap te baat genomen om de man zo blozend mogelijk voor de rechter te doen verschijnen. Hij zag er uit als iemand die nooit iets heeft gemankeerd en die ook nooit meer iets mankeren zal. De officier kon zich voorstellen dat het winnen van een tientje in de voetbalpool iemand dorstig maakt. Hij kon zich ook indenken dat iemand, die de volgende dag een vrij ernstige operatie moet ondergaan, zich moed wil indrin ken, ook al achtte hij dit niet ver standig. Hij kon echter niet gedogen dat men na zich aldus moed te hebben ingedronken onder invloed van drank rond gaat fietsen en de tegels van het rijwielpad als ledikant gaat gebruiken. „Als een bromfiets over u heen was gereden, was u veel te vroeg in het zieken huis gekomen", zei hij. Een boete van tachtig gulden, dat werd het. Ondanks de jamme rende protesten van de verdachte. „Dat moet ik dan deze winter maar uit de pool zien te winnen", zuchtte de man. gen over de winter komen. Zij zullen op grond van gedragingen van dieren vaststellen, hoe het ons deze winter zal vergaan. Maar we zullen zoals altijd sceptisch daar tegenover blijven. In ieder geval, de herfst staat voor de deur. De natuur zal ons hopenlijk niet hele maal in de steek laten en daarom gaan wij met goede moed October tegemoet, onze ogen wijd geopend voor de schoonheid van stervend leven. En wij verzamelen moed voor de nieuwe winter met de stille hoop in het hart, dat 't volgende voorjaar ons in een beter en zon niger 1959 zal inleiden. Op het ogenblik, dat dit geschre ven wordt, spant de natuur zich in om zich van haar beste kant te laten zien. Zoals een oudere dame zich graag met een voile tooit, zo heeft ook de natuur zich een rag dunne sluier aangemeten. De blauwe hemel is niet brilliant meer, maar heeft zich bedekt met een ijle waas. De bomen laten hier en daar hun bladertooi reeds vallen, of elders in vlammende kleuren een laatste bloei en schoonheid beleven. Op de scholen leren zelfs de kleinste kinderen al met weemoedige stem metjes zingen, dat de bloempjes afvallen en dat de zomer voorbij is. En dat is wel een definitief teken, evenzeer als het feit, dat café's en restaurants hun buiten zitjes binnenhalen en dat de strand stoelen verhuisd zijn naar de op slagplaatsen. Aan het dagelijkse rantsoen van de kinderen wordt weer de lever traan. en aan het onze het vitamine tabletje toegevoegd. De toneelclubs van de talrijke organisaties in stad en op het platteland hebben hun brieven al geschreven naar uitge verijen en toneelcentra, waarin zij om tekstboekjes vragen voor de grote uitvoering van het jaar. De oogst is al voor een groot deel binnen. Binnenkort zullen wel weer een paar deskundigen met voorspellin Wanneer iemand zijn tong wil beheersen, dan moet hij ook nooit spotten. Spotten is leelijk en past ook niet in de mond van een fat soenlijk mens. Spotten is gemeen, want wie het wapen van de spot gebruikt, heeft de bedoeling om iemand te krenken in het heiligste wat hij bezit. Spotten is ook 'n teken van grote zwakheid, want een man, die zijn toevlucht moet nemen tot spot, is blijkbaar niet in staat, om langs normale weg moeilijkheden op te lossen. Wij moeten nooit onze toevlucht nemen tot spot, maar ook nooit meedoen wanneer anderen gaan spotten. Er zijn niet veel mensen, die uit zichzelf zullen spotten, maar er zijn wel veel mensen te vinden, die meedoen als anderen beginnen te spotten. Groot is ook het getal van diegenen, die niets durven te zeggen, als er gespot wordt. Er zaten eens in een treincoupé een stel reizigers bij elkaar. Er was er een bij die het hoge woord voerde, en deze begon op vrij scherpe wijze te spotten met de Katholieke Kerk en haar dienaren. Zoals gewoonlijk waren er enige die mee begonnen te doen, anderen hadden er kennelijk veel plezier in. Eén echter had nog steeds ge zwegen, duidelijk uit protest. Hij had zelfs met dreigende blik ge keken naar de spotter. Maar ook dat scheen niet te helpen. Toen spong hij op en zei tot de spotter: „Mijnheer, ik ben katho liek, en meende hier in fatsoenlijk gezelschap te zijn. Als ik in deze treincoupé was komen zitten en ik had hier zitten spotten met Uw moeder, dan was U opgevlogen en heel de coupé had waarschijnlijk geprotesteerd tegen mijn handel- Maar nu U aan het spotten zijt met de Katholieke Kerk, die mij meer dierbaar is dan U uw moeder, nu zwijgt iedereen in deze coupé. Ik protesteer hier in het openbaar en ik eis dat deze spotter zijn woorden terugneemt". De spotter bood zijn excuus aan en zweeg verder in alle talen. Uit het gezelschap ontpopten zich nog drie katholieken, die niets hadden durven te zeggen en zelfs hadden meegelachen met de spotter. Wat hier gebeurde is vrij nor maal. De brutaalsten hebben de halve wereld. En de rest zwijgt maar. Laten wij nooit meedoen wanneer er gespot wordt met de Kerk. We moeten zelfs een positieve houding aannemen tegen dergelijke mensen. Onze Christenplicht eist dat. Door de „Sempa" levert ook Venray een niet onbelangrijke bydrage aan „Beekvliet." Onlangs hebben we in de „St. Jansklokken" uit Den Bosch kunnen lezen, dat tegenwoordig praktisch iedere jongen, die dat wil, aan het klein seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel voor priester kan studeren. De studiekosten behoeven geen bezwaar meer te zijn; er kan zo nodig financiële hulp worden geboden. Is dat niet prachtig Daarvoor zijn er na de Tweede Wereldoorlog fondsen gevormd. Er zijn gemeenten en instellingen, die geregeld met een bijdrage helpen; er is de jaarlijkse collecte in alle kerken. En dan is er de „Sempa", een oud-papier-actie. Vooral na de oorlog ging men in ons land in ruime kring eerst goed beseffen wat voor een belangrijke grondstof oud papier is. Er waren anders kostbare deviezen nodig om die uit het buitenland te be trekken. En er werd steeds meer papier gevraagd. Niet alleen gingen dagbladen en tijdschriften steeds meer van dat kostbare materiaal verslinden maar ook de industrie. De verpakking van een groot aan tal verbruiksartikelen en de fabri cage van board en andere bouw platen eisten met de dag meer collulose en papier als grondstof. Omdat ook oud papier zeer goed kan worden benut, ging men er toe over om het op te halen waar het toch niet meer zou worden ge bruikt. Vooral tijdens de oorlog in Korea werden er voor dit oogen- sohijnlijk waardeloze materiaal goede prijzen betaald. Ook ver scheidene liefdadige en andere in stellingen van niet-zakelijke aard zijn toen op de goede gedachte ge komen het regelmatig overal op te halen voor de financiering van hun werk. Zo is een jaar of acht ge leden de oud-papier-actie voor hét seminarie of „Sempa" ontstaan. Alle mogelijk oud papier niet alleen oude kranten, maar ook karton, cementzakken, suikerzakken worden voor deze instelling ge regeld over heel het bisdom inge zameld. De „Sempa", waarvan de uit Llessel afkomstige Prof. Geboers van klein seminarie „Beekvliet" de directeur is, heeft daarvoor een zestal keurige wagens lopen. De opbrengst van hetgeen er wordt opgehaald is dus bestemd voor de priesteropleiding in het bisdom Den Bosch en het onderhoud van het seminarie. Aanvankelijk kwam de „Sempa" in de gemeente Venray om de acht of negen weken. Zowat vier jaar geleden is dat veranderd: sindsdien komt ze hier elke 14 dagen. Dan haalt de heer L. van Kuylenburg uit Liessel met zijn Sempawagen het oud papier op, dat een aantal zakenmensen heeft klaar gelegd. Te Liessel wordt dat materiaal dan opgeslagen, in vijf soorten gesor teerd anders heeft het voor de handel geen waarde en tot pak ken geperst. Vandaar vindt het min of meer vlot zijn weg naar de papierverwerkende industrie in het eigen land doch vooral in het buiten land met name in Duitsland en Frankrijk. Al heel wat oud papier is er op deze manier in de gemeente Venray omgezet in een waardevolle bijdrage voorde zo nodige priesteropleiding; vele hoog geladen wagens, honder den tonnenThans brengt de Sempa" duizenden kilo's oud papier bijeen. Maar die hoeveelheid kon nog veel groter zijn. Er gaat nog veel oud papier verloren zonder dat er ook andere instellingen van liefdadige, culturele of sociale aard iets aan hebben en dat erg jammer. De „Sempa" versmaadt ook de kleinere bijdragen van partikulieren niet. Laten al degenen, die een pak oude kranten of tijdschriften in hun schuurtje hebben liggen, zich eens in verbinding stellen met de heer van Kuylenburg, Zandstraat 25 te Liessel. Een kaart of telefoontje en dat waardeloze materiaal wordt dienstbaar gemaakt voor een schoon, verheven doel. „Thans verblijven alle Ambonezen nog in kampen met een hek er om heen. Al hebben wij dit aanvaard, er moet geleidelijk een verandering in komen. Het hek moet worden afgebroken en de Ambonezen in ons land zullen meer en meer zelf moeten doen onder eigen leiding en hun zorgen niet meer moeten afwentelen op het commissariaat voor Ambonezenzorg en de kamp beheerder". Dit zeide drs. A. J. Raai te, com missaris van Ambonezenzorg, in een inleiding, die hij het afgelopen weekeinde heeft gehouden op een conferentie van de stienting „Door de Eeuwen Trouw" over het onder werp „De positie van de Zuidmo- lukken in Nederland". Drs. Van Raalte ging in zijn in leiding uit van de belangrijke wij ziging in het regeringsbeleid jegens de in ons land verblijvende Ambo nezen, dat tot november 1957 was ingesteld op een tijdelijk en thans langdurig verblijf. De regering streeft ernaar de Ambonezen een eigen huis te be zorgen, doch de Ambonezen wensen in kampverband te blijven wonen om gereed te zijn elk moment te kunnen vertrekken, wanneer de ge legenheid zich zou voordoen naar een vrij Ambon terug te keren. Er zal nu naar worden gestreefd de oudere Ambonezen in de kam pen te laten en de jeugd, die gaat trouwen, in eigen huizen onder te brengen desgewenst in eigen woon wijken, die de gemeenten bereid zijn voor dat doel af te staan, „hoe wel het creëren van woonwijken voor aparte groepen on-Nederlands is". De bomen hebben flink gedragen, appels en peren in overvloed. Maar veel fruit vergt natuurlijk extra krachten van de boom, voe dingsstoffen, die zij uit de grond weer moet betrekken. De voorraad aan fosfaat en kali, aan kalk en magnesium is duchtig aangesproken. Aanvulling is wel nodig! Wanneer zullen wij die geven Aanvulling inde boomgaard van alle basis-voedingsstoffen is het meest profijtelijk in het najaar. Fosfaat en kalk blijven rustig in de grond bewaard en magnesium bijv. in de vorm van kieseriet, komt, in het najaar gestrooid, veel beter tot zijn recht, dan later toe gediend. Maar kali dan? Talrijke proeven, in de laatste jaren genomen, hebben bewezen, dat de gestrooide kali zich ophoopt en vastgehouden wordt in de bo venste centimeters van de boom- gaardgrond. Dit heeft de voorlichters tot de konklusie gebracht: dan is het wel altijd voordeliger ook deze meststof direkt in het najaar vast te geven. Want kijk, wanneer de winter soms erg nat mocht zijn, dan be staat de kans, dat de kali ook wat dieper doordringt in de grond. Dit is een voordeel voor de boom en de wortels kunnen er dan beter bij. En bovendien: de boomgaard, die goed met kali is verzorgd, is beter bestand tegen vorstschade, een beveiliging, die men door een najaarsbemesting er extra bij- krijgt. In de moderne fruitteelt ook daar, waar men thans de voorkeur aan de chloorarme produkten geeft, is derhalve een kalibemesting in het najaar sterk aan te bevelen. Lichtdruk-Stencilinrichting G. M. H. PETERS Prins Bernhardstraat 11 Tel. 916 WIJ HEBBEN PRETTIG WERK VOOR JE. LICHT, HEEL ZINDELIJK, ECHT VROUWELIJK WERK I BIJ ONS MAG JE VERBANDSTOFFEN INPAKKEN EN GENEESMIDDE LEN EN PARFUMERIEËN. HET IS NIET MOEILIJK EN HET LOON IS GOED. AANMELDING DAGELI|KS. BRENG GERUST JE VRIENDIN MEE. LEEFTIJD VANAF 15 JAAR. MAASHESEW£G 57 y E N R A Y N LI SS EN VERPAKKING SIN D.U STR l'E van 27 sept. 1913 Door de fa. v.d. Sommen en Huismans uit Krommenie is alhier de sigarenfabriek heropend, vroeger toebehorende aan de fa. Gebr. Esser. Maandag is reeds met 24 werk lieden begonnen. Te Oirlo werd bericht ont vangen, dat door de Staatsspoor wegen besloten is hier een halte met losplaats te vestigen, mits de Boerenbond in de helft van de aan- legkosten zijnde geraamd op f 13.000 voorziet. Te Castenray werd aanbesteed de verbouwing van de kosters woning. Laagste inschrijvers waren Gebr. Oudenhoven met f 540. Als een bijzonderheid werd vermeld, dat zich voor een vacante betrekking aan een openbare school niet minder dan 18 sollicitanten aangemeld hebben, waarbij 16 onder wijzeressen! Het deed ons goed te vernemen, dat de ziveren „harde" rijksdaalder weer terug komt. Vijftien miljoen van deze muntstukken zijn of worden aangemaakt. In het bezit van 'n bescheiden aantal daarvan voelt men, dat men iets in de zak heeft en dat op de plaats waar men doorgaans laten we zeggen klein geld pleegt te bewaren. De hergeboorte van de oude, goede, stevige rijksdaalder werpt herinneringen op aan vroeger dagen aan de dagen dat we met zo'n geldstuk zowel in Duitsland als in België de bloemetjes buiten konden zetten. Om nog te zwijgen van wat men er voor in eigen land zoal kon machtig worden. Helaas echter, het moet veelal bij die schone herinneringen blijven. Wanneer we de grens over gaan, past het niet meer met onze zil veren munten te rammelen. Want het geluid dat hij voortbrengt, is niet „vol" meer. In de tijd van de „echte" rijks daalder betaalden we voor een pakje prima sigaretten zegge en schrijve.25 ets., oftewel één kwartje. Nu zijn we genoodzaakt meer dan één gulden voor een ongeveer gelijk waardige kwaliteit sigaretten te betalen! Bij een tube VéGé-Tandpasta een tandenborstel voor slechts en Bij een grote doos VéGé-Wrijfwas een tube kachelglans voor slechts Bij een bus Caspo-Extra schuurmiddel een pak lucifers voor slechts èn nog 3 geldzegels kt (40x45 ar.groot) Bij een busje VéGé- Poetsextract een prachtige poetsdoek voor slechts cent en nog geldzegels g geldzbgcls èn nog 2 geldzegels geldzegels

Peel en Maas | 1958 | | pagina 128