IK HOU VAN DE GRUTTER voordeel voordeel Over het bier GEHEEL GRATIS De Polilie reihter oordeelt... een dubbeltje toe krijgt! Elk derde pak Trexop of Zelfw. Wasmiddel EIK TWEEDE BLIK SPERCIEB0NEN 16 d GOEDKOPER 10 et goedkoper Landbouw Wat doet men, als zijn eigon jongen aan het vechten is met een ander en men ziet plotseling, dat de ander het eigen kind een klap op zijn ogen geeft, dat hij een week daarna nog met blauwe kring loopt? De politierechter zei j.l. vrijdag kort en bondig: je moet je daar niet mee bemoeien, hoogstens de oude lui van de blauwe-ogen-mep- per hierover aanspreken. Maar de verdachte had dit niet over zijn hart kunnen verkrijgen. Toen de fatale klap gegeven was, had hij de kiappen-uitdeler bij zijn jasje gepakt en hem een pak op zijn falie gegeven, dat de jongen het bed had moeten houden. In de theorie klopt uw redenatie aldus de verdachte, maar in de praktijk willen je handen wel eens uitschieten, als de bewuste al eens eerder blijk gegeven heeft altijd aan het ruziemaken te zijn met je kinderen... Dat de rechter met hem meevoel de, bleek uit de boete van f 30, die gewoonlijk hoger ligt Geen genade kende de rechter voor een Genneps echtpaar, dat het bestaan hsd zo links en rechts in de kortste keren voor een kleine f 200 textiel weg te halen. „We hadden geen geld om het te kopen", luidde verdachtes bescheid maar hij bleek er ook niet hard voor te werken, gezien zijn straf register. Hij kan nu twee maanden gaan brommen en kreeg er nog drie maanden voorwaardelijk bij. Zijn vrouw kwam er vanwege de kinderen, die natuurlijk weer de dupe zijn, met 4 maanden voorw. er vanaf. De schipper, die in Bergen zijn srhip had gemeerd, had zijn meer- kabel gespannen over een binnen- weegske, waarover, naar hij dacht, toch geen mens kwam. Maar uitgerekend kwam er die avond een brommer over, die de strakgespannen kabel niet gezien had en een smak maakte van je welste. Toen de stukken links en rechts waren opgeruimd, bleek er voor een dkke honde'd gulden schade berokkend te zijn en de onfortuin lijke berijder kwam in het zieken huis terecht. Het werden f 30 boete, omdat de schipper zo klaagde over slechte tijden. Maar de rechter vond het niets leuk, dat toen er vonnis gewezen was, bleek, dat de verzekering de schade zou dekken, dan was de boete ook wat hoger geworden. Op een onzer kerkdorpen kregen twee verzekeringsmensen ruzie en de een zei tegen de ander: Laf aard... waarop de ander dodelijk beledigd naar de politie holde. De officier noch de rechter had den veel sympathie voor dit belan- gen-ruzietje en de boete werd dan ook slechts een rijksdaalder. In Grubbenvorst is het schijn baar nog niet overal doorgedron gen, dat men zo maar niet ander mans dennenbomen mag kappen. Een zekere H. werd aan zijn verstand gebracht, dat dit ook gappen betekent en hij kreeg f 30 boete te betalen. Een dronken fietser uit Gennep kreeg de traditionele boete van f 30 te betalen, waarmede dan de wel zeer korte rol van de politie rechter voor ditmaal teneinde was' Bier is een soort volksdrank! Tenminste onze duitse naburen be schouwen het gerstenat als hun nationalen drank. Bier wordt thans veel meer gebruikt door de Hol landers, als door de duitsers. Hoe het bier in de wereld ge komen is? Volgens de geschiedenis hebben de oude Germanen het bier reeds gekend en dezen drank bij hun feest malen in reusachtige hoeveelheden gebruikt. Men is dikwijls geneigd geweest aan te nemen, dat het bier een Ger maanse uitvinding is geweest. Deze mening is evenwel vals. Reeds veel vroeger heeft men deze drank gekend. In de geschie denis van de oude volken is reeds uit zeer vroege dagen bekend, dat die voikeren een soort bier dronken. Het schijnt, dat van de jongste tijden af de mensen een zwak heb ben gehad voor verdovende dranken. Zo kan men met zekerheid zeggen, dat de Chinezen reeds duizenden jaren geleden bier' dronken. Ook de Egyptenaren brouwden reeds jaren voor Christus een wijn- achiig aftreksel van gerst. Dit was ook een gegiste drank, welke ver dovende eigenschappen had. En ook de Indiërs kenden een dergelijk afireksel van gerst. In de buurt van Konstantinopel kenden de Thraciërs en andere volksstam- mpn-een biersoort. De Joden had den reeds vroeg twee soorten van bier, een wit, licht bier, dat zitheim werd genoemd en een rood zwaar der bier, dat cowin heette. Aristo- teles heeft een beschrijving ge geven van deze dranken, waarin hij ook zegt, dat zij de eigenschap hadden, de mensen dronken te maken. Van nog vele andere volken is bekend, dat zij gebruiken misbruik van bier maakten, nog voorde Ger manen er aan dachten. Aan de Ger manen heeft het bier overigens wel waar je bij elke bestede gulden Dèt zet zoden aan de dijk: voor tien gulden kassabons betaalt De Gruyter één gulden contant uit. En dat doet De Gruyter al meer dan 50 jaari dpj2&<m£k, -SüVMCU&KS tot en met 1 8 maart '58 Een doos meubelwas of een doos linoleumwas Meubelwas geel en bruin nanm 10% KORTING DOOR eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels zijn tegenwoordigen naam te dan ken. Zij noemden deze gerstemout- drank bier, of ook wel pior. De oude Germanen noemden het bier ook wel alu of aio, waaruit zich weer het Engelse ale moet hebben ontwikkeld. Daar zijn geschiedschrijvers welke zeggen, dat het bier vroeger in Vlaanderen een voedingsmiddel was voor de arme mensen. Ook in andere landen moet het zo geweest zijn en het woord bierdrinker was daar een scheldwoord. De fijnproevers van het oude Rome moesten van het bier niets hebben en dronken maar liever wijn. Langen tijd heeft men be weerd, dat de hertog Johan van Brabant de uitvinder is geweest van het bier, die dan ook de bij naam van Cambrinus droeg. Uit het voorgaande blijkt, dat dit niet zo is, maar zijn verdienste is geweest, dat hij het bier smakelijker en daardoor meer populair heeft ge maakt. Daardoor heeft deze zo welbe kende koning Cambrinus, welke naam ontstaan zou zijn uit Jan Primus, zich gemaakt tot schuts patroon van verschillende brouwe rijen. Groot is de ontwikkeling van de bierbrouwerijen geworden na de volksverhuizing in de middeleeuwen toen de middel Europese volken bekend werden met de hop. Het is bekend dat reeds tijdens Pepijn de korte hopvelden werden aangelegd. Vooral in Beieren en Saksen werd veel hrp verbouwd. Zoals bekend is, deden in de mid deleeuwen ook de kloosters veel aan de kunst van bierbrouwen. De grootste bierdrinkers zijn de duitsers. De meeste brouwerijen zijn in Beieren, nl. 5000 van de 13 200. Ejiist van Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Kalibemesting op grasland Het is nu de tijd, dat de bemes ting de aandacht verdient. En wij wilden erop attenderen, dat het nu ook de tijd is om kalizout op het grasland te strooien. De voordelen zijn: met kalibemes- meer klaver in Uw grasland en daarmee: een gezonder voer! Voor een goede kalibemesting staan bepaalde normen, dié wij hieronder nog eens laten volgen. Een goede raad daarbij: bemest vol gens het grondonderzoek en naar h»»t gebruik, dat van het grasland wordt gemaakt. Pas daar Uw be mesting bij aan. Uit het grondonderzoek blijkt steeds weer, dat percelen die verder van het bedrijf liggen onvoldoende kali krijgen. Dit betekent: minder grasproduc tie en een matige grasmat op die percelen. Hét vee eet hier minder graag en de melkopbrengst woidt laeer. Goede normen voor grasland bemesting zijn: Volgens het norm in dat is om- landgebruik zuivere kali gerekend op kalizout 40 pet. bij enkel weiden 1 x maaien en weiden 2 x maaien en weiden 40 kg/ha 100 kg/ha 120 200 300 500 Het land dat eerst wordt geweid en daarna wordt gemaaid, krijgt de kali in twee keer. Dus eerst 100 kg kali 40 pet. voor het weiden en daarna 200 kg/ha voor het maaien. Ook bij meermaals maaien is het beter de giften te verdelen, na elke snede weer 2 baal kalizout 40 pet. (200 kg) per ha. Een andere raad is: strooi kali zout zo vroeg mogelijk; als het nog niet gebeurd is dus nu! Men bedenke, dat kalizout nu ge strooid een betere verdeling geeft door de grond en een geleidelijker opname door het gewas. En wat voor een gezond voer belangrijk is kalibemesting steunt ook de klavergroei. Algehele regeling en verzorging van &eqtafcni66en Begrafenisonderneming GOUMANS Telefoon 592 Evenals P.K. - vakkleding het beste dat in Nederland gehaakt wordt. 1 Zowel voor do zwaarste als voor de fijnste gezinswas Vertrouw Uw gehele gezinswas met een gerust hart toe aan elk RONDO-product! De RON'DO Ilse is een voorbeeld van een technisch volmaakte, handige was- vleugclmachinc met een automatische watcrstraalpomp. f409- Meerprijs inklap, wringer f 66.- Meerprijs verwarming f 10.'j Neem ook een RONDO centrifuge in huis, en U j kent geen droogproblemen meer! f235 - en 292.- GROOTMOEDER DEED ER OE WAS AL MEE!

Peel en Maas | 1958 | | pagina 4