U slaapt heerlijk P. VAN OPBERGEN SPORT 4jet HQaimluUi fashion uujt mwdsUeL Manchester kleding Magazijn „De Zon" op zo'n prima matras en onder lekker warme dekens V.h. C00PMANS frou-frou Klein boerenbedrijf in Limbnrg beeft economische bestaansgrond. KOU, GRIEP, DAM PO UU4&2 BALATUM Cocoslopers Karpetten Trap- en ganglopers Chinamatten Slaapkamermatten Keuken- en gangmatten Tafelzeil Tafellinoleum Plastic Kachelzeiltjes Balatumloper alle br. Cocos boorband JanssenCIevers Al is 't weer guur en koud, 'i is die U warm houdt. van Textiel en Modes Grotestraat 24 Een student ging door een stad. tsr II II II verdubbelt Uw spaargeld LLTB steit minister Mansholt in ongelyk. De Limburgse Land- en Tuin- bouwbond heeft een enquête inge steld naar de situatie in de Lim burgse land- en tuinbouw, teneinde daarmee te bewijzen, dat minister Mansholt ongelijk heeft, als hij zegt, dat het kleinbedrijf geen eco nomische bestaansgronden heeft. Dit probleem is juist voor Lim burg van belang, omdat volgens cijfers van de LLTB ruim 20 pet der bedrijven maximaal 4 ha omvat en ruim 24 pet maximaal 7 ha. De bond constateert allereerst, dat de minister van onjuiste cijfers uitgaat en concludeert dan, dat niet de grootte van het bedrijf de levensvatbaarheid uitmaakt, maar de bedrijfsstructuur en de bedrijfs voering. Dr. Mansholt noemt voor Lim burg een totaal van 19.000 land en tuinbouwbedrijven van wisselen de grootte. Maar, zo wijst de LLTB-enpuête uit, er zijn in totaal slechts 13.427 zuivere land- en tuinbouwbedrijven, 1901 zogenaamde renteniersbedrij- ven en 990 .bedrijven, waarvan de eigenaars neveninkomsten hebben. Het aantal zuivere landbouwbe drijven beneden de 4 ha waar een gezin (ouders en kinderen) een bestaan op vindt hetgeen nood zakelijkerwijs een slecht bestaan moet zijn is zeer gering. De Limburgse landbouwers op 't bedrijf van 4 ha hebben hun be drijfsvoering namelijk zeer geïn tensiveerd, door naast de landbouw nog andere bronnen van inkomsten in hun boerderij te vinden, bijv. door gehele of gedeeltelijke over schakeling op tuinbouw, of door kippen- of varkenshouderij. Daardoor kunnen zij ofschoon hun grondgebied zeer klein is nog een redelijk bestaan vinden. De bond verzet zich tegen de ministeriële voorstelling van zaken daar de minister in zijn berekenin gen alle bedrijven boven 1 ha op neemt, ongeacht of de bedrijfslei der [zijn hoofdberoep elders heeft, neveninkomsten heeft of rentenier is. In zijn commentaar op de enqu ête zegt het hoofdbestuur, dat de Limburgse kleine bedrijven econo- nomisch volkomen verantwoord zijn nog afgezien van vele sociale voor delen. Zij vragen niet om bijzon dere voorzieningen. De garantieprijzen voor 't grote bedrijf, aldus de LLTB zijn vol doende om de eigenaars van het kleine bedrijf een goede boterham te verzekeren. De bond heeft voorts de overtui ging, dat in moeilijke tijden juist het kleinbedrijf dat meestal een f amilieaangelegenheid is grotere weerstand bezit dan de grote boer derijen. Als „gezinstaak" is het immers beter in staat de tering naar de nering te zetten dan de grotere bedrijven, omdat deze meer vaste lasten hebben als afschrijving ma chinepark en personeel. Het onderzoek van de bond geeft verder aanwijzingen voor een auto matische sanering van onderuit. Het blijkt namelijk, dat 't aantal kleinste bedrijven is verminderd. In 1930 telde Limburg 8182 be drijven van 3 tot 10 ha; in 1955 8492, terwijl de gemiddelde grootte toenam van 8 tot 6.50 ha. Bij de grotere bedrijven steeg de gemiddelde oppervlakte van 15 tot 16.50 ha. Het vraagstuk der jonge boeren, dat in de jaren dertig zeer ernstig was, bestaat niet meer. Rekening houdende met 't nor maal afvloeien naar de industrie en andere sectoren, kan gesteld worden, dat voldoende boerderijen beschikbaar zullen zijn voor de jonge generaties. De LLTB meent, dat dit ver schijnsel grotendeels aan zijn in tensieve voorlichting aan de gezin nen is te danken. zware hoofd- en borstverkoud heid. diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met S.V.V.-nieuws Afgelopen zondag heeft op alle fronten voordeel gebracht voor SVV Het eerste speelde inJHaslou een goede partij, al bracht de onzeker heid van de keper de overwinning wel eens in gevaar. Het is echter toch 4-3 gebleven, zodat de puntjes mee naar huis kwamen. Morgen mag men proberen om tegen O.C.V.S. uit Ophoven de beide punnen te bemachtigen. Dit kan als er gespeeld word voor wat men waard is. Het tweede dat de derby tegen Wittenhorst 2 tot een goed einde bracht met een 2-0 overwinning heeft zondag vrij. Het derde verraste vriend en vijand door in een harde wedstrijd Melderslo verdiend te slaan en mag morgen tegen Meterik dat zelfde spelletje proberen te spelen. Het vierde, dat vrij was, komt nu in het veld tegen Brughusia, dat op eigen terrein een niet te onder schatten tegenstander is. Laten ze het voorbeeld volgen van het 5e, dat zondag Meterik op eigen terrein een 5-2 nederlaag bezorgde. Het vijfde speelt zondag de derby tegen Horst. Zowel de wedstrijd van het 3e als van het 5e beginnen om 12 uur. D.I.S.-nieuws DIS 3 speelde zondag een prima partij voetbal tegen het 2e elftal van hun club. Door hun enthousias me en harde werken wisten zij zelfs de leiding te nemen. Voor de rust scoorde het tweede nog een tegen- goal. Na de rust echter nam DIS 2 het heft in handen en wist langzaam maar zeker de stand op te voeren tot 6-1. Om 4 u. werd een aanvang ge maakt met de veteranen wedstrijd. Z.E. heer Pastoor was het eerst aan bod door hem werd de aftrap gedaan Het werd een spannende wedstrijd met Wanssum iets in de meerderheid, welk zij voor de rust in een 2-0 voorsprong wisten om te zetten. Na de rust waren de rollen ge keerd, en wist DIS, door haar iets jeugdiger spelers de achterstand in te halen. Door beide clubs werd daarna nog eenmaal gescoord, dus moesten uiteidelijk de strafschoppen de beslissing brengen. De Oirlose veteranen wonnen dit en werden winnaar van de beker. Morgen gaat DIS 1 naar Tienray, nog maar zelden brachten ze daar de puntjes van mede. Ook morgen zal dit moeilijk zijn, mede door de afwezigheid van hun keeper, die met een gescheurde pees voorlopig wel zal moeten rusten. Als er ver loren moet worden, zorg dan dat het eervol is. Het tweede krijgt Konenberg op bezoek, een onbekende tegenstander, waarvan echter gewonnen kan worden. Het derde gaat naar Ysselsteyn, en kan, als het speelt voor wat het waard is, toch 1 puntje mee naar Oirlo brengen. SPECIALIST IN HENGELSPORT Zondag hield de Hengelsportver eniging 't Alvertje haar eerste onderlinge concours. Na een zeer sportieve kamp, die de spanning er tot de laatste minuut in hield, waren de prijzen als volgt: Senioren, K. Groetelaars, 115 gr, (Koning); W. Linders Geijsteren, 110 gr; J. Rutten Wanssum, 90 gr; Claassen Venray, 88 gr; Th. San ders, Ysselsteyn, 55 gr. Junioren, le pr. Th. Groetelaars 90 gr. Bij de junioren was echter geen koningsschap verbondenomdat^deze geen lid kunnen worden voor hun 18-jarige leeftijd. enz. enz. Alles wordt bezorgd fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Julianasingel 2 v/ Van prima warmge- tint suède, in elegante, jóngmakende model len. 'n Jal-schoentje heeft Slles... kom mor gen passen! Henseniusstraat 8 VENRAY Windbrekers, kletiervesien, pantalons en plusfours in alle maten voorradig. Langstraat 49 Telefoon 281 U kunt ér tegen, met deze voorbeelden uit onze wintercollectie. Sportief poplin Jack met wollen teddy-voering - elegant capuchonmodel - deelbare rits sluiting en aparte sierstiksels op pas en mouw maten 36-46 Uni- en ruitmelton pantalons div kleuren en ruitstellingen maten 38-46, Ruitmelton kinderjacket, vleu gelrug, deelbare ritssluiting maten 3-1 2 Uni- en ruitmelton kinderpan talons in div. kleuren en ruit stellingen. vanaf maat 50 Jac. Fonck Venray Student R. Verwer uit Tilburg vroeg in Eindhoven aan een aantal Edah-klanten hun mening over de AER0THERM-GER00STER0E E0AH-K0FFIE. Het resultaat was verbluffend. Na nauwelijks 6 maanden verkoop blijken de gebruikers zó enthousiast te zijn, als in de koffie-geschiedenis van Nederland nog niet is voorgekomen. Zó denken Edah-klanten er over y Meur. F. M. B-F. Kastanjel. 85 Eindhoven Vroeger dronk ik zelden koffie. Alleen uit beleefdheid moest ik soms wel eens meedrinken. De laatste vier maanden ben ik dank zij de nieuwe rooster-methode weer met plezier koffie gaan drin ken I Deze geroosterde-koffie vind ik heerlijk pittig, de vervelende brandsmaak proef ik hier nu niet. Ook mijn huisgenoten vin den mijn koffie, de EDA H-A eror therm-geroosterde koffie, over heerlijk. Dit is mijn prettige ervaring met Edah-ko/pe. Aerotherm-geroosterde EDAH-KOFFIE: Blijft veel langer vers. De beste voor Uw gezondheid. Fantastisch van smaak en geur. Kost niets extra's. X Mevrouw M. L. Leonardusstr. 103. Eindhoven De koffie vind ik geuriger en smakelijker. De Aerotherm-ge roosterde Edah-koffle is zuini ger in het gebruik, de kleur is dieper. Niet gemalen blijft de koffie langer vers. y Mevr. L. A. B. Venstraat 77, Eindhoven. Als ik de Edah-Aerotherm-ge- roosterde koffie ruik dan heb ik er al trek in. De geur is zo uitstekend, dat ik deze koffie aan iedereen kan aanraden. KASTEEL- van AS voor O w cent Bij elk pak van 250 gram AEROTHERM-GEROOSTERDE Edah-Koffie

Peel en Maas | 1957 | | pagina 2