Nog altijd overtreft de natuur de techniek. SPORT VS&Jiï™SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN School en jeogd in „de goede onde tijd" „Slaet hem vrij Bekendmakingen naastenliefde niet voor vriendjes gereserveerd Uit Peel en Maas Pauselijke maaodintentie van het Apostolaat des Gebeds Steunt het Koningin Wilhelmina Fonds Zaterdag 31 augustus 1957 No 35 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS E! Wanneer U op zekere dag op de vloer van uw keuken een paar mieren ziet rondscharrelen, kunt U tot de ontdek king komen, dat onder de keukenkast per ongeluk een suikerklontje is terecht gekomen. Dit klontje was 't aas, waar de mieren op af kwamen. U zult het klontje ver wijderen, de mieren vernietigen en van verdere overlast bevrijd zijn. Wellicht zult U zich niet afvragen, hoe die mieren juist dat ene klontje in die verborgen hoek kon den ontdekken. Toch is die vraag het overwegen waard!, want hier staat men voor een dier talloze raadsels, waar voor de natuur ons stelt, maar waarvoor de mens nog geen oplossing heeft kunnen vinden. Radio en radar niets nieuws in de dierenwereld Hoe komt het, dat een postduif, die honderden kilometers ver weg wordt gebracht, weer precies de weg naar haar hok terugvindt? Er zijn over dit vreemde ver schijnsel al heel wat veronderstel lingen geuit. Niemand heeft het raadsel echter nog kunnen onthul len. Sommigen meenden, dat dit ver mogen iets te maken had met de Coriolis-kracht, oftewel de druk in westelijke richting. Alles op aarde ondervindt deze kracht, doordat de aardbol van west naar oost om haar as draait. Anderen meenden, dat de duif geleid werd door magnetische vel den. Dan moest het een heel klein kunstje zijn om haar van de wijs te brengen. Maar proefnemingen in dit op zicht faalden volkomen. Nog altijd wordt de duif op geheimzinnige manier beter geleid dan het beste door de mens gefabriceerde „gelei de projectiel". Hoe komt het ook, dat uw hond al kwispelend met zijn staart voor de deur staat te wachten, wanneer u naar huis komt Wat is precies datgene, wat wij betitelen als instinct? Krabben als weerprofeten Een ander merkwaardig verschijn sel uit de dierenwereld verhaalt de Saturday Evening Post, waar aan wij een aantal gegevens ont lenen. Op zekere dag nam hij aan de kust van Honduras waar, hoe hon derden krabben plotseling raar be gonnen te doen. Het was helder, warm weer. Plotseling begonnen de mannetjes door elkaar te krioelen en de wijf jes uit holen en gaten op te jagen. Dan vormden de mannetjes opeens alsof er een geheim commando had weerklonken een lang front aan de rand van het water. Na een uur scheen het, alsof er plotseling een nieuw commando had weerklonken, want alle man netjes begonnen plotseling de wijf jes en jongen in een ordeloze troep voor zich uit te drijven, landin waarts. Bij net invallen der schemering had de troep al ruim een kilome ter in de richting der mangrove- bossen afgelegd. Enkele uren later verspreidde de radio het bericht, dat er een or kaan op komst was. Inderdaad bereikte deze orkaan binnen 24 uren vanuit zee de kust. Op dat ogenblik bevond de krab- benkolonie zich ruim drie kilometer van de kust verwijderd in de man- grovebossen, waar zij een veilige schuilplaats had gevonden. Het opgezwenpte zeewater zette de oevers blank. Waren de krabben op hun plaats gebleven, dan zou dit een wisse dood voor de dieren hebben betekend. Op de een of andere manier hadden de krabben echter tijdig waargenomen, dat er een storm op til was. Mag hier niet worden herinnerd aan de slakkenkweker uit Valken burg, die aan het gedrag der slakken kan zien of er een zachte dan wel een strenge winter op komst is? Radar-vis. Tijdens de oorlog ontwikkelden de Britten een nieuw apparaat, om door middel van radiogolven de koers van vliegtuigen en schepen op zee te bepalen. Radar een samentrekking van Radio Detecting And Ranging was de verwerkelijking van een soort geheimzinnige straal, waar aan de schrijvers van fantasiever halen al jarenlang hun aandacht hadden gewijd. Maar radar was niets nieuws voor de vis, die Gymnarchus Nilo- ticus heet. Aan de staart draagt deze palingachtige vis een uitsteek sel als een antenne. Inderdaad is het weke uitsteeksel in staat om zwakke electrische golven uit te zenden en op te vangen. Wordt deze vis aangevallen, dan zwemt hij pijlsnel achteruit. Hij houdt zijn vijand in het oog, maar de „radar antenne" aan zijn staart behoedt hem voor botsingen. Radio-telefonie is voor ons niets nieuws meer. Voor de motten ech ter nog minder. Onlangs werd een mottensoort ontdekt, die een soort radio-telefonie toepast om liefdes verklaringen af te leggen. Bij het invallen der duisternis vliegen de mannetjes van deze mottensoort uit om te paren. Hoe groot de afstand ook is, of uit welke richting de wind ook waait, zij weten hun wijfje wel te vinden. Het wijfje zendt vanuit haar schuilhoek een soort infra-rode stralen uit. De uitzending wisselt van golflengte en frequentie, maar zij correspondeert met het ont- vangapparaatje, dat het mannetje in de uiterst fijne voelsprieten draagt. Alleen dit enemannetje ontvangt de persoonlijke „oproep" en geeft er een even persoonlijk antwoord op. Natuur en techniek. Er zijn in de dierenwereld nog tal van andere mysteries, welke de mens met zijn techniek probeert na te bootsen. Welk een enorme prestatie zou het zijn, indien de mens er in slaagde, een minutieus kompasje te vervaardigen, waarvan de bij er een in haar facetten-ogen draagt en zich richt naar de lichtval der zon op aarde. In elk geval toont de Amerikaan se marine grote belangstelling voor een soortgelijk kompas van de hoefijzerkrab. Dat kompasje werkt zelfs, wanneer er bijna geen zon licht meer te zien is en verliest zelfs bijna zijn werking niet, wan neer het binnen de poolcirkel komt. Burgemeester en wethouders van Venray, brengen ter openbare ken nis, dat het besluit van de raad dezer gemeente van 28 mei 1907, no. 341, tot wijziging van»de ver ordening regelende de heffing ener straatbelasting in de gemeente Ven ray, bij koninklijk besluit van 5 augustus 1957 no. 15 is goedgekeurd. Bedoeld besluit is voor eenieder gedurende drie maanden ter secre tarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijg baar gesteld. Venray, 21 augustus 1957. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray, brengen ter al- algemene kennis, dat het besluit van de raad dier gemeente van 28 december 1956, no. 929, tot vast stelling van een verordening op de heffing van marktgeld in de ge meente Venray, werd goedgekeurd bij koninklijk besluit van 5 augus tus 1957, no. 15 en vanaf heden ge durende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld. Venray, 21 augustus 1957. De parabels van Christus kunnen voor ons soms enige uitleg ver eisen. Zij werden tenslotte bijna 2000 jaren geleden uitgesproken voor mensen met een totaal andere cultuur en gewend aan de bloem rijke taal der Oosterlingen, de pa rabel van de barmhartige Samari taan echter is zo helder als glas en ook voor ons 20ste eeuwers met onze directe spreekwijze on dubbelzinnig duidelijk. De Samaritanen stonden bij de Joden in kwade reuk, zij waren elkander zelfs vijandig gezind. Daarom wellicht neemt Christus juist de Samaritaan in Zijn gelij kenis op, om aan te tonen, dat de werkelijke naastenliefde geen aan gelegenheid is, welke gereserveerd moet blijven voor onze vrienden. Het is steeds een onmiskenbaar feit geweest, dat de wereld gebrek heeft aan het eerst nodige: de on derlinge liefde. Wanneer wij de duizenden jaren oude geschiedenis van onze aarde doorbladeren, dan komt uit elke bladzijde ons dit gebrek aan liefde tegemoet. Christus heeft in Zijn vervolma- kingswerk de liefde het voornaam ste accent gegeven: geloof, hoop en liefde, doch de liefde is de voornaamste dezer drie. Het is ons al duizend keer voor gehouden, en wij vertellen niets nieuws, wanneer wij zeggen, dat 2000 jaar christendom de liefde niet veel verder in de wereld ge bracht heeft. Er zijn individuele voorbeelden van naastenliefde genoeg aan te halen: de missionarissen, de ver pleegsters, de caritas, doch de grondtoon der wereld is niet die der liefde. Ook onze samenleving in engere zin gaat aan hetzelfde euvel mank. Dit uit zich in duizend en een kléine en grote onaangenaamheden: de dokter of ambtenaar, die met de mensen omgaat als waren zij alleen maar genummerde gevallen. De automobilist of fietser, die zich van het verkeer niets aan trekt; de buschauffeur, die er al leen op uit is „op tijd" te rijden; de gezinsverzorgster, die met een nors gezicht de kinderen op straat stuurt, omdat ze lastig zijn; dan de roddelaars en kwaadsprekers, de collega's met ellebogen-tactiek. Al dit ligt in de persoonlijke verhouding van mens tot mens. Doch evenzeer schieten wij tekort in de verhoudingen, die niet indi vidueel zijn. De klassenstrijd, het communis me hebben wijzelf over ons afge roepen. Ook de eenzaamheid, waaronder de moderne mens gebukt gaat, is het gevolg van het gebrek aan naastenliefde. Christus houdt ons in Zijn para bel van de barmhartige Samari taan voor, dat wij niet alleen goed moeten zijn voor degenen, van wie wij houden, dat is tenslotte wel vanzelfsprekend voor ons maar ook en juist voor degenen, die onze vijanden zijn. Met andere woorden: Christus eist van ons, dat wij openstaan voor alle mensen, bereid zijn om alle mensen te helpen en offers voor hen te brengen. Ook voor hen, die ons kwaad hebben gedaan of ons hebben be ledigd, ook voor hen, die wij niet kennen. De christelijke naastenliefde ge biedt ons alle krachten in te span nen voor de missie, voor de vei- lichting van de ontstellende nood in de achtergebleven gebieden, waar miljoenen mensen honger lijden, voor goede menselijke verhoudin gen in fabriek of kantoor. De naastenliefde verplicht ons tot voorzichtigheid in het verkeer, tot matiging onzer looneisen, tot zelf beheersing, wanneer de treinen ,De ouders gevense hedendaechs al haer willekens. Men straft haer niet, men spaert haer billekens". Dit is een klacht die werd neer geschreven in de zestiende eeuw, dus zo omstreeks vierhonderd jaar geleden. Daaruit blijkt, dat het probleem van de gezagsverhouding tussen kinderen en ouders alle eeuwen door actueel is geweest. Ook in de „goede oude tijd" klaagde men over de jeugd! Een goede indruk - van de lieve jeugd in wat men zo gaarne ver langend noemt „de goede oude tijd" geeft ons de befaamde schoolmees ter Valcooch (hoe moeten zijn leer lingen voor zijn valkenblik hebben overvol zijn. Eindeloos kunnen wij doorgaan met het noemen van practische voorbeelden. Dit is echter niet no dig, want Christus' parabel en Zijn eigen dood uit liefde voor de mens heid leert ons eigenlijk alles, nl. dat alleen zij, die eerlijk trachten in liefde voor zijn naaste te leven, leven naar Zijn woord en voorbeeld. gesidderd!) uit Barsingerhorn. Noteer even het jaartal... 1954! Schoolmeester Valcooch heeft (natuurlijk op rijm) de regelen vastgesteld voor straffen die de jeugd verdient. Uit deze regelen kunnen we makkelijk afleiden hoe de jongeheren en jongedames zich somwijlen plachten te gedragen. We geven hier een bloemlezing uit het lange gedicht: Die zijn muts niet afneemt voor een man van eeren die daar lopen krijten, vloeken ende zweren die wild en onzedig lopen langs de straten die spelen om geld ofte logenen praten die der luiden eenden smijten en de beesten jagen die niet doen wat hunner ouderen behagen die zijn boek scheurt of verkrabbelt zijn papier die malkanderen geven toename hier die nakend baden, in erwten of wortelen lopen die in de kerk rabbauwen of snoeperij kopen die in anders drinken spuwt of op zijn eten treedt die uit de school klapt en niet heelt 't secreet die speeksel uit de neus of uit de mond met de voeten niet uit en treden terstond die op de wallen lopen als men gaat naar huis die eikanderen bewerpenmet snot, vlooien en luis.... Alle degenen die zich aan deze door Valcooch opgesomde misdaden (en nog veelmeer) schuldig maken „zullen twee plakken krijgen ofte hen met roeden clouwen"! Vaders en moeders Het waren dus geen „lieve wich- tjens" a la Van Alphen, die de schoolmeesters van die dagen op de bank kregen. En de meester ondervond ook, dat het gedrag van zijn leerling in sterke mate werd bepaald door de houding van de ouders. Ook in die dagen waren er de moeders die „met opgestoken ziel" bij de meester kwamen klagen als hun lievelingen waren mishandeld. Een oude prent uit die dagen toont de meester, in zijn stoel ge zeten, terwijl een rijk opgetuigde moeder bij hem komt, aan haar hand zoonlief, opgeblazen, brutaal een grote stok in de hand, luisterend naar mama's weeklacht: „Ik ben schier ontzind ik kan niet verdragen dat mijn lieve kind gij zo hebt geslagen!" Maar de plaat zorgt ook voor het pendant van deze moeder, wanneer daar een stoere vader binnenstapt, zoon aan de hand met zich mee voerend, die de meester adviseert: Slaat hem vrij en spaart hem plak noch roe Eer ik hem elders doe! De meester De meesters van die dagen waren lang niet alleen opvoeders en paeda- gogen, ja ook lang niet alleen be hoorlijk tot hun taak bekwaam. Het schoolmeestersbaantje werd door de „Heren" vergeven aan la keien, oudgedienden varensgasten en andere lieden, wier opleiding veel te wensen overliet. Dat blijkt wel uit een solliciatie- brief, waarin de sollicitant vermeldt, dat hij nevens andere bekwaam heden zowel het „wijnroeien" als „de stuurmanskunst" machtig is. En verder kan hij zonder roem, want het is Gods gave, extra ordinair puik overheer lijk schoon zingen, als het God be lieft". Dikwijls leidde de meester zijn zoon in het vak op. Velen van die meesters beheers ten zelf de vakken niet, waarin zij de leerlingen moesten onderwijzen. En zij handhaafden hun gezag door getier en geschreeuw, het over vloedig uitdelen van „handplackx- kens" en het gebruik van de roede! In éen opzicht zagen zij echter toe op de hygiëne. Wie met ver warde haren of „onreyn hooft" de school binnenkwam, werd door meester onderhanden genomen met de roskam, een ijzeren kam met scherpe tanden, die soms hele pluk ken haar meenam! Sommigen dezer meesters ver stonden echter zeer goed de schoon- schrij fkunst, en proeven van hun werk, met prachtige krullen ver sierd, zo mogelijk „in éen streek" getrokken, zijn bewaard gebleven. Soms bedekte meester het blad papier van een der leerlingen met zijn kanstgewrochten, en dit werd beschouwd als een bijzondere onder scheiding en zuinig bewaard. De school was in de goede oude tijd maar een primitieve organisatie en de meeste leerlingen kwamen er ondanks dan dóór het onder wijs toch nog goed in de maat schappij terecht. Maar de jeugd is in alle eeuwen door dezelfde gebleven. En, naar blijkt, de ouders óok! van 30 augustus 1913 Tot brieven- en telegram besteller werd benoemd J. Beterams. Arriveerde uit het verre Wes ten van Amerika de Z.E. Heer W. J.A. Hendricks. Hij bracht zijn jeugd door in Venray van 1847 tot 1853. Hij vestigde zich in het St Joseph- gesticht. van 31 augustus 1912 Voor rekening van de Wed. Chr. Michiels aan de Maasheseweg werd aanbesteed het verbouwen van een woonhuis. A. v.d. Water en Joh. Lichteveld uit Overloon mochten het voor f 1095.— doen. Jac. v. Dijck mocht een boer derij bouwen voor P. J. van Rens aan het Veulen voor f 1675. Twee boerderijen van Mevrouw Wed. C. Esser-van Wylick, gelegen aan het Hoogriebroek, werden ver kocht aan Th. Geurts te Horst voor f 12050.—. Tot bestuurslid van de R.K. Werkliedenvereniging werd geko zen H. Willems, in plaats van Engels te Merselo. van 2 september 1911 Na afloop van een concert op de Grote Markt bracht op 27 augustus het Venrayse Fanfare corps een ovatie aan Dr. Nolens, die vertoefde bij Jean Poels. Hij aanvaardde het beschermheerschap. 31 augustus werd door het Venrayse Fanfarecorps en Mannen koor een concert gegeven ter ere van H.M. de Koningin Wilhelmina. van 31 augustus 1907 In Huize St. Servatius werd een feestmaal gegeven ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der Orde van de Broeders van Liefde. Deze orde, in 1807 door mgr. Triest gegrondverst, heeft thans 44 huizen in verschillende wereld delen, waarvan „Biloque" te Gent het oudste en „St. Servatius" te Venray het jongste is. Aanbesteed werd de levering van 125.000 kg Thomasslakken 16 pet. voor de Boerenbond alhier. Aan Poels-Verriet werd de levering gegund voor f 212.50 per 10.000 kg. Voor de levering van 109.500 kg kaïniet 12.4 pet. was laagste in schrijver Backhuys te Venlo voor f 159.50 per 10.000 kg losgeladen. Te Oostrum werd aanbesteed het bouwen eener nieuwe boerderij voor rekening van G. Hoffmans. Laagste inschrijver Vissers te Wans- sum voor f 2014. Te Merselo werd bij een rund miltvuur geconstateerd. Een bierbottelarij alhier ad verteerde de prijzen van bier als volgt: lager bier 10 cent per fles, 5 cent per halve fles, Pilsener 15 ct. per fles, 8 ct. per halve fles. Wederverkopers rabat. Droog winterspek werd aan geboden a 45 ct. per pond, vers spek a 38 ct. per pond. Prima blank zuiver schoof - stroo kon aan de stroohulzenfabriek Th. Slits geleverd worden voor f 11.50 per 1000 pond. S.V.V.-nieuws De 2e ronde van de bekercom petitie bracht wederom dikke winst voor S.V.V. De 4e klasser Venlo werd met 102 naar huis gestuurd. Geen fraaie wedstrijd, waarbij de Venlose keeper uitviel wegens een blessure, de. Venlose rechtsbuiten en zelfs de grensrechter van het veld verwijderd moesten worden. Van de 10 doelpunten nam Ven- nekens er liefst 7 voor zijn rekening, terwijl voor Lucassen, Rutten en Koonings nog ieder 1 overbleef. Ruststand 31. Junioren-competitie De indeling voor de junioren- compititie is ook gereed gekomen. In de klasse Al vindt Venray tegenover zich DEV, FCEB, Seve- num, Wanssum, EWC, Resia en Melderslo. In de klasse A2, America Griendts- veen, Melderslo 2, Wittenhorst 2, Ysselsteyn, Hegelsom, Geijsteren en Oostrum. In de klasse BI, Wittenhorst, DEV, LVV, FCEB, Tienray en Sevenum. In de klasse B2, DIS, Oostrum, Wanssum, BW, Resia en EWC. Paardensport Op de Limburgse kampioenschap pen te Baarlo, behaalde Ysselsteyn de le prijs bij het nummer Dressuur achttallen zwaar. In de middelklasse werd Leunen le. Fr. v.d. Weyer uit Ysselstyn toonde wederom zijn kun nen bij de individuele dressuur zware klasse, waar hij 3e werd en werd verdiend le bij het springen zwaar. J. Voermans uit Leunen, werd in de middelklasse le, terwijl A. Jenniskens uit Leunen 6e werd. Handboogsport Zondag werd te Bree, België, de retourwedstrijd gehouden tussen het Belgische en Nederlandse team. Het weer deed veel afbreuk aan de prestaties, want de wind die soms stormachtig was deed de pijlen veel van richting veranderen. De presta ties van beide teams bleven dan ook een stuk beneden die van de wed strijd in Venray. In Venray schoot Nederland 5845 punten, België 5796 punten. Ook in Bree zegevierde het Ne derlandse team weer met 58 punten. De uitslag was, Nederland 5408 pnt., België 5350 punten. De Venrayse schutters brachten het er ook weer goed af. A. v. Ooi wist de 2e plaats te veroveren met 416 punten en P. v. Ooi de 9e met 376 punten. Hoogste schutter van het Neder landse team was weer de schutter J. Maessen van Soranus Boekoul, Swalmen, met 430 punten. De Nederl. kampioen Gruijzen, schoot 407 punten. De hoogste Bel gische schutter was France, met 425 punten. Daar de Belgische kampioen Thijs, door familieomstandigheden niet aan de wedstrijd kon mee doen, konden de kampioenen zondag niet tegen elkaar uitkomen. Dit zal op een nader te bepalen datum toch nog plaats vinden in Bree. September 1957 Hart van Jezus, mogen de leiders der volkeren over vraag stukken van algemeen belang in een geest van waarheid en rechtvaardigheid onderhandelen Een wereld van mensen ligt in de greep van een handvol leiders. Zijn deze blind, dan komen de kleinen om. Aan het geweten van enkelen hébben tallozen gebonden: have en goed, vrijheid en leven. Vijfmaal een bevolking van Nederland is vluchteling. Slacht offer van onrecht, ontsnapt aan de brute leugen. En dit bedrog kleedt zich in de elegantie van glimlachen de volksleiders. Een Noord-Amerikaan beschikt over f 4000.per jaar, in Neder land doen we het met f 1500. Een Aziaat Zegge: honderd en zeventig gulden. Staatshoofden voor de plicht gezet om een aard- opbrengst rechtvaardig te verdelen. De wereld wordt kleiner. Pro blemen slaan over als brand in een rij pakhuizen. Suez geblokkeerd: benzine-nood in West-Europa. Con flicten worden beklemmend, houden direct de dreiging in van een wereldstorm. En de regeringen draaien moeizaam in diplomatieke kringen. Met recht en waarheid Hun beslissing velt een vonnis over millioenen mensen in vrede, bang voor geweld en bommen. De meest afschuwelijke atoom dreiging is die van de gespleten waarheid, de door leugen besmette rechtvaardigheid. Volksleiders rege len er de structuur en werking van, beheersen de bediening Volken wachten af en ondergaan de ont ploffing. Waarheid en recht op het hoge plan van de volksleiding dalen als vrede over de mensen neer. Bidt met de Heilige Vader om de Geest van Wijsheid voor de be stuurders. Een christelijke eendracht zal er de vrucht van zijn. 31 augustus Het gaat om de gezond heid van ons volk Nieuws uit Venray en Omgeving GBOENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor de Kom, Roode Kruis-nieuws Aan de landelijke E.H.B.O.-wed- strijden, welke zondag 1 september te Vught worden gehouden, zal ook door de Roode Kruis-kolonne Ven ray, worden deelgenomen. Op zondag a.s. heeft de R.K. In- validenbond „St. Liduina", de tra ditionele jaarlijkse vacantietocht voor zijn invaliden georganiseerd. De Roode Kruis-kolonne Venray, zal ook dit jaar weer als begeleider fungeren. Dienstplichtigen-retraite Van 19 tot 25 september wordt in Venlo een retraite gegeven, speciaal voor jongens die in militaire dienst moeten gaan. Opgave bij parochiegeestelijkheid, ook bij Pater Domitius, Paters- klooster. Benoemingen Tot onderwijzeressen aan de B.L.O. alhier, zijn benoemd de dames: M. Ciephas, Venray en R. Custers uit Sambeek. VOLKS-CONCERT. Heden zaterdagavond (31 aug.) zal de Harmonie „Sub Matris Tu- tela" uit Oostrum een volksconcert geven op de Markt. Aanvang 8 uur. HIOOB. Van verschillende kanten is bij deze toneelvereniging gevraagd om een heropvoering van haar succes stuk „Een inspecteur vraagt belet". Zoals wij reeds vorige week ver meld hebben, heeft Hioob met de opvoering van dit stuk de grootste provinciale subsie gekregen, die voor dit jaar aan het amateur toneel werd besteed. Van Hioob-zijde vernamen wij, dat zij, uit erkentelijkheid voor de

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1