1 I 10% W0% hai&epitys DE GRUYTER S9 50 gratis geldzegels 25Vo korting! zakje chocolade napolitains Bruiloften Meisjes,; Aan begin van allergrootste taak 250 gram echte chocoladehagelslag 70" 1 pak VéGé-beschuit 28" 100 gram oranges voor 10 cent De helft betalen ga dat halen l (vervolg van voorpagina) 1 K.A.B.-HOEKJE gebruik van een schijnwerper op de trekker op de weg niet Is toe gestaan. De commissie Wegenverkeers- vraagstukken hoopt, dat het boven staande er toe mag bijdragen, dat voor de landbouwvoertuigen in het algemeen aan het punt verlichting de nodige aandacht zal worden geschonken. Men wil zich er nog wel eens op beroepen, dat het zo moeilijk is om de verlichtings voorschriften op te volgen. In ver band hiermede vraagt de commis sie zich dan echter wel af, waarom in sommige streken de verlichting zo goed in orde is, Indien men door niet of slecht- verlichte voertuigen schade berok kent aan andere weggebruikers, dan zal dit in het algemeen meer kosten dan éénmaal de verlichting van een trekker en een aanhang wagen goed in orde te laten maken. Nog afgezien van eventueel leed wat hierdoor kan worden veroor zaakt. Tegengaan van misbruiken. Het is nodig geworden, dat de geestelijkheid van Neede in de Achterhoek haar stem heeft laten horen om paal en perk te stellen aan de wijze en de omvang van het vieren van bruiloften. Intussen mag wel vastgesteld worden, dat niet alleen het dorp Neede zich daaraan te bulten gaat. Het feestvieren zit blijkbaar de mensen in het bloed. Ook vroeger nam men vaak de gelegenheid te baat om wat men tegenwoordig in meer bloemrijke taal noemt de bloemetjes nog eens buiten te zetten. Reeds in 1707250 jaren geleden dus werd bij koninklijk edict, de handhaving van de godsdiens tigheid en de zedelijkheid ten doel hebbende, tegen verschillende uit wassen ten strengste gewaar schuwd. Enmen schuwde in die dagen niet om hardhandige maatregelen te nemen. Ten aanzien van bruiloften werd gezegd: „Mede zijn op vele brui loften de opschik overdreven, de verkwisting onverantwoordelijk en het aantal gasten te groot. Uit dien hoofde wordt bepaald: dat voortaan niet meer dan 12 paren mogen genodigd worden en dat de bruiloft maar twee dagen mag duren. De overtreding van deze bepaling zal worden beboet met een som van 25 goudgulden". Het waren in die dagen echter niet alleen bruiloften, die te fel en te gerekt waren, maar men greep echter iedere gelegenheid aan om slemppartijen aan te rich ten. Zelfs bij de kinderdoop ging men zich aan te buiten. De koning verordende dan ook om daaraan paal en perk te stellen door slechts tien personen bij het doopfeest toe te laten. Bij overtreding werd een geld boete van 20 goudgulden geëist. Bij de voltooiing van nieuwe ge bouwen was het ook alweer mis. Men maakte er complete feesten van, waaraan buur en burger tot in verre omtrek deelnamen. Alleen de naaste buren, die aan de bouw hebben deelgenomen, mo gen op een maaltijd onthaald wor den, doch het is hun niet geoor loofd alsdan geld of wat dan ook, aan te bieden, aldus damde deze nieuwe oekase de menselijke zwak te in. De schutters moesten toen ook al aan banden gelegd worden. Men vond dat deze lieden des avonds te lang bij elkaar bleven. Dan gebeurt het, dat de „jonge ijdele Tochter" onder voorwendsel van de overwinnaar een krans aan te bieden, zich bij hen voegen en het nacht wordt alvorens de ver gaderden uiteen gaan. Dit misbruik moet ophouden, zo staat er klaar en duidelijk. Het schijfschieten mag niet langer dan tot negen in den avond duren, waarna Ieder zich naar huis moet begeven. Men nam in die dagen geen halve maatregelen en men zette schier overal de domper op. Nu men toch aan het verbieden was, verbood men meteen maar de Vastenavondviering, het ontsteken van Paasvuren, het planten van de meibomen, het vieren van de pink sterbruid, het schieten en muziek maken op nieuwjaarsdag. Dat allemaal tegen zeer hoge boetes, zodat de inwoners er wel spoedig tabak van zullen gehad hebben. Na negen uur des avonds mocht men in de herbergen geen bier of jenever meer schenken. Bruiloften en kinderdoopfeesten moesten des avonds om tien uur afgelopen zijn. De geestelijken en de leden van de kerkeraad waren verplicht op straffe van ontzetting uit hun ambt, van overtredingen aangifte te doen. bij moeilijk- heden, ofwel I voor raad .en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel 263 De doelstelling van de KAB heeft als uitgangspunt het bisschop pelijk communiqué van 1916. De KAB beschouwt dit communiqué als de grondwet voor haar activiteiten. Deze doelstelling, tot dusver op geen enkel punt gewijzigd, komt hierop neer, dat de Kath. Arbeidersbewe ging tot taak heeft rechtstreeks of onrechtstreeks alle belangen van de arbeidersstand te behartigen, behoudens die belangen, waarvan de behartiging beter overgelaten kan worden aan andere katholieke instellingen. Meer dan 50 jaar geleden consta teerden de pioniers der Kath. Ar beidersbeweging, dat de arbeiders gebukt gingen onder zware en prangende stoffelijke nood; dat zij als mens niet in tel waren en dat de arbeidende stand in zijn rechte loosheid blootstond aan de invloe den van het socialisme, waardoor gevaar voor vervreemding van de Kerk ontstond. Deze gemeenschappelijke gevaren dwongen de arbeiders tot aaneen sluiting. De pioniers begrepen, dat het hier niet ging om stukwerk, maar om de totale mens. De totale mens Daarmede was de grondslag ge legd voor het beginselprogramma, dat thans nog van kracht is. De doelstelling van dit beginselpro gramma was, is en blijft de alge hele godsdienstige, morele en cul turele verheffing van de arbeidende mens, opdat deze zijn eindbestem ming beter zou kunnen bereiken. Deze doelstelling strekt zich uit over de totale mens. Het antwoord op de vraag, of de Kath. Arbeidersbeweging zich door deze beginselen al dan niet heeft laten lelden alsmede of in de prac- tijk het werk van deze beweging vrucht heeft gedragen, kan het best worden overgelaten aan de bisschop pen, die in hun bekende mandement van 1954 daarover duidelijke taal spreken. „Wij kunnen" zo vatten de bis schoppen hun conclusie over het werk van de KAB samen „er God niet dankbaar genoeg voor zijn". Prachtige resultaten Er is dan ook zonder twijfel veel verwezenlijkt van het programma, dat de Kath. Arbeidersbeweging zich tientallen jaren geleden tot doel ge steld had. Mede door het werk van de KAB zijn de maatschappelijke verhou dingen van 50 jaar geleden en die van nu niet meer met elkander te vergelijken. Er heeft zich sinds dien een geweldige evolutie, om niet te spreken van een revolutie, voltrokken, die niet altijd geruis loos verliep. Zo werd de arbeidstijd van 12,14, 16 uur verkort tot 8 uur per dag. De arbeidsverhoudingen en arbeids toestanden werden In zeer veel op zichten verbeterd. Er kwamen tal van sociale voorzieningen en wetten tot stand. Er kwamen betere loon- verhoudingen en betere woning toestanden. De menselijke verhou dingen verbeterden in het algemeen. Voor de arbeiders werd de positie in het bedrijf gezonder; er kwamen voor hen grotere mogelijkheden tot ontspanning en voor geestelijk- culturele ontwikkeling. In het onderwijs kwamen er betere mogelijkheden. In het bedrijfsleven viel er een groeiende erkenning en waardering van de arbeider als mens. Voorts zijn er nog de talrijke diensten, instellingen en activitei ten, welke ten dienste van de ar beiders dag in dag uit bezig zijn. Beter gehuisvest, heter gekleed, beter gevoed Dit alles heeft tot gevolg gehad, de arbeiders van nu veel beter ge huisvest zijn dan die van 50 jaar geleden; dat zij veel beter gekleed zijn, dat zij veel beter en veel ge zonder gevoed zijn en dat er voor hen veel meer ruimte is voor ont spanning en geestelijke verheffing. Nog zyn er noden. Ondanks de sociale vooruitgang zijn er nog vele duizenden, die aan de rand van de armoe leven, zoals grote gezinnen, de laagst bezoldig de groepen, weduwen enz. Het zal nodig zijn dat KAB met de KVP samen, ondanks de beste dingsbeperking alles in het geweer brengt, om het levenspad van juist deze mensen op een menswaardig peil te brengen. De allergrootste taak wacht.... Is na dit alles, wat bereikt is, de KAB thans overbodig? De Kath. Arbeidersbeweging staat thans aan het begin van wellicht de allergrootste taak van heel haar geschiedenis! Tot nu toe ging het alleen om 't onrecht ln het soci- ciale leven ongedaan te maken. De aan de arbeider toekomende rech ten moesten vaak met veel strijd verkregen worden. Ging het tot dusver om de de- proletarisering van de arbeider, nu gaat het om de erkenning van de arbeider als volwaardig mens. Het gaat nu om de opbouw en het totstandbrengen van positieve verhoudingen binnen het maat schappelijk bestel. Juist nu staat de KAB voor «en buitengewoon grote taak. Er is een stuk welvaart voor de arbeider bereikt en daarnaast een stuk sociale zekerheid. Nu doet zich het verschijnsel voor, dat de geestkracht verslapt en dat de onkerkelijkheid toeneemt. Niet ten onrechte wijzen de bis schoppen in hun mandement op de missionerende- en apostolaats- zaak van de KAB. Zelfs al zou in stoffelijk opzicht reeds alles wat bereikbaar is, in werkelijkheid ook bereikt zijn, dan nog zou dé KAB meer dan genoeg bestaansrecht hebben voor de vei ligstelling van de geestelijke belan gen van de katholieke arbeiders. Er wachten de KAB nog meer taken. De wet op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie komt slechts uiterst traag tot uitvoering. Van een werkelijke medezegging schap van de arbeider in het bedrijf is in zeer vele bedrijven nog geen sprake. Wie kan zich voorstellen, dat dit alles tot stand zal komen zonder KAB De arbeider medebezitter Hard en gelukkig niet zonder succes is er in het verleden ge werkt aan de de-proletarisering van de arbeidersstand. Maar nog altijd is een grote groep arbeiders bezitloos. Alles zal in het werk moeten worden gesteld, om de arbeider als arbeids-aandeelhouder een rechtmatig deel van de wins ten van het bedrijf te doen ge worden. Vr^je tjjd een zegen of ramp? Ook op het terrein van het geestelijk-culturele leven wacht de KAB nog een grote taak. Al zijn wij in dit opzicht ook een kop groter geworden, er zal nog hard gewerkt moeten worden om de arbeider volwaardig lid van de cultuurgemeenschap te doen zijn. Grote kansen liggen er in de naaste toekomst, wanneer de arbeider de beschikking zal krijgen over meer vrije tijd. Hoe zullen de arbeiders deze meerdere vrije tijd besteden Deze meerdere vrije tijd kan een zegen, maar ook een ramp worden. Heel de waakzaamheid van de Kath. Arbeidersbeweging dient op dit probleem gericht te zijn. Invloedssfeer breidt zich uit Nog in een ander opzicht zal de taak van de KAB groter en zwaar der worden. Binnen het kader van de Euromarkt zullen zich grote verschuivingen voordoen. Emigra tie en immigratie, welke zich in steeds grotere mate zullen gaan voordoen, zullen van onze arbeiders een sterkere geloofsbeleving en grotere morele kracht vergen. Ook als beweging en organisatie zal de KAB straks op een groter inter nationaal niveau haar arbeidsveld moeten uitstrekken. Al is er dan ook veel bereikt, er ligt nog een grote en verantwoor delijke taak vóór ons. De KAB is dus nog geenszins „uit de tijd". Integendeel. De beste AUTO- en MOTORRIJSCHOOL ls NV HF PFFI ^TRFFK" Jan Poeisweg 5 .T. „VC rCCLJII\£CI\ Venray Tel. 04785—274 Gediplomeerde instructeurs. Aanbevolen door de ANWB. Annex Taxi en verhuur zonder chauffeur 4- en 6-persoons auto's, V.W. busje en bestelwagen. Kampeerwagens en tenten Zó spaart U vlug! Zó helpt VéGé U om iets over te houden I 14 stuks Samen maar nu met maa Bovendien bij f 5.- aan boodschappen éfeééög. opo/ Deze aanbiedingen zijn alleen geldig in district Oost-Brabant en Noord-Limburg EN BETERE VVAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN DE GRUYTER EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT tot en met dinsdag bij elke aankoop van 250 gr. koffie of 50 gr. Oploskoffie (van 70 cent) KOFFIE Goudmerlc 250 gram 248 et Roodmerk 250 gram 208 et Blauwmerk 250 gram 192 ct Oranjemerk 250 gram 168 ct Oploskoffie busje 50 gram 240 ct Oploskoffie collemevrij 50 gr. 285 ct Behalve een kassabon óók nog het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent. Zoals altijd bij elke aankoop van f. 5.- De Gruyter-artikelen. EN BETERE WAAR-EN 10 PROCENT'ALLEEN DE GRUYTER EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN DE GRUYTER EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4