Venrays Vroede Vaderen vergaderden. Middenstands-vergadering Gevonden: Zaterdag 2 november 1957 No 44 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG CONFECTIE VA m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF WPPITRT AT\ VnOR VP^NFI? A V T71VT rVlWIQTD PVI7M ADVERTENTIEPRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS. GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV VUUiX V GilAH I JCrlY UiVlO 1 UErliCrll PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60 Waarom geen houten woningen De deurwaarder komt Het einde van de maand was dinsdag weer in zicht, dus gingen onze vroede vaderen in een open bare vergadering de gemeentebe langen bespreken en behartigen. Voordat men aan de officiële agenda begon, herdacht de Voor delen hebben naar gelang het aan tal inwoners, maar nu is er een andere regeling opgesteld, waarbij het aandelen-kapitaal o.a. afhanke lijk is van het aantal inwoners en handel kan drijven. Eerst vragen Jjet jlanta^ tv?8»dat Sedistri- ze dit en krijgen ze het, dan is er ^ueerd wordt. Dit is er oorzaak de weg zou staan. De VOORZITTER beaamde dit, al moet hem van het hart, dat er sommige mensen zijn, die menen, dat de gemeente een soort koe- aeenaa ueeoij, neruauu uc v uui- >-"<■ w» nijjecü uci, u<ui zitter de verjaardag van de Hon- weer wat anders en zo blijven die gaarse opstand. Hij wees er op dat voor een jaar terug een geknecht volk opstond tegen hen, die door machtswellust en onderdrukking de mensen wel knechten, maar nimmer onderdrukken kunnen. Terwijl het Westen machteloos moest toezien, aldus spreker, kwa men de Hongaren in opstand tegen het communistisch regiem en wisten met beperkte middelen de vrijheid te verwerven. Een vrijheid, die door de binnen rukkende Russen meedogenloos werd vernietigd. Met de bede, dat hun strijd om de vrij heid niet vergeefs zou zijn, besloot spreker zijn rede, die mede getui genis wilde afleggen van de ver bondenheid met het Hongaarse volk, dat zulk een bittere tijd door maakt. Dé ingekomen stukken, voor het overgrote deel goedkeuringen van genomen raadsbesluiten door Ged. Staten, werden goedgekeurd. Uit deze stukken bleek, dat de miljoenen-lening gesloten is bij het Bedrijfspensioenfonds voor Bouw nijverheid in den Haag. Het besluit om een huurkoop overeenkomst aan te gaan met de Blitta, ten behoeve van de uitbrei ding van de bestaande hal werd door Ged. Staten verdaagd. INGEKOMEN STUKKEN Fr. JANSSEN vroeg zich af bij de goedkeuring van een rekening- courant-overeenkomst met 't school bestuur van de Ambachtsschool, hoe het mogelijk was, dat hier f 54.000 werd genoemd, terwijl toch de nieuwe Polynormloods nog beneden de f 50.000 was aangenomen. De VOORZITTER vertelde, dat hij hierover niets mee kon delen, omdat dit ter competentie was van het schoolbestuur, dat weliswaar de centen van het gemeentebestuur kreeg, maar voor de rest zelf moest weten, wat ze hier mee deed. Fr. JANSSEN had sterk de in druk, dat het meerdere de rente was, welke de aannemer vroeg voor de te late uitbetaling van de aan- neemsom en in dit geval vond spre ker het in tijden van bestedings beperking minder fraai, als een schoolbestuur dan dergelijke posten moet betalen. ODENHOVEN merkte op, naar aanleiding van de goedkeuring van de verkoop van het effectenbezit der gemeente, dat hij zich nog steeds niet kon verenigen met dit raadsbesluit. Hij bleef er pertinent op tegen, dat de spaarpot van vroegere dagen nu ten gelde werd gemaakt. De VOORZITTER wees er op, dat deze zaak indertijd behoorlijk be sproken was en nu niet meer in discussie kwam. waarop Odenhoven uitdrukkelijk stelde, dat hij juist nu weer nog eens ten overvloede genotuleerd wilde zien, dat hij mor dicus tegen was, ondanks goed keuringen van de raad en zelfs van Ged. Staten. STEEGHS had met plezier de toestemming gezien om het eerste gedeelte op te knappen van de Cas- tenrayse straat en wilde nu maar meteen weten, wanneer men aan het tweede gedeelte begon. De VOORZITTER zuchtte, dat men gedacht had met deze ver betering tegemoet gekomen te zijn aan Steeghs zijn wensen. Nu bleek dat het niet zo was, was hij wel teleurgesteld. Maar misschien, dat een volgende begroting meer licht kon brengen, waarna tot dan de zaak verdaagd werd. RECHTSGEDING. De gemeente heeft een onteige ningsplan opgezet voor Venray- Zuld en Oostrum, een plan, dat inmiddels koninklijk Is goedge keurd. Er is overleg gepleegd zo links en rechts en er zijn al ver schillende stukken aangekocht. Met een 14-tal personen echter is men nog steeds niet klaargekomen In plan Zuid en daarom stelden B. en W. voor, hiertegen een rechts procedure te beginnen, evenals de 7 personen, die in Oostrum nog steeds niet hun grond overdoen. Dit sluit minnelijk overleg niet uit, maar hierdoor loopt de ge meente geen kans, dat de zaak zo lang getraineerd wordt, dat eventuele plannen niet kunnen worden uitgevoerd. Fr. JANSSEN benadrukte, dat deze deurwaarder-te-hulpr-oeperij een minnelijk overleg toch niet in wcci wai auueia en /.u ujjjveii uit: r- mensen aan de gang. Dat kan toch vaf fïsfoTtot 1 gMOO.6"' 6 Grond-aankop en Voor wegverbetering in de kom van Olrlo zou men graag 31 m2 grond aankopen van de Wed. A. vd. Berg-Janssen te Oirlo. Natuur lijk had de Raad hier vrede mee. Indertijd besloot men tot de bouw van een 6-tal woningwetwoningen in Oirlo. Twee daarvan zouden ko men liggen op een perceel, waarvan verschillende mensen eigenaar zijn. Een dezer eigenaars weigert tot op heden de verkoopakte te tekenen, waardoor bouwen onmogelijk is. De pogingen om ergens anders binnen de kom van Oirlo bouwgrond te krijgen, is steeds mislukt, tot nu de kerk enige grond wil afstaan voor woningbouw. Maar omdat die terreinen liggen op de grens van het goedgekeurde uitbreidingsplan van Oirlo, was eerst de toestem ming nodig van Maastricht, die nu afgekomen is. Het voorstel om die 3 perceeltjes grond te kopen voor woningbouw, kreeg ook de vereiste toestemming van de Raad. Eveneens werd goedgekeurd de aankoop van 226 M2 grond van Th. Camps in Oostrum, nodig voor het uitbreidingsplan Oostrum en van M2 van Hub. Janssen, D 6a te Oostrum. De aankopen voor plan Zuid kregen ook de goedkeuring van de Raad. Het betrof 906 M2 van M. Wijnhoven, Henseniusstraat, 930 M2 van H. Jacobs, Julianasingel en 2680 M2 van O. van Aarssen, Pa- tersstraat 26. Jacobs stelde als voorwaarde dat hij terug kon kopen 480 m2 achter zijn huis op de Julianasingel, een stuk, dat indertijd is overgebleven en voor de gemeente feitelijk geen waarde heeft. Het verzoek kwam om 't straatje wat tot .het terrein van Jacobs toegang geeft en gemeente-eigen dom blijft, af te sluiten met een poortje en aldus zal worden ge daan. Ook dit werd zonder meer accoord verklaard. GRONDVERKOPEN A. van Asten, Paardenkop weg 15 heeft van de Stichting Peel boerde rijen reeds de boerderij overgeno men. Nu wilde hij de kavel 2 van Peelplan-Zuid kopen, die ongeveer 9.5 ha groot is. De commissie voor landbouw- aangelegenheden had dit voorstel al bestudeerd, was er mede accoord gegaan en dus had de raad ook geen bezwaar. De verkoop van een stuk indus trieterrein aan de N.V. Inalfa welke daarop gaat uitbreiden, kwam wel als mosterd na de maal tijd, maar kreeg desniettemin de goedkeuring. Toen indertijd de ambachtsschool grond nodig had voor uitbreiding is dit verkregen van de zusters Ursulinen. Bij die verkoop vroegen de zusters om het stukje dood lopende weg te kunnen krijgen aan de Gasstraat, dat nu feitelijk alleen maar gebruikt wordt als mesthoop. De Raad ging hiermee accoord. In verband met wegen-aanleg in plan Venray-Zuid heeft men een stukje grond nodig van A. W. Her mans, Leunseweg 5. Deze wil dat graag geven, als hij van de andere kant een stukje terug krijgt en aangezien de mogelijkheden daar ter plaatse een vervulling van die wensen niets in de weg staan, wilde de raad ook geen spelbreker zijn. Bouwbedrijf Nelissen heeft ten westen van haar gebouwencomplex een stuk grond gekocht, waarop nu een fietsenstalling is gebouwd, maar in de toekomst een cantine gebouwd zal worden. Nu is het zo, dat er midden over het terrein van deze firma een gemeenteweg loopt, zodat afsluiting der terreinen onmogelijk is. De vraag is nu of die weg kan vervallen, dan zou genoemde N.V. zorgen voor een andere weg, langs de toekomstige cantine en buiten langs haar terreinen, die dan tevens omrasterd zullen worden. Ook hiertegen had de raad geen enkel bezwaar. MEER AANDELEN Alle gemeenten zijn aandeel houder van het Limagas (voor zover natuurlijk Limagas daar komt). Vroeger moest men aan- Fr. JANSSEN wees Odenhoven er op, dat op deze manier de ge meente toch weer in het bezit van effecten komt, zodat de aandeeltjes toch weer terug komen. En ze leveren ook nog meer op dan de verkochte. De raad gaf zonder meer de toe stemming tot deze vergroting. SCHOLEN Over fde scholen maakt de raad zich niet zo heel druk. Daar heb ben al zoveel instanties eerst hun fiat aan moeten geven, en er be staan te dien aanzien zoveel wet telijke bepalingen, dat 't ja-knikken van de raad maar een formele bezigheid is. Het schoolbestuur van de kleuter school St. Agnes uit Venray-Zuid kreeg de gevraagde gelden voor de inrichting, hulpmiddelen en school- behoeften. Evenzo het bestuur van de kleuterschool in Oostrum en die in Leunen. Voorschotten op de z.g. exploitatie vergoeding voor 1956 werd gegeven aan de kleuterschool van Yssel- steyn, over 1957 aan die van Oos trum, terwijl alle bijz. kleuterscholen nog een verhoging krijgen, omdat van rijkswege een hogere vergoe ding is toegekend. Aan de Zusters Ursulinen werd wegens verhuur van 'n gymnastiek lokaal aan de twee meisjesscholen aan de Maasheseweg een huur ver goeding toegekend van f 1.920,— per jaar met ingang van 1 januari 1956. In Ysselsteyn groeit men uit de school. Het kindertal is daar zo ge stegen, dat een 7e leerkracht nodig is. Er zijn echter te weinig klas lokalen. Daarom heeft men nu een deel van het gemeenschapshuis als zodanig bestemd en werd gevraagd de huur ad f 40,per maand goed te willen keuren. Dat gebeurde ook prompt, evenals de vergoeding voor de inrichting van dit nieuwe klas lokaal. En tenslotte kreeg het bestuur van de meisjesschool St. Clara uit Venray-Zuid het gevraagde voor schot voor de exploitatie 1957, zo dat daar ook wat geld voor de aan pak is. DIVERSEN Iemand, die een gemeentelijke hypotheek heeft, wil van de daar onder vallende 30 are verkopen. Aangezien hij f300 aflosten boven dien genoeg overwaarde is, had er niemand bezwaar tegen. Th. Seykens in Castenray wil een krotwonining, waarvan hij mede eigenaar is opruimen en hiervoor een nieuw huis bouwen. Hij kreeg zonder meer de premie voor krot woning- opruiming. Van H.B. v.d. Hulst was bericht ontvangen, dat hij geen verdere prijs stelde op de pacht van ge meentegronden in het Broek en om ontbinding van het pachtcontract vroeg. Dat verzoek werd ingewil ligd, maar wat er met vrijkomende 11,5 ha gebeuren gaat, horen we een volgende maal. BOEKHOUDMACHINE Verschillende voorafgaande pun ten eisen verandering van de be groting, die aan de feitelijke toe stand moet worden aangepast. De raadleden vinden bij de stukken dan een nota, waarin een en ander nader is omschreven. Fr. JANSSEN maakte zich ken nelijk kwaad toen hij In die nota ook een post van f 11000.gevon den had voor de aanschaf van een boekhoudmachine. Spreker vond, dat hier kennelijk geprobeerd was iets er door te drukken, zonder dat hier over gepraat kon worden. Die handelwijze kon hij alleen maar afkeuren. De VOORZITTER vertelde, dat twee ambtenaren de gemeente dienst verlaten zullen, waarna men de secretarie zal reorganiseren, als ook gemeentewerken. Door verdere mechanisatie wil men proberen geen vervangers voor de vertrek- kenden te brengen en daarvoor is o.a. deze boekhoudmachine nodig. De organisatie van de secretarie is een taak van B. en W. niet van de Raad, aldus spreker, die er echter gauw aan toevoegde, dat de Raad natuurlijk wel voor de centen moet zorgen. Fr. JANSSEN vond dat allemaal heel prachtig, maar dan is het toch beurt. nergens voor nodig dat men zo stiekum weg deze post ergens in een hoekje neerzet, in de hoop, dat de raadsleden het niet zullen vin den. Daar gaat het om. Wat die reorganisatie betreft, spreker kan met de andere leden van de raad niet beoordelen of dat nodig is, ja of neen, dat moeten B. en W. weten. Als zodanig had hij er geen bezwaar tegen. Alleen verzocht hij dan in de toekomst dergelijke „stunts" niet meer uit te halen en bij de levering der machine de plaatselijke middenstand in te schakelen. Een verzoek dat mede onderstreept werd door van Haaren en Verheugen. Toen zat men mid den in de rondvraag. RONDVRAAG ODENHOVEN opende de rij met de vraag of de verkeersstrepen niet wat beter konden worden aange bracht, op de verschillende wegen. Vooral bij mist doen die dingen uitstekend dienst. „Daar wordt voor gezorgd", aldus Weth. WINTELS. STEEGHS zou graag zien dat de puinplaats tussen Kiein-Oirlo en Castenray opgeruimd en omras terd zou worden. Nu ligt het puin tot op de wegen en heeft niemand meer plaats. De VOORZITTER kon er mee accoord gaan, dat hier een onder zoek naar ingesteld zou worden, maar weet een en ander toch ook aan het publiek zelf, dat maar neer gooit wat men kwijt wil en nergens naar kijkt. Of een omrastering in zulk een geval helpt betwijfelde hij. HOUTEN WONINGEN VAN HAAREN gooide een knup pel in het hoenderhok met de vraag of de bouwvoorschriften niet zoda nig gewijzigd konden worden, dat in Venray houten woningen en bungalows gebouwd konden wor den. „Neen", zei de VOORZITTER, „want daar is Maastricht op tegen". Van alle kanten kwamen stem men dat Maastricht wel praten kan, maar dat er in verschillende Brabantse plaatsen toch prachtige dingen staan, die prima woon ruimten verschaffen. Waarom kan daar wel, maar hier niet gebouwd worden op die manier. Als iemand hout wil gebruiken, doet hij dat toch voor eigen risico. Bovendien zal men in Brabant toch zeker niet zonder toestemming van den Haag bouwen. En „Den Haag" is toch wel het hoofdkwartier. Hoe is het dan mogelijk dat een provinciale dienst in Limburg dan maar uit maakt, dat het toch niet gebeuren mag. In Brabant propageert men zelfs de bouw van houtrijke en houten woningen en wie daar de verschillende typen ziet, slaat ver baasd over doelmatigheid en gemak. In Brabant (zie bv. Cuijck) krijgt men zelfs extra bouwvolume. In Venray mag volgens Maastricht geen bungalow gebouwd worden, maar in Venlo verrijzen ze als paddenstoelen uit de grond. Op deze laatste opmerking, ant woordde de VOORZITTER dat in nieuwe uitbreidingsplannen, die men voor West aan het samenstellen is ook een strook gereserveerd is voor bungalow-bouw. Fr. JANSSEN vond het optre den van Maastricht in deze maar zeer vreemd. Het is trouwens niet t enige geval. Terwijl het Rijk mil joenen gespendeerd heeft aan pre fabricated huizen, de zg. prefabs en miljoenen gestoken heeft in bv. het Polynorm geval, beslist Maas tricht maar, dat die in Limburg niet dan bij hoge uitzondering mo gen komen. Wie is hier nü eigen lijk baas? Zowel Janssen, Wismans, Ver heugen en Steeghs drongen aan om hier toch eens uitsluitsel van te krijgen. Wegen-misère. In deze rondvraag ontbrak na tuurlijk ook niet de wegen-misère. WISMANS wees op de meer dan erbarmelijke toestand van een be- drijfsweg langs de Horster grens, waarover al jaren is geklaagd, er gebeurt echter maar niets mee. Toen er gemompeld werd, dat de gemeente toch moeilijk ook voor bedrijfswegen kan zorgen, vertelde WISMANS, dat deze weg indertijd bij de verkoop van de grond inder daad door de boer betaald is als bedrijfsweg. Er is tevens de af spraak gemaakt, dat zolang de grote Peelweg niet klaar is het pu bliek van deze weg gebruik kan maken en dat de boer hem zo maar niet af kan sluiten. Nu is hij juist door dat gebruik totaal verruïneerd. Zelfs Defensie maakt er gebruik van met haar zware trucs. Nu gaat het niet aan om maar te zeggen, dat is een be drijfsweg, dus we hebben er niets mee te maken. Hij is van algemeen belang en er moet eindelijk eens een oplossing voor gevonden wor den. De VOORZITTER beaamde de toelichting. Deze zaak is blijven hangen, omdat van een behoorlijke opmaak geen sprak kan zijn, indien ook aan de Horsterkant niets ge- Hierover is overleg gepleegd met de gemeente Horst, maar die heeft het van zich af geschoven, omdat niet zeker was wie die wal zou krijgen, de N.V. vd. Griendt of de gemeente Horst. Een dezer dagen is de beslissing gevallen en behoudt de N.V. v.d, Griendt de belendende percelen. Er zal getracht worden met deze maat schappij tot een accoord te komen, Van DIJCK had het al menigmaal over de sintel wegen gehad, die niet opgeknapt kunnen worden omdat er geen sintels zijn. Zou in na volging van andere gemeenten niet eens een andere methode, n.l. het gebruik van scherp zand en kiezel, geprobeerd kunnen worden. De ge meente heeft in de Geysterse hei nog genoeg van dat materiaal. De proef zal, aldus weth. WIN TELS, genomen worden. WONINGBOUW. Fr. JANSSEN had in een vorige raadsvergadering zijn misnoegen geuit, dat de aannemer van de wo ningwetwoningen zo langzaam op schoot. Hij moet die woorden ech ter terugtrekken, nu hij 't werk programma van Ons Limburg heeft gezien. De aannemer is practisch bij, maar dat werkprogramma ziet dan ook uit. Daar vindt men o.a. in, dat de aannemer de wo ningen op de kerkdorpen uit de grond moet brengen en dan drie maanden zo moet laten liggen. Spreker vroeg zich af of een dergelijk werkprogramma in een tijd van woningnood wel verant woord is. Hij kon er met zijn ver stand niet bij, hoe zo iets mogelijk was. Daar zal in de toekomst toch eens wat beter op gelet dienen te worden, dat dergelijke kunststuk jes niet meer worden opgevoerd. Dat was het dan voor de laatste vergadering. De raad, die ditmaal Dr. Veraart uit haar gelederen miste, ging een en ander nog eens dunnetjes overdoen in een besloten zitting. J ponds-verpakking 6 f. 1.20 AU8ASTINE HOLLAND H.V. LEiostCUCHI Maandagavond opende de midden stand haar winter-programma met een vergadering in zaal „den Engel". De vergadering stond onder lei ding van de heer Fr. Janssen. In zijn voorwoord maakte hij de mid denstanders er op attent, dat bin nenkort een zeer intensieve controle zal worden gehouden inzake prijs aanduiding in de étalage's. Indien dit niet in orde is, zullen zonder waarschuwing processen-verbalen opgemaakt worden. Door hem werd ook kapelaan Geerits geïnstalleerd als geestelijk adviseur van de afdeling. Reeds 14 jaar was kapelaan gees telijk-adviseur geweest van de mid- denstands-afd. Hoensbroek, en het deed hem een groot genoegen thans in zijn nieuwe standplaats wederom te mogen werken voor de geestelijke belangen van de middenstander. Vooreerst wil hij „De Kern" her oprichten en voorbereidingen gaan treffen voor het organiseren van verdiepingsdagen voor leden en hun dames. Ook zal hij grote aandacht be steden aan de jonge middenstan ders, zowel jongens als meisjes. Hij zal trachten zo spoedig mogelijk een frisse K.J.M.V. en K.J.M.M.V. te krijgen, waarvan enkelen zullen worden gevraagd voor de „Kern groep". Met een oprecht dankwoord tot bestuur en leden, sprak dégeestelijk- adviseur de hoop uit, op prettige wijze samen te mogen werken met alle middenstanders. Als spreker trad deze avond op, de directeur van de Ned. Katholieke Slagershond uit Den Haag, de heer A.L.M. De Gruljter, die het onder werp behandelde, „Moeilijkheden en mogelijkheden van de zakelijke samenwerking tussen vader en zoon". De vergadering werd bijgewoond door afgevaardigden van de ver schillende onder-vakgroepen, die zich na de vergadering nog bezig hielden over de mogelijkheid van een middag sluiten van hun zaken. De vergadering werd door de leden beter bezocht als in het ver leden. Deze winter zal de midden stand nog drie avonden verzorgen. Jititii j SPECIALIST IN Nieuws uit Venray en Omgeving GBOENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigellngenbureau voor de Kerk dorpen. Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagavond 8 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o., waargenomen door Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Tel. 393 Uitsluitend 'voor spoedgevallen. GESLAAGD: Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, slaagde voor 't doctoraal examen in de Rechtsgeleerdheid: J.M.M. Neeteson. enveloppe, inhopdende bescheiden, de Bruijn, Hoenderstraat 24; dames parapluie, Swinkels, Smakt B 18b; damesportemonnaie m. inh., Kuij- pers, Stationsweg 31; broche, M. Hoedemakers, Stationsweg 31; br. herenglacé, E. Janssen, Kempweg 9; oorbel, J. Thomassen. Fr. Michelsst. 9; zilv. rozenkrans, v. Bergen, Lan- geweg 70; rode glacé, Dericks, Lang straat 34; zw. herendas, Groetelaars Veulen H 39; roodkindertasje met inh., Mommen, St. Antoniusstraat; rentekaart, Smits Hoenderstraatl7; gr. damesglacé, kindermuts, porte- monnaie m.inh., plastiek kinder- schort, br. alpino en breipen, Po litiebureau. H. FAMILIE. Dinsdag 5 nov. a.s. om 8 uur zal op San Damiano, Paterslaan, een filmavond worden gegeven, voor de leden van de H. Familie en de huisgenoten (kinderen boven de 16 jaar). Wij verwachten voor deze interes sante avond een grote opkomst. PATER VAN VELDHUIZEN WEER NAAR CHINA. Op verzoek van de kerkelijke overheid te Rome, werd aan pater Claudianus van Veldhuizen o.f.m,, oud-missionaris van China een ver zoek gericht, om als missionaris naar Formosa te vertrekken, om aldaar de geestelijke belangen van de daar aanwezige Chinezen te gaan behartigen. Deze Franciscaanse priester heeft dit verzoek aanvaard en zal spoedig naar Formosa vertrekken. Pater Claudianus is reeds jaren werkzaam geweest in de missie van Zuid-S jansie, In communistisch China en ontkwam daar nauwelijks de marteldood, na een zeer harde gevangenschap. In 1948 kwam pater Claudianus, ernstig ziek van de doorgestane ellende, in Nederland aan. Hij werd enkele jaren in het kloosterzieken huis te Venray verpleegd en her stelde hiertegen alle verwachtingen in. In 1951 werd deze missionaris benoemd tot directeur van 't Derde Ordehuis te Alverna. Hier schreef hjj het bekende boek over China „De eeuwige Phoenix", dat in 1951 uitgegeven werd bij de Franciscaanse Missiebond te Weert. In 1952 werd pater Claudianus benoemd tot magister van de fra ters te Venray en had aldaar een zeer drukbezochte biechtstoel. Momenteel is deze missionaris vicarius van het klooster te Vorden. Pater Claudianus van Velhuizen werd te Bodegraven geboren op 21 april 1906, trad in de Orde der Minderbroeders in 1925 en werd in 1926 geprofest en in 1936 te Weert priester gewijd. Na zijn priester wijding vertrok hij spoedig naar China. Met pater Claudianus zullen ho- penlijk nog enkele paters Francis canen meetrekken naar Formosa, zodat deze Nederlandse orde daar een nieuwe statie tot stand kan brengen en de eeuwenlange traditie van arbeiden onder de Chinezen blijft voortzetten. ZAAL WILHELMINA HEROPEND Zaal Wilhelmina, die in andere handen is overgegaan, heeft zater dag en zondag de bevolking van Venray laten kennis maken met een geheel gerestaureerde, modern ingerichte dans- en toneelzaal. Venray's Harmonie nam zaterdag afscheid van de heer J. Schaeffers en riep tevens de nieuwe zaalhou der een welkom toe. Carnaval in Lennen. In een bestuursvergadering van de Carnavalsclub „het Knolleke" te Leunen ^werd besloten een geldin zameling te houden voor de a.s. carnavalsfeesten. Als eerste inzet zal men een Bei erse avond houden. Wat de optocht betreft, zal men samenwerken met de Kom. De bedoeling is met Car naval op grootscheepse wijze voor de dag te komen. Steegsbroek krijgt electrisch Twintig gezinnen aan het Steegs broek krijgen electrisch. Met Kerst mis hoopt men met de werkzaam heden klaar te zijn.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1