BOERENLEENBANK i 39 99 59 19 89 39 35 Albert Heijn sf Ie Gelderse ham Spinazie Hawaiian ananas ie lucifers Calif, pruimen Verkeersveiligheid Mali-pak Autoverhuur... vanaf VV L, De eerste Spoetnik: f 25 Brandaris en de goddelijke geboden MEIS1ES Nu 2 FORD TAUNUS 15 M VEILIG VOORDELIG GEMAKKELIJK Venray Leunen Merselo Oostrum Oirlo Ysselsteyn l H m 1 H Vertrouwend op 1 daling van de wereldmarktprijzen 2 stabilisatie van het kostenpeil 3 verdere stijging van onze omzet komen wij met een grote Wat denkt u hiervan literblik En wat denkt u hiervan? Spliterwten Leverpastei 31 37 Zware dweilen s? 59 Gemengde toffees Sinaasappelsap RQ Haring Citroensap BIS C UI f Zaanse Molea, per rol 35 Tafelbeschuit stuks 26 39 Speculaas Daisy's Bruine bonen 500 gram 43 De beste kwaliteit - netto prijzen - klantenobligaties VERMM complete gelegenheids kleding Een beangstigende toeneming van het aantal verkeersongevallen, niet alleen in ons land, maar ook elders, heeft de persoonlijke verantwoor ding van de weggebruiker zeer sterk op de voorgrond gebracht. Daarbij bli,ikt, dat verkeersongeval len niet alleen veroorzaakt worden door de bestuurders van motor rijtuigen maar evenzeer door de eigen schuld van fietsers, voetgan gers, spelende kinderen en afwezige ouden van dagen. Schuld zegt: overtreden of na latig zijn in een verplichting. En wanneer er bij de verkeersongeval len sprake is van schuld, dan kan die liggen bij de veroorzaker, maar ook bij het slachtoffer, bij het snel-verkeer of bij het langzaam verkeer of bij de voetganger. Bij de schuldvraag komt niet alleen deschuldigheid voor de burgerlijke wet ter prake, doch ook die voor de Goddelijke Wet. Immers niemand onzer mag een ander leed doen, lichamelijk letsel toebrengen of naar het leven staan. De Goddelijk Wet verbiedt dit niet alleen uit rechtvaardigheid, maar ook uit naastenliefde. Van de andere kant mag ook niemand zich roekeloos aan gevaren bloot stellen. En de roekeloosheid wordt des te groter naarmate de intensi teit van het verkeer toeneemt. Samenvattend moet men dus zeggen, dat iedere weggebruiker in onze tijd, jong en oud, voetgan ger, fietser of motorrijder de plicht heeft grondig de verkeersregels te kennen en ze met oplettendheid toe te passen. Een moeder, die haar kinderen zonder toezicht op straat laat spelen, kan nalatig zijn, even goed als de automobilist te hard of onder in vloed rijdt. Wie een oud mens niet bij het oversteken helpt, lijkt mij schuldig evenals de motorrijder zonder rijbewijs. De achteloos af slaande fietser, de stoeiende of vrijende jongelui per fiets zijn over treders niet alleen van menselijke, maar ook van Goddelijke Wetten. In het maandblad „Pro Deo", een uitgave van de Actie „Voor God" lezen wij, dat zelden of nooit een biechteling er zich van zal beschul digen tegen zichzelf, zijn gezin en zijn medemensen te hebben gezon digd door roekeloos te rijden of zonder voldoende rijvaardigheid. Een feit, dat kenmerkend is voor de moderne mens in zijn grote vertrouwdheid met de techniek en in zijn onvoldoende vertrouwdheid met de inhoud ven de Tien Geboden, met name het vijfde gebod. Wij hebben prettig werk voor je. Licht, heel zindelijk, echt vrouwelijk werkBij ons mag je verbandstoffen in pakken. En geneesmiddelen en parfumerieën. Het is niet moeilijk en het loon is goed. Aanmeldingen dagelijks. Breng gerust je vriendin maar mee. Leeftijd vanaf 16 jr. V E N R A\ met radio, all-risk verzekerd voor binnen- en buitenland. Voor speciale doelen speciale tarieven. L. HALMANS, Eindstraat 25 VENRAY tevens rijschool voor alle rijbewijzen. Telef. 04780 772 Tarieven volgens georganiseerde rijscholen. „DE SPAARBANK VOOR IEDEREEN'1 Open reserve van meer dan f 36.000.000.— garanderen uw spaartegoed. Een extra garantie wordt gevormd door de on beperkte aansprakelijkheid van ruim 106.000 leden. Bij de Boerenleenbank ontvangt U de hoogste spaarrente. Direct opvraagbaar zonder formaliteiten. Gunstige tarieven voor termijndeposito's Vraagt inlichtingen aan de kassiers van de Boerenleenbanken 100 gram pak 250 gram echte ncr» Gelderse 2üu gram 250 gram blik 8 halve schijven grof 250 gram 250 gram 2 pakken 250 gram 500 gram per blik Bvanille-hazelnoQt-chocoIade zak 200 eram os* DelMonte, groot blik 051 ianille-hazelnoot-cbocolade zak 200 gram in tomatensaus 3 blik 100 Sunkist Q Q per blik W 3 250 gram icuits 250 gram kinderbiscuits 28 Voor de politierechter „Jou lelijke vuile Spoetnik", had deze verdachte tegen zijn buurman geroepen, en de rechter had nu de moeilijke taak uit te maken, of hier sprake was van eenvoudige belediging in de zin der wet. Onze nederlandse taal kent tal van kernachtige uitdrukkingen, die uitermate geschikt zijn om te ge bruiken wanneer men iemand wil beledigen. Van dit arsenaal wordt een dankbaar gebruik gemaakt. Toch wordt het slechts weinig uit gebreid. De beledigers, die voor de groene tafel komen, tonen over het algemeen weinig fantasie. Zij gebruiken vrijwel steeds dezelfde woorden en uitdrukkingen en eigenlijk is het overbodig dat de officier zijn dagvaarding steevast completeert met „althans woorden van dergelijke aard en strekking". Nu had de verdachte „spoetnik" gezegd tegen zijn buurman. Is dat een belediging Neen, zei de verdachte, het is een compliment. Ik wil toegeven, zei hij, dat ik de buurman niet mag. Maar dat is nog geen reden, om te gaan schelden. Mijn buurman is goed bij. Hij is een intelligent per soon. Iemand die weet waar Abra ham de mosterd haalt. Spoetnik, de kunstmaan, is een uiting van menselijke intelligentie. Wat ligt dichter bij de hand, dan zo'n ge letterd persoon met de kunstmaan te vergelijken? Bovendien heeft hij in zijn doen en laten iets van een kunstmaan. Hij sjielpt met zijn gebit, en dat is ongeveer hetzelfde geluid als wat spoetnik uitzendt. Ik heb het beslist niet beledigend bedoeld. Ik bedoelde het echt als een compliment. De buurman, die met de kunst maan was vergeleken, kon zich met deze uiteenzetting niet vereni gen. Edelachtbare, zei hij, ik zou nog wel tien andere scheldwoorden kunnen noemen, die hij tegen mij heeft gebruikt. Maar ik wil die woorden hier niet herhalen. Zij passen niet in mijn mond. En ook niet in deze omgeving. Maar dat het als compliment is bedoeld is een grove leugen. Die man heeft nog nooit iets goed tegen me ge zegd, en ik ben daar niet op gesteld ook. De officier toonde geen enkele aarzeling, Hij zei het te waarderen dat deze verdachte in de rechtszaal zulke goede woorden aan de bele digde partij wijdt. Dat hoort men niet dikwijls. Hij hoopte, dat het zo blijven zou. Dat zou de verhouding der buren ten goede komen. Maar veel vertrouwen had hij er niet in. Wat de vraag betreft of spoetnik geacht moet worden een belediging te zijn wilde hij kort zijn. Deze vraag, zei hij, komt hier niet ter sprake. De verdachte zegt dat hij met het woord spoetnik, wat het ook betekenen moge, een intelli gente figuur bedoelt. In dat geval heeft hij dus willen zeggen: jou lelijke vuile intelligente figuur. Niemand zal kunnen beweren, dat dit een compliment is. Integendeel, het is een belediging. En daar wordt f 25 boete voor geëist. De verdachte had het laatste woord. Maar hij had al zijn kruit al verschoten. Dat smoesje kennen we nou wel, zei de rechter, toen de man weer begon over de intelligentie van de beledigde buurman. En het bleef vijfentwintig gulden, conform de eis. Schoolstraat 11 Telefoon 628 VENRAY de haard die zichzelf betaalt kunt U krijgen bij Coenen-Houtcckers

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4