Beperking wintermelkproductie. Hoe denkt U over Christus De nieuwe manier van theezetten! SPORT ^©"Kjeneesmiddel U kunt niet ALLES weten... SÏÏS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Inentingen tegen diphterie, kinkhoest en tetanns. Wat kan wassen toch een gemak zijn! fa. Mooren, Grotestraat 10 Tel. 683 Uit Peel en Maas Zaterdag 20 september 1958 No 38 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Het beeld dat veel gelovigen zich van Christus vormen, verschilt aan merkelijk van het Christusbeeld dat de christenen vanaf de vroegste tijden voor ogen heeft gestaan, en zoals ons dat nog altijd tegenstraalt uit de liturgie van de kerk. Hun voorstelling van Christus is dikwijls even onwerkelijk en even zoet sappig als de bonte beelden en goedkope schilderijen van Christus die in een bazar te koop worden aangeboden. Het Evangelie schildert ons de persoon van Christus toch heel anders af. We moeten b.v. maar eens aandachtig het Evangelie van morgen, van de 17e zondag na Pinksteren lezen. Onze Heer stelt daar aan Zijn vijanden de vraag: „Wat dunkt U van de Christus, d.w.z. de beloofde Verlosser Wiens zoon is Hij Een zoon, een afstammeling van koning David, was het antwoord van de Farizeeën. Dan toont Jezus hun aan, dat Hij niet alleen van David afstamt omdat Hij echt mens is, geboren n.l. uit Maria, maar dat Hij tevens de Zoon van God is. Hij bewijst dat met een aanhaling uit psalm 109 die door koning David zelf ge dicht is, en waarin David ons de komende Verlosser, zijn afstamme ling, laat zien als Koning en als Overwinnaar. Het is een gesprek tussen God de Vader en Zijn Zoon: „De Heer spreekt tot mijn Heer: zet U aan Mijn rechterhand, totdat Ik uw vijanden leg als een voet bank voor uw voeten." Hoe denken wij over Christus? Stellen wij ons Christus ook steeds voor als Overwinnaar, die als de verheerlijkte Koning zetelt aan Gods rechterhand? Ja, wij geloven dat wel, maar dat geloof is mis schien niet meer dan het aannemen van die waarheden met ons ver stand, terwijl het ons hart verder onbewogen laat. Maar moest juist deze waarheid dat de Zoon van God een van de onzen is geworden, ons hart niet doen overlopen van vreug de en dankbaarheid Want door mens te worden wilde Gods eigen Zoon alles met ons delen, heel ons menselijk bestaan met zijn vreugde en leed, alle ge voelens, ervaringen en hartstochten van ons mensen, de zonde alleen uitgezonderd. Hij staat volledig aan onze kant, maar tegelijk zit Hij aan Gods rechterhand. En daarom is Hij ook werkelijk een allesvermo- gende Middelaar, die voor ons zwakke, zondige mensen, Zijn broe ders, steeds in de bres springt bij Zijn Vader. Het christendom heeft daarom ook niets stroefs, niets wat ons zou kunnen afschrikken of angst aanjagen. Het is de godsdienst van de vriendschap met God, van onze aanneming tot kinderen Gods, de godsdienst van het gezin van God, waar de liefde voor God en voor elkaar het grootste gebod is. Helaas zijn er veel christenen wier christendom lijkt op een samenraapsel van geboden en ver boden, die zij meer uit angst of uit sleur en gewoonte dan uit echte liefde nakomen. Hun godsdienstig heid is een zielloos geval omdat er van de liefde voor God en voor de medemens, die de ziel moet zijn van alle geboden, zo weinig in hun dagelijks leven te merken valt. Zulk een zielloos christendom zal in onze tijd geen stand kunnen houden, want het wordt zwaar op de proef gesteld in de moderne wereld. We zien dan ook, dat er velen hun christendom overboord gooien. Toch moeten wij blijven geloven dat het waarachtige christendom het zal winnen in de wereld. De hoogmoedige mens meent wel door al de ontdekkingen van de moderne watenschap en door de hoge vlucht van de techniek, dat de zaak van Christus, de kerk en de christelijke godsdienst, een verloren zaak is. Maar al razen de vijanden van God en ballen ze hun vuisten, Hij, Koning Christus kan slechts lachen om deze dwergen, die zich inbeel den God en Christus van het toneel der wereld te kunnen doen ver dwijnen. We zingen zo dikwijls: Christus vincit Christus imperat: Chris tus is Overwinnaar en zal Koning blijven. Laten we dan ook vast geloven in Zijn overwinning Ko ning Christus is het die heel de wereldgeschiedenis beheerst. Als wij ons maar in geloof en in liefde aan Hem vasthouden, zullen wij Koning Christus eenmaal in al Zijn heerlijkheid mogen zien bij onze Vader in de hemel. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft op 10 sept. jl. aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief gezonden inzake de beperking van de wintermelkproductie. In deze brief deelt 't Landbouw schap mede, dat het zijn oorspron kelijk ingenomen standpunt hand haaft. Voorts maakt het een viertal be zwaren kenbaar tegen de plannen van de minister om de produktie van wintermeik onaantrekkelijk te maken door een sterke verlaging van de toeslag op de prijs van deze wintermeik. De nota, welke in deze brief ge noemd wordt, geeft het standpunt weer, dat het bestuur in zijn extra vergadering van 6 augustus heeft ingenomen. Zij is half augustus aan de minister toegezonden en is be handeld tijdens een bespreking tus sen de minister en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op 25 augustus. De tekst van de brief luidt als volgt: „Naar aanleiding van de bespre king met U op 25 aug. jl. en het daarna door U uitgegeven persbe richt inzake de beperking van de wintermelkproduktie heeft het Landbouwschap zich nader bera den. Het is hierbij tot de conclusie gekomen, dat het zijn standpunt moet handhaven, zowel t.a.v. het vraagstuk van de beperking van de melkproduktie, als t.a.v.'t daarvan losstaande vraagstuk van een be perking van de garantie. Het Landbouwschap ontveinst zich niet, dat aan de voorgestelde heffing op veekoeken (waarvan de hoogte nog nader ware te bepalen) verschillende bezwaren voor ander delen van het bedrijfsleven, zowel binnen als buiten de agrarische sector, verbonden zijn, welke ten dele echter samenhangen met het niveau van de heffing en het tijd stip van invoering. Nochtans blijft het Landbouw schap van oordeel, dat voor de toekomst het probleem van een toenemende wintermelkproduktie tengevolge van een groter verbruik van het thans relatief goedkope krachtvoer, het beste overeenkoms tig zijn voorstel aangepakt kan worden, ervan uitgaande, dat de nadelige gevolgen voor de pluim veesector en de varkenssector vol ledig gecompenseerd zullen wor den. Het Landbouwschap heeft ernstig bezwaren tegen Uw suggestie om de wintermelkproduktie onaantrek kelijker te maken door middel van een sterke verlaging van de toe slag op de prijs van de in de stal- periode gewonnen melk. Deze bezwaren zijn van vierder lei aard: le. Een sterke verlaging van de hierboven genoemde toeslag treft alle wintermeik, dus ook de hoe veelheid, welke geproduceerd wordt met behulp van ruw voer of kracht voer, dat in het eigen land is ge wonnen. Hierdoor wordt het aanvankelijk gestelde doel ver voorbij geschoten om alléén de van nationaal-eco- nomisch standpunt bezien on voordelige import van die kracht- voeder-hoeveelheid, welke tijdens de stalperiode wordt omgezet in een extra kwantum melk, af te remmen. 2e. De produktie van wintermeik stelt de nodige eisen aan de be drijfsvoering in verband met het laten afkalven in de herfstperiode indien de veehoudersbedrijven; die thans een beduidend gedeelte van hun totale melkproduktie afleveren in de winterperiode, door Uw maat regel er toe gebracht zouden wor den hun bedrijf om te schakelen in de richting van meer „voor jaarskalveren" en dus van meer zomermelk (wat op zich betrekke lijk gemakkelijk gaat) is een terug keer uitermate moeilijk en boven dien zowel privaat-economisch als nationaal-economisch zeer nadelig in verband met de practische nood zaak om dan de koeien een half jaar te laten overlopen. 3e. Bovendien wil het Land bouwschap er op wijzen, dat een beduidende verschuiving in de richting van een grotere zomer - melkproduktie de thans betrekke lijk evenwichtige verdeling van de arbeidsbehoefte op de veehouderij bedrijven over de verschillende pe rioden van het jaar zeker onguns tig zal beïnvloeden. 4e. Het Landbouwschap onder schrijft voorts volledig de bezwaren welke door het bestuur van het productschap voor zuivel in zijn schrijven dd. 28 aug. tegen een sterke verlaging van de toeslag op de wintermeik naar voren zijn ge bracht. Indien er géén compensatie voor deze verlaging zou komen, betekent dit inderdaad een beduidende aan tasting van de inkomensgarantie, die onaanvaardbaar is. Indien er wel een compensatie zou worden gegeven in de vorm van een overeenkomstige verhoging van de toeslag op de zomermelk, zal dit leiden tot een zeer onge wenste verschuiving in de produk tie, met alle daaraan verbonden bezwaren, zowel voor de verwer kende industrie (bezettingsgraad, verwerkingskosten, werkgelegen heid enz.) als voor de afzet van consumptiemelk resp. zuivelpro- dukten in binnen- en buitenland. Het Landbouwschap is overigens van mening, dat niet in de eerste plaats aandacht besteed moet wor den aan het vraagstuk van de om vang de melkproduktie en los daarvan aan het financieel-budget- taire vraagstuk van de beperking van de garantie voor de melkvee houderij, maar vooral aan de mo gelijkheden ter bevordering van de afzet van consumptiemelk resp. zuivelprodukten in binnen- en bui tenland waartoe evenzeer be hoort het verhogen van het vetge halte voor consumptiemelk in het binnenland, teneinde de thans be staande impasse tengevolge van een tijdelijk verbroken evenwicht tussen produktie en afzet te door breken. Het Landbouwschap wil tenslotte aan Uwe Excellentie een eerste re actie verstrekken over de slotpas sage van het schrijven van het Bestuur voor het Produktschap voor Zuivel, waarin voor wat be treft een eventuele beperking van de melkprijsgarantie wordt gesteld dat „overwogen zou kunnen wor den, of het vaststellen van de ga rantieprijs op een bepaald percen tage niet minder bezwaarlijk zou blijken te zijn dan de nu gevolgde methode." In de eerste plaats meent het Landbouwschap, dat er principiële bezwaren bestaan tegen een der gelijke verlaging van de garantie prijs, mede in verband met eventu ele repercussies voor de andere produkten. Ook vraagt het Landbouwschap zich af, op welk niveau deze ver laagde garantieprijs zou moeten worden afgestemd. Het gevaar voor een uitholling van de garantie acht het bij dit systeem groter dan bij een beper king van de hoeveelheid, waarvoor de volledige garantieprijs zal gel den. Voorts merkt het Landbouwschap op, dat in een door natuurlijke omstandigheden minder goed produktiejaar de melkveehouders bij dit systeem tweemaal nadelig worden getroffen, nl. èn door de verlaagde produktiehoeveelheid èn door de verlaagde garantieprijs. Dit nadeel wordt z.i. niet gecom penseerd door de resultaten van een goed produktiejaar. Het Landbouwschap wijst er op, dat het bovenstaande moet worden gezien als een eerste reactie. Het beraad binnen het Landbouw schap over deze aangelegenheid is nog niet afgesloten." Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat tot kosteloos inenten tegen diphterie, kinkhoest en tetanus. In de kerkdorpen YsselsteyD, Veulen, Heide en Merselo op woensdag 24 sept. om 2 uur in de school Ysselsteyn, om 2.30 in de school Veulen, om 3 uur in de school Heide, om 3.30 in de school Merselo. In de kerkdorpen Leunen, Cas- tenray, Oirlo en Oostrum op dinsdag 30 september a.s. om 2 uur meisjesschool te Leunen om 2.30 in de school te Castenray om 3 uur meisjesschool te Oirlo om 3.30 in de school te Oostrum. Wij vertrouwen erop, dat alle ouders, wier kinderen nog niet volledig tegen deze gevaarlijke kinderziekte zijn geënt, van de ge boden gelegenheid gebruik maken. De kinderen moeten tenminste 3 maanden oud zijn en gezond. Kinderen die reeds enkele jaren- geleden een inenting hebben ge had, kunnen op genoemde dagen één inenting ontvangen. Men wordt verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn en de inentings- kaart mede te brengen. De tweede en derde inenting zullen nog nader bekend worden gemaakt. Venray, 10 september 1958. Mijnhordt's Zenuwtabletten Hoe eenvoudig is nu hel wassen en drogen met een rondo wascombinatie Irene: U hebt èn een wasvleugclmachine èn een centrifuge bij de band! Hoe onberispelijk schoon en uiterst voor zichtig wast, kookt, spoelt en centrifugeert io'd moderne rondo wascombinatie Irene: wel 7 pond wasgoed tegelijk! f935.. Meerprijs 2 kw. verwarming f 60.- Levering na de erkende handel Importeur voor Kederland IV. HAHDELMIJ. GEBR. TIMMERMANS, KESSEL BIJ VEH10 RONDO-dealer voor Venray en omstreken in doosjes van 20 stuks 98 ct. Particulieren, die zich onder normale omstandig heden niet bezig houden met het verhuren van kamers of het ver strekken van pension, zijn vrijge steld van betaling van omzetbelas ting, als zij in verband met de recente gebeurtenissen in Indonesië er toe zijn overgegaan enkele ge- repatrieerden tegen betaling in hun woning op te nemen. Reeds betaalde omzetbelasting kan terug gevraagd worden. Berg uw zomerkleren schoon op want de zomer gaat ons verlaten en het wordt tijd uw winterkleren te voorschijn te halen en de zo- mergarderobe op te bergen. Wat u zelf kunt doen, moet u eerst wassen en anders deskundig laten stomen. Doet u dat niet, dan tast het vuil in de stof de vezel aan en vergroot de slijtage. Ook komen er dan veel eerder motten op af. Nu het tijd voor wollen dekens wordt en u wilt ze niet laten stomen, kunt u zelf wassen in een niet te warm sop, met een goede zeep soort. Een glas geest van salmiak, opgelost in dit sop, doet wonderen. De dekens licht uitwringen (beter is uitdrukken) en in de wind laten drogen. Er is recht voor iedereen. Wanneer u moeilijkheden hebt, die alleen door een rechterlijke uitspraak op te lossen zijn, behoeft u niet wanhopig te worden' als ge de procedure niet kunt betalen. U gaat naar het gemeentehuis en vraagt een bewijs van onvermogen daarmee vervoegt u zich bij het Bureau van Consultatie van de Arrondissementsrechtbank en U krijgt dan een advocaat toegewe zen. Last van luis? Wanneer uw kamerplant last van luis heeft, komt dat omdat ze waarschijnlijk op de tocht staat. Tabakssap (afgetrokken) op de aarde doen en de plant een andere plaats geven, zal de luis doen ver drijven. Eoollucht in uw huis Laat bij uw kool een korst oud brood meekoken en de koollucht is verdwenen. Glimmende plek in wollen stof Heeft u met een te warm strijk ijzer gestreken, dan wil de wollen stof nog wel eens gaan glanzen. De bewuste plek strak gespannen over een melkkoker of pannetje, waarin u kokend water hebt gedaan. De damp door de stof laten dringen en tegelijk met een lapje van dezelfde stof krachtig wrijven. U kont uw pensioen herkrijgen Wanneer u een tweede huwelijk gesloten hebt, kunt u na het over lijden van uw tweede man het pensioen van uw eerste echtgenoot weer herkrijgen door daartoe een schriftelijk verzoek met de bewijs stukken in te dienen bij de Pen sioenraad. Kunt u echter door uw tweede huwelijk aanspraak maken op éen hoger pensioen, dan kunt u dat verkrijgen. Hockey-nieuws. M.H.C.-Venray is zondag officieel in het bezit gekomen van een eigen speelterrein. Onder vrij grote be langstelling werd omstreeks 2 uur het terrein door de Burgemeester geopend. Hierna werden enkele wedstrijden gespeeld. Venray (heren I) bond de strijd aan tegen Blerick en be haalde een benauwde 32 zege. De dames-wedstrijd Venray— Deurne eindigde zonder dat er een doelpunt gemaakt was 0—0. Beide elftallen hielden elkaar in even wicht. In Venray II—Deurne II ver toonde Venray een verrassend goed spel. De 3—1 overwinning was hier ruimschoots verdiend. Er werden dus op deze eerste dag al heel goede resultaten be haald. Zondag a.s. spelen de dames hun eerste competitiewedstijd thuis tegen Oranje Zwart II (Eindhoven). We verwachten zeker winst of een gelijkspel. De heren I ontvangen R.A.F. Laarbruck, Did. Dit team heeft ongeveer de le klasse sterkte en heeft 2 internationals in haar gelederen. Hopenlijk zal ons spel zich weer aan dat van de tegen standers optrekken en dan kan het een aardige wedstrijd worden met een eervolle uitslag. We nodigen nogmaals alle belangstellenden uit zondagmiddag eens aan de Leunse- weg te komen kijken. Aanvang der wedstrijden resp. 14.15 en 15.30. Toegang vrij. van 19 september 1908 Door Ged. Staten werd con cessie verleend tot het aanleggen van een tram vanaf Paterskerk naar het station. De koopprijs be draagt f 25.000. Met de aanleg wordt direct begonnen. Men denkt, dat nog vóór januari de feestelijke opening zal plaats hebben. Dr. H. Poels, professor aan de Katholieke Universiteit te Washington, die met vacantie in Venray verbleef, is wederom naEir de Ver. Staten scheep gegaan. In café P. J. Beerkens in de Grotestraat werd een kaartclub op gericht. Een 30-tal kaartliefhebbers gaven zich als lid op. Een bestuur werd gekozen. Op de Oostrumse kermis raakten enkele personen uit Venray aan het vechten, waarbij het mes gebruikt werd. Enige personen be kwamen snij wonden. De politie heeft deze zaak in onderzoek. van 20 september 1913 Met de export van aardappe len naar Duitsland wil het nog niet vlotten, slechts een paar wagons werden nog maar verzonden, terwijl andere jaren om deze tijd de ver zending reeds in volle gang is. De oorzaak hiervan wordt gezocht in de overvloedige oogst In Duits land zelf. (Vervolg zie achterpagina)

Peel en Maas | 1958 | | pagina 113