25 cmt qvecUwpeiï DE GRUYTER De komende gemeenteraads verkiezingen Foto-bidprentjes eert Gelderse Rookworst alabastine. Torenbouw RANG is alleen RANG als er RANG op staat Een kwartje bewaard is geld gespaard Foor prima vis naar: P. THIELEN, Fishandel, Grotestr. 31, Venray Ingezonden Dodenherdenking te Overloon Firma v.d. Munckhof •In het plaatselijk bestuur ligt de eerste verdedigingslijn van onze democratie. Voor onze meer dan 2000 ge meenten en 11 provinciale staten breekt een belangrijk jaar aan: woensdag 28 mei 1958 gemeente raadsverkiezingen en woensdag 26 maart verkiezingen van de leden de provinciale staten. Men vertoont wel eens de neiging met een zeker schouderophalen over gemeenteraadsverkiezingen te spreken. Men vergeet dan echter, dat in het plaatselijk bestuur de eerste verdedigingslijn van onze democratie ligt, want een der be langrijkste kenmerken van een democratische staat is de mede zeggenschap der ingezetenen in 't plaatselijk bestuur. Bovendien kan geen ander offi cieel lichaam beter de belangen van hen, die zij vertegenwoordigen, be hartigen dan juist de gemeente raad. Gemeenteraadsleden kunnen zich bewust tonen, dat zij vertegenwoor digers zijn der gehele burgerij. Een blik over de veelheid van activiteiten ener gemeenteraad doet eenieder inzien van hoeveel belang zij voor haar burgerij kan zijn. Gegeven het behoud van een eigen plaatselijk bestuur is van gemeentewege immer een krachtig verweer geboden tegen onnodige of te snel doorgevoerde centralisa tie. Daarom dient de uitvoering van de eigen taak der plaatselijke ge meenschap aangepast te worden in de eisen van deze tijd. Dat betekent onder meer, dat de gemeenten, meer nog dan vroeger, moeten streven naar samenwerking met andere gemeenten. De gemeente moet zich bewust zijn van haar taak en functie in de streek, waartoe zij behoort en zij moet opkomen voor de behartiging der streekbelangen. Een gemeenteraad zonder samen werking met de burgerij en haar organisaties is tot een vruchteloze arbeid gedoemd. Hoe kan een gemeente een actie ve gezinspolitiek voeren, zonder dat verschillende plaatselijke orga nisaties haar adviseren over wo ningbouw en de rekreatiemogelijk- heden voor de jeugd. Particuliere initiatieven ten aan zien van de verkeersveiligheid blij ven initiatieven, wanneer de ge meente deze niet opneemt in haar uitgebreide zorg voor de verkeers veiligheid. Het werkterrein van de gemeen teraad is enorm groot: haar steun aan kerkgenootschappen; o.a. door de subsidiëring van kerkenbouw, toezicht op de uitleenbibliotheken en een verantwoorde -filmkeuring. Naast haar immense taak op on derwijsgebied, staat de zorg voor jeugdvorming en jeugdzorg: bijv. subsidie aan vrije jeugd- en sport organisaties, aanleg van sportter reinen en openbare speelterreinen en de bijzondere aandacht aan het probleem van de jeugdzorg. Op iedere gemeente rust voorts de plicht een daadwerkelijk aandeel te nemen in het streven tot be scherming, behoud en spreiding van de cultuur. Dit zijn voorwaar geen holle woorden; monumentenzorg, natuur bescherming, eventele subsidie aan zangverenigingen, muziek- en to neelgezelschappen. Nog is de agenda van de ge meenteraadsverkiezingen in vier jaar tijds niet vol. Vroeg of laat betrekt een gemeenteraad de ge zondheidszorg in haar besprekin gen. Bij een zo duidelijk plaatselijk belang als bijv. de kraamzorg, kun nen de gemeenten nimmer bij het rijk ten achter blijven. Gezondheidszorg heeft twee as pecten, ook een geestelijk: niet alleen uit een oogpunt van directe hulpverlening, maar ook vanwege de stimulerende invloed, welke van gezondheidszorg uitgaat voor de uitbouw van de geestelijke volks gezondheid over een breder ter rein. Naast stadsontwikkeling, stads uitbreiding en volkshuisvesting vindt ook de sociaie politiek, het maatschappelijk werk en maat schappelijke zorg een plaats in de raadzaal. De gemeenteraad bezit een breed arbeidsveld, dat zich nog aanvullen laat me t personeelsaangelegenheden middenstand, plattelandsaange legenheden, financiën en bedrijven en een algemene welvaartspolitiek. Gemeenteraadsverkiezingen bete kent actie, betekent ook planning. Want er moeten bepaalde belang rijke handelingen plaats vinden op bepaalde data. Het is daarom goed even aan die belangrijke data te herinneren. De dag der kandidaatsstelling voor de verkiezing van de leden der gemeenteraad is de derde dins dag van april, dat is dus: 15 april 1958. Op de dag der kandidaatstelling (dinsdag 15 april) wordt de lijst van kaddidaten ingeleverd tussen des voormiddags 9 uur en des na middags 5 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau of bij het door deze aan te wijzen lid van dat bureau ter secretarie van de gemeente, waar dit bureau geves tigd is. Elke lijst wordt ondertekend door ten minste 25 kiezers. De stemming heeft plaats op de 43ste dag na de dag der kandidaats stelling, dus op woensdag 28 mei 1958. De kiezer, die mededeelt ver moedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen, wordt op zijn ver zoek toegestaan bij volmacht te stemmen. Uiterlijk de veertiende dag voor die der stemming, dat is dus uiterlijk op 14 mei 1958 dient hij op een ter gemeente secretarie verkrijgbaar formulier het verzoek in, om bij volmacht te stemmen. Bij het verzoekschrift (op formulier) wordt overgelegd een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden, (formulier voor deze verklaring eveneens ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar) Het is van groot belang deze data goed in het vizier te houden. Aan deze officiële data gaat de groslijststemming van de partij vooraf. Welke is de procedure rond de groslijststemming Nadat de patijafdeling de kandi datenlijst op democratische wijze heeft samengesteld, adviseert een commissie inzake de volgorde op de lijst. Dit advies gaat terug naar de leden, die in een groslijststemming deze volgorde kunnen wijzigen. De partijafdeling bepaalt zelf de datum voor deze groslijststemming. Vorige week gaven wij U een uitvoerig overzicht van het vele werk, hetwelk de laatste 25 jaar in ons Dekenaat is verricht. Hier ruimden wij een speciale plaats in voor het vele werk van nè de bevrijding. Nu allen de handen ineen voor de grote opgaaf: „DE NIEUWE TOREN". Geeft elke week een kwartje of meer! Ook kunt U storten op de giro no. 136144, Parochie St. Petrus Banden, Venray, onder het motto „Torenbouw". Woonruimte Nu door de Regering de vorde ring van woonruimte wordt over wogen, omdat er in vele gemeenten nog steeds geen verbetering is, wil ik de aandacht vestigen op het feit, dat aan de Oude Oostrurase- weg al langer dan een half jaar een grote ruime woning onbewoond ligt. Wanneer komt daar eens ver andering in Een woningzoekende. LICHT-BEPERKING We hebben in Venray een tijd gekend, dat vanaf reeds vroeg in de avond overal de lantaarns licht gaven, ook 's morgens, dikwijls meer dan nodig was. Dat is nu veran derd. 's Morgens nergens geen een lichtpunt meer. We zijn van 't ene uiterste in 't andere gevallen Dat er bezuinigd wordt is zeer goed, maar vooral bij donker weer als het vorige week was, mocht er 's morgens toch op de kruispunten wel een enkel lampje branden. Een arbeider. Zondagmorgen is in Overloon, op de Britse militaire begraafplaats de jaarlijkse dodenherdenking ge houden. Om 10.15 uur werd in de Uitsluitend tot en met dinsdag bij elke aankoop van f 5.- De Gruyter-artikelen keuze uit: Extra fijne Gelderse Rookworst 123 ct fijne Gelderse Rookworst 114 ct Bovendien, zoals bij iedere aankoop een gratis kassabon. Voor 10 gulden aan kassabons betaalt De Gruyter EEN GULDEN CONTANT uit'. EN BETERE WAAR-EN 10 PROCENT»ALLEEN DE GRUYTER nieuwe kerk een plechtige hoogmis opgedragen, speciaal voor de ge vallenen in de tweede wereldoorlog. In een stille voettocht ging het daarna naar de begraafplaats aan de Vierlingsbeekseweg. Daar sprak de heer G. van Heusden, voorzit ter van het oorlogsgravencomité, afdeling Overloon. Hij begon met zijn spijt er over uit te spreken, dat de Engelse gas ten bericht van verhindering had den gezonden; wel hadden zij een krans gezonden. Daarna legde de heer van Heus den een tweetal kransen, een van het Nederlandse Oorlogsgraven comité en een van de derde Britse infanterie-divisie, die in oktober 1944 Overloon bevrijdde. Tenslotte legde oud-burgemeester A. Jans van Overloon, een krans namens een Engelse generaal. Na een kort gebed, uitgesproken door pastoor M. van Boxtel van Overloon, werd „The Last Post" geblazen door een hoornblazer uit Vierlingsbeek. De fanfare van Vierlingsbeek speelde tot slot het Engelse en het Nederlandse volkslied, terwijl de vlaggen van Engeland en Neder land, die eerst halfstok hadden ge hangen, naar de top vandevlagge- mast werden gehesen. HET LEVEN IS WEER DUURDER GEWORDEN. In september j.l. zijn de kosten van levensonderhoud in ons land opnieuw gestegen, zo blijkt uit een mededeling van het centraal bureau voor de statistiek. De voornaamste stijgingen deden zich voor bij de niet-voedingsmid- delen als vaste brandstoffen, kle ding en schoeisel. Voor groenten, fruit en eieren werden stijgingen waargenomen. Waterwittebrood, aardappelen, vlees en zoute haring werden iets goedkoper. Kerkrade gaat talen leren De bevolking van Kerkrade, die tijdens het derde wereldmuziek concours in augustus 1958 gastvrij heid zal verlenen aan zeker 5000 buitenlandse bezoekers, gaat eens gezind de schoolbanken opzoeken om moderne talen te leren. Het geschiedt in openbare avond lessen, die door het Stichtings bestuur gratis aan de Kerkrade naren worden aangeboden. De massale lessen beginnen maan dag 4 november voorlopig in een grote cafézaal, later, naargelang de behoefte, in meer zalen. Erkende leraren zijn bereid onderricht te geven in eenvoudige conversatie. Behalve Frans en Engels prijkt ook Italiaans op het lesrooster. Duits hoeven de Kerkradenaren niet te leren, als grensbewoners hebben ze daarmee geen last. voor 1001 karweitjes Uw huis! Met ALABASTINB doet U wonderen in Uw huis. U kunt met ALABASTINE o.a, nu zelf scheuren, kieren en gaten in muren en plafonds dicht maken, losse tegels vastzetten, ruwe hout- oppervlakken glad maken, naden tussen board opvullen, enz. ALABASTINE zet uit bij het drogen. U koopt het bij Uw drogist, ijzerhandelaar of verlwinkel. het wondermiddel Ook verkrijgbaar l.q t eoods^verpakkitig f. 1.20 P^-| Voor gratis folder met zeer aan- trekkelijke visrecepten. Aangeboden door bet Produklscbap voor j Vis en Visprodukten. ,Vis is licht verteerbaar, smakelijk Vele soorten 1 Vele bereidings- en rijk aan goede voedings- wijzenI Breng afwisselend deze Stoffen.Vis schenktU bovendien soorten op tafel:1 rijke mogelijkheden tot afwisse ling. Schelvis, schol, verse makree?, Wijting, diepvries I Zend deze boq in open enveloppe (waarop 4 ets. postzegel) aan: Voorlichtingsbureau voor de Voeding, afd. Vis. IJ muiden.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4