THOMASSEN Gezond en gegrond beroep op FORTEX Ovicide opening INALFA velours Wist II.... Bel bij brand 392 Zaterdag 21 september 1957 No 38 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNOHHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PE^KWABTAAIfuTo'BUITENVEN"KAY"f^UGO". GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 Gouverneur legt eerste steen voor uitbreiding In onze serie: KEN UW EIGEN INDUSTRIE, hebben we U de lot gevallen verteld van de NV. Inalfa. U zult zich ongetwijfeld herinneren, hoe in 1946 de grossiersfirma Burg man in Utrecht te kampen had met gebrek aan ijzerwaren waarin ze handelden. Hoe men toen besloot op de zolders van de grossierderij met eigen productie te beginnen en hoe men daar is gestart met 2 man personeel en een gesmokkelde Bel gische machine, die wel gordijn rails afleverde, maar men moet niet vragen hoe. Hoe ondanks alle kinderziekten deze nieuwe firma groeide en de productie iedere dag toenam, als mede de vraag. We hebben U verteld van de ver huizing naar de Keulsekade in Utrecht, waar eigen perserij, stem- pelmakerij en galvaniseerafdeling werd ingericht en waar behalve behangersfournitoeren ook begon nen werd met de toelevering van DAF-fronten. materiaal voor het ministerie van Oorlog en Marine en voor Philips en de N.S.F. Tot tenslotte ook de fabriek aan de Keulsekade daar in Utrecht te klein werd en gezocht werd naar een nieuw terrein, waarvoor de ge meente Utrecht liefst 4 ton vroeg. De gemeente Venray kon mede door de nieuwe industrialisatie-po litiek van de regering een voorde liger bod doen en toen is dan be sloten de gehele fabriek naar Ven ray over te plaatsen. Want behalve de grond kon Venray woningen aan bieden en arbeiders. Zo is dan in Venray de trotse fabriek verrezen aan de Maashese- weg, die in het anderhalf jaar dat ze hier in Venray draait, niet alleen een geweldige productie-uitbreiding te zien heeft gegeven op het ge bied van behangers-fournituren, maar waar ook begonnen is met de fabricage van olie-toevoer-regelaars branderspotten en trekregulateurs, en tenslotte met de fabricage van Nobel- en Inventaoliehaarden, waar bij ze trots wijst op het feit de enige fabriek in Europa te zijn, die alle onderdelen van de oliekachel zelf maakt. Daarnaast is de fabricage ter hand genomen van de Elsrijk sta len meubelen, ontworpen door R. Wolff gkf. en dit alles maakt het noodzakelijk dat op de dag der of ficiële opening tevens de eerste steen gelegd werd voor een nieuwe uitbreiding met een oppervlakte van liefst 5000 m2. GROTE DAG Het moet voor de heer Burgman sr. een groots moment in zijn leven ge weest zijn, toen de Commissaris der KonLngin j.l. woensdag de knop indrukte van het fabrieksignaal, en de fabriek officieel in werking stelde. Want behalve dat op dat moment de honderd-en-een machi nes in de machtige hal begonnen te werken, behalve dat op dat mo ment bijna 300 man personeel de handen aan het werk sloeg, was het vooral de bekroning van een leven hard werken, dat begon als jongste bediende bij de grote gros sierderij, de N.V. Stokvis in Rotter dam, en nu zijn hoogtepunt vondin de opening van een der grootste Nrd- Limburgse industriën, in de tot standkoming waarvan hij zulk een groot aandeel had. „Als gij U verwondert, over wat hier gebeurd is", aldus de heer Burgman sr. in zijn rede tot de talrijke gasten, „weet dan dat ook ik mij dagelijks verwonder over deze groei". Maar de Commissaris der Konin gin gaf in zijn rede de oorzaak aan, t.w. de grote werkkracht en fa milie-zin der familie Burgman, die met toewijding en samenwerking deze fabriek heeft opgericht en heeft groot gemaakt. En daar mede ook deze gehele streek een uitnemende mogelijkheid gegeven heeft om nieuw werk te vinden. INDUSTRIALISATIE De Gouverneur ging dieper in op de industrialisatie van deze streek, die een der probleem-gebieden is van Limburg, Deze streek is eco nomisch achtergebleven, mede om dat de grond minder geschikt is voor een agrarisch bedrijf. Wil deze achterstand ingehaald worden en de mogelijkheden daartoe vormen een onderwerp van studie dan is o. a. industrialisatie nood zakelijk. Daartoe zijn mogelijkhe den geschapen in de vorm van vak onderwijs, aanleg van industrieter reinen ed. Zo staan we dan aan het begin van deze industrialisatie. Voor de oorlog waren er in Nrd. Limburg 32 bedrijven met 900 werknemers. Na de oorlog gaven zij werk aan 1250 mensen. Er zijn 28 nieuwe be drijven gesticht, die 1600 mensen werk geven en van deze 28 liggen er 7 in Venray, dat daarmede een voorbeeld is voor de overige ge meenten. Het begin, aldus stelde de gou verneur nadrukkelijk, is dus ge maakt en de opening van de Inalfa toont nog eens duidelijk, dat de nijvere en intelligente bevolking de kansen aangrijpt, die haar ge boden wordt. Moge de nieuwe fa briek, aldus Mr. Dr. Houben, in een ideale harmonische samenwer king tussen allen, die er inwerken, onder Gods rijke zegen, krachtig blijven groeien tot zegen van Ven ray, de streek en ons hele vader land. Burgemeester Janssen gaf in zijn rede een chronologisch overzicht van de tot standkoming van deze fabriek in onze gemeente. De tal rijke data, die hij opgaf lieten dui delijk zien, in welk een sneltrein vaart ze ver wezenzij kt zijn. En dit tempo wil men blijven houden, al dus de burgemeester, want nauwe lijks twee jaar na de tot standko ming van deze fabriek is alweer een grote uitbreiding nodig. Dankbaar wenste hij directie en haar medewerkers geluk met deze opening en uitbreiding en sprak de wens uit dat ze zou blijven een weldaad voor de. gemeente en voor de gehele streek. De heer Rijssenbeeke als voorzit ter van de Industriële Club Noord Limburg, bracht namens de collega's uit andere industriën gelukwensen over. Hij erkende eerlijk bevreesd te zijn geweest, maar die vrees was ongegrond. In prettige samenwer king met de andere industriën zijn de verschillende moeilijkheden op gelost, en spreker hoopte dat die samenwerking zou blijven en dat de directie de goede geest ook in haar fabriek zou blijven houden, zoals zij die tot heden op zulk ee,n eminente wijze heeft weten te be vorderen. DANK De heer Burgman sr., gaf een overzicht van de tot standkoming der N.V. Inalfa in een geestige rede, waarin hij de moeilijkheden aller minst verdoezelde en zijn dank uit sprak voor de grote hulp en steun hem geschonken. Dank vooral aan personeel en medewerkers, door wiens samen werking en medewerking, dit alles tot stand is kunnen komen. Dank aan Burgemeester, wethouders en secretaris, voor de hulp en steun van hen ondervonden, dank ook aan aannemers, architecten en allen, die deze prachtige en practische bouw hebben verwezenlijkt. Nadat de heer Burgman jr, ten slotte een overzicht gegeven had van de inrichting en mogelijkheden der nieuwe fabriek was het grote moment daar, waarop de Commis saris het fabriekssignaal in wer king stelde. Op dat teken begonnen de motoren te draaien en was even daarna de Inalfa in volle bedrijf De talrijke genodigden maakten onder deskundige leiding een rond gang door de fabriek, waarbij hen een goed overzicht werd gegeven over dè.productievande behangers- fournituren, de stoelveringsartike- len, de verschillende technische onderdelen van 2 de oliekachels, de oliekachels zelf en tenslotte de Els rijk stoelen, tafels en banken. Het was op deze rondgang, dat de bezoeker ook de moderne plan ning der fabriek kon bestuderen, een planning, die vooral de bewon dering afdwong der insiders. EERSTE STEENLEGGING En terwijl Venrays Harmonie in keurig gelid kwam aanmarcheren, plaatste de Gouverneur, onder het uitspreken van de wens, dat deze handeling nog menigmaal verricht zo mogen worden, de eerste steen voor de nieuwe uitbreiding van Inalfa, het ondubbelzinnige teken, dat de vestiging in Venray niet al leen geslaagd is, maar zelfs een onverwachte expansie heeft mee gebracht. De heer Laurensse sprak in zijn felicitatiewoord als president der Harmonie, over de oorzaak hiervan. Kundigheid, zakelijk inzicht en voor al een aanpassing aan de plaats waarin men leeft en werkt, hebben mede tot dit grote succes bij dragen. Namens Venrays bevolking wenste hij directie en personeel daarmee hartelijk geluk en alle succes toe voor de toekomst. Een wens, die harmonie Euterpe nog eens klinkend onderstreepte. Dan begon in de directiekamer omgetoverd evenals de cantine in een ware bloementuin de re ceptie, waarbij de directie honder den gelukwensen in ontvangst had te nemen. Zij, die kwamen feliciteren zelfs uit Duitsland en België kwa men gasten zagen in deze direc tiekamer het prachtige cadeau van het personeel aan hun directie, het grote gebrandschilderde raam, dat de god Prometheus voorstelt, die het licht van de zon meeneemt, waarom heen de geschiedenis van Inalfa is verweven. Trouwens het personeel was niet vergeten. Samen met de directie was men deze dag begonnen met een plechtige H. Mis in de Petrus Banden.;Zij waren aanwezig bij de plechtige inzegening der fabriek door de heer Deken Loonen en waren de eerste, die in lange rijen de directie de gelukwensen aan kwamen bieden. En op de feest-avond in Helmond, waaraan de beste artiesten van Nederland deelnamen, bood Mej. M. Kateman namens het personeel bovengenoemd raam officieel aan. De heer Burgman sr. sprak zijn dank uit, niet alleen voor dit kos telijk geschenk, maar vooral voor de prettige en goede samenwerking, die tussen personeel en leiding is bij de N.V. Inalfa. Hij hoopte dat dit harmonisch samengaan blijft bestendigd en sprak zijn ver trouwen uit dat de nieuwe pas op gerichte ondernemingsraad daartoe zou mogen bijdragen. Van de kant van de directie beloofde hij daartoe alle medewerking. Met een gezellig bal werd deze hoogtij-dag voor de NV. Inalfa dan gesloten. Troonrede en miljoenen nota De troonrede heeft dit jaar in het licht van de miljoenennota gestaan. Van beide stukken kan gezegd worden, dat zij karakter hebben, niet overdreven pessimistisch zijn en een beroep doen op iedere indi viduele Nederlander om door sober heid tot stabilisatie van het opge wonden welvaartsstreven te komen. De Troonrede kondigt in wel niet sierlijke, maar toch in verstaanbare taal aan, dat de Regering van plan is met grote beslistheid het even wicht te herstellen. Zij somt daar toe een aantal maatregelen op, welke dienen om dit voornemen concreet gestalte te geven. Het belangrijkste vinden we ge formuleerd in de zin: een beperking van uitgaven is tot stand gekomen, van nieuwe plannen is afgezien. De posten waar cijfers verlaagd werden, domineren weliswaar niet op de Rijksbegroting. Doch waar in het verleden steeds de bevolkings- accrès en de zich uitbreidende overheidstaken gemakkelijk gehan teerd werden als argument om verhoogde overheidsuitgaven te kunnen verdedigen, verdient het zeker vermelding dat in het alge meen de gevolgen van het groter worden der bevolking in 1958 opge vangen zullen moeten worden zon der bestedingsverruiming bij het overheidsapparaat. Herinneren we ons, dat de totale uitgaven voor onderwerpen van staatszorg van 1953 op 1954 met 600 miljoen gulden stegen,van 1954 op 1955 met 690 miljoen, van 1955 op 1956 met 360 miljoen, en van 1956 op 1957 met 420 miljoen, dan mag de in de ontwerpbegroting van 1958 voorziene stijging (ver geleken met de vermoedelijke uit komsten van 1957) van elf miljoen gulden inderdaad geen naam heb ben. Een tweede aspect wordt in de Troonrede naar voren gebracht nl. de positieve maatregelen, welke nodig blijken om het door bezuini ging nog niet verkregen evenwicht te bereiken. Uitgaande van het vaste en zeer prijzenswaardige voornemen, dit nog op de begroting overblijvende verlies van ruim 400 miljoen te dekken uit rechtstreeks ter beschik king komende middelen, stelt de minister van Financiën enkele be lastingverhogingen voor: omzetbe lasting, vermogensbelasting en op schorting van de investeringsaftrek. Dat alles is weer niet onredelijk: het valt zelfs mee. De stemming op de Nederlandse beurs was reeds dezelfde dag rustig, omdat dit soort beleid niet alarmerend, maar be slist en matig mag worden genoemd. De Troonrede heeft tenslotte ge sproken over wat er in de parti culiere sector te wachten staat. Ook dat is versobering, of beter gezegd: ophouden met streven naar meer welvaart. Er komen geen nieuwe belastingen op loon of in komen (zij zijn toch al zwaar), er worden echter ook geen loonsver- Of grote mode wij brengen ze volop l velours: de aangename dracht! NIETZWAAR, maar toch warm velours, dat zich bij uitstek leent voor een geklede, maar toch spor tieve overjas. Deze I rij - 3 knoops, met in gezette mouwforse revers en kraag en stevig doorgestikte naden, is voor U geknipt. vanaf 98*— FORTEX is „heer"-lijke kleding! 6 Venrays ruimst gesorteerd Kledingmagazijn dat veel mensen over slapeloos heid klagen, maar dat koeien wat dit betreft ook gegronde redenen hebben tot klagen? Een Engelse deskundige op het gebied van deze zo nuttige categorie in de dierenwereld heeft uitgemaakt, dat een koe practisch niet slaapt. Wanneer zij namenlijk op haar zij ligt krijgt ze last van chronische indigestie, en wil ze zittende of staande haar tukje doen, dan is het toch zaak, dat ze voortdurend haar kaken beweegt om de spijsvertering niet te storen. dat het gewurm met wormen aan vishaken uit den boze is. Vissers in Grimsby (Engeland) maken tegen woordig gebruik van een blijvend soort aas, nl. repen rubber. Dit schijnt een onweerstaanbare aan- hogingen toegelaten, zelfs al zouden de prijzen stijgen. „Maar het prijs peil zal stabiel zijn" zegt de minis ter. We hopen het, maar zijn al erg geschrokken van het feit, dat de P.T.T. zijn tarieven spoedig opnieuw zal verhogen, om eindelijk volgend ;jaar met winst te eindigen. Dit is het toppunt! Laat P.T.T. doen als de regering en zijn nieuwe uitbreidingen eens matigen of zijn overtollig personeel uitkammen. Hoe prij zenwaardig overigens de miljoenennota ook zij, men dient te beseffen, dat zelfs de Regering 't onmogelijke niet kan volbrengen. Zeker is dat de woningnood, het Deltaplan, de onderwijsvernieuwing en de hervorming der energie-voor ziening (om niet van de defensie te spreken) zware druk op de over heid zullen uitoefenen. Bij dit alles moeten wij ook ter dege voor ogen houden, dat de ver sobering bij de overheid slechts één middel is om het verloren even wicht te hervinden. Ook in de par- tikuliere sector moeten alle zeilen bijgezet worden, teneinde de export te kunnen handhaven en de invoer te kunnen beperken. Het kennelijk zeer persoonlijke woord van de Koningin, waarmede de Troonrede sloot, moge ons In dit opzicht tot richtlijn dienen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandigheden heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe voor uitgang. Moge God U sterken bij de verantwoordelijke taak, waartoe gij weder zijt geroepen". trekkingskracht uit te oefenen op kool vis, kabeljauw en schelvis. In Amerika is de techniek ook in de vissers wereld doorgedrongen: hier slaan de vissers een aparaatje aan de haak, dat de nieuwsgierige vis sen in scholen naar de haak doet trekken. dat een zekere dr. Knudsen heeft vastgesteld, dat de mens gemiddeld vier uren per dag praat. Zo spreekt hij dan per dag 19 bladzijden van een gedrukt boek vol, en per jaar 55 boeken van 500 pagina's. dat de jaarlijkse intercontinentale vlees-eet-kampioenschappen door de Australiërs Is gewonnen: de ge middelde Australiër eet 190 pond vlees per jaar! dat ook „groot wild" last kan heb ben van gestoorde zenuwen. Het Nationaal Krügerpark voor groot wild in Afrika zal voortaan niet meer dan 3000 bezoekers toelaten, daar de dieren volgens deskundigen door de grote drukte een beetje overspannen zijn- dat de boeren in India enige tijd geleden de wanhoop nabij waren omdat een bepaald antiloop-soort de z.g. „blauwe koe" grote schade toebracht aan de oogst. Zoals be kend, is de koe voor de Hindoes een heilig beest, dus kon er niets tegen de dieren ondernomen worden. De regering greep in, en veranderde de naam in „blauwe paarden". Thans is de jacht in volle gang.... dat de heer John F. in Detroit, voor de rechter een verklaring moest afleggen over de oorzaak van het blauwe oog van zijn vrouw. „Dat is niet zo moeilijk excellen tie", zo sprak de man, „toen mijn vrouw gisterenmiddag voor de oven een kip stond te braden, werden de spieren van het dier door de hitte weer veerkrachtig; het sprong zo in het gezicht van mijn vrouw". Of de rechter met deze verklaring genoegen nam, vermeldt de historie niet... dat bezoekers allen Eskimo's van een bioscoop in Bethel (Alaska) toegangsprijzen betalen in overeenstemming met hun levens wijze. Zij „betalen" voor de goed koopste plaats één vis. Voor de rest is alles geregeld zoals hier, compleet met „klein-vis" om „groot- vis te wisselen... dat een conducteur in Australië, omdat het zo regende zijn tram niet aan de remise afleverde, maar er mee naar huis reed. De man werd op staande voet ontslagen, en zoekt thans een baantje als parapluie verkoper... Blokploeg Leunen slaagde voor rijks groepvaardigheidsdiploma Na een intensieve oefenperiode, welke in de mel-maand is begon nen, heeft de blokploeg Bescher ming Bevolking van de parochie Leunen op dinsdagavond j.l. ge toond, dat zij berekend is voor haar vrijwillig op zich genomen taak van menselijke hulpbetoon in tijden van nood, zowel in oorlogs- als in vredestijd. Op die avond heeft de volledige ploeg, onder de kritische ogen van een terzake deskundige jury, het examen afgelegd ter verkrijging van het vaardigheids-diploma. Van de zijde der B.B. waren o.m. aanwezig de Provinciaal Comman dant B.B. de heer M. Paulissen, het plaatselijk hoofd B.B. de heer L. M. Laurensse, instructeurs en staf leden. Bovendien werden ook van de zeereerw. heer pastoor en van de parochiële plaatselijke bestuurs leden, blijken van belangstelling en medeleven betoond. Het diploma werd behaald door de dames C. van Meijel, Th. Swin- kels, N. S winkels, M. Wilmsen en C. van Leipsig, alsmede door de heren G. de Mulder, blokhoofd, Th. Pouwels, plv. blokhoofd, P. Bouten, N. de Bruin, J. Wels, Th. Assel- berghs, F. Stevens, P. Weijs, M. Loonen, J. Kusters, G. Voermans, P. Litjens, H. Claessens en J. Weijs. Als verzorgingsgebied is aan de nieuwe blokploeg toegewezen het rayon, omvattende de gehele parochie Leunen, alsmede enkele woningen welke om haar uitzon derlijke ligging, uit technisch oog punt hierbij zijn ondergebracht. De bevolking van de parochie Leunen kan trots zijn op zijn blok ploeg en verwacht mag worden dat deze, onder de bezielende leiding van een oude vakman als de heer G. de Mulder en van de heer Th. Pouwels, nog tot grote dingen in staat zal blijken te zijn. Indien U deze advertentie nog kunt lezen, denk dan eens aan uw blinde evenmens. Koop morgen een speldje voor de blinden.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1