Een parochie in Wenen VéGé-Cacao mi Laat ze tweede pakje halve prijs IO Uit Peel en Maas 60 cent met 12 geldzegels 30 cent (met 6 geldzegels) De landbonw op de zaad- gronden Wereld-paardendag P.D.V. De Zwaluw Zaterdag 19 October 1957 No 42 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 1 PEEL EN MAAS W DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WT?f?TfRT AT» UHOR VPNR4Y CM HM^TRPIfPN ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. por ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV CrCflVOljAU V UUiA V EriNlin I 1-fll V/JYIO X PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITENVENRAY f 1.60 Pater Caecilius Meurs, die hier jarenlang de belangen der fransis- kaanse missiën heeft behartigd en op verschillende plaatsen assistentie mocht verlenen, is onlangs over geplaatst naar Oostenrijks hoofd stad Wenen, waar hij thans werk zaam is in een parochie. Op ons verzoek zond hij ons een artikel waarin we kennis kunnen nemen van de moeilijkheden die de katho lieke priester daar ondervindt bij zijn arbeid. WENEN Wenen, middelpunt van de we reld, de stad van waaruit Europa werd beheerst. De stad van wereld faam, gelegen aan de schone blau we Donau, de stad van de oude Congressen, waarin de wereld politiek werd gemaakt en van samenkomsten uit de hele wereld. Op het moment dat ik dit schrijf, is er de grote atoom-conferentie bezig. Wenen, de stad, die over de hele wereld bekend is. Haar cultuur is beroemd, Staatsopera, Burgtheater zijn woorden, die alles zeggen aan het muziek- en toneelminnend pu bliek. Wenën, stad van wereld betekenis, wat onder anderen tot uiting komt in haar prachtige oude gebouwen, haar musea's, monu menten en kerken. Het is een grootse stad en het oude Wien bleibt Wien is nog steeds waar. Twee grote oorlogen hebben zelfs haar eigen karakter niet kunnen veranderen. Wien bleibt Wien, on danks de duizenden mensen, die er komen uit andere landen, ondanks de duizenden vreemdelingen, die er wonen en werken, ondanks de tientallen talen, die er gesproken worden. BESLISSENDE ROL Wenen ligt niet ver van het ijzeren gordijn. Het heeft al eens in de geschiedenis een beslissende rol gespeeld voor Europa, toen de Turken voor Wenen lagen. Waren ze doorgebroken, dan was heel Europa verloren geweest. Nu ligt een andere macht voor de poorten van Wenen, het Communisme en als dat doorbreekt is Europa we derom in levensgevaar. Zal Wenen voor de tweede maal die slag winnen Dat zal alleen mogelijk zijn, wanneer deze stad een bolwerk van Christendom is. Al kan het trots wijzen op de burcht van naastenliefde, die het zich toonde voor de vluchtelingen, toch wordt men soms angstig te moede. Zeker Oostenrijk is een katholiek land. Wenen is een katholieke stad, maar het is de vraag of dat zo blijft, zelfs blijven kan. Reeds nu al moet men er op wijzen, dat vele, vele Christenen, alleen nog maar Christen in naam zijn, dat er weinig echte geloofsbelevenis te vinden is. Enerzijds is daar het gebrek aan priesters mede oorzaak van. Wist U, dat alleen al het Bisdom Wenen 30 parochies niet van een enkele priester kan voorzien. Wist U, dat de bisschop van Wenen 150 kapelaansplaatsen niet kan bezetten en dat bijna alle parochies onder bezet zijn. Hoe kan een volk katholiek blij ven, als het godsdienstig niet ver zorgd wordt. Hoe gelukkig is Nederland dan wel niet.... Hier in Oostenrijk vormt het priester-tekort een enorm probleem. Veel vluchte lingen-priesters werken hier al. Ook andere buitenlandse priesters komen te hulp, maar nog altijd is het niet genoeg. Dat is ook de reden geweest waarom Mgr. Jochyms, de bisschop van Wenen, aan de Nederlandse Provinciaal der Paters Franciska- nen om priesters vroeg. Nadat reeds enkele voorop zijn gegaan, o.a. pater Benjamin, heeft men dan in september een hele parochie ter verzorging overgeno men. Vier Franciskanen zijn dan in september begonnen in een parochie met ruim 20.000 zielen, terwijl een groots uitbreidingsprogramma er worden 2000 woningen bijge bouwd nog een grotere aanwas op zeer korte termijn kan doen verwachten. De parochie is over wegend rood. Van de 20.000 mensen zien we er 's zondags nauwelijks 1000 in de kerk. Dus nog geen 5 pet. vervult zijn plichten. GEEN KERK. Er is in die hele parochie echter geen kerk. We moeten ons maar behelpen met een kloosterkapel van de zusters, met plaatsruimte voor nog geen 400 mensen. Hoe dat zo komt? Op 1 jan. 1940 werd deze pa rochie gesticht in deze nieuwe wijk. Toen was het oorlog en onder de oorlog behoefde men niet aan ker kenbouw te denken. Toch breidde de parochie zich uit. Na de oorlog kon van bouwen niets komen omdat er geen geld was. Het is een uitgesproken ar beidersparochie, waarin de mensen het geld slechts zeer moeilijk kun nen missen. Reeds tweemaal is men aan het sparen geweest en men was al een heel eind op weg. Maar tweemaal heeft de geldontwaarding alle moeite vergeefs doen zijn. Niet alléén de kerk ontbreekt, ook een jeugdhuis. We zitten nu in een oud bouwvallig huis, waar van de vloeren verrot zijn en de deuren niet meer sluiten. Vochtig en nat, met iedere dag nieuwe paddestoelen op andere plaatsen. Aan reparatie is niet te denken, de bouwval had al lang gesloopt moeten zijn. Is het een wonder, dat de jeugd dan liever naar elders trekt, naar de duizend-en-een amusementsge legenheden, waarvan 't merendeel beter is, dat men er niet komt. Is het een wonder, dat men nog liever naar het socialistische jeugd huis trekt, dat hier onlangs is op gericht en er inderdaad keurig uitziet. Zó krijgt men de jeugd en de volwassenen niet bijeen. We kunnen het zaaltje van een naburige parochie wel eens lenen maar het ligt te ver en kost te veel. Natuurlijk staat een behoor lijk jeugdhuis ook op ons program ma, met een goede vergaderzaal, goede accomodatie en zelfs een gelegenheid voor het draaien van films. Maar het kan niet, want er is geen geld. Zo staan we voor de grotere jeugd en voor de kinderen met niets. We kunnen geen films, geen lichtbeelden, geen muziek en geen dans bieden, omdat er geen geld is. Iedere schilling (ongeveer 14 cent) moet drie-viermaal worden omgedraaid voordat hij wordt uit gegeven. Het enigste contact wat we met de jeugd hebben, is het godsdienst onderwijs op de scholen. Door gebrek aan priesters echter komt dit ook weer op enkele schouders terecht en 25 uren ka- techismus is geen zeldzaamheid. Zo blijft er weer te weinig tijd over voor het andere zo dringend nodige parochiewerk. Trouwens er is ook geen katholieke school. We mogen les geven in een open bare school, waar, naast enkele goede krachten, ook socialistische en niet-katholieke onderwijzers werken. Wat kunnen we de jeugd dus meer bieden dan wat woorden en wat enthousiasme en dat is niet veel... Zeker niet, als socialisten en andere veel meer kunnen bieden. WEINIG BEMOEDIGEND is het beeld dat ik U schetsen mag. Toch staan we hier aan een front, aan een zeer belangrijk front, waarvan een der hoektorens onze te boüwen kerk en ons te bouwen jeugdhuis is. Een hoektoren, die niet gebouwd kan worden, omdat er geen geld is.... Weet U misschien raad en kunt U misschien de vier franciskanen helpen, die in dat schone Wenen het gevecht van hun leven voeren, tegen socialisme, kerkloosheid, materialisme en armoede. Het zal een druppel zijn op een gloeiende plaat, maar vele druppels maken de plaat koud en het gaat sneller naarmate de druppels groter zijn en vaker vallen. Er zijn mensen, die 't helemaal niet leuk vinden, dat de Russen nu het eerst met een kunstmaan op de proppen zijn gekomen. Maar dat lag toch wel in de lijn der verwachtingen. Immers, wie heett er het eerst en het meest be hoefte aan kunstmanen? Dat zijn toch zeker wel de Rus sen. Waar worden er gemakkelijker en het meest mensen naar de maan gewenst dan in Rusland Er mogen daar dan nog vele dingen zijn, waar men behoefte aan heeft, het meest echter wel aan voldoende manen. Het is toch reeds bekend, dat er in Rusland, alwaar verschillendei op de nominatie staan om naar di maan te gaan, er althans heen ge wenst te worden. De behoefte aan voldoende maan- ruimte is daar dus wel een nijpend probleem. Nu hebben ze dus zo'n proef- maan de ruimte in geslingerd en waarachtig, het ding is daar blijven hangen. Het komt niet terug. En als het ooit gaat vallen, dan blijft er vermoedelijk toch niets van over. Maar hiermede is toch bewezen, dat men in elk geval naar de maan kan. En op dat wonder schijnt nu de wereld te hebben zitten wachten, althans de geleerden. Want ieder gewoon mens wist dat al lang. Hoeveel mensen gaan er niet dagelijks naar de maan, nietwaar? Dat is zowel in het zakenleven als vooral ook in de politiek een bekend verschijnsel. Alleen de aarde-onderzoekers schijnen daarvan nog niet van overtuigd te zijn. Voor hen vormt dit kunstmaantje daarvan pas het eerste bewijs. Die geleerde lui vormen dan nu ook al het plan om over een jaar of tien, twintig, geregeld naar de maan te gaan. Tja, daar begint het op te lijken als je zo de Russen en Amerikanen tegenover elkaar hoort opschep pen. Ik vraag me alleen af wat dan tezijnertijd daar op de maan be kokstoofd zal worden. Het is zeker, dat de Russen en de Amerikanen daar tegelijk of vlak na elkaar zullen aankomen. Daar zijn die lui dan helemaal op elkaar aangewezen, zonder pu bliek om voor hen te klappen als ze een propagandarede houden. Er zal voor hen dus niet veel anders over blijven dan vredig met elkaar te gaan zitten eten en drin ken op de maan. En dat lijkt me ook een prima oplossing. Alle Russen en alle Amerikanen naar de maan. Dan krijgen we vermoedelijk eindelijk een vredige aarde. Als die lui nu maar eerst allemaal naar de maan zijn gegaan, staat het verkeer daar naartoe automatisch stil, want niemand weet verder hoe hij er komen moet. Dat vertellen ze ons niet. Laat, ons er ook niet nieuws gierig naar zijn, want zij zitten daar goed en wij hier ook. Dan kunnen we hier eindelijk weer in vrede ons potje koken, zonder wodka, zonder milkshake of cock tail, maar gewoon boerekool met worst en een glas bier. Stel je eens voor: zó 'n wereldWat 'n rust We moeten met z'n allen maar een reclame-campagne beginnen in Amerika en in Rusland. „Ga naar de maan Doe het nu Laten we daar een fonds voor vormen, geliefde toehoorders. Als dat lukt, dan kunnen wij tenminste onze eigen boontjes weer doppen en ons eigen potje koken. Op ondergete kende kunt u dan weer volop rekenen. POLLEPEL. ;r van 18 oktober 1913 Onze oud-dorpsgenoot, de Eerw. pater E. Odenhoven C.ssR. te Paramaribo ging op 20 oktober zijn gouden kloosterfeest vieren. van 12 oktober 1907 Bij Kon. Besluit werd met ingang van 1 november benoemd tot directrice van het post- en telegraafkantoor te Venray mej. J. Huijs, thans in gelijke betrekking te Monster. Tot bestuursleden van de Fanfare St. Cecilia werden gekozen de heren Frans en Jac. Hoedema- kers. De Firma Haché, Kallaert en De Braekelière vroeg vergunning tot het plaatsen van een verticale verplaatsbare locomobile voor het in werking brengen van een kalk en trasmolen op het perceel van Huize St. Servatius. De heer Willem Wijnhoven vroeg eveneens vergunning tot het plaat sen van een stoomketel en het In werking brengen van een hout zagerij en graanmolen aan de Leunseweg. Maandagmorgen werd door de grondwerkers aan het vrouwen krankzinnigengesticht alhier het werk gestaakt. De dag werd door gebracht met markthouden en.... drinken, zodat vóór 12 uur al ver schillende een proces-verbaal had den wegens dronkenschap. Dinsdag morgen werd het werk wederom onder de oude voorwaarden hervat. van 21 oktober 1911 De heer Adriaan Schilleman, leerling van de Rijkskweekschool te Maastricht slaagde voor het examen vrije- en orde-oefeningen gymnastiek. Op de markt betaalde men voor biggen tussen f 5 en f 6.— per stuk. Te Oirlo daalde een lucht ballon uit Essen. Bij ieder pakje het Bovendien bij iedere f 5.- aan boodschappen 50 gram room-carameSs cent Z>ób &zvpt eeM&zojo/ Deze aanbiedingen zijn alleen geldig In district Oost-Brabant en Noord-Limburg Hernieuwd onderzoek door het L.E.I. In 1949 heeft het Landbouw Eco nomisch Instituut in opdracht van het ministerie van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw een onderzoek ingesteld naar de toestand van de landbouw op de zandgronden, en in het bijzonder naar het vraagstuk van de kleine bedrijven. Over dit onderzoek is een rap port verschenen, getiteld: „Het kleine-boerenvraagstuk op de zand gronden". In dit rapport is grote aandacht geschonken aan de pro blemen van de arbeidsvoorziening en werkgelegenheid op bedrijven van verschillende grootte, alsmede aan de afvloeiing van boerenzoons naar andere beroepen. Het bleek dat, vooral op de grotere bedrijven het vraagstuk van de jonge boeren zoons acuut is. Er bestaat nl. de neiging meer dan één zoon in het boerenvak op -te leiden en op het bedrijf te houden. Vele van deze boerenzoons moeten dan op latere leeftijd de landbouw de rug toe keren. Ze zijn dan vaak te oud om nog een opleiding voor een ander beroep te ontvangen. Ze worden dikwijls ongeschoold arbeider en bereiken een plaats in de maat schappij, welke niet zo hoog wordt gewaardeerd als de plaats van de vader. In het rapport is eveneens aan dacht besteed aan de toestand met betrekking tot de verkaveling en ontsluiting, de splitsing van bedrij ven, de bedrijfsvoering, de mecha nisatie, het onderwijs en de be roepskeuze van boerenzoons. De uitkomsten van het onder zoek in 1949 hebben bij de betrok ken instanties de behoefte doen ontstaan om de ontwikkeling van de toestand op de zandgronden zo nauwkeurig mogelijk te blijven volgen. Dit gold in het bijzonder voor de arbeidsvoorziening en de werkgelegenheid. Daarom werd vier jaar later in 1953 dus in vijf gemeenten het onderzoek herhaald. Ook hier over is een rapport verschenen. Het draagt als titel: „De ontwik keling van het kleine-boerenvraag stuk op de zandgronden (periode 19491953)". Bij dit onderzoek waren 4000 boeren betrokken. Thans weer vier jaar later zal wederom een hernieuwd onder zoek plaats vinden in negen ge meenten. Voor Brabant en Limburg heeft men de plaatsen Rijsbergen, St. Oedenrode en Nederweert ge nomen. In totaal zullen 6200 boeren het verzoek krijgen een vragenlijst in te vullen. Door dit hernieuwde onderzoek hoopt men een nauwkeurig inzicht te verkrijgen in vragen als: doen zich veranderingen voor in de aan tallen bedrijven en waardoor wor den deze veranderingen veroor zaakt In welke mate draagt een intensivering van de bedrijfsvoering bg tot een vergroting van de werkgelegenheid op de bedrijven Kan er een verbetering in de wijze van afvloeiing worden geconsta teerd, d.w.z. verlaten meer boeren zoons de landbouw direct na de lagere school en volgen zij een vakopleiding Naar welke beroepen gaat de voorkeur uit van de zoons, die buiten de landbouw werk zoeken Welke betekenis hebben de loonbedrijven op de zandgronden, zoals loonploegers, loondorsers.e.d. We kunnen het slechts betreuren dat Venray in dit onderzoek niet is betrokken. Venray waar het tekort aan landbouwgrond en mogelijk heden langzaam acuut gaat worden, waar men staat op de drempel van de industrialisatie en herverkave ling, zou een uitstekend object zijn geweest, terwijl daarnaast het gemeentebestuur in afwachting nog steeds van het sociologisch rapport hier een goed houvast aan had voor haar toekomstig be leid ter zake. Estafette te paard In Brabant en Limburg. Op 29 oktober herdenken de rui ters uit de gehele wereld de dag van het paard. Deze wereld-paardendag werd op initiatief van Dr Gustav Rau vast gesteld. Op deze dag hielden de landelijke ruiters van Duitsland reeds verschillende malen een esta- fetterit naar Warendorf. In Warendorf, de stad waar de bekende Duitse rijschool gevestigd is en waar de zetel is van het ceir- traal Duitse stamboekverband zal morgen zondag een gedenkteken worden onthuld ter herinnering aan Dr Gustav Rau, stichter der Duitse landelijke rijverenigingen en initia tiefnemer tot het instellen van een wereldpaardendag. Op voorstel van de voorzitter van de, Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke Rijverenigingen is deze estafette te paard niet beperkt tot Duitsland alleen, maar namen ook landelijke ruiters uit België en Nederland hieraan deel. De estafette is als volgt gereden: jl. donderdag overhandigden de landelijke ruiters van de Belgische joneeboprenbond aan de eerste landelijke ruiter van de Bond van Landelijke Rijverenigingen van de N.C.B., aan de grenspost Meersel- Dreef, een bericht vervat in een oorkonde. Bij de oorkonde van de Belgische landelijke rijverenigingen werden een oorkonde gevoegd van de Ne derlandse landelijke ruiters uit Brabant, die de berichtenkoker over een route van 113 kilometer vla de plaatsen Ulfenhout, Bavel, Gilze Rlel, Goirle, Hilvarenbeek, Diessen Middelbeers, Oirschot, Son, Breu ghel, Mierlo en Deurne brachten naar de Brabants-Limburgse grens en wel bij het dorp Ysselsteyn, alwaar de berichtenkoker werd overgenomen door de landelijke ruiters, aangesloten bij de Lim burgse Bond van Landelijke Rij verenigingen. De overhandiging te Ysselsteyn had gister vrijdag in de loop van de middag plaats. Nadat ook van de Limburgse landelijke ruiters een groet en boodschap was gevoegd bij de oor konden uit België en Noordbrabant, ging de berichtenkoker onmiddel lijk door, zodat deze heden zater dag bij de grens-overgang Herun- gerweg te Venlo overhandigd wordt aan de landelijke ruiters uit Duits land, die op hun beurt de berich tenkoker in galop naar Warendorf voeren, waar deze morgen zondag, bij gelegenheid van de herdenking van Dr Gustav Rau, in de namid dag wordt overhandigd. Hieronder laten we dan de kam pioenschappen volgen van de jonge duiven en het generaal kampioen schap van dit seizoen. Reclames kunnen ingediend worden tot uiter lijk 2 november a.s. De nog ont brekende uitslagen zijn vanaf heden avond bij P. Schellen verkrijgbaar. Kampioenschappen vroege jongen 1. Crooyftians, rgn. 515074, 6959 p 2. A. Loonen, rgn. 616601, 6137 p 3. P. Kersten, rgn. 1012282, 5876 p 4. P. en J. Hendriks, rgn. 515324, 5835 p. 5. vd. Munckhof-Poels, rgn. 515529, 6. idem,Prgn. 515528, 5660 p. Kampioenschappen late jongen 1. M. Tonen, rgn. 594933, 5940 p 1. v.d. Munckhof-Poels, rgn. 515532, 5940 p. 3. Lormans, rgn. 514931, 5834 p 4. Emonds, rgn. 515788, 4839 p 5. J. Verstegen, rgn. 515280, 4708 p Generaal kampioen onaangewezen 1. P. en J. Hendriks 72944 punten 2. Jac. Arts 68036 3. G. Philipsen 67797 4. P. Si rij bos 67626 5. vd. Munckhof-Poels 67497 Generaal kampioen aangewezen 1. P. en J. Hendriks 49752 punten 2. vd. Munckhof-Poels 48159 3. J. Verstegen 40429 4. P. Strijbos 38865 5. A. Willems 35434

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1