ió(eó 11.(0. ok. tfianóB eeien $Ïh. 100 Jaren Derde Orde Ook Wij Kom Wij bieden SPORT OIOTJ^a"TG2»e ™foonN5Uen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN leerling- aankomende- en ervaren naaisters. Kerkelijke Diensten Zaterdag 27 september 1958 No 39 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAASB Toen op het Lyceum de varkens met de snuffelziekte moesten worden verwijderd vond de expediteur er een tussen met de letters D.O. op zijn rug. Op zijn belang stellende vraag wat dat wel te beduiden had kreeg de man te horen, dat dit een Derde Orde varken was, hétgeen hem de zaak nog niet duidelijker maakte. Men is er toen eens bij gaan zitten en hij kreeg toen het volgende verhaal te horen. nu ui» hebben een prachtig confectie-atelier gebouwd, waarin het prettig werken is. voor U is tr plaats bij ons. hebben nodig: Ook op de controle-afdeling zijn enkele plaatsen vrij eens praten, een goed loon een prima sociale verzorging. VENRAY Rond Venray liggen in alle mo gelijke varkenshokken een twintig tal varkens met dezelfde letters op hun spekrug. Zij zullen op een gegeven ogenblik hun leven moeten beëindigen ten behoeve van en ten voordele van Venrays Derde Orde afdeling. Deze afdeling bestaat 100 jaren en heeft zoveel werk verzet en nog te verzetten, dat dringend financiële hulp geboden moet wor den. Welnu een deel van de leden hebben toen maar een varkentje ingelegd, waarvan de opbrengst voor al het werk der Derde Orde bestemd is. GESCHIEDENIS In 1857 stichtte een pater min derbroeder in Venray de Derde Orde. Van alle kanten gaven men sen zich op en de oude vergeelde registers tonen aan dat deze af deling leden had tot in Boxmeer en Venlo toe. Het doel van de Derde Orde is op de eerste plaats de zelfheiliging harer leden te bevorderen, maar wil daarnaast ook naar buiten tre den om actief een gezond christe lijk gezinsleven te helpen bevorde1 ren. Een krantenartikel als dit leent zich moeilijk al de activiteiten der Venrayse afdeling te memoreren. We willen een greep doen uit de overvolle geschiedenis. In 1911 kwam Pater Borremeus de Greeve een grote propaganda preek houden voor de Derde Orde. Liefst 68 vrouwen en 34 mannen gaven zich op. In 1911 wordt een splitsing nodig in mannen en vrou wen afdeling. In 1924 sticht Pater Nielen zg. nog de jongens Derde Orde. Onder de oorlog kent de Derde Orde haar grootste bloei. 540 Vrou wen, 365 mannen, 95 meisjes en 60 jongens maken deel uit van een der grootste D.O. afdelingen uit het land. Na de oorlog is dit aantal teruggelopen. In enkele parochies zijn aparte afdelingen gesticht en wegens plaatsgebrek heeft men on der meer de jeugdafdelingen moe ten laten gaan. ACTIEF NAAR BUITEN We hebben al verteld, dat van een Derde Ordeling gevraagd wordt zich actief in te zetten om de no den van anderen mee te helpen verlichten. Ook de Venrayse afde ling heeft dit immer trouw gedaan. We kennen het fantastische werk van de naaikrans, die voor grote gezinnen de stopperij en het ver stel gratis opknapt en zovele moe ders aan zich heeft verplicht. Trouw om de 14 dagen komen de dames bij elkaar om dit werk van naastenliefde te doen en wie de bergen gestopte kousen en verstel goed nakijkt, bemerkt dat dit in de loop der jaren in de duizenden kilo's is gelopen. Dat daarnaast diezelfde dames ook een missie-naaikring vormen, die voor onze Venrayse missiona rissen niet alleen de paramenten klaar maakt, maar ook andere door hem gewenste spullen, is een tweede actie punt, dat waard is vermeld te worden. Trouwens dit laatste werk, het werk voor de missie, kan men be wonderen opeen grote tentoonstel ling a.s. 11 en 12 october, wanneer juist voor dit werk een grote fancy- fair wordt georganiseerd. Een ander actiepunt is de zgn. een-stuks-actie, waarbij iedere ter tiaris ieder jaar omstreeks kerst mis voor een persoonlijk geschenk zorgt, liefst kledingstuk, dat onder de armen van Venray met de kerst tijd wordt verdeeld. Dit jaar nog konden 25 grote pakken rondge bracht worden, waarin van alles zat, dat een gezin in nood gebrui ken kon. We kennen van de D.O. de kin deruitzending, waardoor jaren lang kinderen uit Rotterdam en Amster dam hier een gezellige, prettige en gezonde vacantie kregen, die dik wijls is uitgegroeid tot een persoon lijke band tussen Venrayse en vreemde gezinnen, waarheen nog immer hulp gezonden wordt. We denken aan gezinshulp, waar in eerst enkele dames persoonlijk gezinnen-in-nöod gingen helpen, later jonge meisjes werden ingezet uit de eigen afdeling, tot tenslotte in 1946 gezinszorg werd gesticht met eigen gediplomeerde krachten, die intussen in honderden huisge zinnen uitkomst hebben gebracht. We denken aan de Derde Orde Bibliotheek, die meer dan 3000 boeken had, aan de Volkzang, die ze ijverig propageerde, aan de stichting van het Ziekentriduum, allemaal actiepunten, die via de Derde Orde mensen in nood hulp en opbeuring brachten en nog steeds brengen. DUIZENDEN GULDENS heeft dit alles de Derde Orde ge kost. Guldens, die de tertiarissen op alle mogelijke manieren bijeen hebben gebracht. Guldens, die ruim de rente hebben opgeleverd voor de Venrayse gemeenschap. Die offers heeft men bereidwillig gebracht en de twintig varkens die nu liggen te knorren zijn een ander symbool van offerbereidheid der tertiarissen. Maar het is zo, dat on danks al die offers de Derde Orde afdeling Venray, wel diep in de put zit. Men had reeds voor de oorlog de wens om een eigen zgn. kapittel huis te krijgen, waarin men een soort centrale kon maken van het buiten-kerkelijk werk en vooral de mogelijkheid geschapen werd om buiten-kerkelijke vergaderingen te houden. Men heeft indertijd enkele bouw plaatsen gekend, die echter voor andere doeleinden werden bestemd, zodat men tenslotte blij was San Damiano, ofwel hotel Gitzeis, zoals het toen heette, te kunnen kopen voor boven genoemde doeleinden. Daarbij kwam, dat vooral na de oorlog ook de Derde Orde nieuwe wegen is moeten gaan zoeken, zo als zovele andere godsdienstige verenigingen, om actueel te blijven, om ook de mens van deze tijd aan te spreken en het werk, wat elders gebeurd in de Katholieke Actie, Ecclesia-groepen en Maria-Legioen, op de een of andere wijze in nieu were of moderne vorm gestalte te geven. Dat eist werkruimten, dat eist vergaderruimten. Van de andere kant was 't voorai de Gezinszorg, die veel zorgen voor de Derde Orde met zich bracht. Huisvesting van deze meisjes is jarenlang ter hunner koste geko men en het werd hoog tijd, dat rijk en gemeente subsidie gaven, wilde men niet vandaag of morgen voor grote moeilijkheden komen staan. LOTERIJ Aan de ene kant dus grote offers voor Gezinszorg en andere acties ten bate van de Venrayse gemeen schap, van de andere kant dringend nodige voorzieningen aan San Da miano, wil dit aan zijn doel kun nen beantwoorden. Velerlei acties zijn opgeschoven moeten worden. Men wil bijv. de jeugd, via contactgroepen kennis laten maken met de idealen der Derde Orde, maar dat kan allemaal niet vanwege plaatsgebrek. Gezinszorg eiste uitbreiding en vroeg dus meer woonruimte en dit alles heeft toen besluiten om rigoreus een uitbreiding gereed te maken, die aan al deze wensen te gemoet komt. Via renteloze voorschotten, via genoemde varkensactie werd een begin-kapitaal bijeengebracht en architect Rademaker heeft in sa menwerking met aannemersbedrijf Vollenberg inderdaad de wensen en verlangens van bestuur en leden op voortreffelijke wijze weten in te willigen. Alleen is gebleken, dat deze ver bouwing, uitbreiding, verbetering, een dergelijk kapitaal kostte, dat de leden onmogelijk alleen op kon brengen. Men heeft derhalve besloten om ook andere afdelingen der D.O. overal in den lande, bfi te laten dragen en ook de Venray gemeen schap, voor wie uiteindelijk dit nieuwe San Damiano van groot belang is. Men heeft een grootse loterij opgezet, waarvan de hoofdprijzen liefst 1000 en 500 gulden in con tanten betekenen, waarbij een Nobelhaard en Muveroketel is te winnen en talloze andere practische gebruiksvoorwerpen. De loten kosten, een gulden en zullen U een dezer dagen te koop worden aangeboden. JA ZEGGEN.,. Nu is neen zeggen, tegen de lo- tenverkopers de gemakkelijkste weg. U houdt Uw gulden in Uw misschien toch al smalle beurs en de Derde Orde en met haar Gezins zorg, jeugdacties enz. kan met zijn zorgen blijven zitten. U kunt ook ja zeggen en een gulden afgeven voor een lot, waar op U altijd toch nog kans hebt op een goede prijs. Dat is misschien zelfs een groot offer, maar het is ook een blijk van waardering, voor wat deze honderdjarige vereniging ten be hoeve van onze Venrayse gemeen schap voor U en mij gedaan heeft in zo velerlei vorm. Als ge ja zegt en een lot koopt, helpt U mede dit grootse werk van naastenliefde mee in stand te houden en aan de uitbloei daarvan ook Uw aandeel bij te dragen! S.V.V.-nieuws Uit de eerste uitwedstrijd zijn dan de beide puntjes mee naar Venray gebracht. De op eigen veld vooral gevrees de Wit-Zwart ploeg was ditmaal niet in staat het onze jongens erg lastig te maken.^Wéliswaar nam Wit-Zwart het eerst de leiding maar binnen enkele minuten slaagde Ven- nekens erin de Weerter-doelman het leder te ontfutselen en gelijk te maken. Deze stand bleef tot aan de rust gehandhaafd. Na de rust gaf Venray volledig de toon aan. Wederom was het Vennekens die een fout van de Wit- Zwart doelman afstrafte en daar mee de stand op 21 bracht. Een tijdens de gehele wedstrijd gestaag vallende regen maakte goed voetbal niet mogelijk; een glad .veld loodzware en gladde bal waren de oorzaak, dat enkele goede scorings kansen niet werden benut. Hierbij kwam nog, dat onze voorhoede door invallers danig gehandicapt was en toch al beneden hun normale kun nen speelde. Geen erg goede wed strijd maar de puntjes tellen. Het 2e elftal maakte er tegen de Wit-Zwart reserves een monster overwinning van 10—1. Voor rust een gelijkopgaande strijd 11. Na de rust eerst weinig krachtsverschil doch nadat de stand op 21 was gekomen was het met Wit-Zwart gedaan en werden de doelpunten aan de lopende band gemaakt. Goed werk. Het 3e elftal kon 't tegen Wans- sum 2 niet bolwerken en verloor met 3—1. Waren voor de rust de kansen beter benut geworden dan had er zeker een overwinning in gezeten. Volgende keer beter. Het 4e kwam ondanks het feit, dat ze met 10 man moesten uit komen met 'n 53 overwinning thuis. F.C.E.B. 2 kon het tegen deze ploeg niet bolwerken. Betere tech niek gaf hier de doorslag. Het 5e elftal is de competitie on een reusachtige manier begonnen. Een 13—0 overwinning in Oirlo op D.I.S. 3 was het resulaat. Dat be looft wat voor het doelgemiddelde. Morgen zondag wordt door het le elftal de vrije zondag benut voor het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Tongerle. In verband met de interland wedstrijd België—Nederland is de aanvang gesteld op 1 uur. Voor het 3e elftal is een compe titiewedstrijd vastgesteld en wel naar Melderslo. Zorg, dat de pun ten ditmaal binnen gehaald worden. van 28 sept, tot en met 4 okt. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kapelaan van Leipzig 18e Zondag na Pinksteren: 6.30 Ant. Fransen, echtg. en overl.fam., 7.30 Johan en Theo Jansen enoverl. ouders, 8.30 Mgr. Hanssen, 9.15 hoogmis vd. parochie, 10.30 Cath. Aarts-Huisman, 7 u. Lof. Maandag 6.45 G. Geurts (Oranje- com.) 7.30 t.z.i.V., 9.15 Agnes Poell lh., 8.15 overl.fam. Thijssen-Kleine Staarman. Dinsdag 6.45 Josefina v.Meijel-v. Megen, 7.30 Betsie v.Zwamen, 8.15 gebr. Piet, Jozef en Martin Jansen 2kl„ 8.15 mevr. Drenth. Woensdag 6.45 Frans Vermaaten (kaartclub), 7.30 overl.fam. v.Meijel Hendriks, 8.15 A.J. Hanraets, echtg Fr. Roefs en dochter Marie 3kl., 8.15 dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 Deken'Hanraets, 7.30 Maria Jac. Geelen, 8.15 Harrie Jacobs, 9 u. pl. huw. Sijbers—Arts, biechten van 7—8 u., 8 u. lof, waar na aanbidding tot 12 uur. Eerste vrijdag: 6.30 zek. int. R, 7 u. Janssen—Cox, 7.45 H. Hart- hoogmis, 21 u. avondmis Julia Jos. Verbunt lh. Priester-zaterdag: 6.45 O.L.Vr.- hoogmis, 7.30 vr. Verstraelenvan Meijel, 8.15 Gertr. en M. Mosmans lh, 8.15 overl. Sanders enechtgen., biechten van 5.307.30, 7 u, lof. De schoolkinderen leren deze week de 4e les van de katechismus. A.s. donderdag biechten in ver band met eerste vrijdag, daarna aanbidding tot 12 uur. Morgen coll. voor de universiteit. Denkt aan het lof in de October- maand, iedere avond om 7 u. t.e.v. Sint "Josef. RECTORAAT PATERSKERK Priester van de week: pater Domitius. 18e Zondag na Pinksteren de H. Missen om 6.30, 7.45 en 10.30, 9 u. hoogmis, le coll. vd. kerk, 2de vd. Kath. Universiteit, 7 u. lof met overweging. Maandag, H. Aartsengel Michael. Dinsdag, H. Hieronymus, belijder en kerkleraar, 7.30 Lof. Woensdag, Mis van verl. zondag. Donderdag, feest vd. H. Engel bewaarders. Vrijdag, H. Theresia vh. Kindje Jezus. Zaterdag, feest vd. H. Vader Franciscus. Na het Lof wordt het zalig afsterven herdacht. 5—8 uur biechten. OKTOBER-LOF^ In deze maand wordt elke avond om half 8 (maar zondags om 7 u.) Lof gehouden of althans het rozenhoedje gebeden. Wij hopen en vertrouwen op een flinke deelname van de parochi anen! NATIONALE LOTERIJ. Onder leiding van pater Urbanus is nu onze loterij gestart ten bate van de verbouwing van huize San Da miano, voor de Gezinszorg en ons verenigingsleven. Gaarne een aan sporing aan allen, om een of meer loten te kopen. Een gulden per lot en royale prijzen. AFWEZIG. In verband met zijn oude parochie zal pater Rector tot 8 oktober afwezig zijn. Voor spoed gevallen wende men zich tot pater Domitius. MIS-INTENTIES Zondag 7.45 Johanna S winkels- Michels, 10.30 overl.fam. Jacobs Bertrams. Maandag 6.15 overl. ouders Phi- lipsen-Goosens en zoons Martin en Peter, 7 u. overl.fam. Coopmans Custers, 7.45 overl. ouders Luypers Sanders en Maria Swemers. Dinsdag 6.15 Theodorus Slits, 7 u. bijz.int. Woensdag 6.15 Peter Philipsen 7 u. overl. fam. Vennekens-Ver- schuuren, 8.30 Leon. Spreeuwen- berg en echtgenote. Donderdag 6.15 Peter Philipsen, 7 u. bijz. int., 8.30 overl. fam. Bou- ten-Verschuuren. Vrijdag 6.15 Theodorus Slits, 6.15 overl.ouders Philipsen-Goosens en zoons Martin en Peter, 7 u. Truus Goumans. Zaterdag 7u. overl.ouders Goo sens en zoons Martin en Peter, 7.45 Frans Pluym, 8.30 t.e.v. H. Gerar- dus voor een zieke, 9.30 huwelijks mis Theunissen-Fleurkens. PAROCHIE OOSTRUM 18e Zondag na Pinksteren: 7 u. H. Communie, 7.30 vroegmis, 9 u. H. Communie, 10 u. hoogmis, 3 u. Lof, waarna Derde Orde. Maandag 7.30 best. zm. Nelly Dinsdag 7.30 H. Mis tot z.int. Woensdag 7.30 voor een zieke. Donderdag 7.30 best. zm. Meta Hulsman. Vrijdag, eerste vrijdag der maand 6.30 stille H. Mis, 7.30 pl. H. Mis t.e.v. het H. Hart, op te dragen v. overl. fam. Thielen-Steeghs, 7.30 pl. Lof t.e.v. het H. Hart. Zaterdag, eerste zaterdag der maand, 7.30 best. zm. v. Willem Derickx, 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO 18e Zondag na Pinksteren: Uni- versiteits-zondag, 6.30 H. Comm., lm om 7 u. en 8.30, 8.30 lm voor Theodorus Claessens best. door 't liefdewerk van O.L.Vr. v. Lourdes, 10 uur de parochiehoogmis, 3 uur rozenkrans en lof, le collecte voor de kerk, 2e voor het bisdom. Maandag: 7.30 stichting Gerardus Kessels en Elisabeth Heiligers. Dinsdag: 7.30 maandstond Anna Louisa Bos, 10 uur huwelijksmis bruidspaar Verschuuren—Driessen. Woensdag: 7.30 zieledienst Piet Steegs Henrica Hagens Johanna Bisterfelds Maria Steeghs. Donderdag: 7.30 lm, 9.30 eerste jaard. Henricus Tielen, biechten van 57 u. en van 8—9 uur. Vrijdag: le vrijdag der maand toegewijd a.h. H. Hart van Jezus, fr30 H. Comm., 6.45 lm, 7.30 hoog mis t.e.v. 't H. Hart v. Jezus stich ting BaetenJeurissen, na de hoog mis 'uitstelling acte van toewijding Tantum ergo en zegen, 's avonds om 8 uur H. Familie afd. mannen en vrouwen. Zaterdag: le zaterdag der maand toegewijd a.h. Onb. Hart van Maria, 7.30 hoogmis best. jrd. Peter Jan Lemmen, biechten van 5—7 en 89 uur. A.s. zondag: rozenkrans-zondag, le zondag der maand, buitengewone collecte voor de kerk. Deze week de H. Communie aan de zieken. PAROCHIE LEUNEN 18e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Mis vd. parochie, 8 u. voor Jan van Meijel, 9 uur voor Helm a van Meijel, 10 uur hoogmis voor Wed Smits-Meijers, 3u. lof, 3.30 H. Fa milie der vrouwen. Maandag: feest vd. H. Aartsengel Michael, 7 u. voor Martinus Ver- halle echtgen. en overl. kinderen, 7.30 voor Wed. Vorstermans v.d. Munckhof. Dinsdag: 7 u. voor Willem Ver vuurt echtg. en zoon Mathieu, 7.30 voor Albert Loonen. Woensdag: begint de rozenkrans- maand, bidt de rozenkrans, 7 uur voor Petronella Asselberghs, 7.30 gez. jrg. Wilhelmina KeijsersVul- lings, biechten voor de 2de klassen. Donderdag: feest der H. Engel bewaarders, 7 u. voor B.J.B. bij het begin v.h. nieuwe werkjaar, 7.30 sol. gez. jgt. Johanna Janssen—vd. Berg, 10 u. biechten voor jongens school, n.m. biechten van 78 u. Vrijdag: le vrijdag der maand, 7 u. H. Mis, 7.45 t.e.v. 't goddelijk Hart v. Jezus tot int. vd. offeraars, 3.30 lof voor de schoolkinderen. Zaterdag: de zaterdag v.h. Onb. Hart v. Maria, 7 u. H. Mis, 7.30 sol. gest. jgt. Jan Heesen, biechten van 4—5 en 7—7.30, 7.30 lof t.e.v. O.L.V. A.s. zondag: maandcollecte voor onze kerk en processie naar Oos trum; rozenkranszondag hoogmis v. levende leden vd. broederschap van de H. Rozenkrans. Kerkpoets: Maria van Osch en Jet Heesen. ftECTOBAAT HEIDE 18e Zondag na Pinksteren. 7.30 v. Martinus Ewals en overl. dochter Catharina; 10 uur hoogmis voor de bekering der zondaars; 3 uur lof. Maandag: 7.30 v.d. verl. zielen v.h. vagevuur. Dinsdag: 7.30 v. Lambertus en Gerardus Manders. Woensdag 7.30 t.e.v. St. Jozef. Donderdag, HH.Engelbewaarders 7.30 t.bijz.int., 6 u. biechten, 8 uur H. Uur. Vrijdag, eerste vrijdag,7.30 hoog mis t.bijz.int., 's avonds vanaf 8 u. biechten, 8.30 avondmis t.e.v, de H. Theresia voor de jeugd. Zaterdag, le zaterdag en pries terzaterdag, H. Franciscus v. As- sisië: 7,30 Hubertina Wismans, 6 u. biechten, 7.30 Lof.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 123