De komende verkiezingen de Provinciale Staten voor Allerzielen japonnen Staten regelen en besturen provinciale huishouden het Bekendmakingen buitten, foe 7t Jeugdcriminaliteit en gezin. Uit Peel en Maas Pauselijke maand-intentie van het Apostolaat des Gebeds Zaterdag 2 november 1957 No 44 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDt KLEDING WIN1 1 PEEL EN MAAS W DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PBWS^'P^^'KWABTAAL°f "lSo* BOWEN^ENBMLY^^LflO GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ZALIG DE DODEN, DIE IN DEN HEER STERVEN Op deze dagen worden wij ons weer sterker bewust, dat er buiten deze zichtbare aarde, nog iets an ders is, een andere wereld, nl. waar we heengaan bij onze dood; niet alleen een „onderwereld'' maar ook een wereld, die boven alle tijd en ruimte verheven is en die we „hemel" noemen. Bij dat woord „hemel" gaat voor onze geest een wereld vol eeuwig licht en bovennatuurlijke schoon heid open. Daar genieten reeds meerderen van onze dierbare over ledenen bij God en Zijn Engelen en Heiligen van een onbeschrijfe lijk en eeuwigdurend geluk, waar van wij hier op aarde geen denk beeld kunnen vormen, nog minder een voorstelling kunnen maken. Want wat God heeft bereid in andere leven voor hen, die Hem liefhebben, dat heeft hier beneden geen oog ooit gezien en geen oor gehoord, en in 't hart van geen enkel mens is ooit zoiets opgekomen, dat zegt ons de H. Apostel Pau- lus. Welke een zalige troost gaat er uit van ons geloof Zelfs de dood, waarvoor iedere mens van nature een grote schrik heeft, gaat stralen van bovenna tuurlijke schoonheid, als het licht van ons rijke geloof er op valt. De dood is dan geen akelige dood meer, het is leven wat de dood ons geeft. De dood is geen ongeluk, hij geeft geluk. De dood is immers de overgang naar een beter leven, naar 't eeu wige leven. Geloof Geloof Geef ons een levendig geloof en ons leven wordt veel lichter en blijer, als de dood niet een lange en donkere schaduw op ons leven vooruitwerpt maar... een licht Wel zegt ons het geloof ook, dat de mens bij zijn dood meestal niet dadelijk de eeuwige gelukzaligheid binnengaat: hij is nog niet zuiver genoeg om de oneindig heilige God van aanschijn tot aanschijn te mo gen aanschouwen. Hij moet eerst een loutering on dergaan om waardig te worden daar toegelaten te worden, waar alleen wat geheel reis is, mag bin nengaan. Die louteringsplaats wordt door ons vagevuur genoemd. En velen denken daarbij ten on rechte aan gewoon vuur. Het is eerder het vuur van een brandende begeerte om bij God en met Chris tus te zijn en van gloeiende spijt en wroeging over de bedreven zon den, die de ziel nog beletten de hemel binnen te gaan. Daaronder lijdt die ziel aller hevigst en zo wordt zij gezuiverd van alle vlekken van zonden. Hoe lang een ziel daar moet lij den, weten wij niet, maar wel weten wij door het geloof, dat wij voor die zielen verkorting of ver lichting van haar lijden kunnen verkrijgen. Het geloof, dat wij de zielen in het vagevuur te hulp kunnen ko men, leeft heel sterk bij goede katholieken. Dat geloof berust ook op dege lijke gronden. Het is de leer van de H. Kerk. Het is een heilige en vrome ge dachte voor de overledenen te bid den en te offeren, opdat ze van hun zonden worden verlost: liet God reeds in de heilige Boeken van het Oude Verbond opschrijven. De H. Schrift noemt het een zeer goede en edele daad, wat Judas de Machabeër deed voor de gesneuvelde soldaten. Hij zond nl. geld naar de tempel van Jerusa lem, om voor de gestorvenen een offer voor de zonden te laten op dragen. De H. Schrift prijst dat, omdat Judas daarbij aan de Verrijzenis dacht en vast geloofde, dat hun, die godvruchtig zijn ontslapen, een heerlijke beloning te wachten staat. Wanneer met Allerheiligen en Allerzielen de mensen gaan bidden op het graf. van hun dierbaren en heilige Missen bijwonen of laten opdragen voor hun zielerust, is dat zeer te prijzen als zij daarbij vast geloven aan de Verrijzenis, die een maal zal plaats hebben en aan de heerlijke beloning, die ons allen te wachten staat als wij in den Heer sterven. Zonder dat geloof is het nutte loos om voor de doden te bidden. Het zal dus zaak zijn om ons zelf nog eens .op dit punt eerlijk af te vragen, of wij wel vast ge loven in de Verrijzenis der doden en het eeuwige leven. Er zijn ook genoeg mensen, die met deze dagen het graf van hun dierbaren bezoeken en het versie ren alléén om te laten zien, dat ze hen nog niet vergeten zijn. Dat is wel mooi, maar de over ledenen zelf hebben er niets aan. BEL OP BIJ BRAND No 392 „Elf provinciën, ieder voor zich rijk in geschiedenis, en verscheiden naar de aard van haar bewoners en de schoonheid van "haar land schap, vormen tezamen het ene: „Nederland". Aldus staat te lezen in het gedenkboek „De provinciale wet honderd jaar". En toch.... wordt ook het belang van de vierjaar lijkse verkiezingen voor de provin ciale staten veelal onderschat. Weliswaar komen de Staten onzer provinciën volgens de huidige pro vinciale wet slechts tweemaal per jaar enige dagen in vergadering bijeen en moet voor buitengewone vergaderingen steeds vooraf mach tiging aan de koningin worden gevraagd. De taken van het pro vinciaal bestuur zijn vooral na de oorlog dermate uitgebreid, dat men aan twee zittingen niet voldoende heeft. Het gevolg is, dat de meeste Staten reeds drie of viermaal per jaar vergaderen. Het geringe aan tal vergaderingen der Staten werkt niet bevorderlijk om de leden de gelegenheid te geven zich in de vele en veelzijdige problemen waarvoor het provinciaal bestuur zich heden ten dage geplaatst ziet, voldoende in te werken. Geplaatst tussen Rijk en Ge meente, vervult de provincie ener zijds een in zekere zin bemiddelen de functie tussen deze lichamen, anderzijds behartigt zij die belangen welke in een andere sfeer dan die der gemeenten liggen, doch niet zo algemeen aspecten vertonen, dat zij voor behartiging door het Rijk in aanmerking komen. Geworteld in het vertrouwen der bevolking van het gewest, levert het provinciale bestuur dagelijks een belangrijke bijdrage voor de verwezenlijking van een essentiale der democratie: bestuur voor en door de bestuurden. Het staat dich ter bij de bestuurden dan de ver tegenwoordigers van het Rijk en verkeert anderzijds in de gunstige situatie die het ten aanzien van de aan zijn zorgen toevertrouwde be langen gemakkelijker afstand kan nemen dan de gemeentebesturen. Welke is de taak van de provin ciale staten en van gedeputeerde staten, het college van zes leden, dat uit de provinciale staten wordt benoemd. De provinciale staten regelen het provinciale huishouden. Zij regelen de geldmiddelen der provincie en de bezoldiging van alle provinciale ambtenaren en bedienden. Zij be sluiten tot aan- of verkoop, zij be velen het aanleggen of verbeteren van provinciale wegen en hebben het toezicht op alle waterstaats werken, waterschappen, veenschap pen, en veenpolders en stellen voor de laatste groepen reglementen vast. Voorts maken zij de regle menten en verordeningen, die zij voor het provinciaal belang nodig oordelen. De provinciale staten kiezen tenslotte de leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal. De gedeputeerde staten zijn be last met de dagelijkse leiding en de uitvoering van zaken. Zij be heren de provinciale eigendommen. Zij vertegenwoordigen de provincie in en buiten rechte. Zij benoemen en ontslaan de provinciale ambte naren, wier benoeming niet aan de staten is voorbehouden. Zij zijn belast met het toezicht op de ge meentebesturen en de waterschap pen. Voorts verlenen zij hun mede werking aan de uitvoering van wetten en algemene maatregelen van bestuur. Uit dit laatste volgt o.m. dat gedeputeerde staten dik wijls moeten optreden als admini stratief rechter. Men denke b.v. aan beroep bij woningvorderingen, taxi-vergunningen, drankwetver gunningen en vele meer. Zij zijn voorts belast met de voorbereiding van de staten-voorstellen en het beheer van de provinciale diensten. Sinds de 19e eeuw is de taak der provincie, vooral op het gebied der subsidiëring, ontzettend gegroeid. De provinciën subsidiëren onder andere de provinciale kruisvereni gingen, hygiëne van moederen kind, kanker en rheumatlekbestrijding, blinden en doofstommenzorg, kraam- verzorging, kinderuitzendingen en -verpleging, geneeskundig school toezicht, revalidatiecentra, drink watervoorziening en electriciteits- voorziening voor onrendabele ge bieden, waterstaatswerken, wegen, kanalen, rijwielpaden, vreemde lingenverkeer, Econ. Technologische Instituten, proefboerderijen, land en tuinbouwscholen en -cursussen, gezondheidsdiensten voor de mid denstand, stichtingen voor sociaal en cultureel werk, gezinsverzorging, provinciale sociale centra, medisch- opvosdkundige bureaux, krankzin nigenverpleging, voor- en nazorg van geesteszieken, werkplaatsen voor minder validen, huisvesting b.l.o.-leerlingen, revalidatiecentra, buitenscholen, t.b.c.-bestrijding, het handelsonderwijs, kunsten en weten schappen, toneel-, orkest- en opera gezelschappen, musea, plattelands lectuurvoorziening beroepskeuze- bureaux, jeugd-vormingswerk, be houd van monumenten etc. Een rijk garieerd programma zoals men ziet. Onnodig te zeggen, dat de pro vinciale staten zich nog op vele andere terreinen bewegen: wegen stelsel, industrie, een agrarisch welvaartsplanning, tuinbouwbedrij ven, vreemdelingenverkeer, woning nood, volksgezondheid, sociaal en maatschappelijk werk,kerkenbouw, onderwijs, enz. Ook bij de verkiezingen voor de leden der prov. staten moeten weer belangrijke handelingen plaats vin den op bepaalde data. De dag der kandidaatstelling voorde verkiezing van de leden der provinciale staten is de tweede dinsdag van februari, dat is dus 11 februari 1958. Dinsdag 11 februari. Op de dag kandidaatstelling (dinsdag 11 febr.) wordt de lijst van kandidaten inge leverd tussen des voormiddags 9u. en des namiddags 5 uur bij de voor zitter van het hoofdstembureau of bij het door deze aan te wijzen lid van dat bureau ter secretarie van de gemeente, waar dit bureau ge vestigd is. Elke lijst wordt onder tekend door ten minste 25 kiezers. De stemming heeft plaats op de 43ste dag na de kandidaatstelling, dus op woensdag 26 maart. De kiezer, die mededeelt vermoe delijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, wordt op zijn verzoek toe gestaan bij volmacht te stemmen. Uiterlijk de veertiende dag voor die der stemming, dat is dus uiterlijk op 12 maart 1958, dient hij op een ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier het verzoek in, om bij volmacht te stemmen. Bij het verzoekschrift (op for mulier) wordt overgelegd een ver klaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden, (formulier voor deze ver klaring eveneens ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar) Het is van groot belang deze data goed in het vizier te houden. Burgemeester en wethouders van Venray vestigen er de aandacht op, dat ingevolge het bepaalde in ar- tidel 10 van het provinciaal wegen reglement jaarlijks tussen 1 novem ber en 1 maart hagen en struik gewassen, staande langs een weg in en nabij bochten, alsmede bij de aansluiting van andere wegen, in dien die hagen of struikgewassen het uitzicht over de weg of de aan sluitende weg over een lengte van 25 m langs de wegas gemeten be lemmeren, door of vanwege de rechthebbenden op die beplanting zodanig moeten worden gesnoeid, dat de hoogte van de hagen of struikgewassen boven de grond, waarop zij rijn geplant of, wanneer die grond gelegen is beneden de kruin van de weg waarlangs zij zijn geplant, boven die kruin, niet meer dan één meter bedraagt. Overtreding van voormelde be paling kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Venray, 23 oktober 1957. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat zij bij hun besluit van heden no. 643 a.d. Vezelpers nv, gevestigd te Nieuwpoort, vergunning ingevolge de Hinderwet hebben verleend tot 't oprichten van een fabriek voor het persen van houtvezel en het zagen van hout met vier electromotoren van resp. 2, 8, 10 en 12V, pk, op het perceel, gelegen te Venray Stations weg C 12c, kadastraal bekend ge meente Venray sectie E no. 3180. Venray, 23 oktober 1957. VAN BOXTEL heeft de allernieuwste Philips all-lransislor boorapparaten? Van nu af kan Uw slechthorendheid voor iedereen onzichtbaar en 1 onmerkbaar blijven. MAANDAG 4 NOV. Belangrijke demonstratie voor slechthorenden In een rustige en vertrouwde sfeer houden onze gehoor- deskundigen zitting op maandag 4 nov. a.s. van 11-14 uur in café »ln den Engel« Grotestraat 33 Venray f. 290.- f. 325.- f. 345,- Eindhoven, Roosendaal, Breda, Den Bosch, Boxtel, HelmoorL W/&M U® SST [in TILBURG HONDERDDUIZENDEN VINDEN HUN VOORDEEL BU VAN BOXTEL .HONDERDDUIZENDEN KUNNEN ZICH NIET VERGISSEN: D.S.O. II verloor tegen Steyl II met 34. D.S.O. I won van Steyl I met 52. van 8 november 1913 Op de Patersbleek werd het circus Lasson geplaatst. OUDERS DRAGEN SCHULD AAN MISDAAD VAN HUN KIND. De pas gepubliceerde statistieken van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven een triest relaas van de misdadigheid onder de jeugd van 1017 jaar. De cijfers hebben hun betrekking op het verslagjaar 1955, dat een topjaar blijkt te zijn geweest. Zo blijken in 1955 19.348 jongens en 5247 meisjes voor of meer an dere overtreding van het wetboek van strafrecht met de politie in aanraking te zijn geweest. Dat is 23 pet. meer dan in beide vriendjes het kind heeft enz. Hij bedoelde daar niet het uitgesproken a-sociale gezin mee, neen, juist het gezin, dat voor het oog der wereld normaal is. Natuurlijk, het a-sociale gezin is door zijn grote defecten bij uitstek geschikt jonge misdadigers af te leveren. Maar ook in vele zoge naamde doorsneegezinnen komen de beruchte zwarte schapen voor, en meer dan men denkt. Voor 1930 beschouwde men het kind als „volwassene in de dop", als zelfstandige eenheid, onbeïnvloed door gezin, milieu en school. Wanneer er iets met het kind geestelijk niet in orde was, dan onderzocht de psychiater alleen het kind. Hij interesseerde zich niet voor de omgeving, waarin het kind leefde. Dit is nu heel anders dank zij de onderzoekingen van de psy chologen Freud, Breuer enz. Wanneer momenteel een gees telijk gestoord kind onder psychia trische behandeling komt, dan spreekt de psychiater ook met de ouders, met de onderwijzer van het kind. Hij vraagt hoe ze wonen, waar ze wonen, in welk milieu, wat voor voorafgaande jaren. Een groot deel is toe te schrijven aan overtredingen tegen de wegen verkeerswet, want van iedere 1000 kinderen van 1017 jaar kwamen 42 wegens verkeersovertredin gen met de justitie in aanraking- Dat in de sector verkeer zulk een stijging van jonge wegmisbruikers le constateren is, moet voorname lijk toegeschreven worden aan de speciale opsporingsacties op last van de minister van justitie. Maar ondanks dat de stijging voornamelijk is toe teschrijven aarr. verkeersovertredingen waarvan de zwaarte dikwijls niet genoeg beseft wordt geeft de rest der statistieken nog reden te over tot gerustheid. Een ongerustheid, die zich voor namelijk dient te concentreren rond de vraag: zijn de ouders niet de hoofdschuldigen Want wat moet men denken van de 150 10-jarige knulletjes, die in 1955 wegens diefstal voor de rech ter hebben gestaan, van de 9, die ernstige misdrijven tegen de zeden hebben gepleegd, van de 15 jochies die het op de persoon en het leven van iemand hadden gemunt, van de 47, die met vriendjes een kraakje zetten, van de 16 10-jarigen, die gestolen goed doorverkochten, ten slotte van de 297 jongens en meis jes van 10 tot 17 jaar schuldig bevonden aan ernstige ontucht. De noordelijke provincies vorm den een gunstige situatie in de jeugdcriminaliteit. De provincies Groningen, Fries land en Drente blijven nog onder de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Toppen van jeugdmisdaad vinden wij behalve in de grote steden van het westen ook in Brabant en Limburg. Wat het absolute aantal jeugdige misdadigheid betreft staan Limburg en Brabant na Noord-Holland (923) en Zuid-Holland (863) resp. op de derde met 747 en vierde plaats met 678. Hoe zouden de verhoudingen echter zijn, wanneer wij deze cijfers vergeleken met de bevolkingsdicht heid? Het zou ons te ver voeren hier nog op in te gaan, want het is niet onze bedoeling ons te verdiepen in de jeugdmisdadigheid zelf, maar in de oorzaken ervan. Wij hebben eens een aalmoezenier van een gevangenis daarover horen spreken. Hij verklaarde, dat de eerste stoot tot de misdaad in het van 4 november 1911 31 Oktober overleed Dr. Adolf Wynand Anton Ellerbeck, 75 jaar oud. De rijwielclub Volksbelang, die 193 leden had, vergaderde. Tot be stuursleden werden gekozen de heren Claes èn v.d. Craats, die se cretaris werd. eerste stoot tot de misdaad in het persoonlijke baga;?e De onderwijzer J.Janssen werd jonge gezin met kleine kinderen aannemen, desnood.s met een inge- tijdelijk leraar te Venlo. j wordt gegeven. I slikte verbazing, avat het normale Wanneer het kind ontspoort en met de kinderrechter in aanraking komt, dan heeft ook de kinderrech ter een geheel andere maatstaf dan vroeger. Uit de ervaringen van psychiater, kinderrechter enz., blijkt dan, dat de oorzaak van het ontsporen meestal in het gezin ligt. De ouders zijn dikwijls zonder dat er van opzet sprake is of zij zelfs zich er maar van bewust zijn schuldig aan de misdaad, die hun kind begaat. De psychologische onderzoekingen en ook de ervaringen, opgedaan in gevangenis en tehuizen, wijzen uit, dat vele misdrijven beschouwd kun nen worden als een zeker wraak- nemen, als een genoegdoening aan als zeer jong kind geleden onrecht. Dit onrecht kan op honderd en een manieren geleden zijn: gebrek aan liefde, te weinig belangstelling, overheersing, onrust, onzekerheid, verwennei ij. De opvoeding van het kind in de leeftijd tussen 3 en 6 jaar is be palend voor zijn verdere leven. In die drie jaren wordt voor het kind de basis van zijn leven gelegd. Nu wij, dank zij de resultaten van de wetenschap en van ervaren zielzorgers weten hoe enorm groot de invloed van gezin en milieu op het kind is, kunnen wij onze maat regelen zijn, dat moet ieder voor zichzelf uitmaken, wanneer wij slechts beseffen, dat opvoeden niet anders is dan „dienstbaar zijn aan het kind in zijn groei naar de vol wassenheid". ga Maar kijken bij Uitsluitend te NIJMEGEN Korte Molenstraat hoek Ziekerstraat leven elders bied. Dit aanpassingsvermogen is méér waard dan het passagebiljet. De intentie van deze maand vraagt gebed voor onze „emigran ten", het leven wordt immers ver anderd, niet weggenomen. Dat wij ons geestelijk mogen instellen op i het leven in dat Land: „Een rijk de dood bezinnen en zichvan waarheid en leven, een rijk NOVEMBER „Hart van Jezus, geef, dat de mensen zich dieper op voorbereiden sterven." om goed te van heiligheid en genade, een rijk van rechtvaardigheid, liefde en vrede." De intentie vraagt, dat wij, net als Christus, niet naar het onbe kende vertrekken, maar gelovig roepen over de donkerte van de dood heen: „Vader, in Uw handen beveel ik mijn geest." Elke -emigratie is een avontuur. Een gevestigd bestaan komt los te hangen. Alles hangt af van de éne vraag: „Zal deze mens zich daar kunnen handhaven?" Je zult je moeten hervormen in taal, werk, klimaat en omgeving, Wie zich niet bezint op alle ge gevens, wie zich verrekent in zijn kunnen, vertrekt en heeft de ont-1 gocheling al tusson zijn papieren. Pauselijke maandintenties Dagelijks emigreren lbO.OOO men sen naar de andere kant van het leven, Loslaten aan alle vertrouwd bezit. Wie komt deze crisis dan te 1. boven? 12. Alles komt neer op de kwestie AANPASSING. i" De meest goedkope oplossing voor het probleem van de aanpas sing: maak je vrolijk over de vol slagen nonsens, waarin je terecht komt. Je handhaai't jezelf... Maar: wie zijn leven vi.ndt, zal het ver liezen. Je komt „als lijk" terug. Wie zich aanpast, versterft zich. Omgeven van wat we tot onze rekenden en Prins Bernhardstraat 11 Tel. 916 van het Apostolaat des Gebeds voor de maand November 1957 Actualiteit van de dood Roepingen onder de Philippino's Lichtdruk-Stencilinrichting G. M. H. PETERS STENCILWERK

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1