Plastic St.Nicolaas 't Knopenhuis poppen- reclame Gevonden: Per jaar gaan in Limburg 100 ha vonr de landbouw verloren Veulenkearing Horst. Bargerlqke Stand Venray ADVERTENTIËN Br. Godfried Blom o.f.m. Garagebedrijf G. Kupers-Weegels Spaarkas 1.1.1. 801 restanten wol K.A.V. Geef eens iels anders! Het Warenhuis Gebruikte meubelen Lage prijzen F. HOOGLAND Tel. 584 BOXMEER Het Warenhuis net dienstmeisje Net dienstmeisje Flinke werkster HUIS BOUWLAND Slagerij J. COMDERS H. Wijding ruim 11 jaar aan de Dekenale Kerk van St. Petrus Banden te Venray verbonden. Tot kapelaan in de St. Martlnus- parochie is benoemd de weleerw. heer M. Claessens, werkzaam in de St/Lambertus-pamchie te B'erick. De nieuwe kapelaan is 28 jaar oud en werd in 1955 door Mgr. Lemmens tot priester gewijd. Hij is afkomstig uit Leunen. Verkeersacties De keuring van motorrijtuigen en rijwielen, welke dinsdag georgani seerd was door Veilig Verkeer, is een groot succes geweest. Vooral veel bromfiets- en motorbezitters hebben de kans aangegrepen om hun voertuig aan een onpartijdig en deskundig onderzoek te laten onderwerpen. Motorrijtuigen had men liever wat meer gezien. De Klaproos-collecte te Venray heeft de mooie som opgebracht van f 532 50. Naast onze dank aan onze actieve medewerker en de collec tanten voor hun prachtig werk, ook dank aan degenen, die het werk van het Oorlogsgraven-Comité met hun bijdrage steunden en zij, die zich dien dag met een klaproos getooid hebben. De secretaris, P. van Opbergen Jzn. Gemeenteraadsvergadering In plaats van de laatste dinsdag der maand, is de eerstvolgende raadsvergadering gepland op don derdag a.s. 150 Jaar Broeders van Liefde A.s. donderdag zullen de Broeders van Liefde, Huize St Servatius te Venray de dag te herdenken, dat 150 jaar geleden deze Congregatie gesticht werd. Het feest zal in intieme klooster- kring gevierd worden. Kring Gildedag in Venray In een te Boxmeer gehouden kringvergadering van het Gilde werd aan de schutterij St Anna Venray, opgedragen de kringgilde- dag van het Land van Cuijck te organiseren. De kringgildedag zal op 20 juli worden gehouden in de weide van het klooster Jerusalem, aan deHeu- velstraat. 21 glides zullen aan deze dag deelnemen. De schutterij St Anna zal de schietbanen aan „Het Brier" in mei a.s. openen tijdens het vogelschieten. Opening Mooren Donderdag opende de fa. Mooren, onder grote belangstelling een nieuwe showroom aan de Stations straat. Hier vond de kijker een uit stekende collectie breimachines, waarop blijkens de toen gehouden demonstratie, inderdaad duizend en een mogelijkheid op te bereiken is. Maar naast breimachines, was er een uitstekende collectie naaimachi nes, zelfs accordeons en windbuk sen waren er te kust en te keur. Al met al een goed gevulde show room, die op haar terrein over vloedige keuze biedt en 'n aanvulling is van Venrays winkelstand, die er zijn mag. Jubileum De directeur van gemeentewer ken de heer Naus, heeftin intieme kring het feit herdacht, dat hij 12 en een half jaar geleden In deze functie te Venray werd benoemd. De heer Naus kwam na de be vrijding in onze gemeente die door oorlogshandelingen vrijwel geheel was plat gelegd. In dez jaren heeft hij onze plaats geheel uit de puin hoop herschapen, wegen verbeterd, nieuwe wegen aangelegd enz. Ook is hij de stuwer geweest van het rioolplan Venray, dat onlangs werd opgeleverd. De heer Naus mocht opzijnjubi- leumdag vele gelukwensen in ont vangst nemen. Gouden zangers OpCecllia-avond werden te Smakt de heren Gerrit Kersten Smakt en P. Derks Holthees, gehuldigd voor hun gouden lidmaatschap van het Smakterkerkkoor. Zij kregen de goudm medaille van de Sint Gre- goriusvereniging met diploma, als mede verschillende cadeaux. Feest by fanfare Leunen Dinsdagavond hield de fanfare St Catharina te Leunen, haar jaar lijkse feestavond. Daags te voren hadden de leden een grote drijfjacht gehouden, die 8 hazen, 2 konijnen en 2 fazanten opleverden, die op de feestavond werden verloot. President Weijs deelde mede, dat de jaarlijkse rondgang een groot sucees was geweest en dat komend jaar weer aan een concours deel genomen zal worden. PATRONAAT Ontspanningsavond Na de interessante en leerzame avond over de mijnen, die woensdag j.l. werd gegeven in het patronaat, is er vandaag 23 nov. een ontspan ningsavond. De contributie voor deze avond is voor iedere groep 25 cent. Alle harten kloppen van verwach ting, want Sint Nicolaas zal ook dit jaar weer in het Patronaat ver schijnen. Na het St Nicolaas-feest zal de aandacht gericht worden op de oudersavond. Wij wijzen er nogmaals op, dat tot onze grote spijt geen nieuwe leden meer kunnen worden aange nomen wegens gebrek aan plaats. Geef ons meer ruimte, dan kunnen wij ook een nog groter aantal op nemen, vooral nu het leideraantal weer op volle sterkte is. Si. \icolaac-nildc St Nicolaas heeft de leden van -het S'* Nicolaasgilde doen we»en, dat bij zyn traditionele intocht in Venray zal houden op zondag 1 dece ber a.s. Intusschen zijn verschillende dames bezig met het ophalen van de gewone bijdrage voor het Gilde, wat weer ten goede komt aan een waardige intocht van de Sint. Muntbiljet, P. Schaeffers, Hen seniusstraat 11b; kinderrozenkrans In etui en fietssleuteltje, Wed. Wis- mans, Leunseweg 17; witte overall, van Bracht, Stationsweg C 4d; trainingsbrpek, Peters, Akkerw. 14; wit balletschoentje, Huêt, Oost singel 28; bruin lederen portem. met inhoud, plastic boodschappen- mandje, zakmesje, zwarte glacé, een paar herenglacé's en grijze rozenkrans, Politiebureau. Uitslagen Cross-Country Bij te Castenray gehouden Cross country, waaraan bijna 90 ruiters deelnamen, werd J. Voermans uit Leunen le, A. Wismans Castenray, C. Leijssen Grubbenvorst, P. Hen driks Horst en C. Loonen Oirlo, werden resp. de andere winnaars. P.D.V. „De Zwaluw" Zij die menen, dat zij 'n kampioen schap behaald hebben in desamen- vluchten met Horst, moeten dit onmiddellijk opgeven bij G. Janssen. De polio-inenting van Limburg Bijna 98 procent van de kinderen uit de jaargroep 1955 heeft aan de door het Groene Kruis in de afge lopen weken in Limburg georga niseerde polio-inenting deelgeno men. Gelet op het feit, dat sommige kinderen reeds tegen polio waren ingeënt en andere kinderen wegens ziekte of om ar.dere redenen niet konden worden ingeënt, is het Limburgse Groene Kruis met het bereikte resultaat zeer tevreden. Van de 19 465 opgeroepen kin deren verschenen er 17.113, dit is om precies te zijn 87,86 pet. Een resultaat, dat, in vergelijking met de resultaten elders in ons land, volgens het Limburgse Groene Kruis bijzonder goed genoemd kan worden. Ziekenfonds bejaarden De Tweede Kamer heeft woens dag zonder debat haar goedkeuring gehecht aan een voorstel, waar door de inkomensgrens waarbene- den bejaarden onder de zieken fondsverzekering vallen wordt verhoogd tot 3530 gulden. Daling van olie- en benzïneprys Wanneer er verder niets gebeurt zullen binnenkort de prijzen van benzine en olie dalen. Zou die prijsdaling binnenkort nog niet kunnen worden doorgevoerd, dan komt er in ieder geval in maart 1958. een vrij sterke prijsdaling. Dit deelde minister Zijlstra in de Tweede Kamer mee. Door velerlei oorzaken gaan in Limburg jaarlijks heel wat hecta ren grond voor de landbouw ver loren. Dit wordt geconstateerd In pen verslag over de periode 1 oct. 1955 tot 7 oct. 1957 van de provin ciale commissie voor de agrarische belangen in Limburg. Als voor naamste oorzaken, tengevolge waar van landbouwbelangen worden ge schaad, somt de commissie op: af gravingen, afkalving van de Maasoevers en planologische maat regelen. Voor afgravingen zijn reeds 1829 ha bestemd. In 1955 was al voor 1732 ha vergunning verleend. Spe ciaal aan de ontginningen in de uitwaarden van de Maas vallen vele kostbare hectaren landbouw grond ten offer. Per jaar gaan tengevolge van de ontgrindingen 60 ha verloren. De grondwinning concentreert zich vooral in Limburg, omdat dit ge west 95 pet. van de totale grind- productie van ons land voor zijn rekening neemt. Van de 7,9 miljoen ton grind, die Nederland heeft ge produceerd, was Immers 7,5 miljoen ton uit Limburg afkomstig. Geprobeerd wordt met afvalstenen van de Limburgse steenkolenmijnen de grindgaten te dichten. Op die manier en daar is de commissie uiteraard in hoge mate op uit zouden per jaar heel wat hectaren grond kunnen worden teruggewon nen. Om dit te bereiken hebben G.S. van Limburg sedert 1956 aan elke afgraafvergunnlng ae voorwaarden verbonden, dat de ontgrinde terrein- nen moeten worden aangevuld. Een voorwaarde, welke in de ogen van de ontgrinders niet gemakkelijk kan worden nagekomen, waarom zij tegen deze bepaling bij de Kroon in beroep zijn gegaan. De ontgrindingen geschieden vooral in het Maasgebied tussen Roosteren in het Zuiden en Asselt in het Noorden. Vervolgens gaan door afkalving van de Maasoevers per jaar 3 5 ha. verloren. De commissie is van oordeel, dat het niet juist is, dat het Rijk zich onttrekt aan de plicht om het af kalven tegen te gaan, daar dit eu vel in hoofdzaak een gevolg is van de door het Rijk uitgevoerde Maas kanalisaties. Aangezien de minister Van verkeer en waterstaat zich op het standpunt stelt, dat oevereige naren de oevers dienen te bescher men, heeft de provinciale commis sie voorgesteld om een speciaal oeverbeschermend waterschap op te richten, dat van rijkswege zal worden gesubsidieerd. De minister heeft hierop geant woord, dat het verlenen van een subridie aan een dergelijk water schap in welwillende overweging zal worden genomen Ofschoon de commissie van oordeel b ijft, dat de verdediging van de Maasoevers een zorg van het Rijk is, ziet zij in het ministeriële antwoord toch een zekere winst gelegen. Begrotingen over de kosten, welke aan het tegengaan van de afkalving van de Maasoevers verbonden zijn, kunnen nog niet worden gesteld, zolang het Rijk nog geen normali seringsplan voor de Maas heeft ontworpen. Planologische maatre gelen: woningbouw, industrie, we gen aanleg, recreatieterreinen etc. vergen per jaar gemiddeld 330 ha grond. Volgens berekening van het bureau van de planologische dienstin Lim burg kan het verlies aan grond voor de eerst komende tien jaar worden geschat op 3820 ha. (1750 ha. voor de volkshuisvesting; 850 voor de industrie; 155 voor aktieve recreatie doeleinden en 1065 voor de aanleg van wegen. Met leedwezen stelt de Limburgse commissie vast, dat ontginning van de In Limburg nog aanwezige woes te grond het grote grondverlies vrijwel niet kan compenseren, daar de nog aanwezige woeste grond praktisch geheel wordt opgeëist voor recreatieve natuurbescherming en defensie. Gezien deze voor de landbouw uiterst moeilijke situatie, zal de commissie niets onbeproefd laten om het aangegeven verlies eniger mate te compenseren. Met dit doel is een plan opge steld om de verdroging en verstui ving van grote gebieden in noord en midden Limburg tegen te gaan. Van de ten westen van de Maas gelegen cultuurgrond in dit gebied, 62178 ha groot, is 73 pet. water- behoeftig en van de ten oosten van de Maas gelegen, 34.423 ha, 59 pet. Om deze gronden aan het beno digde water te helpen, is, zoals bekend, een groot water toevoerplan voor Midden- en Noord-Limburg, alsmede voor het aansluitende ge bied in Noord-Brabant opgesteld. Dit plan voorziet o.m. in de bouw van een gemaal bij Panheel, dat per seconde 37 m3 water aan de Maas kan onttrekken ten behoeve van de bewatering van de verdro gende gronden. De minister van verkeer en wa terstaat kan zich met dit plan ver enigen. Daar evenwel nog nergens in ons land ervaringen op grote schaal zijn opgedaan met water- toevoerplannen, is besloten eerst een proef te nemen met 'n gebied van 11.000 ha. rond Venray en Horst. De uitvoering van dit proefplan in het gebied van de Lollebeek zal pas na 1960 kunnen geschieden, daar een en ander nog afhankelijk ls van een in 1959 of 1960 in dit gebied te regelen ruilverkaveling. De dinsdag te Horst gehouden jaarlijkse veulenkeuring trok een zeer grote belangstelling. Trouwens voor de jonge paarden uit deze om geving begint al langer hoe meer belangstelling te bestaan, wat ook de reden is, dat vijf van de beste merrieveulens43 dochters van Fiffi du Chateau, 1 van Costaud de Marche en 1 van Nico van 't Zwart Water niet verschenen. Ze zijn verkocht naar Groningen en brach ten meer dan f 12000 op. Op deze keuring zelf werd Nellie van Broekhuizen, kampioen van de 27jjarigen, naar Zeeland verkocht en haar verkoopprijs lag boven de f 2000. Tijdens deze keuring kwam de mededeling, dat het nog vrij nieuwe vaderpaard Fiffi du Chateau, waar van de afstammelingen ook ter keuring waren, ziek is. De Vee artsenijschool te Utrecht behandelt het kostbare dier, dat aan inge wandsstoornissen lijdt. De uitslagen waren als volgt: Cat. 1 merrieveulens, geb. in 1957 tussen 21 mrt en 21 apr: la Jenny van Verrietshoeve, eig. M. Arts te Ysselsteyn; lb Costine v. Oostrum, eig. J. Thielen te Oostrum. Cat. 2 idem geb. van 22 april t. 12 mei, la Astrid vd. Puttenweg, eig. L. v. Asten te Ysselsteyn. Cat. 3 idem geb. van 16 mei tot 16 sept.: la Wilma v. Beek, eig. W. Verstraaten, Beek-Merselo; lc Piëta v. Martinenhof, eig. J.v. Osch, Mer- selo; le Sylvia, eig. Kind. Thissen, Venray. Cat. 4 idem geb. in 1956 grote maat: lc Maria vd. Vredehoeve, eig. P. Rongen, Venray. Cat. 4 idem middenmaat: la Corry vh. Hagelkruis, eig. J.vd. Winkel, Smakt; lb Elly v. Molenzlcht, eig. J. Derikx, Heide. Cat. 4. Idem kleine maat. lb Costaulien van Elza. Eig. Jac. Lit- jens Geijsteren. Cat. 5. Idem geb. in 1955. la Irma van Maaswaard. Eig. J. vd. Winkel Smakt; ld Trees, Eig. A. Mar tens Ysselsteyn. Cat. 5. Idem kleine maat. ld Riet. Eig. P. Versteegen, Oirlo. Cat. 7. Idem geb. in 1957 van 8 april tot 24 mei. 1 Peter van de Nieuwenhof. Eig. P. J. Hendriks Geijsteren. Cat. 8. Idem geb. in 1957 van 25 mei tot 16 sept. 1 Costaud van Tim- mermannsweg. Eig. Kind. Verheijen Ysselsteyn. Kampioen werd bij de half jarigen Astrid van den Puttenweg van L. van Asten Ysselsteyn. Bij de ander half jarigen ging de titel naar Mar griet van Soesterhof van Ch. Gielen Broekhuizen. Tenslotte wist bij de twee-en-een-half-jarigen Nelly van Broekhuizen van Jos. Kallen Broek huizen, de titel te veroveren. Ver schillende exemplaren werden voor zware bedragen doorverkocht naar Groningen en Zeeland, waaronder een kampioen. van 15 t/m 21 november 1957 GEBOREN: Steeghs Joseph, Horst Moorrees Petrus, Stationsweg C 2b Vors en bos Laurentius, Gasstr. 18 Weijs Henrico, Ctstenray G 18i Arts Elisabeth, Merseloseweg 33 de Fretes Geercruida, wnd. Vlakw. Loonen Eleonora, Leunen K 71 Litjens Elisabeth, Veulen H 38a Loenen Wilhelmina, Vredepeel k. 20 OVERLEDEN: Nooyen Johannes, echtgen. van Wijnen Petroneila, 82 jr, St Odastr. 3 Stevens Joseph, echtg. van Beer- kens Anna, 63 jr, Maashees. Gommans Aloysiüs, echtg. van van Rhee Gertruda, 70 jr, Oirlo F 6b ONDERTROUWD: Tummers Wilhelmus. 28 jr, elec- triciën, Maasheseweg 10 en Schaef fers Ilse, 25 jr, Henseniusstraat 11 Jaegers Hermanus, 26 jr, metaal bewerker, Gemert en Janssen Jaco mlna, 28 jr, verpleegster, St. Oda- straat 21. Simons Johannes, 25 jr, beton- maker, Leunseweg 10a en Stoks Odilia, 31 jr, Leunsewee 13a. Swinkels Johanns, 29 jr, smid bankwerker, Rouwkuilenweg 10 en Tijssen Maria Godefrida, 24jaar, Steegsbroek I 9. Klabbers Jozef, 27 jr, expediteur, Bergen en Thuijls Wilhelmina, 25 jr, Lull C 4. GETROUWD: Kupers Martlnus, 35 jr, garage houder te Venray en Thissen Pe troneila, 34 jr, Utrecht. Kupers Joannes, 31 jr, autobus exploitant en van Hoof Hendrika, 28 jr, beiden te Venray. Bij mijn vertrek naar de Missie van Nieuw-Guinea is het mij een behoefte dank te zeggen voor de ondervonden sym pathie en hulp, o.a. bij mijn studie, waarvoor lk nog speciaal dank zeg aan directeur en leraren van de Nijverheidsschool, de heren Nelis- sen en Colsen en voor de vele ga ven en giften, die ik bij mijn ver trek mee kreeg. Het is natuurlijk onmogelijk ieder een te schrijven die daarom ver zocht, maar wie schrijft krijgt antwoord. Het ga U allen goed en tot ziens. Katholieke Missie Kokanao Mimika Ned. Nieuw-Guinea Wegens familieomstandigheden is onze zaak zaterdag 30 nov. gesloten Café J. H. Schaeffers Henseniusstraat 11 Zn. donderdag 28 november de gehele dag gesloten wegens familieomstandigheden. TE KOOP kinderwagen z.g.a.n. A. Manders, Stationsweg C 7a TE KOOP een half slachtvarken ó.a. 250 kg., Verloren: wieldop van Ford Taunus. T.t.bz. Jac. Wismans, KL Oirlo F 21 Woensdag 27 november om half 8 FEESTAVOND Bijeenkomst in café Zanders Het 'Bestuur Schwabenbrau, Heineken Wicküler-Wicküler Malz Grolsch, Grolsch-Münchener en Speciaal Hèt adres voor bierkenners - LEENEN Henseniusstraat I Venray Tel. 801 In verband met familieomstan digheden is onze zaak op zaterdag 30 nov. gesloten n.v. Tummers-Cremers Maasheseweg 10 Venray GEVRAAGD alleenstaande eenvoud, huishoudster bij alleenstaand 70jarig heer te Deurne. Brieven onder nr. 2011 bureau van dit blad. Bel voor al uw dranken LEENEN Henseniusstraat Venray Voor een mooi en welkom geschenk in HANDWERKEN WOL NYLONS slaagt de Sint zeker bij A. VAN AARSSEN Een ullra-moderne wagen legen iage^ prijs.. de nieuwe OPEL OLYMPIA Dit Opel model geeft U i meer voordelen dan om het even welke andere wagen V^van zijn klasse. GEBRA GARAGE nv Kaldenkerkerweg 85 VENLO Telefoon 04700—4545 Help St. Nicolaas 'n handje Wij hebben nog in alle kleuren en voor spotprijzen A. VAN AARSSEN Donderdagavond om half 8 ver gadering in De Burggraaf. Spreekbeurt. Tevens verloting, Denk aan St. Nicolaasgeld. Onderlinge Paardenverzekering VENRAY Premiebetaling zondag 24 november van 1112 uur ln café Wed. G. Camps, Oostrum Premie bedraagt 1 pet. Zaai Wilhelmina Venray Dinsdag 26 nov. 8 uur daverend amusement mei Jordaanprinses ZWARTE RIEK Miss Alice Joop de Knegt Rol. Wagter Jr. Bert Visser Jonglisto Jan Tromp Mr. Bastos Bert van Laer Toegangsprijs f 2 50. Bel. inb. Kaartverkoop van dinsdag 19 nov. af dagelijks aan de zaal. Wij hebben een prachtsortering houten bloemkuipjes Een sieraad voor uw kamer Reeds vanaf f 3.50. Jacq. v.d. Tillaart Stationsweg 43a Overhemden Sanfor Ankiets Sportkousen Nylons Tricotages enz. tegen de laagste prijzen. A. Scheepers Schoolstr. 22 Tel. 375 doorschijnend en in alle kleuren Hofstraat 10 Telefoon 566 en zeer grote voorraad. Wel 20 autovrachten. En als wij niet hebben wat U zoekt, zien wij er spoedig voor te zorgen uit onze zaken in Rotterdam en Den Haag. Gratis thuisbezorgen. Ook grote sortering nieuwe meubelen en woningtextiel tegen scherpe prijzen Profiteer van onze extra fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Julianaslngel 2 Gedichten voor hoeden, pet of jas, Sokken, overhemden of een das, Waarvoor dat komt er niet op aan Bestel ze nu bij Scheie Maan. U krijgt ze gratis en voor niets Al is 't voor een fiets, Ik schud ze heus niet uit m'n mouw Bestel ze dus maar gauw. Ook voor sigaretten en sigaren Bij ons de allerbeste waren En voor tabak of voor een pijp Zit ik heus niet in mijn knijp. Sigarenmagazijn MAAN Patersstraat 5a Tel. 765 Boekentas gevonden in Zuidoosterbus van Venray naar Boxmeer. Tegen bet. van gemaakte koster terug te bekomen Biider- beekstraat 10 Boxmeer. Gevraagd wegens teleurstelling Slagerij Poels. gevraagd voor dag en nacht. Hotel De Gouden Leeuw. gevraagd voor enkele halve dagen per week. Mevr. Cals. Grotestraat 25 met aanhorigheden en te VENRAY Mr- M.A.A.M. Receveur notaris te Venray, zal op dinsdag 26 november a.s., nam. 5 uur, in café Kemps, Hen- seniusplein 12 te Venray, ten ver zoeke van de Erven L. Hermsen Vullings, publiek verkopen Woonhuis met bergplaats, stal, kippenhok, er:f, tuin en bouwland aan Vlakwater L no. 77 te Venray, kad. Sectie D no. 4020, gr. 64.60 a. Betaling der kooppenningen uiter lijk 6 januari 1958. Aanvaarding: de gebouwen, erf en tuin in eigen genot tegelijk met de betaling der kooppenningen circa 50 aren bouwland in eigen genot uiterlijk 1 nov. 1958. Grondlasten vanaf 1 jan. 1958. Inlichtingen bij de voorn, notaris. Onze reclame Grove snijworst 100 gram 40, 250 gram 90 Zure zult 500 gram 40 Vrijdag en zaterdag Varkensbraadworst 500 gram 1.40 To koop een handwagen op luchtbanden 3 vette konijnen GEVRAAGD gierton pl.m. 400 liter inh. Adres bureau van dit blad Te koop partij biggen M. Voesten, Steeg-Leunen TE KOOP dragende varkens le en 2e worp, 15 weken dracht en 5 biggen A. Janssen, Wieënweg 4, Leunen TE KOOP wasbok, wringer en electr. wasmachine-motor Oranjestraat 2 TE KOOP 2 tomen zware biggen W. J. Swinkels, Smakt B 18b TE KOOP zwarte damesmantel maat 43, splinternieuw Adres bureau dezer TE KOOP partij biggen Muyres, D 35 Oostrum. TE KOOP eiken weipalen, schansen en bonenstaken Kruisstraat 30

Peel en Maas | 1957 | | pagina 2