Meisjes N.V. v.h. Frans Beeren Zn Wij Kleine beschuit VENRAY Komt II even op de Kerkelijke Diensten De grindwioning in Limburgse Maasuiterwaarden. Afvalproces tot staan gebracht Ook Wij Kom leerling- aankomende- en ervaren naaisters. Wij bieden een goed loon Chem. Reinigingsbedrijf Verschuyten Helmond vanaf maandag een reclame DE fELTUMM DEKKER Enkele wetenswaardigheden over ons aller „bakkie lent" Het meest bekende bestanddeel van de gebrande koffieboon is de coffeïne. Een sterke kop koffie levert ongeveer honderd milligram van deze stof. Coffeïne verwijdt de bloedvaten: hersenen en nieren worden na koffiegebruik rijkelijker met bloed doorstroomd. De prestaties van het hart wor den door coffeïne vergroot: het bloed gaat sneller stromen, het aantal polsslagen per tijdseenheid neemt toe. De spieren van de darm worden door deze merkwaardige stof ge prikkeld en ook de andere spieren ondergaan zulk een toniserende werking. Tenslotte stimuleert coffeïne ook de afscheiding van maagsap en het verhoogt de prikkelbaarheid van de zenuwcellen. Hierdoor wordt het begrijpelijk waarom na een flinke kop koffie vermoeidheid spoedig plaats maakt voor een fris en fit gevoel. Zelfs op het einde van de dag kost de denkarbeid na koffiegebruik minder moeite. Ook de fantasie is na het drinken van koffie leven diger dan anders. Arsenicum en strychnine Tegelijk is hier echter ook mee verklaard, waarom patiënten met maag- en darmziekten of met stoornissen van de galwegen koffie vaak minder goed verdragen. Sommigen vertellen, dat zij er krampen van krijgen, anderen delen mee, dat zij na koffiegebruik da delijk last hebben van „het zuur." De vraag of coffeïne schadelijk voor ons lichaam is, is al oud. Een kort en duidelijk antwoord is daar echter moeilijk op te geven, want het „goed" en „slecht" voor onze gezondheid is immers zeer betrek kelijk. Een vloeistof als schoon water kan onder bepaalde omstandigheden of in abnormaal grote hoeveel heden schadelijk werken. Stoffen als arsenicum en strych nine, die als zeer zware vergiften te boek staan, kunnen in kleine hoeveelheden toegediend, waarde volle geneesmiddelen zijn bij zwakte toestanden. Kalmerende invloed Zo kan men over de schadelijk heid of de onschadelijkheid van koffie gemakkelijk langs elkander heenpraten en over deze stof doet men dat dan ook al sedert het jaar 1600. De discussie over de invloed van het koffiedrinken op onze gezond heid is nog steeds niet gesloten. Ondanks talrijke waarschuwingen en ondanks de vele bezwaren is het koffiegebruik, vooral in west- Europa, voortdurend toegenomen. Mensen die geen koffie gewend zijn kunnen na het gebruik van dit genotmiddel een gevoel van grote onrust krijgen. Het zweet breekt hen uit en niet zelden krijgen zij ernstige hartkloppingen. Bij de regelmatige koffiegebrui- kers is het effect heel anders. Zij voelen zich na koffiedrinken licha melijk en geestelijk tot meer in staat en zij zijn dat ook werkelijk. Op hen heeft koffie vreemd genoeg juist een kalmerende invloed. Geen onmatigheid Waar de geleerden het lang zamerhand wel over eens geworden zijn is, dat het gebruik van koffie door jonge kinderen moet worden afgekeurd. Door overmatig koffiegebruik kunnen ook volwassenen hun lichaam wel schade toebrengen, maar dat ligt dan niet zozeer aan de koffie, als wel aan die onmatig heid, die voor onze gezondheid altijd funest is. Tragisch Uit de Nieuwe Limburger ver namen wij een tragisch feit. Enige weken geleden trokken jongemannen uit Zuid-Limburg vol goede moed laten we dat ten minste aannemen naar de her halingsoefeningen. Diversen hunner gingen naar kazernes in Brabant. Bij hun aankomst werden zij nauw keurig medisch onderzocht. En in een kazerne ontdekte men onmid dellijk, dat twee jongemannen dus; danig door de t.b.c. waren aange tast, dat zij onmiddellijk in een sanatorium moesten worden opge nomen! Dat geschiedde dus niet zo veel tijd nadat zij voor de eerste keer onder de wapenen waren geroepen en daarvoor zeer scherp medisch waren onderzocht. Hieruit blijkt wel hoe verrader lijk en snel de t.b.c. slachtoffers kan maken, zonder dat de betrok kenen ook maar iets kunnen ver moeden. Na aanrydiog op de vlucht Tijdens een vakantiereis in Zuid- Limburg kregen de 19-jarige H. van der Heiden en zijn vriend K. Kout, beiden uit Heerhugowaard in de ge meente Meerssen, een aanrijding. K., die aan het stuur zat, doofde de lichten en zette zijn voet op het gaspedaal om te trachten in het donker te ontkomen. Op deze vlucht reed de auto tegen een boom op, waardoor Van der Heiden op slag werd gedood. K. is gearresteerd. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP van 7 tot en met 13 sept. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kapelaan van Leipzig. 15e Zondag na Pinksteren: 6.30 Anna Jacobs-Janssen, 7.30 Antoi nette Wijnhoven-Driessen, 8.30 vd. parochie, 9.15 hoogmis Mgr. Hans- sen (Gemeente), 10.30 Cath. Aarts- Huisman, 7 u. lof. Maandag 6.45 Johannes Stevens- Pijpers, 7.30 Manders-Janssen, 815 Piet van Mil lm., 9. u. gest.jg. Dr. Poels 1 h. Dinsdag 6.45 Hendrina Baltussen- Loonen, 7.30 Wilhelmina Vermeulen Hendriks (buurt), 7.30 overl. fam. Laurensse-Maessen, 8.15 Anna van Vosselen en Joh. Janssen 2kl. Woensdag 6.45 Petronella Kusters 7 30 best.jd. Jos Vullingsen ouders, 8.15 Herm. Eibers en echtg. Cath. Hendriks en Joh. Manders en echt- gen. Agnes Claes 3kl., 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag 6.45 J. Stevens, 7.30 Frederica Gooren-Bouten, 7.30 H. Houba, 8.15 Sophia van Aersen lh. 8.15 Piet. van Hoof. Vrijdag 6.45 G. Geurts (Ruitercl.) 7.30 best.jd. G. Verstraelen en echt genote, 8.15 P. Willems van Dijk 2kl., 8.15 z.i.R. Zaterdag 6.45 O.L.Vr.-hoogmis, 7.30 O.L. Vr. Behoudenis der kran ken, 8.15 Gerard Direks en Augus- tina Jenniskens lh., 815 Piet Baten (Rufterclub) 5.307.30 biechten, 7 uur lof. De schoolkinderen leren deze week de eerste twee lessen van de catechismus. Zondag 14 september trekt de jaarlijkse parochie-bedevaart naar Oostrum. RECTORAAT PATERSKERK Zondag: Vijftiende zondag na Pinksteren, de H. Missen om 6 30, 7,45 en 10.30, om 9 u. de Hoogmis de le coll. vd. Kerk, de 2e vd. Me dische Missie-zusters, 7 u. Lof met overweging. Maandag: Feest v.d. geboorte v. Maria, 7 u. lof met rozenhoedje. Dinsdag: Z. Seraphina en gezel len, 7 u. Lof met litanie. Woensdag: Z. Apollinaris en ge zellen, martelaren. Donderdag: Z. Bonaventura, be lijder. Vrijdag: Feest vd. H. Naam Ma ria, 7 u. Lof. Zaterdag: Votiefmis v. Maria, om 10 u. huwelijksplechtigheid voor h. bruidspaar Hamer-Hermus. BIECHTSTOEL P. DOMITIUS Deze bevindt zich achter in de kerk, in de St. Antonius-kapel. Priester v.d. week is pater Do- mitius. MIS-INTENTIES Zondag: 6.30 Johanna S winkels— Michels, 7.45 Petronella Kusters Ewalds, 9 u. voor de leden vd. Fran ciscaanse Missiebond, 10 30 Anto- nius Bosch. Maandag: 6.15 overl. ouders Phï- lipsen—Goosens en zoons Martin en Peter, 7 u. Jan van Meijel, 7.45 Gretha Pouwels—Kassing. Dinsdag: 615 Theodorus Slits, 7 u. Jan van Meijel, 7 u. bijz. int., 7.45 Maria ClaessensWijnhoven. Woensdag: 6.15 Peter Philipsen, 7 uur overl. fam. Vennekens-Ver- schuuren, 7.45 Jacoba Vullings. Donderdag: 6.15 Peter Philipsen, 7 u. bijz. int., 7 u. Pater Casimir en ouders, 7.45 Jan v. Meijel als lid vd. Derde Orde, 8 30 Jacobus Tho massen. Vrijdag: 6.15 Theodorus Slits, 7 u. overl. ouders Philipsen—Goosens en zoons Martin en Peter. Zaterdag: 7 u. oyerl. ouders Phi lipsenGoosens en zoons Martin en Peter. PAROCHIE OOSTRÜM 15e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Comm., 7.30 vroegmis, 9 u. H Comm., 10 u. hoogmis, 3—4 uur maand, aanbiddingsuur. Maandag; feest van O.L.Vrou'w Geboorte titelfeest onzer kerk, 7 u. H. Comm., 7.30 vroegmis voor Anna Jacobs, 9 uur H. Comm., 10 uur hoogmis, 3 uur lof. Dinsdag: 7.30 best. zm voor de overl. fam. Bovee—van Wylick. Woensdag: 7.30 best. zm voor Joanna van Heyster. Donderdag: 7.30 best. zm voor Mina Jeuken. Vrijdag: feest van Maria's Naam, 7.30 gest. gel. jaarg. voor Gertr. Broeren—Goumans. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Christiaan Stappers, 7.30 Marialof. PAROCHIE LEUNEN 15e Zondag na Pinksteren, heden maandcollecte voor onze kerk, 7 u. H. Mis voorde parochie, 8 u. Wed. Smits-Meijers, 9 u. Mart. Verhalle, echtg. en overl. kinderen, 10 uur hoogmis Peter Willemse. 3 u. geen lof maar om 4 uur plechtige uit reiking van Missiekruisen en af scheid van Missionarissen. Hierbij wordt een speciale collecte gehou den voor de Missionarissen. Maandag, feest v. Maria Geboor te, 7 u. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. en St. Gerardus Majella, 9 u. hoogmis Petronella Asselberghs, geen lof. Dinsdag 7.30 H. Mis overl. ouders Baltussen-Groeneweg, 7.30 Anna Keijsers-Ewals. Woensdag 7 u. H. Mis Willem Verheijen en Cath. Vullings. 7.30 Hendrik en Piet Claessens. Donderdag 7 u. H. Mis Willem Wismans en echtg.. 7.30 Anna Keu- nen-Thijssen. Vrijdag 7 u. H. Mis, 7.30 Martin Claessens, echtg. en zoon Gerard. Zaterdag 7 u. H. Mis, 7.30 Piet Reintjes, 4—5 en 77.30 biechten. 7.30 Marialof. Kerkpoets: Maria Wismans en To Martens. De processie naar O.L.Vrouw van Oostrum zal op een nader te be palen zondag gehouden worden. PAROCHIE OIRLO 15e Zondag na Pinksteren, le zon dag der maand, alg. H. Commnnie voor de parochie, 6.30 H. Comm., leesmissen 7 u, en 8.30, parochie- mis om 10 u., 3 uur rozenkrans, lof en aanbiddingsuur voor de ver volgde Kerk; le collecte voor de kerk buitengewone collecte wegens de torenbouw, bijzonder aanbevolen 2de collecte voor 't bisdom. Maandag, feestdag van Maria Ge boorte, de H. Diensten als op zon dag. 6 30 H. Communie, leesmissen 7 uur en 8.30, 10 u. hoogmis opge dragen tot intentie vd. Boerenbond waarna inzegening van het bonds- gebouw, 3 u. rozenkrans en lof. Dinsdag, de dag van de eeuwig durende aanbidding, 6 u. uitstelling vh. Allerheiligste, 6.30 en 7 u. I-I. Communie, 7.30 lm., 10 u. hoogmis stichting Leonard Custers en Bar bara Lenssen, 3 u. vespers vh. H. Sacrament, 6.30 completen, Te Deum en sluiting van de aanbid ding. Woensdag 7.30 maandstond Theo dorus Claessens. Donderdag 7.30 zieled. Anna L. Bos. Vrijdag 7.30 stichting Pastoor Gerards en zijne ouders. Zaterdag 7.30 zieledienst Eleono- ra Keramelings, 5—7 biechthoren, 7 u. Marialof. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 15e zondag na Pinkste ren, mndl. buitengew. coll. vd. kerk. 10 u. hoogmis vd. parochie, 3 uur mndl. aanbiddingsuur. Maandag: Feestv. Mariageboorte, dag van devotie, 6 45 en 7 u. H.Com. 7.30 Vroegmis, 9 30 hoogmis t. int. v.d. Kinderen G. Philipsen. Dinsdag: 7.30 gez. mnd. Willem Thielen. Woensdag: 7.30 gez. mndd. van Gerts Kuypers-Christiaans. Donderdag: 7.30 gez. jaard. Ber- nardina Janssen-Emonts. Vrijdag; Feest vd. Allerh. Naam v.d. H. Maagd Maria, 7.30 2e v.d. zesw.dienst v. Truus Kuypers. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Alt. Bijst. tot hen die hiervoor offerden, v. 6—7 gel. tot biechten, 7 u. Lof Rozenhoedje en gebeden van de Broederschap van O.L. Vr. v. Alt. Bijst. Kerkpoets: Tony Seykens en Fien Duykers. PAROCHIE YSSELSTEYN 15e Zondag na Pinksteren: 6 30 maandd. Harry Goumans, 8 10 lm. Petronella v. Vegchel-Ewals, 9.15 kindermis, 10.15 hoogmis overleden ouders, 2 uur lof. Maandag, feest v. Maria Geboorte 7 u. maandd. Louis Custers, 8.30 kindermis, 10 u. hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw v.z.i. Dinsdag 7.30 gest.jg. Johannes H. Geurts. Woensdag 7.30 gez. jg. Maria Maessen-Mans. Donderdag 7.30 gez. jg. Gerard Spreeuwenberg. Vrijdag 7.30 maandd. Margaretha Spreeuwenberg-Vervoort. Zaterdag 7.30 lm. z.i.. 7u. Maria- Jof, tot 8 uur biechten. RECTORAAT SMAKT 15e zondag na Pinksteren: 6.15 lm voor Anna HeidensBos, 7.30 lm tot zek. int., 10 u. hoogmis v. fam. BosEwals, 3 u. lof, vandaag wor den aan de kerk speldjes verkocht t.b.v. de Limburgse blinden. Maandag: feest van O.L.Vrouw, 7.30 u. lm vd. missies. Dinsdag: 6 30 lm voor een goed huwelijk, 7.30 lm tot zek. int. Woensdag: 6.30 en 7.30 lm t.e.v. Sint Jozef. Donderdag: 6.30 lm voor overl. ouders v.d. Leeuw—Gabriëls, 7.30 gez. jgt. voor Herman Hofmans. Vrijdag: 6 30 lm voor een goede levensstaat, 7.30 lm voor een over ledene. Zaterdag: 6 30 lm t.e.v. O.LVr., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. berg Carmel, 's avonds van 5 tot 7.30 biechten, 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN Vijftiende zondag na Pinksteren. 7 uur gel. tot communiceren, 7.30 lm., 10 uur hoogmis als jrg. v. Leo Jacobs, nam. 3 uur lof. Maandag: feest v. Maria Geboorte, dag v. devotie, 7 uur communiceren, 7.30 lm., 10 uur hm. t.int.v.d. lev. en overl. leden der coöp. eierver., Veu len, nam. 3 uur lof. Dinsdag: 9 uur hoogmis vd. overl. fam. Ewals-Holthakkers. Woensdag: 9 uur lm. v. vrouw Hendriks-van Dijk. Donderdag: 7.30 lm. v. Ant. Tim mermans. Vrijdag: 7.30 lm. v. P.M. Kuhnen Zaterdag: 7.30 lm. v. Petr. Assel- bergs. Biechten van 6.30—7.30. Om 8.30 lof t.e.v. Maria. Accolieten v. zondag: Erben Willy en Wim Smedts. Kerkpoetsen: Joke Leijssen en Truusje v. Rijswijk. Na lange en vaak moeizame onderhandelingen is er een akkoord bereikt tussen de vereniging van grindproducenten genaamd Nieuw Nederland, gevestigd te Nijmegen en het provinciaal bestuur van Lim burg omtrent de voorwaarden waar op vergunningen zullen worden af gegeven voor de winning van grind in de Maasuiterwaarden in Limburg. De overeenkomst komt er op neer, dat voor iedere ton af gevoerd grind een bedrag van 42 cent (in clusief 2 cent omzetbelasting) in een speciaal daartoe gesticht fonds wordt gestort en voor iedere ton gewonnen zand 20 cent. De minister van economische zaken heeft inmiddels zijn goed keuring gehecht aan het doorbe rekenen van deze kosten in de grindprijs. De in het fonds gestorte gelden hebben een prachtig confectie-atelier gebouwd, waar in het prettig werken is. voor U is er plaats bij ons. hebben nodig Ook op de controle-afdelieg zijn enkele plaatsen vrij eens praten. een prima sociale verzorging. zullen door een daartoe te benoe men bestuur worden beheerd en zijn bestemd om de door de ontgrinding ontstane gaten in de uiterwaarden van de Maas te dichten. Midden-Limburg is voor 95 pet leverancier van het benodigde grind in heel Nederland. Gemiddeld zijn dat 5 miljoen ton per jaar, bestemd voor woningbouw, wegenaanleg, de spoorwegen enz. Voor de winning daarvan heeft men gemiddeld 45 60 ha uiterwaard nodig per jaar. Dat betekent voor midden-Lim burg een gevoelig verlies van even- zcvele ha prima grasland, waarop de boerenbedrijven langs de Maas waren aangewezen. Van Stevensweert tot Belfeld, ligt midden-Limburg nu bezaaid met kunstmatige kleine meertjes, ontstaan door de uitbaggering van het grind. Ook landschappelijk was deze toestand een zere plek in de streek. Aan de opvulling kan nu gewerkt worden. Het daartoe benodigde ma teriaal hoopt men te verkrijgen door aanvoer van de afvalsteen van de stortplaats van staatsmijn Mau- rits te Geleen. De steen zal dan per onderlosser moeten worden aangevoerd, of eventueel per kabel baan. Thans perst de Mauritsnaar som mige van de grindgaten te Stevens- weert en omgeving het afvalslib van de kolen vla een persleiding van 22 kilometer. Maar de vulling gaat slechts langzaam. Meer noor delijk wil men de vulling doen ge schieden door het opspuiten met zand van de hoge oeverterrassen langs de rivier. In vroeger jaren kon ongeveer 25 pet van de grindgaten worden gevuld met grond afkomstig van het dekterrein en de afvalsteen. Maar sinds de breekinrichtingen van de grindmaatschappijen in staat zijn ook de zware kiezel te breken is dat percentage teruggelopen tot 16—20 pet. Het probleem van de dichting is door de commissie voor agrarische belangen in studie ge nomen in samenwerking met de provinciale waterstaat in Limburg. Daarop zijn ged. staten begonnen met de onderhandelingen. Van de 24 baggermaatschappijen die in Limburg opereren hebben er 20 de overeenkomst getekend. Bij enkele bestaat er nog verzet. Maar de positie van ged. staten is wel sterk in deze, wijl zij de onwillige, die niet willen meedoen, verdere vergunning tot baggeren van grind kunnen weigeren. Trouwens deze regeling kost de baggermaatschap pijen geen geld omdat ze die 40 of 42 cent kunnen doorberekenen in hun grindprijs. Deze verhoging betekent voorde woningbouw sJechts een minimale verhoging van de kosten, die niet wordt gevoeld, terwijl midden- Limburg uit de moeilijkheden komt. Telefoon 3768 maakt bekend dat het vanaf heden in bedrijf heeft ge steld een vol-automatische reinigingsmachine (evens apreteermachine in één geheel. Deze Tornado Dry-Cleaning machine stelt ons in staat uw kleding in 15 minuten voor U als eerste klas keur werk bij U af te leveren en wel droog, chem. GEREI NIGD en GEAPRETEERD in één bewerking. Ter kennismaking brengen wij en wel het volgende Costuum, mantelcostuum 3.95 Mantel, overjas, tweedjas 3.95 Broek, rok, vest, trui, jumper 1.75 Colbert 2.50 Damesjasje, topper 3.25 Deze prijzen gelden met apreteerbehandeiing en zijn ook geldig voor al onze DEPOTS IN VENRAY Haal ze vandaag nog in huis Wl] hebben ze voor U in voorraad. LANGSTRAAT 42a TELEFOON 395

Peel en Maas | 1958 | | pagina 100