W P.K. Waartoe verplicht ons de zondagsrust Zenuw WOL SPORT cocos fTSapovCWEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN geneesmiddel 40 jaren fokveedag te Cnijk. Uit Peel en Maas Werkschoenen „Het Witte Huis" APPELS textiel Hofstraat 2 Venray voor 90 ct. Fokveekenring Zaterdag 13 september 1958 No 37 NEGEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG W PEEL EN MAAS rjr CONFECTIE VAI PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY t 1.60 Het evangelie van deze zondag geeft ons aanleiding om nog eens terug te komen op die verplichte zondagsrust, waarover wij de vorige keer reeds schreven. Onze Heer geneest een zieke op de Sabbat, op de verplichte rustdag van het Oude Verbond. De Farizeeën vallen Jezus hierover aan. Het genezen van zieken, was volgens hun op vatting op Sabbat verboden. Zo leerden zij bijv. ook, dat het afpluk ken van enkele korenaren en daar de korrels uitwrijven op Sabbat verboden was, omdat dit gelijk stond met maaien en dorsen. Jezus noemt dat muggenzifterij. Hij leert ons, dat de dag des Heren riet ontheiligd wordt door een werk van naastenliefde. Integen deel, elke goede daad jegens de naaste is dienst van God. Er zijn ook christenen, die even als de Farizeeën overdreven strenge opvattingen hebben over de zon dagsrust, maar nalatig zijn in het voornaamste: n.l. in de plicht van naastenliefde. Er zijn van de andere kant ook wel katholieken, die erg lichtzinnig omspringen met de zondagsrust en zonder voldoende reden op zondag verboden werk verrichten. Wij in onze dagen moeten niet veel meer hebben van sommige uitspraken van moralisten, bijv. dat men op zondag wel mag haken, maar niet breien. Wij vinden dat ook muggenzifterij. Waarom zou breien uit liefhebberij wel slafelijk werk zijn, en haken niet Wij voelen er daarom niet veel voor, om hier precies uit te knob belen wat voor soort werk op zondag wel, en wat niet gedaan mag worden. We moeten natuurlijk aan de kerkelijke wet vasthouden, dat men zich op zondag moet ont houden van zogenaamd „slafelijke werken',, zoals men ook geen open bare handel mag drijven. Als de burgerlijke wet het verbiedt, is het n.l. tegen de zondagsrust en dus ook tegen de zondagsheiliging, om op zondag te kopen en te verkopen in winkels, ook met gesloten deuren. Maar wanneer is nu iets een „slafelijk werk" en mag het op zondag niet gedaan worden In het algemeen kan men zeggen dat het gaat over werk dat meer licha melijke inspanning vordert. Verder kan het van de gebruiken en ge woonten onder de katholieken van een land of streek afhangen, of lichtere werkzaamheden op zondag geoorloofd of verboden zijn. Dit laatste zal echter gemakke lijk oorzaak worden van onenig heid en twist, vooral in onze tijd waarin men dikwijls maar weinig eerbied heeft voor gewoonten en tradities. Het is dus beter in twijfel gevallen te zien naar de bedoeling van de verplichte zondagsrust. Deze is er op gericht om de mensen van hun dagelijkse beslommeringen weg te roepen en hen zo meer tijd en gelegenheid te geven om aan God onze Schepper en Vader in de hemel te denken. Daarom moeten we alle zware werk, zaken-doen en opwindende affaires achterwege laten. Betaalde kantoorarbeid en administratie ver richten op zondag is door de kerke lijke wet niet verboden. Wat echter door de letter van de wet niet ver boden is, kan toch wel in strijd zijn met de geest en het doel van de wet. De arbeid die noodzakelijk is voor de geregelde gang van zaken in het huisgezin en in de maat schappij, is geoorloofd. Bijv. koken op zondag, het noodzakelijk werk bij de spoorwegen, electriciteits- voorziening, enz. We weten allen ook wel dat men op zondag bij dreigend onweer het koren of het hooi mag binnen halen, vruchten plukken, enz., omdat men anders grote schade zou lijden. Dat men anders aan merkelijke schade of ernstig nadeel zou lijden is trouwens altijd een voldoende reden om op zondag te werken. Wel is het een lofwaardig gebruik om in zo'n geval van noodzakelijkheid eerst raad en ver lof te vragen aan de pastoor. Niemand twijfelt eraan dat men op zondag lichte handwerken mag verrichten voor liefdadige doelein den of;om ledigheid en verveling te vermijden. Zo mag men ook aan huisvlijt doen en aan knutselwerk om op zondag nuttig zijn tijd te basteden, of ook zelfs in zijn tuin werken voor ontspanning of uit liefhebberij, als men daardoor maar geen ergernis geeft. Het gaat hier over werkzaam heden die wel lichamelijke inspan ning vorderen maar niet tot onze dagelijkse beroepsarbeid behoren. Als men ze doet voor ontspanning, mag het op zondag. Om geen ergenis te geven moet men natuur lijk vermijden ze in het openbaar of op geruchtmakende wijze te verrichten. Muggenzifters kunnen hier na tuurlijk nog altijd ergernis aan nemen. Maar dat moeten zij weten Want de letter van de wet doodt, maar de geest maakt levend. v.d. B. Mijnhardt's Zenuwtabletten De Beerse Maas gaf de stoot tot de teelt van runderen. „De dag der dagen" zoals de Land van Cuijkse boeren hem noemen, is weer dichtbij gekomen. Op don derdag 25 sept. a.s. wordt weer de jaarlijkse fokveedag gehouden, een evenement, waarop alle veehouders in deze contreien acte de précence geven. Dan staat er voor de vee houders inderdaad veel op 't spel: te weten wat de jury te zeggen heeft over hun koeienstapel, be tekent in het bezit te zijn van zo veel exemplaren kostbaar vee. En... natuurlijk bepaalt deze keu ring de prijs ervan of van hun af stammelingen. Ditmaal wordt het bovendien een jubileumshow, want het is thans precies 40 jaar geleden, dat de Bond van Rundveefokverenigingen van de N.C.B. Land van Cuijk, werd opgericht. Een primeur: abortusvrije runderen. Het aantal stuks vee, dat op deze fokveedag ta zien zal zijn, bedraagt ruim 800. iets minder dan de top- cijfers, maar dat zegt niets ten aanzien van de kwaliteit. Die is de laatste jaren nog altijd klimmende. Dit blijkt reeds uit het feit, dat op deze show niet minder dan 70 stuks koeien, behorende tot de prestatieklasse, zich in de ring zullen vertonen. Bovendien heeft deze fokveedag een zeer belangrijke primeur, nl. de aanvoer van uitsluitend abortus vrije runderen. Wanneer men weet, dat enkele jaren gele:'en Cuijk eveneens de landelijke primeur had inzake tbc- vrije runderen, dan blijkt daaruit, dat men er alles aan gelegen laat liggen om op dit terrein zo goed mogelijk voor de dag te komen en dat men baanbrekend werk doet. De betekenis van de jaarlijkse fokdag in dit bij uitstek zo guns tige fokland, wordt nog steeds on derstreept door de groeiende in teresse, welke men zowel in het binnenland als in het buitenland ervoor aan de dag legt. Cuijk heeft in dit opzicht een naam. Deputaties uit vele landen van Enropa, zoals België, Duitsland Denemarken, Polen enz. en uit Zuid-Amerika, zoals Argentinië en Brazilië zijn geregelde gasten op deze concentratie van scherp ge selecteerd vee. Als zodanig speelt ook de export hier een voorname rol. Jaarlijks gaat voor een waarde van een miljoen stuks vee de Ne derlandse grenzen over naar schier alle werelddelen en dat men het Cuijkse vee waardeert, blijkt ook hieruit, dat men er ginds de beste resultaten mee bereikt. Weiland en koeien. Voor deze fokveedag, een zoals gezegd jubileumshow, had het be stuur van de fokveedag, de Neder landse pers uitgenodigd, teneinde haar iets te vertellen over de be tekenis van deze dag en van de veeteelt in het Land van Cuijk in het bijzonder. Op deze bijeenkomst werd nog eens onthuld, dat de veeteelt in het Land van Cuijk zijn grote stuw kracht te danken heeft aan het bestaan van de Beerse Maas. Als gevolg van de geregelde overstromingen zochten de boeren in dit gebied hun heil in het wei land met de aanschaf van rundvee. In tegenstelling met de zand gronden hogerop, waar zaden, poot vruchten enz. werden verbouwd. Aldus heeft de toestand zich ontwikkeld en... daarvan heeft men thans allerminst spijt. De oprichting van de Bond van Fokverenigingen had plaats op 11 augustus 1913. Het begon niet zo florisant, want slechts 5 afdelingen te weten Beugen, Haps, Cuijk, Maashees en Gassel traden toe. Er zat intussen wel groei in, want thans telt de bond 39 ver enigingen met een runderenvoor- raad van ruim 13.000. De bond strekt zijn werkgebied uit vanaf de Limburgse grens tot Lith en Geffen als westgrens, als noordelijke grens De Rips, Mortel, Venhorst en Heesch. Op de eerste fokveedag in 1917 werden minder dan 300 koeien aan gevoerd. Druk bezoek. Dat de aanvoer minder is dan in de topjaren, is te wijten aan het gebrek aan arbeidskrachten bij de boeren, doch dat doet geen afbreuk aan de waarde en de betekenis van de fokveedag. Minstens 3000 personen passeren de tourniquets en daaronder is het neusje van de veeteeltkenners in West-Europa. vaa 13 septembor 1913 Pater Gerard Pouwels (Hof straat) zal zich begin oktober be geven naar de missie op de Phili- pijnse eilanden. De heer Willem Derksen, on derwijzer alhier is heden teIJmuiden scheep gegaan met bestemming Oost-lndië om zich aldaar aan het onderwijs te wijden. Als een bijzonderheid werd vermeld, dat hier deze week op geringe hoogte een vliegmachine passeerde. Een landbouwer uit Merselo, trof in de Peel een onbeheerde pony aan. De heer M. v. A., Oirloseweg te Oostrum, vond op de Haagse tentoonstelling een portefeuille met f 338. De eigenares, een dame uit Hilversum, gaf de eerlijke vinder 100 mark! Door de plotselinge was van de Maas zijn de lage weilanden langs deze rivier onder water gelopen, met 't gevolg, grote scnade aan na- hooi en naweide. Aan de loting voor de Na tionale Militie die deze week ge houden werd, werd slechts door 30 lotelingen deelgenomen- Van de 69 ingeschrevenen werden er maar even 39 afgekeurd of wegens broe- derdienst of andere réden van de dienst vrijgesteld. Zaterdagmiddag landde te Leunen de luchtballon „Munster land". De reizigers een heer en twee dames mogen van geluk spre ken er zo goed afgekomen te zijn. De ballon steeg aanvankelijk tot een verbazingwekkende hoogte en daarom werd deluchtklep geopend. Deze weigerde eerst gedeeltelijk haar dienst. Na herhaald werken sloot ze eindelijk. Weer later rees de ballon en op nieuw werd de klep geopend, doch nu bleef de klep, wat men ook aan wendde open. Zo dreef men in zuid westelijke richting, steeds lager en lager, 't Anker was reeds verloren gegaan en dientengevolge waren de reizigers geheel aan het toeval overgelaten. Dat de inzittenden in grote angst verkeerden, laat zich begrijpen, te meer nog toen men vreesde, dat.de ballon tegen de toren van de kapel te Leunen zou aan komen. Geluk kig dreef hij langs en viel op korten afstand daarvan met de mand het onderstboven op de grond. Toege schoten hulp bevrijdde de lucht- vaarders. De dames lagen bewusteloos en werden in 't schoolgebouw binnen gedragen, waar dr. Struben, die juist ter plaatse Was, geneeskun dige hulp verleend. Een der dames had de voet verstuikt, de andere de arm ontwricht. Per auto wer den ze naar Venray vervoerd. De volgende dag konden allen weer naar Munster vertrekken. Deze reis, die nog betrekkelijk goed is afgelopen, zal zonder twijfel de reizigers nog lang in het ge heugen blijven. Da Brandarij betaalt zichzelf door fantastisch laag verbruik van goed kope kolensoorten, o.a. nootjes IV, waarvoor U een maximum aan heerlijke, gelijkmatige warmte ont vangt Sierlijk model met hittebe stendige glasdeur. 5 jaar garantie op het roosterwerk. Ook op gemakkelijke betalings voorwaarden. J.Coenen-Houtackers Zonen Geen. u/ondeï.... dcf lö ooA uxm Voor EBBERINK omdcd xo^d Hockey-nieuws Morgen 14 sept. zal een mijlpaal in de geschiedenis van de mixed- Venrayse hockey-club worden. Na 3 jaren rondzwerven in den vreemde en op diverse velden in Venray zal men morgen dan een eigen home kunnen gaan betrek ken en wel aan de Leunseweg op dezelfde plaats, waar in de oorlogs jaren en daarna de oude H.C.V. met de roemruchte gebr. Camps speelde. Zoals misschien bekend is, werd in 1950 een fusie aangegaan met de H.C.Deurne, in verband met terreinmoeilijkheden en ook wegens het gering ledenaantal. In juli 1955 besloten enkele voor uitstrevende jongeren tot herop richting van de club. Zoals reeds vermeld moest men steeds een be roep op anderen doen om van het speelterrein gebruik te kunnen maken. In het eerste jaar, dat heren aan de competitie deelnamen, werd reeds het kampioenschap behaald. Een 2—1 nederlaag, na een 11 gelijkspel stond de promotie in de weg. Deze competitie werd gespeeld op een van de terreinen van Sint Servatius. In het voorbije seizoen verleende „Jerusalem" ons damcselftal gast vrijheid en de mogelijkheid tot deel name aan de competitie. Zij wilden blijkbaar voor de heren niet onder doen en behaalden ook het kam pioenschap na een beslissingswed strijd tegen Roermond. Aan dit kampioenschap was een automa tische promotie verbonden. De gemeente Venray heeft ons nu een terrein ter beschikking ge steld, waarvoor we burgemeester en wethouders en de gemeenteraad nogmaals en langs deze weg onze hartelijke dank betuigen, waarbij we dan ook de N.V. Grondmij wil len betrekken, die het geheel zo mooi en goed heeft aangelegd. We hopen, dat deze tak van sport zich ook in Ver.ray verder zal gaan ontwikkelen en we doen een beroep op alle belangstellende om de thuis wedstrijden eens te bezoeken. Het programma voor morgen luidt: 10 uur H. Mis in „St Jozef", waar na een kop koffie gebruikt zal worden; pl.m. 11.30 inzegening van 't terrein; 13.3014.00 uur receptie en ont vangst van gasten in hotel „de Keizer"; 4.00 u. rondgang onder begeleiding van de harmonie door het cen trum; 14.15 aankomst op het terrein. Opening door Burgemeester; 14.30 Venray I—Blerlck; 15.30 Venray dames-Deurne dames; 16.30 Venray IIDeume II (heren) 19.30 gezellige avond in Prinsenhof voor leden, oud-leden en ouders, introducé's en gasten. Zondag i.l. speelde H.C.V. I in Laarbruch—Wemb.(D.) tegen een R.A.F. team en het is een zeer leer zame wedstrijd voor ons geweest. De gastheren waren in alle op zichten superieur en konden voor de rust, dank zij het prachtige spel van haar 2 Engelse internationale spelers, de Venray-doelman vier maal passeren. De achterhoede had het uiter aard hard te verduren en ze werd dan ook enige malen volkomen murw gespeeld. Na de rust was onze afweer meer georganiseerd, maar we moesten nog wel een goal toestaan, zodat de uilslag 5—0 werd. Jammer, dat onze voorhoede uit een van de weinige kansen geen tegendoelpunt wist te scoren. Zondag 21 sept. komen deze zeer sympathieke spelers voor een wed strijd naar Venray. „Oostrum"-nieuws Zo zitten we zondag weer aan het begin van een nieuwe compe titie. Dat deze start samenvalt met onze kermis is wel vervelend, al zal de kermisvreugde zeker niet minder worden, als we met enkele over winningen thuis komen. Oostrum I krijgt het al direct moeilijk met de uitwedstrijd tegen Achates. We kennen deze tegen stander als een zeer hard werkende ploeg. Willen we hier zegevieren, dan zal ieder z'n uiterste best moeten doen. Oostrum II ontvangt thuis het niet gepromoveerde Brughusia. De sterkste tegenstander meteen op de eerste dag. Misschien zit er toch wel een gelijkspel in. Dan krijgen we ons derde elftal nog, dat Meterik II thuis op de koffie krijgt. Jongens, direct de eerste wedstrijd de puntjes binnen halen. Laat de heren, die zo min over jullie denken, maar eens zien wat je kunt. Clubleden wilt U even de contri butie betalen, liefst voor de kermis. Bedrijfscompetitie Stand le klasse: Custers 8 7 1 0 15 266 Inalfa 7 3 2 2 8 15—12 Blitta 7 3 1 3 7 25—20 S er vaas 7 1 1 5 3 7—17 Nelissen 7 1 1 5 3 8—26 Stand 2e klasse: KAJ 8 5 1 2 11 22—11 Gemeente 8 5 0 3 10 21—17 PTT 8 3 0 5 6 21—28 Zuivelfabriek 7 3 0 4 6 15—21 Muvero 7 2 1 4 5 17—19 Programma: 16 sept. Servaas Blitta 19 sept. Muvero—Zuivelfabriek Telkens aanvang half 7. Prijsuitreiking voor deze compe titie op 20 sept. in zaal Wilhelmina waarbij de wisselbeker beschikbaar gesteld door de Industriële Club o.a zal worden uitgereikt. De prijzen zijn te bezichtigen in de etalage van Fa. vd. Munckhof. Tot besluit der competitie is er een gecostumeerde voetbalwedstrijd waarbij de directie-leden der deel nemende bedrijven vermomd in het strijdperk zullen treden. Ravo, Robinson, Emza vanaf 16.90, 6 mnd. garantie. Oliebestendige zolen. ARIAENS-KOSMAN Grotestraat 6 VAKKLEDING OVERALLS WERKBROEKEN WERKHEMDEN STOFJASSEN KLETTERVESTEN traplopers vanaf 1.75 Vaste vloerbedekking, Balatum, Viltzell, Linoleum, etc. Stalen, meubels, Karpetten Alles voor uw woning vindt U bij Langstraat 13 Tel. 230 J. de Bruyn-Delsing WU verkopen die oersterke P.K. vakkleding naast Raadhuis Alleen deze week 6 stuks kleerhangers enkel of dubbel PETER HENDRIX BAZAR Grotestraat 13 Uitslag fokveekeuring Ysselsteyn: Rubr. 1. Pinken geb. 1 sept. t.m. 31 dec. '57. la Annie 5 A. Wilmsen, lb Truus 14 S. Willems, 2a Liesje 6 W. Philipsen, 2b Mien 5 P.v. Meyel, 2c N.N. en 2d Anna J. Vogels. Rubr. 2. Pinken geb. 1 Mei t.m, 31 aug. '57. la Wiske wed. H. Phi lipsen, lb Lena 29 H. v. Ass, 2a Netje 7 A. v. Vegchel, 2b Albertha L. v. Asten, 2c Truus 13 S. Wil lems. Rubr. 3. Pinken geb. 3 maart t.m. 30 april '57. la Netje 6 A. v. Veg chel, lb Annie 6 W Philipsen, lc Nellie W. Jenneskens, ld Paula 1 H. v. Ass, 2a Anna 3 B Geurts, 2b Ria 2 L. v. Asten, 2c Mina 3 H. Michels, 3a Aaltje 1 Th. v.d. Pas, 3b Netje 3 J. Arts. Rubr. 4. Pinken geb. 1 jan. t.m. 5 maart '57. la Dora 1 Gvd Munck hof, lb Dientje 6 H. Jenniskens, lc Nellie Wed. H. Philipsen, ld Witje G. vd. Munckhof, le Roosje Th. vd. Pas, 2a Mietje 14 W. Jenneskens, 2b Sophie G. Deters, 2c Truusje 7 M. Arts, 3a Ida 2 J. Vogels, 3b Thea 5 L. Pouweis, 3c Betsy 7 G. Deters. Rubr. 5. Vaarzen geb. 1 oct. t.m. 31 dec. '56. la Nellie 5 M. Srtfbos, lb Elsje 3 J. v. Lip§ig, lc Ria M. Classens, ld Ellie 1 H. Jenniskens, le Truus 3 Wed. J. Willemse, 2a Ans P. Janssen, 2b Bertha H. Mi chels, 2c Mina 12 M. Derikx, 3a Anna 1 H. Peeters, 3b Nellie M. Arts. Rubr. 6. Vaarzen geb. 15 juni t.m. 30 sept. '56. la Mla 3 Gebr. Ver geldt, lb Greta 2 H. Michels, lc Betje 2 H. Philipsen, 2c Toosje G. vd. Munckhof, 2d Bertha 1J. Emonts, 3a Nellie 4 A. Pouwels, 4b Mia 5 J. Arts. Rubr. 7. Vaarzen geb. 1 jan. t.m. 15 juni '56. la Dora 2 Wed. J. Wil lemse, lb Grada 11 L. Thjjssen, lc Dora 1 Th. vd. Pas, ld Netje 4 M. Derikx, le Anna 8 H. Jennis kens, 2a Netje 2 W. Jenneskens, 2b Truus 12 S. Willems, 3a Rosa 2 L. Thijssen, 3b Anna 7 W. Vollen- berg, 3c Ellie 6 G. in 't Hulst. Rubr. 8. Melkvaarzen geb. 1 oct. '55 t.m. 31 juli '56. la Betje 6 H. v. Ass, lb Tini 1H. v. Ass, 2a Thea 3 L. Pouwels, 2b Thea 4 L. Pouwels, 2c Netje 2 S. Lemmens, 3a Moor tje 6 J. v. LIpsig, 3b Corrie 2 M. Classens. Rubr. 9. Melkgevende koeien geb. 1 mei '53 t.m. 15 juni'55. la Elsje 1 en lb Moortje 3 J. v. Lipsig, lc Mia 4 J. Arts, 2a Anna 4 M. Arts, 2b Lena 26 H. v. Ass, 2c Geertje 2 S. Lemmens, 2d Nellie 4 M. Strij- bos, 2e Tini H. vd. Ven. Rubr. 10. Melkgevende koeien geb. 1 nov. '52 t.m. 30 april '53. la Mien 2 P. v. Meyel, lb Jetje 1 M. Strijbos, lc Lena 24 H. v. Ass, ld Marie 1 M. Arts, 2a Nellie. W. Smeets, 2b Leent je 1 S. Willems, 2c Thea 2 L. Pouwels, 3a Grietje I J. van Vegchel. Rubr. 11. Melkgevende koeien geb. voor 1 oct. '52. la Rika 1 H. Phi lipsen, lb Jetje M. Strijbos, lc Netje 1 M. Derikx, 2a Truus J. Arts, 2b Mietje 5 W. Jenneskens. Rubr. 12.Droogstaande koeien geb. 1 jan. '55. la Elsje J. v. Veg chel, lb Anna 7 H. Jenniskens, lc Ellie 4 en 2a Roza 7 P. v. Hoof, 2b Annie 3 A. Wilmsen, 2c Mien 3 P. v. Meyel, 2d Marie 3 W. Vollen- berg. Rubr. 13. Droogstaande koeien geb. 1 sept. '53 t.m. dec. '54. la Antje 2 W. Philipsen, lb Grietje 2 J. v. Vegchel, lc Truus 10 S. Wil lems, 2a Marie 1 A. Pouwels, 2b Betje H. Peeters, 3a Ellie H. Jen niskens, 3b Netje 1 A. v. Vegchel. Rubr. 14. Droogstaande koeien geb. voor 1 sept. '53. la Mia H. Philipsen, lb Mietje 2 W. Jennes kens, lc Mia 2 M. Strijbos, ld Mla Gebr. Vergeldt, 2a Marie 1G. Deters, 2b Bertha J. Emonts, 2c Irene wed. J. Litjens. Groepen 3 stuks eigen gefokte volbloeden, la H. v. Ass, lb J. van Lipsig, lc M. Strijbos, 2a S. Wil lems, 2b P. v. Meyel. Groepen 4 stuks eigen gefokte volbloeden, la H. Jenniskens, 2a L. Pouwels. Beste vaars van de fokveekeuring. Dora 2 Wed. J. Willemse. Beste koe. Elsje I J. v. Lipsig.

Peel en Maas | 1958 | | pagina 107