Wenken voor St. fticolaas... Een brief nit Kieuw Guinea Brandaris f 29.75 UITSLUITEND GEVESTIGD TE NIJMEGEN Korte Molenstraat hoek Ziekerstraat en 's-HERTOGENBOSCH Hoge Steenweg 1 Zaterdag 23 november 1957 No 47 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG UNUfcK VINUJ CONFECTIE VP PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WRRVRI AR VHOR UFMRAY P1M d 1V/f QTR PÏCP1V ADVERTENTIE-PRUS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV CfCtlsLDLAU V UUl\ V I JUrlN UiViO 1 ACfIVCfll PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VEiVRAY f 1.60 Geschenken van Nederlands fabrikaat. De Goed-TIeilig-Man-uit-Spanje stelt het op prijs om in een land, waar men hem zo ere houdt als in Nederland, ook tips te geven voor presentjes voor Nederlands fabri kaat. Hij heeft ontdekt, dat Vakmanschap Nederlands Faam is en dat hij de Nederlandse industrie dan ook best kan inschakelen. Nu kan er hier alleen sprake zijn van tips, want om alle in aanmerking komende artikelen van vaderlandse bodem te noemen, zouden enkele nummers van dit blad nodig zijn, waar bleven we dan met de rest? Kinderen vóór. Nu rijdt Sinterklaas allereerst voor de kinderen en die verrassen we graag met leuk, maar ook ver antwoord speelgoed. Het is verheu gend, dat hiervan een grote keuze valt te melden. Wat ls dat houten speelgoed voor de kleintjes niet aardig, dat zo vrolijk in zijn verantwoorde kleuren te pronk staat. Het komt bovendien tegemoet aan de natuurlijke drang tot knutselen, die bijna in elk kind aanwezig is. Wij denken aan: ballenwagens, blokken treinen, beweegbare hon den, pyramiden al of niet op wa gons, zakken met blokken, verschil lende auto's, waaronder takel- en kipauto's. Ook de verschillende plastic fi guurtjes zijn goed van kwaliteit en hebben een prettig aandoende fleu righeid. De kleine meisjes zuilen erg blij zijn met een rubberpop, aardig aangekleed, d:e tegen een stootje kan. De Nederlandse poppen mo gen er trouwens zijn. Er zijn pop pen met een vaste kop en met een draaikop, poppen met glasogen en met slaapogen, compleet met wim pers, poppen dus in elke prijsklas. Bovendien hebben zij een eigen modp. Er is een overvloed van poppekleertjes. Ze.fs de plastic regenkleding beeft haar intrede in de poppenmode gedaan. De poppenmoeder kan de kleertjes zelf uitzoeken en leert zo haar smaak te on'wikkelen. Deze kleren kunnen worden opgehangen in een poppelinnenkast. En ontvangt het poppenmoedertje haar vriendinnen, dan zal zij zo'n kinderserveertafel op wielen met losse dientafel wel heel erg mooi vinden. De nog klei ne poppekinderen kan zs in een houten ledikantje naast zich neer zetten. Een zolder of een brede gang lenen zich mooi voor een stel turn- middelen: ringen, rek, schommel, dat 's zomers weer naar de tuin kan verhuizen. Een heerlijke tijdpassering. Voor de kinderen, die met sep tember naar school zijn gegaan zal een goed van vorm zijnde staande houten speelgoedklok stellig een ereplaatsje krijgen. Hebben ze ge noeg van het klokkijken, dan kun nen ze zich met een leesplankje bezighouden of het schoolbord en telraam in één frame bewerken. De kunstzin kan worden ontwik keld wanneer ze proberen uit sta ven boetseerklei van alles te gaan maken. Een nieuw modelleerspel. waar de kunst van het gieten om de hoek komt kijken, is in een doos verpakt verkrijgbaar. De houten en cartonnen legpuzz- les zijn een aardig tijdverdrijf voor jong en oud. Gezelschapspelen zijn nog steeds niet uit de tijd en ook het veel gevraagde scrabblespel wordt thans in Nederland gemaakt. Een practische draaitafel wordt er bijgeleverd. Voor de kleine technici. Zowel onder meisjes als jongens vinden we technici in de dop. Om te beginnen kunnen ze eens pro beren een huisje, een kerkje uit carton te maken. Er zijn speciale dozen met dit soort bouwplaten en de kinderlijke fantasie zal hele dorpen doen ont staan. Natuuriijk is het ook prach tig om de „Fokker-Friendship" of de „Statendam" uit carton te ma ken. Zijn ze wat verder, dan gaan ze zich wagen aan het bouwen van miniatuur modellen uit steviger materiaal. Met de junior-transistor-radio- bouwdoos kunnen jongens en meis jes vanaf 1012 jaar een stap op het pad van de radiotechniek zetten en zelf een transistor-rad to gaan bouwen, waarmede de Nederlandse en soms ook buitenlandse zenders kunnen worden beluisterd. Overigens zal vader van dit pre sentje ook veel plezier beleven! De Nederlandse constructie bouw dozen, die zelfs door technici van de Technische Hogeschool bij hun experimenten worden gebruikt, hebben al een zekere vermaardheid gekregen. Ook miniatuur-auto's, even on verwoestbaar als een bekend bui tenlands merk, worden in Neder land gemaakt. Wij zouden nog wel even kunnen doo-gaar. Erzijr. namelijk nog vele goed- ar 'kelen van Nederlancs fabiikaat te noemen. Wellicht zul len deze tips u voordeel doen. Vader en moeder geloven ook nog in St. Nicolaas. Sinterklaas en ook de huisgeno ten hebben meestal de neiging om moeder iets huishoudelijks te geven. Dat zal ze over het algemeen ook wel prettig vinden, vooral wanneer het iets is, dat haar het "werk in huis vergemakkelijkt, waardoor e weer meer tijd over heeft voor man en kinderen. Maar een persoonlijk presentje erbij zal zij toch ook erg op prijs stellen. Ook dit is een tip van Sinterklaas. Niettemin willen wij juist aan het huishoudelijke cadeau aandacht be steden. Nu de blikjes in steeds meer ge zinnen hun intrede gaan doen, zal de nieuwe blikopener, die aan de wand wordt bevestigd, zeker goede diensten bewijzen en mannenhulp overbodig maken. Deze opener kan ook worden gebruikt voor het ont sluiten van flessen. De nieuwe Nederlandse snelkook pan is verkrijgbaar in 4 modellen, te weten geschikt voor 1—3, 3—5, 46 personen en meer. Een snelkookpan biedt besparing op gas, tijd, geld en werk. Kleur, geur en aroma van de gerechten blijven behouden. Bij elke pan be hoort een kookboek, samengesteld door een deskundige op het gebied van snelkoken. Een dergelijk geschenk zal meest al wel met vereende financiële krachten moeten worden gegeven, maar zal zeer in de smaak vallen evenals zo'n lichtgewicht snelstrijk- ijzer. Moeder moet even aan het lichte gewicht wennen, maar dan zal zij al gauw ontdekken, dat niet h-t gewicht, m aar de temperatuur strijkt. Wanneer zij van al dit snelle werk een weinig beduusd is, zal haar een kopje koffie smaken. Maar dan gaat ze eerst nog even snel koffie malen in een Neder landse electrische koffiemolen juist sterk in prijs verlaagd en doet het extract in een dubbelwan dige koffiekan, welke zonder hulp middelen door de isolerende wer king van de lucht tussen de twee wanden, de koffie ongeveer twee uur lang op de gewenste tempera tuur houdt. Heeft zij liever thee, dan komt de dubbelwandige theepot van pas. Bovendien is deze theepot gemak kelijk schoon te maken. Een aardig cadeau is ook zo'n fleurig, vaak waterafstotend schort, laag in prijs, zodat bij wijze van spreken bij elke japon een bijpas send schortje kan worden gedragen. Voor het grotere werk z ,n er jas- schorten, die vaak niet van een jurk zijn te onderscheiden, zodat moeder er ook bij haar huishoude lijk werk aardig kan uitzien. En vader dan... Hij zal een saffriaan-leren schrijf map beslist een sieraad op zijn bureau vinden. Er zijn voor de heer des huizes trouwens vele lederen artikelen, die in aanmerking komen als Sinterklaasverrassing. Voor zijn persoonlijk gebruik kun nen we iets extra moois kiezen uit de goede Nederlandse shwals, over hemden (no-iron, gemakkelijk was- baar en strijken overbodig), zak doeken, dassen en sokken (ankiets) Worden er nog al eens wat platen gedraaid, dan zal de nieuwe wis selaar voor de steeds meer toege paste 45-toerenplaat al een heel mooi cadeau vormen. Deze wisse laar heeft bovendien een bergruimte voor het meenemen van 1012 gramofoonpiaten. De hele familie zou aan Sinter klaas zo'nnutiig hoogtezonapparaat kunnen vragen. de haard die zichzelf betaalt kunt U krijgen bij Coenen-Houtackers Zes dagen in de onbekende jungle van de Vogelkop. Reeds lang zat het in de pen, dat ter ontsluiting van het binnenland van Ajamaroe, oen weg zou moeten worden aangelegd van bovenge noemde plaats naar Teminaboean aan de Zuidkust van de Vogelkop van Ned. Nieuw Guinea. Eerst zou er dan een verkenning moeten aan voor af gaan. Met deze opdracht vertrok ik van uit Sorong, de standplaats van onze districtsdienst naar Teminaboean, met een patrouilleboot van de Mo biele Politie. Tussen al de eilanden in Sorong Bay door, via Straat Selê naar de Mac Cluer golf. Na drie dagen varen kwam de kustlijn van de Vogelkop weer in zicht en koerste onze djoerakan (schipper) de Kaiboes rivier op die aan de monding bijna 2 km breed is. We varen helemaal onder de rechteroever de rivier op, daar links grote zandbanken en riffen scholen onder het wateroppervlak. Na b:ina nog een dag varen met een snelheid van 6 knopen bereik ten we tecen de av«»nd Temlnea- boean. De tocht over de rivier was weinig bezienswaardig te noemen, daar aan beide oevers uitgestrekte vloedbossen met mangroven zich uitstrekten. Af en toe zag ik een krokodil in het water plonsen of lag een hele familie van deze gevaarlijke rivier bewoners te zonnebaden op een modderbank. In Teminaboean liep de hele be volking uit, want slechts een maal per maand komt daar een boot bin nen die voedsel en andere bestaans middelen brengt. Het hoofd plaat selijk bestuur kwam de rivier, die hier ook nog 600 m breed is, op varen met zijn motorsloep. Nadat ik mijn dragers en hulp- opnemers mijn spullen had laten overzetten op de sloep, ging het naar de wal. Een gammel houten steigertje was de entree tot het dorp, wat gebouwd is tegen de helling van een forse heuvel. In de verte staken de donkere toppen van het hooggebergte fel af tegen de rode hemel. Het was een pracht gezicht, die zonsondergang. Nadat de nodige regelingen om trent huisvesting van mijn men-en waren getroffen, ging het omhoog langs de rotsachtige weg. De bestuurspost was kenbaar doordat hier een Nederlandse drie kleur wapperde en via de Politie kazerne bereikten we een prachtig dal, waardoor een helder riviertje stroomde, en diverse watervallen klaterden. Aan de oevers waren vrouwen de was aan het doen, en de jeugd genoot van een fris bad. Over een aardig bruggetje kwam ik nu terecht in de gouvernements- pasan-grahan (soort pension). Hier bracht ik de nacht door om de volgende dag genoeg krachten te hebben verzameld, om de grote voettocht te kunnen beginnen. Van de bestuursambtenaar kreeg ik diverse gegevens over terrein, bevolking en water. Verder waren er drie gidsen uit Teminaboean, die dit terrein zouden kennen en de taal spraken van de bevolking der door te trekken gebieden. De volgende morgen reeds om half zes was ik uit mijn bed en na een stevige maaltijd verzamelde ik al mijn mee te nemen spullen, mijn eigen mensen en mijn helpers. De bagage werd verdeeld over de dra gers, terwijl de gidsen om beurten zouden voorop lopen. Uitgeleide gedaan door diverse „hoge oomes" van Teminaboean, vertrok ik in Noordelijke richting, de stelle wanden van de Ogietsawar tegemoet. Het terrein was in het begin zeer makkelijk begaanbaar, daar wij een oud pad konden vo'g n over een lengte van pl.m. 7 km. Maar toen begon het ook. Zware hellingen en diepe dalen. Tegen 10 uur was ik bekaf en werd rustpauze gehouden. We zaten ongeveer 490 meter hoog tegeneen stpile bergrug aan die wij ai twee uur gevolgd hadden, en alleen door mij vast te houden aan bomen en rotsblokken kon ik vooruit komen, terwijl de papoeas rechtop en zon der moeite doodkalm met blote voeten over de scherpe steen voort stapten. Om 4 uur 's middags begon het terrein sterk te dalen en zag ik voor mij een grote groene vlakte, maar die naar later bleek, geheel begroeit was met bijna ondoordring baar oerwoud. Alleen via de paden van de bevolking kon men Ajama roe bereiken. Na nog bijna een drie kwartier gelopen te hebben kwamen we in een kleine kampong van vijf huizen, of liever gezegd, hutten. De gids vroeg naar het stamhoofd, welke even later ten tonele ver scheen netjes gekleed in khaki- broek en jas, waarop de tekenen zijner waardigheid sierden, nl. drie strepen onder om zijn mouwen en een rood-wit-blauw schild, waarover een oranje J op zijn borst. Na de gebruikelijke begroetings ceremoniën gewisseld te hebben, nodigde hij mij uit in zijn hut. Zijn echtgenote smeerde 'm met een angstige kreet het bos in. Het bleek, dat de meeste lui hier nog nimmer of nooit een blanke hadden gezien en van het bestuur, alleen hetdistrictshoofd kenden, en (vervolg zie achterpagina) UW Als eerste introduceren wij de NIEUWSTE kwaliteit TERLEN- KA. Wa> mer, dikker, wolliger dan alle reeds bekendeTerlenka kwaliteiten. 55 Terlenka, 45 °lo zuiver wol. Weegt 280-290 gram per meter. Het beste ooit op dit gebied gemaakt. Diverse kleuren. Absoluut kreukvrij. Goed te wassen. Snel droog. 100 o plissé-garantie. Maten 36 t/m 50.' Extra aanbieding f 29.7S f 24.75

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1